e hyaclnthenkoorts is bedwongen door een „Melodie in bloemen" Internationaal muziekconcours te Hillegom ingezet ZATERDAG 24 APRIL 1954 DE LE1DSE COURAN'l VIERDE BLAD PAGINA 2 Corso slaagde ondanks nachtvorst ypnrnidflag om één uur in Sassenheim het startschot viel voor de i heer L. Stassen ondanks d< odie in bloemen", was de gehele Bollenstreek op slag genezen van de 1 schaarste aan wit in deze uitbeel- nnthenkoorts, die de laatste weken een epidemisch karakter had aan- ding had verwerkt, men. ieder nieuw nachtvorstje betekende een toename van het aantal nten en wie vandaag de streek heeft bezocht, zal gezien hebben, dat fekte niet berustte op inbeelding en aanstellerij. Heel schuchter begin- fle witte hyacinthen hun kopjes aan de buitenlucht te wagen, terwijl een detective nodig heeft, om gele soortgenoten te ontdekken. Enkele aan zijn trek. „In de Chinese tempel- re kleuren bleken slechts in zeer beperkte mate voorradig, zodat tuin" was Hiervan ppn .cnrpkend at ooit zó is het dit jaar in elk geval niet tot de pretjes behoorde, orso-organisator te zijn. Achteraf beschouwd is deze taak echter zeer baar geweest. Men heeft tegen de stroom op moeten werken. Tot op het ;e ogenblik zijn er zorgen geweest, die men in andere jaren niet kende. de tentoonstelling van de praalwagens kon gisteravond niet doorgaan, zegt toch wel iets! Maar om één uur viel het startschot, ondanks alles, de de wagens gezien heeft, zal moeten toegeven, dat zij niet de indruk *ten van „Nou ja, het moest nu eenmaal doorgaan". De afwerking was atig en men heeft kans gezien, om de ontbrekende kleuren op vernuf- iwijze te suggereren. Links: Close-up uit „March of Spring" (Lente-mars), welke wagen verzorgd werd door de afd. Sassen heim der Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. Midden: Close-up uit „La Ronde", een praalwagen van Van Gend en Loos. Onder: Versiering in het plantsoen van de Oude Haven te Sassenheim. de vroege ochtenduren zag het le bollendorpen reeds zwart van 'uitenlanders. De klanten toonden ngstelling. Er gaat tenslotte 98% :onze bloembollen over de gren en het is eeri hele zorg, om dit sntage op peil te houden. Zelfs ileine negotieman langs de weg de een ontroerend vertrouwen a kooplust van de buitenlanders. presteerde het,om in het Frans, s en-Engels mede te delen, dat doemen verkocht, maar zelfs aan •-chterkant van zijn tentje hing bord, om Nederlanders te lok- 1 Misschien poogt hij op devie- iiiveau te komen? GOEDE GASTVROUW. de loop der jaren heeft Sassen- duidelijk bewezen niet de min- ;te zijn onder de bollendorpen, iet versieringen betrof. Dit jaar ;het de startplaats van het cor- dat brengt de taak mee van /rouw. ;j mogen hier. even onder de •acht brengen, dat deze taak T zeer moeilijke omstandighe- i buitengewoon goed is ver- Overal in het dorp zag men j.e mozaïeken en bijzonder aar- vas het, dat ook de bezitters van kleine tuin naar vermogen bija lgen tot het welslagen van het infeest. de andere dorpen langs de rou- het corso had men de mozaïek- itrijden moeten uitstellen. Sas- eim zal echter ook aan de streek- -itrijd deelnemen, die op §onin- :adag wordt gehouden. De mooi- nozaïeken zullen dan van verse inth-nageltjes worden voorzien, ■ij zijn er nog even getuige van ?est, dat een Amsterdammer de ekking van zijn leven deed. Hij in de veronderstelling ge- dat hyacinth-nageltjes spijkers 'n, waarmede men de bloemen' •pijkerde! straten van Sassenheim waren getooid met bloemslingers en de gevels prijkten „saxophoons" narcissen. Verschillende zaken ■n ook in de bloemen gezet Met lies is nog een§ onderstreept, dat [ehete burgerij het als een ere- beschouwt, om zo netjes moge- voor den dag te komen op de 'dag. Goed gemiddelde. jjC(XS0 is °°k iaar een goed ddelde gewegst van echte bloem- unst en meer spectaculair werk. een behoeft het andere niet uit uiten. Er zijn wel eens stemmen gaan, die van iedere praalwagen itijlvol museumstukje wilden ma- maar gelukkig hebben zij nooit verhand gekregen. Men heeft wel degelijk gerealiseerd, dat de '-stoet wordt gadegeslagen door -ujzenden mensen, die voor het ndeel dicht opeengepakt in de dorpskernen staan. De gelegen- om eens rustig wagen voor wa re gaan bekijken, ontbreekt nu laai en het gevolg daarvan is, nen op de eerste plaats voor een itig schouwspel moet