Nieuwe Wetering beschikt over een prachtig „Cultureel Centrum" Voorschoten wordt ondergedompeld in een geweldige feestvreugde Boerenleenbank in Voorhout vierde haar gouden jubileum WOENSDAG 21 APRIL 1954 ..üiuaK CuURAN'l TWEEDE BLAD PAGINA 1 RESULTAAT VAN EENSGEZINDHEID Niettegenstaande Nieuwe Wetering: dat Nieuwe Wetering zijn R.K. school een zeer gemengde bevolking heeft, uit de dorpskern heeft zien verdwij- zal men in weinig dorpen en steden j nen, maar een mijlpaal van vooruit en zo grote onderlinge samenwerking gang is nu toch weer de opening van vinden als juist hier. dit Cultureei Centrum. Ds. Van Suighem, mede sprekende Een nieuw bewijs hiervan is de namens zijn collega ds. Knotnerus, totstandkoming van het gebouw, waaraan de naam „Cultureel Cen trum" is gegeven. Een gebouw, waar aan reeds een grote reeks van ja ren behoefte is geweest. Immers, meestal is men in een dorpsgemeen schap in het bezit van een gebouw, desnoods een zaal in een café of iets dergelijks, waarin het verenigings leven tot ontwikkeling kan komen. In Nieuwe Wetering echter was men steeds, b.v. als de muziekvereniging „Door Gunst Verkregen" haar jaar lijkse uitvoeringen gaf, op een zaal in een ander dorp aangewezen. De kans. Met de bouw van een nieuwe school in de parochie Maria Presen tatie werd het oude gebouw van de R.K. school te Nieuwe Wetering voor het onderwijs afgekeurd. Het ge meentebestuur van Alkemade deed, zoals bekend, de suggestie om dit vrijgekomen gebouw ten behoeve van de bevolking van Nieuwe Wetering te blijven benutten, en hier het culture- Ie verenigingsleven in onder te bren gen. Een Stichting Cultureel Cen trum werd gevormd, die het gebouw van de gemeente Alkemade voor de som van 2500 in eigendom kreeg. Aleer echter de algehele restauratie een feit was, waren nog vele moei lijkheden te overwinnen. Niet alleen moesten de benodigde gelden worden verkregen, maar tevens moesten de plannen uitgewerkt worden. De heer M. Spring in 't Veld, een goed orga nisator, wist een corps vrijwilligers te formeren, die onder leiding van de heer M. Jansen als plaatselijk vak man aan de talrijke werkzaamheden begonnen. Vereende krachten maak- ten het mogelijk, dat het gebouw binen twee maanden gereed kwam. Goed resultaat Bij bezichtiging van het gebouw is het begrijpelijk, dat de Nieuwe Wete- ringers gisteren met gepaste trots dit gebouw in ontvangst namen. Een grote toneelzaal plaats biedend aan 350 personen, een ruim en goed in gericht toneel, een buffet, garderobe en toilletten, een stijlvolle verlich ting, kortom een fraai interieur, waarin men de oude schoollokalen niet kan ontdekken. Voorts is er nieuw meubilair en een nieuwe stof fering. Natuurlijk had men op deze eerste openingsavond een passende bloemenversiering niet vergeten, waarbij een groot getal bloemstuk ken getuigde van het meeleven van diverse verenigingen uit de omge ving en eigen plaats. Te ruim 8 uur was de zaal geheel met genodigden gevuld, toen de voorz. der Stichting, de heer M. Spring in 't Veld, o.m. loco-burge meester C. v. d. Meer, wethouder A. v. d. Bijl, gemeente-secretaris W. A van Harteveld, verscheidene raads leden, pater Dom. L. van Leeuwen, verwelkomde. De loco-burgemeester zeide, dat reeds lang behoefte aan een derge lijk gebouw voor Nieuwe Wetering werd gevoeld, maar men had toch niet verwacht, dat deze wensdroom zo spoedig verwezenlijkt zou worden. Vele moeilijkheden moesten over- wonen worden en nog vele zullen er komen. Maar met een zo eminente