A P' Vorming Belangenverenigingen in K.N.Z.B. onmogelijk gemaakt Sprookje van kleurrijke uniformen op de Dam ontlokte vele ovaties Piet Lustenhouwer, K.R.0.-ma van het eerste uur, overledet Lissc huldigde haar kampioen r MAANDAG 26 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD Indeling waterpolo-comp. vjordt gewijzigd Het vormen van belangen-vereni gingen in de Kon. Ned. Zwembond is Zaterdagmiddag tijdens de buiten gewone algemene vergadering van de K.N.Z.B. te Utrecht tot een onmoge lijkheid gemaakt. Met overgrote meerderheid 294 afgevaardigden stemden voor, slechts 68 tegen werd het voorstel van het bondsbe- stuur tot wijziging van artikel 15 sub i van het huishoudelijk reglement, inhoudende „zich niet aan te sluiten bij, of lid te zijn van een niet door de K.N.Z.B. erkende bond, noch bon den of verenigingen te vormen buiten de in de reglementen van de K.N.Z.B. vastgestelde organisatorische vor men", aangenomen. De indeling van de waterpolocom- petitie zal een drastische verandering ondergaan. Het door de sportcommis. sie van de K.N.Z.B. daartoe ingediend voorstel vond geen tegenstand van betekenis. Nadat voorzitter Jan de Vries er in zijn openingswoord reeds de na druk op had gelegd, dat naar het in zicht van het bondsbestuur de K.N.Z. B. met het accepteren van de onlangs opgerichte belangenvereniging voor hoofd- en eersteklassers de verkeerde kant zou opgaan en het van mening was, dat de tot nu toe gevolgde weg in deze de enige juiste is, lichtte de heer A. W. Sabel Tzn. in een gloed vol betoog het voorstel van het bonds bestuur tot wijziging van het regle ment toe. „Wij zijn met zijn allen verantwoordelijk voor het geheel. Wij willen graag met de belangen van de waterpolo-spelende verenigin gen rekening houden, maar dit niet doen via een belangenvereniging. Dan krijgen we „een staat in de staat", zo riep hij uit, „en wordt er eerst daags niet meer over „sport" maar over „macht" gesproken. En waar moet het heen", zo vroeg de heer Sa bel, „wanneer bijvoorbeeld ook de rooms-katholieke clubs, de schoon- springers, de tweede en derde klas- sers een dergelijke belangengroep zouden gaan vormen?" Hij deed dan ook een dringend beroep op de af gevaardigden om hun steun aan het voorstel van het bondsbestuur te ge ven. Voordat de heer Sabel aan het woord kwam had de voorzitter van de belangenvereniging, mr. L. P. de Boer, naar voren gebracht, dat de belangenvereniging uitsluitend en al leen als een adviserend lichaam ge zien moest worden en niet, zoals hij het uitdrukte, als een „kankerclub". De vereniging zou het contact tussen de polospelende clubs onderling en de bondsorganen kunnen verbeteren en een belangrijke bijdrage leveren tot de oplossing van verschillende moei lijkheden, waarbij hij o.m. afstaan van spelers aan de Nederlandse ze ventaltraining noemde. Daarom dan ook hadden de leden van de belan genvereniging de motie, waarin het bondsbestuur uitgenodigd werd het voorstel terug te nemen en zo niet, de algemene vergadering verzocht werd haar steun eraan te onthouden, ingediend. Kon men algemeen veel waardering opbrengen voor de op rustige wijze en op prettige toon gegeven uiteen zetting van de heer de Boer, minder ingenomen bleek men met de woor den, die de heer G. J. M. van Feg- gelen aan dit onderwerp wijdde. Met de uitlating, dat de vertegenwoordi gers op de bondsvergadering de laat ste jaren een apathische houding had den aangenomen en zich als „kudde vee" hadden gedragen, toonde hij zich een zeer slecht pleitbezorger voor de zaak van de belangenvereniging. De reactie uit de vergadering liet geen twijfel hoe men over de heer Van Feggelens woorden dacht, terwijl de heer De Vries tegen het woord „kudde vee" een krachtig "protest wenste te laten horen. Nadat de