zorgen, ze opzet is dit jaar bijzonder geslaagd. dertig praalwagens en de tien auto's vormden een prachtig ge- terwyl iedere wagen afzonder lijk ook de moeite waard was en er vaak opvallende originele gedachten, uitgewerkt in bloemen, op de voor grond traden. De versieringen van de wagens be stonden voor 90 uit hyacinthen (ongeveer 4 millioen bloemen) en voor 10 uit andere bloemen, die het tekort aan kleuren moesten op heffen. Vooral de narcissen werden veel gebruikt om gele hyacinthen te vervangen. De orgelman „De orgelman" van Wim Sonneveld, die via de radio zo'n grote bekend heid heeft gekregen, behoefde zich niet te schamen voor zijn dubbelgan ger in de bloemenstoei De fraaie kleurencompositie van deze wagen trok sterk de aandacht. Men had voor de uitbeelding van dit lied een aller aardigst draai-orgel gemaakt, dat ge plaatst was tegen een karakteristieke Hollandse achtergrond. Het piere ment zal zich tussen de nagebootste geveltjes van de Amsterdamse grach ten ongetwijfeld hebben thuisgevoeld. Kleiner van opzet en misschien daarom ook minder spectaculair -wa ren de „Drie kleine kleutertjes" van de Gebr. Driehuizen uit Lisse. Het hekje, waarop het drietal pleegt te zitten, was buitengewoon aardig en de directe omgeving er van, die aan een tuinaanleg deed denken, maakte de wagen toch tot een kunststnkje. „Madame Butterfly", die overgeko men was uit de gelijknaipige opera van Puccini, droeg zowel de verfij ning als spectaculair element in zich. Echt een beschaafde dame, die de aandacht wilde trekken. Zij had ove rigens succes. De ragfijne vleugels op de tractor getuigden van veel toewij ding, Opvallend was de grote hoe veelheid witte hyacjjdhen, dje de Romantiek. De romantiek kwam in dit corso tuin" Was hiervan een sprekend voorbeeld. Met allerlei fijne bloem- dicht achter de tractor zat, waardoor de vormen minder goed tot hun recht kwamen. „La Ronde" Van Gend en Loos maakte dit jaar een bijzonder goede beurt met „La Ronde", een draaimolen, die gedu rende het gehele corso draaide en via een vernuftig opgestelde geluidsin stallatie echte tingel-tangel muziek produceerde. Er waren zelfs een be mand locomotiefje, een bootje en een auto, die als zogenaamde „schuitjes" fungeerden. Het middelpunt van het vervoer per rail, te water en op de weg werd hiermede geestig verbeeld. Een goed voorbeeld van de juiste combinatie attractie-reclame. De jubilerende afdeling Sassen heim van de Vereniging voor Bloem bollencultuur had dit jaar haar beste beentje voorgezet met „Marsch of Spring* uit het symphonisch gedicht „North Country Sketches". Een zeer bewerkelijke wagen, waaraan ontzet- tend veel zorg was besteed. Het re sultaat was hiermede in overeen stemming. Overal bewonderde men de stramme manschappen-bloem met het keurige ceremoniële tenue. Het was werkelijk een veelzijdige „Melodie in bloemen", die vandaag door de bollenstreek trok. Klassieke, „Faust", „Die Schone Galathea" en „Aïda' waren stuk voor stuk mees terwerken. Een aardig contrast vorm den in dit gezelsqhap „Drei von der Tankstelle" en „Shoe shine boy". Volop genoten. Ondanks de sombere vooruitzichten van de laatste weken is het corso ten volle geslaagd. Zelfs de wolkenvel den, die voor de ochtenduren waren aangekondigd, maakten het niet te bont, zodat de eerste stroom bezoe kers Zich reeds in de ochtenduren naar de bollenstreek begaf, om zich wachtend op de dingen die komen gingen te koesteren in het voor jaarszonnetje, dat slechts af en toe achter de wolken wegdook. Het be zoek van Duitsers bleek in dé mor genuren reeds zeer groot, terwijl de Amerikaanse militairen uit Duits land, alsmede de Belgen en Engelsen in aantal niet onderdeden voor hun afvaardigingen in vorige jaren. Wij hebben het idee, dat de gun stige weersomstandigheden droog, niet te warm en niet te koud ook dit jaar weer voor een nieuw record gezorg hebben, wat het aantal bezoe kers betreft. De bollenstreek zelf zorgde voor een corso, dat opnieuw een hoogtepunt was in zijn nog korte geschiedenis NOORD WIJK Bloemenf eesten Oorspronkelijk was vastgesteld dat ln Noordwljk de Bloemenieesten zouden aanvan gen op Donderdag 29 Aapril, doch door de aanhoudende koude is de bloemen voorraad nog ro gering dat men thans besloten heeft het 'begin te verschuiven naar 5 Mei. Op 6 Mei v.m. zullen de