S)c ÊdcbeSou^oiil: Vandaag staat de bus aan voorzichtig- ^an vooravond van de conferentie heid van Genève Minister Dulles vandaag in Parijs pensioenen i verzets strijders Hoe mevrouw Petrof om asyl vroeg HET HEK VAN DE DAM Scheepsramp in Perzische Golf De Belgische socialisten en liberalen samen Aanhoudend schraal weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 21 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13174 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j de kop BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Het gebeurde MET mevrouw Petrof, de echtgenote van de Russische diplomaat, die in Australië om asyl gevraagd heeft, stelt ons weer eens tegenover een van de J meest onsympathieke aspecten van het 1 Sovjet-régiem. Er mogen andere 1 theorieën en principes zijn in de Sov- L' jet-Unie, welke in zich kwaadaardiger zijn (de principiële godsdienst- 0 haat bijv.) of gevaarlijker voor de buren dit meedogen- loze gesol met mensen, die tegen hun wil worden versleept en geruis loos worden geliquideerd stuit ons i het meest tegen de borst. Misschien wel omdat in deze koude minachting VOor de waarde van het individu de kern van het bolsjewisme is gekris- talliseerd. Hier was een vrouw, wier man was ii overgelopen met waardevolle inlich- tingen. Misschien wist de vrouw, die s bij de codeer-inrichting van de Sov jet-ambassade werkte ook te veel en t vreesde men dat zij haar man zou trachten te volgen. Misschien ook had L men de vrouw nodig om druk op de man te kunnen uitoefenen volgens het verfoeilijke systeem, dat de bloed- i verwanten moeten boeten voor het- geen één van hen misdoet. In elk x geval, die vrouw moest zo snel moge- i lijk uit de vrije wereld verdwijnen, v Men vertelde haar, dat haar man ont voerd was en vrij zeker reeds gedood was en dat haar eigen veiligheid ver eiste, dat zij zo snel mogelijk naar haar veilige vaderland terugkeerde. Twee speciaal uit Moskou gearri veerde koeriers, die bovendien gewa pend bleken te zijn, zouden haar tot ji geleide strekken. En zij zouden haar inderdaad zonder veel verzet ont voerd hebben, als de arme vrouw op het laatste nippertje de kans niet ge grepen had. Uit dit optreden van de Russen valt althans één ding te leren en^dat is, dat zij waken voor hun eigen ge heimen op een wijze, welke wij niet kennen. In dit opzicht gaan zij door dik en dun en tellen geen mensen- levens. Zij zijn op hun wijze conse- quenter en voorzichtiger dan de „kin- deren des lichts", die zonder hun aard van licht-kinderen af te leg- gen wel eens iets van die voor- zouden kunnen overne- f men. Want het geeft altijd te denken, li wanneer iemand zó voorzichtig is met 1 het bewaren van zijn geheimen. Het j is dan zaak van de tegenpartij ook t op z'n hoede te zijn. Geen tweede München John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft Dinsdag een bespreking van een uur gehad met ambassadeurs en di plomatieke vertegenwoordigers van 19 geallieerde regeringen, waaronder die van landen, die in de Koreaan- oorlog gestreden hebben, en de verbonden staten van Indo-China (Vietnam, Laos en Cambodja). Van daag zouden de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, en Foster Dulles tijdens een diner van gedachten wisselen over de Wes telijke houding te Genève. De Britse minister van buitenlandse zaken, An thony Eeden, zal zich Donderdag bij hen voegen. Dulles komt vandaag te Parijs aan voor de vergadering van de Noordatlantische Raad op Vrijdag. Naar verwachting zal Bidault Dul les meedelen, dat waarschijnlijk niet vóór het begin van de Geneefse con ferentie bereikt kan worden, dat Vietnam volledig onafhankelijk wordt. Oorspronkelijk hadden Frank rijk en Vietnam er naar gestreefd vóór de