heer De Ruyter nament de Watervrienden-verenigingen had meegedeeld, dat, indien de belangen vereniging zou worden toegelaten ook de Watervrienden zeer zeker weer een eigen groepering in de bond voor zich zouden opeisen, de heer Goed hart (Nereus) had verklaard dat z.i. het voorstel niet op deze, doch op de volgende jaarvergadering, nadat de reorganisatie haar beslag had ge kregen; thuishoorde en de heer Sa bel de verschillende sprekers beant woord had bracht de heer De Vries het voorstel intussen had de Be langenvereniging haar motie inge trokken in stemming. De Waterpolo-competitie. HPC en VZV waren de verenigin gen, die op het voorstel van de sport- commissie om de indeling van de ver schillende klassen in de waterpolo- competitie te wijzigen amendementen hadden ingediend, amendementen, die evenwel niet aan stemming toekwa men, omdat men het vrijwel volledig eens was met hetgeen de sportcom- missie had gesteld. Dit betekent o.a., dat in het komende seizoen de eerste klasse en de reserve eerste klasse bij de heren uit 3 afdelingen van 6 ze ventallen (voorheen twee afdelingen van 6 zeventallen) zal bestaan, ter wijl bij de dames de tweede klasse voortaan 30 ploegen zal tellen. De sport commissie hoopt hiermee, zoals de heer Planjer zei, het competitie- peil over het gehele land zowel kwa litatief als kwantitatief op een hoger peil te brengen. ATHLETIEK O'BRIEN STOOTTE DE KOGEL 18.20 METER VER. Tijdens een demonstratie heeft de Amerikaanse wereldrecordhouder Parry O'Brien de kogel 18.20 meter ver gesto ten, 16 centimeter boven het wereld record (18.04 meter), dat sedert 5 Juni 1953 op zijn naam staat. VAN DER ZANDE WON TE HALSTEREN. Janus van der Zande van de organi serende vereniging Olympia '47 heeft te Halsteren een wedstrijd over 10 Engelse mijl gewonnen in 53 min. 26.3 sec. Van der Zande bleef hiermee onder het sinds 1936 officieel op naam van Bakker (AAC) staande Nederlandse record (53 min. 40.2 sec.), doch op 3 Mei van het vorig jaar heeft hij te Amsterdam reeds 52 min. 59 sec. laten afdrukken. Deze laatste prestatie is echter nog niet offi cieel erkend. De verdere uitslag luidt: 2. Van der Linden (Holland. Leiden) 54.22.6; 3. Bes- ters (Olympia '47) 54.12.4. Overdijk (AAC) 54.57; 5. Bravenboer (AAA) 55.03. DOS-ESTAFETTE WEER VOOR VLUG EN LENIG. De traditionele DOS-estafette, waar mee te Rotterdam het nieuwe baan- seizoen altijd wordt geopend, is ook dit jaar door Vlug en Lenig gewonnen. Na met DOS en Thor op de eerste 5 kilo meter heftige strijd te hebben geleverd, gingen de Hagenaars in 19 min. 30 sec. over de 7500 meter als eersten over de eindstreep. De lopers werden nogal ge handicapt door de sterke wind. De verdere uitslag was: 2. DOS (Rot terdam) 19.36.1; 3. Thor (Roosendaal) 19.37.9; 4. Trekvogels (Den Haag) 19.45.9; 5. Holland (Leiden) 19.48.9; 5. Pro Patria (Rotterdam) 20.58.3. Een estafette voor B-klassers, die eveneens over 7500 meter ging, werd ge- gewonnen door Sprint uit Breda in 20 min. 10.2 sec. De Victoria-estafette over 10 x 100 m. voor dames eindigde in een zege voor het Rotterdamse Hollandia, dat na een zeer spannend duel met Olympia '48 (Den Haag) in 2 min. 12.2 sec. won. K.A.V. DE BATAVEN. Zoals gebruikelijk organiseert de KAV de Bataven aan het begin van het athle- tiekseizoen trainingsbijeenkomsten voor haar leden. De damesafdeling houdt een weekend in De Bink. het buitenhuis van het SFL te Noordwijkerhout. Inderdaad is dit een ideaal verblijf, midden in de duinen, waar uitstekend gelegenheid is practisch athletlek te be oefenen. Maar dat niet alleen. De theorie van de athletiek zal ook terdege onder de loupe worden genomen. De trainer, de heer H. J. Brabers zal n.l. een lezing houden. De Zaterdagavond wordt aangekondigd als een gezellige