Tijdrit-overwinning te Etten voor Wim v. Est en zijn ploeg Preiskeit won Etten-Rotterdam Tulpen-Rallye gewonnen door Stasse-Gendebien Interacademiaal tournooi van B. V.S. V. ten einde £ied man deze tijd DIE MOOIE MAAND Helpt de Stichting '40-'45 van de inzamelmarkt af Stcr'f van de week ZATERDAG 1 MEI 1954 Dl- LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD EAGINA 3 De Ronde van Nederland Op weergaloze wijze heeft Wim van Est zijn ploeg in de ploegentijdrit van Tilburg naar Etten naar de zege geleid en heeft hij zich bovendien door een snelle tijd in het algemeen klassement van zijn concurrenten verwijderd. De grote vraag voor deze tijdrit was, wat Schulte zou doen. Zou hij zijn ploeg op offeren om zich in het algemeen klasse ment wat naar voren te werken? Het lag voor de hand, want de ploeg van Schulte zou doen. Zou hij zijn ploeg op- de voorlaatste plaats. Maar men was be nieuwd of Schulte misschien in de laat ste 10 km. zijn maats in de steek zou laten en op zijn eentje verder zou gaan. Daartegenover stond, dat Wim van Est, tijdrijder bij uitnemendheid, de steun had van een veel betere ploeg. Van Est liet zijn ploeg» als laatste ge start, de eerste 20 km. al het werk zelf doen. Zelf hing hij aan de staart en spaarde zo zijn krachten. Toen, na 20 km., nam Van Est de kop en bleef daar 10 km. in een heftig tempo trekken. Na 30 km. was het weer de beurt aan Janssen, Faanhof, Nico van Est, Guns, Van Oers en Maenen. Zij namen om de beurt over en de positie van de ploeg werd steeds gunstiger. Na 40 km. vond Wim van Est het welletjes en ging weer aan het hoofd van zijn esquadron rijden. Tot in Etten op de eindstreep het traject was ingekort tot 65 km. hield van Est zijn mannen bijeen, waardoor zij allen in dezelfde tijd werden geklas seerd en in het individueel klassement van deze etappe de eerste zeven plaat sen bezetten. Intussen hadden enige an dere ploegen al leden verloren. In Baarle Nassau zwoegde Van Sambeek van de ploeg van Gerrit Voorting alleen voort. De Belgische ploeg had Gij bels verloren, die in Chaam door de gele rijders van Wagtmans werd gepasseerd. De Duitser Reitz was op zijn beurt weer door de Belgen voorbijgestreefd en van de ploeg van Schulte losten al spoedig Fooy, Paas en Van Elderen. In Rijsbergen, op de helft van de rit, was ook Dekkers afgezakt. Hij is niet in vorm en kreeg bovendien de grootste pech, die een wielrenner kan krijgen: zijn fiets brak. Bij aankomst in Etten bleek dat Van Est met de bonificatie mee 1 min. 21 sec. op Voorting, 3 min. 18 sec» op Schulte en 3 min. 23 sec. op Wagtmans had gewonnen, waardoor zijn positie in het algemeen klassement, met de etappe van Rotterdam naar Utrecht en op de laatste dag de individuele tijdrit van Utrecht naar Amsterdam nog voor de boeg wel heel sterk is geworden. Gerrit Schulte heeft niet de tijdrit alleen uitgereden. HU nam twee ploeg- makkers in de laatste kilometers mee, namelijk Plantaz en Van Osta en vergde zoveel van hun krachten, dat Van Osta over de eindstreep nauwelijks meer van zijn fiets kon stappen en er af getild moest worden. De etappe EttenRotterdam. Iedereen had verwacht, dat de tweede halve etappe van Etten naar Rotterdam, die begon met drie ronden op het prach tige circuit van Etten, een wandeling zou worden. Maar men heeft anders on dervonden. Tijdens deze drie premieron den in Etten namen 5 renners een kleine voorsprong, Dekkers, Van Oers, Preiskeit, Pascal en Piet Haan. Zij sleep ten alle zes de premies in de wacht, die te verdienen waren en merkten toen, dat het peleton, waarin alle groten zaten, lui was. Toen ging het vijftal meteen door en in