De Rotterdamse geestdrift evenaart het enthousiasme van de hoofdstad Onverwacht vlotte start van Genève Grijze haren groeien in stilte Spoedberaad over Indo China DINSDAG 27 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA I KONINGIN JULIANA: „Harmonie verbreekt eenzaamheid" Het is mijn man en my een groot voorrecht en een grote vreugde, Uwe Majesteiten wel kom te heten in Nederland. Hierbij geven wij niet alleen uiting aan ons sterk persoonlijk gevoel van vriendschap, maar ook aan dat van onze natie voor de Deense natie -y- verbonden als wij met u zijn door vele ban den: die van goede buren, en die van nauwe verwantschap in de Europese familie, maar bo- i venal door vriendschap. Wij allen hebben u leren ken nen als werkelijke vrienden in nood.. jif Actieve vriendschap is wat •wij allen, meer dan wat ook, no- dig hebben. A Eenzaamheid kenmerkt onze tijd voor enkeling én natie. Veiligheid noch welvaart kun nen meer in eenzaamheid wor den genoten, maar uitsluitend in gemeenschap. Wij, de kleine landen van Europa, mogen een gerechtvaar digde trots voelen, wat betreft onze bijdragen tot haar cultuur. Het concert, dat wij vanavond zullen horen, doet mij denken aan de harmonie, die de natiën der wereld van zich zouden moeten geven. Ieder daarvan moet de partij spelen, die zijn eigen aanleg aangeeft, en wel naar de volle maat van zijn kunnen, en zonder anderen te overstemmen. Aldus bevordert ieder de schoonheid van het ge heel en draagt ieder het zijne bij tot de harmonie, waarna wij allen zo zeer verlangen. Wij moeten ieder onze eigen verplichting op ons nemen, als onze eigen verantwoordelijk heid, die wij dragen ten aanzien van God en de mensheid. Het is een eervolle last, die, hoe zwaar hy ook mag schijnen, toch voor ieder »die hem draagt een zegen zal blijken. Ik hef mijn glas op ter ere van Uwe Majesteiten en hun aller liefst gezin; van een luisterrijke toekomst voor het gehele Deen se volk; en van onze vruchtba re samenwerking in dienst der mensheid. Amsterdammers genoten tot het laatst pOR HET KONINKLIJK PALEIS, waarop de beide standaarden in de bolle wind vroiyk klapperden, stond vanmorgen het publiek in vyf rijen dik aan de rand van het Middendamterrein om het vertrek der vor stelijke gasten naar Rotterdam te aanschouwen. De erewacht der grenadiers met de Koninklijke Militaire Kapel stond met vaandel aangetreden. Tegen kwart over negen reed het motor-escorte der witgehelmde rijkspoliti'e de Dam over gevolgd door de hof auto's. Enkele ogennblikken later klonken de commando's en presenteerde de erewacht het geweer. Toen de vorsten naar buiten traden, klonk gejuich uit het publiek op, dat lachend door Koning Frederik met een armzwaai werd beantwoord. De Koning en Prins Bernhard waren beide in marine uniform gekleed. Koningin Julina en Koning Frederik namen in de eerste auto plaats en Koningin Ingrid en Prins Bernard in de tweede. In vijf volg auto's volgden de leden van de hofhouding. Langzaam reden de wagens langs de erewacht met vaandel daarna werd in snelle vaart naar de stads grens gereden. DAMES EN KINDEREN Naarmate de stoet de WesteUjke grens van de stad bereikte, bleef langs de straten, vooral aan de rech- temjde bijna geen plaatsje onbezet. Dichte mensenmassa's verdrongen zich. Opvallend was het in hoe grote getale vrouwen en meisjes bijna langs de gehele route de mannen overtrof fen. Naar schatting stonden er zeker 25 vrouwen tegen 1 man. In West leek het voorts alsof de kinderen van alle lagere scholen, blauw met wit gebloemde japon, waarover een grijze stola. Zy had een witte hoed op en witte schoenen aan. De Deense Koningin was