3)e £oidóe(Boti/fcci/tit Het koninklijk bezoek aan Leiden Nationale Herdenking De reis der Koningin door de Rijnstreek Genève wacht op Indo-China Het werkbezoek van Prins Bernhard Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 4 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13185 i Kat en muis-spelletje I met Dien Bien Phoe KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 AAN 'T TOUWTJE UET IS EEN WREED spelletje, dat gespeeld wordt met de Franse vesting Dien Bien Phoe. Er is nie mand, die eraan twijfelt of de rebel len-generaal Giap heeft de vesting aan een touwtje; hij laat generaal Castries met zijn mannen wat heen en weer bengelen, zodat ze goed we ten, dat hij ieder ogenblik de strop dicht kan trekken en hen wurgen. Het spelletje van kat en muis, hier toegepast in de wereldpolitiek. Zo dra de onderhandelingspositie van het rode blok te Genève wat 0 slechter wordt, laat men Dien Bien Phoe benauwd piepen; zo dra er een concessie is verkregen, krijgt de vesting'weer .wat lucht. Het is een openlijke demonstratie van de sterke positie welke de Viet- minh en achter hen de Chinezen en daar weer achter de Russen bij de onderhandelingen over Indo-China te Genève innemen. Menigeen zou de Zuid-Koreaanse minister van buiten landse zaken graag gelijk willen ge ven, als hij zegt, dat men bij het vechten met een python het beest moet doodslaan, wil men z'n leven redden en dat het niets uithaalt het ondier bij de staart vast te houden. In Indo-China zijn de Chinezen dui delijk de aanvallers en zij zullen niet rusten met of zonder wapenstil stand voordat zij geheel Indo- China hebben verzwolgen, als een python. Wij weten het allemaal, maar niemand is in staat daar iets tegen te doen. Generaal Giap laat zien, dat hij de situatie in handen heeft. Het Westen heeft weinig meer te doen, dan de voorwaarden van het Oosten te accepteren en zich tevreden te stel len met een schijn-compromis. Dat Frankrijk het vechten daar tenslotte hartelijk moe is, kunnen wij begrijpen; ook Engeland ziet meer heil in onderhandelingen dan in een hachelijke strijd, welke zo licht kan exploderen tot een wereldbrand. Dulles, de Amerikaan, was de eni ge, die een krachtige houding pre-' fereerde, doch hij kreeg geen steun en heeft, teleurgesteld, Genève ver laten. Wij zullen ons erop moeten voor bereiden, dat Genève ons geen pret tige oplossingen van de Aziatische kwesties brengen zal, indien het ten minste al enige oplossing brengt. Programma van de ontvangst Donderdag 20 Mei Onvangst van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard ten Stadhuize. Na de ontvangst in de Raadzaal zal het Koninklijk Paar op het bordes (zijde Stadhuisplein) een kinderzanghulde in ontvangst nemen. Vervolgens wordt in de Burgerzaal van het Stadhuis een receptie gehou den, waarbij de Raad en verschillende andere ingezetenen aan de Koningin en de Prins zullen worden voorgesteld. Na de receptie wordt door het ge meentebestuur een maaltijd aangeboden in het gebouw Rapenburg 8, het voormalige „Prinsenhof" dat voor deze gelegenheid ter beschikking van het gemeentebestuur is gesteld. Na het diner brengt het Koninklijk Paar een bezoek aan het Burchtfestijn. Het officiële gedeelte van deze dag wordt besloten met een door de Ver eniging „Koninginnedag" aangeboden vuurwerk op het Schuttersveld. Het Koninklijke Paar zal de nacht doorbrengen aan boord van het Ko ninklijke jacht „Piet Hein", dat voor deze gelegenheid naar Leiden komt. Vrijdag 21 Mei H.M. de Koningin hoopt op de tweede dag van het