Genève bereidt zich voor op de grote conterentie Dien Bien Phoe lijkt op maanlandschap Wat te doen met het Chinees? Dreigende crisis in Japan De begrafenis van kroonprinses Martha Moskou heeft moeite met zijn agenten Regen als wapen Borrel tegen atoombom Wegenplan voor onze omgeving 'DONDERDAG 22 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA I edrufs ERGUNNINGEN VET .2 Tweede „eken Kamer heeft enkele vóór Pasen een nieuw .tamtwerp Bedrijfsvergunningen- •t aanvaard, welke in de plaats zal ieten komen van de wet van 1938 het daarop gevolgde bedrijfsver- LJJgenbesluit uit de bezettlngs- Waarover gaat het in dit wetsont- ern dat de Eerste Kamer nog zal neten passeren, maar ook daar wel et op tegenstand zal stuiten? De bepalingen, in dit wetsontwerp ,rvat zijn alleen van toepassing op nijverheid en beogen op bepaalde, onden een bedrijfstak te sluiten ior een bepaalde vorm van indus- ie en dus geen verdere investerin- ■n in nieuwe bedrijven noch de ■richting daarvan toe te staan. Wij willen er deze keer eens op iizen in welk een boos en bar on- ïariineHjk Nederlands de wetgeving ons land soms is gesteld. Dit wets- itwerp heeft gewacht op het advies «1 de S.E.R. en de S.E.R. had de inister een vijftal sluitingsgronden „vt gen bepaalde tak van bedrijf uidviseerd. De minister van Econo- Zaken had er slechts drie van /ergenomen, welke hij zou mogen mgrijpen om een bedrijfstak te slui- -n 'Dat is ten eerste bij overcapa- teit ton tweede bij volkenrechte- rlke verplichtingen met betrekking it de coördinatie van investeringen 4 de derde grond en nu komt at ichone onbegrijpelijke Neder- ~inds die het ontwerp omschrijft Is- de wenselijkheid, als uitvloeisel "an het streven naar verdere lndus- ■ialisatie. van het vestigen of uit reiden van bepaalde ondememin- en welke het verbod van bedrijfs- itoelening in het algemeen belang «et gijn." Oef! In iets beter Nederlands vertaald mt dit, dat men hier alleen in jepaalde tak een groot bedrijf willen beginnen, indien men van minister de toezegging krijgt, dat «n ook dit bedrijfstak zal worden iesloten en er dus geen verdere con- txrrentie te duchten zal zijn. Men sieeft nogal wat kennis van de Ne- serlandsc taal nodig om dit te ver- \E twee gronden waarop de S.E.R. óók nog adviseerde een bedrijf se kunnen sluiten waren ten eerste riet tekort aan arbeidskrachten en l'rervolgens de financiële en moné- i, aire situatie van het land, maar deze jeide had de minister in zijn ontwerp lus niet overgenomen. Dat is juist, riet argument van het tekort aan ilirbeidskrachten en het waren Career de socialisten, die ook deze jrond in de wet opgenomen wilden '2iien zou immers te ver ingrijpen 1$ de vrijheid van vestiging. De 1 riinister zou dan immers zijn beleid snoeten afstemmen op de regionale '^arbeidssituatie nog afgezien van het feit, dat de omstandigheden te dien .-aanzien heel snel kunnen verande rden. J-'1 De socialisten hebben hier natuur- l0'!ijk ook weer verder willen dirigeren de uitbreiding van de werkings sfeer van deze wet ook willen uit breiden tot de kleinhandel en het Ouvenbedriir. Maar dit gevaar werd d:reeds bij het begin gekeerd door .minister Zijlstra zelf, die deze uit breiding vierkant van de hand heeft 'JEen. FLïET verschii met de wet Steen- berghe uit 1938 is wel vooral dit, lat nu de sluitingsgronden duidelijk .veijn aangegeven en dat is een winst- n punt. Er zijn nu concrete formule ringen gegeven en men heeft de zak niet opgehangen aan de wel zeer algemene formulering van „het alge- Nog heel wat moet geplooid en gestreken worden De grote conferentie van Genève moet Maandag beginnen. De afgevaar digden zijn al onderweg, maar niettemin wordt er in het gebouw van de Verenigde Naties, waar ztf zal worden gehouden, nog ernstig