Zevenbergen, na 23 km., be droeg hun voorsprong al 3 min. en 20 sec. Gesloten spoorbomen in deze plaats staken een spaak in het wiel, want dat kostte 40 kostbare seconden, kostbaar, omdat Piet Haan na de eerste helft van de 5e etappe nog maar 8 min. 26 achter stond op Wim van Est. Het vijftal ging echter onverdroten verder, waarbij Preiskeit, die geheel her steld is van zijn inzinking in de eerste dagen, en Haan de voornaamste rol speelden. De voorsprong werd tenslotte in ZwUndrecht (33 km.) 4 min. 15 sec. Maar daarbij bleef het In de laatste km. knabbelde het peloton nog iets van deze achterstand af. Op de eindstreep in Rotterdam bleek Preiskeit veruit de sterkste. Maar toch is Piet Haan sinds de vierde etappe 7 plaatsen in het klassement - gestegen en hU bezet nu de 4e plaats met 5 min. 21 sec. achterstand op Wim van Est, maar vóór Wout Wagtmans, die in deze ronde na een aanvankelijk vrij goed begin wat tegenviel. Uitslagen en klassementen. De uitslag van de eerste helft van de Aalsmw [60 km *Uith l^f M QHO •^Uithoorn IndiyidüaïëL^? tijdrit »0»4Vlnkeveen CARTÖ] Haar?ui(ens Vleuten ^•1» UTRECHT 15.00 vijfde etappe, de ploegentijdrit van Til burg naar Etten over 75 km. luidt: 1. Nederland C 4.24.45; 2. Nederland D 4.28.18; 3. België 4.33.27; 4. Nederland A 4.33.39; 5. Nederland B 4.33.54; 6. Duits land 4.43.6; 7. Luxemburg 4.45.54; 8. Nederland E 4.49.39. Wim van Est vergrootte in het per soonlijk klassement zijn voorsprong. Het individuele klassement van de 25 eersten in de eerste helft van de 5e etappe, de ploegentijdrit TilburgEtten over 65 km., dus 10 km. minder dan oor spronkelijk was aangegeven, luidt: 1. W. van Est 1.28.15 met bonificatie 1.27.55; 2. van Est 1.28.15 met bonificatie 1.27.55; 3. Faanhof 1.28.15 met bonifica tie 1.27.55; 4. Janssen 1.28.15; 5. Guns z. t.; 6. Van Oers z. t.; 7. Maenen z. t.; 8. Gerrit Voorting 1.29.26 met bonificatie 1.29.16; 9. Haan 1.29.26 met bonificatie 16; 10. Bakker 1.29.26 met bonifica tie 1.29.16; 11. Van Roon 1.29.28; 12. Schellingerhout z.t.; 13. Sorgeloos 1.31.9; 14. Borgmans z. t.; 15. Gielen z. t.; 16. Plas z. t.17. Pascal z. t.; 18. G. Schulte 1.31.13 (Ned. A); 19. Plantaz z. t.; 20. Van Osta z. t.; 21. Wagtmans 1.31.18; 22. Lambrichs z. t.; 23. Brinkman z. t.; 24. Stevens 1.33.12; 25. Gelissen z. t. De eerste drie van de winnende ploeg kregen ieder 20 seconden bonificatie en de eerste drie van de tweede aankomen de ploeg ieder 10 seconden. De uitslag van de tweede helft van de vijfde etappe van Etten naar Rotter dam over 54 kilometer luidt: 1. Preiskeit 1.50.19 met bonificatie 1.49.19; 2. Pascal 1.50.19 met bonificatie 1.49.49; 3. Haan 1.50.19; 4. Van Oers z. t.; 5. Dekkers z. t.; 6. Plas 1.53.24; 7. Otte z. t.8. Stevens z. t.; 9. Donker z. t.; 10. Schulte z. t. De oranje trui blijft in he bezit van Wim van Est. Na de vijfde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Wim van Est 24.21.37; 2. Gerrit Vooriing 24.23.36; 3. Schulte 24.26.03; 4. Haan 24.26.58; 5. Wagtmans 24.27.14; 6. Faanhof 24.27.20; 7. Nico van Est z. t.; 8. Bakker 24.28.39; 9. Gielen (België) 24.28.57; 10. Borgmans 24.29.34; IJ. Van Oers 24.30.42; 12. Lambrichs 24.30.43; 13. Sorgeloos 24.33.09; 14. Mao- 24.34.06; 15. Janssen z. t.; 16. Plas 24.34.48; 17. Stevens 24.35.14; 18. Müller 24.38.31; 19. Van Breenen 24.40.12; 20. Paymans 24.42.36; 21. v. Roon 24.46.26; 22. Gelhausen 24.46.41; 23. Schwarzen- berg 24.48.29; 24. Plantaz 24.50.39; 25. Donker 24.52.34: 26. Gelissen 24.52.37; 27. Brinkman 24.58.01; 28. Guns 24.58.11; 29. Kirchen 24.58.58; 30. Schmit 25.02.14. Na de vijfde etappe luidt het ploegen- klassement: 1. Nederland