Een der weinigen, die het in dit nuchtere land tot erkende heiligheid bracht Haar voorvaderen schreven geschiedenis met het zwaard De bejaardenzorg is een deel van christelijke beschaving en cultuur B.B. B C van de week ZATERDAG 24 APRIL 1954 _E1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA De geschiedenis van Liduina van Schiedam Middeleeuwse folterkamer. VERSCHRIKKELIJK EN BIJNA ondenkbaar in onze tijd zijn de pijnen, waardoor Liduina het marte laarschap verwierf. Thomas a Kern- pis heeft in z'jn „Het leven van de 1 pjjn soms te veel voor haar lichaam Maagd Lidewijne" haar kwalen in I werd, was het haar mogelijk dat het hun volle verschrikking beschreven, eeuwige licht te zien. Door haar ge- |N HET MIDDEN VAN DE VEERTIENDE EEUW, in de tijd dus dat de Hoeken en Kabeljauwen hun heethoofden voor bet eerst boven het Hol landse water staken, woonde er in Schiedam een arm man, die de naam Petrus droeg. Hij was van adel en zijn voorvaderen waren grote heren ge weest, die met hun wapens, geschiedenis geschreven hadden. In trouwe dienst van de graaf hadden zij de staatkundige grenzen van Holland gron dig gewijzigd. Rijke bezittingen en tientallen horigen waren hierdoor hun deel geworden. De wapens op hun harnassen waren het etiket geweest voor een honderd percent nobele inhoud. Opeens veranderde echter de gunst van de graaf. Het volk dat er tot op dat moment een eer in gesteld had de vaan dels van hun heer met hun bloed te verfraaien, liep over naar de vijand. De weinige getrouwen smeekten de weerspanneling zich met de vorst te verzoenen. De ridder weigerde. De eer van zijn geslacht liet geen zwakheid toe. Zijn dapperheid wekte echter alleen de lachlust van de andere edelen op jëen middeleuewse folterkamer" be proefden zy hoever zij konden gaan, meisjes heen, terwijl hy uitdagend zodat het slachtoffer nog juist niet DE BURCHT VAN WAARUIT de lQChend achterom keek. Hierdoor zag j bezweek. Ondanks deze bezoekingen stnmtrpkkin-en van ziin htt Lid"ina ™et' <Üe m°'eAzaa™ Y?°r: I dje jamen het leed van een geheel uit scharrelde. Met grote snelheid j ziekenhuis konden uitmaken, vond reed hij het meisje van achter aan. Liduina nog kracht voor een opbeu- Zy viel achterover op enige uitste- kende schotsen. martelaarsleven zolang heeft kunnen volhouden. Haar godsvrucht werd uit geheel andere bronnen gevoed en de jaren gaven haar gelegenheid om haar hei ligheid te kunnen verdiepen. raad bij haar kwamen. Om zich zelf nog meer op de proef te stellen, dwong zij zich drie jaar lang op een scherf te liggen. In strenge winters sliep zy zonder dek, zodat haar ar men en benen soms zwart bevroren en het vocht van haar ogen verstijfde.' Goddelijk spectrum. INTUSSEN LEEFDE LIDUINA in de schaduw van het paradijs. In de meest duistere nachten, terwijl de Ridder In werkkleL \E BURCHT VAN WAARUIT de laatste stuiptrekkingen van zijn macht gevoed werden, viel in han den van de vijand. De ridder gaf zich over. Het leven mocht hij behouden, maar al zijn bezittingen werden hem ontnomen. Er bleef hem niets anders over dan de werkmanskiel aan te trekken. Een krijger zonder wapens is ech ter weerloos in de maatschappij. De vroegere heer paste de schoen van het voetvolk bijzonder slecht. Hij stierf kort na zijn nederlaag, in de grootste armoede. Ook zijn kinderen konden zich slecht bij de nieuwe le vensomstandigheden aanpassen. Een oude stamboom laat zich nu eenmaal lastig overolanten. Alleen Petrus kon zich verzoenen met zijn nieuwe bestaan. Voor hem betekende zijn ridderlijke kinderja ren niet meer dan de echo van steeds weer