aan getwij feld, of er a.s. Maandag werkelijk zal worden geconfereerd. De Westelijke „Grote Drie" en de Sovjet-Unie hebben nl., zoals men weet, nog steeds geen overeenstemming bereikt omtrent de positie, die China op de conferentie zal innemen. Zolang die overeenstemming niet bereikt is, kan er geen conferentie-secretariaat worden samengesteld, en zolang dat secretariaat ontbreekt, is er niemand, die namens de conferentie kan optre den, wensen kan formuleren en beslissingen kan nemen. ONVERWACHTE MOEILIJK HEDEN. De moeilijkheden, die hieruit voortvloeien, worden het duidelijkst geïllustreerd door het probleem van de conferentletalen. De vier uitno digende regering zijn het er nl. wel o.ver eens geworden, dat er vijf con. ferentietalen zullen zijn, nl. Frans, Engels, Russisch, Chinees en (bij het debat over Korea) Koreaans; maar China is, ondanks de Russische ver klaringen van het tegendeel, geen uitnodigend land. Heeft het Chinees dus recht op technische gelijkstel ling met Frans, Engels en Russisch, waardoor het een plaats zou moeten krijgen op de instrumenten voor ge lijktijdige vertalingen? Volgens het Westen niet; volgens Rusland wel. Bijgevolg krijgen de ambtenaren van de Verenigde Naties grijze haren bij de gedachte dat, als zij technische voorbereidingen tref fen voor gelijktijdige vertaling in en uit het Chinees, zij er wel eens door het Westen van zouden kunnen wor den beschuldigd op een Westelijke concessie te hebben gespeculeerd, terwijl zij, als zij het niet doen, van de Russen te horen zullen krijgen dat zij uit partijdigheid de commu nistische landen hebben willen te genwerken. Overigens is een leger van arbei ders al dagenlang bezig, door het he le gebouw, van de kelders tot het dak, houten wanden op te trekken, waardoor de zalen en de werkka mers, die voor de conferentie zijn ge reserveerd, met ingangen, trappen huizen, liften, corridors en al, vol komen zullen zijn af geschieden van Een nieuwe storm, die is opgesto ken naar aanleiding van corruptie schandalen in Japan, bedreigt het I de rest van het gebouw, waar de ge- bestaan van de Japanse regering, die j wone werkzaamheden van de Ver- vandaag in het parlement tegenover een motie van wantrouwen van rechtse en linkse socialisten zal ko men te staan. Vooraanstaande leden van de pro gressieve (conservatieve oppositie) partij verklaarden Woensdagavond, dat de partij mogelijk met de socia listen mee zal stemmen. Dit is een gevolg van onthullingen, volgens welke de regering de minister van justitie, Inoekaj, had opgedragen de arrestatie van twee vooraanstaande personen uit de liberale (conserva tieve) regeringspartij te verhinderen, Inoekaj diende daarop zijn ontslag in, doch Woensdagavond werd ver klaard, dat premier Josjida hem heeft verzocht de ontslagaanvraag in te trekken. Er bevindt zicih reeds een aanzien lijk aantal regeringsambtenaren en grote zakenlieden in hechtenis, die verdacht worden van samenspan ning om regeringsfondsen voor scheepsbouw en subsidies op het vervoer te misbruiken. enigde Naties ongestoord zullen door gaan. Op deze manier zal dc confe rentieruimte tevens hermetisch z|jn afgesloten voor de pers. Alle verga deringen zullen nl. met gesloten deu ren worden gehouden cn de journa listen zullen zich alleen door middel van persconferenties en door per soonlijke gesprekken met gedele geerden op de hoogte kunnen stel len van de gang van zaken. Invasie van gedelegeerden. Intussen is de invasie van gede legeerden in Genève al begonnen. De KLM had de eer, de eerst aange komen delegatie te vervoeren, n.l. die van Thailand. De Siamezen wer den gevolgd door Turkse en Philip- pijnse gedelegeerden en door een Chinese voorhoede van ongeveer twintig man, maar de kopstukken uit Peking worden pas over