Deense koningspaar komt volgende week in ons land Beminnelijk en populair DE MUZIKALE KONING Koning en Koningin zijn graag Deen met de Denen VTERDAG 24 APRIL 1954 Oh l.fcllJbt IAAIKAN1 rWEEDE BI AD - PAGINA I Prinses Anne-Marie, die op 30 Augus tus 1946 geboren werd, is geen getui ge geweest van wat er zelfs in een koninklijk huis kan gebeuren, als een vreemde, gewelddadige macht in het land huishoudt. Terwijl haar twee zusjes oorlogskinderen zijn, heeft zij haar huis en ouders alleen in dagen van vrede en wederopbouw gezien. HET DAGELIJKS LEVEN. HET DAGELIJKS LEVEN van het koninklijk gezin is zegr gemak kelijk in te delen. Koning Frederik is uitgesproken Kopenhagenaar en Koningin Ingrid is dit lang geleden ook geworden. Zij is in haar hele natuur volkomen Deens geworden. Zij is zelf een sym bool van de Deense gemoedelijkheid en de Deense humor geworden. Evenals de Koning zou zij 's win ters ongaarne ergens anders dan op Amalienborg in Kopenhagen wil len wonen. Maar als het voorjaar komt, neemt het konniklijk gezin af scheid van de hoofdstad. Eind April verhuizen zij naar Fredensborg op Noord-Zeeland en blijven daar tot eind Juli wonen. Daarna volgt het eigenlijke zomerverblijf in de Zuid- Jutlandse residentie, het zomerpa leis te Graasten, dat pas omstreeks 1 September beëindigd is. De rest van het najaar wordt opnieuw op Fredensborg doorgebracht en pas midden November is de familie weer in Kopenhagen. Noord-Zeeland zorgt dus voor het voor- en najaar, terwijl voor de zomer aan Jutland de voor keur gegeven wordt. Maar daarmee zijn de grenzen niet getrokken. Heel Denemarken is in de zomer van het koninklijk gezin inbegrepen, geen enkel deel van het land wordt ver geten. Het is langzamerhand een vaste regel geworden dat Kerstmis, Pasen en Pinksteren in Trend wor den doorgebracht, maar ook 's zo- Links boven: De Koning met zijn drie dochters Margrethe, Benedikte en Anne-Marie. Rechts boven Koning Frederik en Koningin Ingrid aan boord van hun jacht Dannebruck. Links onder: Stadhuis in Kopenha gen. mers en in het najaar krijgt de jacht- hoeve vele kleine bezoekjes. Het dagelijkse familieleven aan het Hof wijkt niet erg véél af van het leven in gewone Deense gezin nen. De Koning heeft het eens in de volgende woorden uitgedrukt: ,we zijn immers een heel gewoon gezin en we leven als andere mensen." Onverschillig of de Deense zomer zon of regen brengt, heel Denemar ken krijgt ieder jaar van Mei tot October gelegenheid om een ouder paar en drie kleine mesijes te zien, die rondlopen tussen arbeiders, amb tenaren, boeren, vissers en adel. Ze voelen zich overal thuis en ze zijn overal even welkom. DENEMARKEN, het rijk der eilanden na's. De Deense statistici zeggen, dat het moeilijk is de gegevens van de Deense bevolking tot één standaard Deen te verwerken en dat is ook wel begrijpelijk, als u zich realiseert, dat het gemiddelde Deense gezin 13/4 kind telt. Niettemin: de heer Han sen is een industrie-arbeider, hij woont en werkt in Kopenhagen en fietst iedere dag naar zijn werk. Hij zou niet anders willen zelfs al moest hij iedere dag kilometers op de fiets afleggen.. Zijn vrouw fietst ook en het oudste meisje van zijn twee kinde ren zeurt haar ouders over een fiets, omdat haar vriendinnetjes op school er ook allemaal een hebben. In Denemarken wordt nog meer ge fietst dan in Nederland. Mijnheer Hansen werkt 48 uur in de week. Of ficieel heeft hij twee weken in 't jaar vrij, maar volgens een steeds sterker verbreide arbeidsovereenkomst kan hij daarnast nog