C 73.13.12; 2. Nederland D 73.19.13; 3. België 73.28.05; 4. Nederland B 73.30.47; 5. Duitsland 74.09.47; 6. Nederland A 74.09.57; 7. Ne derland E 74.28.33; 8. Luxemburg 74.38.31. RONDE VAN HET ZUIDERPARK. Aan de ronde van het Haagse Zuider park, een clubontmoeting uitgeschreven door de HRC ..Hollandia" werd deelge- en door de verenigingen „Bollen streek'' (Lisse), WWV (Naaldwijk), L. en S. (Leiden), Kampioen (Schevenin- gen), Spartaan (Den Haag), De Mol (Delft) en de organiserende vereniging. De nieuwelingen reden 13 ronden (60 km.). Winnaar werd Ribbelink (De Mol) in 1 uur 22 min. 9 sec., tweede Rozen burg van Hollandia en derde Van der Wouw (Kampioen). De amateurs reden 22 ronden (100 km.l Hier was de uitslag: 1. Van der Knaap, WWV, 2 uur 18 min. 57 sec.; 2. Van Adrichem. WWV; 3. Vreeswijk, Spartaan; 4. Brunschot, Spartaan; 5. Ten Dam, Spartaan. Lenig en Snel. 'Morgen wordt cr voor alle categorieën kampioenschap lange afstand verreden. A-kl. 100 km., B-kl. 80 km.. C-kl. 40 km., Junioren 20 km. LAWNTENNIS DAVISCUP NEDERLAND—SPANJE. De eerste partij van de wedstrijd Ne derland—Spanje in de eerste ronde van de Daviscup-competitie tussen Krijt en Martinez werd door Martinez gewonnen met 6—3. 6—0, 6—3. In het tweede enkelspel won Ferrer met 7—5. 61, 6—1 van Dehnert. SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 19e party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov, welke partij Donderdagavond na 40 zetten was afge broken, is zonder verder te spelen in remise geëindigd. Smyslov bood namelijk Botwinnik aan het punt te delen, het geen door de titelhouder werd geaccep teerd. Botwinnik heeft nu 10J/£ punt en Smyslov 81/,. De 20e partij zal op 4 Mei worden ge speeld (Botwinnik wit). HYPOTHEKEN roor alle ander® taken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw- en MskelasrsbtdrQf v.d. Drift Oud» Vast 29 Lalden Talaf. 20513 Gevaarlijk karwei voor TV-acteur In het extra televisieprogramma, dat de VARA ter gelegenheid van de 1 1 Mei-viering vanavond uitzendt, zal na een 1 Mei-rede van minister Suur- hoff een speciaal TV-spel van Willy van Hemert „De Brug" worden op gevoerd. In dit spel zijn ook enkele buitenopnamen verwerkt.. Tijdens de opnamen heeft een der acteurs, Pim Dikkers, een staaltje van moed en behendigheid moeten demonstreren. Hy heeft daarvoor namelijk de over spanning van de in aanbouw zijnde brug over de Maas bij Pernis moeten beklimmen en stond daarbij op de boog op een hoogte van dertig me ter boven de grond en zelfs vijftig meter boven de waterspiegel. De ge vaarlijke onderneming liep zonder ongelukken af. De acteur Joh. Elsenhohn trof het bij deze opnamen slechter. Hij viel gelukkig op de begane grond in de modder. Verdwijning Jaapje Klerk Nieuwe inlichtingen Uit alle delen van Nederland komen berichten binnen bij de kinderpolitie te Haarlem, gestuurd door mensen, die menen, dat zij inlichtingen kun nen verschaffen over de verdwijning van Jaapje Klerk. Ze bereikte de politie een bericht uit Oosterhout, waarin een houdster van een benzinepomp vertelt, dat zij op 20 April een autobestuurder bij haar tank gehad heeft, die aan het verspreide signalement beantwoord de. In de auo bevond zich ook een klein jongetje, dat uitstapte, toen de auto stopte. De vrouw had een ge sprek met het ventje willen begin nen en had het gevraagd, of hij fijn met zijn pappie uit was. Het kind v/as echter zeer schuw geweest en had geen antwoord gegeven. Toen de vrouw het bericht las over het ver dwijnen van het Haaremse knaapje, meende zij, dat de signalementen, zowel van het kind als van de man, gTote overeenkomst vertoonden met