3)e £eicbe(Soti/fca/nt Amerikaanse garantie aan Ear. Defensie Gemeenschap veRRrjzenis gelukwens helemaal alleen Troepen blijven in Europa Zolang gevaar dreigt Centraal Europa beleeft „witte" Pasen Katholiek Dus Wat dus? Vrij koude Pasen ZATERDAG 17 APRIL 195-* 45stc JAARGANG No. 13172 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 rvE maan van Pasen stijgt en U stevent door de wolken in zil ver-zijden glans van zon-bestraalde luister. De lente is in het land. De schoonmaak binnenshuis heeft roet en stof verwijderd. De winter is voorbij. Zo zij het met de ziel, die midden in de nacht de paaskaars gaat ontsteken en dompe len in de vont van het gewijde bad. Vergeten wij de sleur van alle daagse dingen; vergeven zijn de vlek ken op de ziel. Wij zijn weer rein en schoon om •t leven te beginnen als nieuwe mens herboren uit de dood, herrezen, met de God, die, van Zichzelf ver laten, het sterven overwon. Begroeten we onze God-in-Over- winningsvreugde, nu alles is vol bracht, wat Hij volbrengen moest. Het lijden is voorbij. Geen leed meer kan Hem deren Wens, ziel, uw God geluk met zijn bevrijdingsfeest, dat ons de vrijheid bracht. Ziet! Hij komt op u af, juichend in zijne vreugde, zo pas ontstegen aan de donkere spelonk. Hij nadert in het brood, als eten voor de zie len Hij nadertWat te doen? Wat anders dan te zeggen: „Wees wel kom, goede Heer", en Hem geluk te wensen met zijne zegepraal! X \/AN de week kregen we een politiek stripverhaal in de bus met zes plaatjes. Betrekkelijk klein dus, maar niettemin viel er een verstrekkend besluit in. Er was na melijk een mijnheer, die op de eer ste plaatjes de dingen scherp ging be- kijken en begon na te denken, om op het laatste plaatje mede te delen, dat hij op de Partij van de Arbeid zou stemmen. Verbaas U daarover niet, want dé betreffende mijnheer was de.hoofd figuur in een drukwerkje, dat betaald werd uit de kas van de Partij van de Arbeid en tot op heden is het ndet gebruikelijk in drukwerkjes politieke tegenstanders aan te prijzen. In zoverre kunnen wij er ons wel bij neerleggen. Waarover we ons echter sterk kun nen verbazen, is de belangrijkste re den, welke de strip-mijnheer aanvoer de voor zijn besluit. De gezinspolitiek van de Partij van de Arbeid! Dat het drukwerkje zich speciaal tot de katholieke kiezers richt, is ronduit belachelijk. Is er één partij, die met meer hardnekkigheid op de bres staat voor het gezin dan de K.VP.? Om maar even het belangrijkste te noemen: De katholieke minder heid in de grondwetcommissie heeft voorgesteld om in de grondwet vast te leggen, dat de overheid een taak heeft ten aanzien van het gezin en ook, dat die taak bestaat in het steeds „voorradig" hebben van ontwikke lingsmogelijkheden voor het gezin. In deze wens staat de K.V.P. al léén! Alléén heeft de K.V.P. ook gestaan in zoveel andere zaken, die het gezin betreffen. Denk eens aan de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen! Dat op dit terrein thans de eerste schre de is gezet in de goede richting en dat een definitieve regeling in ieder geval voor de verkiezingen van 1956 gereed is, kan alleen worden toege schreven aan de vasthoudendheid van de K.VP. Steeds staat zij alléén bij de behartiging van de gezinsbelangen, maar reeds zeer vaak heeft zij door te blijven hameren op hetzelfde aam beeld tenslotte een meerderheid kun nen vinden voor haar gezinspolitiek. We zijn blij, dat die strip-mijnheer nog twee Paasdagen heeft, om de din gen eens scherp te bekijken en na te denken. Als hij zich werkelijk ver diept in alles, wat zich rond het ge zin heeft afgespeeld in de politiek, dan zal hij, om met het P, v. d. A.- drukwerkje te spreken, „geen seconde aarzelen". Want aan zijn gezin den ken, betekent: Lijst 2 Deerenberg! £e>cóte fata na ewatiye ziekte Eisenhower zond boodschap aan E.D.G.