Eensgezinde raad keurde het beleid van de burgemeester at „Eigenmachtig opgetreden met overschrijding van bevoegdheden" Proces begint a.s. Donderdag es mini ii arrest Woningbouw in Voorhout De motie van wantrouwen Bijzondere maatregelen voor opheffing woningnood Touristenverkeer naar de Waddeneilanden vervijfvoudigd DINSDAG 4 MEI 1954 OE LfclDSb UjUKANI TWEEDE BI.AD - PAGINA 2 De raad van Voorhout heeft gisteravond een uitspraak gedaan over de wo ningbouwplannen, welke door burgemeester drs. C. J. N. de Graaff waren vastgelegd in een schriftelijke „inleiding op de bespreking van de plannen voor woningbouw". In dit geschrift werd er allereerst aan herinnerd, dat voor de periode 19541956 aan de gemeente 19 woningen waren toegewezen en dat de bouw van 6 woningen door de Woningbouwvereniging volgens een mededeling in Den Haag ontvangen geen doorgang zou vinden, om dat de aannemer niet bereid was zijn oorspronkelijke prijs te handhaven. De burgemeester deelde verder nog mede, dat hij tijdens besprekingen met de Provinciale Directie van Wederopbouw in Den Haag 16 direct realiseerbare contingenten heeft weten te verkrijgen met daarnaast in de vrije sector nog maals 16 woningen. De rijkspremie voor de eerste 16 woningen zou aan het totale contingent van 32 ten goede komen. Weliswaar zouden de woningen daardoor duurder worden, maar hun aantal zou groter zijn en uiteindelijk niet zo duur als woningen zonder rijkspremie. De bouwonderneming „De- mavo" heeft voor deze 32 woningen reeds een plan gereed. Aan de raad werd verzocht, om aan 32 nader door B. en W. aan te wijzen personen in verband hiermede een perceel grond aan de Prins Bernhardstraat of de Julianalaan te verkopen en hun tevens een geldlening onder hypothecair verband te ver strekken van maximaal 10.250.tegen 1% en af te lossen in 50 Jaren. Een berekening van de lasten voor de toekomstige bewoners van deze huizen was bijgevoegd. Het schrijven van de burgemeester besloot met de medede ling, dat indien dit plan niet aangenomen werd er dit jaar geen huis meer gebouwd zou kunnen worden. den worden gezegd. Toen ik een financieringsplan voor woning bouw had ontworpen, zei u mij, dat het op verzet zou stuiten bij Ged. Staten. Ik heb er echter enthousiasme voor gevonden! Wanneer u zegt, dat ik „pas" tien maanden wethouder ben, dan zeg ik, dat ik het „al" tien maanden ben en daardoor in de gaten begin te krijgen, wat zich hier afspeelt. B en W en raad werden gepasseerd Zodra de bespreking over dit punt begonnen was, werd reeds duidelijk, dat de raad liever niet in zee wilde met de bouwonderneming „Demavo". Grote ontstemming werd geuit over het eigenmachtig optreden van de burgemeester, die hier plannen naar voren bracht welke nooit in het col lege van B. en W. werden bespro ken. De voorzitter antwoordde hierop, dat in Den Haag de beslissing was gevallen en er daar geen mogelijk heid bestond, om B. en W. even bij een te roepen. Wethouder dr®. Derksen nam met deze mededeling geen genoegen. Hjj herinnerde er aan, dat hij reeds vroe ger bepleit had, om de contingenten uit te smeren over een groter aantal woningen. De voorzitter was toen van mening, dat dit niet mogelijk was. Nu gaat het ineens wel! Spreker zei- de verder, dat het besluit om de conl tingenten uit te breiden later was ge nomen dan in Den Haag. Deze zaak had gemakkelijk in het college van B. en W. behandeld kunnen worden. De burgemeester had zijn bevoegd heid overschreden, Drs. Derksen kon niet aannemen, dat „Demavo" nu goedkoper kan bouwen dan bij het oorspronkelijke plan van 26 woningen, dat de basis van de plannen vormde, het geval was. Sinsdien zijn de kosten im mers allerwege gestegen. De conolu- sie ligt dus voor de hand: Of de 32 woningen zijn minderwaardig, of er is destijds een te hoge prijs bere kend Spreker was van mening, dat er goedkoper gebouwd kan worden. De voorzitter