terugkerend wapengekletter en een herinnering aan angstig door waakte nachten in een vochtige slaapkamer met kale stenen muren, die door zijn verbeelding met de meest huiveringwekkende fantasieën behangen werden. Hij vervulde met toewijding de nederige baan van nachtwaker. Na enige tijd werd de eenzaamheid 's nachts en overdag hem te machtig. Hij trouwde. Uit het huwelijk werden negen kinderen ge boren, acht jongens en een meisje, dat de naam Liduina kreeg. Vele huwelijkscandidaten. Reeds in haar kinderjaren legde Liduina een bijzondere de votie tot Maria aan de dag. Als de andere kinderen speelden, was Li duina in de kerk te vinden voor het wonderbare beeld van ortze Lieve Vrouw pan Schiedam. Zij groeide voorspoedig op en was op 12-jarige schoon gezegend dat zij door velen leeftijd reeds zo met vrouwelijk ten huwelijk werd gevraagd. Hoewel 'haar vader haar de dikwijls zeer voorname candidaten aanbeval, bleef Liduina weigeren. Het meisje dreigde zelfs dat wanneer haar vader bleef aanhouden, zij zichzelf zó zou mis vormen dat niemand haar meer ten huwelijk zou willen vragen. Men was overtuigd van haar oprechtheid en liet haar verder met rust. Wie echter zou denkeil dat Liduina voor haar omgeving een vreemde werd heeft het mis. A!s zij maar even in de gelegenheid was nam zij, net als alle andere kinderen, deel aan sport en spel. Noodlottig spel. npOEN DE OOSTENWIND in de strenge winter van 1936 zodanig in temperatuur gedaald was dat zelfs het water zich achter een bescher mende dikke ijslaag had terugge trokken, gingen Liduina en haar vriendinnen er op uit om onze eer ste nationale sport te beoefenen. De meisjes konden nog niet zo goed op de gladde ijzers wegkomen, zodat zij, c.ls er 'n geoefend rijder met schrap pende halen op hen afk'wam, onhan dig met armen en benen slaand pro beerden weg te komen. Vlak bij hen gekomen drukte de branieschopper één schaats wat dieper in het ijs en vloog dan met een sierlijke boog om de meisjes heen, die hem met ver ontwaardigde stemmen, waarin ech ter een zweem van bewondering klonk, nariepen. Liduina hield niet van dit spel. Zij wilde leren schaat sen en door deze opjagerij kwam daar niet veel van. Daarom besloot zij het clubje los te laten om een eindje verder in haar eentje de schaatssport te beoefenen. Op dat heid onvermengde wijn tot zich. moment kwam juist een belhamel I de laatste jaren voor haar dood be- met een enorme vaart op het groepje perkte zij zich zelf tot het drinken af; de meisjes stoven uit elkaar; met van water, dat speciaal voor haar uit een fraaie boog vloog de durfal op de Maas geschept werd. Het is onge- het laatste moment toch nog om de lofelijk dat zy op dit rantsoen haar Figuren uit een nachtmerrie. IJ AAR VRIENDINNEN brachten haar naar huis. Zij klaagde over hevige pijn in de zijde en men liet een chirurgijn komen. Het bleek dat Liduina een rib gebroken had. De chirurgijn verzekerde de verontrus te ouders, dat zij na enige weken weer genezen zou zijn. Door de ge brekkige behandeling groeide de breuk echter uit tot een gezwel. Chi- rurgijnen en kruidendokters trokken langs haar bed als de figuren in een nachtmerrie. Zij gaven haar wur gende dranken of legden brandende kruiden op haar huid, zonder dat het haar iets anders dan pijn opleverde. Het gezwel groeide door ten koste van haar lichaam. Op zekere dag brak het echter door een onverhoed se beweging door. Aanvankelijk dacht men dat dit verlichting zou brengen, maar het tegendeel bleek waar. Het was alsof de kwade stof fen zich nu eerst goed door haar lichaam verspreidden. Verbergende