enige dagen verwacht. Voor de Chinese premier en minister van buitenland se zaken Tsjoe En Lal en zijn per soonlijke staf is een heel landgoed in het plaatsje Versoix, tien kilome ter buiten Genève, gehuurd en in dezelfde omgeving is ook een villa met uitgestrekte tuinen voor dc Rus sische minister Molotof in gereed heid gebracht. De Russen hebben overigens ook speciaal voor de con ferentie, een rechtsstreekse lucht- verbinding Moskou-Genève tot stand gebracht De Russische vliegtuigen, waarvan er alleen Woensdag reeds zes z|jn aangekomen, vervoeren niet alleen leden en personeel van de Sow jet-delegatie, maar ook het ge hele kantoormeubilair voor de dele gatie, met inbegrip van eigen telex- machines die voor het contact met de Russische hoofdstad zullen wor den gebruikt. EEN ZWEEF VAN HILVERSUM NAAR VALENCIENNES. De K.L.M. gezagvoerder Otto P. Koch, die tot voor kort houder was van het Nederlands afstandsrecord zweefvliegen, heeft met een Mind- moa zweefvliegtuig een afstands- vlucht gemaakt over een 240 km. lang traject van Hilversum tot voor bij Valenciennes in Frankrijk. De heer Koch maakte deze vlucht als onderdeel van zijn training voor de a.s. wereldkampioenschapswedstrij. den zweefvliegen, waarin hy voor Nederland zal uitkomen met het Ne derlandse prestatiezweefvliegtuig de K.N.VV.V.L.-491. De hoer Koch, die gezagvoerder is op de viermotorige luchtreuzen van de K.L.M., is oprich ter van de Schipholse K.L.M.-zweef- vliegclub. AMSTERDAMS OUDSTE INWONER WERD 102 JAAR Gisteren heeft Amsterdams oudste inwoonster, mevrouw Rinske Freu- dentoorch (geboren te Ferwerda) haar 102de verjaardag gevierd. Na mens het gemeentebestuur werd haar in de middag een bloemrijke felicitatie overhandigd. BOERDERIJBRAND TE DIEVER. Gistermiddag om ongeveer twee uur ontstond brand in de boerderij van J. Boers te Kalteren. In een om mezien stond het huis in lichterlaaie. De vrouw, die alleen thuis was, kon niets redden. Een paard, een pink, vijf koeien en tien varkens kwamen in de vlammen om. Ook de gehele inboedel en inventaris gingen verlo ren. Het vuur sloeg door de harde wind over op de nabij gelegen woning van J. A. Audinga, die ook geheel af brandde. De brandweer uit Diever, die spoedig ter plaatse was, beperkte zich tot nablussen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in een electrische kunstmoeder. WIE HEEFT DE HOKKO GEZIEN? Versterkingen onderweg Amerikaanse „Globeraaster" trans- SSffSportvliegtuigen zijn Dinsdag begon- HET PROBLEEM VAN DE SAAR. De Duitse liberale partij heeft op nieuw een aanval gedaan op het plan van de heer van der Goes van Na- ters om de Saar onder Europees be heer te stellen. Het plan verlangt van Duitsland voorgoed afstand te doen van zijn rechten op de Saar, zo menen de liberalen, en dat wordt gladweg onaanvaardbaar genoemd. De liberale partij heeft de Duitse regering er voor gewaarschuwd, dat Franse politici de schuld voor een verder uitstel van beslissingen over de Europese Defensiegemeenschap door de Saarkwestie op Duitse schou ders zouden willen afschuiven. De socialistische oppositie be schouwt de in Frankrijk geuite wens - om voor de bijeenkomst der Natio- meen welzijn". Want dat algemeen na]e Vergadering op 18 Mei tot een nen met het overbrengen van Fran se troepen uit Frankrijk naar Indo- China, aldus is Woensdag vijf da- i gen vóór het begin van de Geneefse I bomkraters en zien er uit als een Half Rotterdam is op zoek naar een hokko. Voor hen die «iet weten wie of wat een hokko is, vermelden wij op gezag van diergaarde Blijdorp, velspost van de Castries is driekwartdat het een kostbare vogel uit Brazi- van het fort overdekt met prikkel-1 lië is, zo groot als een kip, maar dan draadversperringen en mijnenveJ- zwart. den, waartussen de mannen van