-Ianden Bovenstaand brengen wij de eerste officiële foto van Z. H. Paus Pius XII, welke werd genomen na zijn ernstige ziekte van enige weken geleden. Ge woonlijk geeft de Paus, die nu herstellende is van een maagaandoening, welke zijn gezondheid sterk heeft ondermijnd, op Paas-Zondag zijn Zegen aan de gehele wereld. De Osservatore Romano van gistermorgen maakt officieel bekend, dat de Paus op Pasen aan de zegen Urbi et Orbi een korte toespraak zal laten voorafgaan. De Paus zal zijn rede uitspreken in zijn bibliotheek. Zijn woor den zullen via luidsprekers op het St. Pietersplein en via de radio over de gehele wereld te beluisteren zijn. GROTE SNEEUWVAL VERRASTE VELEN Berichten over zware sneeuwval zijn binnengekomen uit landen als Zwe den, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Tientallen laaggelegen Alpendorpen zullen hun eerste „witte Pasen" sedert vele jaren hebben. Het Zwitserse instituut voor lawine-onderzoek heeft gewaarschuwd voor het gevaar van sneeuwverschuivingen na de „ongewone" sneeuwval. Skiërs en toeristen, die van plan zijn er met Pasen op uit te trekken, worden aan geraden op de gebaande sporen te blijven. NEDERLANDS STUDENT VERMIST. De Zwitserse radio heeft gister avond in haar uitzending de luiste raars verzocht de politie te helpen bij het vaststellen van de verblijfplaats van een Nederlandse student (E. L. uit Den Haag) die gisteren niet te ruggekeerd is var een wandeling door de naburige bossen. In Oostenrijk worden 14 toeristen, onder wie 10 schooljongens, ver mist. Er wordt gevreesd voor hun le ven. Zij zijn gisteren met drie leer krachten in een sneeuwstorm geraakt op de Dachstein. Sindsdien is niets meer van hen vernomen. Het was een groepje Duitsers. De Dachstein is een verraderlijke plek van 3.000 meter hoogte; De berg was gisteravond in een dichte mist gehuld. In de Tiroolse Alpen worden ver der nog twee Duitsers en een Oos tenrijker vermist. Sneeuwstormen en stormen brach ten het „zonnige Italië" een koude- Uitermate 'belangrijk en zeer verantwoordelijk is de daad, die de stem gerechtigde katholiek a.s. Woensdag mag stellen. Belangrijk omdat het gaat om het provinciaal bestuur en om de samenstelling van de Eerste Kamer. Onze provincie is de zwaarste provincie van Nederland. Er wonen bijna twee en een half millioen mensen in, er liggen zeer grote steden in; de industrie is er veelzijdig vertegenwoordigd; hier liggen belangrijke land en tuinbouwdistricten. Maar vooral gaat het om de mensen, om hun arbeid en om hun cultuur; om hun gezinnen en om hun toekomst. Daarvoor is nodig opbouwend werkvan de principiële politici, die de ont- -1 wikkeling van stad en land beleidvol besturen en het algemeen belang die- nen door toepassing van de katholieke maatschappijleer. Dat eist echter ook dat de katholieke kiezers en kiezeressen deze mannen kiezen en door hen te kiezen het vertrouwen uitspreken in hun eigen mensen. KatholiekdusStemmen wij de KVP-politici. Dusgeen KNP, want een splinterpartij heeft in de practische politiek mets te betekenen. .Dusgeen WD, want een liberale partij heeft nooit anders dan so- ||ciale tegenstelingen opgeroepen. 1 Dusgeen P.v.d.A., want deze partij pronkt zo met KVP-veren dat net beter is voortaan te spreken van de Partij van de Aanmatiging. Om nog maar te zwijgen van de onmogelijkheid om de grote levensvragen te be antwoordenmet socialisme. De KVP heeft geen behoefte aan pochen; wij kunnen met ere wijzen op wijlen Mr. Bolsius, wij kunnen voor de dag komen met onze momentele Gedeputeerden Wittenberg en Deerenberg. Omdat van KVP-zijde steeds de stelregel is gehuldigd: handel vanuit ons principe, stel daden, voor het al- gemeen welzijn; daarom gaat het bij ons niet om personen maar om de hoogst belangrijke zaken voor alle groepen. Katholiekdus. Stemmen wij Woensdag en verwaarlozen onze plicht niet. Stemmen wij KVP, lijst 2. Wekken wij alle katholieken op nu echt