j haar bezoekers. De auto is in de richting Eist weg- gereden. Een andere melding komt uit Ol- dékerk (Gr.), waar een sigarenhan delaar een zeer zenuwachtige klant in zijn zaak kreeg, die eveneens be- anwoordt aan het signalement. (Advertentie). Met een brede glimlach op zijn gelaat daverde op het van een gloednieuwe slijtlaag voorziene circuit van Zandvoort gistermiddag om een uur of half zes Olivier Gendebien over de eindstreep. En hij had reden om te lachen. Want met de onbedreigde zege, die hij in de 10e en laatste snelheidsrace (in de nor male serie-toerwagenklasse boven 1600 t/m 2000 cc) van de laatste klassements proef behaalde, had hij de zesde Inter nationale Tulpenrally e op zijn naam en op die van zijn landgenoot en co-equi- pier Pierre Stasse gebracht. De rond 10.000 toeschouwers, die zich van 's mor gens tien uur op de tribunes ophielden, honoreerden deze verrichting met een hartelijke ovatie. Zware pech, ongelukken of andere bij zondere dingen daargelaten, stond het bij voorbaat vast, dat de strijd om de eerste plaats in het algemene eindklas sement tussen de Belgen StasseGende bien en de Duitsers W. Engel—Ambrecht zou gaan. De cijfers wezen, het uit, want in de voorlopige rangschikking, opge maakt na de aankomst van Woensdag te Noordwijk, bezetten deze equipes met 0 straf punten en 572 en 567 winstsecon den resp. de eerste en tweede plaats. LEIDEN WERD OPNIEUW WINNAAR De Interacademiale wedstrijden van de Bond van Vrouwelijke Studenten verenigingen zijn ten einde en het re sultaat voor Leiden is zeker niet onbe vredigend geworden. Evenals vorig jaar heeft Leiden het veelzijdige tournooi gewonnen, een uitslag die voor de Leidse dames zeer eervol te noemen is. Gisteren de laatste dag van het tour nooi stond het tweede gedeelte van de hockeywedstrijden benevens de paarden sport op het programma. Het zachter geworden weer op Ko ninginnedag heeft er niet weinig toe bij gedragen het sluitstuk van het tournooi voortreffelijk te doen slagen. De prach tige omgeving van de Leidse Hout in voorjaarstooi was ongetwijfeld wel een aanlokkelijk ontvangstcentrum, waarmee Leiden alle eer heeft ingelegd. De dames, die hun liefde hebben gegeven aan de hippische sport, zullen zich in deze lan delijke en bosrijke omgeving best op haar gemak hebben gevoeld en niet alleen zij, maar ook de damesstudenten, die als toeschouwsters fungeerden. En zelfs niet alleen deze, want het publiek van kijkers beperkte zich op deze prach tige voorjaars-Koninginnedag niet tot studenten alleen. Half Leiden was gis teren in de Leidse Hout en 't terrein, waar gistermiddag de gemengde dressuur- springproef werd gereden, was omzoomd door een talrijke menigte, waarvan de meesten wellicht nog nimmer paarden sport hebben gezien. Het hippisch programma bestond uit twee gedeelten: de dressuur en de Prix Caprilli, gemengde dressuur-springproef. Het geheel werd een overwinning voor de Rotterdamse damesstudenten met op de tweede plaats Utrecht, 3. Leiden, 4. Groningen, 5. Amsterdam, 6. Wagenin- gen (Delft nam hieraan niet deel). Het des morgens op de velden aan De Krogt gehouden tweede gedeelte van de hockeywedstrijden had het volgend re sultaat: Groningen—Delft 31, LeidenGro ningen 10, AmsterdamDelft 41. AmsterdamGroningen 20, Wagenin- gen—Amsterdam 010; Wageningen— Delft 03, LeidenUtrecht 02, Wage ningenUtrecht 0—8. Het eindklassement van het hockey- tournooi is: 1. Utrecht 5 p., 2. Leiden 4 p., 3. Amsterdam 3 p., 4. Groningen 2 p., 5. Delft 1 p., 6. Wageningen O p. Het eindklassement van alle Interaca demiale wedstrijden ziet er ten slotte als volgt uit: 1. Leiden 20^ p., 2. Utrecht 22Yi p., 3. Amsterdam 35 p., 4. Gronin gen 44 p., 5. Wageningen 58 p., 6. Rot terdam 61! P-. 