3)e £aid6e(Eoii/fca/iit ENGELANDS BINDING MET HET Deens vorstenpaar naar Nederland EUROPESE LEGER Russische Berlijn emigrant te ontvoerd „Mijn man is zeker ontvoerd Unie-statuut met Indonesië Gaullisten ontevreden over Britse toezeggingen Scheuring in Labour Ook Parijs eens met Dulles Directeur: C. M- v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 15 APRIL 1955 45ste JAARGANG No. 13170 ENGELAND en het Europese leger Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 SCHRALE HARTEN In een tijd, die met napalm- 1 bommen werpt bij wijze van Paaseieren en met ambtelijke onbe wogenheid door de radio spreekt over het „uitroeien", „opruimen", vernietigen" van menselijke (toe vallig vijandelijke) wezens alsof het ratten zijn of ander schadelijk ge- <üertein zulk een, ondanks al zijn zieke weelde, barbaarse tijd, is het of de sterfdag van Jezus zelf is uitgestorven. Uitgestorven in de har ten der mensen. Het is niet, dat wij met opzet een andere kant uit kijken, om het schouwspel te ontlopen van de bloe- dige Worm; gespijkerd kronkelend aan het kruis. Want we kunnen ons voorstellen, dat ook Maria met opzet de andere kant heeft uitgekeken. Wij kijken er in 't geheel niet meer naar, omdat deze lijdende mens ons niet interesseert. Indien we er nog wel naar kijken we zijn nu een maal katholiek komt waarachtig geen vleugje warme ontroering en dankbaarheid ons schrale hart be dauwen. Zou het dan maar niet beter zijn, onwetend Wie daar hangt te sterven, voorbij te lopen? Eerst in Jezus' brekende ogen kij ken en dan voorbij te lopen, is een belediging, waarbij vergeleken de spotternij van Jerusalems gepeupel nog sympathiek aandoet. Deze hedendaagse christelijke on verschilligheid „neemt" Jezus niet: „Och, waart ge maar koud of warm! Omdat ge lauw zijt, warm noch koud, daarom zal Ik u uitspuwen uit mijn mond". We zitten ook hier in Neder land te houen met het probleem der geloofsverzaking en -verzwakking. Dit probleem is weinig problema tisch, indien we, op deze Goede Vrij- dag, met het kruis in de vuist, de temperatuur opnemen van ons eigen bloed. Het probleem, dat zijn wij- zelven. De oplossing en genezing er van hebben wij, met het kruis, dus selven in handen. Eden deelt overeenkomst mede Geen deelneming, wel practische steun De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren het Lagerhuis ingelicht over de gisteren in Parijs ondertekende overeenkomst tot regeling van Engelands banden met het geprojecteerde Europese leger. Te zelfdertijd publiceerde de Britse regering twee documenten die de tekst van de overeenkomst en de tekst van de Europese leger overeenkomst zelf geven. De EDG, waarvan de verwezenlijking allermeest nog stuit op de aarzeling van Frankrijk, zou Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg alliëren, terwijl Engeland en de Ver. Staten zonden samenwer ken, maar niet als leden. Eden zeide, dat Engeland zich ten doel stelt zijn banden met de EDG zo practisch en doeltreffend mogelijk te maken. Volgens de overeenkomst bindt de Britse regering zich overleg met de zes landen van de EDG te plegen, alvorens Britse troepen uit Europa terug te trekken. Zij voorziet er verder in, dat Groot-Brittannië iemand met de rang van minister zal aanwijzen om met de Raad van ministers van de EDG te vergaderen, „wanneer algemene problemen van samenwerking tussen het Verenigd Koninkrijk en de EDG en kwesties van wederkerig belang door de Raad besproken worden." Engelands aanbod DE BRITSE minister van buiten landse zaken Eden heeft thans de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder Engeland wil samenwer ken met de Europese Defensie Ge meenschap. Rechtstreeks deelnemen aan het Europese leger wil Engeland niet, maar dat betekende niet, dat Al bion nog steeds op het standpunt van het „splendid isolation" staat of zich wenst te onttrekken aan lastige verplichtingen. Engeland meent, dat het zulke vergaande militaire bin dingen formeel niet kan aan 0 vaarden met het oog op het Britse Imperium. Maar van de andere kant heeft Eden het buiten twijfel gesteld, dat Engeland zijn verantwoordelijkheid voor Europa's defensie daarom niet wil afwijzen. Deelnemen wil of kan het niet, maar steunen wel. Vandaar Engeland's toe zeggingen om deel te nemen aan £e