Ui6s€^hutspot DUINSTREEK C RONDE Uitslagen School voetbal hva"d^^T^rr?ren- In Rijpwetering ging de mars van Koning Voetbal over in de Bruidsmars Boerenleenbank in het goud B. B. de beslissende WOENSDAG 21 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Hutspot-nieuws kan tot 1.30 nar telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 unr. Tel. 20015. Woensdag 21 April. Gistermiddag om kwart over twee Is op de hoek Hoge Rijndijk—Burg- gravenlaan een motorrijder in bot sing gekomen met een fietsend meis je dat de motorrijder geen voorrang verleende. Het was de 12-jarige T. I. P., wonend in de Burggravenlaan. Zij viel, liep enige schaafwonden op en werd per taxi naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. De motorrijder kwam er zonder kleerscheuren af, maar zijn duo-passagier, de 26-jarige J. K. uit Velzen, werd van de mo tor geslingerd, liep een hersenschud ding op en werd door de E.H.D. naar kennissen aan de Hogewoerd ver voerd. De leden van de Leidse Priester- itudentenclub worden morgenoch tend om kwart voor negen in de ka pel van het R-K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat verwacht voor het bijwonen van de H. Mis. Daarna ont- Süt- 3 Tweede Paasdag werd in Scheve- ningen een nationaal concours ge houden, waarop het Leidse mandoli ne-orkest „Kunst en Genoegen" in de afdeling uitmuntendheid met 304 punten de eerste prijs toehaalde. Zondag 2 en Maandag 3 Mei zal door de O.K.O. Speelgroep (St. Leo- nardusparochie) in het St. Antonius Clubhuis een opvoering gegeven wor den van het vrolijke spel „Liefde om de ijskast". Plaatstoespreken op ver toon van donateurskaart Zondag 25 De volledige uitslagen van de voet balwedstrijden (Schoolvoetbal) op Dinsdag 20 AorU zijn: Sint Jozef school II—Sint Bonifaciusschool II 0—4; Oranjeschool—Da Costaschool 0—1; Openb School Koudekerk— Martha-stichting 0—2; Chr. School, Hr v. d. Brink—Op. School Javastr. 0—2; Op. L. School Oudshoorn—Chr. School Hr Stouthamer 1—0; vrijge loot Chr. School Hr Tollenaar; Chr. Mulo Hr Grijpma I—Chr. Techn. School Jun. I 0—2; St. Jozefschool Hazersw. I—R.K. Ulo Paradijslaan II 0—3; St. Bonifaciussch. Paradijsl. I— A.V.S. Hr Groenendijk 0—1; Ohr. Ly ceum II—Chr. Techn. School Jun. II 00, na strafschoppen 30; R.K. Ulo Paradijsl. I—Openb. Ulo Oudshoorn 00; deze wedstrijd werd later over gespeeld: uitslag 00, na strafschop pen 78; Chr. Mulo Hr Grijpma Sen. 1Chr. Techn. school Sen. I 11, na strafschoppen 78; Chr. Techn. school Sen. IIChr. Lyceum I 0—5; GEM. AANKONDIGING "verkiezing provinciale staten. De voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezingen van de leden der Provinciale Staten in kies kring III (Leiden), brengt ter open bare kennis, dat in een openbare zit ting van clit hoofdstembureau, te houden op Vrijdag 23 April a.s., des voormiddags te 10 uur. in kamer 204 (2e verdieping) van het Stadhuis, ten aanzien van iedere lijst zullen wor den vastgesteld het aantal stemmen, bij de op 21 April gehouden ver kiezing van de leden der Provinciale Staten op ieder candidaat uitge bracht, alsmede de som van deze aantallen stèmmen. 