gekleed in een rode mantel en zy had een rode hoed op. Prins Bernhard en de Deense Ko ning waren beiden gekleed in admi raalsuniform. De gasten begaven zich aan boord van de „Piet Hein" en tegelijkertyd werden de Deense en Nederlandse koninklijke standaards in de mast ge hesen. Direct nadat de vorstelijke personen zich in de salon van het jacht hadden begeven werd de trap ingehaald, de trossen losgemaakt en j voer de „Piet Hein" af. Koningin Juliana liet zich nog voor een van de ramen van de salon zien en wuifde de grote menigte toe. HAVEN IN FEESTTOOI. Omstreeks elf uur arriveerden het Deense Koningspaar, Koningin Julia-De Amsterdammers werden gisteren na en Prins Bernhard in Rotterdam. het ]u|chen niet moe. hier ziet „,en Reeds anderhalf uur tevoren had-de vorstelijke gasten op weg naar den er zich tal van belangstellenden i het Rijksmuseum, rond de Maashaven opgesteld. Vrou-1 wen hadden een stoel meegenomen! om he' wachten t6 v"Srakkelijken SPOORWEGONGELUK BIJ HANAU en honderden schoolkinderen, waren i voorzien van Oranje vlaggetjes Het1 Drie personen zyn omgekomen en weer was zonnig, hoewel er een fris2esü6 «ewond, toen Dinsdagochtend briesje stond. I even voor zeven de Duitse trein i j Wiebeis bachFrankfort bij Hanau De politie had voor een keurige af- ten 0osten van WmM<at van opzij zetting gezorgd, maar de afstand dieinreed de exprestrein Rome-Ko- de Rotterdammers op deze voor de penhagei, aldus deelde de directie Maasstad zo belangrijke dag van de van d sp'oorwegen te Frankfort me- Vorstelijke Hoogheden gescheiden de hield, was slechts enkele tientallen 1 meters, zodat niemand iets van de nen en vijf rijtuigen van de expres- aankomst van de vorstelyke perse- trein lie en uit de rai]a nen en hun gevolg behoefte te mis-1 AUe gewonden werden naar het sen. De schepen in de Rotterdamse ,iekenhuis overgebracht. haven boden met hun pavoisenng een fleurige aanblik en grote opstij-1 op, GUERILLA'S IN ZUID-KOREA. gende rookwolken getuigden van de werkzaamheid van Nederlands groot ste haven. Procedurekwesties in twintig min. geregeld Koningin Ingrid en Prins Bernhard in de koninklyke loge van het Con certgebouw te Amsterdam. uitgerust met vlaggetjes,, van hun meesters de gelegenheid hadden ge kregen om de Koninklyke gasten toe te wuiven. Er stonden er duizenden langs de route. Zij werden allen be loond. De koninklijke auto's reden niet snel. Om half tien verlieten zy de stad en trokken in versneld tem po de Haagseweg op, naar Rotterdam VROEGE FLEUR Reeds vroeg in de morgen was te zien, dat Rotterdam toilet ging ma ken voor een zeer bijzondere ge beurtenis. Niet alleen hing iedereen die over de nationale driekleur be schikte, zyn vlag te wapperen in de wind, maar velen, die zich deze mor gen vrij hadden kunnen maken, trok ken getooid met oranje of de rood witte kleuren reeds naar de plaat sen, waar de Koninklijke stoet zou passeren. Tussen de vele dundoeken van rood-wit-blauw, menig exem plaar nog voorzien van een oranje wimpel, merkten we hier en daar ook de Deense vlag op. Aan de aanwezigheid van talryke auto's uit de zuidelijke provincies en uit België was te bespeuren, dat ook van die zijde grote interesse bestond voor dit bezoek. De Geneefse conferentie is gistermiddag ondanks alle verwachtingen van het tegendeel zonder stoornis begonnen. J>e afgevaardigden van negentien landen hebben de weg geeffend voor een uitputtende bespreking van het Koreaanse vraagstuk. Alle kwesties over de gang van zaken ter conferentie werden in een beslolen zitting van twintig minuten die in hoofdzaak door de ministers van Buitenlandse Zaken werd bijgewoond afgehandeld. De minis'-rs zijn het eens geworden over een bij toerbeurt waarnemen van De Zuid-Koreaanse politie heeft in het voor.