thefarinft4 Tijdschema bloemencorso Tevredenheid en ontevredenheid in ambacht en winkelstand Nederland schept vanuit Zuiderzee wederom een nieuw stukje vaderland Zaterdag start het bloemencorso Ondanks koude voorjaar geen enkele wanklank in de »Melodie in Bloemen« WOENSDAG 21 APRIL 1954 Ut, LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wanne«r U zich onbehaaglijk voeli, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. j 4^1 doet wonderen OP HAAR SMALST Nog twee kleuren De organisatoren van het bloe mencorso hebben geen Pasen-zon- rikaanse schoenpoetser uit „Shoe shine boy". Het wordt dus een gezelschap, dat dank zij de medewerking van vier bruik wordt gemaakt van een por tofoon, een draagbaar zendertje. Langs de route is plaats voor 50 autobussen en 80 luxe-wagens voor trekken zonder zich druk te maken ever standsverschil. Muziekcorpsen. Op de heenweg zal het corso wor den voorafgegaan door „The Military der-zorgen gehad. Hun leven heeft zusterlijk door de bollenstreek zal zich tijdens de feestdagen bewogen tussen twee polen, de barometer en de radio. En telkens als er een weinig opbeurend weerbericht was gegeven, hebben zij een wandeling gemaakt naar het veld, om te zien, of de hya cinthen misschien maling aan de kou de zouden hebben, Maar nu is de spanning voorbij en heeft zij haar plaats ingeruimd voor de zekerheid, dat het corso op Zaterdag a.s. door de streek zal trekken. Weliswaar kan de tentoonstelling van de praalwa gens niet doorgaan en zijn de mo- zaiekwedstrijden uitgesteld, maar daaruit mag men vooral niet aflei den, dat het corso zo'n beetje „la-la" zal zijn. millioen hyacinthen broederlijk en invaliden en ouden van dagen. Er zijn reeds aanvragen ingediend, maar alle beschikbare ruimte is nog niet volgeboekt. Men kan zich hierover verstaan met de plaatselijke rijkspo litie in de bollendorpen. De nog niet zo talrijke televisie kijkers kunnen tenslotte het corso in hun huiskamei's krijgen. Vanaf het Band of the Seaforth Highlanders" en balcon van ,De Witte Zwaan" in „The Pipe Band of the Queen's Own Lisse zal een televisie-uitzending wor th am er on Highlanders", twee corpsen den verzorgd. 13.00 13.10 13.27 13.42 13.57 14.11 14.17 14.28 14.34 14.50 14.57 15.07 15.16 15.16 Er zijn voor de bloemenstoet on geveer 4 millioenen hyacinthen no dig en dat aantal staat reeds in volle bloei. Alleen ontbreken de kleuren geel en blauw nog. Zij zijn echter Jmderweg"! Zaterdag kunt u deze kleuren aan de wagens bewonderen. Helaas arriveren zij ophët laatste nippertje en dat gaf de aanleiding tot het afgelasten van de tentoonstelling. Vrijdagavond moeten de corso-wa gens worden afgewerkt en dat is on-Heen: mogelijk, wanneer er een ontelbare mensenmenigte door het H.B.G.-ge- bouw zou stromen. r Ook het uitstellen van de mozaiek- wedstrijden houdt geen verband met gebrek aan bloemen. Zoals men weet, worden voor de mozaièken hyacinth- nageltjes gebruikt en deze laten zich momenteel nog niet gemakkelijk af- rissen. Vandaar de verschuiving naar 1 Mei a.s. Dag en nacht. Op het ogenblik wordt er in het H.B.G.-gebouw met man en macht aan de corso-wagens gewerkt. Als de dagploeg gereed is, komt de nacht ploeg aflossen. Want nog steeds wor den er nieuwe wagens gebracht, die voorzien moeten worden. Er staat reeds een enorme wereldlbol in stro, die Zaterdag uitgerust zal zijn met „bloemige" oceanen en continenten. Met de verfkwast wordt de schaal verdeling aangegeven. Willem Parel,' de beroemde orgel man, is ook vertegenwoordigd en aan de zijkant van zijn wagen zagen wij reeds de eerste woorden van: „Niet op reageren Lena!" Humor en romantiek zullen in het corso, dat uit 27 praalwagens bestaat en 9 luxe auto's, elkander afwisse len. De geraamten van stro verklap pen reeds het een en ander over de ranke vaartuigen, de sprookjesachti ge paleizen