7. Delft 66Y7 p. De lauwerkrans, die wordt uitgereikt aan die vereniging, die in verhouding tot haar aantal leden, de beste prestatie levert, werd voor de vijfde maal gewon nen door Wageningen. 2. Groningen, 3. Delft, 4. Groningen, 5. Utrecht, 6. Lei den, 7. Amsterdam. CONCOURS D'ELEGANCE VOOR TOURINGCARS WOENSDAG TE NOORDWIJK. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld organiseert de Federatie van Neder landse organisaties voor het Personen vervoer op Bevrijdingsdag, 5 Mei, eer concours d'elegance voor touringcars te Noordwijk aan Zee. Van twee tot vijf uur zullen die dag 55 touringcars voorgereden worden en voor het publiek zijn te bezichtigen. Jacoba van Beieren, de schutsvrouwe van de Keukenhof, zal aanwezig zijn. Des avonds worden in Huis ter Duin te Noordwijk de prijzen uitgereikt. Die mooie maand, die milde Mei, dan blinkt de lucht zo blauw en blij, neen niet de lucht, maar wij zijn blauw en paars en rood van winterkou. Die mooie maand, die milde Mei, het veulen huppelt in de wei; wij, arme mensen, zie ons gaan wij trekken nog een borstrok aan. Die mooie maand, die milde Mei, de maand van mousseline en zij, die is zo prachtig ingezet met flinke koorts en griep in bed. Die mooie maand, die milde Mei, de intocht Van het zomertij, wij blijven thuis bij boek of krant, terwijl de kachel gloeiend brandt. Die mooie maand, die milde Mei, dat allermooiste jaargetij, dat stellen wy toch zo op prijs met wind en regen, sneeuw en h's. Die mooie maand, die milde Mei, vol olijke bedriegerij, juist staat de kachel in de hoek of Sint Servaas komt op bezoek. O, zoete mooie milde Mei, ik gaf mijn winterjas reeds vrij maar 'k vroeg haar weer om onderdak en 'k speel op straat op mijn gemak met mottenballen in mijn zak. TROUBADOUR. „Helpt de Stichting 19401945 van vaste contribuanten niet in aantal de inzamelingmarkt af", dat is, in beginsel, de leuze waaronder dit jaar (van 26 April tot 8 Mei) weer inza melingsacties zullen worden gehou den ten bate van slachtoffers van het verzet, zo heeft de voorzitter van de Stichting medegedeeld. Het s'tichtingsfonds, waaruit ver- zetsslachtoffers en hun nabestaanden worden gesteund, zal volgens des kundige berekeningen nog met 8 1/2 ■fUlHHHII^IHitHpergroot ter| waarborging van de levenslange hulp. Dit jaar hoopt het bestuur met de inzamelingsactie, evenals in 1953, omstreeks anderhalf millioen te ver- garen, en het hoopt. dc dan nog ont- Eisenhower worden ontvangen. Ook brekende zes millioen in een groots zal hij spreken met andere regerings-opgezette tweede-lustrumactie vóór personen. Op 6 Mei gaat dr. Korten-1955 te kunnen bijeenbrengen. Bij de horst naar New York. 1 schatting is er op gerekend, dat de DR. KORTENHORST NAAR AMERIKA. Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamér, is Vrijdag te Wasshington aangekomen. Hij zal op 5 Mei tegenwoordig zijn bij de over dracht van een klokkenspel, dat, zo- als bekend, uit dank voor de Ame-millioen moeten worden vergroot ter rikaanse hulp btf de bevrijding en u de wereropbouw, door Nederland aan het Amerikaanse volk wordt geschon ken. Dr. Kortenhorst zal door president En de veronderstelling, dat deze kans hebbers zich met hun snelle Alfa Romeo en Porsche in het beslissende numi de snelheidsrace, zouden laten verras sen, werd door alle insiders met een resoluut gebaar van de hand gewezen. Toch is het enigszins anders gelopen dan men gedacht had. Want toen de tien wagens voor de race in de „Grand Tou risme" seriewagen klasse t/m 1600 cc. met donderend geweld