avond, waarbij elk der athletes het hare zal bijdragen om dit werkelijk tot een geslaagde avond te maken. Op Zondag morgen zal Rector Vester de H. Mis lezen in de kapel van de Blink. In de loop van de ochtend zal hij een z.g. Bergrede uitspreken. Afwisselend zal er worden gesport, terwijl ook een veld loop over een afstand van 800 m. op het programma staat. Niet alleen de Bataven-dames geven op dit weekend acte de prèsence, ook daems van de RKAV DEM uit Bever wijk en RKAAV Olympus zullen op ver zoek van de Ned. Kath. Sportbond, afd. Athletiek. aan het weekend deelnemen. Het is n.l. de bedoeling dat in de komen de jaren op groter schaal dergelijke weekend op touw zullen worden gezet. Vanzelfsprekend blijven de heren van de Bataven niet achter. Op Zaterdag 15 Mei a.s. zal des middags om 4 uur op de Sintelbaan aan de Leidse Hout en in de cantine een trainingsmiddag worden ge houden. Ook hier zal de practische sportbeoefening aan de orde zijn, terwijl een deskundig spreker een lezing houdt. Wij twijfelen er niet aan, of beide bij eenkomsten zullen een belangrijke ver sterking van de clubgeest in de Bataven teweeg brengen. Tot slot geven wij hier even de inde ling van de trainingsuren op de sintel- baan Leidse Hout: Maandagavond van 6 tot 8 u. dames; Woensdagavond van 6 tot 7 uur dames en van 7 tot 8 uur heren; Vrijdagavond van 6 tot 8 uur heren. De trainingen van Maandag en Woensdag staan onder lei ding van de heer Brabers. AUTOMOBILISME MAIRESSE TIJDENS TRAINING VERONGELUKT. De bekende Franse coureur Guy Mai- resse is op de autobaan van Monthlery tijdens de training voor de wedstrijden van gisteren dodelijk verongelukt. Mairesse zat aan het stuur van een sportwagen met 4}^ 1. cylinderinhoud. Hij passeerde tijdens de training de tri bunes van Monthlery met een snelheid van 200 km. per uur. 700 meter verder wilde hij een andere wagen passeren en geraakte daarbij van het wegoppervlak af. De wagen van Mairesse sloeg enkele malen over de kop, vloog over de be schermende greppel en kwam volkomen vernield op het terrein terecht. Mairesse werd uit de wagen gehaald met een verbrijzelde borstkas. Men bracht hem naar het ziekenhuis van Arpajon, maar voordat zijn begeleiders daar waren aangekomen was Mairesse aan de ge volgen van zijn bekomen verwondingen overleden. Helaas heeft het ongeluk nog een tweede slachtoffer geëist. Toen de sport wagen over de greppel vloog, werd een jongetje van 6 jaar geraakt, dat op slag werd gedood. De dood van Mairesse heeft diepe in druk gemaakt in automobielkringen. Mairesse, 40 jaar oud, heeft aan ver scheidene Grands Prix deelgenomen. Het vorig jaar is hij als door een won der aan de dood ontsnapt op dezelfde baan van Monthelery. WIELRENNEN OPENINGSPROGRAMMA STADIONBAAN. sterdam voor de aankomst van de ren ners van de Ronde van Nederland een internationaal programma verwerkt. Negen stayers zullen elkaar bestrijden over 20, 25 en 40 km. De deelnemers zijn: Verschueren (België), Destobbeleire (België), Schön (Duitsland), Hölzmann (Duitsland) en de Nederlanders Pronk, Stakenburg, Wierstra, Kunst en Henk Lakeman, die daarmee zijn debuut ach ter grote motoren maakt. Voorts wordt een landenomnium ver reden voor amateurs. Voor België star ten: Debacker en Peeters; voor Duits land: Remagen en Hochenschutz; voor Nederland: Hijzelendoorn en Van Heus- den. Swlft-comblnatlc. De uitslag van de 100 km.