ende Zweedse schoonheidskoninginnen. Want hoe wel deze dames over een eigen ge raamte beschikken en niet met bloe men behangen behoeven te worden, om fleurig te zijn, zullen zij zo heeft men ons verzekerd een sie raad zijn in het prachtige Vikingen schip. Een speciale attractie lijkt ons ook „La Ronde", een levensgrote draai molen, die gedurende de gehele tocht in beweging zal zijn. van tezamen 70 man in ceremonieel tenue, d'e uit de Britse bezettings zone van Duitsland zullen overko men. Op de terugweg zal de muzika le omlijsting worden verzorgd door „Canite Tuba" uit Lisse, „Excelsior" uit Boskoop en „Werkmans Wils kracht" uit Leiden. Vierhonderd man van de Rijkspoli tie zullen het verkeer regelen. Dit Het verkeersprobleem in de Bol lenstreek schijnt zich meer toe te spitsen. De belangstelling van Duit se zijde voor Bollenland is zoals gedurende de Paasdagen reeds bleek dit jaar enorm groot. Bij goed weer zal de politie Zaterdag meer dan ooit haar handen vol hebben. Wie derhalve over weinig tijd be schikt, kan het corso het best betekent, dat overste Warmoltz 204 slaan nabij het startpunt Sassen man extra tot zijn beschikking heeft.heim. Zodra de stoet voorbij is, kan Men zal Zaterdag 10 mobilofoon-pos-1 men dan gemakkelijk huiswaarts ke> ten hebben, terwijl als nieuwtje ge- ren via de afvoerwegen. Tijdstippen: Passeert: Gemeente: Terug: 17.53 FINISH bij km. 21.3, Koffiehuis „De Uiver" na terugkeer te Sassenheim. Voorste voertuig van Corso nabij Warm.dam te Sassenheim 17.40 HoofdstraatHuize „Sassem" Burgemeester 17.23 Hoofdstraatkruising Prov. weg 17.08 Hereweghoek Catharinalaan Lisse 16.53 Hereweghoek Vuursteeg 16.39 Hereweg—'hoek Oranjelaan 16.33 Hereweghoek Zwartelaan 16.22 Leidsestraathoek Hyacinthenlaan Hillegom 16.16 Leidsestraatgrens bebouwde kom 16.00 Weeresteinstraathoek v. d. Endelaan 15.53 Weeresteinstraathoek Pastoorslaan 15.43 Oosteinderbrug Rijksstraatweghoek Bennebroekerdreef Bennebroek 15.30 Bennebjroekerdreef-Doornincklaan-Willincklaan (keerpunt) Dc verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal nadert haar voltooiing. Op deze A. N. P.-luchtfoto van het verbrede kanaal, genomen ter hoogte van Breukelen, zien wij duidelijk in het midden van het kanaal het laatste gedeelte van de vroegere kanaaldijk, welke nog moet worden weggegraven. De foto laat ook duidelijk zien hoe breetj of beter gezegd hoe smal het oude Merwede-kanaal vroeger was en hoe breed en royaal de nieuwe Amsterdam-Rijn-verbinding is geworden. Na het uitgraven van het laatste stuk zal het kanaal ter plaatse ook nog op voldoende diepte moeten worden gebracht, waarmee het enorme werk voltooid zal zijn. De inkomens van vakgenoten lopen zeer uiteen De Raad van Beheer van het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand heeft teneinde een basis te leggen voor goed documentatiema teriaal voor het verkrijgen van een inzicht in de economische en sociale verhoudingen in de middenstand in 1953 een uitgebreide sociaal-econo mische steekproefenquête gehouden onder ongeveer 6.000 detailhandela ren en ambachtslieden. Als eerste resultaat der enquête is een publicatie verschenen over „inkomensverhoudingen in ambacht en detailhandel". Een provincie verrijst uit het water Drie pompen zullen er dienst doen bij het in de toekomst droogmalen van Oostelijk Flevoland, een vierde zal zijn werkzaamheden doen strekken ten bate van het toekomstige Zuid-Flevoland. De drie eerste gemalen zullen voor 1957 gereed zijn, omdat zij gebouwd worden naar het oude bouw schema, volgens hetwelk de omdijking in 1956 voltooid zou moeten zijn De stopzetting van werkzaamheden, als gevolg van de stormramp is echter oorzaak geweest, dat dit eerst in 1957 het geval zal zijn. Vast staat, dat dan de gemalen klaar zullen staan, om onmiddellijk het water de polder te gaan uitslaan. Variatie