van start gingen, schoot er wel een Porsche onmiddellijk naar voren, maar niet die van Wemer Engel, nee, het was de Zwitser Ringgen- berg, die zich op de eerste plaats had genesteld. En 14 seconden bedroeg de winst van Ringgenberg op Engel, toen hij over de witte streep schoot, hetgeen betekende, dat Gendebien en Stasse de eindzege nu voor het grijpen hadden. Met veel machtsvertoon heeft Gende bien korte tijd daarna laten zien, dat zijn equipe inderdaad de zege toekwam. De grootst mogelijke winst, 120 punten, was zijn deel. Met 40 punten precies hadden de Belgen hun Duitse rivalen achter zich gelaten. De Engelse Sheila van Damm en haar landgenoot Scott hadden op deze zo rijk met oranjezon gezegende Koninginnedag overigens voor een uitstekende ouverture gezorgd. In de eerste race de beste, die voor de normale serie-toerwagens boven 2000 t/m 2600 cc., moesten zij al spoe- spoedig in de verte naar de uitlaat van de Vauxhall van onze landgenoot Louis van Noordwijk kijken, maar samen vochten zij een spannend en Interessant duel uit, waarvan de duizenden enthou siasten met volle teugen genoten. 6 Ron den lang lag Scott op de tweede plaats, maar toen drukte Sheila van Damm haar 'blauwgebroekte been wat vaster op de gaspedaal en onder daverende toejuichin gen gleed haar Sunbeam Talbot langs de Ford Zephyr van Scott. En 4 ronden later lag zij nog voor op haar landge noot. In 25 min. 15.4 sec., ruim 7 secon den eerder dan Scott, arriveerde zij aan het eindpunt Even later liep zij, ohverschilllg een sigaret in haar mondhoek, en zich schijnbaar niets aantrekkend van 't voor haar bestemde applaus, over het circuit Maar onder dit masker van nonchalance zal haar hart gebonsd hebben van vreugde, want dank zij dit resultaat had haar equipe de coupe des dames voor de beste dames-ploeg in de wacht gesleept. Badeu Powell Tien dagen geleden zag je hon derden jongens en meisjes met een donkerrode tulp op hun ver kennersuniform lopen en daar door wist iedereen, dat het St. Jorisdag was, het grote jaarlijk se feest van de verkenners. De ze hele organisatie, dit hele avon tuurlijke spel van verkennen, is uitgedacht door Baden Powell, die als kleine jongen zich nooit verveelde en altijd druk in de weer was. Ook nu zijn er nog veel van dergelijke jongens, die altijd met iets bezig zijn, die ge- heimschriften uitvinden, die van een gewone lantaarnpaal een geheimzinnig hoofdkwartier ma ken, waar hun vriendjes in een verborgen hoekje geheimzinnige briefjes neerleggen, jongens en meisjes, die altyd grote avontu ren beleven ei. voor wie het al tijd te vroeg etenstijd is. Tussen deze jongens en meis jes zou Baden Powel zich thuis gevoeld hebben! Maar meestal vergeten dea? jongens en meisjes, als ze later groot geworden zijn, hun boeien de spel en dit gebeurde niet met Baden Powell. Toen hij groot was, werd hij soldaat en omdat hij erg knap was en altijd hard gestudeerd had, werd hij gene raal. Hij ging met zijn soldaten naar Indië en Afrika. Daar leer de hij hen spoorzoeken, onzicht baar sluipen en de vijand vond dit maar knap lastig, want Ba den Powell wist zo goed te speu ren, dat ze hem „de wolf, die nooit slaapt", gingen noemen. Baden Powell vond het echter jammer, dat hij alleen maar kon speuren om een vijand te ver slaan. Hij bedacht hoe pretttig het zou zijn, als alle jongens en meisjes van de gehele wereld goede vrienden zouden zijn en alleen zouden speuren, omdat dit zo fijn en spannend is en niet om elkaar te bestrijden. Hij nam ontslag uit de dienst en stichtte een grote vereniging, waarin hij de jongens en de meisjes van de gehele wereld een groot Vriend- schapsideaal