Leiöse^hutspot Leidse professor deed opzienbarende ontdekking over structuur »Melkweg« Vooraanstaande Leidenaars bevelen U het festijn aan «7t£atholieke WEEKAGENDA „De fluwelen handschoen" BEDEVAART naar St. Lidwina en O. L. Vrouw van Schiedam Twee preekstoelgesprekken ZATERDAG 24 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Sterrecentrum gepeild Op de heden gehouden vergadering stelsel, een gebied dat voor metingen van de Koninklijke Nederlandse bij optische golflengten tengevolge Akademie van Wetenschappen heeft i van de sterke absorptie van het licht de Leidse sterrekundige prof. dr. J. geheel ontoegankelijk is. H. Oort belangrijke gegevens over de structuur van het Melkwegstelsel be- j Totaal afwijkende kern. kend gemaakt. Prof. Oort deed dit In een voor-De uit de radiometingen verkregeh dracht over de „Rotatie van het Melk- resultaten voor het verloop van de wegstelsel", die hij mede namens de 1 rotatiesnelheid met de afstand tot heren K. K. Kwee, C. A. Muiier en het centrum zijn van het grootste be lang voor det interpretatie van het tot nu toe nog geheel onbegrepen verschijnsel van de spiraalvormige structuur van ons sterrenstelsel. Bovendien tonen zij dat het inter stellaire gas in het binnenste gedeel te van dit stelsel zich in een geheel andere toestand bevindt dan in de meer naar buiten gelegen gedeelten, G. Westerhout uitsprak. *De zon bevindt zich aldus prof. 00rt in het buitengedeelte van een enorm stelsel van sterren. Dit sterrenstelsel, het z.g. Melkwegstel sel, heeft de vorm van een zeer plat te schijf. Vele der afzonderlijke ster ren en ook de ijle gaswolken die de ruimte tussen de sterren vullen, be schrijven om het centrum van dit stelsel banen die bijna cirkelvormig zijn en ten naaste bii in hetzelfde vlak, het mellcwegvlak, liggen. Radarstation te Kootwijk. Waarnemingen met een in het zend station der PTT te Kootwijk opge stelde 7 -meter radarspiegel heb ben het mogelijk gemaakt de baan- snelheden der gaswolken te meten. Langzamerhand begint ons duide- Hierby werd gebruik gemaakt van worden welk verbijsterend de door de waterstofatomen uitge- groot evenement achter het geheim zonden straling in het gebied der ra- zinnige „Oh, la-la" schuil gaat. Op de diogolven, en wel bij een golflengte Nieuwe Rijn zijn de voorbereidingen van 21 cm. Met behulp van deze stra- jn voile gang; het blijkt nUj dat het ling konden ook metingen gedaan sint Franciscus Liefdewerk hierbij v/oraen van de rotatiesnelheid in het een belangrijke rol speelt. Zijn we zoals wij die in de omgeving van de zon waarnemen. Terwijl in onze om geving de interstellaire materie gro tendeels in vrij compacte, discrete wolken geconcentreerd is, schijnt in het centrale deel van het Melkweg stelsel het gas een min of meer con tinue massa te vormen met heftige in wendige bewegingen. Een afdoende onderzoek van de in teressante verschijnselen in dit kern gedeelte zal pas mogelijk zijn, nadat de grote radiotelecoop te Dwingelo voltooid is. Het onderzoek geschiedde onder de auspiciën der door de Nederdse organisatie voor zuiver-wetenschap pelijk onderzoek gefinancieerde stich ting radiostraling van zon en melk weg aldus prof. Oort. „Oh, la-la" binnenste gedeelte van het Melkweg- Ere-coniité voor pouden feest van De Vriendenkring Zoals bekend, zal de Vriendenkring van het Allerheiligste Sacrament des Altaars te Leiden van 16 t.m. 21 Juni a.s. haar gouden feest vieren, waar voor een uitgebreid programma ont worpen is. Wij komen hierop nog nader terug. Het bestuur .heeft van mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarl em, oprichter van de Vrienden kring, een schrijven ontvangen, waar in mgr. zijn grote waardering uit spreekt voor de