3)e ftzteloeSoii/fcct/iit Molotof voor een Aziatisch 0ad-H°"ands centmm ie Leiden ëeopend veiligheidspact Nieuwe ridders van de tafelronde POËZIE EN PRACTIJK Pres* Eisenhower over de Aziatische politiek Engeland en de waterstofbom De sabotage aan Belgische straaljagers Is de E*D+G. hiermede te redden Met 'n Driedeksvloin de lucht Juliana-dorp in Israël Gentleman-boef in Noord-lndia Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 30 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13182 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w-, f 2.15 p tnnd,, f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Teletoontjes f 1-50 L (zegt men), maar'tis maar de vraag, of het leven ooit poëtisch is geweest voor degenen, die het als een zakelijke aangelegenheid met maan delijkse pensioen-stortingen hebben opgevat. Wanneer wij bekennen het verhaal over de „leliën des velds" bizonder mooi te vinden, maar boekhoudkun dig dwaas en dat doen we bijna allen! bekennen we, zonder het te willen toegeven natuurlijk, het ge luk te zoeken, daar waar het niet ligt en in een noest arbeidstempo met opzet de plaats voorbij te lopen, waar we het verborgen weten. De Meimaand gaat gratis, kosteloos, voor niks en niemendal haar hoorn van overvloed uitstorten. Milliarden bloemen en duizend maal duizend voudige vogelzang begeleiden Maria op haar zegetocht door deze zegen rijke maand. Het is de maand, waarin zij opnieuw „voortspoedt door het bergland" om ons „jubelend van vreugde" te vertellen, dat 's levens schoonste poëzie in haar belichaamd werd. En zij kan zo opgetogen zijn en met lichte tred zich voortspoeden door de groenende, geurende heuvelen van haar Meimaand, omdat, zoals Elisa beth reeds meteen inzag, „omdat zij geloofd heeft". Zij heeft geloofd, zij heeft vertrouwd, ten volle vertrouwd en haar kleed werd een lelie van het veld, haar kleed werd schoner en kostbaarder dan Salomon in al zijn oosterse vorstelijkheid kon verwer ven. De Meimaand die wij ingaan, is kosteloos toegankelijk. Kosteloos, zonder berekening is Ma ria aan haar leliekleed gekomen. HET is een bizonder mooi verhaal over die leliën des velds en zo, maar tochMaar toch weten wij allen in ons hart (zonder het open baar te willen toegeven "natuurlijk), dat Maria het bewijs is, dat we, altijd rekenend en berekenend, verkeerd rekenen, en door het leven op te vat ten als een zakelijke aangelegenheid, onzakelijk handelen. Het leven is zo onpoëtisch, omdat we zo onpractisch zijn. We kunnen ofschoon weigerend het bewijs te gelóven het leven iets van zijn hoge vreugde hergeven door gebedskransen van rozen te vlechten, terwijl Maria die wèl ge loofd heeft opgetogen voortspoedt door de groenende vallei van de Mei. Daar gaat zij met lichte schreden, moederlijk glimlachend naar allen, die kransen van rozen strooien op haar pad. (Ook deze rozen zijn koste loos verkrijgbaar!). Historische ontwikkeling in China niet te negeren De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft gisteren te Genève het voorstel van communistisch China in zake een Aziatisch veiligheidspact en het Noord-Koreaanse plan voor een Koreaanse politieke schikking, gebaseerd op verkiezingen volgens Sovjet-recept en het terugtrekken van alle buitenlandse troepen, gesteund. Molotof verklaarde op de conferentie te Genève over het Verre Oosten, dat de weigering der Ver. Staten om communistisch China te erkennen, onderdeel was van een „agressief Amerikaans beleid, dat de gehele situatie in Azië thans raakt", en brak opnieuw een lans voor de vorming van een Europees veiligheidspact. De Geneefse conferentie zou kunnen slagen, als zij de Aziatische volken het volledige recht gaf om zelf eigen zaken te regelen. Deens koningspaar weer thuis DE ZAKEN OP HUN KOP. Molotof beschuldigde Dulles er van op de conferentie een verkeerde le zing te hebben gegeven van de ge beurtenissen in Korea en verklaarde voorts, dat de Ver. Staten „de ene agressieve daad na de anaere" tegen comm. China hadden bedreven en dat zij nu plannen maken voor een militair bondgenootschap in Zuid Oost-Azië, „onder heit voorwendsel van verdediging der marionnetten- regeringen in Indo-China, hoewel geen enkele Aziatische staat van plan is daaraan deel nemen. De leidenae AmeriKaanse kringen, zo ging Molotof voort, verhinderen met alle middelen, dat communistisch China, waar zich niet te negeren his torische wijzigingen hebben voltrok ken, zijn