9011 Leiden, 21 April 1954. De voorzitter voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. April van 10 tot 13 uur in het St. Leo- nardushuis aan de Haagweg. In verband met het St. Liduina- Lof zal de Rozenkranskruistocht he denavond in de St. Petruskerk niet om zeven uur, doch reeds om kwart voor zeven beginnen. Ook in de Mei maand zal dit iedere Woensdagavond het geval zijn. STADSKOK. Alg. vergadering van R.K. onderwijzers Het grootste deel van de 58e alge mene vergadering, die de St. Augus- tinus-vereniging voor R.K. Onder wijzers in het bisdom Haarlem giste ren te Leiden hield, werd in beslag genomen door de bespreking van de talrijke voorstellen, die de afdelingen hadden ingediend. De voorstellen. Bijzondere belangstelling hadden de afgevaardigden voor de voorstel len betreffende het Priesterstudie- besloten de concept-statuten aan draaide lüms over de Harz, nemen als algemeen reglement en deRniera, Tirol en verder over bij commissie bestaande uit rector B. J. de Bot, J. Osse en L. van Veld- lissone-l1ndeman bood filmavond aan. Woord en beeld, het eerste gespro ken door de heer J. Koch, het twee de vertoond door operateur P. van Ee, hebben vele bezoekers van de filmavond met lezing, gisteren door het reisbureau Lissone-Lindeman N.V. in de foyer van de Stadsgehoor zaal aangeboden, de illusie geschon ken van vrij en zorgeloos in enkele uren door heel Europa te zwerven. De heer Koch deelde kwistig goe de en toch niet dure raad uit, die door de aanwezigen dankbaar werd aanvaard; het wordt zo langzamer- hoven opdracht te geven een huis houdelijk reglement te ontwerpen, dat de normen voor de uitkeringen nader regelt. Bovendien werd de commissie opgedragen het fonds een verdere difinitieve vorm te geven en indien mogelijk met de uitkeringen te beginnen. Er is momenteel een kapitaal van ruim 2.200, De voorstellen inzake de Onder linge Interdiocesane Ziekte-uitkerin gen aanvullende salaris-uitkering bij ziekte werden aangehouden tot een extra algemene vergadering, in verband met het definitief bekend worden van het verlofbesluit, dat nog slechts op koninklijke goedkeuring wacht. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Maria Theodo ra d. van G. Meijers en H. C. Pie- ters; Johannes Martinus z. van M. J. Oomen en C. Lagas; Johanna d. van P. van Klaveren en D. v. d. Meij; Helena d. van H. Groeneweg en M. M. v. cl. Linden; Margaretha Maria Geertruida d. van P. v. d. Kwartel en A. M. v. Veen; Johannes Adrian us z. van J. A. Vreeken en G. Scheep maker; Hendrik z. van H. Beenhak ker en I. Huls; Arend z. van J. v. Duijvenbode en A. Onderwater; Ca- de Riv kans alle Europese landen in de prachtige K.L.M.-reisfilm. kath. e.h.b.o.'ers behaalden diploma's. Voor het eenheidsdiploma EJ1.B.O. slaagden gistei-en alle candidaten van de afdeling Leiden van de Kath. Na tionale Bond voor E.HJ3.0. Het wa ren de dames: R. L. A. Ie Port, C. Ro. zier, M. Passtoors, P. C. B. L. Stapels. D. C. v. Rooden-v. d. Bogaard, J. N. v. Rooden-Juffermans en W. P. J. v. Schie-v. d. Drift. En de heren: H. J. A. Bokern (met lof), H. Molkersboer, J. F. C. Montanus, H. J. H. Maat- frooy, C. J. v. Rooden. Examinator was dr. C. R. Zijer- veld, docent was dr. Th. J. G. Jansen, bijgestaan door de heer C. C. v. d. Meer als verbandmeester. „de sleutelspelers" gaven amusant blijspel. Vóór een luchtig stukje amusement zorgden gisteravond in de prachtig bezette Schouwburg „De Sleutelspe lers", de toneelvereniging van de Ste delijke Lichtfabrieken, met het blij spel „Blijf zitten waar je zit" van Aug. van Zuylen. Het gaf „De Sleu telspelers", onder regie van C. Hak- kert, volop gelegenheid zich van de vrolijke kant te laten bekijken. Zij hebben daar slag van. tharina Jacoba d. van A. J. v. d. Bom Het verhaal speelt zich af in Pa- en C. van Musscher; Cornelis Johan- j rijs, in de kamer van een wiskunde- nes z. van C. J. Laterveer en J. Rui-i leraar, de vrijgezel Henri Latour. Sint Bonifacius IIChr. School Hrjtenbeek; Cornelis Pieter z. van P. Deze serieuze en degelijke, doch Tollenaar 0—0, na strafschoppen 35; Leugering en R. de Roode; Albertus nogal verlegen jongeman wordt door Da Costa-schoolOpenb. .