kindermozaiken ge keurd worden en op 5 Mei de andere mozaiken- gevel- en straatversierin gen. Het kindercorso zal gehouden worden op Zaterdag 8 Mei, de open stelling en keuring heeft plaats te 1 uur n.m. op de Rembrandtweg. De Zondagsdienst zal worden waargenomen worden door dr Coen- raads Nederveen. De Duinrand-apo theek is geopend van 11.301 uur en 4.305.30 uur. Voor spoedgeval len doorlopend. De heer H. Warmerhoven .be haalde het diploma A op het dille- tanten examen van de Kath. Bond van Muziekgezelschappen. Te Delft slaagde aan de Tech nische Hogeschool de heer H. J. J. v. d. Werf voor Scheikundig ingenieur. Mej. E. Rössner slaagde te Leiden voor het examen Apothekers assistente. De commissaris van de Koningin opende GALA-CONCERT Vrijdagavond werd het Internatio naal Muziekconcours, dat bij gelegen heid van het 60-jarig bestaan van de Hillegomse Harmoniekapel werd ge organiseerd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, officieel ge opend. Toen Vrijdagavond de grote zaal van „Treslong" geheel gevuld was met genodigden, leden van binnen- en buitenlandse muziekcorpsen, ging het toneelscherm open en vertoonde zich daar de Fodens Motor Works Band in hun prachtige uniformen, met in hun midden hun dirigent, Harry Mortimer. Daarna traden de officiële pèrsonen slingers had men een tuin met een mystieke Oosterse sfeer geschapen, waarin een Hollands paartje staaltjes van Chinese verliefdheid demon streerde. Rustige mensen, die Chi nezen! De Zweedse Groep Van de Bond van Bloembollenhandel&ren bracht zijn reeds lang aangekondigde attractie. Een Zweedse bloemen- koningin en een vorstin van dezelfde nationaliteit, die meer in druiven gespecialiseerd was, hadden het Hoge Noorden verlaten, om op een bloemig Vikingschip vreedzaam door bollen land te drijven. De wagen was mooi en de meisjes nog mooier. Een be-, zwaar vonden wij, dat het schip te populaire en kindermelodieën waren vertegenwoordigd. In de uitbeelding trof men het ro mantische, het sprookjesachtige en het humoristische aspect aan. We hebben kinderen gezien, die in de wolken waren over „Als de winter vlucht voor de lentelucht", het be kende liedje van Cafh. van Rennes. De gemeente Lisse had het in beeld gebracht door de lente-fee 'n sneeuw man te laten opjagen. Een sterk tot de kinderfantasie sprekende voor stelling. De opera en de operette bleken in spirerend te hebben gewerkt. „Hoff- mans Vertellingen", „Colurpbüs", binnen, de Commisaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A Kesper, de burgemeester van Hil legom, jhr. mr. dr. .O F. A. H. van Nispen tot Pannerden, met hun da mes. Ook waren aanwezig de secreta ris der gemeente de heer Th. M. Punt, de wethouders, de heren W. F. van Dam en P. van de Boer, de ere-voor- zitter der Harmonie de heer A. Vas- tenouw en mevrouw Mortimer, de 73-jarige echtgenote van de vroegere dirigent der Fodens Motor Works Band die het vorig jaar is overleden, maar die zij gedurende de vertig ja ren dat hij dirigent was, op zijn bui tenlandse reizen Vergezelde, wat zij nu blijft voortzetten, nu het corps wordt gedirigeerd door haar zoon Harry. De voorzitter van de Hillegomse Harmonig Kapel, de heer P. Drost, sprak een wpord van welkom, in het bijzonder tot de Commissaris der Ko ningin, de burgemeester en hunne dames, de beide wethouders, de heêr Vastenouw, alle muziekliefhebbers, de pers en radio en allen die zo zeer hadden bijgedragen tot het welsla gen vap dit Internationaal Concours. In het bijzonder richtte hij een woord van welkom tot de vele buitenlandse gasten en vooral do Fodens Motor Works Band, die deze avond het ga la-concert zou verzorgen als inzet van het concours. Daarna was het woord aan de bur gemeester van Hillegom, die zich er over verheugde dat zovelen uit bin nen- en buitenland door deel te ne men aan dit internationaal muziek concours hun belangstelling hadden getoond voor het jubileum van de Hillegomse Harmoniekapel by haar 60-jarig bestaan. De naam „Harmonie" gaf zo dui delijk weer wat er bedoeld werd met het houden van dit internationaal concours. Harmonie moge er door ontstaan tussen de volkeren door het ontmoeten van gelijkgezinden op cul tureel gebied, waaronder het organi seren van muziekconcoursen gere kend mag worden. Dat dit doel moge bereikt worden en dat er vriend