feestplannen. Er heeft zich een ere-comité ge vormd, waarin zitting hebben: mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem; mgr. H. J. van Deursen, president van het groot-seminarie te Warmond; deken M. A. Jansen; pastoor Th. M. Beukers; pastoor N. Lohuis, O.F.M.; pastoor J. A. van Kleef; pastoor dr. W. Schmitz, O.F.M.; pastoor J. Looyaard; prof. dr. Henri v. Eooyen, moderator van de R.K. Studentenver. „St. Augustinus"; oud-pastoor R. Smitz; rector H. Sondaal, hoofdredac teur van Sursum Corda; pater drs. W| Geurts, O.F.M., rector van het R.K. Lyceum „St Bonaventura": weleerw. heer G. A. Beek, moderator van de R.K. Techn. School „Don Bosco"; zuster drs. Augustine, rectrix van het St. Agnes-lyceum; S. Men ken, wethouder; A. van Dijk, voor zitter van de Kath. raadsfractie; L. C. J. Roozen, hoofdredacteur van De Leidse Courant; P. B. H. Oostdam, waarnemend voorzitter van de Plaat selijke Raad v'an Maatschappelijk en Cultureel Overleg; A. J. H. A. Som- mers, voorzitter van de Stille Om gang; L. Schrijvers, oud-voorzitter van De Vriendenkring. Leiden heeft nog 1144 werklozen Op 17 April 1954 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1935 giiheel werklozen-ingeschreven, terwijl daar boven 109 personen tewerkgesteld waren bij diverse werkvoorzienings objecten. Het totaal beschikbaar aanbod geheel werklozen plus ar beiders werkobjecten bedroeg 1144 ingelicht en dat zijn wij door gaans, dan is het zó, dat een aantal Parijse artiscen naar Leiden komt om ter gelegenheid van de Koningin nedag een grandioos festijn te orga niseren, waarvoor de medewerking van het S. F. L. is ingeroepen. Wat er precies te beleven valt, is ons nog niet eeneel duidelijk. Wel is zeKer, aat een van de grootste at tracties van het lestijn een atomic- bomo zaï zijn, een ietwat griezelig en zeer sensationeel apparaat, dat zojuist uit Amerika is aangekomen en in Nederland nog nooit vertoond is. Voorts gaan er geruchten maar meer dan geruchten zyn het nog niet dat „On, la-la" o.a. een echte Pa rijse bar zal omvatten en zelfs ook een Grand Guignol, waarin Parijse artisten zullen optreaen. Aan de grens bij Roosendaal is hedenmorgen een grote vrachtwagen met de fraaiste Franse handwerken gepasseerd. In hoeverre dit iets te maken heeft met „Oh lala", is ons nog niet bekend. Maar het moet geweidig zijn! Comité van aanbeveling. Hoezeer „Oh, lala" nu reeds in de belangstelling staat, moge blijken uit het feit, aat zich uit oe vooraan staande Leidenaars een comité van aanbeveling gevormd heeft, dat zich ten doel stelt dit „Vrolijk Lentefeest vol Dwaze Nieuwigheden" van gan ser harte bij U aan te bevelen. Het comité wekt U op tussen Donderdag avond 29 April 8 uur en Zondagavond 2 Mei 11 uur een bezoek te brengen aan Nieuwe Rijn 52, waar „Oh, lala" U met open armen zal ontvangen. Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: deken M. A. Jan sen, ere-voorzitter!; wethouder S. Menken, voorzitter; J. A. E. Aalders, voorzitter van de Kath. Werkgevers vereniging; Moeder Amalia, overste van het St. Elisabeth-ziekenhuis; K. F. de Bree, voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging; pastoor Th. M. Beukers; prof. dr. A. Chorus; mr. M. F A. Donders, voorzitter van het Kath. Sociaal Charitatief Centrum; dr. M. A. van Dongen; pater S. Duyn- stee, oud-directeur van het S. F. L., A. van Dijk, voorzitter van de K. V. P.-fractie in de Leidse gemeenteraad; dr. W. J. J. Dijsselbloem, voorzitter van de St. Adelbert-vereniging; pa ter W. Evers, oud-directeur van het ging; pastoor N. Lohuis, O F.M., pas toor J. Looyaard; C. F. Meerpoel, on der-voorzitter van de Kamer van Koophandel; mej. M. Noordman, K. V. P.