voorzitter als de heer Spring in 't Veld aan het hoofd zal deze opzet slagen. De uit uw oranjevereniging voortgesproten stichting Oranje- ;tichting Eensgezindheid is niet alleen prijzen om dit initiatief, maar ook in haar werkzaamheid om vooral de jeugd liefde bij te brengen voor ons Oranjehuis. Daarom dat gij moogt behouden en nog hechter mag doen worden de band tussen uw dorp en het Oranjehuis. Met de wens, dat dit cultureel centrom een goede toe komst gegeven zal zijn, werd het ge bouw door de loco-burgemeester voor geopend verklaard. Sprekers. Namens de vereniging tot beharti ging van belangen der Middenstand te Nieuwe Wetering noemde de heer en eensgezindheid van de verschillen- weer er op, dat door samenwerking de bevolkingsgroepen thans iets moois is tot stand gekomen. Het hoofd van de Chr. School te Nieuwe Wetering, de heer Reienga, sprak van de vele moeilijkheden die moesten overwonen worden. Er is zoveel mo gelijk gewerkt met vrijwillige krach ten en al kan de voorz. zelf hier moeilijk over spreken, spreker, die de werkzaamheden van zo nabij heeft mogen meemaken, wil toch ge tuigen dat het grootste aandeel hier in gekomen is uit R.K. kringen. Namens de Oranjevereniging en V.V.V. De Kaag sprak de heer D. v. Nieuwkoop woorden van gelukwens namens de Kaagse gemeenschap. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het feestpro gramma. Allereerst nam de muziek - ver. „Door Gunst Verkregen" onder leiding van de heer M. Couprie uit Leiden op het toneel plaats. Na een vlotte mars werden enkele andere muziekstukken gespeeld. Dat de aan wezigen dit muzikale gedeelte wisten te appreciëren, bewees wel het ap plaus, dat tot een toegift noopte. Het gemengde toneelgezelschap van Nieu we Wetering bracht hierna onder re gie van de heer M. Spring in 't Veld het mooie toneelspel in 3 bedrijven „Pinky". Een alleszins geslaagde en waar dige opening van dit „Cultureel Cen trum". Het openingsprogramma wordt hedenavond en Donderdag avond herhaald. De bestuursleden' van de Stichting. Van links naar rechts: P. Vis, M. Jansen, N. v. Dijk, voorz. M. Spring in 't Veld, R. de Jeu, B. Klerk, G. Griffioen. Foto: N. v. d. Horst. Koningin Wilhelmina-vereniging in het goud Het dagelijks bestuur van de Ko ningin Wilhelmina Vereniging, de vereniging die in dit jaar haar 50-ja- rig bestaan herdenkt, heeft tijdens een persconferentie haar plannen be kend gemaakt. De voorzitter, de heer B. Hoogwerff-Kroon, was er ver heugd over, dat de gemaakte plannen bijna allen al in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, zijn en dat er door de commissieleden en de medewerkers met veel animo en enthousiasme gewerkt wordt om dit jubileumfeest te doen slagen. De Koningin Wilhelmina Vereni ging stelt zich ten doel de luisterrij ke viering van de verjaardag van H; M de Koningin. De vereniging is op gericht in 1904 en als wij zo in de annalen de festviteiten nagaan, blijkt steeds, dat er het ene jaar een groter feest is geweest dan het andere, al naargelang de finantiële toestand. Traditioneel is wel de kinderoptocht en kindertractatie, dan de volksspe len. Het bestuur is nog al vaak ver wisseld. Doch vele namen hebben ook thans nog een bekende klank o.a. baron W. A. A. J. Schimmelpen- ninck van der Oye, R. Eggink, J. M. van Kempen Jr., S. de Groen, D. J. van Cuilenborg, J. H. Romeijn, G. Schrama, A. P. Schram de Jong, R. v. d. Ende, J. W. Eggink, P. Koot, W. Meijer en E. A. Gastelaars. In 1921 was er een mooie, doch korte op tocht, voorstellende