Geneefse conferentie een op lossing te vinden voor de Vietna mese souvereiniteit, opdat men de communistische beschuldigingen, als zou Vietnam een „speelpop van Frankrijk" zijn, gemakkelijk zou kunnen weerleggen. De Amerikaanse regering zou ook, naar men gelooft, gaarne Vietnam volledig souverein hebben gezien, vóór de Geneefse conferentie. Geen concessie. Minister Dulles heeft Dinsdag avond voor zijn vertrek naar Europa verklaard, dat Amerika zich zal ver zetten tegen Russische pogingen om van de Aziatische conferentie een conferentie van d' Grote Vijf te ma ken. Wij zullen trachten vrede in Indo- China te verkrijgen op eervolle en met de onafhankelijkheid van Viet nam, Laos en Cambodja verenigbare voorwaarde, aldus Dulles. De minister voegde hier nog aan toe, dat Amerika vastbesloten is op de conferentie te streven naar de ver eniging en de onafhankelijkheid van Korea. Hij deelde ook mede, dat er waar schijnlijk geen Amerikaanse troepen naar Indo-China gestuurd behoefden te worden om te verhinderen, dat het land communistisch wordt. De re publikeinse senator Ferguson ver klaarde later, dat op het ogenblik in elk geval geen plan wordt overwo gen om troepen te zenden. Hij kende geen feiten, die een dergelijke maat regel noodzakelijk zouden maken. „Ik hoop, dat w\' het besluit nooit behoeven te nemen", zei hij. Senator Bridges was voorzichtiger en zei, dat niemand de toekomst kan voorspel len. De toestand in Indo-China ziet er somber uit, maar hij is niet hopeloos volgens hem. De leiders in het Con gres zijn het eens met de regering: de val van Indo-China zou een be dreiging voor de veiligheid van de Verenigde Staten betekenen. Op het verlies zou een kettingreactie volgen en misschien zou geheel Zuid-Oost- Azië verloren gaan. Deze houding verschilt veel met die in 1941, toen het Congres ook over tuigd was, dat Japan Indo-China en Malakka zou aanvallen. Toen werd er echter niets gedaan om dit te voor komen, totdat Pearl Harbour en de intrede van Amerika in de oorlog de kwestie tot een oplossing brachten. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp Wij- ziging van de Wet Buitengewoon J pensioen 1940—1945 is er iets voorge- 1 vallen ten aanzien van de' z.ig. com- ,1 munistische verzetsstrijders, dat wel verdient nog even te worden uit de doeken gedaan en in een wat helder- i der licht te worden geplaatst, c Zoals men weet zijn bij deze wet j de pensioenen vastgesteld van de na- gelaten betrekkingen van verzets- strijders of van de verzetsstrijders zelf, die tengevolge van hun verzet invalide zijn geworden. Om de zaak nog even te memore- i ren: bij deze wijziging werd de grondslag der -pensionering ver- ruimd, het maximum werd verhoogd 'L van rond 4500 tot 10.000, daar de wet uitgaat van de gedachte van handhaving dan wel herstel binnen redelijke grenzen van het vooroor- logse levenspeil. De uitvoering ech ter hiervan geschiedt aldus, dat er 1 geen premie wordt gesteld op het r, verzet en wel in die zin, dat de i slachtoffers door deze pensioenen ip i een gunstiger positie zouden komen te verkeren dan voor de oorlog. Ten 1 tweede werd het „verergerd ver- band" in de wet gebracht, zodat iemand, die tengevolge van het ver zet een invaliditeit opdoet, die eerst na jaren tot uiting komt, alsnog pen sioen kan aanvragen. Dan wordt nog I* de aftrek van eigen inkomsten ver- hoogd van 750 tot 1000 en werd J de termijn voor het aanvragen van dit pensioen verlengd tot tien jaar j gereken^ vanaf de inwerkingtreding i van deze wet in 1947. i Wij hebben dit nog even vermeld i om hetgeen waar het ons hier eigenlijk om gaat in het juiste en vol- le licht geplaatst te weten. Er is namelijk sinds jaar en dag f: door de communisten geschermd met de daden