waarneid. IN DE EERSTE 3 JAAR van haar 1 ziekte kon Liduina zich nog wel met behulp van een stok of bankje voortbewegen. Soms werd zij buiten door een enormedorst gekweld en dronk dan koud en troebel water uit een sloot. Haar zieke maag kon ech ter btfna niets verdragen en stootte alles weer onverbiddellijk terug. Haar toestand werd door gemis aan' de juiste behandeling steeds slechter. Langzamerhand kwamen de ouders van Liduina tot de overtuiging dat ondanks hun goede zorgen hun enige dochter nooit beter zou worden. Zij konden zich slechts met die gedachte verzoenen, als zij de grote gelaten heid waarmede Liduina haar ziekte aanvaardde zagen. Geen klacht kwam over haar uitgedroogde lippen. Reeds in de tijd waarin haar roeping zich zo smartelijk openbaarde gebeurde er iets wonderlijks. Enige mannen hadden zich in hun twist zover laten gaan dat één van hen in het zwaard het laatste argument zag. De andere had echter weinig zin om zich door dit vlijmscherpe argument te laten overtuigen en vluchtte het huis van Deze schildering, waarin ons geen en kel ontzettend detail bespaart blijft, geeft de door geen enkele wetenschap beperkte ziekten in hun gruwelijke grondigheid weer. Als de beulen in rend woord voor de mensen, die om beden, die als ranke pijlers van een kathedraal ononderbroken naar het hemelgewelf stegen, liet God haar iets van haar toekomstige glorie zien. Door visioenen werd zij, als in een goddelijk spectrum, in staat gesteld sommige voor ons verborgen gehei men waar te nemen. God liet de ko ker van het hiernamaals door haar vurige liefde als het ware overko ken. Vele visioenen hadden betrek king op de verering van de H. Maagd. Liduina tooide met een krans, die zij In 1970 behoort tien percent van onze bevolking tot de bejaarden uit de handen van Maria ontving, het wonderbare beeld in de St. Janskerk. Engelen voerden haar naar het H. Land en de H. Plaatsen in Rome. By deze laatste tocht kreeg zij een doorn ,in de vinger, waarvan zij de volgen- de dagen veel last had. Op Paasdag van het jaar 1433 zag zij, hoe Chris tus vergezeld van zijn H. Moeder in haar armoedige lijdenskamer neer daalde. Enkele dagen na dit teken overleed zij onder de hevigste pijnen. 138 Jaar lang had zij de verschrikke- llijkste beproevingen doorstaan. Het j 39e werd onderbroken door de eeuwigheid. Wonderbaarlijk geneesmiddel. MA HAAR DOOD gebeurde er iets wonderbaarlijks. Haar lichaam, door het lijden verschrikkelijk ge schonden, scheen in de glans van haar verheerlijkingn te delen. Won den en littekens verdwenen. De ogen blonken alsof zij geen lijden ooit weerspiegeld hadden. Duizenden uit Rotterdam, Delft, Leiden en andere omligende plaat sen stroomden naar het stadje aan de Schie om dit wonder te zien. Toen zij enkele dagen later ter aarde be steld werd, waren er op het St. Jans kerkhof meer mensen aanwezig dan daar ooit begraven zouden worden. Kort na deze plechtigheid gebeurde er op voorspraak van Liduina enige wonderen. Een meisje dat reeds jaren lang ziek was, kreeg tijdens een verschij ning van de Heilige een geneesmid del, waarna 2ij volkomen genas. Ook in Leiden werd iemand op voorspraak van Liduina genezen. Een klooster zuster had aan de hals een gezwel, waardoor zij ten noch spreken kon. In boetekleed en te voet maakte zij een bedevaartstocht naar het graf van de Heilige van Schiedam. Toen zij na haar terugkomst enige dagen later uit een diepe slaap ontwaakte, was het gezwel geheel verdwenen. Bij gelegenheid van de plechtige opening van het eerste grote Bejaar den-centrum in ons land, gelegen