-rit voor de Landbouwwissel- beker is als volgt: 1. D. Wallet 2.39.40; 2. J. Riethoven jr,; 3. A. Veltmaat; 4. C. v. Amsterdam; 5. S. Kooij; 6. A. Bos; 7. G. Reijchard; 8. J. v. d. Star. „Lenig en Snel". A-kl. 80 km. L J. de Lange, tijd 2.25; 2. A. Prangers; B-kl. 60 km. 1. W. J. Kamphorst tijd 1.54; 2. Th. Hoogkamer; 3. P. Janssen; 4. H. Zandvliet; C-kl. 40 km. 1. D. Klooster man tijd 1.20; 2. P. Mak; 3. R. Pronk; 4. F. Janssen; 5. S. Gommans; Junioren 20 km. 1. C. Rooijakkers, 2. R. Riethoven tijd 56 in. De uitslag van de Maart-April-compe- titie is: A-kl. 1. J. de Lange 51 p.; 2. A. Prangers 47 p.; 3. B. v. Wetten 17 p.; B-kl. 1. Th. Hoogkamer 63 p.; 2. W. J. Kamphorst 52 p.; 3. P. Janssen 45 p.; 4. H. Zandvliet 10 p.; C-kl. 1. P. Mak 56 p.; 2. S. Gommans 42 p.; 3. J. M. Ouwer- kerk 30 p.; 4. F. Janssen 23 p.; 5. R. Bronk. 21 p.; 6. D. Kloosterman 18 p.; Junioren: 1. Relnier Riethoven 51 p.; 2. Carel Rooijakkers 10 p. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. Het programma voor de Leidse Bil jartbond is: le klas, Maandag 26 April: De Spij- kerbak 2Rijnegom 2; UVS 2De Ca rambole 2; De Carambole 1DOS 2; 't Centrum 1De Spijkerbak 1: Rijne gom 1—'t Spoortje 1; TOG 1—UVS 1. 5e klas, Vrijdag 30 April: De Spijker- bak 4De Vriendschap 2; DOS 4UVS 5; De Drei Pott. 3Royal 2; 't Zuid 3 De Heul 2. 5e kl., Donderdag 29 April: De Morsch- poort 5't Zuid 2. Zwierig en plechtig De ontvangst van de vorstelijke gasten op de Dam te Amsterdam, vormde een afzonderlijk brokje ro mantiek. De manschappen van de erewacht waren gekleed in het gala-uniform, dat voor de eerste keer in Amster dam te zien was, de kleine sjako, met voorop de springende granaat en bo venop de witte pluim en de zilveren schakel-kinband, de zwarte tuniek met licht blauwe brandebourgs en witte nestels. Het commando maakte een martia le indruk en liet niet na luid gejuich aan de menigte te ontlokken. Doch dit was iliets vergeleken bij de aan blik, die de caleches met de vorste lijke personen boden. Voorafgegaan door de eerste stalmeester in zijn hel rode rok, witte kuitbroek en zwarte steek opende de vorstelijke cavalca de, daarachter reden twee voorrijders in rode uniformen. Het juichen der mensen nam de vorm van een ovatie aan toen de glanzend bruin gelakte eerste calè che, a la Deaumont bespannen met zes zwarte paarden (op het eerste en derde span een postiljon, in rode met brede gouden tressen afgezette korte jas, de zwarte jockeypet en de zweep in de hand), voorreed, 'n Lakei open de 't portier en de kapel zette 't Deen se volkslied in „Kong Christian sted ved hojen mast". De twee palfreniers stapten haastig van de achterbok af. Konigin Juliana en Koning Frederik, die het lichtgrijze uniform van de Deense luchtmacht droeg, stapten uit. Onmiddellijk reed de tweede calèche voor met Koningin Ingrid en Prins Bernhard, in het gala generaalsuni form van het garderegiment Grena diers. De Prins droeg over het uni form het brede lichtblauwe lint van de onderscheiding: Ridder in de Or de van de Olifant van Denemarken. Koning Frederik droeg over zijn uni form het brede donkerblauwe lint met twee gele banen, behorende bij de onderscheiding van het Groot kruis van de Orde van de Neder landse Leeuw. In statietempo. „Zo'n reis van Oldenzaal naar Am sterdam heb ik nog nooit gemaakt", aldus de machinist op de voorste der twee locomotieven van de Konink lijke trein, de 61-jarige J. Ditzel, die evenals zijn leerling-machinist op dezelfde zware locomotief, de 28- jarige A. Timpers, in Hengelo woont. „Om 7.49 uur trokken we uit het station Oldenzaal weg en we zijn pas weer gestopt hier in het Centraal Station om 10.02 uur. Nergens een onveilig signaal. Overal doorgereden. Ook door alle stations. In Hengelo, in Almelo, in Deventer, in Apeldoorn, Amersfoort, allemaal stations waar andere sneltreinen wel stil houden, om dan van de tussenliggende plaat sen nog maar niet te spreken". STATIG TEMPO. Toch is de reis niet in ijl- maar in statig tempo volbracht, want juist als de normale electrische sneltrein, die 6 maal stopt, heeft deze Koninklijke trein, al werd die dan door twee loco motieven