Katholieke Technische school in Leiden geo ipend Indonesische studenten zullen in andere landen moeten studeren Waarom zet generaal Giap niet door? Jong Leiden huldigt hen, die vielen DINSDAG 4 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Na het cursusiaar 1953- 54 Taxi tegen een vrachtwagen Vijf gewonden Een taxi uit Daifsen is gistermiddag I omstreeks half één op Rijksweg nr. 12 tussen Utrecht en Den Haag nabij Gouda onder de gemeente Moordrecht op een stilstaande aanhangwagen ge reden, waardoor vijf personen zijn ge wond. In de taxi zaten behalve de chauf feur, 3 heren en een dame uit Daif sen, een inwoner van Etten (ge meente Gendringen) en een passagier uit Teuge bij Apeldoorn. De taxi is met een snelheid van ongeveer 75 kilometer per uur tegen de stilstaan de aanhangwagen gereden en onder dit voertuig geschoven. De chauffeur, alsmede een der heren uit Daifsen werden ernstig gewond; de dame en de beide andere heren uit Daifsen werden minder ernstig ge wond. De vijf personen werden met een ziekenauto van de G.G.D. uit Gou da naar het ziekenhuis Bronovo in Den Haag vervoerd en daar opgeno men. f 4t|i De taxichauffeur verklaarde de op- legger noch de waarschuwingsseinen van een der chauffeurs van de vracht auto, die bij de stilstaande aanhang wagen stond, te hebben gezien. De taxi werd ernstig beschadigd. Gelijkmatige spreiding in voorbereiding Naar aanleiding van het bericht uit Djakarta over het overbrengen van Indonesische „dienstverband-studen ten" in Nederland naar andere lan den, verneemt 't ANP, dat de Indone sische regering inderdaad het plan heeft de studenten van deze groep in ons land, die daarvoor in aanmerking komen, naar andere landen te zen den teneinde een zo gelijkmatig mo gelijke spreiding te bewerkstelligen van studerende Indonesiërs in het buitenland. In totaal studeren ongeveer 2.000 Indonesiërs in het buitenland, waar van 1550 dus bijna 80 in Ne- Tijdens het dekzwabberen is gis termorgen in de Veerhaven te Rot terdam een 17-jarige dekknecht over boord gevallen en verdronken. Het stoffelijk overschot van een 33-jarige man is Zaterdag uit het ka naal van MaastrichtLuik opge haald. Hij is waarschijnlijk door de duisternis misleid te water geraakt. derland. Het aantal Indonesische stu- denten, dat de Nederlandse taal be- heerst, neemt echter hoe langer hoe meer af, zodat ook hierdoor de mo gelijkheid van studie in ons land kleiner wordt. De door de Indonesi sche regering voorgenomen spreiding zal eerst haar beslag krijgen na het cursusjaar 19531954. Wensen en omstandigheden. In principe zal naar wij vernemen bij iedere overbrenging naar een an der land zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de wensen en de omstandigheden van de betrok ken studenten. Met nadruk werd van Indonesische zijde verzekerd, dat deze maatregel gebaseerd zal zijn op overwegingen van doeltreffendheid en niet wordt genomen, omdat de Indonesische regering het standpunt inneemt, dat de studie in Nederland als zodanig ongewenst wordt geacht. Zoals reeds is gemeld zijn enige tijd geleden twee hoofdambtenaren van het Indonesische ministerie van Onderwijs naar ons land gekomen om de benodigde gegevens voor deze maatregel te verzamelen. De Indone- j sische studenten in ons land waren reeds eerder van het besluit van de Indonesische regering op de hoogte. Het gebouw, de voor- en achterzijde, van de R.K. Technische School „Don Bosco", welke hedenmorgen is ge opend. (Zie verslag elders in dit bl ad). Regering zal ruilverkaveling met alle middelen bevorderen Waardestijging dekt kosten totaal Er bestaat in ons land een grote behoefte aan ruilverkaveling. De re gering zal het tot stand komen van meer ruilverkavelingen met alle mo gelijke middelen bevorderen. Zij is doordrongen van de noodzaak het tempo zo hoog mogelijk op te voe ren, waartoe echter in de komende jaren voortdurend meer personeel aangetrokken zal moeten worden. Er zal naar gestreefd worden de capaciteit van het ruilverkavelings apparaat tot het maximum