--obool Ja-1 Petrus Maria z. van P. J. Ke.rremans zijn vriend, de journalist Marcel Ten- vastraat 10; St. Jozefschool Ha-j en C. T. v. Haastrecht; Gerardns z. nier, in de grootste moeilijkheden zersw Oranjeschool 00, na straf-i van D. van Tol en P. v. Diggele; Ma- gebracht. Tennier heeft namelijk in schoppen 23; vrijgeloot Chr. school ;ria Adriana Theresia d. van L. H. het geheel niet te kampen met ver- Hr Stouthamer; School Martha- ;Pouw en M. J. Buil; Cornelis z. van legenheid en als hij in amoureuse pe- stichtingOpenb. L. School Ouds- J. van Duijn en W. de Jong; Clazina j rikelen is geraakt, aarzelt hij ook L c Wilhelmina d. van W. Zwaan en W. j niet zich met zijn vriendinnejte, de Mol; Cornelis Johan Adolph z. j Yvonne Moreau, om hulp te wenden von C. H. Hogewoning en A. Collee; j t0t Henri Latour, zich beroeoend op Jacobus Marinus Frederikus Maria z. de oude vriendschap. Rond Yvonne, van J. T. C. Waaijer en M. A, Rómijn; -• - r Janine Rosalina d. van A. L. Melai dijslaan—Chr. Lyceum II 1—0; St en A. E. de Moor; Cornelis z. van C. Bonifacius ISt. Jozef Hazersw. I Dekker en J. L. Verkerk; Teuni: hoorn 00, na strafschoppen 53 Chr. School Hr v. d. BrinkOpenb. School Koudekerk I3; Chr. Techn. School Jun. I—A.V.S. 0—0, 2—3; Chr. Mulo Hr Grijpma IIChr. Techn. school Jun. II 10; R.K. Ulo ara- lijslaanChr. Lyceum II 10; St Bonifacius ISt. Jozef Hazersw. I 00, 30; Openb. Ulo Öudshoorn-van A. Frouw en H. Wensveen; Ja- Chr. Techn. School I 01; vrijge-!cob Willem z. van J. A. Heij en J. loot: Chr. Lyceum I; R.K. Ulo Para-!W. de Jong; Maria Johanna Theodora dijsl.Chr. Techn. School II 21; d. van A. T. Caspers en T. P. C. Vrijgeloot: Chr. Mulo Hr Grijpma I; I Hooijmans; Edgar Abraham z. van Chr. school Hr TollenaarDa Costa- A. M. Delfos en J. A. Drabbe; Apo- school 00, 01; vrijgeloot: school Ionia Johanna Maria d. van J. C. Martha-stichting; OranjeschoolChr. Dobbe en J. C. M. Wijfje; Elisabeth School Hr Stouthamer 00, 21; d. van L. Kralt en M. J. Noort; Maar- vrijgeloot: school Koudekerk; A.V.S. ten z. van J. Barnhoorn en A. W. de School Hr GroenendijkR.K. Ulo Groot. Paradijsl. 2—0; Chr. Mulo Hr Grijp- Overleden: M. S. W. Bout huisvr. ma IISt. Bonifaciusschool 21; van Schreudei-, 61 j.; J. v. d. Molen Oranjeschool—Openb. school Koude- m. 72 j. W. de Wit m. 67 j.; J. C. M. kerk 3—0; R.K. Ulo Paradijsl.Chr. v. Doorn vr. 61 j.; W. A. H. Stigter Mulo Hr Grijpma I 1—0; Chr. Techn. m. 55 j.; W. Koet huisvr. van v. d. school Sen. I—Chr. Lyceum I 2—2, Meij, 68 j.; B. L. M. Noordraven 21; Da CostaschoolSchool Mar- huisvr. van Sierat, 75 j.; J. M. Teske „fha-stichting 01. wed. van Bodrij, 82 j. In Leiden beginnen de Finales a.s. Zaterdag 24 April voor: Lagere scho- len om 1.30; Juniores om 2.10; Se niores om 2.45 uur. De slotwedstrijden zijn dan voor: Lagere scholen om 3.30; Juniores om 3.30; Seniores om 4.10 uur. die moest onderduiken in de woning van de wiskunde-leraar, spelen zich tal van kostelijke verwikkelingen af, welke in niet geringe mate nog wor den opgevoerd door twee tantes van Henri Latour. De aanwezigen, w.o. de directie van de S.L.F., hebben zich uitstekend ge amuseerd met dit luchtig niemandal- letje. Aan het einde van de uitvoe ring waren er