verblijf in Leiden een bezoek te brengen aan de lammermarkt (de eerste in het nieuwe seizoen), en aan het onlangs in gebruik genomen Histologisch Laboratorium van het Academisch Ziekenhuis. Vervolgens zal H.M. zich op de hoogte stellen van het kinderspeeltuinwerk door een bezoek aan de speeltuin „Ons Eiland", en van het ontwikkelings werk voor de meisjes, die in de Leidse bedrijven werkzaam zijn (het werk van de „Sleutelbloem" en de Mater Amabilisschool), welk werk zal worden vertoond en toegelicht in de recreatiezaal van de fabriek van Parmentler aan de Schepenkade. Z.K.H. Prins Bernhard zal een bezoek brengen aan verschillende nog na der aan te wijzen Leidse industrieën. dentenroeivereniging „Njord" in de Rijn. Het bezoek zal duren tot Vrijdag 22 Mei omstreeks 1 uur. Nadere bijzonderheden De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft heden morgen voor vertegenwoordigers van de Leidse pers het voorlopig pro gramma vrijgegeven van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aan Leiden. De route en de tijden van het pro gramma zullen later nog bekend wor den" gemaakt. Het ligt in de bedoe ling van B. en W. om gedurende de voorbereidingen voor de ontvangst van het Koninklijk paar, in gedeelten het nieuws hierover te verstrekken. Het stadhuis zal onder meer aan voor- en binnenzijde met bloemen en planten worden versierd. De Burgerzaal zal op bijzondere wijze voor de ontvangst worden in gericht. Het voormalige „Prinsenhof", Ra penburg 8, zal voor de maaltijd van het prinselijk paar aan het gemeen tebestuur worden overgedragen. Wie r als genodigden aan deze maaltijd zul- Een conferentie over len aanzitten is ook nog niet bekend Palestina In ieder g©val is wel zeker, dat Koningin en Prins, om ongeveer zes Koning Saoed van Saoedi-Arabia heeft een conferentie van Moham- r\e nationale herdenking van de gevallenen in de tweede we reldoorlog vindt hedenavond haar hoogtepunt tussen zes en acht uur. Los van de herdenkin gen en de plechtigheden in de militaire afdelingen, worden in het gehele land de volgende richtlijnen in acht genomen. Om zes uur worden de nationa le vlaggen halfstok gehesen. Om kwart voor acht luiden de kerkklokken. Om acht uur precies gaat het in acht nemen van twee minuten stilte in. Treinen en trams zullen worden stopgezet. Ook het straat verkeer zal, gewaarschuwd door het ontsteken der straatverlich ting van acht uur tot twee minu ten over acht, stilhouden. Om twee minuten over acht of na afloop van plechtigheden of défilé's worden de vlaggen ge streken en daarna geheel in top gehesen tot zonsondergang. GEEN VRIJ; WEL VLAGGEN. Op Woensdag 5 Mei a.s. zal van alle overheidsgebouwen de vlag wor den uitgestoken. Verwacht wordt, dat vele particu lieren dit voorbeeld zullen volgen. de stad bij de Spanjaardsbrug Lei den zullen binnenrijden. Het vorstelijk paar wordt aldaar medaanse landen bijeengeroepen ter bespreking van de mogeUjkheid om ^nd va^ dettad^oor'de" militaire hulp te verlenen aan de gemeester opgewacht. Het koninklijke jacht „Piet Hein", waar het koninklijk paar de nacht zal doorbrengen, zal meren bij de Stu- militaire hulp te verlenen aan Arabische strijdkrachten in het Pa lestijnse gebied, zo heeft de gezanl van Saoedi-Arabië in Krachi mede gedeeld. Gevaar voor het Panama-kanaal Uit de gegevens, welke uit de ver schillende gemeenten bekend worden (en voor een gedeelte reeds gepubli ceerd) kan bij benadering het vol gende programma worden opgemaakt voor het koninklijk bezoek aan de Rijnstreek. Donderdagmorgen te 