schapsbanden door moge ontstaan die blijven duren. De burgemeester richtte zich daarna in het Engels tot de buitenlandse gasten. Dp voorzitter van de Hillegomse Harmonie-Kapel verzocht daarna de Commissaris der Koningin over te gaan tot de officiële opening. De Commissaris begon met er op te wijzen dat het feitelijk pas in No vember a.s. zestig jaar geleden zal zijn, dat de Harmonie-Kapel bestaat, maar hij begreep goed dat het dan geen tijd zou geweest zijn om in Hil legom een internationaal muziekcon cours te organiseren. Hij had met vreugde gevolg gegeven aan de wens om dit muziekconcours te openen. Muziek maken zoals dat door onze plaatselijke corpsen geschiedt is me dewerken aan de cultuur en het feit dat de Hillegomse Harmonie-Kapel reeds gedurende 60 jaren op cultureel gebied bezig is en met haar muziek zovelen heeft verblijd en opgewekt had de Commissaris naar Hillegom doen komen, ondanks zijn drukke werkzaamheden. Dat de Hillegomse Harmonie-Kapel zich in die 60 jaren een goede plaats had weten te ver overen in de muziekwereld was een tweede reden om dit internationaal muziekconcours te willen openen en daarmede blijk te geven zijner waar dering. Dat door het houden van dit concours de goede verstandhouding onder de volkeren zal worden bevor derd, was een prachtig doel en spr. sprak de wens uit dat dit doel zou worden bereikt. Dat het ook een groot succes zou worden voor de feestvierende gastvrouwe on dat het in de herinnering zou blijven voort leven bij allen die er deel aan had den genomen, was de wens van de Commissaris. Na een extra groet aan de dirigent en leden van de Fodens Motor Works Band in hun moeder taal, verklaarde de Commissaris het internationaal muziekconoonrs voor geopend. De heer L. J. Kappert, de promo tor, betrad daarna het spreekgestoel te, terwijl van achteruit de zaal een achttal dames en heren naar voren kwam en ieder plaats namen naast een nog op de vloer liggende vlag. Nadat de heer Kappert de beteke nis van het hijsen der vlaggen, van de landen waaruit corpsen zouden deelnemen aan het concours, had uit gelegd, zette de ..Fodens Motor Works Band" het „Wilhelmus" in en gin gen de vlaggen naar boven be halve de Nederlandse vlagdit ge beurde nadat de heer Kappert had duidelijk gemaakt dat dit pas mocht geschieden nadat hij een waarschu wend woord had gericht aan alle Hillegomse ingezetenen. Een ieder had er voor te zorgen dat die vlag in geen enkel opzicht zou worden besmet! Allen zouden moeten medewerken en er voor moe ten zorgen dat de buitenlandse gas ten en ook alle Nederlandse gasten in Hillegom zouden vinden een goed en eerlijk volk, gastvrij en een voor beeld in alle goede hoedanigheden. Daarmede zou het welslagen van het muziekconcours verzekerd zijn. Daar na klonk het tweede couplet van het Volkslied en ging de Nederlandse vlag omhoog. En daarna voerde de Fodens Motor Works Band het gala-concctr uit. Het eerste nummer, de „Mars uit de ope ra Tannhauser" van Wagner, deed al dadelijk verstaan wat deze muzikan ten aan „gouden klanken" uit het „koper" wisten te toveren. Er was al dadelijk een meer dan gewoon ap plausmaar na „Einleitung 3e acte Lohengrin" van Wagner en „Rhapsody on Negro Spirituals" van Ball, werd het aipplaus zo stormach tig dat de dirigent besloot tot een extra nummer, dat feitelijk na de pauze ten gehore zdu worden ge bracht, n.J. „Three Tromboneers" een trombone-trio, waarin de solo-partij, op volmaakte wijze tot uitdrukking kwam. Voor de pauze hoorden we nog „Finlandia symp. dichtung" van Si belius. Onder de pauze kwam er een vertegenwoordiger van de twee Noorse Harmoniecorpsen naar voren en overhandigde de voorzitter van de Hillegomse Harmonie-Kapel een fraai geschenk als blijk van waarde ring en vriendschap. De voorzitter aanvaardde dit geschenk met de wens, dat die vriendschap altijd zou blijven. Na de pauze werd het con cert voortgezet met de Ouverture „Zampa", Balletmuziek uit de opera „Roberto il Diavalo" van Meyerbere, de „Ouverture 1812" en de Mars B. B. C. F. van Ord Hume. Er was wederom een toegift van solisten en nog nooit is er zo iets in Hillegom gehoord, was het bescheid van de voorzitter van de Hillegomse Harmo nie-Kapel, toen hij dit schitterend begin van het concours besloot.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11