op te voe ren, zo delen de ministers van land bouw, justitie en financiën voorts aan de Tweede Kamer mee in hun memorie van antwoord op de ruil- verkavelnigswet. Tegelijkertijd zal de. procedure van de uitvoering tot de kortst mogelijk duur worden te ruggebracht. Zelfs wanneer aan deze beide voor waarden is voldaan, zal 'het nog niet mogelijk zijn de uitvoering van ruil verkavelingen met de behoefte in evenwicht te brengen. Dit is een ge volg van c(e snel toenemende belang stelling voor het instituut der ruilver kaveling als zodanig, dat, dank,zij de Evert Vermeer botste TEGEN 'N VRACHTAUTO Gistermiddag kwart over drie is op R. K. Federatie Muziekbonden Zaterdag hield de R.K. FederaÜe van Muziekbonden in Nederland te Utrecht haar Algemene Vergadering. De voorz., dr. Sweens, ging nader in op de werkzaamheden der lande lijke adviescommissie. Het voornaam ste punt, dat de commissie momen teel bezighoudt, is het concourswe zen in Nederland op behoorlijk peil te brengen. Een commissie ad hoe werkt aan een concoursreglement, waardoor in alle vier de Nederland se Federaties dezelfde eisen zullen gelden. Eenparig neemt de commissie stelling tegen de zjg. wilde concour sen. Deze dienen alle te worden ge bracht binnen het georganiseerde verband. Bijzonder verheugd was de voorz., dat de subsidie welke het rijk beschikbaar wil stellen, thans de goedkeuring heeft verworven van de beide Kamers. Dit is een prachtig resultaat van een initiatief dat is uit gegaan van de R.K. Federatie. Bij de behandeling van het be stuursbeleid kwam een schrijven van de Bond Limburg in behandeling, waarin nogal wat critiek is vervat. Het dag. bestuur zal contact opne men met Limburg en daarmede ver wacht men een en ander wel tot de juiste proporties terug te brengen en geschilpunten op te lossen. De overige bonden toonden veel waardering voor het bestuursbeleid. Er volgden verslagen van de pen ningmeester, de heer Lansdaal, en van de secr., de heer v. Dongen. Uit het laatste verslag vernamen we, dat plusminus 500 verenigingen bij de R.K. Federatie zijn aangesloten. Tal van andere punten kregen hierin be handeling. We noemen het Int. Con cours te Kerkrade, de Concoursen der landelijke Adviescommissie, Exa mens, K.R.O., Buma enz. enz. De ver gadering stelde een voorlopig regle ment vast voor Mars en Tamboer- wedstrijden. Er volgden voorts nog enige mededelingen en een geani meerde rondvraag. Een pop voor Jana 25.000ste lucht-emigrantfje) Bij de 69 emigranten, die gister avond met de K.L.M.-DC 6b, de PH- TFH „Jan van Riebeeck" naar Mont real in Canada zullen vertrekken, bevindt zich de 25.000ste Nederland se emigrant, die na het einde van de oorlog door de lucht naar een nieuw vaderland is gereisd. Het is de zesjarige Jana Geer uit' Bussum, die met haar ouders en haar twee broertjes Jose en Frits in Ot tawa (Ontario) zal gaan wonen. Vlak voor het vertrek kreeg de kleine Jana door het hoofd emigran- tenvluchten van de K.L.M. een pop in Nederlandse klederdracht aangebo den. Van de 25.000 Nederlanders, die tot nu toe per K.L.M. zijn geëmigreerd, vertrok meer dan de helft naar Cana da nl. 13.463; naar Australië gingen 8.377, naar Nieuw Zeeland 1.348, naar Zuid-Afrika 874 en ruim 1.000 naar een aantal andere landen. Bij deze vliegende emigranten be vinden zich ook zgn. „gesubsidieer de" emigranten. Dien Bien Phoe krijgt weer lucht De strijd om Dien Bien Phoe lijkt wel een spelletje van kat en muis. Na de massale aanval in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Viet- minh haar stormloop op Dien Bien Phoe plotseling gestaakt. De Franse troepen ondernamen Zondagmorgen nog een tegenaanval waarhij zij de vijand terugdreven uit verschillende stellingen van het Zuidelijke steun punt Isabella. De andere drie, van de twintig stellingen die de vesting telt, bleven echter in handen van de Vietminh. De verdedigers beheer sen echter nog altijd de lap grond waar de voorraden gedropt worden en de Franse luchtmacht heeft Zondag van de rustpauze gebruik gemaakt om