Waardige feestviering in weldadige lentezon de Leiden had de zomer in het hoofd Avondvreugde concentreerde zich in de vermaakscentra Spaans circus met temperament Ned. militair Engelse elftal versloeg bezetting Wethouder Menken onthulde het simpele raadsel van Oht la-la! Lentefeest vol attracties trok grote belangstelling ZATERDAG 1 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Uitbundigheid is nu eenmaal een eigenschap, die ons nuchtere Noor delingen niet bijster ligt. De Leidse straten bevatten gister middag dan ook geen uitgelaten hos sende menigte, maar genoegelijk in de weldadige zon voortschuifelende mensen, die genoten van het besef op deze eerste werkelijke lentedag eens heerlijk vrij te zijn. Jong en oud hadden zich met oranjestrikken en speldjes getooid, die een kleurige noot aan hoofd of jas toevoegde. Bijzonder troffen het de ongeveer 700 wandelaars, die tussen half twee en twee uur aan hun 15 of 20 kilo meter begonnen. Terwijl de jongeren direct de stad uitmarcheerden in de richting van Voorschoten, maakten de ouderen eerst een rondgang over de singels, alvorens zij de sprong over de stads grenzen waagden. Voor deze wandel tochten hadaen zich verschillende scholen in bijna volledige bezetting opgegeven. Ook enige Ouder-combi- naiies namen aan de mars deeL Onder de groepen, die twintig kilometer ach ter de hakken moesten zien te krij gen, bevonden zich afdelingen van het ïtoode Kruis en de Van der Berg stichting uit Noordwij k. Behagelijke sfeer. Tegen vier uur kwamen de eerste groepen monter en wel de stad weer binnen. De kinderen werden op de Hoge Rijndijk door het Chr. tamboer en pijperscorps „Kunst en Genoegen" opgewacht. Degenen, die last van knellende echoenen hadden, bliezen zij met hun opgewekte klanken weer nieuw leven in. De kinderen werden vervolgens van vlaggen voor zien en in een kleurige stoet trok men naar „Oud Hortuszicht", waar de prijs- en medaille-uitreiking plaats vond.. De eerste prijs .bij de groepen bo ven de 16 jaar werd door P. O. P. (de van der Berg-stichting) uit Noord- wijk behaald, terwijl de Openbare ULO-School, Pieterskerkgracht met de tweede prijs ging strijken. Bij de jongeren kreeg de Zuidsingel, even als het vorig jaar, de eerste prijs. De R. K. Jongensschool aan het Rapen burg werd vierde. De muzikale rondgang van „Kunst en Genoegen" om omstreeks 5 uur, kon maar enkele mensen bewegen de pas in marstempo te verlengen. Men genoot de muziek behagelijk vooft- schuivend in een aan warmte win nend zonnetje. In de avonduren concentreerde zich de drukte om de Burcht, waar het oud-Hollandscentrum een grote men senmassa opslokte. De Burchtsteeg kon als toe- en afvoerweg van het evenement, de mensenzee maar nau welijks verwerken. Druk bezochte vermaakscentra. In de Burchtrotonde gaf het radio orkest van Martin Erich een complete show. Bijna onafgebroken kolkte de muziek tussen de oude geveltjes. De onzichtbare sneltekenaar Harry Dikmans liet een bewonderenswaar dige productiviteit zien, die het pu bliek tot enthousiasme bracht. De winkeltjes hadden het weer vrij druk, terwijl nu ook de kermis meer de aandacht kreeg, die zij verdient. De eerste avond bedroeg het aan tal bezoekers van het oud-Hollands centrum. Gisteren echter kwamen maar liefst 2600 personen met deze nieuwste aanwinst van oud-Leiden kennismaken. Het bevrijdingsfeest, dat op het bevrijdingsplein in de Cobetstraat reeds enige jaren met groot enthou siasme gevierd wordt, was volgens de eisen van de tijd naar Koninginne dag verschoven. Terwijl in de mid daguren de kinderen een aangename tijdspassering bezorgd werd, kregen de ouderen 's avonds de kans de dag Uit-te dansen. Rumoerige vreugde. De hedverlichte molen „De Valk" trok als een lichtbak de jeugd naar zich toe. Er was gelegenheid om een dansje te wagen, een bezigheid ove rigens die nogal eens door vuurwerk onderbroken werd. De Spaanse schone temidden van beide voetbalploegen. Foto N. v. d. Horst Tegen elf uur zweeg de muziek. Op het stadhuisplein werd de poppen