•'ierschap, de afgelopen drie maanden by zui- VANDAAG BEGINT HET PAS. I verklaringen van de Zuldkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vandaag begint de conferentie met Fjoeng Joeng Taai, en zijn Noordko- het zoeken naar een accoord over een reaanse collega Nam II, die tevens hun *gaste*n~Koning Frederik'en "ko- dirl6™ °P- politieke regeling voor Korea met premier is. ningin Ingrid, de „Piet Hein" zouden' „Piet Hein" bejubeld. Ook in de Maahaven, waar Ko ningin Juliana en Prins Bernhard en veringsoperaties 75 communistische verzetsstrijders gedood en 138 gevan gen genomen. In deze periode sneuvelden zeven politiemannen, drie liepen verwon- betreden, bood een feestelyk gezicht met binnen- en zeeschepen, alle opge- vrolykt door fier wapperende vlag- gen. Zwarte wolken stegen op van drijvende graanelevatoren die op de Maashaven rond een grote zeestomer lagen. De hele aanblik was zo leven-1 dig, dat geen der belangstellenden i zich een ogenblik behoefde te ver-j velen en dat zij het niet deden bleek wel uit het voortdurend gejuich van de schoolkinderen, soeciaal toen de „Piet Hein" in de Maashaven arri- veerde. De trap waarover de hoge bezoekers moesten afdalen naar het i ponton, waar de „Piet Hein" pemeerd i lag, was voorzien van een dikke rode looer. De spiilen van het hek waran helder geverfd, de leuningen groen bekleed, zodat de trao de vorstelijke personen met de Rotterdamse kleu ren verwelkomde. STANDAARDEN IN DE MAST. Omstreeks elf uur kondigde een luid gejuich langs de route de komst van de koninklijke bezoekers aan. Een batterij fotografen stelde de ca mera's in om het inschepen te ver eeuwigen en ook de radioverslagge vers lieten zich niet onbetuigd. Aan de ponton lag de „Piet Hein" onder stoom. Voorafgegaan door motorpo litie en begeleid door luid hoerage roep arriveerde de auto, waarin ge zeten waren Koningin Juliana en Ko ning Frederik, gevolgd door een auto waarin hadden plaats genomen Ko ningin Ingrid en Prins Bernhard. Daarna volgden de auto's van het ge- volg. De vorstelijke bezoekers werden hier verwelkomd door de burgemees-1 ter van Rotterdam, mr. G. E. van 1 Walsum, mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst, wethouder P van Tilburg, en de di- recteur havenwerken ing. N. Th.i Koomans. Koningin Juliana droeg een licht Schijnwerper achter de Schermen r\E FEESTELIJKE PLECHTIGHEDEN, die momenteel Nederland -overstromen, hebben zo hier en daar wel enkele grijze haren geplant, voordat alles zover gereed was, dat er nergens een onaan gename verrassing op een onbewaakt ogenblik om de hoek zou kun nen komen gluren. En het opgetogen publiek, dat genieten mag van de sprookjesach tige pracht, die door de steden trekt, is gul genoeg met het medele ven voor een opperceremonie-meester of een lakei, die zij zien zwoe gen; wanneer men leest over stoelen, die op öemilimeter juist langs de tafels staan en het fonkelend kristal, dat het kaarslicht honderd voudig weerkaatst, gaat er ook nog begrip uit voor de zorgen, waar van men het resultaat niet met eigen ogen kan aanschouwen. Maar wie heeft in deze dagen gedacht aan de kleine moeilijkheden, die vele trouwe gezagsdragers voor huizenhoge problemen stelden; problemen, die opgelost moesten worden,omdat anders alle andere zorgen nog voor niets zouden zijn geweest? Zo heeft het in de laatste tijd zoveel gesmade Amsterdamse ver voerbedrijf de vorige week een speciale puzzle tot een verbluffende oplossing gebracht. Daar de tram gewoon is over de Dam te rijden en