met inzet van alle beschikbare krachten voorraden munitie en voed sel af te werpen, 's Nachts werden 150 vrijwilligers per parachute in de vesting neergelaten. De gehele Zondag door beschoten en bombardeerden Franse gevechtsvlieg tuigen de communistische stellingen. Piloten meldden dat het vliegveld be zaaid lag met doden, maar geen van de partijen heeft cijfers over de ver liezen gegeven. Het Franse opperbe- daarmee bereikte resultaten, als het de Rijksweg nr. 7 nabij Hoorn een ware zichzelf propageert. Achterstand in de uitvoering is het resultaat. Op 31 'December 1953 waren 160 ruilverkavelingen met een totale op pervlakte van 76.000 ha tot stand ge komen, 62 in uitvoering en 312 in voorbereiding, respectieveleijk 106.000 en 422.000 ha omvattende. Volgens een schatting uit 1951 zou voor nog 580.000 ha ruilverkaveling noodza kelijk zijn, terwijl dan 470.000 ha overblijven waar ruilverkaveling wel nuttig maar niet urgent is. Omtrent de fiscale consequentie welke de verbeteringen, door ruilver kaveling verkregen, voor de eigena ren meebrengen, delen de ministers mee, dat in het algemeen kan worden aangenomen, dat de waardestijging tengevolge van ruilverkaveling het te betalen aandeel in de kosten niet overtreft. Bijgevolg zal de bij latere verkoop eventueel te maken winst in het algemeen niet op deze grond kunnen worden belast. auto, waarin het Tweede Kamerlid, de heer E. A. Vermeer, in botsing ge komen met een vrachtauto nit Gro ningen. De auto van de heer Vermeer reed in de richting Wieringermeer, toen de rijbaan plotseling versperd werd door de vrachtauto, die uit tegen overgestelde richting kwam en naar links afsloeg in de richting Hoorn. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. Een 26-jarige juffrouw uit Amster dam, die vanaf Leeuwarden met de vrachtwagen was meegereden, werd uit de cabine geslingerd. Zij kreeg een hersenschudding benevens enkele fracturen en moest in de ziekenver pleging „De Villa" te Hoorn worden opgenomen. De heer Vermeer be kwam enige schrammen; zijn chauf feur brak 'n paar ribben. De vracht- autobestuurder werd licht gewond. Zij konden alle drie naar huis terug keren. De beide wagens werden zwaar beschadigd. Vererving van boerderijen De regering wil verdeling van boe- rengoed bij erving tegengaan indien dit economisch niet is verantwoord. Reeds wordt versnippering van j bruik van HCH zal worden landbouwgrond belemmerd door de den. conclusie aangenomen bij behandeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek in de Staten-Generaal. Die conclusie houdt in aan de erflater de mogelijk heid te bieden het erfgoed aan één der erfgenamen te vermaken zonder dat de mede-erfgenamen hun aan deel in goederen kunnen opvorderen. De Regering is nu van plan in het ontwerp van een nieuwe pachtwet voorschriften te geven tot toetsing van de pachtovereenkomsten aan landbouwkundige normen die ook gelden voor de wet op de vervreem ding van landbouwgronden. Ook wil de Regering voorlichting door overheid en georganiseerd be drijfsleven opdat het inzicht veld zal gaan winnen dat niet voor alle ge zinsleden meer in het boerenberoep plaats kan worden gevonden. (Alg. Dgbl.). Oneetbare aardappelen Operatie geslaagd, patiënt overleden Dezer dagen heeft men zekerheid gekregen over het oneetbaar maken van de aardappel door een van de beste chemische bestrijdingsmiddelen vau aardappelziekte, het HCH. HCH, dat als een probaat werkend bestrijdingsmiddel te boek staat en bovendien niet duur is, wordt veelal gebruikt te bestrijding van aardap pelziekte en van ongedierte in de grond. Thans heeft men echter de sombe re ervaring opgedaan, dat het middel erger is dan de kwaal, daar met HCH bewerkte aardappelen oneetbaar worden, hetgeen pas blijkt wanneer de aardappelen zijn gekookt. Zij sma ken dan duf. Verontrustend is vooral het feit, dat met HCH bewerkte aardappelen ook zijn geëxporteerd. Teneinde te voorkomen, dat de export van con sumptie-aardappelen in gevaar komt, kan worden verwacht, dat het ge verbo vel