de intocht van Jacoba van Wassenaar, met Jacoba van Lier in 1669 In 1923, het 25-ja- rig regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina, kregen alle schoolkinderen een jubileumlepel. Er was toen een bloemen-, huisvliit- en pluimveetentoonstelling. In 1929, het 25-jarig bestaan der vereniging, vond de Voorschotense Jubileum-tentoon stelling de „Vojuto" plaats, een ten toonstelling van nijverheid, industrie, veeteelt en landbouw. In 1930 is het stamboomnapeel aan de gemeente aangeboden. Vanaf 1939 tot na de oor log ligt de activiteit van de vereni ging stil. In 1948 is er ook een groot feest geweest in verband met het 50-jarig regeringsjubileum van de Koningin. En thans staat de Konin gin Wilhelminavereniging aan de vooravond van haar 50-jarig bestaan, dat zij dit keer met enige luister wil omkleden. Het programma. Op de vooravond van 30 April, dus 29 April, zal het huidige bestuur re cipiëren in „Het Wapen van Voor schoten" van 78.30 uur. Mevr. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw zal dan aan de voorzitter het resultaat mee delen van de gehouden ledenwerf actie. Na afloop van de receptie be geeft het jubilerende bestuur zich in „Het Glippertje" om zich te laten vervoeren naar het Oranjeplein, waar en geblazen taptoe zal worden gehou den. De feestverlichting van de ge meentetoren zal worden ontstoken en tegelijkertijd zullen 3 estafettelopers starten vanaf een bepaald punt in Voorschoten, om zich te begeven naar het Oranjeplein, waar met de fakkel van de eerstaankomende een vreug devuur zal worden ontstoken. Tevens zal burgemeester C. J. v. d. Hoeven, ere-voorzitter van de Kon. Wilh. Ver., zich in een rede tot alle ingezetenen van de gemeente richten. Op Vrijdag 30 April zullen herau ten de feestdag aankondigen. De schoolkinderen begeven zich naar hun scholen. Elke school zal een onderdeel van de sprookjes-optocht voor haar rekening nemen, waarna de optocht wordt geformeerd en met muziek een wandeling door het dorp wordt ge maakt. In het Burg. Berkhoutpark zal de burgemeester de kinderen toespre ken, waarna bekende volksliederen gezongen zullen worden. Om 9.30 uur start bij het gebouw van Chr. Be langen de Puzzlerit voor wielrijders. Om 10.15 uur een groot tafeltennas- tournooi in het gebouw van Chr. Be langen, georganiseerd door de beide plaatselijke verenigingen met als in zet de wisselbeke.Om 11 uur hon denshow. Om 11.00 uur kinderspelen op de Wijngaardenlaan o.l.v. de heer Scheepmaker. De kindertractatie krijgt dit jaar een bijzonder feeste lijk tintje. Puzzle-ritten. 's Middags om 1 uur begint de Puzzlerit voor Bromfietsers, georga niseerd door de heer Davidson. Start nabij het S.V.L.V.-terrein. Idem om 1 uur de start voor de puzzlerit voor auto's, georganiseerd door dr. Th. J. Thiess met medewerking van de ver enigingen V.A.S. .en Veilig Verkeer. Start Raadhuislaan. Om 2.00 uur be ginnen de grote volksspelen zoals touwtrekken, kuipje steken, mast- klimmen, zaklopen. kruiwagenrace enz., alles op de Wijngaardenlaan. VELE SPREKERS VOERDEN HET WOORD De festiviteiten vanwege het gou den jubileum der Boerenleenbank te Voorhout zijn ingezet met een zeer drukke receptie in het smaakvol versierde Parochiehuis. Op de tafels prijkten tientallen fraaie bloemstukken, geschonken door het bestuur en directie van de Centrale Raiffeisenbank in Utrecht, van de Besturen, Raden van Toezicht en kassiers van de Boerenleenbanken uit Katwijk, Leiden, Oegstgeest, Noordwijlaerhout, Wassenaar, Hille- gom, Lisse