bloemen voor de da mes. Onder grote belangstelling traden hedenmorgen in het huwelijk de gezusters Pïoon en Rie van der Fits met de gebroeders Cor en Jaap van der Star uit Rijpwetering. De beide bruidjes zijn dochters van de populaire voor zitter van v.v.O-A., terwijl de beide bruidegoms twee schitterende sterren zijn van de voetbalclub Rijpwetering HILLEGOM Op de receptie, die het bestuur van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Hil- legom" Dinsdagmiddag van 3 tot 5 uur in „Treslong" hield, waren ver tegenwoordigers van de boerenleen banken uit Noord- en Zuid-Holland in groten getale aanwezig, terwijl anderen hun gelukwensen bij dit gouden jubileum per brief of tele gram overmaakten. In de zaal, waar het gehele bestuur en de leden van de Raad van Toe zicht hadden plaats genomen, was 'n groot aantal bloemstukken opgesteld. Tijdens de receptie bracht de Hoofd inspecteur van de Centrale Bank te Utrecht, de heer A. Hendriks, de ge lukwensen van het Centraal Bestuur over. Hij wèes op het grote belang van de onderlinge band tussen de 730 Boerenleenbanken, die bij de Coöop. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht zijn aangesloten. Verder herinnerde hij aan de moeilijke tijden en hoe dc Hillegomse Raiffeisenbank na deze te hebben doorgeworsteld als een phoenix was opgestaan en nu tot een ontwikkeling kwam, die recpect af dwingt. Daarvoor bracht spr. hulde aan de i 1200 functionarissen, die nu het bestuur ir,~ul uitmaken en onder wie de heren v. d. Marei en Ruigrok wel in het bij zonder genoemd mochten worden, omdat zij meer dan 30 jaren lid van het bestuur waren. Vanwege de Cen trale Bank werd hun een prachtige oorkonde uitgereikt. Voor het bestuur had het Centraal Bestuur een mooie hangklok met koperen loden aange boden. De voorzitter, de heer v. d. Marei, dankte voor dit geschenk, dat een j eergte twee leerjaren moet ongetwij- mooie plaats zou krijgen in de be- j tQt spiitsing van de jaren en tot Weest voorbereid te allen tijd. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie) VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad van Voorschoten komt bijeen op Vrijdag a.s. 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.a.: Beëdiging van het nieuwbenoemde lid van de Raad, de heer drs. J. R. E. Eysink Smeets (K. V.P.). Voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een vier-klassig schoolge bouw voor uitgebreid lager onder wijs t.b.v. het Bestuur van de „Stich ting Christelijke U.L.O.-school". De vraaf of moet worden overgegaan tot oprichting van een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs meent het college in ontkennende zin te moeten beantwoorden. Vervolgens een voorstel van B. en W. tot het op richten van een tweede openbare school voor gewoon lager onderwijs, het stichten van een vijf-klassig schoolgebouw in het complex Vliet- wijk; het bestemmen van 2 lesloka len voor gewoon lager onderwijs en 2 of 3 lokalen voor neutraal kleuter onderwijs; het beschikbaarstellen van een crediet van 5000.voor het ma ken van een bouwplan van het ge noemde schoolgebouw. Voor beschik baarstelling van een crediet van 1.850.voor de aanschaffing van een nieuwe taal- en rekenmethode t.b.v. de openbare school. Voorstel tot verkoop aan de heer C. P. Maegdes van een stuk grond ter grootte van van het industrieterrein DobbewegDonklaan voor de prijs van ƒ2000.Vaststelling van een verordening betreffende de organisa tie en het beheer van de gemeente lijke brandweer. Tweede Openbare