de I Het dier heeft een gele snavel en bezetting liggen samengedrongen, een klein kroontje op de kop. Deze welzijn wordt door iedereen niet hetzelfde gezien, de socialisten zien ,.het heel anders dan bijvoorbeeld de ^liberalen. Ook hier gaat men in- het midden "bet veiligst. Wanneer het particulier 'initiatief tekort schiet om uitwassen njvte voorkomen, moet de overheid dwingend regelend en ordenend kun nen optreden. Dat is nu geschied, niet per carte blanche, maar alleen op de bepaalde gronden, die de wet zal [.aangeven. vs Zelfs met die bepaalde gronden bestaan er dan nog gevaren genoeg. 3 Men bedenke slechts dat bij dit ont- 5 werp een bedrijfstak kan worden ge- [sloten bij dreigende overcapaciteit. rji;Deze weg is niet geheel ongevaarlijk. Hoe snel zal men zich in een bedrijfs tak niet beroepen op overcapaciteit «om verdere concurrentie te voorko men en dan zal het alleen aan de irminister toekomen te onderkennen of enhier werkelijk van overcapaciteit -sprake is. Maar deze dingen moet men ou eenmaal op de koop toe- et nemen, indien men wil specificeren, -er Men kan in het belang van de onder- iet nemingen zelf alleen maar trachten zo ver mogelijk te gaan met de ob- jectivering van het algemeen belang, maar men moet er dan daarnaast op ^Vertrouwen, dat bij de uitvoering van "de wet een open oog zal worden ge- houden voor de noodzaak van ge zonde mededinging en dit als een levend beginsel bij de toepassing er van to bewaren. g. En dan daarnaast is er dan altijd ook nog de mogelijkheid van het be- l<r?eP- Om dit zo veilig mogelijk te stellen had men wel gaarne het be roep gezien op een objectieve instan- ,!®»|maar dat zou de verantwoorde- ujkheid van de minister al te zeer r-_ aantasten. Een beroep op de Kroon met inschakeling van de Raad van - Mate gaat ook niet, omdat deze alleen de rechtmatigheid en niet de doel- ii'matigheid van de beslissing, welke laatste sterk prevaleert, zou kunnen beoordelen, Het vliegkampschip „Karei Doorman" zal van 12 tot 17 Mei een bezoek aan Montreal brengen. overeenkomst in zake de Saar te ko men „welhaast als een ultimatum". De liberalen z|jn het er met de so cialisten over eens, dat het de be doeling zou zijn, de Bondsrepubliek te kunnen verwijten, dat zij in ge breke is gebleven. De Bondsdag zal volgende week Vrijdag over het Saarvraagstuk de batteren. conferentie officieel in Parijs en Washington bekendgemaakt. Reeds zijn duizend pas opgeleide parachutisten op weg. Zij zullen worden gebruikt om het garnizoen van Dien Bien Phoe te versterken. Men verwacht niet, dat de nieuwe aanval van de Vietminh op deze be legerde vesting vóór volgende week beginnen zal. Franse officieren in Hanoi gelo ven zelfs, dat de aanval mogelijk zal worden uitgesteld tot eind April of begin Mei, aangezien versterkingen voor de Vietminh, die de strijdmacht van de belegeraars op 40.000 man zullen brengen, onderweg zijn en te gen die tijd bij de belegerde vesting aangekomen p kunnen zijn. Langer j twee voor elke vierkante meter. De rijstvelden op de vlakte rondom Dien Bien Phoe zijn overdekt met' maanlandschap. Alle plantengroei is verdwenen. hokko heeft kans gezien tijdens het overbrengen naar een nieuw verbliif er vandoor te gaan. Het motto is thans: wie brengt de hokko terug in het hok, of geeft althans een tip, waar de vogel zich ophoudt. RECHTZAKEN TWINTIG GETUIGEN IN ZAAK TEGEN AALSMEERSE KWEKER. De tweede dag in het grote straf proces tegen de 55-jarige Aalsmeerse bloemenkweker M. B., voor het Am sterdamse gerechtshof, is gistermor gen begonnen met een nieuw uitvoe rig verhoor van een rijksaccoutant, toegevoegd aan de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst te Amster dam, die als getuige was opgeroe pen. Na hem volgden in wat sneller tempo