-lid van de Leidse gemeenteraad; P. B. H. Oostdam, vice-voorzitter van de Plaatselijke Raad van Maatschap pelijk en Cultureel Overleg; E. A. M. Pley, president van de Bijzondere Raad van de St. Vincentius-vereni- ging; L. C. J. Roozen, hoofdredacteur van De Leidse Courant; W. Schrandt; mej. M. Schreurs, directrice van de R. K. Vakschool voor Meisjes; dr. W. J. Simons; pastoor dr. W. Schmitz, O.F.M., mevr. C. UphoffVisser, pre sidente van de Kath. Ned. Vrouwen beweging, groep K A. V.; J. A. M. van Zonneveld, voorzitter van Kath. Jeugdraad van Leiden. VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden tan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. VOOR DE WEEK VAN 25 APRIL TJVI. 2 MEI. Zondag: Schouwburg, 8 uur. Opvoering van „Rose Mary" door het R.K. Operette gezelschap „Pulchri Studio". Dinsdag: St. Petruskerk, 8.15 uur. Eerste Twee-pr eekstoel- gesprekken Woensdag: Damlaan, 10.30 uur. Officiële ope ning van de R.K. lagere school. Donderdag: In den Vergulden Turk, 8 uur. Pa ter W. Wempe, O.F.M., spreekt voor de Kath. Ned. Vrouwenbeweging, groep Gilde, over „Eva in Papua- land". St. Liduinahuis, Zoeterwoudse Sin gel 33, 8 uur. Drs. P. Stolker spreekt voor de Ver. voor Kath. Gezins voogdij en Patronage over „De juis te gesprekstoon in ons gezinsvoog dij werk". Nieuwe Rijn 42, 7.30. Officiële ooe- ning van „Oh, la-la-", een vrolijk lentefeest vol dwaze nieuwigheden. Zaterdag: R.K. kerk, Herensingel ,9 uur. Vie ring van de Dag van de Arbeid. Zondag: St. Antonius Clubhuis, 8 uur. De speel sroep van „O. K. O." voert ..Liefde om de IJskast" op voor do nateurs van O.K.O (St. Leonardus- parochie). B R. Een B.B. zonder vrijwilligers, is als 'n brandspuit zonder water Bureau B.B. Langebrug 56, teL 30441. Door de Spelers van St. Vincent F>E SPELERS VAN ST. VINCENT geslaagde opvoering, waarvan het U hebben gisteravond in de Leidse.spel op zeer behoorlijk niveau stond. Schouwburg hun jaarlijkse traditie voortgezet met de opvoering van „De Fluwelen Handschoen", een Ameri kaans spel in drie bedrijven van Ro semary Cassy. Een uitstekend bezette zaal getuigde van de grote belang stelling, die katholiek Leiden heeft voor deze speelgroep en voor het sympathieke doel: geld in te zamelen om de door de Vincentianen bezochte gezinnen maandelijks een H. Mis met gemeenschappelijk ontbijt te kunnen aanbieden. Onder de toeschouwers bevonden zich deken M. A. Jansen, pastoor Th. M. Beukers, pastoor N. Lohuis, O.F.M., pastoor dr. W. Schmidt, O.F.M., pastoor G. de Gree op MAANDAG 26 APRIL a.s. Kaarten a 4.75 (met inbegrip koffietafel) by fa. HUIBERS, fa. GEYER. De Koster van de St. Petruskerk, Kam. Onnesl-aan 18, verstrekt de kaarten nog tot Zondagmiddag, 9180 Nieuwe vorm van geloofsverkondiging 1WPINDER ENTHOUSIAST echter moeten we over de strekking van het spel zijn. Het is typisch Ameri kaans in zijn vrijmoedigheid om gees telijken ietwat belachelijk te maken. Op het gevaar af voor bekrompen te worden aangezien, moet het ons van het hart, dat een dergelijke inhoud ons onaangenaam treft. Het lust ons niet op het toneel te zien hoe een bisschop door een jonge snaak op de nigrerende wijze schaakmat gezet wordt, nota bene omdat de bisschop de encyclieken van de Paus niet kent. Het lust ons nog minder te zien hoe een moeder-overste door chantage ve, S.M.M., van de Haagsche Schouw, een ander woord is er niet voor te hetgeen een lichte daling inhoudt, nl. I L' df" ir- p-- Fehmers; H. P. van 18 ten opzichte van de vorige T L j™ (i stand. De geleidelijk toenemende ac- P" 7' Kortmann, J. C. J. tiviteit in diverse sectoren benevens I Lambermont, voorzitter van de Ned. J riv,rse, seclaFen. penevens R K Middenstandsbond; mevr. H J. LindenhoffHop, presidente van het Gilde der Kath. Ned. Vrouwenbewe- de