aan de rand van Hilversum, heeft de aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, gewezen op het groeiend probleem van de bejaardenzorg nu de mensen zoveel ouder worden. Daardoor krijgt de maatschappij een taak te vervullen, die zij niet naast zich neer mag leggen. „Gelukkig, al dus Monseigneur, heeft ook onze Re gering alle zorg voor de bejaarden en kan verder worden geconstateerd, hoe deze zorg in onze menselijke sa- TT - - menleving nog altijd is als een res- Liduma binnen. Haar moeder verborg i tant van christelijke beschaving en hem uit meelij en wilde de achter volger met 'n kluitje 't riet insturen. Liduina vertelde echter dat de vluchteling zich in het huis bevond. Haar moeder bestrafte haar hiervoor maar Liduina antwoordde dat de waarheid zeker beschermen zou die tot haar vluchtte. Tot haar grote ver wondering zag de moeder dat, hoe wel de achtervolger vlak voor zijn prooi stond, hij deze niet zag en on- verrichterzake moest afdruipen. Van af dat ogenblik omringde de moeder haar dochter met nog meer liefde dan tevoren reeds het geval was. Een pintje water per week. Ï\E LAATSTE 33 JAAR van haar leven heeft Liduina haar ziekbed niet meer verlaten. Zij gebruikte een hoeveelheid voedsel, waarop zelfs geen mier op de duur het leven kan behouden. Nu eens consumeerde zij een schijfje op de kachel gedroogde appel, dan een stukje brood in ger stebier geweekt. Later kon zij zelfs dit niet meer verdragen en nam slechts wekelijks een kleine hoeveel- cultuur". De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr. H. S. J. Witte, die eveneens voor de bijzondere ope ningsplechtigheid was overgekomen, kon zich van harte aansluiten bij het bisschoppelijk woord en voegde er aan toe, dat de bejaardenzorg een verantwoorde huisvesting vordert. Ideaal zal zijn, dat ieder bejaarde een huisvesting krijgt, die voldoet aan de persoonlijke behoefte. Aan die huis vesting, maar ook aan de verzorging van ouden van dagen, zal de Rege ring van ganser harte meewerken, mede opdat de financiering van de tehuizen mogelijk wordt. Omtrent de groei van het aantal bejaarden in ons land deelde Z.Exc. mede, dat in 1850 nog slechts 4J4 per. cent van de bevolking tot de bejaar den behoorde,in 1900 zes percent en in 1950 VA percent. Op het ogenblik zijn er rond 800.000 personen ouder dan 65 jaar en reeds in 1970 kan 10 percent van de gehele bevolking als ouden van dagen worden verwacht. In de 2650 woningen en 92 tehuizen van bejaarden in ons land zijn thans reeds 11.600 bedden beschikbaar. In het algemeen: 65.0000 woningen per jaar. In een persoonlijk onderhoud heb ben wij Minister Witte gevraagd naar de stand van de woningbouw in het algemeen. De productie is op het ogenblik 65.000 woningen per jaar, zoals Z.Exc. zeide en hij hoopt dit aantal voorlopig te kunnen volhou den. Mocht de woningnood ophouden, dan nog zullen er jaarlijks 25.000 nieuwe woningen nodig zijn om even tualiteiten op te vangen, zoals de Mi nister zeide, bijvoorbeeld in gevallen van stadssanering. In dit verband met dit laatste is een Commissie-Scheffer actief, die i de minister adviseert omtrent stads sanering en kernverbetering; boven dien is een departementale commis- sie-Bommer werkzaam op het gebied van de krotopruiming. Desgevraagd antwoordde ir. Witte, dat men niet a priori een systeem van sanering en bouw kan vastleggen. Er is een jaar lijks contingent van 6000 woningen beschikbaar ter vervanging van krot ten, maar de objecten zullen stuk Ivoor stuk worden bekeken. Ende minister hoopt té kunnen zorgen, dat de ene gemeente de andere niet