Lagere school. Medewerking van de de Raad wordt gevraagd voor de stichting van een tweede openbare lagere school. Per 1 September 1954 zal het aantal leer lingen vermoedelijk 297 leerlingen be. dragen. Gelet op de grootte van de stuurskamer. Onder degenen, die hun gelukwen sen kwamen aanbieden, merkten wij nog op het bestuur van de Hille gomse Beurscommissie, de directie van Copex, de beide wethouders der gemeente Hillegom en verschillende andere bestuurders van organisaties en firma's uit Hillegom en verre om geving. Vermelding verdient nog dat een van de twee nog in leven zijnde personen, die vanaf de oprichting der Bank lid zijn, de heer A. Lommerse Jzn., aanwezig was op de receptie, de andere: de ruim 90-jarige C. Zand vliet, liet verstek gaan, maar hij zal Donderdagavond present zijn, als de leden in feestelijke vergadering bij eenkomen. verdeling van het aantal kinderen over 3 leerkrachten en dus over 3 klassen worden overgegaan. Het der de leerjaar bestaat dan uit een klas van 56 leerlingen, die voor rekening komen van 1 leerkracht. Het is dc bedoeling, dat bij het aanvaarden van het nieuwe plan 260 leerlingen op de oude school blijven ingedeeld en 37 leerlingen onderdak zullen vin den in het nieuwe gebouw. Bij de stichting van een tweede openbare school is de gemeente tevens uit een andere impasse. De stichting van deze school is geprojecteerd met een op lossing voor het neutrale kleuter onderwijs. Het is de bedoeling een vijfklassige school te stichten, 2 lo kalen te bestemmen voor het gewone lager onderwijs en 2 of 3 lokalen voor het kleuteronderwijs. B. en W. zijn van oordeel dat het aanbeveling verdient deze school te doen verrij zen aan één van de buitenwijken van de gemeente. Een der meest aange wezen plaatsen achten zij het terrein, gelegen aan de overzijde van Vliet- zicht. Chr. U.L.O.-school. Het bestuur van de Stichting Chr. U.L.O.-school heeft verzocht medewerking te ver lenen met betrekking tot de stichting van een bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs in dc Nassau- wijk en de daarvoor benodigde gel den uit de gemeentekas te verstrek ken. Het schoolbestuur maakt in zijn verzoek melding van een gebouw, dat uit vier lokalen bestaat. B. en W. zijn var» oordeel, dat het gelet op de eisen, welke heden ten dage aan het u.l.o.-onderwijs worden gesteld, nood zakelijk is, dat een U.L.O.-school bui ten de gewone leslokalen ook nog de beschikking krijgt oVer aparte loka len voor het geven van onderricht In de natuurkunde en het tekenonder wijs. Bij het riemen van een besluit over een aanvrage voor de bouw van een bijzondere U.L.O.-school, is de raad verplicht tegelijkertijd te be slissen of tevens tot oprichting van een school voor openbaar U.L.O.-on- derwijs zal worden overgegaan. B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur van „Stichting Chr. U.L.O. school", alhier medewerking te ver lenen voor de bouw van een vierklas- sige school met een natuurkunde- en een tekenlokaal op een terrein, ge legen in de Nassauwijk; de vraag of tot onrichting van een openbare U.L. O.-school moet worden overgegaan voorhands ontkennend te beantwoor den. KATWIJK AAN DEN RIJN ^Postduiven. De Katwijkse Post- duivenclub „De Rhijnmonders" hield een wedvlucht met oude duiven van af Dordrecht. In concours waren 71 duiven die gelost werden te 1 uur. Eerstaankomende duif te 2.13 uur. Dc eigenaars van de eerste 7 duiven ontvingen ieder 10 eieren. Uitslag: 1. A Grimbergen, 2. L. Noórt, 3. P. Var- kevisser, 4. B. Pauw, 5. G. Passchicr, 6. N. M. Tjebbes, 7. W. van Rijn. Marktberichten WOERDEN. 