S)e Êcidóe6oii^cmt Autobotsing in Oegstgeest eiste het leven van vier Amsterdammers Wetenschap moet de vrede dienen 3i. Vxtd&i zeymt de Stad en de Weveld Beroep op allen de atoomwetenschap slechts voor de vrede te gebruiken Drie inzittenden verbrandden in Volkswagen; vierde overleed in het Acad. Ziekenhuis te Leiden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 20 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. .13173 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w, f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m-m. Telefoontjes f 1.50 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZO KWAAD NOG NIET 't aat zo kwaad nog niet in Ne- ^*derland! Hij, die verre reizen doet die kan veel verhalen, zegt het spreekwoord. Wie rondom zich kijkt buiten de grenzen en dan terugblikt op het eigen vaderland, kan zijn vol doening niet verbergen, dat het m Nederland toch zo kwaad nog niet gaat. I Van een leeggeplunderd volk zijn wij weer opgestegen tot een zekere welvaart. De handel met het buitenland loopt zeer gunstig. De papieren gulden vertegenwoor digt weer een vaste ruilwaarde, het geen zijn weerslag vindt in een stij gende koopkracht van de bevolking en een toenemende lust tot sparen. De arbeidsvrede wordt nauwelijks geschokt. Communistische agitaties hebben geen vat op ons volk. Allerwege worden met man en macht nieuwe kerken, scholen, fa brieken en woningen gebouwd, prachtige wegen aangelegd; de spoor wegen rijden met het modernste ma teriaal. De gezondheid van ons volk is be ter dan in de meeste landen van Euroipa; de sociale voorzieningen (eveneens een voorbeeld voor vele landen) worden steeds doeltreffen der uitgebouwd. Er heerst een algemene vrijheid van denken en doen, welke alleen mogelijk is in een beschaafd volk, dat zichzelf in handen heeft. Het gaat zo kwaad nog niet in Ne- derland! ondanks alle critiek. Vol-1 maakt wordt het op deze wereld im mers nooit. Maar andere landen zijn afgunstig, jaloers op ons. De wijze, waarop Nederland wordt geregeerd in welke regering de Katholieken door hun eendracht zulk een gewichtig en dikwijls leiding-ge vend aandeel hebben deze wijze van regeren kan op bizonder goede resultaten bogen. Het zijn de partijen, welke de re gering vormen, die deze in grote lijn gunstige en voorspoedige ontwikke ling van ons land hebben bewerkt. En het is met name de Katholieke Volkspartij, die door strak de grote lijn van een gezonde christelijk-so- cjale politiek te handhaven, voor het gehele volk in al zijn geledingen, een stevig hou-vast geeft in deze bewo gen tijden. Laat iedereen bedenken, dat de stemming van morgen veel meer is dan een verkiezinkje voor provin ciale staten. Men stemt morgen IN FEITE voor de samenstelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaai. Men stemt vóór of tegen de regering, die ons land welvaart, gezondheid en arbeidsvrede heeft geschonken. Alleen een ondankbaar méns stemt -tegen de regeringspartijen, stemt te gen de K.V.P., stemt tegen een flink ■aandeel van de katholieken in de re gering van zijn vaderland. Maar wie •zal, ondanks alle soms gerechtvaar digde critiek, zó ondankbaar zijn, .-terwijl andere volkeren ons benijh den? Het gaat zo kwaad nog niet-in Ne derland! Voor Hollanders alleen DEGENEN, die op de mat van een ander gewest gebakerd Honderdduizenden gelovigen stonden op Paasmorgen op het St. Pietersplein te Rome om de zegen Urbi et Orbi van de H. Vader te ontvangen en zijn -Paasboodschap te horen. Vrede in vrijwillige rechtvaardigheid CencUacfU Stort in ons uit, Heer, de geest van Uw liefde, en maak dege nen, die Gij met Uw Paasgehei- men verzadigd hebt, door Uw goedheid eendrachtig. ,.;.tüa facias pietate Concordes ....maak door Uw goedheid eendrachtig! (Gebed na de Paascommunie) DE VERMISTE OOSTENRIJKSE SCHOOLJONGENS EN ONDERWIJZERS. Er is nog geen spoor gevonden van dertien Oostenrijkse schooljongens en hun drie onderwijzers, die na een bergtocht in Oostenrijk worden ver mist. Leden van reddingsploegen, die onverrichter zake