beriep zich op de plannen, zoals deze in Den Haag la gen. Verwerping betekent: dit jaar niet meer bouwen. Heftig debat. De heer v. d. Ploeg zeide, dat de aannemer van de zes woningen voor de Woningbouwvereniging nog geen bericht had ontvangen over het niet doorgaan van de bouw. In dit op zicht wordt er een onwaarheid ver teld in het schrijven van de burge meester aan de raad. Nadat de voorzitter mr. Weve enke le malen in de rede was gevallen en de gehele raad ijverig speurde in het Reglement van Örde, om na te gaan, of de voorzitter hiertoe het recht had gelijk hij beweerde kreeg drs. Derksen nogmaals het woord. U geeft de voorstelling, zo zei- de 'hij tot de voorzitter, of de door u verdedigde plannen de eni ge kans vormen, om de bouw- contingenten te realiseren. Ik treed gaarne de mensen met ver trouwen tegemoet ook de voorzitter maar dat ls onmo gelijk als er steeds onwaarhe- DR. DREES OVER PLESMAN. De minister-president dr. W. Drees is voornemens Dinsdag 11 Mei des avonds voor de radio een korte toe spraak te houden, ter inleiding van de nationale actie voor de oprichting van een monument voor dr. Albert Plesman. Deze toespraak zal Dinsdagavond van vijf over acht tot tien over acht worden uitgezonden over beide zen ders. NATIONALE LUCHTVAART- SCHOOL ZET BEDRIJF VOORT. In nauwe samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart is een basis gevon den, waarop de N.V. Nationale Luchtvaartschool haar bedrijf kan voortzetten. Medio 1955 hoopt de N.L.S. haar thans op Ypenburg ge vestigde hoofdzetel over te brengen naar het, naar verwacht wordt, dan gereed zijnde vliegveld in de Zes- tienhovense polder bij Rotterdam. Motie van wantrouwen. Mr. Weve diende hierna een motie in (die we hiernaast letterlijk af drukken), waarin het door de bur gemeester gevoerde beleid werd ai- gekeurd. De voorzitter weigerde deze motie in stemimng te brengen. Er wordt hier een zaak aangeroerd, die op het terrein van de Kroon ligt, zeide hij. Drs. Derksen: Dan maken we er een voorstel van! De heer v .d. Ploeg wilde hierna ook iets zeggen, maar de voorzitter ontnam hem het woord. De voorzitter motiveerde zijn wei gering met de mededeling, dat men buiten de agenda ging. De heer De Groot wenste hierop het Reglement van Orde na te slaan, waarna de voorzitter de rumoerig* vergadering voor 10 minuten schorste Direct na de heropening begon het debat opnieuw. Mr. Weve las artikel 18 Voor, vol gens hetwelk een voorstel aan de agenda kan worden toegevoegd, in dien het ondersteund wordt door min stens twee andere leden buiten de voorsteller. Het voorstel werd derhal ve aan de agenda toegevoegd. De voorzitter eiste echter eerst stem ming over het betreffende agenda punt. Nadat de heer Warmenhoven had medegedeeld tegen alles te zijn, wat verband hield met de bouwondeme- min „Demavo", werden de bouw plannen met algemene stemmen ver worpen. Aan het slot van de vergadering schaarde de raad zich geheel achter de motie van mr. Weve. Reglement van Orde. Tijdens deze vergadering kwam eveneens aan de orde de bespreking van een concept-raadsbesluit inzake le woningbouw, dat door drs. Derk sen werd toegelicht en door de raad met sympathie werd ontvangen. De toelichting geven wij elders op deze pagina. Laatstgenoemd punt was, evenals een bespreking over de wijziging van het Reglement van Orde op voor stel van enkele raadsleden op de agenda geplaatst. Genoemde wijzi ging betrof een beperking van de be voegdheden van de voorzitter. Mr. Weve wilde verder gaan en stelde voor het reglement in zijn ge heel aan een herziening te onderwer pen. De raad was het hiermede eens. Een commissie bestaande uit de heren mr. Weve, drs. Derksen en de heer Eigenbrood, werd benoemd, om de wijzigingen voor te bereiden. Nog een ander punt betreffende de Woningbouw werd uitvoerig bespro ken. Ook hier betrof het de verkoop van grond en het verstrekken van