seizoeninvloeden zijn als oorza ken te noemen. Een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstig tydstip in 1953 toont aan, dat ondanks de toe name van de beroepsbevolking hat werkloosheidscijfer thans beduidend Gaf de stand per 18 April JUBILEUM CEES LASEUR y*-. j-u «yia De laatste abonnementsvoorstelling n°S een totaal aanbod aan van in de Leidse Schouwburg wordt a.s. j ,ta)a.ns Per 17 April 1954 be-1 Maandag en Dinsdag verzorgd door araagt dit 1144. Een voordelig ver- de Haagse Comedie met het blijspel schil van 529. j Van Sacha Guitry „Luistert U niet, vrfag .haar mannelijke ar-dames!", waarin Cees Laseur zijn De v_: i •••«uK.ijjRt. «ai - uaiiica; waaim jjciatrui eiasKrachten bleef vrijwel gelijk en 40-jarige toneelloopbaan viert «roeg 189 en is in de eerste plaats gericht op jeugdigen leeftijdsklas se 16 t.m. 18 jaar, terwijl daarnaast plaatsingsmogelijkheid bestaat voor volwassenen in de bouwsector, de Metaalnijverheid, de textielindustrie, ae landbouw en de administratieve sector. Vooral jongere krachten kun- Jgm *aatstgenoemde sector emplooi Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef nagenoeg gelijk en bedroeg per 17 April 1954, 135. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten daalde n.l. van 431 tot 360 Dit als gevolg van het afvoeren van aanvragen verband houdende met de voorjaarsschoonmaak, die voor het grootste deel weer tot het verleden behoort Dit neemt echter niet weg dat nog steeds grote behoefte aan nuishoudelyk personeel bestaat. Voorts kunnen geplaatst worden on geschoolde krachten in diverse be drijfstakken, ervaren verkoopsters, naaisters, stiksters, leerlingnaaisters en administratief personeel (o.a. ty pistes). Na afloop van de voorstelling wordt de jubilaris door het Schouw burgbestuur en het Leidse Studen tencorps in feestelijke optocht per „Glippert/je" naar de Sociëteit „Mi nerva" gevoerd, waar hem een sou per wordt aangeboden. De Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" zal de stoet muzikaal opluisteren. Dcktersdienst De Zondagsdienst der Leidse huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Jan sen, Langezaal, Nieuwzwaag, Pie- terse en Postel. Apotheken De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 April 13 uur tot Zaterdag 1 Mei 8 uur waargenomen dooi Kok, Rapenburg 9, TeL 24807; Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. oud-pastoor R. Smitz, O.F.M., pater dr. Calasanctius, O.Cap. en enige ka pelaans uit de stad. TJpST SPEL SPEELT in een zuster- A klooster in Noord-Amerika en behandelt nu dagelijks de naam van McCarthy met vette koppen in alle kranten staat een wel zeer ac tueel probleem. Aan het klooster is een college verbonden, waarvan de jonge geschiedenis-leraar door enige leerlingen van communistische sym pathieën beschuldigd wordt. De bis schop aangespoord door enige in vloedrijke mensen beveelt de zus- ter-rectrix deze man onmiddellijk te ontslaan. De moeder-overste, die evenals de rectrix overtuigd is van de dwaasheid der beschuldigingen, tracht de bisschop te bewegen zijn besluit in te trekken De laatste doet dit echter niet, nadat hij in een zeer onaangenaam onderhoud niet opge wassen bleek tegen de jonge doctor. Ten einde raad besluit moeder-over ste het met een list te proberen; zy slaagt er in het comité, dat gelden bijeen zal brengen voor de bouw van een nieuw bisschoppelijk seminarie, achter zich te krijgen, zodat de bis schop voor de keuze gesteld wordt: ontslag intrekken of geen geld voor zijn bouwplannen. Hij besluit tot het eerste, waarmede het spel een happy end vindt. [>E SPELERS GAVEN onder Iei- ding van regisseur Henk Topper een uitstekende opvoering. Hun po ging om het na enige lach-stukken eens