en van de Ring Boeren leenbanken in de Bollenstreek, als mede van de afd. Bloembollencul tuur, L. T. B., K. A. B. en N. R. K. M. alsook van de heer C. v. Breda, wnd. notaris in Noordwij k. Onder de aanwezigen merkten op: mr. H. H. Schröder, vertegenwoor diger van de Centrale Bank, de bur gemeester, gemeentersecretaris weth. Borst uit Voorhout, pastoor Bresser, dominé Kalkman, baron v. Wijnbergen, burgemeester van Was senaar en voorzitter van de Ring Bloembollenstreek, notaris Houtzager uit Sassenheim, dr. A. W. Bots en de secretaris van de Kamer van Koop handel mr. dr. G. E. Knibbe. Feestrede. Allereerst werd het woord gevoerd door de voorzitter van het feestco mité, de heer De Bekker: Het zijn de bollen, welke Voorhout bekendheid hebben gegeven in bin nen- en buitenland. Het zijn de kwe kers, die de commerciële mogelijk heden hebben gezien. Het zijn de samenwerkende krachten van werk gevers en werknemers, die het pro duct hunner handen wereldver maardheid hebben bezorgd en daar om is er feest vandaag. Want waren er geen bollen ge weest, dan zou geen bollenteelt mo gelijk zijn gebleken. Dan zouden de Hollandse velden niet getooid zijn elk jaar opnieuw met dat kleu- renrijk tapyt, dat kapitalen kost maar meer nog opbrengt. De handel zat en zit de Hollander in het bloed. De ervaring heeft geleerd, dat welvaart, zelfs Hollands welvaren, 'n kostelijk goed is, dat men maar in bruikleen pleegt te hebben. Wie de tyden van cp- en neergang zelf heeft meegemaakt weet, hoe afhankelijk de bollenmensen zijn van de natuur. Van de economische omstandighe den zijn wij ook afhankelijk, zoals reeds werd aangeduid, omdat deze in menig opzicht vaak machtiger zjjn dan de bekwaamste ondernemer, wiens plannen herhaaldelijk in de wai worden gestuurd. En dan is er nog zijn geldschieter, van wie de mem afhankelijk is. Geld is de ziel van de negotie. Het is de meest gevoelige zenuw in het han delsverkeer. Met crediet staat of valt welzijn van het gehele bloembollen- bedrijf. Kracht bewust. Onze bollenkwekers en tuinders zijn zich bewust van hun macht en hun kracht. Zij hebben gelijk. Indien zij samenblijven gaan en samen blij ven optrekken dan zal ook op hen van toepassing zijn hetgeen Peter Benoit in zijn Lied van de Schelde over de Vlamingen laat zingen: „Zij wilden wat was recht, En wonnen wat zij wilden. Reist de wereld rond, reist, hoort en ziet, Vondt gij groter volk, vrij vondt gy niet. Dat danken wij der vaad'ren moed Off'rend voor vrijheid, Goed en Bloed Een vrije bloembollenstreek. Een vrij volk van bollenkwekers. Vrij, om dat het op veilige grondslag staat. Vrij, mede doordat het beschikt over een kerngezond leenbank wezen; ook in Voorhout. En dat hebt gij aan uw voorvaderen te danken. Dat hebt ge te danken aan een gezond inzicht, mensenmin en naastenhulp. Dat hebt ge te danken aan ondernemende op richters en doorzetters. Dat hebt ge te danken aan mensen van uw eigen volk. Aan de Boerenleenbank is het meest te danken, dat er welvaart bleef in Voorhout. Dank en hulde dus aan de feestvierende Raiffeisen bank van Voorhout. Ga thans de gou den ketting bezetten met flonkerende diamanten. Er is geen terug: ga ver der, ga voort en rusteloos voort in het belang van het algemeen en meer in 't bijzonder in het welzijn van elk lid der coöperatie. Na deze vol aandacht aangehoor de rede was het burgemeester drs. C. N. de Graaff, die het jublilerend bestuur toesprak. Hij memoreerde hoe 50 jaar geleden mensen durf hadden en vooruit zagen, waarvan