eendrachtig te zijn. En denken wij n ons stemhokje aan het woord, aan de smeekbede van onze Kardinaal De Jong: bewaart Uw eenheid. M. President Eisenhower heeft gisteren een boodschap gezonden aan de re geringen van de zes Westeuropese landen van de E.D.G., waarin hij verze kert, dat, zolang er een bedreiging van de veiligheid van de Westelijke lan den bestaat, Amerikaanse troepen in Europa gestationneerd zullen blijven. In zijn boodschap, kennelijk een poging om de Franse ratificatie van de Europese Defensie-Gemeenschap te verzekeren, doet hij tevens de belofte, dat er tegen zal worden gewaakt, dat herbewapening van West-Duitsland een gevaar voor Frankrijk gaat vor men. DE ZES PUNTEN. Deze boodschap, die uit zes punten bestaat, is uit het vacantieverblijf van de president in Augusta in de staat Georgia aan de Europese hoofd steden gezonden. De 6 punten zijn: IDe Ver. Staten zullen in Europa, met inbegrip van West-Duits land, zulke troepen handhaven „als noodzakelijk en gepast is om te verze keren, dat een billijk Amerikaans aandeel wordt geleverd aan de strijd krachten voor de gemeenschappelijke verdediging ,van het Noordatlantisch gebied, zolang dit gebied bedreigd wordt". 2 De Ver. Staten zullen met de landen van de E.D.G. overleg plegen over kwesties van gemeen schappelijk belang, waaronder ook valt de vaststelling van de strijd krachten, welke ter beschikking wor den gesteld van de opperbevelhebber in Europa, generaal Alfred Gruen- ther. O De Ver. Staten zullen een zo nauw mogelijke integratie van de strijdkrachten cler E.D.G. aan de ene kant en van de strijdkrachten der Ver. Staten aan de andere kant stimuleren. A De Ver. Staten zullen er, in overeenstemming met mijn aan bevelingen aan het Congres, naar blijven streven om de veiligheid van de Atlantische gemeenschap te ver sterken door in grotere mate dan tot nu toe inlichtingen uit te wisselen over het militaire gebruik van nieu we wapenen en van de nieuwe tech niek, bestemd voor de verbetering van de gemeenschappelijke defensie. (James Hagerty, de perschef van de president, heeft dit punt toegelicht. Hij verklaarde, dat dit ook inhoudt de uitwisseling van inlichtingen met betrekking tot het gebruik en het ef fect van waterstofbommen en atoom wapens, zowel wat militairen als burgers betreft. De toezegging strekt zich evenwel niet uit tot de produc tiegeheimen). C In overeenstemming met haar politiek van volledige en voort durende steun voor de handhaving van de ongeschondenheid en de een heid van de E.D.G. zal de Ameri kaanse regering elke actie, „van wel ke kant die ook moge komen", welke aan toe, zullen de Ver. Staten over leg plegen met de andere landen van de Noordatlantische verdragsorgani satie. Deze belofte is er kennelijk op gericht om de Franse wees weg te nemen, dat een heropleving van de Duitse kracht door de E.D.G. een be dreiging zou worden voor de veilig heid van Frankrijk zelf. Zij komt neer op een garantie, dat de Ameri kaanse troepen niet uit Europa zul len worden teruggetrokken, nadat Duitsland is herbewapend. I? De Ver. Staten beschouwen het Noordatlantische verdrag, zo wel thans, als ten tijde van zijn ra tificatie, als „een verdrag van onbe paalde duur". Preciserend zei de pre sident: „De Ver. Staten vragen de aandacht voor het feit, dat het geheel in strijd zou zijn met hun veiligheids belangen, indien zij uit de NAVO zouden treden, wanneer op het vaste land van Europa de soliede eenheids kern is gevormd, welke door de Euro pese Defensie Gemeenschap zal wor den voortgebracht. Eisenhower verklaarde verder, dat de essentiële elementen van de in de boodschap vervatte Amerikaanse po litiek met de republikeinse en demo cratische leiders van het Congres be sproken is. Rereferend aan de door liem neer gelegde beginselen, zei de president: „De Vpr. Staten zijn vol vertrou wen, dat de betrokken Westeuropese