heeft het afbreken van de aanval geweten aan de buitengewoon zware verliezen die de troepen van generaal Giap leden, en die hergroepering noodzakelijk maken. Vooruitgescho ven eenheden van de Vietminh wer ken op het nieuw veroverde gebied koortsachtig aan het netwerk van loopgraven, om vandaar uit een nieu we sprong te kunnen maken. Waarnemers in Honai hebben de mening uitgesproken dat generaal Giap opzettelijk de aanval heeft af gebroken, omdat hij met het oog op de Geneefse conferentie Dien Bien Phoe in het nieuws wil houden. Ook de speciale correspondent van Le Monde deelt deze mening. Hij ver klaart dat Giap reeds sinds enkele weken over voldoende middelen be schikt om Dien Bien Phoe de beslis sende slag toe te brengen, maar dat hij met opzet het garnizoen „spaart" om te Genève over een onderhande- lingsobject te kunnen beschikken. De Franse censuur heeft tot nader order alle berichten uit niet-officiële brond over de situatie in Dien Bien Phoe tegengehouden. Het verbod geldt ook voor mevrouw de Castries, echtgenote van de commandant van de vesting, die elke dag een radiote- lefonisch gesprek met haar man voert. De enige vrouw in Dien Bien Phoe, de 29-jarige verpleegster Genevieve Terraube, is onderscheiden met het Leigoen van Eer. een der hoogste Franse onderscheidingen. Labour vóór E.D.G, de Het dagelijks bestuur van dc Britse socialistische partij (Labour) heeft zich uitgesproken ten gunste van een Westduitse militaire bijdrage aan de Europese verdediging, onder voor waarde echter, dat hierdoor geen nieuwe Duitse militaire dreiging kan ontstaan. Aan deze voorwaarde kan volgens het Labour-bestuur het best worden voldaan door de Europese Defensie Gemeenschap nauw in te schakelen bij de NATO (Atlantisch Pact). Het dagelijks bestuur verklaart zich voor „zo hecht mogelijke Britse samenwerking met de E.D.Gzelfs indien dit Groot-Brittannië zou nopen tot het afstaan van een troepen-con tingent aan de defensie-gemeenschap op het Europese vasteland. Deze verklaring van de Labour- partij stemt geheel overeen met de inzichten van voorzitter Attlee en betekent een tegenslag voor „rebel" Bevon en zijn aanhangers. Meisje met bijl verwond Een 19-jarig meisje wonende aan de Bosscherweg bij de Nederlands-Bel gische grens te Maastricht is Zater dagavond omstreeks 11 uur door een onbekende man overvallen. Deze sloeg het meisje met een bijl waar door zij ernstig aan het hoofd werd gewond, zoi^t zij naar het zieken huis moest worden overgebracht. Het slachtoffer zag tijdens de over val nog kans de aanrander een trap te geven waardoor deze in de berm van de weg viel. Aan de voet van de berm vond de poliite de bijl en een pet. Speurhonden werden aan het werk gezet, tot nu toe echter zonder resultaat. De toestand van het meisje is be vredigend. overall de erewacht betrokken had den. Ruim 1500 kinderen van de hoog ste klasse der lagere scholen en van het Voortgezet Lager Onderwijs hebben allen persoonlijk enkele bloe men neergelegd, die te zamen uit groeiden tot een krans van kinder lijke dankbaarheid. De voorzitter van het Comité Do denherdenking, de heer C. Zandber gen, sprak na de bloemenhu lde een kort woord, waarin hij heel vluchtig waarvoor Nederlandse mannen en vrouwen hun leven gaven en waar voor dagelijks nog mannen en vrou wen de hoogste prijs betalen. Nadat de politiekapel een stroph© van het Wilhelmus, door de kinde ren gezongen, begeleid had, werden enkele minuten stilte in acht geno men, waarna met het zesde couplet van het Wilhelmus deze korte plech tigheid, die vee! belangstelling trok, werd besloten. Een krans van bloemen De kinderen van Leiden hebben hun hulde al gebracht aan de helden, die tijdens de oorlog hun leven ga ven, opdat zij in vrijheid zouden kun nen leven; een stralende krans van frisse voorjaarsbloemen, hebben zij vanmorgen rond het monument aan de Steenstraat igelegde waar mili tairen van alle onderdelen, benevens twee verzetslieden in hun typische

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5