met een serieus spel te probe ren, mag zeker geslaagd genoemd worden. We denken hierbij om ridderlijkheidshalve met de dames te beginnen eerst aan mevr. Annet TopperVerbeek, die van de moe vinden de bisschop op zijn overi gens onjuiste besluit laat terugkomen. Men kan tegenwerpen, dat het ten slotte maar een toneelspel is en dat de achtergrond goed is: het aan de kaak stellen van de ziekte om ieder een zomaar op losse gronden van communisme te beschuldigen. Maar dit neemt niet weg, dat een dergelijk spel bepaalde indrukken achterlaat en nieuw voedsel geeft aan het ove rigens wel overwonnen standpunt, dat de Kerlc zwicht voor geld. Zelfs wanneer men dergelijke in drukken ongevaarlijk acht, blijft bij ons nog de vraag: Wat wordt men wijzer van zo'n spel? Wat geeft het de toeschouwers mee? Gaat men be ter heen dan men gekomen is? Vra gen waarop we slechts met Neen en Niets kunnen antwoorden. We hopen daarom, dat de verdienstelijke speel- groep van St. Vincent dit spel on middellijk van haar repertoire zal schrappen en het volgend jaar een gelukkiger keuze zal doen, om ons dan met meer vreugde van haar to- nelistische kwaliteiten te laten ge nieten. Op Dinsdagavond 27 April ai. te kwart over acht kunnen de bewoners van Leiden en omgeving kennisma ken met de „Twee preekstoelgesprek ken", die in de St. Petruskerk gehou den zullen worden op vijf achtereen volgende Dinsdagavonden. De ver kondiging van Gods woord op déze wijze bevindt zich nog in een ex perimenteel stadium en de reacties hier in Leiden, alsmede in Den Haag, Voorburg, Heerlen, Arnhem en Brunssum, waar in dezelfde weken dergelijke gesprekken plaats hebben, zullen van groot belang zijn voor de waardebepaling ervan. De „Twee preekstoelgesprekken" zyn afkomstig uit Italië. Duitsland nam deze vorm over en sinds eni ge tyd kent men ze ook aangepast aan eigen volksaard in Nederland. De pater A. v. Schalen en Alb. Krouwels, uit het Fr{tnciscanenkloos- ter te Woerden, die deze gesprekken voeren, deden een eerste poging in Tilburg, waar zy een zeer grote be langstelling aantroffen. Hierdoor aan. gemoedigd hebben zij reeds in ver schillende plaatsen deze nieuwe vorm van preken beproefd en tot op heden met zeer goede resultaten. De bis schoppen hebben hun goedkeuring gehecht aan dit werk en zodoende kunnen zij thans in iedere parochie indien de pastoor een verzoek daartoe doet hun gesprekken voe ren. Geen debat! De gang van zaken bjj de „Twee preekstoelgesprekken" is als volgt Een van de predikanten poneert een stelling b.v. God is liefde. Zijn con frater treedt op als opponent Hij spreekt b.v. over het ontzettende lij den in deze wereld, waardoor velen vaak twijfelen aan Gods liefde. Op deze wijze ontwikkelt zich een Nu moet men niet menen, dat het een gewoon debat is, waarbij een der paters voorgeeft serieus te twijfelen aan Gods liefde. Het is geen toneel! De onderwerpen, welke behandeld worden, zijn uitgepuurd en alle as pecten ervan zijn aan een diepgaande beschouwing onderworpen. In het ge- wone dagelijkse leven komt de mens vaak voor vragen te staan; voor moei. lijkheden, die verband houden met de beleving van de godsdienst. De opponent nu heeft tot taak deze gedachten te vertolken. Hij moet de moeilijkheden naar voren brengen en de pater, die de stelling geponeerd heeft, zal er op antwoorden. Op deze wijze worden o.a. behandeld de on derwerpen: „Gods liefde en het men selijke lijden", „Is de Kerk een moe der of een bemoeial", „Het huwelyk", „De doorbraak", e.d. Het laatste on derwerp handelt over de vraag: Le- van wij niet te geïsoleerd? Zilveren jubilé K.F.C. Leiden wordt de stad, waar de stichting Kath. Film Oentrale haar zilveren jubilé zal vieren. Leiden is immers de bakermat van de K.F.C. In de dekenale kerk aan de Steen- schuur, welke grenst aan het perceel waarin voor 25 jaar de wieg van de K.F.C. stond, zal door de geestelijke adviseur, prof. mgr. dr J. B. Kors O.P. een plechtige H. Mis worden opgedragen. De samenstelling van een program ma voor de feestvergadering, waar op o.m. een herdenkingsrede zal worden uitgesproken is in handen van een comité gegeven. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 24 April. Volgende week Zaterdag zullen de katholieke mannen van Leiden en j Oegstgeest op waardige wijze hun Dag van de Arbeid vieren. Niet met - I ui? v«*u uc muriu vieren. mei mei mairte. fijn van glbw®en °dTctie °Ptochten< mandeis en feestelijke iuist bijeenkomsten, maar met een plech- met een juist aanvoelen van haar vaak puntige tekst. Mej. Wies Elshof gaf van de rectrix-rol een aanneme lijke vertolking. Van de heren moet voor alle anderen eerst de regisseur zelf genoemd worden, die een levens echte deken op de planken zette, een wijs en ervaren man, kunstig nét be neden de grens van chargeren. De heer Harry Schouten had als bisschop wellicht de moeilijkste rol; hy vond er echter de waardige pose voor, die nergens profanerend werd. De heer jKees van der Drift had ais de om streden leraar iets meer karakter er. iets minder overbodige bewegingen in zijn spel kunnen leggen; h(j vond zijn beste momenten in het samen spel met de secretaresse, die mej. Louk Elshof verdienstelijk voor het voetlicht bracht. Al met al dus een tigheid in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jaseph aan de Herensingel. Om negen uur zal voor hen een Avondmis worden op gedragen, waaronder een predicatie gehouden zal worden over de beteke nis van de arbeid, zoals wij, katho lieken, die zien. Na afloop van de H. Mis worden de werktuigen geze gend; het is echter niet nodig, dat allen hun werktuig meebrengen. In \ele gevallen is dit trouwens on mogelijk. Zondagmorgen 2 Mei zal in alle parochiekerken een speciale predicatie gehouden worden over de Dag van de Arbeid. Laten de katho lieke mannen van Leiden en Oegst geest Zaterdagavond in groot aantal opkomen en daarmede voldoen aan de wens van de H. Vader, die zich herhaaldelijk heeft uitgesproken voor een katholieke viering van de Dag van de Arbeid. Hier ligt de gelegen heid voor het vestigen van een prach tige traditie. De Plaatselijke Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg verzoekt alle aangesloten verenigingen hun leden zoveel mo gelijk op te wekken aan deze vie ring deel te nemen. Dezer dagen is te Leiden opgericht de Automobielclub „Leiden". Be gonnen zal worden met een propa- gandarit op 23 Juni a.s. Automobilis ten kunnen zich opgeven als lid aan het secretariaat van deze club, Van Wassenaerlaan 3, Oegstgeest. Zondag 30 Mei zullen de leden van de jongeren-congregaties van Leiden een Maria-tocht naar Helloo maken. De formulieren voor aanmelding zijn Waarom? Hoewel de practljk reeds geleerd heeft, dat op deze manier de geloofs waarheden markanter tot uitdruk king worden gebracht, zal men zich afvragen, of hetzelfde resultaat niet in een gewone preek kan worden be reikt. Op deze vraag moet bevestigend worden geantwoord. Daar tegenover staat echter, dat iedere priester geen redenaar is. Nu willen wij niet beweren, dat de „Twee preekstoelgesprekken" op den duur de plaats zullen gaan innemen van de „eenmanspreek". Dat is uit gesloten. Maar wel verdient het aan beveling, om bjj bepaalde gelegen heden twee sprekers te horen. Iedere parochie doet eens per jaar wel iets bijzonders, om de gelovigen extra op te wekken. Zó is „die nieuwe" be doeld. De winst ervan is, dat de afwisse ling in de stemmen de concentratie voor het onderhavige