andere getuigen. In totaal stonden er voor gisteren twintig op do getuigenlijst. Naar bekend ,is de verdachte in do herfst van het vorige jaar veroor deeld tot drie en een half jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. De kweker werd anderhalf jaar geleden op Schiphol gearresteerd, toen hij vertrekken wilde naar Cu rasao en bevindt zich sedertdien preventieve hechtenis. Hij wordt er van beschuldigd voor dc vermogensaanwasbelasting een bedrag van circa 233.000 te hebben verzwegen. Gistermorgen kwamen diverse kwi tanties ter sprake, waarvan het open baar ministerie gelooft, dat zij valse lijk door de verdachte zijn opge maakt. Hijzelf ontkent dit. Er was er één b|j van 1316 voor goederen, die de verdachte voor zijn zaak ge kocht zou hebben. De betrokken le verancier ontkent echter de goede ren aan de verdachte te hebben ver kocht. Dan was er een kwitantie van 940, getekend door een 47-jarige tuindersknecht uit Leimuiden. Deze tuindersknecht herkende als getuige zijn eigen handtekening, doch ver klaarde op de betrokken datum, t.w. 30 April 1954, de verdachte niet eens te hebben gekend. Hij was pas 18 Mei d.a.v. bij hem in dienst geko men. Voorts was er een verklaring van een zwager van verdachte uit Heer len, die zich gistermorgen als getuige op zijn verschoningsrecht beriep. De president, mr. W. C. Vos, beperkte er zich daarom toe de verklaring van deze zwager, destijds afgelegd in het voor-onderzoek, voor te lezen. De zwager, een P.T.T.-ambtenaar uit Heerlen, had toen verteld, dat hij in de oorlog van verdachte 5000 in bewaring had gekregen. Later had verdachte hem gezegd, dat hij twee duizend gulden er van mocht hou den. De resterende ƒ3000 had hij de kweker terugbetaald. De verdachte sprak dez® verkla ring in zijn geheel tegen. Hij ont kende ooit vijf duizend gulden aan de man in Heerlen ter hand te heb ben gesteld. In zijn boekhouding was van het bedrag dan ook niets te vin den. De derde dag van dit proces is vastgesteld op Dinsdag 27 April a.s. Bloemen uit Nederland Gisteren is kroonprinses Maertha van Noorwegen, die 5 April j.l. na een langdurige leverziekte op 53- jarige leeftijd overleed, te Oslo be graven. Dc plechtigheid werd onder meer bijgewoond door koning Boudewijn van België, de koning en koningin uitstel achten deze officieren niet J van Zweden en hun schoondochter, waarschijnlijk, gezien de zware zo-; prinses Sibylla, de koning en konin- merregens, die in Mei zullen losbars- j gin van Denemarken, prins Jean ten. van Luxemburg en rijn gemalin, De bevelhebber van Dien Bien j prinses Josephine Charlotte, de her Van de speciaal gebouwde witte en zilveren poort voor de 'kathedraal wapperden de Noorse en Zweedse vlaggen (kroonprinses Maertha was van geboorte een Zweedse prinses) halfstok. Aan het hoofd van de stoet liepen een militaire kapel, die de treurmars van Chopin speelde, en een afdeling van de koninklijke garde in donker blauw uniform met witte strepen en rode biezen en de traditionele hoofd bedekking met veren van paarden haar. Phoe, brigade-generaal de Castries, vroeg Woensdag radiografisch drin gend om meer hulp. De ring van de opstandelingen rondom het fort wordt steeds nauwer. Volgens radio-berichten uit de be- AUTOBUS IN AFGROND. Een autobus met 36 inzittenden is, op de weg tussen Briangon en Mont- genevre, in Frankrijk, in een af grond gevallen. Naar gemeld, heeft één persoon hierbij het leven verlo ren, terwijl talrijke anderen gewond werden. Schoonschip Naar uit Canberra wordt gemeld, is Antonof, de correspondent van bet officiële Sovjet-persbureau „Tass", niet meer in zijn woning In Canberra. Men neemt aan, dat hij op de Sovjet ambassade „ondergedoken" is. In sommige kringen te Canberra neemt men aan, dat de naam van Merkwaardig verschijnsel