21 April Kaas. Aanvoer 12 partijen. Prijzen: le soort 2.122 20, 2e soort 2.2.11 per 'kig. Handel traag. VINKEVEFN, 19 April. Groente. Spinazie 6475 cent, prei 20 cent, uien 4.5 cent, rabarber 31 cent per kg., radijs 710 cent, en selderij 23 cent per bos. V Door Percy King 54) - niag dan bij het punt van ver trek niet mee ingestapt zijn mèt dc anderen duikelt hij niettemin te water, als de boot lek stoot. En dat gebeurt onherroepelijk." „Er zijn verschillende punten, die In de brief niet opgehelderd worden. In de eerste plaats: hoe zit het met die schuldbekentenis, waarmee mijn oom me gelukkig maakte? Hoe kwam de imitatie van „De Glimlach Van Isis" in zijn safe? Raffill schrijft daar geen woord over. Wèl, dat Sir Malcolm stevig van zich afbijten ging, zodra hij zijn geld van de bank in Sunderland genomen en onder Hulbert's hoede in Londen geplaatst had. Mijn oom zette op Roberta Falk- ner honderd vijftig duizend pond vast toeval of niet, dat het een even groot bedrag is, als de schuldbeken tenis aangeeft? Hoe kwam Chrichton in 's hemels naam aan dat stuk? Wanneer met de datum niet gezwen deld is, tekende mijn oom de schuld- bekentenis ongeveer een half jaar vóór zijn overlijden. Had Chrichton dan opnieuw macht over hem ge kregen en staan daar Raffill's woor den in zijn brief mee in verband: „Eerst veel later vertrouwde Sir Malcolm ook zijn kleine, kostbare verzameling historische preciosa mr. Hulbert toe?" Vragen, vragen! Ik zie er geen gat in, Peg! Jij?" „Je hebt n-u ruimschoots tijd en gelegenheid, om de antwoorden er op te zoeken. Als je verstandig bent, laat je de zogenaamde Roberta Falkner in haar sop gaar koken. Je waarschuwt mr. Hulbert, dat geen chèque van haar meer gehonoreerd mag worden. Of ze Carl ine huwt, of Oakton, of wie ook wat gaat het ons aan?" Cullingwood schudde het hoofd, „Dat zou niet fair zijn, Peg, en je meent het niet ook. We mogen over Syibil Chrichton denken zoals wij willen zij is onkundig van de rol, die zij speelt. Het spreekt vanzelf, dat ik haar op de hoogte zal bren gen. Maar ik wil niet, dat ze in han den van een van die schavaten valt" „Wanneer het bedrog openbaai- wordt, ontspringt zij toch in geen geval de dans." „Juist, en daarom moet het niet openbaar worden", glimlachte Keith. „Ik wil Scotland Yard er buiten la ten, persoonlijk met Chrichton, Oak ton en Carline afrekenen. Hoe daar zal ik eerst nog eens over sla pen. De mooiste wraak zou zijn, dat ik het stelletje bedriegers op mijn beurt bedrieg." Hij stond op en knoopte zijn overjas dicht. „Keith, heb jij ooit iéts gehoord over het huwelijk, dat achteraf geen wettig huwelijk bleek te zijn, van je oom met Alice Falkner?" „Geen woord. Ten slotte is dat zo gek niet, als het lijkt. Sir Malcolm behoorde tot de stille in de lande, die deden, waar zij zin in hebben, en er wel heilig voor oppassen, dat het niet aan de grote klok komt. De ver houding tussen mijn vader en hem was niet van bijster vriendschappe lijke aard. Beveridge heeft ook nooit vertrouwelijk met mij omgegaan en het was me een zorg. Met de eerste trein ga ik naar Durham. Daar zal ik allicht iets meer aan de weèt ko men". Keith keek op het wekker klokje. „Alle mensen, Peg, dat zijn vijf minuten met een staartje gewor den! Als ik niet drommels gauw mijn biezen pak, zie ik deze nacht niet eens mijn mandje meer." aai. Cullingwood's reis naar Durham was niet geheel zonder resultaat. In