9.30 uur ar riveert de Koningin te Woerden, waar de kaasmarkt en enkele histo rische gebouwen zullèn worden be keken Te 9.55 vertrekt de hoge gast van Rietveld naar Bodegraven, waar een film over verleden en toekomst van deze gemeente zal worden vertoond. Te 10.30 gaat H.M. Bodegraven ver laten om zich, met een kort opont houd te Zwammerdam, te begeven naar Nieuwkoop Te 10.45 uur wordt H.M. te Nieuw koop verwacht, waar voor het oude raadhuis smederijen zullen demon- streden. Te 11.05 pauze in het „Pias huis" te Noorden. Te 11.25 wordt de reis voortgezet naar Nieuwveen, met een kort op onthoud te Zevenhoven. Te Nieuwveen, waar H.M. omstreeks 11.40 aankomt, wordt een bezoek ge bracht aan Huize „St. Ursula" en de Johannes-stichting. Te 12.10 ver trek naar Ter Aar, waar een bezoek wordt gebracht aan Papeveer, de ope ning van een nieuwe veilinghal plaats heeft en H.M. wordt rondgeleid. Te 12.40 vertrekt H.M. naar Alphen aan den Rijn. Te 13 uur wordt de Koningin Alphen aan den Rijn verwacht, waar na een korte pauze in het raadhuis, j naar „Avifauna" wordt gereden, waar een lopende lunch wordt gehouden. Te half 3 wordt de Martha-stichting bezichtigd. Te half 4 vertrekt H.M. naar Leimuiden, met een kort opont houd te Rijnsaterwoude. Even voor 4 uur gaat de Koningin aan boord van een boot van de Rijks politie te water voor een vlootschouw Weer werd Griekenland geteisterd op het Braassemermeer, waarna om 16.15 een thee wordt aangeboden in het paviljoen „De Braassem" en Oude Wetering, waar ook sportde- monstraties worden gegeven. Per boot vertrekt de Koningin naar 'Wou- brugge, waarna zij per auto door reist naar Zoeterwoude, met een kort oponthoud te Koudekerk en Hazcrs- woude. Te 17 uur wordt H.M. te Zoe terwoude verwacht, waar de potterij „Zaalberg" wordt bezichtigd. Te 17.40 komt H.M. in Leiderdorp, waar de slotdemonstraties op het sportveld worden bijgewoond. Te ongeveer 18.55 vertrek naar Leiden. Z. K. H. Prins Bernhard zal zijn werkbezoek Donderdagmorgen be ginnen om 9.30 met een bezoek aan de kaasmarkt te Woerden en aan het goederen-dépot van de Kon. Land macht. De Prins wordt te 10.30 uur te Bodegraven verwacht, waar een be zoek wordt gebracht aan Turken- burgs zaadhandel. Te 11 uur vertrekt Z. K. H. naar Alphen a. d. Rijn, waar hij een uit eenzetting zal volgen over de nijver heids-ontwikkeling ter plaatse en en kele bedrijven zal bezichtigen. Te 12.45 volgt een ontvangst in de In dustriële Club. Te 13.30 gebruikt ook de Prins de lunch in „Avifauna". Te 14.45 volgt een bezoek aan het Voor Moeder een Schortje van PRONONCE BREESTR. 65 GEVERSTR. 41 (Advertentie) Koortsachtig zijn onderhoudsploegen bezig om het gevaar, dat dreigt aan een oever van het Panamakanaal te keren. Een landverschuiving, ontstaan door geweldige scheuren In de richel van een overhangend rotsgedeelte van de Contractor's Hill (zie foto). Men vreest, dat het schuivende puin het kanaal, dat op dit punt zeer smal is, zal afsluiten, waardoor scheepvaart verkeer onmogelijk zal zijn. De foto boven toont de ov®-hangende „Con tractor's Hill" (pijl). Onder: een schip passeert de zeer nauwe doorgang bij .Contractor's Hill." Narriman hertrouwd Ex-koningin Narriman is in alle Ondernemingsgeest eenvoud (minder dan tien personen waren er bij aanwezig) te Cairo in' Een Anatraliseh jongetje, een van i x j x j de tienduizend Australische bezoekers het huwelijk getreden met dr Ad- aan de thans in de haven van Sydney ham el Nakib, een oogarts, die in liggende Amerikaanse torpedoboot- I Cambridge heeft