voortgetrokken, twee uur en een kwartier gebruikt om het tra ject van Oldenzaal naar Amsterdam af te leggen. „We hebben niet harder dan 90 km. per uur gereden", vervolgde de machinist, „een op sommige stukken, waar langzaam gereden moet worden maar 45 km. per uur. GROTE BELANGSTELLING ONDERWEG. Belangstelling van het publiek? Ja zeker! Op de meeste stations, waar we doortrokken, keek het publiek ver rast op en wuifde. De meeste mensen wisten door de krantenverslagen van de komst van deze trein af. Zelfs langs de spoorwegovergangen en langs de wegen stonden mensen te wuiven". De trein bestond behalve uit de twee locomotieven uit 5 wagons, waarvan er een het Koninklijke Deense wapen droeg. Van het perron af kon men later door de ramen o.a, de geriefelijke slaapcoupé's zien met de vorstelijke slaapplaatsen. De bed den met de rode dekens waren van ochtend om 10 uur nog niet opge maakt! Het Koninklijk Paar was bij de aankomst in Oldenzaal nog in slaap. Op Nederlands grondgebied zijn de vorstelijke gasten ontwaakt, hebben zij ontbeten en zich gestoken in de toiletten, waarin zij te Amsterdam de staatsierijtuigen verlieten. Zestig jaar oud is in de R.K. Zie kenverpleging te Hilversum overle den de heer Piet Lustenhouwer, gedu rende meer dan een kwart eeuw mu zikaal medewerker van de K.R.O. De ze Omroep had Piet Lustenhouwer al vroeg ontdekt, toen hij optrad in het bekende trio van restaurant Winkels in de Kalverstraat te Amsterdam. Al lengs meer trad hij op voor de micro foon, nooit uit eerzucht, maar om de moeizaam groeiende Omroep van de katholieken te dienen. Hij stichtte het ensemble vad de K.R.O.-boys, schreef tal van populaire composities en had veel succes op de tournees, die de K.R.O. toen reeds maakte door alle delen van het land. Tijdens de oorlog bleef Piet Lus tenhouwer afzijdig en stellig vanwe ge ergernis om hetgeen ons land werd aangedaan, zette zich een kwaal bij hem vast. Deze vermocht na de be vrijding zijn activiteit echter niet te temperen, zodat Piet Lustenhouwer in grote werklust als muziekadviseur bij de K.R.O. kon herbeginnen. Tot het laatst is zijn naam aan het ont spanningsprogramma verbonden ge bleven, zelfs aan „De Klok heit ne gen" van Zaterdagavond j.l., die te voren was opgenomen. Levenslustig tot het laatst. Nog pas op Tweede Paasdag had den wij de heer Lustenhouwer opge- Zondagmiddag speelde de R.K.V.V. Lïsse een uitwedstrijd tegen THB uit Haarlem, die met een klinkende 51 overwinning voor Lisse eindigde, waarmede deze club het kampioen schap in haar afdeling behaalde. Voor het verslag van de wedstrijd verwijzen wij naar de sportrubriek. De grote mare van dit sportfeit was gauw bekend in Lisse en sport- lievend Lisse verheugde zich hierover zeer. Ondanks de zeer drukke dagen van het bloemenseizoen, met de daaraan verbonden verkeersdrukte, werd spoedig een lokaal van het KAB-gebouw in orde gebracht om de kampioenen te ontvangen. Nadat de eerste hartelijke begroe ting had plaats gevonden, sprak de waarnmend voorzitter, de heer N. Castien de spelers toe. Op de aller eerste plaats wenste hij hen hartelijk geluk met dit kampioenschap. Uit de overwinning van hedenmiddag, al dus spr., is z.i. komen vast te staan, dat het kampioenschap de club waardig is. Het is bereikt door sa menwerking en volharding, dank zij uw goede training. Hij sprak de hoop uit dat de te houden promotie-wed strijden een goed verloop zullen heb ben. De geestelijk adviseur sprak de ze gevierende ploeg toe en bood zijn welgemeende felicitaties aan. Zo nu en dan heeft hij de verrichtingen van het elftal gadegeslagen en spreker verheelde niet dat hij zo nu en dan in angst en vreze heeft geleefd, omdat het spel wel eens niet geheel en al klopte. Daar staat evenwel ook tegenover dat de spelers