in Linz, in opper- Oostenrijk, zijn teruggekeerd, heb ben verklaard dat er Vrijwel geen hoop meer bestaat dat de vermisten nog zullen worden gevonden. Noch Zijn zwakke gezondheid, noch het niet ongevaarlijke koude lenteweer hebben de H. Vader ervan kunnen weerhouden om op het Hoogfeest van Pasen aan Zijn geliefde Romeinen en aan de tienduizenden pelgrims Zijn zegen Urbi et Orbi te geven en hen toe te spreken. Om kwart over twaalf openden zich de glazen deuren van het balcon in het midden van de Sint Pin ter en verscheen de H. Vader onder het oorverdovend gejuich van naar schat ting vierhonderdduizend gelovigen. Niet alleen het Sint Pietersplein was geheel gevuld, doch ook het aangrenzende Pius XII plein en de brede Via della Conciliazione. Het balcón was in verband met de koude Noorderwind, die Rome dagenlang kouder heeft gemaakt, dan het gewoonlijk zelfs met Kerstmis is, afgschermd met glas platen. Met een krachtige, verdragende stem zette de H. Vader onmiddellijk het smeekgezang in, dat aan de plechtige zegen aan de stad Rome en aan de we reld voorafgaat. Maar nauwelijks was het Amen verstorven of de menigte op het St. Pietersplein, waar de 30.000 pelgrims uit de gehele wereld als het ware in het niet verdwenen door de ruim tien maal zo vele Romeinen, barstte wederom in toejuichingen uit. kernontploffingen getroffen en be smette punten. ecu cuiuei gewest geoanera werden, moeten hét ons niet kwalijk nemen, maar wij gaan er vrij trots op Hollanders onder de Nederlanders, te zijn. En degenen, die er anders over .denken dan wij, moeten ons ook niet euvel duiden, dat wij er nogal inge nomen mee zijn katholieke Hollan- .ders.te heten d.w.z. dat onze stam boom zonder bijlslag geworteld .staat in het geloof der vaderen van ■dit roemrucht gewest. Wij, katholieke Hollanders, heb ben hier ongetwijfeld de eerste .rechten van nederzetting. Daarom .gevoelen we er heel weinig voor ons .nogmaals in de bijkeuken van de sa menleving te laten terugzetten, zoals men drie eeuwen lang deed, toen we in de gewestelijke keuken geen lepel m de pap mochten hebben en in de provinciale huiskamer ons zelfs geen .stoel of zetel werd gegund. Wij, oer-echte Hollanders, zijn niet zo vooringenomen met onze dubbele ingenomenheid, dat wij de rechten van anderen zouden willen misken den, maar wèl eisen we het recht op mee te bedisselen in het provinciaal .bestuur en (als 't er op aan komt) mee te delen in de provinciale vrij gevigheid. I ^S' 0m sc^0on te zeggen, ons de naissance", ons geboorte recht, maar het zal bij de verkiezin gen voor de Staten van Holland op nieuw moeten blijken, dat het ook 0ns »droit de conquête", ons Over- - winningsrecht is. Men zou zijn geboorterecht, even ais Ezau, lichtvaardig verkwanse len en verspelen voor een bord „rode linzensoep", wanneer men bij de ver- f kiezingen niet opkwam voor de in ittttMMttttlÉliilii DE PAASBOODSCHAP Voor de Zegen Urbi et Orbi had de H. Vader reeds zijn Paasbood schap uitgesproken voor de micro foon van Radio Vaticana. In verband met zijn zwakke gezondheid en op advies van zijn arts heeft de H. Va der zich ertoe beperkt om in tegen stelling met andere jaren zijn rede uit te spreken in zijn studeer- en werkkamer. In deze boodschap doet de Paus een smartelijk beroep op de verantwoordelijke leiders der wereld om de vréde te zoeken bij Christus en de vernietigende kracht der kern energie te gebruiken voor vredelie vende doeleinden. Hoe gaarne zouden Wij wensen, aldus sprak de H. Vader, dat de vreugde van het feestelijke Pasen over alle mensen zou komen,opdat de Kerk in volkomen universaliteit zou kunnen zingen: „Hémel en aarde verblijden zich over Uw Verrijzenis, o Christus". Maar al is er in de hemel alle vrede en blijdschap, op de aar de is de -realiteit geheel anders. In plaats van <*en onverstoorde vrede, waarvan het geheim reeds door Christus onthuld is, vermeerdert zich •hier van jaar op jaar de bezorgde vrees, de verschrikking bijna, voor een derde wereldoorlog en voor een toekomst, toevertrouwd aan wape