gestudeerd I jager „Obannon", zag kans, na aan I boord te zijn gekomen en zich naar i Het was zo heel anders dan op 6 <*e brug begeven te hebben, het hele j Mei 1951, toen zij met veel pompeu- sehip rep en roer te brengen, ze staatsie mét ex- koning Faroek j I in de echt werd verbonden. Nu wist' begon met het algemene al- niemand er iets van. Alles speelde armstelsel m werking te stellen, zich af in de villa van Narriman, met j waarmede de gehele bemanning alleen de naaste familieleden als ge- I wordt opgeroepen de gevechtsstel- tuigen. De bruid droeg een eenvou-11:Ilfen. in *e neman- dige witzijden japon, bezet met klei- Verl\e"f? °vf het®el£laeen .h>ef- ne blauwe bloemen de bruidegom I van steldé het ventje het sein in was gekleed in een lichtgrijs «Sirt- werking, waarmede wordt gewaar- jasje en een donkergrijze flanellenschuwd v00r invallen met atoom- broek I wapens. Een' Mohammedaanse „Mazoon" (een Sjeik) voltrok het huwelijk. Dr. «g£ltton de^scheepstelegraaf op Nakib tekende de huwelyksacte, verbazing van het diênst- waarin hy verklaarde zyn bruid een doende machinekamerpersoneel (de bruidsschat te geven van 100 pond I >0bannon» lag langszijde gemeerd), (ongeveer 1000 gulden). Daarna te- j Vervolgens achtte het kereltje het Narriman. j tyd om een nummertje scheepsfluit Nochtans hmg de schaduw van weg geven, om zich vervolgens Faroek over de plechtigheid. Want geestdriftig te wijden aan het „zen- de vader van de bruidegom, dr. Ah- i den van een boodschap" met de sein- med el Nakib, was vroeger een ver- aan het eveneens voor anker trouweling van Faroek. En als v*r- liggende Amerikaanse vliegdekschip trouweling van de ex-monarch werd „Taraw". hy op beschuldiging van corruptie Hij ging geheel in laatstgenoemde door de Revolutionnaire Rechtbank bezigheid op, toen de officier van de tot 15 jaar gevangenisstraf veroor-1 dekdienst de brug kwam opgesneld deeld. Hy hoorde van de plechtig- om een onderzoek in te stellen. Toen heid in de gevangenis. was het spelletje uit. Voor de tweede maal binnen een jaar is Griekenland geteisterd door aard bevingen, die vele duizenden dakloos maakten, en voorzover men thans heeft kunnen nagaan twintig mensenlevens eisten. Deze Telefoto toont de ravage in het dorp Pharsala, gelegen in het zwaar getroffen gebied in Mid den-Griekenland. Vietminh-delegatie reeds op weg De voltallige zitting van de conferentie van Genève is ook Maandag weer geheel gewijd geweest aaif wederzijdse bepaling en herhaling van de wederzijdse standpunten inzake Korea. Men kan echter gerust aannemen, dat de gedachten van vele gedelegeerden minder bij Korea waren dan bij het andere, nog dringender probleem waarmee de conferentie zich moet gaan bezighouden: namelijk dat van Indo-China. Vertegenwoordigers van de Vietminh, de communistische regering in Indo- China, zijn reeds onderweg naar Genève. Radio-Moskou deelde gisteravond mee, dat de delegatie, die onder leiding van Pham Van Dong, de vice-pre mier van de Vietminh staat, Moskou reeds was gepasseerd. Men verwacht, dat de strijdende partijen op zijn vroegst Donderdag aan de ronde tafel kun nen gaan zitten om de Indo-Chinese oorlog te bespreken. Vietnam, de met Frankrijk verbonden Indo-Chinese staat, heeft na enige aarzeling formeel toegestemd in rechtstreekse onderhandelingen met vertegenwoordigers van Ho Tsji-Minh, maar de uitdrukkelijke voorwaarde gesteld, dat een ontmoe ting met de Vietminh geen erkenning van dat communistische regiem zou mogen inhouden. KOREA WORDT HERKAUWD. Op de openbare zitting