tot verras sende dingen in staat waren. Bij zijn komst in Lisse is het spreker opge vallen dat Lisse of haar omgeving geen derde klasser telt. De mogelijk heid hiertoe is thans geschapen. De oorzaak van het behaalde succes is gelegen in goede sfeer en geest van de leden der vereniging. Spr. bracht bijzondere dank aan de trainer, de heer J. van den Grevel voor zijn technische leiding, waarna hij de le den persoonlijk feliciteerde. VOORSCHOTEN GOUDEN KLOOSTERFEEST OP BERESTEYN. Vrijdag 30 April zal broeder Can- didus O.F.M. Cap. (P. H. W. Zuid geest) zijn gouden kloosterfeest vie ren. Broeder Candidus werd op 23 April 1883 in Monster geboren en heeft jarenlang als goed tuinman dienst gedaan in de kloosters van de Capucijnen te Breda, Tilburg, Babbe- rich en Helmond. Sedert het einde van de oorlog verblijft hij op Huize Beresteyn en bewijst daar de ge meenschap ondanks zijn leeftijd nog goede diensten, al moet hij zich na een doorstane ziekte thans op andere wijze verdienstelijk maken. Natuur lijk wordt dit jubileum op Beresteyn met een feest herdacht. wekt getroffen in het ziekenfo J. A waar hij ter observatie was opge men. Hij demonstreerde zijn oude r venslust, waarmee hij zo had weten te verblijden en hijs? Qirei telde, nog pas de religieuze verpij, sters met pianospel groot genoegd hebben gedaan. Donderdag jj, derging hij een zware operatie, wj Tei« aan verschillende doktoren zijp pas gekomen en waarna onmiddj! ke toediening van de laatste heii I heilige Sacramenten noodzakI bleek. Verschillende medewet van de K.R.O. stonden voor ij bloed af voor transfusie en nogf] terdagochtend reed een auto spoed naar Rotterdam om eri noodzakelijk geacht geneesmi; 1 voor de patiënt af te halen. Ife j heeft dit alles niet mogen batea' I de namiddag van dezelfde dag is f Lustenhouwer bezweken aan de s I te, die hem reeds enkele jaren; geteisterd. Na mededeling van het overlii; VX in het vroege Zaterdagavond-» mfM gramma van de KLR.O. werd een- nuut stilte in acht genomen en tijd Aw* het avondgebed heeft pater D Brockbern een woord van weemot. ge hulde gewijd aan de nagedacht? van hem, wiens naam herinnert w?n de ijver van het eerste uur van 0 K.R.O. Piet Lustenhouwer behcc P031 tot degenen die toen reeds hebben; '.Tij zwoegd en op de bres hebben ge;!; tacu voor de katholieke radio. Bijna or rji al heeft men hem persoonlijk k Je gezien als hij in grote muzikali goede verstrooiing bracht. Hij heet -jarr zijn krachten voor de K.R.O. iajE tot hij niet meer kon; hij deed: omdat hij een goed christen we Juli Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van i: lem heeft op zijn verzoek om gezc heidsredenen eervol ontslag veria zb^ aan de zeereerw. heer L. v. d. Gd: vorj die rector was van het St. Ber. y dus-gesticht te Sassenheim, tot ree Aav aldaar is benoemd de weleerw. 1 H. C. Roozenburg, die kapelaan in Wassenaar (de Goede Herder). jan< Tot conrector van het St. Aloys. Daa gesticht te Den Haag is benoem! het zeereerw. heer P. J. M. Matthij: dan tot kapelaan te Voorburg (O. L twe Hemelvaart) Ph. A. Harding, die de pelaan was te Bodegraven. Tot Vo< diocesaan hoofdaalmoezenier var. stoi gehele Katholieke Jeugdwerk in: besj Bisdom Haarlem, diocesaan aak ber zenier van de Katholieke Jeugd: en in het bisdom Haarlem, dioces pla aanmoezenier van de Npderlar Katholieke Jongeren-Beweging I; ij ge Vrouwen en jonge Mannen) ii. be\ Bisdom Haarlem, diocesaan aak me zenier van de Katholieke Mitk tot standsjongeren (meisjes en jong: ma in het bisdom Haarlem en dioce voc Directeur van de Katholieke h I der Jongeren in het bosdom Haa: <*e de zeereerw. heer H. Brans, B: mn wersgracht 24, Den Haag; tot diocesaan aanmoezenier var *n Vrouwelijke Jeugd boven 17 jaa- °ra het bisdom Haarlem, diocesaan: Ko