rekenen op zes vrije dagen, waarop hij met vrouw en kin deren naar zijn tuinshuisje gaat met het strookje grond er bij ergens bui- tep de stad in een bosrijke omgeving. De burgers die een strookje grond willen hebben huren dit van de plaat selijke autoriteit voor hun leven. Er zijn in Denemarken 150.000 van zulke grondeigenaren. Iedere morgen krijgt hij van zijn vrouw een pak ketje met smörenbröd, sandwiches met veel donker roggebrood en nog meer vlees en groenten in lagen op elkaar gestapeld. De heer Hansen heeft een complete verzekering, die garant is voor zijn gezondheid en zijn sociale status. Als er bij hem een baby geboren wordt krijgt hij thuis bezoek van een nurse die in dienst van de staat is en hulp verleend en raad geeft. Zijn dochtertje gaat op een school waarvoor hij geen schoolgeld behoeft te betalen. Er valt nog veel over de familie Hansen te vertellen, maar laten we tot slot nog alleen verklappen, dat waarschijnlijk zijn vrouw evenals hij na het eten een sigaartje of een pijp opsteekt. I^ENEMARKEN vertoont veel over- eenkomst met Nederland. Het land beschikt ook niet over die din gen, die onmiddellijke rijkdom aan een natie kunnen brengen. Er zijn dit in tegenstelling met Nederland geen rijke kolenmijnen, er zijn geen olievelden, ruwe materialen metalen en ertsen worden er niet ge vonden. De Denen zoeken ook naar olie in hun land, maar tot op he den hebben zij nog niets gevonden. Het grondstoffenprobleem komt op de eerste plaats. Het staat num mer één tijdens de discussie tussen Hansen en Jensenen, het komt ge regeld in de kranten voor, de krant, die gedrukt wordt op geïmporteerd papier, want Denemarken is arm aan bossen. Een handicap voor het land is ook het gebrek aan ruimte. De Denen vinden dat hun land overbevolkt is. Er wonen volgens de laatste gegevens honderd personen op één vierkante kilometer. Nederland telt er over de driehonderd. Bij deze Deense klacht moet echter wel rekening gehouden worden met het feit, dat het land door de vreemde geografische struc tuur en door gebrek aan grondstof fen een beperkte economische poten tie heeft. Kijkt u maar eens op de landkaart. De landstreek met Duits land verbonden is slechts 65 kilome ter lang, maar de kustlijn van Dene marken heeft een totale lengte van ruim 7000 kilometer. Met die lengte kunt u achtmaal het traject Amster dam Kopenhagen overspannen. De vele eilanden stellen grote eisen aan het binnelands transport. De rei ziger, die wel eens met de trein naar Kopenhagen is gegaan weet, dat de trein bij Fredericia over de Kleine Belt gaat op een brug, die één van de grootsten van Euopa is. Daarna gaat hij met trein en al op de pont, die hem na 2 uur varen naar Seeland brengt, waar de trein de reis naar Kopenhagen vervolgt. Van de honderd inwoners in De nemarken leven er acht en twintig van landbouw, veeteelt of visserij. Drie en dertig Denen op de honderd zyn arbeider, de rest leeft van han del of is gepensionneerd. MIJNHEER HANSEN. I ATEN WIJ EENS mijnheer Han- *-4 sen bij de kraag nemen. De naam Hansen beslaat in het Deense tele foonboek het grootste aantal pagi T^E MUZIEK zit koning Frederik in het bloed. Van zijn moeder, de onlangs overleden koningin Alexan drine heeft koning Frederik z>'n m"- zikaal talent geërfd. Al vroeg gaf koning Frederik blijk van een m__r dan normale muzikale aanleg, die vooral tot uiting kwam in zijn piano spel. Met het pianosptl was ver bonden de belangstelling voor het di rigeren van een orkest. De koning dirigerde de 8e symph. v. Beethoven, de