2)e Ceidbe(Boti4a/nt Duizenden huldigden jarige Vorstin De Amerikanen te Genève zijn geïrriteerd De strijd om Dien Bien Phoe Nieuwe encycliek van de Paus Uit voorzorg in de bak Griekenland door aardbeving getroffen Britse politiek van toegeven bevalt hun niet ZATERDAG 1 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13183 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 11-5" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Grooste militaire parade te Rotterdam Zoals ieder jaar, zijn ook gisteren weer duizenden afgevaardigden uit alle provincies van Nederland naar het paleis Soestdijk getrokken om daar met een massaal défilé de jarige Koningin te huldigen. Bloemen, muziek en folklorisme is .het stempel, dat deze ongedwongen parade draagt en ook gisteren stond het gehele koninklijke gezin op het bordes om te genieten van deze-spontane en kleurrijke hulde. Zoals meer en meer traditie gaat worden, boden verscheidene groepen kleine geschenken aan, die hun provincie, streek of kunstuiting vertegen woordigen. Zo bood een Hengeloos muziekcorps een prachtige midwinter hoorn aan en omdat de prinsessen met dit bijzondere blaasinstrument niet overweg konden, gaf een der leden tot groot vermaak van de vorstelijke toeschouwers een demonstratie. Tien tot twaalfduizend Nederlanders zijn gisteren naar Soestdijk getrok ken en voor hen allen zal deze Koninginnedag ongetwijfeld nog jarenlang onderwerp van gesprek zijn. Zoals het vorig jaar te Amsterdam, werd gisteren te Rotterdam de grote militaire parade gehouden, die voor het stadhuis op de Coolsingel werd afgenomen door de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, te zamen met vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van mari ne, mr. F. J. Kranenburg, staatsse cretaris van oorlog, generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, chef luchtmachtstaf, en commandeur L. Brouwer, namens de chef marinestaf. WESTERSE EENHEID r\E EERSTE WEEK van de Geneef- U se conferentie is uitgegaan als een nachtkaars. Op de zittingen is de Koreaanse kwestie besproken en zijn enige voorstellen gedaan, welke on middellijk afgepoeierd werden. Men krijgt de indruk, dat.de heren maar zo'n beetje als katten om de hete brei heen draaien en voor de leus wat in de ruimte praten. De kwestie Indo- China vinden zij veel belangrijker, ofschoon dit punt pas na Korea ter sprake komt Waarschijnlijk aange stoken door het optimisme van de Fransen, die minstens hopen 0 op een wapenstilstand, doen ook de Engelsen achter de schermen alle mogelijke moeite om in contact te komen met de Russen en de Chinezen. Alleen de Amerika nen geloven er niet in en blijven met hun politiek van .stugge vastbera denheid" ietwat brommerig alleen staan. Zelfs meent men, dat de teleurstel ling van de Amerikanen te Genève over de houding van de andere Wes terse mogendheden zo groot is, dat minister Dulles daarom naar Wash ington wil terugkeren. Nu is het weg lopen van een diplomaat altijd voor allerlei uitleg vatbaar en derhalve kan men er weinig van op aan. Zelf zeggen de Amerikanen, dat de mi nister van te voren reeds van plan was om niet lang te blijven het geen enige dagen, geleden inderdaad reeds is bericht maar de gerucht makende gemeente spreekt liever van teleurstelling en „er genoeg van hebben". Wij geloven niet, dat aan Dulles' heengaan uit Genève bijzon dere consequenties behoeven te wor den verbonden. Het ergste gevolg zou kunnen zijn, dat de indruk werd gewekt als zou het Westen niet langer één lijn trek ken tegenover Moskou en Peking. Gebrek aan eensgezindheid zou in derdaad de meest heilloze gevolgen kunnen hebben en wanneer dat de vrucht zou blijken te zijn van de Geneefse conferentie, zou deze con ferentie door de Russen buitengewoon „geslaagd" worden genoemd. Want deze conferentie, die een regeling in het Oosten op haar officiële program ma heeft staan, is voor Moskou te vens een poging tot ontregeling van het Westen. En wie zal zeggen of deze bijbedoeling niet de eigenlijke hoofdbedoeling is. De Rotterdammers toonden zeer grote belangstelling. Om negen uur stonden de toeschouwers al rijen dik langs de Coolsingel. In