genoeg. Het motief van dit corso, „Melodie in Bloemen", biedt meer mogelijkhe den dan men misschien aanvankelijk zou menen. Met een beetje fantasie is ieder lied in bloemen om te zet ten. Uit elk genre heeft men zijn keus gedaan. „Madame Butterfly" voelt zich heus niet te klassiek, om met moe derlijke zorg achter de „Drie Kleine Kleutertjes" aan te rijden, die ver moedelijk ergens op een hek zullen •zitten Behalve de gemalen krijgt de pol der o.m. twee sluizen, die eigenlijk niet tot de feitelijke polder Oostelijk Flevoland zullen behoren. Zij zullen de waterstand regelen in het Veluwe- meer, dat tussen de nieuwe wordende polder en de Veluwezoom zal ont staan. Twee sluizengroepen, die wel meer direct met de polder te maken hebben, die bij Lelystad (de Hourib- sluizen) en bij Ketelhaven, zijn eVen- eens in uitvoering. Teneinde hinder voor de scheepvaart te voorkomen, zullen voorlopig openingen in de dijk tussen polder en Veluwemeer worden opengelaten. Hier zal wellicht nog deze zomer een aanvang worden ge maakt met de aanleg van een dam waarin een brug van 70 meter lengte ter verbinding van het oude met het nieuwe land. De hoofdweg naar Lely stad zal echter lopen over de Knar- dijk. Brug van 900 meter. In de gezamenlijke Zuiderzeepol- ,In een Chinese tempeltuin", van- ders komt ook een grote autoweg van ze-fsprekend voorzien van een ver-Amsterdam in de richting van de uefd paar, zullen ook cle klanken j noordelijke provincies en die zal lo- pen langs Lelystad. Deze weg zal bij zo-even vermelde verbinding tussen het oude en het nieuwe land bij' de Roggebotsluizen. Ook is er een mo gelijkheid, dat dwars door het nieu we gebied een spoorlijn wordt aan gelegd. De rijkste polder. De polder Oostelijk Flevoland zal naar zich laat aanzien de rijkste pol der van de gehele Zuiderzeewerken worden met een grondslag gelijk aan die van de IJ-polders. Men vreest wel, dat zich onmiddellijk na de drooglegging enige moeilijkheden zullen ontsUan, omdat de bodemge steldheid dan zo slap zal zijn, dat men deze slechts zal kunnen doen berij den met speciale tractors. Oostelijk Flevoland krijgt een oppervlakte van 50.000, misschien van 52.000 ha., Zuidelijk Flevoland van 48.000 ha., dat is dus precies even groot als de noordoostelijke polder. Het middelpunt. doordringen van „Bij het kamp vuur". Ook „Barcarolle" uit „Hoff- mans Vertellingen", een opera van Offenbach, is in deze bloemrijke me- ioöieën-parade opgenomen met Giu- etta en Schlemil (volgens Willem sf>rel „'t slemiel"), die deze keer i: iet alleen door Mephisto worden gndeslagen, maar ook door de Ame- de Zwolsehoek het Ketelmeer moeten kruisen, zodat hier een brug is ge dacht, die in de orde van grootte van de brug bij Moerdijk zal komen en een lengte van 900 meter zal krij valspoort voor Zuidelijk Flevoland en de Markerwaard. Deze laatste is de polder, die langs de oostkust van Noord-Holland' zal worden gemaakt. Men helt er steeds sterker toe over om met de drooglegging van deze Markerwaard ter hand te nemen vóór Zuidelijk Flevoland, ook omdat er reeds een stuk van de dijk gereed is. De ervaring heeft geleerd, dat men de kolonisatie van een polder inder daad moet doen verlopen van uit het hoofdpunt van een nieuwe polder, omdat men anders het vestigen van het hoofdpunt, in dit geval Lelystad, niet voldoende in de hand kan hou den. Tunnel-verbinding. De verbinding tussen Markerwaard en Oostelijk Flevoland via dit Diep zal niet gevormd worden door een brug, maar door een grote timnel, hetgeen grote voordelen zal bieden, omdat er dan minder hoogteverschil overwonnen zal behoeven te worden. Het reeds genoemde Veluwemeer krijgt een lengte van 26 km. en zal dus lopen van Harderwijk tot Kam pen. De breedte zal bedragen 500 tot 2300 meter. Behalve zijn waterstaat kundige diensten verrichten zal dit meer ook de