daar gisteren de hofkoetsen op dat pleintje af en aan zouden rol len, moest men met de mogelijkheid rekening houden, dat de smalle wielen van deze rijtuigen wel eens in de tramrails zouden kunnen raken, hetgeen vrij ongemakkelijk geweest zou zijn, daar de hofstoet zich niet aan de voor de tram vastgestelde route zou houden. In de nacht van Zondag op Maandag hebben trouwe werkers toen de gehele tramrails om en nabij de Dam volgegooid met zand en nauwelijks waren de Koninklijke gasten uit de hoofdstad verdwenen, of weder om frad dit legertje stille werkers aan, nu om het zand weer uit de rails te peuteren. Ook de politie had naast de vele beslommeringen gistermorgen nog een extra karweitje. Vele belangstellende Nederlanders en bui tenlanders hadden hun auto in de straten rondom de Dam gepar keerd en waren verderop naar een goed plaatsje gaan zoeken. De straten, waar de stoet zou passeren, moesten echter vrij zijn en daar om trok de politie met een kraanwagen de stad in en slqepte alle S auto's, die zij op haar weg ontmoette, naar parkeerplaatsen. Ver- 12 schrikte eigenaars bestormden enkele uren later de politiebureaux, waar grote lijsten met autonummers de eigenaren naar hun wagentjes voerden. En dat alle6 voor niets, geen bekeuringen, geen sleepgeld of par- l keerpenningen, allemaal zuivere service! Deze 63-jarige aristocraat, die vlek keloos Engels spreekt en zyn doc torstitel in de rechtswetenschappen aan de universiteit van Oxford be haalde, is in de wereld der inter nationale politiek geen onbekende. Hij is reeds sedert 1912 in de diplo matieke dienst en begon zijn carrière als secretaris van de Siamese lega tie te Parijs. Van het Permanente Hof van arbitrage in Den Haag heeft hy gedurende zes jaar deel uitge maakt. bij zijn candidatuur voor het voor- Verleden jaar genoot hij veel steun zitterschap van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties. Prins Wan is lid van de koninklyk® familie van Siam. De Britse minister van Buiten- landse Zaken Eden, verstond zich De Amerikaanse admiraal Radford gis ermorgen namens zijn Westelyke is onverwacht van Parüs (waar hij collega s met zijn Russische ambt- in verband met NATO-zaken ver- genoot Molotof over de gang van za- toefde) nalr de Britse hoo(dstad gt. ken ter conferentie. Men werd het vl„ïen, op doorreis naar Washington er over eens het voorzi erschap by v00r hct houden van besprekingen toerbeurt te laten vervullen door deraet premler Churchill en de Britse hoofden van de Russische en Engel-stafchefs se delegaties terwijl als derde een I onderwerp is de situatie in Indo- vertegenwoordiger van een klein china, weliswaar heeft Engeland land zou optreden. De belde minis- i reeds verstaan gegeven, dat van ters werden het eens over prins Wan het verlenen van aanzienlijke mill- yan Siam die de openingsrede mochtU|re hulp op het ogenb-rlk geen spra- houden. De officiële talen ter confe-ke kan zijn maar mojciijk wordt rentte gullen Engels, Frans, Rus-thans oveTOO?en hulp 0p kleinere sisch, Chmees en Koreaans zyn. Deschaal te verstrekken, vergaderingen zullen, met uitzonde- ring van Zondags, elke middag ge- Een Franse WOOrdvoerder heeft houden worden Zy zullen besloten I |nmiddeis tegenover AP bevestigd, zyn tenzij de algevaardigden andersdat de v s Frankrij.k militaire steun besluiten Waarnemers zullen niet mi willen geven voorwaarde, dat het de zaal toegelaten worden. Over de voorgestelde defensiepact voor Z.O.