de loef afsteekt, waar het gaat om nood zakelijk geachte verbeteringen op het gebied van volkshuisvesting en we deropbouw. Wat het meest urgent is, zal het eerst worden aangepakt; dus zal niet uitsluitend het oog op de werkgele genheid worden gericht. Opheffing van de woningnood, opruimen van krotten en sta 'ssanering behoren vol gens de minibar tot de prioriteiten Een bepaalde volgorde zal men uiter aard niet kunnen volhouden, waar de objecten vaak dooreen lopen. Tenslotte wees de Minister ons op het verschil van stadssanering in ste den als Maastricht en Hilversum. Zal het in de Stokstraat van Maastricht nodig zijn, krotten te herstellen tot oude monumenten, in Hilversum zal een oud dorp tot moderne stad moe ten worden vermaakt. En daar 2al in het radicale kernplan de nieuwe spoorbaan moeten worden bekeken. Zodra men weet, waar het geld zal vandaan komen, wil Minister Witte wel een proef nemen met gedeelte lijke sanering in Radiostad. Actie Zonnewijzer in d;-izend plaatsen De lande* lijke Katholieke Actie en de Sint Willibrordvereniging de len mede, dat de inzendtermijn voor deelname aan de gTote Lourdesprijs- vraag van de Zonnewijzer van 25 April tot 1 Mei is verlengd. Allen, die dus vóór 1 Mei hun inte- kenbiljet voor de Zonnewijzer-serie inzenden en het eerste bedrag vol doen, maken een kans te behoren tot een van de tien gezinnen, die gratis gedurende twaalf dagen een reis naar Lourdes maken. 1 Mei is echter de absolute slui tingsdatum. De trekking is bepaald op Vrijdag 6 Mei en onmiddellijk daarna zullen de winnaars worden bekend gemaakt. Hoezeer deze actie tegemoet komt aan een behoefte aan goede boeken in heel katholiek Nederland, blijkt zeer duidelijk uit de onderstaande cijfers, die konden worden berekend nadat de eerste tienduizenden inte keningen waren geregistreerd. Deze intekeningen bleken namelijk afkom stig te zijn uit 1140 plaatsen. 802 Plaatsen bleken verstoken te zyn van iedere boekhandel, terwyl er in 1011 plaatsen geen katholieke boekhandel gevestigd is. Cijfers derhalve, die bewijzen dat door deze actie een terrein voor het boek en nog wel het boek over geloofsleer en geloofsbeleving is gewonnen, dat tot dusver braak lag. Anderen te helpen redden, ls beter dan zelf gered te wórden- Bureau B.B Langebrug 56, tel. 30441. De Leidse processie naar Schiedam Voor de 21ste keer gaat Leidt; Maandag op bedevaart nat; Schiedam. Per autobus zal os 8.30 vanaf het kerkplein voc de Petruskerk gestart worden De Noordwykers die eerst ay hun vijfde pelgrimage toe zij; beginnen de reis vanaf het kerk. plein te Noordwijk aan Zee. Os 10 uur wordt in de Lidwinakeri de Hoogmis opgedragen door de- ken M. A. Jansen. De predikatii wordt gehouden door kapelaan J Franse. Na een gezamenlijke kol- fiemaaltijd volgt dan in de mii daguren een bezoek aan huia Lidwina en een Mariahulde it de kapel van Onze Lieve Vrous J van Schiedam. Een plechtig Lof met process» besluit hierna de dag. Omstreeh 't vijf uur wordt de terugtock aanvaard. Voor deelname aa: deze bedevaart kan men ziet opgeven bij fa. Geyer, Boter. markt 26; fa. Huibers, Haarlem. I nierstraat 123 en bij de koste: van de Petruskerk, Kamerling; Onneslaan 18. De Noordwijte bedevaartgangers kunnen bij koster terecht. Reeds enige jaren na haar do werd boven 't graf een kapel met taar opgericht. In 1615 liet men reliquieën echter op last van Aar hertog Albert naar Brussel verw ren. In 1871 werd echter een gedf te weer teruggebracht. Leo XIII va digde in 1890 een decreet uit waar Liduina heilig werd verklaard. Michiel de Ruyter Over de Nederlandse