recreatie dienen. zal hier watersport kunnen worden beoefend. MEISJE DOODGEREDEN. In deze publicatie wordt vastge steld, dat de inkomensverdelingen in ambacht en detailhandel weinig verschillen vertonen. Bij beide zijn de dichtstbezette inkomensgroepen die van 2.000 tot 3.000 gulden en van 3.000 tot 4.000 gulden. Bijna de helft van de ambachtpatroon (48%) en de detalilisten (46 verkrijgt uit het middenstandsbedrijf een in komen, dat ligt tussen de 2.000 en 4.000 gulden per jaar. Zo er al van verschillen in inko- menverdelyig tussen ambacht en de tailhandel kan worden gesproken, komen deze hierop neer, dat in het ambacht minder ondernemingen worden aangetroffen in de groepen beneden de 2.000 gulden, (14 tegen 18 in de detailhandel) en meer in de klassen tussen 3.000 en 7.500 gul den (nl 53 in het ambacht tegen 48 in de detailhandel). Tegenover deze iets gunstiger po sitie van het ambacht staat, dat in de detailhandel in verhouding meer be drijven worden aangetroffen, waar uit een inkomen wordt verkregen van 7.500 gulden of meer. Hoe gering deze totale verschillen in beide sectoren zijn, moge blijken uit een vergelijking van het gemid deld inkomen van de beide groepen ambacht en detailhandel. In het ambacht is dit gemiddelde 4.200 gulden en in de detailhandel 4.1Ö0 gulden. In het algemeen kan dan ook wor den geconcludeerd, dat er enige ver schillen zijn in de spreiding van de inkomens, verkregen uit het am- bachts- en detailhandelsbedrijf, doch dat deze verschillen uitermate gering zijn en dat het gemiddeld inkomen op hetzelfde niveau ligt. Wat de inkomensverdeling van de verschillende branches betreft blijkt, dat in het schoenherstellersbedrijf niet minder dan 31 der onderne mers uit hun bedrijf geen hoger in komen dan 2.000 gulden per jaar, terwijl dit in de slagerij slechts 5 bedraagt. In het algemeen kan worden ge steld, dat het schoenherstellersbe drijf en de kleermakerij verreweg het grootste aantal bedrijven telt waaruit een. zeer laag inkomen wordt verkregen. Van de ambachten tenslotte, wel ke de grote inkomens opleveren Een 72-jarige bromfietser is gister avond op het rijwielpad langs de weg De hoofdstad, niet enkel van Oos- Doetinchem—Keppel in botsing geko- telijk Flevoland maar van alle pol ders zal worden Lelystad. Men ver wacht, dat zij een 60.000' inwoners zal herbergen. Toch komt er in Oostelijk Flevoland ook nog een tweede cen trum, in de vorm van een stad. Het gen. Verder komt er een belangrijkeis de bedoeling Lelystad te maken tot autoweg van Lelystad naar Kampen, I het uitgangspunt van de kolonisatie die dus gebruik zal maken van de I van Oostelijk Flevoland en tot uit- men met een hem tegemoetkomende 16-jarige wielr ij dester. Beiden kwa men te vallen; het meisje geraakte op de verkeersweg en werd overre den door een der achterwielen van een truck me toplegger. Het meisje was op slag dood. De bromfietser werd licht gewond. De chauffeur van de truck treft geen schuld. ducten, tenminste 12 der onder nemingen. De handelaren in melk en zuivel producten, die in dit opzicht in de meest gunstige positie verkeren, overtreffen in verhouding (59 evenwel alle andere branches in de inkomensgroep van 2.000 tot 4.000 gulden, op de voet gevolgd door de handelaren in groenten en fruit, waarvan 55% een inkomen heeft, dat tussen deze grenzen ligt. In het totale beeld moet de positie van de textielhandelaren wel als uit zonderlijk worden aangemerkt. De reden hiervan zal moeten worden ge zocht in het feit, dat hoewel on der deze branche bedrijven van zeer verschillende aard zijn onderge bracht, variërende van het kleine manufacturen winkelt je tot de gespe cialiseerde zaak in dames- en heren modes er een naar verhouding aanzienlijk aantal grote zaken onder deze groep valt. Tevredenheid en ontevredenheid Uit de enquête is voorts gebleken, dat