moezenier van de Land- en T; toe bouw-Jongeren (meisjes en jong: in het bisdom Haarlem, diocesaan: "et heer P. J. M. Matthijsen, Brouw:vai gracht 24, Den Haag; tot diocesaan aalmoezenier vac Katholieke Arbeidersjeugd (me; en jongens) in het bisdom Haar;- de zeereerw. heer A. Huijboom.S' I houderskade 55. Amsterdam; set tot ass. diocesaan aalmoezenier dei de Katholieke Arbeidersjeugd (r,: gej jes en jongens) in het bisdom Ik sla lem Th. Naastepad, Haarlemmer!: vai tuinen 49, Amsterdam; Ca tot diocesaan aalmoezenier van roe Vrouwelijke Jeugd (beneden 17 j: in he tbisdom Haarlem, diocesaan: b61 moezenier van de Nederlandse G sc* senbeweging en het Meisjesgilde het bisdom Haarlem de zeeree.' ^<5 heer H. Tuin, R.K. Pastorie te Nai wijk; tot diocesaan adviseur van defjj derlandse Katholieke Sportbond het bisdom Haarlem (meisjes en'1 gens) de zeereerw. heer W. Gn*j»i bergen. Toussaintkade 43, Den H: tot diocesaan directeur van dei I tholieke Actie v. d. Vrouwen in; j bisdom Haarlem, waarnemend dk j saan geestelijk adviseur van del tholieke Arbeiders Vrouwen (K V.) en het Gilde (Kath. Vrouwen® wegine) in het bisdom Haarlem j zeereerw. heer J. Kraakman, P.( 1 briëlstraat 30, Den Haag. DE BESLISSENDE V. RONDE Door Percy King 58) „Carline gearresteerdOak- ton zag de predikant verbijsterd aan. „Nog een klein poosje en jij volgt, Oakton!" Met een ruk draaide de advocaat zich om. In de opening van de deur die op de gang uitkwam, stond Keith Cullingwood. Nu trad hij langzaam naar voren „Jij!" Een ogenblik leek het, alsof Oakton zijn bezinning zou verliezen en zich op Cullingwood werpen. Hij deed echter nief meer dan twee stappen jn diens richting. Toen bleef hij staan en bevochtigde met een punt van de tong de lippen. „Zo! Dus jij hebt er de hand in gehad?" „Ik hoorde het belachelijke fabel tje, dat je dominee Baillie opdiste," zei Keith. Hij nam de advocaat ge ringschattend op. „Ik stel er niet het minste belang in, of de brieven van mrs. Kay Wharrie echt zijn of niet. Het zal wel niet veel zaaks wezen, want ze is een handlangster van jou en dat zegt genoeg. Jij als advocaat weet drommels goed, dat een huwer lijksvoltrekking niet verhinderd wordt, al reden twee dozijn teleur gestelde dames karren vol brieven met trouwbeloften aan. Ze kunnen een actie tot schadeloosstelling be ginnen, meer niet. Neen, daar ging het ook niet om, vrind. Jij wilde dat huwelijk voorkomen, niet mrs. Whar rie. Mogelijk heeft zij andere pijlen op haar boog, om Carline te treffen; dat moeten die twee maar zien uit te vechten. Jouw toeleg, Oakton is, hem van de baan te schuiven, om zelf de handen vrij te hebben. Je denkt, zekere jonge dame tot een huwelijk te kunnen dwingen met haar schriftelijke verklaring, dat zij op Carline in zijn villa geschoten heeft." „Je liegt, kerel!" brulde Oakton, wit van drift, „Die verklaring bezit Carline. Cullingwood spotlachte. „Ja, een tweede exemplaar, door Joe Cam- sell, schriftvervalser van professie, ondertekend! Ik heb je dóór, schoel je! Luister nu eens goed! Wanneer ik het wil, heb ik op ditzelfde ogen blik een paar potige mannetjes tot mijn beschikking, en we konden je fouilleren, of je het goed vond of niet Maar ik denk er niet aan, Je kunt die verklaring houden en in een lijstje zetten. Ze is getekend door Roberta Falkner, die niet be staat. Mocht je nog een vuile streek in petto hebben, dan wil ik als leek je herinneren aan de straf, die er op staat, als iemand kennis van een misdaad draagt en niettemin de we tenschap onder zich houdt. Je hebt ook de tweede ronde verloren, Oak ton! Nu nog de derde en laatste; dan zal ik je op mijn gemak uittellen. En verdwijn nu zo gauw als je kunt!" „Het is, zoals je zegt, Keith Cul lingwood!" Oakton balde een vuist. „Maar denk niet, dat