Onlangs meldden wij, dat. op ge heimzinnige wijze voorruiten van auto's in de Amerikaanse staat Was hington beschadigd werden. Thans vertonen ook winkelruiten in de staat Maine puncties, die op myste rieuze wijze tot stand zijn gekomen. Het verschijnsel doet zich vooral in Gardiner voor. Een kapper zeide, dat hij op zijn ruit kleine putjes had zien verschijnen. Hier en daar ont- gepubliceerd zijn, aldus Reston. stonden gaatjes in de ruit, groot ge-" noeg om er een lucifer door te kun nen steken. A. F. P. zegt, dat de rui ten doorboord zijn met kleine steen tjes. Men weet voor het verschijnsel nog geen verklaring. Antonof een belangrijke plaats zal innemen bij het onderzoek naar Sovjet-splonnage in Australië. Men meent, dat hij zo spoedig mogelijk naar de Sovjet-Unie zal terugkeren. Volgens persberichten was Anto nof, die zich vrij door geheel Austra lië mocht bewegen, een sleutelfiguur. Waarnemers menen, dat de gehele Sovjet-staf verwisseld zal worden teneinde de huidige staf in staat te stellen in de Sovjet-Unie inlichtingen over het gebeurde te geven en dege nen, die geen diplomatieke immuni teit genieten, buiten het bereik der Australische autoriteiten te brengen. Volgens James Reston, Washingtons correspondent van de „New York Ti mes", gelooft men in de Amerikaan se hoofdstad, dat de Sovjet-Unie ern stige moeilijkheden heeft met haar geheime agenten in het buitenland. Behalve de desertie van een der voor naamste Russische agenten in Japan, Rastworof, in Januari en het recente verzoek van Petrof en diens echtge note om politiek asyl in Australië, zijn er nog andere gevallen, diq niet tog van Gloucester en de president van IJsland. Om 11 uur kwamen de Noorse ko ninklijke familie en de koninklijke gasten bijeen voor een korte plech tigheid in de huiskapel van het ko ninklijk paleis, die werd geleid door de bisschop van Trondheim. De kist werd daarna in plechtige optocht naar de kathedraal van Onze Verlosser gevoerd, die met meer dan drie duizend witte tulpen, 2800 wit te anjers, 3000 witte fresia's en 000 witte lelies, geïmporteerd uit Ne derland versierd was. Op het altaar stonden vier Delftse vazen met witte lelies en twee grote kande laars. In de kahedraal hield de bis schop van Oslo, Johannes Smemo, de rouwdienst Na het Requiem in de kathedraal begaf de stoet zich naar het oude fort van Akershus, waar kroonprin ses Maertha in de crypte van de kerk haar laatste rustplaats vond na een uitvaartdienst. Drie uur voordat de stoet van het paleis zou vertrekken, had de me nigte reeds een plaats langs de te volgen route gezocht. Men verwacht nog meer deserties en er worden plannen gemaakt om leden van de Russische geheime dienst in het Westen op eervolle voor waarden asyl te verlenen, zo voegde hij hieraan toe. De Fransen nemen in Indo-China proeven met het veroorzaken van kunstmatige regenval boven de ge bieden, waarin de aanvoerwegen van de Vietminh-opstandelingen lig gen. De eerste resultaten van deze proefnemingen zijn „bemoedigend", aldus heeft een woordvoerder van het Franse opperbevel in Saigon Donderdag bekendgemaakt. TREKT WYSJINSKY ZICH TERUG? Naar de „New York Times" schrijft zal Wysjinsky, permanent vertegen woordiger van de Sow jet-Unie bij de Verenigde Naties, de volgende maand naar Moskou terugkeren, om zich mogelijk terug te trekken. Vol gens het blad zou men in Sowjet- Russische diplomatieke kringen ge zegd hebben, dat Wysjinski de voor keur zou geven aan „het rustige le ven van een academisch politicus". Er zou voor hem passage geboekt zijn op de „Queen Elizabeth", die vijf Mei uit New York vertrekt. \r. Jamamoto, assistent-pro fessor in de radiologie aan de universiteit van Okajama, in Zuid-Japan, heeft medegedeeld, dat alcohol een goed bestrijdings