kast, die zoveel kinderen op dat moment stof voor dromen leverde, verwisseld voor de schragen van de Zaterdagse marktkramen. Om twaalf uur lag Leiden uitge storven aan de voet van zijn weer in het duister gehulde stadhuistoren. Koninginnedag 1954 was geschiedenis. ploeg werd hoe langer hoe beter, men voelde, dat gewonnen kon worden en het gebeurde inderdaad. Twee doelpunten van midvoor Meerman (Feyenoord) en een van rechtsbin nen v. d. Linden (DOS) brachten de eindstand op 3I voor de Ned. mi litairen. DE WIELERWEDSTRIJDEN Vóór de aanvang van de voetbal wedstrijd en in de rust werd het programma aangevuld met wieler wedstrijden. Eerst werd een ploegontmoeting gereden tussen Leiden en Oxford, op het ogenblik te gast in Leiden. Het werd een royale zege voor de Leidc- naars, die met vier eerste plaatsen al dadelijk hun superioriteit aanga ven. De volgorde was: 1. Slinger land, 2. Plasmeyer, 3. Sikking, 4. Riethoven. Als vijfde kwam daarna de Oxford-man Walker. De in de pauze gehouden afval- wedstrijd, waarbij na elke ronde de laatste renner afviel, werd gewonnen door v. Houwelingen, 2. Plasmeyer, 3. Slingerland. Verdiende 3-1 overwinning Het sportief gedeelte van het Leids Koninginnefeest speelde zich gister middag af in het zonovergoten strijd perk van de Leidse Hout waar voet ballers en wielerenthousiasten het massaal opgekomen publiek enkele uren van sportief genot hebben ge schonken. De waarde van dit onderdeel van het feestprogramma slaan we zeer hoog aan, vooral omdat by een der gelijke gelegenheid velen kunnen kennis maken met takken van sport, waarvan ze misschien wel niet hele maal afkerig zijn, maar waarvoor ze in het algemeen maar weinig inte resse hebben. Dit meenden we te moeten constateren naar aanleiding van het feit, dat we zoveel „vreem delingen in de sport" aanwezig za gen. Maar de toeschouwers 'hebben on getwijfeld waar voor hun geld gehad, want er werd een aantrekkelijk voetbal- en wielerprogramma ten beste gegeven. DE VOETBALWEDSTRIJD. Om dan eerst maar met de voetbal te beginnen, de wedstrijd tussen het Nederlands militair elftal en een elf tal van het Engels bezettingsleger in het Rijnland werd gespeeld in een heerlijke entourage van een geest driftig publiek, dat hiermee tevens een proefje kreeg van de internatio nale sfeer in het voetbal. Een gevolg van het feit, dat de opening officieel met de volksliede ren geschiedde, waarna een ander in ternationaal tintje werd gegeven aan het feit, dat twee artisten van het circus Espana, dat op het ogenblik in Leiden vertoeft de bal aan de aan voerders van beide ploegen overhan digden. Of eigenlijk was het maar één artist(e) en één bal aan één der aanvoerders, n.l. Utermark (BW), die de bal van een Spaanse schone in ontvangst mocht nemen. Dat ging natuurlijk zo maar niet zonder meer want de Spaanse had ook nog wat kussen in voorraad.dit overigens zeer tot ongenoegen van de VSV er van der Kuil, die graag in de plaats van de aanvoerder van zijn elftal had gestaan, zoals speaker Coers heel on deugend opmerkte. Maar geen noodToen de foto grafen de elftallen verzochten zich om de aanvoerders te scharen had v. d. Kuil zyn plaatsje gauw gevon den en de rest kwam vanzelf. Na dit spel ving de wedstrijd aan en kregen we van beide kanten aar dig veldspel en aardig aanvalsspel te zien, maar de afwerking daarvan liet zeer veel te wensen over, zodat ver schillende bijna opgelegde kansen niet benut werden, grotendeels dank zij het voortreffelijke werk van de Huddersfield-man Woods in het En gelse doel en van de Inter Nos-doel- man Kuystermans in het Ned. doel. De rust kwam tenslotte met blanke stand. In de tweede helft kregen de En gelsen op gelukkige wijze de leiding, toen na 10 min. linksback v. Mourik onhandig op zijn doelman wilde te rugspelen. Deze was inmiddels uit gelopen en de bel rolde in het veria- ten doel (01). Dat was echter alles wat de Engelsen aan doelpunten kre gen. Het spel van de Ned. militaiie Belangstelling was groot De fonkelende romantiek van een circus kan ook