wij nu de vruchten plukken. Spreker had grote waardering voor de geestelijke vader der ban ken, de oud-burgemeester uit West- phalen, de heer Raiffeisen, en besloot mede namens de gemeente zijn wel gemeende gelukwensen aan te bie den. Namens de Centrale Bank in Utrecht bracht mr. H. H. Schroder de felicitaties over. Spreker wilde het niet laten bij een vergankelijke hul de van bloemen, maar bood als blij vend geschenk aan een fraaie electri- sche klok. Andere sprekers. Dr. H. A. Bots die vanaf 1923 voor zitter is van de Raad van Toezicht, L. H. Prins bestuurslid vanaf 1918 en P. L. v. d. Hulst sedert 1920 bestuurs lid tevens pl.v. kassier, ontvingen ieder als blijk van erkentelijkheid een fraai boekwerk getiteld: „'t Hart van Nederland". Namens de kring Bloembollen streek sprak de voorzitter baron v. Wijnbergen en namens de Kamer van Koophandel, mr. Knibbe. Dominé Kalkman bracht de dank- over van kerkvoogden en diakenen voor de steeds goede service, terwijl de heer M. Jansen namens midden stand en de heer C. Prins namens Bloembollencultuur de gelukwensen aanbood. De heer B. Schulte, directeur, dankte alle voor hun belangstelling. Een speciaal woord van erkente lijkheid richtte hij tot 4 veteranen, nl. de heren Chr. Does, A. Turenhout, Th. Hoogstraten en Th. Berbee. Ieder ontving een kistje sigaren. Een serenade door de muziekver eniging „St. Caecilia" v/as het slot van deze feestelijke middag. NIEUWKOOP Geboren: Cornelis Gerardus Adrianus z. van J. de Rijk en C. Pie- terse; Cornelia Johanna Maria d. van H. Zuijdervliet en A. G. van Veen; Maria Anna d. van M. M. de Jong en C. A. Vork. Ondertrouwd: W. Stam 24 j. won. te Wilnis, en H. P. Noordegraaf 33 j. Getrouwd: A. Bos en L. Noorde graaf; L. van Dam en C. M. J. van Koert. Overleden: J. H. Hendriks 63 j., echtgenote van A. Hoogerwerf. De secretaris van de Leidse Kamer van Koophandel, mr. dr. P. G. Knib be, kwam het bestuur zijn gelukwen sen aanbieden. (Foto: v. d. Horst). Om 3 uur de wielerwedstrijd In 4 nieuwe wijk. Om 5 uur begint de traditionele voetbal wedstr ij d. 's Avonds heeft men een ruiir.i keus. Voor de liefhebbers is er ee; concert in de Gereformeerde kerk waaraan medewerking wordt ver leend door ds. Meyering, mr. J. vai Santbrink en W. H. Rozendaal. Te- vens is er een concert op de Voor. straat, dat verzorgd wordt door Be. nevenuto en daarnaast een bont» avond in het gebouw van Chr. Belan. gen, verzorgd door bekende radio artisten zoals Cees de Lange, Pete Piekos, Jan Tromp en onze plaatsg». i note Olga Lowina. j Op Zaterdag 1 Mei 's morgens evc» een adempauze vóór de huismoeders J De kinderen kunnen echter voloj gaan genieten van rijwiel-acrobatiek clowns, equilibristen enz. Teveu heeft de jubilerende vereniging g» dacht aan de Ouden van Dagen, war ook zij kunnen gratis deze voorstel ling bijwonen. Zij wordt gegeven i; de F. Hendriklaan. 's Middags om 2 uur zal een groi gevarieerde optocht plaats hebbe: 30 Wagens nemen er aan deel, voort; 150 leden van de gynastiekverenigir gen en 200 leden van de voetbalver enigingen. Het bestuur rijdt dit kee feestelijk mee in open landauers. Pr». cies om 2 uur wordt gestart vanaf 6 Krimkade. Gereden wordt een routi 1 die leidt langs de mooie straat- gevelversieringer. Om 4 uur vin; een herhaling plaats van het optrede van de rijwiel-acrobaten, de clown - en de equilibristen, thans toeganke lijk voor iedereen. Snel het een mijlpaal van teruggang de vrijheid, de armslagen en Slot van het feest *s Avonds verzorgt St. Laurentiu i een populair concert op de Vooi straat en in het Gebouw vindt da; weer plaats de herhaling van c Bonte avond van Vrijdag met het op treden van de radio-artisten. 