je het stomme geluk altijd aan je zijde hebt! De derde ronde win ik, al moest ik er de hulp van de duivel in eigen per soon voor inroepen!" De advocaat stormde de consistoriekamer uit. Zij hoorden hem een ogenblik later de motor aanslaan en wegrijden, nog voor Kay Wharrie zich bij hem had kunnen voegen. Keith grinnikte. „Ik hoop, dat ze geen geld bij zich heeft. Dan mag ze op haar beurt van Streatham naar Londen tippelen leer om leer!" Hij wendde zich tot Margaret. „Hoe kwam dat nobele span in 's he melsnaam hier verzeild?" „Ik telefoneerde Kay Wharrie, dat het huwelijk tussen Roberta Falk ner en Eric Carline om half acht vanochtend in het Schotse kerkje te Streatham voltrokken zou worden," antwoordde Margaret met een glim lach. „Die boodschap was, zoals ik vermoedde, voldoende, om haar en Oakton hierheen te krijgen. Ik wist, dat Kay Wharrie in relatie met Carline moest staan; had ze jou an ders zo nauwkeurig de indeling van zijn villa aan kunnen geven? Zij stond ook in betrekking tot advo caat Oakton, want in haar flat tikte je de brieven van mrs. Robinson op de kop. Wel, toen heb ik me op mijn beurt eens aan een gokje bezon digd!" „Laat dit even rusten," kwam de predikant tussenbeide. „Ik geloof, dat het beter is, eerst om een dokter voor miss Crichton te telefoneren." „Heus niet," verzekerde Margaret. „Ik kan zó zien, dat het niets te be duiden heeft. Over een half uur uiterlijk kan miss Chrichton al weer met me meegaan." „Och, het is werkelijk niet zoveel bijzonders. Zie je, wij hadden een wel niet onaardig plannetje in elkaar gezet, maar ik heb van begin af re kening gehouden met de mogelijk heid, dat het desondanks op een mis lukking kon uitlopen. En ik rede neerde: kunnen wij niet tijdig Car line roet in het eten gooien, dan moet Oakton er maar aan te pas ko men. Hebben wij om half acht de zaak nog niet onder de knie, dan kan de waardige advocaat de taak van ons overnemen. In het ergste geval zou ik de politie van Streatham er in gehaald hebben, om het hele stel letje in te pikken Carline, Oak ton, Sybil Chrichton, Kay Wharrie incluis. Maar zo is het beter." Dominee Baillie had met grote ogen geluisterd. Toen Margaret zweeg, zag hij Cullingwood ietwat verwijtend aan. „Het zat dus toch nog anders in elkaar, dan u me gis termiddag vertelde." „Ik vertelde u geen onwaarheden, maar misscien niet de volle waar heid," anwoordde Keith, de predi kant de hand reikend. „Ik ben met dit zaakje nog lang niet aan het eind. Als het zover is, kom ik u de juiste toedracht vertellen. En per slot van rekening zult u bemerken, er niet aan te kort gekomen te zijn. Want binnenkort zult u een paartje in de echt mogen verbinden, waarbij zich geen enkele dissonant zal voordoen. Mijn secretaresse en ik zijn name lijk vertuigd, dat aan ons huwelijk iets mankeren zou, als het niet geslo ten werd door dominee Walter B lie in zijn aardige Schotse kerkje Streatham." xxn Holliday en Barber hadden O. ne tot diens verwondering niet Scotland Yard, doch naar zijn i gereden. Het was voor de schels j eerste aanwijzing, dat zij hem tussen wilden nemen. Toen hij danig over begon op te spelen, de Holliday hem voor de keus, i mond dicht te houden, of een opat per te incasseren, zodat hij geeni meer zeggen kon. De bedreiging ft Carline een toontje lager zingen.' intimideerd vroeg hij, waarom' naar zijn woning was gebracht. „Dat zal je wel duidelijk wordf - antwoordde Holliday bars. „J« I weten is niet al te zuiver, h wood. Hij kwam voor Carline „Het schijnt een onveranderd wet te zijn," zei hij, „dat schurt I elkaar altijd moeten beduvelen vriend Oakton vereerde, in I schap van de voortreffelijke Wharrie, dominee Baillie met bezoek." 1 (Wordt vervoJ

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10