middel is van door radio-actieve besmetting teweeg gebrachte ziekteverschijnselen. Dit is in eerste aanleg geble ken,toen drie mannelijke inwo ners van Hirosjima, die ernstig ziek waren geworden na het uit werpen van een atoombom bo ven die stad, en die uit wanhoop zwaar aan de drank waren ge raakt, bevonden dat door radio actieve besmetting veroorzaakte ziekteverschijnselen als haar uitval, het los komen te zitten van het gebit en het zich ver tonen van vlekken op de huid, na hun overmatig alcoholgebruik volledig waren verdwenen. Dr. Jamamoto heeft, na het bekend worden van het boven staande, uit geheel Japan ver zoeken om nadere inlichtingen ontvangen. UITSPRAAK KORT GEDING OVER BOUWLIFTEN. De president van de Arrondisse- meentsrechtbank te Den Haag heeft uitspraak gedaan in een kort geding tussen de Rotterdamse Industrie Maatschappij en de heer Rieff te 's-Gravenhage. De Rotterdamse Industrie Maat schappij, die bouwliften in de handel brengt onder het merk „Victor", had de heer R. doen dagvaarden omdat deze bouwliften in de handel bracht onder de naam „Victorie". De Rotterdamse Industrie-Maat schappij, die vertegenwoordigd werd door mr. J. F. B. Rutgers, achtte de handelwijze van de heer Rieff een onrechtmatige daad en een inbreuk maken op het recht van haar merk. De president uitspraak doende, achtte het in de handel brengen van bouwliften onder de naam ..Victorie" een onrechtmatige daad. Hij achtte het echter niet nodig de heer Rieff een verbod op te leggen omdat deze sinds 1 Januari zaken doet onder naam N.V. Rivobouw, welke naamloze vennootschap geen ge bruik maakt van de naam „Victorie". Bovendien heeft de heer Rieff ver klaard dat dit in de toekomst ook niet gebeuren zal. VALSE GEBOORTE-AANGIFTE OM KRAAMGELD TE KRIJGEN. Tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht van de reclasse ring alsmede psychiatrische controle, veroordeelde de rechtbank te Utrecht gisteren de 23-jarige transportarbei der G. van 't S. te Amersfoort. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 15 Januari jl. ten onrechte de geboorte van een kind bij de bur gerlijke stand zou hebben aangege ven, met de bedoeling zich hierdoor in het bezit te stellen van de 55, kraamgeld. Geëist was twaalf maanden, met af trek waarvan vier voorwaardelijk met eenzelfde proeftijd en toezicht als boven. Het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft een overzicht doen ver schijnen van de stand van het rijks wegenplan op 1 Januari 1954 met een opsomming van de plannen, die in de nabije of verre toekomst liggen. Hier van zijn voor onze omgeving de vol gende delen van belang: Rijksweg no. 3. (AmsterdamRot terdam via Bodegraven). Hoewel het gedeelte van Amsterdam tot Bode graven geprojecteerd is, kan voorlo pig van aanleg daarvan nog geen sprake zijn. Van het gedeelte Rot terdamGouda is één rijbaan ge reed, De 2e rijbaan is in uitvoering en kan over ca. 2 jaar geheel gereed zijn. In de toekomst zal deze weg worden voortgezet langs de noordzijde van de bebouwing naar Rotterdam. Rijksweg no. 4. (AmsterdamDen Haag). Thans is men bezig met het aanleggen van twee gescheiden rij banen met parallelwegen tussen Den Deyl en Haagsche Schouw. Dit werk zal in 1954 gereed zijn. Rijksweg no. 8. (HaarlemSassen- beim). Reeds enige tijd is men bezig met profielsverbeteringcn, waardoor de weg 3 rijstroken krijgt. Het zal echter nog enige jaren duren alvorens het werk gereed is. Rijksweg no. 11 (LeldenBodegra ven). Reeds enige jaren is men bezig met het tot stand brengen van aan zienlijke verbeteringen. In verband met moeilijkheden door de bestaande aanliggende bebouwingen zal het echter nog geruimen tijd duren voor dat deze verbeteringen geheel ge reed zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11