- duur van de conferentie is niets be- Azië door En„eland cn Frankrijk sllst* wordt aanvaard. Waarnemers vertelden, dat er ty-1 De Britse regering staat thans in dens de openingszitting een onwer-ononderbroken contact met de landen kelijk kalme sfeer in de zaal heerste van het Gemenebest over dit verdrag, en dat er geen wanklank werd ge-1 waarmee Engeland tijdens de recen- hord. Het feit van de dag was de te besprekingen van Dulles in Lon- vlotte gang van zaken. De conferen- den in beginsel heeft ingestemd, tie begon op tyd, er was meteen een Australië en Nw.-Zeeland, die reeds voorzitter, een regeling voor de pro cedure en een agenda, terwijl er en kele dagen geleden nog een volsla gen chaos was. PRINS WAN. De man, die elke derde zitting van de Geneefse conferentie zal preside ren, is de gedelegeerde met de lang ste naam. Hij wordt algemeen aange duid met Wan, maar de volledige naam van deze Siamese prins, die in zijn land minisfer van buitenlandse zaken is, luidt: Prins Wan Waithaja- kon Krommun Nara'bhip Bongspra- bandh. lid ziin van het ANZUS-pact voor de Stille Oceaan, zouden reeds bereid zyn, toe te treden tot het Azië-pact. GRANAAT ALS STAMPER. Een 75 mm granaat uit de eerste wereldoorlog, die gebruikt werd om aarde aan te stampen, is Maandag te Darmstadt (West-Duitsland) ontploft, v/aardoor twee personen verwondin gen ooliepen. Men had weliswaar de ontsteking verwijderd en op dié plaats een ijzeren handvat beves tigd, doch de lading had men laten zitten. KONING FREDERIK: „Oude banden binden ons te zamen" Tijdens het gala-diner gisteravond hebben Koning Frederik en Koningin Juliana ieder een korte tafelrede uitgesproken, die U aan weerszijden van deze foto ziet afgedrukt. De foto zelf geeft een beeld van de plechtigheid by het nationaal monument waarvan wij gisteren reeds een verslag gaven. De koningin en ik hebben be hoefte onze oprechte dank uit te spreken voor de schone en hartelijke ontvangst, welke ons door Uwe Majesteit en Uwe Ko ninklijke Hoogheid is bereid. Ik wil ook gaarne het Nederlandse volk dank zeggen, voor de fees- telyke ontvangst, die ons van daag in de stad Amsterdam is gegeven. De Koningin en ik koesteren gelukkige herinneringen aan het bezoek dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklyke Hoogheid het vorig jaar aan Kopenhagen brachten en wy beschouwen het welkom, dat ons heden op zo bij zondere wyze werd gebracht, als een nieuwe manifestatie van de warme vriendschap tussen onze twee volkeren. Er zyn weinig landen, waar mede Denemarken zo oude en zo belangrijke betrekkingen heeft onderhouden als met Ne derland. Zij, die in vroeger ty- den van Nederland kwamen om zich in Denemarken te vestigen, waren welbekend om hun be kwaamheid en zy brachten met zich hun diepe liefde voor bloe men, dat symbool van schoon heid, dat zo kenmerkend is voor uw bekoorlijke landschap. Onze landen deelden geduren de de laatste wereldoorlog het zelfde lot en na de oorlog heb ben Denemarken en Nederland wederom hun krachten verbon den in de gemeenschappelijke inspanning om de vrede en de vrijheid te bewaren. De kracht en de beslistheid waarmede het Nederlandse volk de taak tot herstel op zich nam eerst na de verwoestingen van de oorlog en later na de de sastreuze overstromingen van het vorig jaar toonden dui- delyk de bekwaamheid en de vindingrijkheid van het Neder landse volk. In Denemarken heb ben wij de vorderingen van het Nederlandse volk met diepe be wondering gadegeslagen en wy delen in de vreugde over de be reikte indrukwekkende resul taten. Onder herhaling van onze warmste gevoelens van dank voor het -velkom dat ons bereid is, hef ik mijn glas op Uwe Ma jesteit, op Uwe Koninlijke Hoog heid, op de Ned. Koninklyke Fa milie en op 't volk van Nederland 1

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5