hoewel wat inkomen betreft er weinig verschil tussen ambacht en detailhandel is, in het ambacht iets meer ondernemers van mening zijn, dat hun onderneming een redelijk bestaan oplevert, nl 73 tegenover 68 Verder kan worden waargenomen, dat naarmate het inkomen stijgt, het percentage ondernemers, dat meent geen redelijk bestaan uit hun onder neming te krijgen, afneemt. Ten slotte valt op te merken, dat er on dernemers zijn, welke reeds bij een inkomen van minder dan 1.000 gul den bevestigen tevreden te zijn over de opbrengst, welke hun onderne ming geeft. Daartegenover zijn er ook onder nemers, die bij een inkomen van 10.000 gulden en meer te kennen ge ven, dat de onderneming voor hen geen redelijk bestaan oplevert. In het ambacht leveren, naar de mening van de ondervraagde onder nemers, in het overgrote merendeel der gevallen de volgende branches een redelijk bestaan op: electr insl. bedrijf 80 der gevallen, smederij 79 der gevallen, slagerij 78% der gevallen, timmer- en metselbedrijf 77 der gevallen. Minder gunstige uitspraken wer den ten deze verkregen van kleer makerij 60. der gevallen, schoen herstellersbedrijf 63 der gevallen. In de detailhandel worden in de melk- en zuivelhandel de meeste be vestigende antwoorden gevonden, namelijk 82 gevolgd door de de tailhandel in textielgoederen met 77 Ten aanzien van de detailhan del in melk en zuivelproducten is dit (7.500 gulden en meer), kunnen i niet verwonderlijk. Wanneer bedacht speciaal worden genoemd de woning inrichting (12 het loodgietersbe- drijf (12 en het timmer- en met selbedrijf (14 Bij de behandeling van de inko mensverdeling in de detailhandel als geheel is gebleken, dat in verhouding meer kleine bedrijfjes in de detail handel worden aangetroffen dan in het ambacht. Het aantal zaken, waar uit een inkomen wordt verkregen van minder dan 2.000 gulden, omvat in alle branches, met uitzondering van de handel in melk en zuivelpro- wordt, dat slechts één ondervraagde ondernemer in deze branche in de inkomensgroep beneden de 1.000 gulden voorkomt. De detailhandel in tabaksartikelen sluit hier de rij met 51 zodat deze branche van alle onderzochte bedrijfstakken het hoog ste percentage ondernemers omvat, die naar hun mening uit het bedrijf geen redelijk bestaan verkrijgen. Met uitsondering van laatstge noemde branche bewegen de gunsti ge antwoorden bij de overige bran ches zich tussen 60 en 82%. Gesprongen waterbuis stremt treinverkeer Het doorgaande treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort is ge stremd tengevolge van het springen van een waterleidingbuis onder de hoofdsporen op het Watergraafsmeer- terrein bij Amsterdam. De spoorbaan is daardoor ter plaat se volkomen ondermijnd. De stoptrein tussen Amersfoort en Amsterdam rijdt tot Weesp, de snel trein naar het Noorden en Oosten vertrekken in Amersfoort en komen daar ook aan. Reizigers uit Amersfoort, Baarn- Hilversum en Bussum met bestem ming Amsterdam, moeten via Utrecht reizen. Dit geldt ook voor het verkeer in tegengestelde richting. Voor het plaatselijke verkeer tus sen Weesp en Amsterdam is een be perkte busdienst ingelegd. Het is nog niet te voorzien wanneer het treinverkeer normaal zal kunnen worden hervat. TERUG UIT KOREA. Op Donderdag 22 April a.s. zal te Marseille, onvoorziene omstandighe den voorbehouden een detachement ter sterkte van 203 man debarkeren, dat gedurende een jaar deel heeft uit gemaakt van het Nederlands De tachement Verenigde Naties in Ko rea. Nog dezelfde dag zal het detache ment per trein de terugreis naar Ne derland voortzetten. Wijzigingen in het reisschema voorbehouden, wordt het Vrijdag 23 April te 13.58 uur in Roosendaal verwacht. De militairen zullen nog dezelfde dag per auto naar huis gebracht worden. BREDE KIJK OP MERWEDE-KANAAL

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5