een lening. Vijf personen werden hiervoor genoemd. De raad betreur de het, dat deze zaak zo laat ter sprake werd gebracht, omdat er op de betreffende gronden reeds wordt ge bouwd. Aan vier van de vijf personen werd de grond verkocht en de le ning verstrekt. MeJ. L. Ch. v. d. Kolff zal hiervoor echter niet in aanmer king komen, omdat zij geen ingeze tene is van Voorhout. Voorts werd besloten een bouwkundige controle te laten uitoefenen tijdens de bouw, een speciale deskundige door B. en W. aan te stellen. De overige agendapunten van deze raadsvergadering, die bijzonder veel belangstelling trok werclen zonder discussie aangenomen. De raad der gemeente Voorhout op heden, 3 Mei 1954, in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van: le) de haar door de burgemeester voorgelegde en als punt 14 op de agenda vermelde woningbouwplannen en het terzake door de burgemeester schriftelijk gegeven prae-advie6; 2e) de verzoeken door een 5-lal personen aan de raad gedaan om voor woningbouw gemeentelijke grond aan de Prins Bernhardstraat te mogen aankopen alsmede om een hypothecaire geldlening ten behoeve van die woningbouw en de terzake door het college van B. en W. gegeven schriftelijke toelichting; gehoord de ter vergadering gegeven toe- en inlichting an, gehoord de discussie, vaststellende: ad le) dat zonder het daartoe vereiste besluit van het college van B. en W. aan de „Demavo" 16 woningbouw contingenten zijn toegewe zen en dat premie-aanvragen voor deze 10 contingenten ten name van de „Demavo" zijn ingezonden aan de Provinciale Directie door de burgemeester en de gemeente-secretaris namens B. en W. getekend; ad 2e) dat door de burgemeester toestemming is gegeven om op de door de verzoekers te koop gevraagde gemeentelijke grond met bou wen aan te vangen welke bouw ook inderdaad een aanvang heeft genomen zonder dat door de raad tot verkoop der be trokken grond was besloten; concluderende, dat de burgemeester zowel in het eerste als het tweede geval eigenmachtig is opgetreden met overschrijding van zijn bevoegd heden en veronachtzaming van de competentie van respectieve lijk het college van B. en W. en de raad. keurt het in deze door de burgemeester gevoerde beleid af, spreekt de uitdrukkelijk wens uit, dat dit beleid in de toekomst zal worden gevoerd in nauw overleg met het college van B. en W. en de raad overeen komst'g de wettelijke bepalingen en de democratische beginselen, welke aan het Nederlandse staatsrecht en met name ook aan het gemeente-recht ten grondslag liggen. en gaat over tot de orde van de dag. Het drama te Berk el-Rodenrijs Ruim 50 getuigen Voorstel van drs. Derksen Als tegenhanger van de door de deze is gebouwd en wel tot een maxi- burgemeester voorgestelde bouwplan nen werd een concept raadsbesluit door drs. Derksen toegelicht en be sproken. De raad begroette dit met sympathie. De inhoud van dit concept raads besluit is als volgt: De Raad der gemeente Voorhout, overwegende, dat het aantal urgente aanvragen voor woningen te Voorhout momen teel ruim 80 bedraagt, waarvan het overgrote deel is ingediend door jon ge mensen, die in het huwelijk wen sen te treden, dat het richtcontingent voor de ja ren 1954, 1955 en 1956 in totaal slechts uit 19 woningen bestaat, dat, indien bijzondere maatregelen achterwege blijven, ernstig moet worden gevreesd, dat voor het merendeel der woningzoekenden bin nen enigszins aanvaardbare termijn geen woning beschikbaar zal komen, dat dit voor velen onder hen een zodanig verontrustend vooruitzicht moet worden geacht, dat van een ern stige bedreiging van het welzijn der dorpsgemeenschap kan worden ge sproken, dat het Rijk zich jaarlijks reeds zeer aanzienlijke financiële offers ge troost om in landelijk verband op zo kort mogelijke termijn tot leniging van de woningnood te gei aken, dat de financiële consequenties van de daartoe uitgewerkte