rechtmatige plaats in de V. N. inneemt. Molotot noemde het ook schadelijk, dat verscheidene Aziati sche landen, w.o. Indonesië ,niet aan wezig waren. Geen animo. Na Molotof's rede verklaarde prins Wan als voorzitter, dat er verder geen sprekers op de lijst stonden, ook niet voor de vergadering van heden. Hij zei te hopen, dat de algemene besprekingen Zaterdag beëindigd zou den kunnen worden. Daarna ver daagde hij de vergadering tot van middag. Eeraer dan Molotof sprekende had Richard Casey, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaard, dat de strijdkrachten van de het verdeelde land verenigd zal zijn onder een democratische regering. De Australische diplomaat zei, dat de gevaren van een te haastig terug trekken van Korea „te bitter gede monstreerd zijn." Casey drong aan op vrije verkie zingen in Noord- en Zuid-Korea als middel om te komen tot eenmaking van het land. Hij noemde het voor stel van Noord-Korea in zake de een making „onvoldoende op een aantal belangrijke punten." Afgewimpeld. Naar AFP vernam hebben al 15 V.N.-landen, die aan de strijd in Ko rea hebben deelgenomen, gisteren in een onderlinge vergadering besloten het plan van de Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken Nam II inzake de unificatie vaii Korea te verwerpen. BAO DAI OOK NAAR GENèVE? Keizer Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, heeft er in toegestemd de vredesonderhandelingen in Genève bij te wonen, zelfs al zijn z'n aarts vijanden, de communistische Viet- minh, daar ook aanwezig, aldus werd uit betrouwbare bron te Parijs ver nomen. Om Bao Dai zijn standpunt te doen herzien is krachtige Franse en Ame rikaanse druk nodig geweest. Bao Dai weigerde oorspronkelijk met enige vertegenwoordiger van Ho Tsji Minh te spreken. Volgens Reuter heeft Vietnam zich voorwaardelijk bereid verklaard tot deelneming aan de conferentie. De voorwaarden zijn niet bekend, maar men gelooft in welingelichte kringen, dat Vietnam de Vietminh niet als ge lijke beschouwd wil zien. Ook zou een uitnodiging aan de Vietminh geen officiële erkenning mogen in houden. Geen oorlog buiten Congres om President Eisenhower zeide gis teren op zijn wekelijkse persconfe rentie, dat alles wat op het huidige ogenblik kon worden verwacht was een practische basis om in Zuidoost- Azië met de communisten op te kun nen schieten, zo ongeveer op de ma nier, waarop dat probleem in Europa is opgelost. Hij zeide, dat hij hierbij dacht aan een soort regeling op basis waarvan het bloedvergieten zou worden stop gezet en de economische bronnen van dat gebied zouden worden be houden. Eisenhower weigerde zich op het V. N. op Korea moeten blijven, totdat ogenblik, dat de conferentie in Ge- Viot v«arHppiHp lanH vprpnipd zal ziinnève aan de gang is, uit te laten over de vraag of de Ver. St. strijdkrach ten naar Indo-China zouden sturen, maar herinnerde er aan, dat hij een maand geleden had gezegd, dat de Ver. St. niet in een oorlog zouden worden betrokken, zonder een oor logsverklaring van het congres. Hij zeide met betrekking tot Indo- China, dat een volledig betrouwbare vrede in dat gebied onbereikbaar scheen, maar dat aan de andere kant een volledige afbrokkeling van de defensie van dat gebied tegen com munistische agressie absoluut onaan vaardbaar was. Tussen deze onbereikbare betrouw- Donderdag heeft het Britse Lager huis met 219 tegen 63 stemmen een voorstel verworpen van een socialist, volgens hetwelk Engeland de water stofbom niet zal vervaardigen zonder eerst de goedkeuring van het parle ment verkregen te hebben. Vele afgevaardigden van Labour onthielden zich van stemming. De minister van openbare werken, Eccles, zeide, dat als het voorstel zou worden aangenomen, iedereen zou weten, dat Engeland nóg geen water stofbom had en dat er een zekere pe riode zou moeten verlopen voordat het er over zou kunnen beschikken ineenstorting van de verdediging dacht hij, dat er een practische ba sis voor „een met elkaar op kunnen schieten" zou kunnen worden gelegd. Hij zeide, dat in Europa op deze manier iets is bereikt, waarbij hij in het bijzonder de toestand in Berlijn en Duitsland noemde. Op de vraag of dit betekende, dat hij een regeling verwachtte voor de verdeling van In do-China, antwoordde hij snel, dat hij dit niet bedoelde. In feite had hij geen bepaald plan voor ogen Burgemeescter jhr. F. H. van Kin schot opent het Oud-Hollands cen trum op de Burchtheuvel. Voor het weigerde