0: 11.15 uur zal een lampion-optock worden gehouden en dan zal o: 11.45 uur op de Voorstraat het jub: leumfeest door de voorzitter worde: gesloten. Tijdens de feestdagen zu! len op de Voorstraat verschillens vermakelijkheden en attracties ziji Tijdens de feestdagen worden er drl tentoonstellingen gehouden in lok? len van de voormalige R.K. Kleuter school aan de Veurseweg. Eersten een poppententoonstelling o.a. met it zendingen van poppen van H. M. i Koningin. Voorts een knutsel- e huisvlijt- en postzegel-tentoonstellii van de schooljeugd en tenslotte ee tentoonstelling van oorlogsherinni ringen, o.a. met medewerking van Oorlogsdocumentatiedienst uit An sterdam. Zo zal er dit jaar een ui: gebreid feestprogramma worden ver zorgd. Het veel goed weer en ee beetje goede wil van de burger wordt het feest stellig een succes. NOORD WIJKERHOUT TONEELAVOND VAN DE K.A.B. Dinsdagavond hield de K.A.B. has jaarlijkse toneelavond in de gehet bezette zaal van Gebr. Brama. Het toneelgezelschap „Meer Vreui de" voerde hierna op: „Sproet neemt de leiding", een vrolijk toneel stuk in 3 bedrijven. Het stuk speel- in een grote stad in Amerika. Ec uitgever zit in grote moeilijkheds omdat de schrijver van zeer populair boeken er niet toe kan komen ee boek, dat reeds in de pers was aai- gekondigd, af te maken. Wel is hij ge noodzaakt allerlei schulden van ds schrijver, die een echte losbol is, b betalen. Ten slotte raakt de schil- ver verliefd op een onder wij zeresjs die voor hem het boek zal illustre ren. Nu komen allerlei komische ver wikkelingen, die de zaal deden scha teren van het lachen. Een kind ur het weeshuis, „Sproetie" genaamd moet doorgaan voor het kind van df schrijver, die een z.g. slecht huwelijl heeft gedaan. Dat ordinaire kind i ten slotte het middel waardoor di twee geliefde bij elkander komen. Zonder andere spelers te kort li doen vertolkte „Sproetie" haar rd wel bijzonder goed. De spelers moes ten een langdurig applaus in ont vangst nemen. De voorz. dankte di spelers hartelijk voor de mooie avond Hedenavond volgt een herhalinj van deze opvoering. LISSE Kerkeveiling. Onder leiding va: de directie van H.B.G. werd in c veilingzaal van H.B.G. Dinsdagavon: de traditionele kerkeveiling vov kerk en armen van de Mariaparocfc gehouden. Er bestond hiervoor zee grote belangstelling. De catalog omvatte pl.m. 700 nummers, waar onder diverse nieuwigheden van bol gewassen, allerlei soort levensmidde len, enz. Meer dan 4^2 uur was e nodig, om alle artikelen te veile: Deze veiling had een geanimeer. verloop, doordat er verschillende al tracties aan verbonden waren. 1' ruim 12 uur kon worden beken# maakt, dat de totale opbreng 9.345,bedroeg, hetgeen ongevee 100 gulden hoger is dan de veilirt van vorig jaar. Pastoor Staadegaard dankte na af loop alle milde gevers en kopers voc het buitengewoon welslagen van de:i kerkeveiling. Spreker was diep gf- troffen door de grote milddadigheid die hier zo duidelijk tot uiting waj - gekomen. Het financiële resultafl was een grote verlichting in de zwart zorgen. Het bewijs is geleverd, deze jonge parochie volkomen vol waardig is. Tot slot dankte de pas toor de directie van de H.B.G. voo: hun belangeloze medewerking, ter- wijk ook de bode, de heer P. v.d Voort, een eresaluut kreeg.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8