de moderne mens nog aantrekken. Het bewijs heeft het „Circo Espano" eens te meer gele verd. De gehele koninginnedag drom den Leidenaren rond de enorme ron de tent van Mikkenie op het Schut tersveld. In de avond stond er vóór de in gang tegen kwart vóór acht al een respectabele rij van nieuwsgierigen, een ry, die tegen acht uur al derge lijke afmetingen had aangenomen, dat het tot half negen duurde voor het circus geheel gevuld was. De wachtenden behoefden zich niet te vervelen, want intussen reden het voltallige collegium en de kroegcom missie van de studenten, voorafge gaan door de Leidse Harmonie, ver gezeld van Spaanse diva's en hoge schoolruiters, een van de zijhekken van het circus binnen. Het programma, dat zich voor de ogen van de toeschouwers ontrolde, had die vaart en charme, welke men van een circus van Spaans allure zou mogen verwachten. Vooral de Spaanse vedette Nati Mistral oogste met haar geacteerde liederen veel succes. Uit het rijk gevulde programma er stonden dertig nummers vermeld moge met lof vermeld worden „het Theater der Marionetten" gebracht door Erto Frakel: het spelende jon getje met de ballon had een eigen leven. De touwtjes, die hem met zijn meesteres verbonden, waren daarbij gauw vergeten. De vreugde, die in droefenis verandert, wanneer het bal lonnetje geknapt is, was meesterlijk getypeerd. Het Barcelona-ballet zorgde voor sanguinische entr'actes. De kleurige costumes van de dansers en danse ressen lichtten fel op in het schijnsel van de sterke lampen. Het programma had slechts drie nummers, die men in het klassieke circus zou kunnen terugvinden, nl Pedro de Valencia met vrijheids dressuur te paard, hoge school, gere den eveneens door Pedro de Vaien- cia en José Conde de Valladolid met zijn Arena-tijgers. De tijgers sprongen met hun ge streepte katten lij ven zoals de meester wenste. Een stoeipartij tussen tem mer en tijger aan het slot van doze vertoning bracht, na ademloze stil te, de handen van de toeschouwers op elkaar. Rest ons nog byzonder te vermel den het optreden van Roman Bait, Spanje's beste wielrijder, tegelijk jongleur, de piano-spelende honden en Rosi en Rob, het mysterieuze dans paar. Aan het slot was er bal voor de genodigden. JUBILEUM DE HEER J. F. KLOEG. De heer J. F. Kloeg, technisch hoofdamtebnaar bij de afdeling Gas distributie van de Lichtfabrieken, vierde vandaag zyn zilveren ambts jubileum. De jubilaris werd door leden van zyn directie toegesproken. Hij ont ving daarbij twee enveloppen met inhoud. Een asbak in de vorm van een mi niatuur gasmeter met de meterstand 15'54 was een wel zeer toepasse lijk geschenk van de collega's. Op de gistermorgen door de garni zoenscommandant gehouden receptie in de nieuwe cantine van de Doe lenkazerne, mocht lt. kol. H. W. Gerth van Wijk de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtge note ontvangen; mevr. Van Kinschot Dorhout Mees schudt de hand van de garnizoenscommandant. (Foto N. v. d. Horst). Nieuwe verplaatsbare Muziektent De stad is nu ook een verplaats bare muziektent rijk. Gezien de om standigheden, waaronder nog wel eens in de stad gemuziseerd moest worden, betekent deze tent heus geen overbodige weelde. Om half acht op Koninginnedag is de tent officiéél in gebruik genomen. De Arbeiders Muziekvereniging „Nieuw Leven" onder directie van de heer P. Baart, heeft de eer gehad het eerste concert in deze tent te mogen geven. Medewerking bij dit concert werd verleend door het mannenkoor „Gemeentewerken". Toen het Wilhelmus als eerste nummer van het programma over het Stadhuisplein verklonk, waren vele Leidenaren aanwezig om het nieuwe bezit te bewonderen. FRANSE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN De Franse regering heeft prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht te Leiden en thans rector magnificus van de Leidse Aca demische Senaat, benoemd tot Che valier de l'ordre de la feanté Pu- blique. Parijse Kermis in Leiden Het raadsel van Oh, la-Ia is opge- list Sinds Donderdagavond de officië le