systemen van premietoekenning en exploitatie-sub sidiëring evenwel zo zwaar zijn, dat het gestelde doel eerst na vele jaren zal kunnen worden bereikt, dat bouw zonder rijkssteun in prin cipe onbeperkt mogelijk is; oordeelt, het de plicht van het gemeentebe stuur, om In de gegeven omstandig heden op het gebied van de woning bouw aanvullende maatregelen te nemen, welke strekken tot het ophef fen van de ernstige woningnood en daarmede tot het herstel van het wel zijn der dorpsgemeenschap, dat thans mum van 85 pet. der goedgekeurde bouwkosten, voor zover deze 85 pet. het bedrag van 12.000,per woning niet te boven gaan, deze hypothecaire lening aan te gaan op annuïteitsbasis en wel voor ten hoogste zestig jaren, waarbij de rente gelijk zal zijn aan de door de gemeente zelf te vergoeden rente, onder goedgekeurde bouwkosten te verstaan de bouwkosten, overeen komstig de ten tijde van aanbesteding geldende normen van de Minsiter van Wederopbouw en Volkshuisvesting; 2. gedurende maximaal tien jaren een bedrag beschikbaar te stellen van 5000.per jaar ter algehele of ge deeltelijke vrijstelling van rente over het z.g. onrendabele gedeelte der bouwkosten van de in 1954 en/of 1955 door ingezetnene van Voorhout of hen, die economisch aan Voor hout gebonden zijn te bouwen wo ningen, met dien verstande, dat de beschikbaarstelling van dit bedrag niet zal mogen leiden tot verstoring van het evenwicht der gemeente-be groting, de per woning te verlenen vrijstel ling van rente over het z.g. onrenda bele gedeelte nader bij besluit van de Raad vast te stellen; 3. aan Burgemeester en Wethou ders in overweging te geven: de voor de gemeente beschikbare woningcon tingenten toe te wijzen aan dege nen (n), die zich verbindt (verbin den) voor ingezetenen van Voor hout, of voor hen, die economisch aan Voorhout gebonden zijn, per con tinent minstens twee woningen te bouwen, met dien verstande, dat in geval van een groter aantal aanvra gen voor bouwcontingenten dan het beschikbare aantal, de toewijzing zal geschieden aan degene(n), die op zich De beruchte briefjes. Men fluisterde toen, dat beiden een rol gespeeld hadden in het smokke len van de opzienbarende briefjes, die de onschuld van de arts moesten be wijzen, doch zekerheid hierover is tot nu toe niet verkregen. De familie van de overleden vrouw had inmiddels met stelligheid ver klaard, dat de bewuste briefjes niet door het slachtoffer geschreven kon den zijn en op zoek naar de schrijver van de verklaringen, kwam de justi. tie terecht bij een invalide broer van de verdachte, die daarop even eens in arrest werd genomen. De gearresteerde verdediger werd kort na zijn arrestatie wederom op vrije voeten gesteld en belastte zich wederom met de verdediging van de arts, geassisteerd door een tweede advocaat. Thans schijnt niets de openbare be handeling van deze geruchtmakende zaak meer in de weg te staan. De vrouw herhaalde malen hee« ver- Donderdag a.s., 6 Mei, zal het pro ces tegen de Berkelse arts, waarvan het vooronderzoek ruim ll/2 jaar in de belangstelling van Nederland heeft gestaan, voor de Haagse rechtbank een aanvang nemen. De thans 36-jarige Berkelse arts zal dan door de officier van justitie beschuldigd worden in September 1952 zijn vrouw door vergiftiging van het leven te hebben beroofd. De voorgeschiedenis is in Neder land vrijwel algefaeen bekend. De arts, kwam, na een periode als militair arts in Indonesië te hebben gewerkt, in 1948 naar Berkel-Roden- rijs, waar hij met zijn gezin buiten de dorpsgemeenschap stond. Men be schouwde het echtpaar als ietwat aparte figuren, doch men had niet de indruk, dat de jonge echtgenote van de arts aan een slepende ziekte leed, zoals de arts na de dood van de Verdacht overlijden. September 1952 overleed de vrouw vrij onverwacht en in het dorp, waar bekend was, dat de arts getuigen heeft opgeroepen, onder wie zich een Britse