landen, nu zij deze beginselen ken nen, door ratificatie van het verdrag prompt verder zullen gaan met dt ontwikkeling van de Europese De fensie-Gemeenschap". golf, die men daar omstreeks Pasen niet gewend is. Op het gehele schier eiland daalde de temperatuur sterk en in de Domodossola-vallei, nabij de Zwitserse grens, viel een kwart me ter sneeuw. Ook werd zware sneeuw val gemeld op de bergen om Florence en op de Fufoaiolo-berg, nabij de oorsprong van de Tiber. In Rome vielen slagregens en de temperatuur daalde tot 5.7 graden, bepaald onbehaaglijk weer voor de i die ongeschondenheid en eenheid duizenden pelgrims en toeristen die bedreigt, als een bedreiging zien van de Paasweek in de eeuwige stad door- de veiligheid der Ver. Staten. In zulk brengen. een geval, zo voegt de president er stonden bij het graf soldaten met vaste voeten, schild en speer, zo zoudt Gij ons niet kunnen laten uw stralende verrijzing, Heer. De nacht was stil en 't ademhalen der wachters, als de dag begint, spon zich tot fluisterende verhalen die wiegden op de lentewind, die zachtjes door de takken speelde als harpspel: en de zware tred der wachters, die zich daar verveelden, was ongewild een stil gebed. f Viij mocht die donk're cel niet laten voor 't zuiv're, stralend hemellicht, daar stonden immers twee soldaten, een zware steen, het graf was dicht. Maar met uw stille, bleke handen, omvatte Gij heel ons bestaan, tot alle mens in allé landen zoudt Gij vanuit uw grafcel gaan. W ""at zouden wij;, ons dan beklagen om 't leven,'angstig, ongewis, nu toch de Heer om ons te schragen vanuit zijn graf verrezen is? FRANS SCHNEIDERS. VOLDOENING IN FRANKRIJK. De Franse minister van buitenland se zaken, Bidault, is van mening, dat de boodschap van president Eisen hower voldoet aan de Franse voor waarde voor bekrachtiging van de E. V.G., aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenland se zaken. In de boodschap neemt Amerika meer verplichtingen op zich dan het deed volgens het Atlantisch Pact. Dit omschrijft n.l. niet de vorm van de militaire bijstand, die de onder tekenaars elkaar moeten geven, ter wijl in Eisenhowers boodschap pre cies wordt gezegd, dat de Amerikaan, se troepen in Europa zullen blijven, indien een Europees leger zal worden gevormd. m (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). S AANHOUDEND VRIJ KOUD. S Tamelijk heldere nacht met opnieuw plaatselijk zware nacht- 2 vorst. Morgen overdag toene- mende bewolking met in de na- middag kans op een bui. Zwakke j 2 tot matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord en 5 en West. Aanhoudend vrij koud 18 April: zon op 5.39 en onder 19.41, maan op 20.34 en onder 5.09 uur. 18 April 6.48 uur V. M. 19 Aprilt zon op 5.36 en onder 19.43, maan op 21.43 en onder 5.28 uur. 20 April: zon op 5.34 en onder 19.45, maan op 22.50 en onder 5.53 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen hebben Noordelijke winden koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht, over ge heel West- en Midden-Europa ge voerd. In Polen en Oost-Duitsland viel daarbij sneeuw. Uit het Oosten van ons land werden gisteren ha gelbuien gemeld en in de Ardennen en Vogezen vielen sneeuwbuien. In de Rhonevallei waait de mistral. De Noordelijke luchtstroming wordt ver oorzaakt door een depressie, die bo ven West-Rusland ligt en door een hogedrukgebied boven de Britse eilanden. Dit hogedrukgebied heeft een krachtige uitloper over Scandi navië, maar deze begon vanmorgen in betekenis af te nemen onder in vloed van 'n „depressie-systeem" bij IJsland en Jan Mayen. Een front van deze depressie, dat in de afgelopen nacht over IJsland trok, zal waar schijnlijk gedurende de Paasdagen ons land passeren. Het zal echter niet van veel neerslag vergezeld gaan. Het Britse hogedrukgebied zal zich in de komende dagen nog naar het Noor den uitbreiden en daarom moet ver