van verzet, die zij zouden hebben gepleegd. Nog afgezien van het feit, dat dit verzet pas goed op gang is gekomen, toen Rusland in de oorlog werd gemengd, dient men er ook wel goed aan te denken, dat de communisten zelf niet zoveel eerbied T hebben voor verzetsstrijders, indien deze zich later geharnaste tegenstan- ders van het communisme toonden. Dan waren deze dappere verzetsstrij- ders ineens laffe misdadigers gewor- den, voor wie de communisten geen goed woord over hadden. Kardinaal Mindszenty, die èn in 1919 reeds met de communisten te maken kreeg èn in 1944 door de Duitsers werd gear resteerd, omdat hij hun bevelen niet wenste op te volgen alsmede mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, die vier jaren in Dachau doorbracht v «n van wie men sinds enige jaren, af te rekenen. nadat hij door de communisten ge ruisloos is weggevoerd, niets meer heeft gehoord, kunnen daarvan ge tuigen. Indien zij tenminste de vrij heid van het woord hadden, zoals de communisten hier. Maar dat verhinderde de commu nisten niet om bij de totstandkoming van de onderhavige wet in vuur en vlam te geraken over de zogenaam de discriminatie van de communisti sche verzetsstrijders. De socialistische heer Scheps is daarop nu bij de behandeling van deze wetswijziging eens terug geko men. De communisten hadden be weerd, dat communistische verzets strijders in Finsterwolde geen pen sioen zouden hebben gekregen en aan de armenzorg waren overgele verd. Dit betrof dan het geval „Noor derlicht", een communistische groep, die een verzetsblad van die naam had uitgegeven. Nu begon de heer Scheps met er aan te herinneren, dat van deze 46 communisten voor 39 het pensioen was toegewezen, dat het voor slechts 4 was afgewezen en voor 3 nog in onderzoek was. Ook echter indien het slechts één geval zou be treffen, waarbij volgens de wet aan spraak zou kunnen worden gemaakt op pensioen, zouden de communisten volgens' onze beginselen niet vol gens de hunne recht van spreken hebben. Maar toen legde de heer Scheps vier voorwaarden aan, waar aan illegaal werk zou moeten vol doen namelijk: gevaarlijk werk, ille gaal werk, werk van verzet en last but not least: gevaarlijk illegaal werk van verzet, dat uit Nederlands oog-, punt waardig werk van verzet kon heten. En aan die laatste voorwaarde had het communistische verzet zeker niet beantwoord. Hij gaf daartoe een aantal verbij sterende citaten uit die communisti sche illegale bladen „Het Noorder licht", dat soms ook „De Waarheid" heette. Daar stond bijvoorbeeld te lezen: „Daarom niet uw hoop gebouwd, zoals de Tommy-Vorrink-socialisten dat willen, op eert overwinning van Engeland. Dit is op uw doodsvijand stemmen". Een ander citaat: „Het was voor ons geen geheim, dat de Verenigde Staten in feite aan de imperialistische oorlog deelne men. Reeds geruime tijd geleden we zen o.a. de Sovjet-kranten er op, dat de Verenigde Staten met het Britse imperium één militair kamp vormen en dat hun „neutraliteit" slechts hui chelarij was". Zo plachten zij te schrijven en schrijven nog zij, die in hun Sovjet- imperialisme niet alleen Europese landen onder hun macht brachten, maar reeds lang hun handen uit strekken naar Oost-Azië en verder. Deze afbraak van onze bondgeno ten, die met ons en voor ons een strijd voerden op leven en dood, noemden de communisten dus verzet. Het is goed, dat de heer Scheps dit bij de behandeling van deze wetswij ziging eens uit de doeken heeft ge daan. Men kan de schaamteloze commu nistische methoden niet nauwkeurig genoeg signaleren. En men vraagt zich in heldere ogenblikken wel eens af hoe het toch eigenlijk staat met onze democratie, die noch een moge lijke uitsluiting van revolutionaire vertegenwoordigers, die