ster, die we van de week in de kijker hebben, behoeven we feitelijk niet zo heel veel te vertellen, want hij is niet alleen bekend en beroemd in heel Nederland, maar ook buiten ons land, zijn er duizenden, die Michiel de Ruyter kennen als de jongen, die met een ijzeren wil en door zettingsvermogen van straat jongen opklom tot de hoogste rang van de grootste vloot, die er in die tijd bestond, In Vlissingen vond. Michiel het alleen maar prettig om aan de havenkant te zwerven en te zien, hoe er steeds maar vreem de schepen uit verre landen aan kwamen en andere volgela den met kostbare goederen naar verre kusten vertrokken. Dan droomde Michiel, dat hij zelf op een van die schepen zat en de reis zou meemaken. Maar de vader van Michiel was een arme man en daarom moest Mi chiel werken om geld te verdie nen; hij kwam in een touwsla- gerij terecht en moest daar de hele dag aan een wiel draaien. Telkens echter, wanneer hij hoorde, dat een schip de haven binnenvoer, liet hij het wiel In de steek en rende weg. Je begrijpt, dat zijn baas dat niet zo erg leuk vond en ten slotte kreeg Michiel zijp ontslag. Hij werd soldaat, maar zijn hart trok naar zee en tenslotte werd zijn hartewens vervuld. Als jongmaatje maakte hij enkele verre reizen en in die tijd was dat geen pleziertje, want de zeeën krioelden van rovers en doorlopend werden de handels schepen aangevallen. Daarby duurden de reizen enorm lang en als men een paar weken op weg was, bedierf het voedsel zodat je nu niet direct heerlijk eten kreeg. Maar al deze dingen waren slechts onbeduidende zaken voor Michiel; hy was op zee en ging naar vreemde landen; dat was, waar hy altijd naar verlangd had. In 1622, toen hij 15 jaar oud was, kwam hy aan boord en nog geen twintig jaar later had hij al een van de hoogste functies, die iemand aan boord van een oorlogsschip kan krijgen. Hij was dapper en gaf zich geheel voor het vaderland, ook als dat vaderland wel eens dingen aan hem vroeg, die feitelijk onrede lijk waren. Een van dergelijke bevelen bracht Michiel de dood. In 1676, toen hij opperbevel hebber over alle Nederlandse schepen geworden was, gaven de bestuurders van Nederland hem de opdracht om met twintig t schepen ten strijd te trekken tegen een sterke Franse vloot. 1 Michiel de Ruyter zei, dat hij i veel te weinig schepen had, maar de regering wilde hem niet meer geven, omdat men vond, dat dit te veel geld zou kosten. De Ruyter vertrok, ontmoette de vijand, streed dapper en won, maar tijdens deze slag werd hy zelf dodelijk getroffen door een vijandelijke kogel. Zo groot was het respect, dat ook ae vijand voor hem had, dat toen de Fran sen hoorden, dat De Ruyter zwaar gewond was, zij de stryd staakten, vanaf hun schepen een eresaluut brachten aan 't schip, dat de getroffen admiraal bui ten het strijdgewoel bracht en niet eerder doorgingen met vechten, voordat het schip vei lig weg was. Drie dagen later stierf Nederlands grootste zee held op een klein eilandje in de Middellandse zee. Deze geschiedenis ls bijna 300 geleden gebeurd, doch Michiel de Ruyter is nu nog het ideaal van iedere jongen, het ideaal van moed, eerlijkheid, trouw en doorzettingsvermogen. We hebben de afgelopen da gen een hele stapel brieven bin nen gekregen; vooral de ster renkijkertjes beneden de 11 jaar weren zich dapper. zy die nog vergeten zijn orn iets te schrijven over de „ster", die zij uitgekozen hebben, kun nen dit de komende week nog doen, want tot 1 Mei a.s., dus tot de volgende week Zaterdag, kun je nog oplossingen insturen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6