wacht worden, dat de wind in hoofd zaak uit Noordelijke richting zal blij ven waaien. Er zullen wel perioden met zonneschijn voorkomen, maar de zon zal niet in staat zijn de polaire lucht belangrijk te verwarmen. We moeten daarom op vrij koud Paas- weer rekenen. Nieuwe Oosterse puzzle DUTJ.ES IS NA EEN bliksembe zoek aan Londen en Parijs weer naar huis teruggekeerd en hij is daar aangekomen als een tevreden man; als een man, die een nieuw werk op stapel heeft gezet en met succes de grondslagen ervan heeft gelegd. Dat nieuwe werk is de „Nato" voor Oost-Azië, n.l. een collectief verde digingssysteem, dat de vrede in Oost- Azië moet bewaren zoals de Nato dat moet doen voor het Westen. Hij heeft er de grondslagen 0 voor gelegd, meer nog niet; zij moeten eerst drogen en hard en stevig worden, voordat ver der kan worden gebouwd. Maar hij heeft zowel Eden als Bidault zover gekregen, dat zij het plan in princi pe hebben aanvaard en daarmee is één van de meest fundamentele voor waarden vervuld. Slechts één, want er zijn er meer. Het plan is, zoals gezegd, bedoeld om de vrede te bewaren in het Oos ten en wel door een verbond van vrije staten in Azië en aan de Stille Oceaan. Maar dan moeten althans het merendeel der in aanmerking ko mende staten ook mee willen doen en hier beginnen reeds onmiddellijk de vraagtekens. Vooreerst is het de vraag, welke staten in aanmerking komen, en ver volgens: wie zullen willen toetreden? Om maar direct een twijfelgeval te noemen, dat dicht bij huis is: komt Nederland met Nieuw Guinea in aan merking? De Nederlandse regering heeft zelf haar standpunt nog niet bekend gemaakt, omdat het eerst de kat uit de boom wil kijken en wil ?ien, wie er allemaal meedoen. De meest bedreigde staten, als Birma en Siam bijv. zullen zich allicht haasten om zich bij het denkbeeld aan te sluiten en een land als Australië zal zich gaarne met Nederland willen verstaan voor een gezamenlijke ver dediging van N. Guinea. Australië is n.l. doodsbenauwd voor een overgave van dit stuk Neder lands gebied aan Indonesië, dat het vandaag of morgen toch in rode han den ziet vallen, waardoor N. Guinea een springplank zou vormen voor een rode invasie in Australië zelf. Zo zijn er direct wel belangheb benden aan te wijzen, die als gega digden voor het lidmaatschap van zo'n Oost-Aziatisch verdedigings^ pact willen optreden. Maar daarnaast zullen er andere staten zijn, die zich nog niet zo di rect bedreigd voelen en de noodzaak van een tijdige aaneensluiting niet zo urgent achten. Zij zullen aarzelen en bij hun aarzeling zou het meedoen van zulke machtige staten als de Westerse Grote Drie wel eens aanlei ding kunnen zijn om zich terug te trekken. Helemaal ongelijk zouden zij dan niet hebben, want het zou in derdaad juist zijn, dat het Westen dan een overwegend aandeel in de defensie van het Oosten zou hebben met het gevolg, dat ook de aanspra ken van het Westen op de politieke leiding in het Oosten in dezelfde mate zouden toenemen. Het Oosten heeft zich nog te kort ontworsteld aan de „koloniale sla vernij" om niet dan met groot wan trouwen elke maatregel, welke de invloed van het Westen zou kunnen vergroten, te zien als een terugkeer r.aar de afgezworen koloniale ver houdingen. Daar komt nog bij, dat het Oosten nog meer in zichzelf verdeeld is dan het Westen. Staten als India, Indo nesië, Japan en Australië bijv. vor men geen eenheid van gelijk gezin den. Japan bijv. zou nog een groter angst-probleem voor menig Aziatisch land opleveren dan Duitsland voor Frankrijk. En wat te doen met iemand als Tsjang Kai Sjek of Syng- man Rhee? Neen, dit militaire integratie-plan voor het Oosten zal nog een grotere puzzle blijken te zijn dan, het Europe se leger het is voor het Westen. Korreltje Een specialist is iemand die steeds meer weet over steeds minder.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1