in meer bijzonderheden te verslag, zie elders in dit blad onder treden. stadsnieuws. bare vrede en de niet aanvaardbare behalve voor de ontploffingen in een Basis voor Saaroverleg Te Parijs is besloten, dat de inte rim-commissie van de Europese De fensie Gemeenschap (E.D.G.) Maan dag in de Franse hoofdstad bijeen zal komen om te spreken over de mo- Een potentiële vijand zou hiermede rekening houden. ^«"heid van een gekozen parlement De koninklijke trein heeft koning Frederik en koningin Ingrid gister avond in Kopenhagen teruggebracht van hun staatsiebezoek aan Neder land. De prinsessen Margrethe, Benedikte en Anne-Marie stonden op het Cen traal Station van de Deense hoofd stad de komst van haar ouders af te wachten. Prinses Benedikte vierde gisteren haar tiende verjaardag en kreeg een extra kus en een bijzonder hartelijke omhelzing van haar vader. De koninklijke familie begaf zich onmiddellijk per auto naar de resi dentie Amalienborg, waar 'n verjaar dagsfeestje werd gehouden. DEENSE CRITIEK, Het Deense blad „Politiken", dat vol lof was over de wijze, waarop Nederland koning Frederik en ko ningin Ingrid heeft ontvangen, liet gisteren niet na critiek te leveren over de maatregelen, welke getroffen waren bij het koninklijk bezoek aan Keukenhof. Het blad schrijft: „Het moeilijk te overwinnen spook van het protocol was ook op deze prachtige tentoon stelling tegenwoordig. Het had zich eigenlijk achter iedere tulp en iedere syacinth opgesteld in de persoon van een in burger geklede detective. Zij sprongen onmiddellijk voorwaarts indien slechts een pas van de vastge stelde route werd afgeweken door een lid van het gezelschap. ZD ge droegen zich als de wildste Kauka- sische duivelstulpen". Op de kustvlakte tussen Tel Avlv en Haifa in Israël is in tegenwoordig heid van de gezant der Nederlanden in Israël, de heer G. W. Boissevaln, cn de gezant van Israël in Nederland, dr. M. Amir, het jeugddorp ongewijd, dat de naam Julianadorp (Kfar Ju liana zal dragen. De piloot van dit driedeksvliegtuigje, dat hij de „Vlo" noemde, is George Bijdragen van Joodse instellingen Frisbie uit De Pere (Wisconsin), die er tevens de ontwerper van is. George in Nederland hebben de bouw en de Frisbie heeft al meer van dit soort opzienbarendheden op .zijn naam staan, uitbreiding van de nederzetting, die Knige tijd geleden bracht hij het „Bouw-het-Zelf" scheepje op de markt, bestemd is als woonplaats voor moei- dat iets minder dan 3000 dollar kost. Dank zij Frisbie kan dus thans ieder in lijk op te voeden kinderen, mogelijk Amerika, die daar drieduizend dollar voor over heeft, onderdelen en bouw- gemaakt. Een medisch-psychiatrische regels kopen en zelf zijn plezierbootje bouwen. Met het vliegtuigje heeft staf zal aandacht besteden aan de i Frisbie andere plannen. Wanneer de proeftochten tot tevredenheid verlopen, problematiek van deze kinderen, die zal hij proberen er een afzetgebied voor te vinden, dat hij bij rijke particu- allen moeite hebben zich aan het lieren zal zoeken. Het vliegtuigje is 4.5 meter lang, heeft een vleugelspan- normale leven aan te passen. wijdte van 6 meter, en vliegt met een snelheid van 160 km. per uur. De politiek toch in het spel? Bij het onderzoek in de zaak van de sabotage op het Belgische vlieg veld Florennes door de korporaals Brice en Dambot, is komen vast te staan, dat beide mecaniciëns werk zaam waren bij het derde eskader straaljagers, waarvan er ook een tweetal in de lucht explodeerden. Men houdt het daarom niet langer voor onmogelijk, dat beide militairen voor controle op het Europese leger. De kernkwestie, die deze commis sie zal behandelen is, of het E.D.G.- verdrag zodanig is te wijzigen, dat dit parlement bij algemene verkiezingen kan worden gekozen. Volgens het huidige verdrag is de Assemblee van de Kolen en Staal Gemeenschap (sa mengesteld door de nationale parle menten, aangevuld met drie Franse, drie Italiaanse en drie Westdnitse vertegenwoordigers) verantwoorde lijk voor de kwesties van het Europe se leger. Met deze wijziging willen de Fransen pogen socialistische steun voor ratificatie van het verdrag in het Franse parlement te winnen. Primaire voorwaarde voor deze ratificatie is de oplossing van het Saarprobleem. Adenauer en de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, zijn nu overeengeko men het plan van mr. Van der Goes van Naters voor „Europeanisering" van het Saargebied als uitgangspunt te nemen