het toch op leven van onze democratie hebben gemunt, noch hun schaamteloze leu gens in de communistische pers wenst De directeur vna de BOAC in Sin gapore heeft onthuld, hoe zich de fantastische dramatische ommezwaai van mevr. Petrof in de lucht tussen Sydney en Darwin heeft voltrokken. In het toilet kreeg de stewardess gelegenheid enkele woorden met mevr. Petrof te wisselen. De Russi sche gaf toen te kennen niet naar de Sovjet-Unie te willen terugkeren. De stewardess deelde dit aan de ge zagvoerder Davies mede die prompt contact opnam met Sydney en order kreeg bij mevr. Petrof te informeren of zij inderdaad niet wilde terugke ren. De bevestiging had hij weldra ver kregen. Hij stelde Sydney op de hoogte en de Australische regering toog toen koortsachtig aan het werk om mevr. Petrof in Darwin aan de greep van de drie Russische bege leiders te ontworstelen. Het gezelschap werd in Darwin opgewacht door vertegenwoordigers van het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken, leden van de geheime dienst en gewone politie-* mannen. De agenten hielden de koe-1 riers aan de praat, terwijl de ambte naar van Buitenlandse Zaken Ley- din, met mevr. Petrof sprak. De twee Russen werden hierdoor achterdoch tig en wilden de agenten opzij du wen en een van hen stak zijn hand in zijn zak. Onmiddellijk greep een politieman zijn pols beet en het bleek, dat de Rus een geladen pistool in zijn zak had. Bij de tweede koerier kwam een pistool uit een schouderholster te voorschijn. Tijdens zijn onderhoud met mevr. Petrof ondekte Leydin dat zij in de stellige overtuiging verkeerde, dat haar man dood was. Evenmin wist zij natuurlijk dat hij pogingen had gedaan om haar te spreken, maar dat de Russische ambassade dit had verhinderd. Maar een uur lang was een tele foonlijn tussen Sydney en Darwin Mevrouw Petrof wordt, wanhopig huilend, door de bewakers het vlieg veld opgeleid, waar zij in het vlieg tuig stapte. Haar schoen was zij on derweg verloren. Radiografisch overgebrachte foto. open gehouden, zodat het voor Ley din een kleine moeite was mevr. Petrof met haar man te laten spre ken. Men neemt aan, dat Petrof haar heeft verteld, dat haar leven in ge vaar zou zijn zodra zij het „ijzeren gordijn" had gepasseerd. Prompt daarop vroeg mevr. Petrof politiek asyl. NOTA INZAKE PETROF De Sowjet-Russische ambassade te Canberra heeft de Australische regering Woensdag een nota over handigd, waarin wordt gezegd, dat Wladimir Petrof, voormalig Rus sisch diplomaat en lid van de am bassadestaf, die de Australische re gering om bescherming als politiek uitgewekene heeft verzocht, „frau duleuze handelingen heeft gepleegd, waarmede hij zich wederrechtelijk grote bedragen heeft toegeëigend". In de nota wordt de eis gesteld, dat Petrof als „misdadiger" gevangen zal wordien gezet. Drie-en-dertig Perzen zijn ver dronken, toen een klein zeilschip, dat van Abadan op weg was naar Koe weit tijdens een storm in de Perzi sche golf omsloeg, aldus Dinsdag avond te Teheran ontvangen berich ten. Slechts één opvarende van het vaartuig werd gered. Ambtenaren te Abadan zeiden, dat met het vaartuig vermoedeijlk ar beidskrachten van de olieraffinade rij aldaar naar de olievelden van Koeweit werden gesmokkeld. Na het staken van de werkzaamhe den van de olieraffinaderij te Aadan hebben ongeveer zestigduizend per sonen in Koeweit werk gevonden. Bij het oversteken van een tram baan is een 71-jarige vrouw te Rot terdam door een uit de tegengestel de richting komende tram gegrepen en gedood. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zje. Mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gistermorgen de derde actie „een heitje voor een karweitje" van de vier Nederlandse Padvindersorganisaties officiéél geopend. De Mi nister heeft vier padvinders karweitjes opgedragen. Twee van hen moesten het toegangshek van het ministerie onder handen nemen, terwijl de minis ter (links) toezag dat hij waar voor zijn geld kreeg. Van Acker formateur Koning Boudewijn heeft de vroe gere socialistische premier, Achille van Acker, verzocht een coalitie-re gering te vormen. Van Acker heeft de opdracht aan vaard. Van Acker zal waarschijnlijk trach ten een socialistisch-liberaal coalitie kabinet te vormen. Naar verluidt had hij, voor hij, zich naar de koning begaf, al een voorlo pige ministerslijst in zijn portefeuille. Men verwacht, dat hij zijn formatie- opdracht zeer snel zal uitvoeren. De socialisten zullen de sleutel- posten van Buitenlandse Zaken, De fensie en Onderwijs bezetten, zo ver neemt Reuter. Paul Henri Spaak zou minister van Buitenlandse Zaken zijn. Volgens een Maandag bereikte overeenkomst tussen afgevaardigden van de socialistische en de liberale partij zouden de 16 mitiistersfuncties gelijk tussen beide partijen verdeeld worden. Aan de liberalen zouden on der meer de portefeuilles van Finan ciën, Koloniën en Justitie toevallen. Ook het ministerie voor de Midden stand, een nieuwe post, zou onder een liberaal komen. Volgens een socialistische woord voerder zijn de onderhandelaars van beide partijen het eens geworden over een gemeenschappelijk beleids- program, dat Donderdag aan de na tionale raden van de twee partijen ter goedkeuring voorgelegd zal wor den. Het K.N.M.I. deelt mede: Het schrale en koude weer in ons land heeft nu bijna veertien dagen geduurd en het einde hiervan is nog niet in zicht. Vergelijkt men de ge middelde dagtemperaturen in de laatste weken met de klimatologisch gemiddelde waarden, dan blijkt, dat oip één dag na de temperaturen te De Bilt 1 tot 4 graden beneden normaal waren. Voornamelijk winden uit Noordelijke richtingen waren de oor zaak van dit koude weer, omdat de lucht werd aangevoerd over de Noordzee, waar de temperatuur van het zeewater langs onze kust nog maar 6 graden bedraagt. Hoewel het weer thans een wat rustiger karak ter heeft verkregen, duurt de aan voer Van koude lucht voort. De wind blijft namelijk in de Noordhoek als gevolg van een gebied van hoge luchtdruk in het zeegebied tussen Schotland en IJsland en een gecom pliceerd systeem van lage druk in Zuidoost-Europa en de Middellandse Zee. Op de Oceaan is de depressie activiteit gering. Wel is er bij IJsland een nieuwe storing ontstaan, die naar bet Oosten beweegt, maar deze ver toont geen grote activiteit en heeft geen directe invloed op het weer in onze omgeving. UITSLAGEN OP DE PAPENGRACHT Zoals gebruikelijk organiseert De Leidse Courant ook heden avond een verkiezingsuitslagen- dienst. Voor onze bureaux aan de Papengracht worden de ver kiezingsuitslagen van Leiden op een groot bord aangebracht, ter wijl per luidspreker de uitslagen uit andere gemeenten bekend gemaakt zullen worden. Ter af wisseling worden de nieuwste gramofoonplaten gedraaid. Naar verwachting zullen de eerste uit slagen tegen zes uur bekend zijn, waarna het tegen zeven uur wer kelijk interessant begint te wor den. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt AANHOUDEND SCHRAAL WEER Droog weer met over het alge- 5 meen weinig bewolking. Koude- re nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag on- geveer dezelfde temperatuur als 5 vandaag. Zwakke tot matige, morgen af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en Noord- oost. 22 April: zon op 5.30 en onder 19.48, maan op en onder 7.08 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. Korreltje Wie zichzelf prijst, maakt zich r, belachelijk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1