vergifkundige bevindt. De drie'kinderen uit het ongeluk kige doktersgezin zijn opgenomen door de ouders van de gestorven door gebrek aan woonruimte ernstig neemt (nemen) per contingent het wordt bedreiPd: ...f {L wordt bedreigd; besluit: I. Aan ingezetenen van Voorhout of aan hen, die economisch aan Voorhout gebonden zijn die een woning bouwen gedurende 1954 en 1955, desgewenst en voor zover ge vraagd, een lening te verstrekken on der verband van eerste hypotheek op deze woning en de grond, waarop grootste aantal woningen te bouwen; 4. de thans beschikbare opper vlakte bouwrijpe grond op de kortst mogelijke termijn zodanig uit te breiden, dat in totaal ongeveer 80 woningen kunnen worden gebouwd; 5. na verkregen goedkeuring van dit besluit, op passende wijze be kendheid te geven aan de hierin ver vatte bepalingen met betrekking tot de financiering der woningbouw en de verdeling der contingenten. een verhouding had met het in Ja- J*" nuari daarvoor door zijn vrouw ont- vrouw> die te Amstelveen wonen, slagen dienstmeisje, gingen al spoedig geruchten, dat de jonge vrouw geen natuurlijke dood gestorven zou zijn. Ook de familie van de overleden vrouw vond het plotselinge sterven uiterst verdacht en maakte de justi tie op het geval attent, die een on derzoek instelde. Dit leidde tot de conclusie, dat de vrouw door vergiftiging om het le ven was gekomen. De arts wilde hier na zelfmoord suggereren, doch ook dit werd door de familie niet geloof waardig geacht. Sensationeel vooronderzoek. Vrij spoedig, nadat de justitie de zaak in onderzoek had, werd de arts in arrest genomen, beschuldigd van vergiftiging door cyaankali. Het vooronderzoek is hierna her haalde malen vertraagd door verras singen, die het geheel een sensatio neel aanzien gaven. Zo werden er op de gevangen arts briefjes gevonden, die moesten be wijzen, dat de vrouw zelfmoord had gepleegd, omdat zij aan een onge neeslijke ziekte zou lijden. Schriftkundigen, door beide par tijen rechtbank en verdediging uitgenodigd, legden afwijkende ver klaringen af en telkens, wanneer de zaak in openbare behandeling zou worden genomen, dook er weer een nieuwe verklaring op of nam de zaak weer zo'n wending, dat de rechtzit ting uitgesteld moest worden. Enkele maanden geleden werd een der verdedigers van de arts plotseling door de officier van justitie in arrest gesteld, zonder dat precies duide lijk is geworden op welke gronden deze arrestatie steunde; eveneens werd omstreeks die tijd de gevange nis-aalmoezenier de toegang tot de cel van verdachte ontzegd. NAT. THERSIA-NOVENE 17—25 MEI. De zusters Carmelitessen te Eg- raond a. d. Hoef (N.-H.) hopen, dat dit Mariajaar nog een groter aantal deelnemers(sters) zal geven voor de Nationale Theresia-novene, die van 17—25 Mei a.s. gehouden zal worden. Op aanvraag worden gratis novene plaatjes toegezonden; een kleine ver goeding wordt evenwel dankbaar aanvaard. Koninklijke mantel bij gevonden voorwerpen Op de afdeling gevonden voorwer pen van de Ned. Spoorwegen bevond zich Zaterdag een fraaie mantel, die verleden week tijdens het bezoek aan ons land door koningin Ingrid van Denemarken in de trein was achter gelaten. Nu is men op deze afdeling veel gewend, maar koninklijke goe deren had men tot dusver niet aan de verzameling kunnen toevoegen. Souvenirjag.ers hoeven zich echter niet naar Utrecht te haasten om op de bekende veiling van Gevonden Voorwerpen de mantel te bemachti gen, want zij is gisteren reeds via het Deense gezantschap naar Kopenhagen opgestuurd. In de Wieringermeer heeft de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, gistermid dag de practijkschool voor landbouw mechanisatie „Oostwaardhoeve" met een redevoering over het belang van de gemechaniseerde landbouw offi cieel geopend. Zaak Anneke Beekman Dc Hilversnmse voogdes van Anne ke Beekman, het Joodse meisje, dat ruim een maand geleden aan de door de justitie aangewezen voogdij werd onttrokken, zal nog minstens tot eind Mei In arrest blijven. De Amsterdamse rechtbank, die op 30 Maart de aanhouding van deze dame gelastte op verzoek van de offi Vo,.