opening plaatsvond, kwelt ons de vraag niet meer: wat betekent eigen lijk Oh, la-la? Want wethouder S. Menken, voorzitter van het comité van aanbeveling, onthulde in zijn openingswoord het geheim, zó sim pel, dat we niet begrijpen konden, dat niemand anders het ook gevonden had. Wethouder Menken begon „Oh, la-Ia" gewoon in het Nederlands te vertalen en kwam toen tot „O, de la" (van de penningmeester). Dood eenvoudig een kwestie van de geldla. Dat is het geheim van Oh, la-la! In de Parijse bar, die stemmig knus, artistiek, vrolijk en feestelijk is inge richt, kwam Donderdagav. een groot aantal genodigden bijeen, die door de directeur van het Sint Franciscus Liefdewerk, pater V. Moons, O.F.M., vol vreugde verwelkomd werden, omdat het S.F.L. dit lentefeest geor ganiseerd heeft om meer bekendheid (en daarmee vanzelf ook meer sym pathie) te verkrijgen. Ook de ere-voorzitter van het co mité van aanbeveling, deken M. A. Jansen, voerde het woord. Hij wil de wel geloven, dat Oh, la-la een lentefeest vol vreugde zou worden, Een kijkje in de gezellige Parijse bar, waar kostelijke Franse dranken rij kelijk stromen om de stemming ten top te voeren. maar zag toch een ernstige achter grond: jeugdzorg. De deken wilde overigens niet pessimistisch zijn en niet hoofdschuddend zeggen „Die jeugd van vandaag toch" (hetgeen Socrates ook al gezegd heeft) maar achtte jeugdzorg toch wel noodzake lijk. Het S.F.L. heeft grote plannen, die veel geld kosten. Daarom hoopte de deken, dat Oh, la-la een geweldig succes zou worden. Wethouder Menken zag de jeugd zorg eveneens op de achtergrond en verbond dit begrip aan de nog be langrijker gezinszorg. Nadat de voorzitter van het S.F.L., Voor Communie-gesctienken HUIBERS Haarlemmarstr. 123, Laiden de speciaalzaak voor a'le RELIGIEUSE ARTIKELEN de heer Anton Waals, de ere-voorzit ter en voorzitter van het comité van aanbeveling had dank gebracht voor him goede woorden en zich over de aanwezigheid van zóveel gasten ver heugd had, omdat hieruit de voor het S.F.L. noodzakelijke belangstelling bleek, gingen de deuren open voor de andere bezoekers, namen de da mes en heren hun plaatsen in de stands in, begon de muziek te spe len en ving het vrolijke lentefeest vol dwaze nieuwigheden aan. Franse geest. Fantastisch, wat er allemaal te be leven viel. Een complete kermis in het klein. Ballen-tenten, schiet-ten- ten, bommenwerpers, muziekkasten, rad van avontuur, enfin noem maar op. Op de eerste verdieping vonden de bezoekers een Frans cabaret, waar in Lou Ten Bosch en Ank Stumpel uit Dordrecht een geestig program ma brachten, nadat het Sleutelkoor onder leiding van de heer H. A. Rijn beek en met de heer G. Bots aan de piano, ter inleiding enige Franse chansons gezongen had, die de jon gens een warm applaus bezorgden. Elders in het grote gebouw vond men een complete frite-bakkerij. Maar hoe voortreffelijk de verschil lende stands ook waren, we denken ook aan de prachtige stand met fraaie handwerken, schoner dan wij ooit elders zagen alle records werden toch geslagen door de Parijse bar, waar charmante dames met gulle hand de kostelijkste dranken uit het verrukkelijke Frankrijk schonken, zelfs Champagne! Het was goed er te vertoeven op de gezellige krukjes en fijn-proevend de Franse geest vaar dig te laten worden. Wie dit alles ook beleven wil, kan vandaag en Zondag, zowel des middags als 's avonds terecht. Oh, la-la! De eerste avond kwamen er reeds vele honderden bezoekers, maar de ruimte is er zó groot, dat men elkaar nergens verdrong. Dit ter ge ruststelling van hen, die vrezen on der de voet gelopen te zullen worden. Het was gisteravond enorm vol bij „Oh, la-la". De japie rikketik heeft geen ogenblik stilgestaan en de stand werkers verbaasden ons door hun, ondanks de vele naar voren gebrach te argumenten, nog ongeschonden ge luid. Bijzonder lof verdient verder de Beierse Kapel van de R.K. Harmonie, die in de bar de typische Franse sfeer op internationaal niveau bracht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5