totaal deden 6.000 militairen aan deze wapenschouw mee, van wie 4.000 man bij de troepen te voet be hoorden. De overige maakten deel uit van de gemechaniseerde en ge motoriseerde troepen, waartoe bijv. de 46 zware Centuriontanks behoor den. Toen de laatste man van de troepen te voet om twintig minuten over elf het stadhuis gepasseerd was, vlogen 88 vliegtuigen over de Cool singel op een hoogte van vijfhon derd meter. De gehele colonne had een lengte van zeven kilometer en het voorbij trekken duurde ongeveer een uur. Onder de aanwezige autoriteiten be vond zich ook de de ambassadeur van de Sow jet Unie. DE REIS VAN HET BRITSE KONINKLIJKE PAAR. Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal zijn Zaterdag per vliegtuig bij Tobroek aangekomen uit Oeganda. Zij zullen zich daar met hun kinderen^ die zich aan boord van het koninklijk jacht „Brittannia" bevinden en die zij in vijf maanden niet hebben gezien. De gehele Franse luchtmacht in Indo-China is Vrijdag in de strijd om Dien Bien Phoe geworpen om de be voorrading van het belegerde bolwerk mogelijk te maken. De Franse jagers en bommenwer pers slaagden er in het vijandelijke luchtdoelgeschut zo lang te neutra liseren, dat de verdedigers van Dien Bien Phoe intussen de levensmidde len en munitie konden ontvangen, die Donderdag niet konden worden uit geworpen. Overigens is het stil rondom de be legerde vesting. Men heeft aan Fran se zijde de indruk dat de Vietminh de laatste stoot wil uitstellen zolang er te Genève over een oplossing wordt gepraat. De Fransen hebben thans tegen de belegeraars een nieuw soort splin terbom gebruikt, die ontploft doordat zij de grond raakt en dan 300 tot 400 scherven verspreidt. Van dit wapen is indertijd ook in Korea gebruik gemaakt. INDIAAS PASSAGIERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Indiaas passagiersvliegtuig is Vrijdag, kort nadat het van het vliegveld Dum Dum bij Calcutta was opgestegen, brandend neergestort. Drie leden van de bemanning, onder wie de bestuurder, en een passagier kwamen om het leven, terwijl zeven inzittenden werden gewond, van wie vier ernstig. Over de ongehuwde staat Vrijdagmiddag is te Rome een nieuwe encycliek gepubliceerd, geti teld „Sacra Virginitas" (de heilige maagdelijkheid), die Z.H. Paus Pius XU, op 25 Maart, het feest van Ma ria Boodschap, aan de bisschoppen over de gehele wereld heeft gericht. Het pauselijk document besloeg in de „Osservatore Romano" twee pagina's en handelt over het coelibaat der priesters en over de gelofte van kuis heid der kloosterlingen. Ernstig be zorgd over de dwalingen, die sedert enige jaren hieromtrent worden ver spreid, brengt de H. Vader in dit pau selijk rondschrijven de kerkelijke leer op dit punt opnieuw in herinnering. De encycliek wijdt bijzondere aan dacht aan de motieven, waarom de maagdelijke staat boven het huwelijk verheven moet worden geacht. Men mag echter niet zo gaat de H. Va der letterlijk voort van het huwe lijk afzien om redenen van zelf zucht of uit vrees voor de lasten, die er aan verbonden zijn of uit een fa- rizeeïsch en hoogmoedig verlangen naar lichamelijke ongereptheid, doch alleen om zich vrijer en meer volko- De Mexicaanse regering heeft alle leiders der Mexicaanse communisti sche partij doen arresteren, om wan ordelijkheden bij de viering van de een Mei-dag te voorkomen. Tevens is de niet-communist gene raal Henriues, die in 1952 candidaat is geweest voor de presidentsverkie zingen, in verzekerde bewaring ge steld. Ter gelegenheid van de een Mei dag zullen 350.000 leden van de Mexi caanse vakverenigingen, onder lei ding van president Adolfo Ruiz Cor- tines, in optocht door de straten van Mexico-Stad trekken. men aan de dienst van God en van de naaste te kunnen wtfden. De encycliek wijst er ook met na druk op, dat door de gehuwde leken op het gebied van apostolaat veel goeds tot stand is gebracht. Doch de Paus maakt er op opmerkzaam, dat verreweg het grootste deel van de liefdewerken der Kerk gesticht zijn en geleid worden door priesters en door vrouwelijke en mannelijke kloosterlingen, zoals ziekenhuizen, scholen, weeshuizen en werken van sociale bijstand. Om