de registers van achttien jaar terug vond hij 't overlijden aangetekend van Alice Falkner en even verder dat van Woodford Christon's doch tertje Sybil. Aangezien de bekente nis van Benjamin Raffil op dit punt klopte, was Keith geneigd, ook de rest als waarheid te aanvaarden. De inlichtingen, die hij over Christon persoonlijk inwon, wierpen aller minst een gunstig licht op de mora liteit van dit heerschap. Feiten, welke hem in aanraking met de strafrechter zouden kunnen brengen, waren in Durham niet bekend. Maar het frappeerde Cullingwood, dat let terlijk niemand, met wie hij over de zaakwaarnemer sprak, een goed woord voor hem had. Christon werd afgeschilderd als een egoïst, een bruut, die zich in betrekkelijk korte tijd van een heel bescheiden positie tot een man in bonis had opgewerkt. De algemene opinie was, dat aan zijn geld een verdacht luchtje zat, doch het kon niet bewezen worden. Kort vóór het overlijden van Sir Malcolm Beveridge, die blijkbaar in Durham ook allesbehalve getapt was geweest, had hij zijn makelaarskantoor van de hand gedaan en was uit de stad ver trokken. De mees ten geloofden, dat hij zich in Londen gevestigd had. Op de terugreis werkte Keith plan na plan uit en het eindigde geregeld met een verwerping. Totdat hij ten slotte er één ontwikkelde, dat uitge voerd kon worden, al'bleef het een groot waagstuk. Van diezelfde me ning was Margaret Townley, toen Cullingwood haar zijn idee had voor gelegd. Slechts een miniem onder deeltje er van behoefde verkeerd te gaan en de politie kwam er aan te pas, die hem een kwade pijp te ro ken zou geven. Keith zag echter geen andere weg, wilde de zaak snel en in zijn vordeel afgewikkeld worden. „Er zal een massa van afhangen, wat voor man dominee Baillie is," meende Margaret. „Wie dienen hem wel in vertrouwen te nemen. Naar Streatham dus en onze kaarten blootgelegd! Dat kan zeer zeker zijn nadelen hebben, want voelt de do minee niets voor je plan, dan be moeit de politie zich met de zaak, vóór wij haar op poten hebben ge zet. Maar ik zie, evenmin als jij een nadere oplossing". Zij reden naar Streatham. Klok slag drie haalde Cullingwood de bel van de kleine pastorie over. Domi nee Baillie was thuis en op zijn na dere informatie kreeg Keith ten ant woord, dat hij detectieve M. Town ley met genoegen ontvangen wilde. Zijn cqrwaarde, een lange, schrale uit de kracht gegroeide man, was de voorkomendheid in persoon. Hij be groette Cullingwood als een oude kennis en de uitdrukking op zijn sympathiek gezicht zei duidelijk, dat hij oog had voor de frisse, ongekun- selde bekoorlijkheid van het meisje. Toen hij de blik van de aantrekke lijke verschijning afwendde, keek hij Keith weer aan,ditmaal met een glimlach, die te kennen wilde geven: „Ik weet het zo net niet, vrind, maar ik geloof, dat bij je keuze van een secretaresse uiterlijk schoon meer gewicht in de schaal heeft gelegd dan mogelijke capaciteiten." Nadat het terrein aan weerszijden verkend was, stak Cullingwood van wal en vertelde de dominee wat hij kwijt wilde zijn, maar niet alles. Hoe meer hij vorderde des te bedenke lijker kwam dominee Bailly's ge zicht te staan. Toen zijn bezoeker geëindigd had, zat zijn oerwaarde een poosje in diep nadenken; het scheen een toer voor hem te zijn om het gehoorde zo maar één-twec-drie te verwerken. Tenslotte sprak hij. Doch veel meer dan een opmerking in de ruimte was het niet. „Compleet een roman, wat u me vertelde." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3