van giste ren was de Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken Pjoen Joeng Tai, de eerste spreker. Hij verklaar de, dat hij „ongeduldig werd i.v.m. de halfhartige stappen der Verenig de Staten om tot de vorming van een verdedigend anti-communistisch blok in Azië te komen." „Wanneer men zich verdedigt te gen een python, die poogt u dood te drukken, is de enige afdoende wijze de kop van het ondier te verplette ren en niet om te pogen het in be dwang te houden door het bij zyn staart te grijpen en daaraan te trek ken", aldus Pjoen Joeng Tai. Na Pjoen Joeng Tai nam de Noord- Koreaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Nam U, het woord. Hij zette wederom zijn plan uit een voor een Pan-Koreaanse com missie ter voorbereiding van verkie zingen in geheel Korea en deed een beroep op de wereld de Koreanen hun eigen zaken te laten regelen. Na generaal Nam n sprak de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stefanos Stefanopoelos. Hij zei dat de Noord-Koreaanse voorstel len zelfs niet verdienden ernstig overwogen te worden. De Chinese premier, Tsjou En Lal, verklaarde vervolgens, dat China be reid is zich met andere landen te verplichten tot niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Korea. Vandaag komt o.a. de Nederlandse minister Luns aan het woord, om het Nederlandse standpunt uiteen te zet ten. laboratorium voor Kunstmatige In seminatie te Hazerswoude. Te 15.25 heeft te Hazerswoude-Zoe- terwoude een bijeenkomst plaats van industriëlen in de Rijnstreek in De Jong's machinefabriek. Te 16.50 komt de Prins in Leider dorp, waar de Touwfabrieken worden bezichtigd en ten slotte, te zamen met H. M. de Koningin, de sportde- monstraties worden bijgewoond. Benden landden op Soembawa Benden van Kahar Muzakkar zijn van Celebes uit geland op het ruim 300 km. Zuidelijker gelegen Soem bawa. De bendeleden hebben zich over het gehele eiland in kampongs en bergdorpen verspreid, waar zij door de bevloking, die bijna geheel uit Islamieten bestaat, met een stil zwijgende sympathie zijn ontvangen. Kahar Muzakkar, die in de bergen van Zuid-Celebes reeds enkele jaren onder de Mohammedaanse vlag een verbeten strijd voert tegen de machts apparaten van de regering in Dja karta, heeft met deze jongste opera tie een haard van verzet opgeworpen in een gebied dat tot voor kort als het rustigste deel van Indonesië gold: de Kleine Soenda-eilanden. Hoewel volgens het persbureau P. I. Aneta enkele bendeleden kon den worden gearresteerd, is volgens de wnd. vice-premier van Indone sië, Zainul Arrifun, uit documenten gebleken dat deze infiltratie nog slechts voorboden zijn van wat ko men gaat. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 7 OSLO geheel bew. 7 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM mist 11 LONDEN regen 10 LUXEMBURG half bew. 10 PARIJS regen 13 EORDEAUX regenbui 13 GRENOBLE regen 12 GENEVE zwaar bew. 8 ZüRICH regen 9 LOCARNO geheel bew. 10 BERLIJN geheel bew. 15 FRANKFORT half bew. 15 MÜNCHEN regen 6 AJACCIO hagelbui lfi WENEN geheel bew. 19 INNSBRUCK sneeuw 7 ROME zwaar bew. 18 HOF. wordt het weer? Woensdagavond. Opgemaakt 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien, i Zwakke tot matige wind, aan- J vankelijk uit uiteenlopende rich- 5 tingen, later Noord-westelijk. Weinig verandering in tempera- j tuur. 3 Mei: zon op 5.08 en onder 20.0- maan op 4.53 en onder 21.45 uur. Korreltje Als de hemel betrokken is, moet het goede humeur de zon vervangen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1