dan nog niet te spreken van de ordes en congregaties, die zich aan het apostolaat in de mis sie wijden. Een zo rijke activiteit zou zegt de paus practisch onmoge lijk zijn indien zij moest afhangen van de zorgen van hen, die de ver plichting hebben een gezin te onder houden. De leer van de Kerk over de maag delijkheid is in onze dagen dikwijls in vergetelheid geraakt, of ze werd eenvoudigweg genegeerd. De H. Va- der wijst er bovendien op, dat som migen een overwaardering hechten aan de rol, die het geslachtsleven zou hebben op het bewaren van het even wicht in heel het zieleleven en waar door de geestelijke en soms zelfs lichamelijke vereniging der gehuw den gemaakt wordt tot een onont beerlijk middel om de christelijke volmaaktheid te bereiken. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 4 en Woensdag 5 Mei a.s. geen audiëntie verlenen. BETUWE BLOEIT NOG NIET. De bloesempracht in de Betuwe was Vrijdag nog beperkt tot de pe renbomen, de vroege kersen en de pruimenbomen. De appelbomen wa ren nog dof.. De Betuwenaren verwachten een rijke fruitoogst, doch zij zien uit naar regen, omdat de grond veel te droog Het in Augustus van het vorige jaar zo zwaar door aardbevingen geteis terde Griekenland is gisteren op nieuw het slachtoffer geworden van een soortgelijke ramp. Volgens de eerste berichten zijn er elf mensen cm het leven gekomen. Niet minder dan 20.000 mensen hebben geen dak meer boven het hoofd. Zoals gewoonlijk bij dergelijke na tuurrampen waren de verbindingen met het getroffen gebied dadelijk ver broken, zodat er slechts weinig nieuws over het gebeurde binnen komt. Het gebied dat ditmaal is getroffen ligt in midden-Griekenland. Een oor logsschip van de Griekse marine dat in een van de havens lag seinde naar Athene de eerste berichten. Er was brand uitgebroken toen een aantal huizen instortte en er waren ten min ste twaalf gewonden. Grote schade bleek te zijn aangericht aan de spoor- nes niet zouden kunnen vertrekken. De aardbeving was zo hevig dat men de schokken in Athene duidelijk kon waarnemen, dus over een af stand van meer dan tweehonderd kilometer. Voor zover men weet is het zwaarst getroffen gebied Thessalië, waar de mensen hun huizen hebben verlaten uit vrees voor een herhaling. Zij kam peren in de heuvels onder de blote hemel. Er schijnen in de provincie Thessalië meer dan honderd gewon den te zijn. In de stad Karditsa zou drie kwart van de huizen onbewoon baar zijn geworden. De stad telt 14.000 inwoners. Afdelingen militairen, in hoofdzaak genie, zijn op weg naar 't getroffen gebied. Zij beschikken over het mo dernste Amerikaanse materieel. Bij de ramp in de zomer van 1953 kwamen ongeveer 425 mensen om het leven. Toen werden vooral de Minister Dulles heeft er genoeg van De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft gisteren zowel met Molotof als met Tsjoe En Lai privé onderhandeld over de procedure hoe de besprekingen over Indo-China op gang te krijgen. Het was Eden's eerste contact met de communistische minister over deze kwestie. Bidault had reeds eerder besprekingen met Molotof over de samenstelling van de conferentie gevoerd. De Franse regering houdt er ernstig rekening mee, dat de conferentie een wapenstilstand tot gevolg zal hebben. Intussen hebben de pogingen van Eden om enig realisme te brengen in de ietwat onsamenhangende politiek, die de Westelijke mogendheden op deze conferentie voeren, enige grond gegeven tot bezorgdheid. Zij schijnen er immers toe te leiden, dat de Amerikaanse delegatie in een meer en meer geïsoleerde positie komt te verkeren. Maandag keert de Amerikaanse mi- nistr Dulles naar Washington terug; zijn plaats zal worden ingenomen door onder-minister Bedell Smith. Ofschoon bekend was, dat Dulles niet lang wilde blijven, zoekt men er thans een ander motief achter. GEÏRRITEERD. In privé gesprekken tonen leden van de Amerikaanse delegatie enige geïrriteerdheid over de Britse hou ding inzake Indochina. In de eerste plaats voelt men zich aan Ameri kaanse kant onbehaaglijk over de Britse weigering van het Franse ver zoek om zware bommenwerpers voor de strijd tegen de Vietminh naar Indochina te