voor directe Frans-Duitse onderhandelingen. Maar dit is helemaal niet naar de zin van de Westduitse socialisten liberalen, die nog altijd een eenzijdig nationalistische oplossing van het Saarprobleem voorstaan. „Adenauer slaat de weg van de ge- biedsafstand in", zo zeggen de socia listen. De Bondskanselier geeft daar entegen toe, dat West-Duitslands recht op het Saargebied volkomen .wettig en gerechtvaardigd" is, maar zestal straalvliegtuigen op de grond, waarbij zich geen persoonlijke onge lukken voordeden, ook verantwoor delijk zijn voor de dood van twee pi loten. Bovendien stelt de Zwitserseire- cherohe op verzoek van de Belgische politie een onderzoek in naar het doen en laten van de Zwitserse on derdaan Baumgarthner, die verleden jaar, in de periode tijdens welke zich de ongelukken met de straaljagers voordeden, in de buurt van de basis Florennes verbleef. Het is wel zeker, dat hij in relatie gestaan heeft met genoemde korporaals. Men hecht niet langer waarde j de verklaring van beide korporaals, dat zij de sabotage bedreven zouden hebben uit persoonlijke wraakgevoe lens jegens hun commandant. In kringen van de Luikse politie is men van oordeel, dat de stelling van j politieke sabotage steeds meer veld wint en men op het punt staat een grote slag te slaan. De bollenkwekers aan de IJ- mond ondervinden dit jaar wel uit zonderlijk veel last van de industrie- dampen en -gassen, die hun gewassen zeer nadelig beïnvloeden. De kwekers hebben er deskundigen bijgehaald om een diepgaand onderzoek in te stellen, teneinde mogelijk maatregelen te kunnen nemen; de industrie ver leent bij dit onderzoek haar volle medewerking. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER KOUDE NACHT. Veronderlij ke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind, aanvanke lijk tussen Zuid en West, later veranderlijk. Minder koude nacht. Morgen overdag iets la gere temperaturen dan vandaag. 29 April: zon op 5.16 en onder 20.00, maan op 3.24 en onder 15.46 uur. Bende van Man Singh I geregeld geld ten Door de staaltjes van moed en ge- Een politiemacht van 1.700 man} slepenheid, welke men van hem ver jaagt op het ogenblik in India een telt, is hij in de ogen van de bevol- bendeleider na, die ..de schrik voor king een legendarische figuur, de rijken en de vriend van de ar men" wordt genoemd. Deze bende leider, Man Singh, wordt gezocht we gens moord, ontvoering en roverij. Hij en zijn bende, die voor een groot deel uit familieleden bestaat, ope reert in een gebied van 20.000 vier- De weerrapporten van hedenmor- kante kilometer in een bergachtig gen 7 uur luiden: land in Noord-lndia. delyk te maken, zijn mislukt. Man Singh was eens een groot- grondbezitter en dorpshoofd van Ohera Rath or in Oettar Pradesj, waar hij zowel 'bij de politie als bij j Het weer in Europa mannen nam een ernstige wending, toen een zoon van Man Singh Tifali doodde. Er laaide een strijd op tus sen de families, waarna Man Singh tot 10 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens zijn aandeel in het uitschakelen van een lid van de an dere partij. In de gevangenis had hij zich vast het is geen practische politiek. Geen I voorgenomen alle Tilafi's te doden. enkele vreemde mogendheid wil de Duitse eis tot zover steunen, zo zei hij. Daarom gaf hij de voorkeur aan een „voorlopige oplossing": „Euro peanisering", met dit voorbehoud, dat de kwestie van Duitslands Westelijke grenzen eerst definitief op een vre desconferentie zal worden vastge legd. weer temp. HELSINKI regen 3 C. OSLO licht bew. 3 STOCKHOLM motregen 3 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM licht bew. 2 BRUSSEL onbewolkt 6 PARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX onbewolkt 4 NICE regen 13 WARSCHAU onbewolkt 8 BERLIJN onbewolkt 6 FRANKFORT zwaar bew. 1 n MüNCHEN nevel 5 ZüRICH regen 9 GENèVE zwaar bew. 10 LOCARNO regen 10 WENEN motregen 8 INNSBRUCK regen 6 ROME geheel bew. 14 KOPENHAGEN zwaar bew. 5 GRENOBLE regen 10 Korreltje Veertien jaar later, in 1952, werd het laatste levende lid van de familie Tilafi, Neth Ram, doodgeschoten. Dorpelingen, die het bendehoofd hebben ontmoet, zeggen, dat het een godvrezende kalm sprekende en in- Houd in Uw hart een tók groen nemende oude man is die vrijelijk TT met zijn bende van dorp tot dorpen God zal u onmiddelluk een zin- trekt zonder de armen leed te doen.gende vogel sturen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1