wilde geven. Hij maakte een wet, waaraan de padvinders moesten gehoorzamen en ontwierp een speciaal uniform voor hen. Iedere dag moesten ze minstens één goede daad doen en hij leerde hen avontuurlijke spelen in bos en heide en 's avonds moesten ze elkaar verha len vertellen bij het kampvuur, waar ook spelletjes gedaan wer den en liedjes gezongen. De ge hele wereld vond het een schit terend ideaal en thans, 46 jaren nadat de eerste verkennerstroep opgericht werd, vind je verken ners in alle landen van de we reld. In 1920 kwamen voor de eerste maal verkenners uit alie delen van de wereld bij elkaar en dit gezamenlijke kamp werd Jamboree genoemd; in 1937 werd de wereldjamboree in Neder land bij Haarlem gehouden en vier jaar geleden kwamen dui zenden verkenners in Oostenrijk bij elkaar. Baden Powell stierf tijdens de oorlog in 1941 hij was toen 84 jaar en hij heeft de jeugd van de gehele wereld de kans gege ven om op avontuurlijke wijze eerlijke en sportieve mensen te worden. (nu 25.000) zullen verminderen en een financiële basis groot 650.000 per jaar zullen blijven verschaffen. Distributiekaarten De actie is ook dit jaar districts- gewijs georganiseerd. De inschrijf1-1 biljetten voor do huis-aan-huis-inza- meling zijn gedt-ukt op de achter kant van voormalige distributiekaar ten. In Amsterdam is sinds enige da gen al weer de tramkaartactie gaan de (opbrengst in 1953 30.000) en in tal van bedrijven zal ook ditmaal de opbrengst van een uur overwerk worden afgestaan. Waarschuwing De voorzitter waarschuwde tegen een zeker misbruik dat van de naam 19401945 wordt gemaakt voor in zamelingen, die met de stichting niets uitstaande hebben, en zeide, te hopen dat het publiek terdege zou letten op het afstaan van zijn bijdrage aan de „Stichting 1940—1945". Wat wordt gedaan De stichting behandelt nu uit haar fonds 5500 verzorgingsgevallen, bo vendien verleent zij mét 30 sociale werksters, verdeeld over zes districts- bureaux, maatschappelijke hulp, zo als bij huisvesting, vacanties (vorig jaar voor duizend weduwen-huis vrouwen), revalidatie van 1100 inva liden, studietoelagen en inschakeling in het arbeidsproces (zoals in de voor zes weken geopende werkplaats voor verzetsinvaliden te Vlaardingen) Een vrijetijdstherapie, nu in voprbe- reiding, voor 400 slachtoffers van shock, mag, zó vertelde de directeur van de stichting, wel als pioniers werk worden beschouwd. Bij al deze sociale hulp wordt nooit contact verzuimd met instellingen, die met de levensbeschouwing van iedere ge holpene overeenstemmen. Ook elders actief In het vooruitzicht van de wijzi- ging-1954 van de wet-1947 op de bui tengewone pensioenen is de stichting ook actief geweest ten gunste van een weer openstellen van aanvragen tot 1957. Ook heeft zij getracht haar invloed te laten gelden bij een ver betering van de pensioengrondslagen en bij een zekere handhaving van pensioen (bruidsschat dan wel „sla pend" pensioen) voor verzetswedu- wen, die opnieuvv in het huwelijk wensen te treden. PRINSES WILHELMINA OP SOESTDIJK. Op en om Het Loo is het op de verjaardag van Koningin Juliana rustig geweest. Zeer velen hebben echter van de gelegenheid gebruik gemaakt om de felicitatieregisters te tekenen; onder hen bevond zich burgemeester mr. A. L. des Tombe. Prinses Wilhelmina vertoefde in Soestdijk. In Apeldoorn zelf heerste de gehe le dag een opgewekte en 'blijde stem ming. Er was een grote militaire pa rade, die werd afgenomen door de commandant depot Koninklijke Ma rechaussee, kolonel N. Nammensma, die vergezeld was van de burgemees ter van Apeldoorn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7