„nor nrimitiof I groot voordeel zal ook zUn, dat de V ervuer primitlCL vaartijd aanmerkelijk kan worden in- gekort. Volgens de dienstregeling Het vreemdelingenverkeer is, sinds wordt thans over de afstand Harlin de oorlog, op sommige van de vijf genTerschelling twee uren en een Waddeneilanden vervijfvoudigd en kwartier gevaren; de Van der Wijck het passagiersvervoer over de Wad- zal het in de toekomst in anderhalf den naar die eilanden is in twintig uur kunnendoen. Dit is o.a. bewezen jaar tijds tienmaal zo druk gewor- tijdens een proefvaart, welke Zater- den. Toch hebben de voorzieningen dag met een aantal autoriteiten en met deze ontwikkeling geen gelijke ook buitenlandse vertegenwoordi- tred gehouden en met name over het gers van het toerisme aan boord passagiersvervoer naar de eilanden van Harlingen naar Terschelling zijn in de afgelopen jaren vele klach- j werd gemaakt. ten geuit. De 64 meter lange Van der Wijck heeft een geringe diepgang, hetgeen Hopelijk zal aan deze onhoudbare voor het varen over de Waddenzee toestand voor Terschelling en Vlie- een groot voordeel is. land zeer spoedig een einde komen, PATER ANDREAS RIDDER VAN ORANJE NASSAU. want de rederij Doeksen op Ter schelling staat op het punt over te gaan tot aankoop van het motorschip „W. F. van der Wijck", dat thans nog De grote verdiensten, die de Zon door de rederij Koppe N.V. wordt dag zeventig jaar geworden pionier gebruikt op de door de Nederlandse van het Katholieke Blindenwezen in Spoorwegen in stand gehouden veer-Nederland, de blinde Capucijner pater dienst StaverenEnkhuizen. I Andreas, zich heeft verworven, wer- Voor het toenemende passagiers- den bij gelegenheid van zijn huldi- vervoer over de Wadden betekent de ging door H.M. de Koningin erkend. Van der Wijck een grote verbete- Burgemeester L. Raaymakers van ring. In plaats van 800 (zoals de bo- Grave, die ter receptie verscheen te. ten welke tot nu toe gebruikt wor- midden van honderden anderen, den zal de Van der Wijck 1800 2000 maakte de benoeming bekend van passagiers kunnen vervoeren. Een Pater Andreas tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, In September zullen de eerste ver- waarop de correspondentie uiterlijk pakte aardappelen als merkartikelen ter post moet zijn bezorgd, staan, in de handel gebracht worden. De tussen haakjes, achter de naam van heer J. Berends in Nieuvv-Amster- het schip vermeld, dam, die beschikt over een machine, Indonesië: m.s. „Oranje" (12 Mei); die enig is in Europa, hoopt hierdoor Ned. New Guinea: m.s. „Japara" (13 het aardappelverbruik in Nederland, Mei); Ned. Antillen: m.s. „Willem- dat de laatste jaren zeer sterk ge- stad" (11 Mei); Suriname: s.s. „Cot- daald is, weer op hoger peil te bren- tica" (8 Mei); Uie van Z.-Afrika en gen. Door middel van deze machine W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle(8 worden de aardappelen gewassen en Mei); Canada; s.s. „Nieuw Amster- gesorteerd, terwijl de aardappelen, die niet aan de gestelde eisen vol doen, worden verwijderd. De prijs van deze verpakte aardappelen zal een paar oenten hoger komen te lig gen dan gewoon. De ontwikkeling van dit experiment wordt met be langstelling gevolgd door het mi- cier van justitie, heeft dit voorarrest, nisterie van Landbouw en de pro dat op 30 April eindigde met een pagandastichting voor consumptie- maand verlengd. aardappelen. dam" (8 Mei); s.s. „Rijndam" (12 Mei); s.s. „American Jurist" (13 Mei); Zuid-Amerika: Arg. en Chili: s.s. „Cordoba (8 Mei): Brazilië en Uruguay: m.s. „Alhena" (12 Mei); Australië: via Engeland (8 Mei), Nieuw Zeeland: via Engeland (8 Mei). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6