onderwerp ver gemakkelijkt. Ook het visuele aspect, dat samenhangt met het optreden van twee sprekers, blykt de belang stelling levendiger te houden. En tenslotte ligt het voor de hand, dat het verschil in betoogtrant de luiste raar sterk boeit. Graadmeter. Het is uiteraard onmogelijk de geestelijke resultaten van deze nieu we vorm van preken vast te stellen. Een graadmeter is op de eerste plaats de sfeer tijdens de gesprekken. In de tot op heden bezochte kerken was deze zeer goed. De belangstelling was zeer bevredigend. Onlangs werden de „Twee preek stoelgesprekken" gehouden in een kerk, waar gewoonlijk op bepaalde tijden een of ander onderwerp werd behandeld in het verband van een godsdienstige vereniging. Er was een opkomst van gemiddeld 1400 mensen: op de gewone bijeenkomsten van de vereniging kwam men aan een gemel- delde van 200. In een Amsterdamse kerk, die niet warm te stoken was, kwam geduren de de strenge vorstperiode van deze winter wekelijks 1500 luisteraars. Een typisch verschijnsel is ook, dat de belangstelling groter wordt naar mate de conferenties vorderen. De tweede keer komen er meer mensen dan de eerste en op de vijfde avond wordt steevast het aantal bezoekers van de vierde avond overtroffen.' Hoewel het nog te vroeg is om te beweren, dat deze vorm van preken levensvatbaarheid heeft, kan men gezien de resultaten moeilijk het tegendeel bewijzen. Om een goed overzicht te krijgen, is het nodig, dat de mensen komen. In ieder geval naar de eerste bijeenkomst! De reac ties daarop zullen weer een vinger wijzing zyn voor de te volgen weg. Spaans circus op Koninginnedag Mikkenie 'bren-gt op koninginnedag een Spaans circus naar Leiden. De zieken en de ouden van dagen zul len een voorproefje krijgen van het avondprogramma, want aan hen brengen de Spaanse spelers het eerst een bezoek. Uiteraard moet het nummer „Arena" tijgers in de zie kenhuizen komen te vervallen. In het avondprogramma heeft de vereniging Koninginnedag honderd plaatsen gereserveerd voor het ge meentebestuur. De senaat van de Leidse Universiteit en de kroegcom- missie komen ook. Zij worden in rij tuigen afgehaald door Spaanse scho nen, geëscorteerd door hogeschool- ruiters. Het bezoek aan Leiden wordt een begin van een tournée door Neder land van het circus, waarbij 42 ste den worden aangedaan. Het circus bestaat uit 180 man en reist in een trein van 50 wagons. Een bijzonder heid van het circus is, dat de piste op 1% meter hoogte staat. Achter de piste is naar Snaanse trant een toneel opgericht met een lengte van 25 meter. Toneel en spiste lossen el kaar af. Het circus blijft vier dagen in Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Lucia Catharlna Marga- retha dr van G. A. A. Boot en L. C. M. Voswijk; Izaak Abraham zn van L. v. Leeuwen en J. Hooiveld; Loui se Johanna dr van C. Jagel en P. J. Handgraaf; IJsbrand zn van L. van Rijn en A. Hoevenberg; Hans zn van W. K. Kisman en W. M. Bink; Adriana Hendrina dr van G. Ie Mai- tre en C. v. d. Linden; Wilhelmina dr van A. A. Koemans en M. S. v. d. Bent; Hillegonda Maria Alida dr van F. M. v. d. Ploeg en A. J. Brox- terman; Josephina Maria dr van F. M. v. d. Ploeg en A. J. Brox'terman; Wilbert zn van J. van Dijk en A. A. C. de Geus; Maria Johanna dr van J. Rusman en E. J. Oostveen; Anne Maria Pancratia dr van H. Funcke en A. Kerkhofs; Jacqueline Maria reeds aan de ouders van de jonge - ren uitgereikt. De ouders worden £an£Ta*Ja van ^unc'ce dringend verzocht hun zonen aan te Kerk"0's. sporen deze tocht mee te maken en het formulier in te vullen. STADSKOK. Overleden: W. C. M. Ziggelaar vr. 40 jr; W. A. L. Govers huisvr. v. Zee 60 jr; J. G. van Tol zn 1 mnd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3