nen met een ongehoorde uitwerking. Wapenen, die door middel van radio actieve isotopen de atmosfeer, de aarde en zelf de oceanen lange tijd blijvend ongeschikt voor de mens kunnen maken, tot op verre afstan den van de onmiddellijk door de harde strijd verworven gelijkge rechtigdheid door het voorgeslacht en voor de gelijkwaardigheid van het nageslacht. Wij, katholieke Nederlan ders, zijn er trots op dat te zijn, wat we zijn en gevoelen er niets voor onze stoelen of zetels in de huiska mer der Staten Provinciaal door an dersdenkenden te laten bezetten. Dat zouden we achteraf, indien wij daar door een lafhartigheid je in een ge heim hokje toe hadden meege werkt, beslist niet prettig vinden en geheel onze stamboom van stoere voorouders zou minachtend de lippen krullen en hartelijke zin hebben ons een flink pak slaag te geven. Waarom ik op de K. V. P. stem? Mijn antwoord luidt: omdat ik me genouden acht te stemmen voor een door het Christendom gedra gen beleid en omdat zulk christelijk beleid onmogelijk is als het niet gevoed wordt door een gezonde samenwerking tussen alle geledingen van het christelijke volk. (Prof. mr. F. Duynstee). Een onbewoonbare wereld. Zo rij^t voor de ogen van de ang stige wereld het vooruitzicht op van reusachtige verwoestingen, van ge bieden niet langer meer bewoonbaar en bruikbaar voor de mensheid. En dan spreken Wij nog niet over de biologische gevolgen, die zich kun nen voordoen hetzij door verande ring in de kiemen of in de micro-or ganismen, hetzij door het onbekende resultaat dat een langdurige radio actieve uitwerking op de grotere or ganismen, die mens en zijn nageslacht inbegrepen kan hebben. In verband hiermede willen'wij niet nalaten te wijzen op het gevaar, dat mutage- nisch ingrijpen met het doel de na tuurlijke ontwikkeling van de erfe lijke factoren van de mens te wijzi gen kan hebben ook al omdat met de daardoor veroorzaakte afwijking waarschijnlijk die pategenïsche ver anderingen niet uitblijven, die op haar benuut de oorzaak kunnen zijn van. erfelijke ziekten en van andere verschrikkelijke dingen. Wij van Onze kant zullen onver moeid alles doeh om te bewerken, dat door internationale overeenkom sten, maar stéeds met het behoud van het beginsel der wettige verde diging de ABC-oorlog op doel- trèffende wijze verboden en verme den wordt. Maar wij vragen Ons daarbij af, hoelang de mensheid zich nog zal onttrekken aan de glans van de Verrijzenis door in plaats hiervan te vragen om veiligheid voor de moordende lichtflikkeringen van nieuwe oorlogswerktuigen; hoelang de mensen him plannen van haat en dood zullen stellen tegenover het ge bod van liefde en de belofte van de Zaligmaker tot leven? Wanneer zul len de leiders van de naties inzien, dat de vrede niet kan bestaan uit de wanhopige en geldverslindende be trekkingen van wederzijdse terreur, maar alleen uit het christelijke be ginselen van de allesomvattende liefde en in het bijzonder uit de niet afgedwongen, maar vrijwillig tot stand gebrachte rechtvaardigheid, niet uit het vermetele vertrouwen maar in het van boven ingegeven vertrouwen? Wanneer zullen de ge leerden van de wereld hun wonder bare ontdekkingen van de diepe krachten der materie uitsluitend voor vredesdoeleinden aanwendend, b.v. voor aan de menselijke activi teit goedkoop verkregen energie te verschaffen, waardoor de schaarste hieraan zal verholpen worden en de ongelijke geografische verdeling van bronnen van goederen en welvaart gecorrigeerd wordt en aan de volke ren nieuwe bronnen van voorspoed tot hun welzijn gegeven worden? Symbool der verzoening. Maar terwijl da angst steeds gro ter schijnt te worden, straalt ons in de zachte Paasglans de zachtmoe dige glimlach van de Moeder van Jezus en ook Onze Moeder aan de zijde van haar glorierijke Zoon toe. Zo spreidt deze liefdevolle Moeder Gods over hen, die in de duisternis in lijden leven, haar mantel van onvergelijkelijke tederheid uit. „O, Maria, gij, die heden in een helder der licht schittert, wees het symbool en de bron van de verzoening der mensen onderling samen met Uw Heer en Verlosser Jezus. Vermeer der het geloof van hen, die U aan roepen. Doe vqor hun ogen de hoop glanzen op de onvergankelijke goe deren, de redding van de zielen en delichamen, waarnaar zijzo vurig verlangen. Help hen om de last van de vernederingen en van de dage lijkse vermoeienissen te dragen en sterk hen. met het vertrouwen op het eeuwige en volmaakte Paasfeest van de grote menselijke familie in het Huis van den Vader in de schittering van de Hemel. Amen'.'