zenden. Dat onbehagen groeide door de verzoenende rede van de Australische minister Casey, die op dezelfde dag door Eden werd bijgevallen en gisteren door de mi nister van buitenlandse zaken van Nieuw-Zeeland. Bovendien is men niet bijzonder te spreken over de oproep, die Eden gericht heeft tot Indië, Pakistan en Ceylon om mee te werken aan een regeling van de Indochinese oorlog. Tenslotte vreest men, dat Groot- den verwezenlijkt op de basis van de aanbevelingen, vervat in de reso luties van de Verenigde Naties. De Turkse spreker verklaarde, dat de. voorstellen van de Noord-Kore- aanse delegatie volkomen onaan vaardbaar waren, omdat zij het ge zag van de V.N. ontkennen en in Korea tot een chaotische situatie zou den leiden. Prins Wan keerde zich scherp te- Weinig verandering Het KNiMI deelt mede: Er hebben zich de laatste dagen grote verande ringen in de luchtdrukverdeling bo ven West-Europa voorgedaan, die ook op het weer in ons land met zonder invloed zijn gebleven. Donderdagmorgen was er in het Britannië de een of andere vorm van zeegebied, tussen IJsland en Noorwe- deling van Indochina ziet als de ba-1 gen een krachtige Noordelijke lucht stroming tot ontwikkeling gekomen, die zeer koude lucht naar de Noord zee voerde. Tengevolge van de ontwikkeling van een kleine depressie boven Schotland boog de koude stroming wegen zodat treinen met hulpcoton- eilanden aan de Westkust getroffen, hankelijkheid van Korea moet wor- sis, waarop men een wapenstilstand zou kunnen sluiten. In het algemeen kan men zeggen, dat de Amerikanen ook geïrriteerd zijn door Edens wel willende houding jegens de Chinese delegatie. ALS EEN NACHTKAARS De eerste week van de Aziatische conferentie van Genève is uitgegaan als een nachtkaars. De zitting van rend in omvang toeneemt. Nederland Vrijdag (de laatste van deze week,1 bevindt zich aan de Oostflank van omdat een Mei een Zwitserse natio-1 dit gebied, dat wil zeggen, aan de nale feestdag is) duurde slechts een warme kant, waar een zwakke, Zui- half uur en was gevuld met twee lelijke luchtstroming overheerst, korte speeches, die geen van beide een nieuwe element in de conferen tie brachten. De sprekers waren Acikalin Cevat, hoofd van de Turkse delegatie, en prins Wan Waithayaken, minister van buitenlandse zaken van Thai land. Beiden stelden zich op het standpunt, dat de eenheid en onaf' gen de Aziatische thesen, die deze week door Molotof en Tsjoe En-Lai naar voren zijn gebracht, toen hij zei dat men, om een goed Aziaat te zijn nog geen exclusief Aziaat be hoefde te zijn. Het debat over Korea zal Maan dag worden voortgezet. Die dag zal de zitting worden geopend met een nieuwe redevoering van de Zuid-Ko- reaanse minister van buitenlandse zaken, Pyoen Yoeng Tai. Andere sprekers hebben zich nog niet opge geven. HOE wordt het weer? Geldig van Zaterdagavond tot 3 te t Zondagavond. 10 uur. Opgemaakt VRIJ WARM Veranderlijke bewolking met morgen enkele verspreide buien. g Zwakke tot matige wind in j hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als van- daag of iets hogere. 1 Mei: zon op 5.12 en onder 20.03; maan op 4.01 en onder 18.44 uur. 2 Mei: zon op 5.10 en onder 20.05; maan op 4.24 en onder 20.16 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- Deze toestand zal ook morgen aan houden, zodat op vrij warm weer met perioden van zonneschijn kan worden gerekend. Door geleidelijke aanvoer van iets koudere lucht in de hogere atmos ferische lagen, wordt de onstabiliteit iets groter. Enkele verspreide buien zijn daaropi in het binnenland mor gen mogelijk. gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 6 c OSLO geheel bew. 9 KOPENHAGEN onbewolkt. 7 AMSTERDAM half bew. 15 LONDEN regen. 17 LUXEMBURG half bew. 18 PARIJS zwaar bew. 19 BORDEAUX mist. 19 GRENOBLE half bew. NICE onbewolkt. 19 GENEVE licht bew. 15 ZURICH mist. 18 BERLIJN onbewolkt. 18 FRANKFORT nevel. 19 MUNCHEN licht bew. 9 WENEN zwaar bew. 8 INNSBRUCK zwaar bew. 5 ROME zwaar bew. AJACCIO half bew. 17 MALLORCA zwaar bew. 11 H Korreltje Op een stokpaardje rijden is meest al veel kostbaarder dan op een ge woon paard.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1