Onvlotooide en de grote symph. in C-dur van Schubert, Tsjaikowski's Pathétique, ja zelfs de 4e symphonie van Brahms, die hoge eisen stelt aan de dirigent. De opvoering van deze werken on der leiding van de koning is geken merkt door een nauwkeurig zich hou den aan de voorschriften der parti tuur tot aan de kleinste noot toe. Dit wist de beroemde pianist Edwin Fischer te waarderen toen hij de pianosolo van Beethoven in Es Dur met orkest onder leiding van koning Frederik uitvoerde. Bij de zeventigste verjaardag van zijn schoonvader Gustaaf VI diri geerde koning Frederik de Zweedse Hofkapel. De geestdrift in Stock holm na dit concert vindt zijn na tuurlijke verklaring in de onverbre kelijke vereniging van muzikale en menselijke integriteit in het karak ter van de koning. Maandag aanstaande komt het Deense koningspaar naar Nederland. Koning Frederik en Ko ningin Ingrid reizen met de trein naar Amsterdam. Dinsdag brengen zij een officeiel bezoek aan Den Haag. populair. \70RIG JAAR zou het koninklijk gezin een stadje in Jutland be zoeken, waar het koninklijk schip „Dannebrog" in de haven aanlegde. Toen de officiële verwelkoming ach ter de rug was, moest het koninklijk gezin zich naar een meer intieme ontvangst op het Raadhuis begeven. De afstand tot dit gebouw was maar kort, maar alle straten wemelden van toeschouwers, ja, er was zulk een gedrang van mensen, dat het voor een automobiel een vrijwel onbe gonnen taak was om zich een weg door de menigte te banen. „Laten we lopen", zei de koning, „want het is niet ver". Daarop nam hij de kleni- ste prinsesjes bij de hand, terwijl de oudste, Margrethe, naast de Konin gin liep en met de hele koninklijke fami! ie voor zich uit, marcheerde het volk door de stad naar het raadhuis. Het ging langzaam, ten eerste omdat er vrijwel geen plaats was, ten twee de omdet iedereen per se de urin- sessen wilde zien en als dat mo gelijk was begroeten. Enige jaren geleden zei men over de Deense koninklijke familie dat Koning Frederik als de populairste persoon van Denemarken slechts één rivaal had, nl. Koningin Ingrid. Thans gaat deze zin niet meer op. Men moet er nu aan toevoegen, dat ook de drie kinderen van het konink lijk paar, Prinses Margretha, Prinses Benedikte en Prinses Anne-Marie wat populariteit betreft, grote riva len zijn. En zo hoort het ook. Overal waar de Koning en Koningin zich in het land vertonen worden zij ontvangen met een gelijke mengeling van eer bied "en oprecht huldebetoon. Maar als de prinsesen hen vergezellen, zwelt het huldebetoon aan tot een ju beltoon der hele bevokling. Niemand kan de drie lieve meiskes weerstaan. MOEILIJKE TIJD. r\E TWEE OUDSTEN zijn in een U stormachtige tijd ter wereld ge komen. Op 9 April 1940 bezetten de Duitsers Denemarken. Op 16 April beviel Koningin Ingrid op Amalien borg van haar eerste kind, Prinses Margrethe. Op 19 September 1944 probeerden de Duitsers een daadwerkelijke overval op Amalienborg te doen, dat i toen bewoond werd door het konink- lijk paar en het kroonprinselijk paar. I Zij werden twee maal teruggeslagen door de Deense politie, die de wacht had -overgenomen. Toen was de oud ste zuster van Prinses Margrethe, Prinses Benedikte, een half oud. E'n- delijk kwam de bevrijding op 5 Mei 1945 en ook ditmaal kon Amalien borg niet buiten de strijd worden gehouden. Er werd twee dagen ge vochten. Later vond men Duitse projectielen in het dak boven de slaapkamer der Prinsessen. Alleen de jongste der kinderen,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5