. Tijdens het uitspreken van de re de, die overal op het Sint Pieters duidelijk- te verstaan was, dank zij de véle verdekt opgéstelde luidspre kers, was het doodstil. De rede maakte zichtbaar grote indruk. ZITTEND DE H. MIS OPDRAGEN. Naar het K.N.P. verder verneemt, heeft de H. Vader zioh gedurende geruijne tijd voor Pasen bijzonder gespaard. Hij heeft ieder voorschrift van zijn arts met grote nauwgezet heid opgevolgd, teneinde in staat te zijn Zijn paasboodsdhap uit te spre ken en de zegen Urbi er Orbi te ge ven. Ofschoon de H. Vader toestem ming heeft gekregen om de H. Mis op te dragen, spaart Hij zich ook daarbij bijzonder. Hij verricht de H. Handelingen zittend. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: kanunnik van het kathedraal ka pittel, de hoogeerwaarde heer H. W. Agterof. HOE wordt het weer? 5 (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER j Droog weer met overdrijven- j de wolkenvelden zwakke tot matige wind tussen Noordoost l Noord. Weinig verandering in temperatuur. Korreltje Hoe dierbaar is aan ieder edel hart het vaderland. NA PAAS-WEEKEND IN PARIJS Op de rijksweg Den HaagAm sterdam nabij Oegstgeest zijn van nacht omstreeks half drie twee auto's met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan vier personen het leven lieten. In de richting Den Haag reed een grote vrachtauto met aanhangwa gen, toen ter hoogte van het Marine Electronisch Bedrijf nabij Oegstgeest een personenauto uit tegenoverge stelde richting naderde, door tot nu toe onbekende oorzaak is de perso nenauto in botsing gekomen met de vrachtwagen en onder de voorzijde van deze wagen geschoven. Onmiddellijk na de botsing vloog de personenauto in brand. De vlam men deelden zich spoedig daarna ook aan de cabine van de vrachtwa gen mede. Zowel de cabine van de ze wagen als de personenauto zijn totaal uitgebrand. De bestuurder van de vrachtwagen, alsmede zijn mede- inzittende, wisten zich tijdig in vei ligheid te stellen. Het gelukte hun een der inzittenden van de personen auto uit het brandende wrak te ha len, doch verdere hulpverlening werd hun door de laaiende vlammen onmogelijk gemaakt. Drie van de vier inzittenden van de personenauto waren op slag dood, de vierde is ernstig gewond naar het Aca Ziekenhuis in Leiden overge bracht, doch In de loop van de och tend aldaar overleden. De slachtoffers zijn de 26-jarige L. Blitz, zijn echtgenote, de eveneens 26-jarige mevr. M. M. Blitz-Funcke, alsmede de dames L. M. H. Kalkman, 34 jaar en W. C. M. Ziggelaar, 40 jaar, allen uit Amsterdam. De Officier van Justitie uit Den Haag heeft een bezoek aan de plaats van de botsing gebracht. De Rijks politie van Oegstgeest stelt een on derzoek naar de oorzaak en de schuldvraag in. Naar wij nader vernemen was de volkswagen een huurauto uit Am sterdam, gehuurd door een jong echtpaar en twee dames, die samen op een kantoor werkten en met de Paasdagen een uitstapje naar Parijs gemaakt hadden. Volgens nog onbevestigde verkla ringen zou de chauffeur van de vrachtwagen een zware Merce des ingedommeld achter het stuur gezeten hebben. Uit het voorlopig onderzoek zou gebleken zijn, dat de vrachtwagen naar links is afge zwenkt en dat ten gevolge hiervan de volkswagen onder de grote wa gen geschoven is. De brandweer van Oegstgeest, die spoedig ter plaatse was, heeft het vuur met schuimblus- sers gedoofd. Pas daarna konden de drie inzittenden, die reeds overleden waren, uit het wrak eehaald worden

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1