werkzaamheid van verscheidene or ganen der E.D.G. en zijn troepen in te schakelen voor defensie-doelein den op het vasteland, zelfs onder niet-Brits opper-commando. Dat Engeland op die wijze, niet formeel maar todh wel practisch, meedoet met het Europese leger heeft tot doel tegemoet te komen aan de Franse vrees voor de overheer sing van de Duitsers binnen het ka der van dit Europese leger. Het heeft dus de betekenis van een be- lanrijke concessie aan Frankrijk. Is Frankrijk daarmee tevreden? Neen, zeggen de ministers, die de Gaullistische partij vertegenwoordi gen, en ook de Franse socialisten zijn niet voor 100 tevreden; zij zijn althans verdeeld in hun appre ciatie. Maar overigens moet men toe geven, dat Londen vele voorstanders van het Europese leger-plan een hart onder de riem heeft gestoken. In West-Duitsland heeft men de thans gepubliceerde overeenkomst „met grote voldoening" vernomen. Maar als men er daar op rekent, dat het Franse parlement nu vlot de ra tificatie van het E.D.G.-verdrag zal afwerken, dan heeft men het toch mis. De Franse president heeft nu nog een kabinetscrisis kunnen bezwe ren met het oog op de naderende conferentie van Genève, maar straks zal hem dat waarschijnlijk niet meer gelukken. TEGEMOETKOMING AAN BEZWAREN. Dit verdrag kan gezien worden als een Britse poging om tegemoet te ko men aan een van de drie belangrijke voorwaarden, welke de Franse Natio nale Vergadering gesteld heeft voor de behandeling van het EDG-verdrag. Het voornaamste artikel van het verdrag, dat door vertegenwoordigers van alle zes mogendheden is gepara feerd, luidt: „Het Verenigd Koninkrijk en de Europese Defensie Gemeenschap zul- len een procedure vastleggen voor overleg over vraagstukken van we derkerig belang, o.a. de sterkte van de troepen van het Verenigd Ko ninkrijk en van de Europese Defen sie Gemeenschap, welke op het Euro pese continent onder het commando van geallieerde opperbevelhebber in Europa geplaatst zijn en elke belang rijke wijziging in de sterkte of sa menstelling van deze troepen"# Een permanente Britse vertegen- Koningskinderen gaan ouders tegemoet Prins Charles en prinses Anne zijn Woensdagnamiddag per trein uit Lon- ren naar Portsmouth vertrokken, om daar aan boord te gaan van het ko ninklijk jacht „Brittannia". Zij zullen hun ouders, koningin Elizabeth en de hertog van Edingburgh, die uit de Gemenebestlanden op de terugreis zijn, tot Tobroek tegemoet reizen. Er zijn beperkingen aangebracht in het programma van de reis van ko ningin Elizabeth in Oeganda, Oost- Afrika, zo heeft de regering van Oeganda Woensdag bekendgemaakt. De koningin zal geen wegen volgen, die dwars door het land gaan, en geen bezoek brengen aan Kampala, de hoofdstad van Boeganda. Als re den voor deze wijziging wordt de huidige toestand in Kenia opgege ven. Enige tijd geleden nam de Loekiko (het parlement) van de provincie Boeganda in Oeganda een resolutie aan, waarin gevraagd werd het be zoek van koningin Elizabeth uit te stellen, omdat de provincie „nog rouwt" over het feit, dat de kabaka (koning) door de Britse regering is afgezet. GEVAARLIJKE TENDENZ XOrof Romme citeerde onlangs op een vergadering een artikel, waarin werd beweerd, dat het red den van zielen niet tot de politieke doeleinden behoort. Zo'n uitlating is een overweging waard. Enerzijds is het natyurlijk juist, dat de politiek er niet is. om het werk van de geestelijkheid overbo dig te maken, maar anderzijds be speurt men hier ook de tendenz, om de politiek los te maken van de godsdienst. En dat is een gevaarlijke tendenz! Want men behoeft niet ver te zoe ken. om te kunnen vaststellen, dat de politiek in staat is en dat ook met terdaad heeft getoond om zielen naar de ondergang te voeren. Denk woordiger zal de dagelijkse zaken m^t de EDG-raad van commissarissen be hartigen. CONCESSIE AAN FRANKRIJK. Eden verklaarde, dat Engeland, door in te stemmen, dat Britse troe pen in sommige gevallen, onder com mando van Europese legerchefs, zou den dienen, 'n concessie aan Frank rijk heeft gedaan, die een „laatste kans" is. op het vaste land van Europa, met inbegrip van Duitsland, die strijd krachten te handhaven, die nodig en geschikt kunnen zijn om een eerlijk deel bij te dragen aan de strijdkrach ten van de NAVO. Ons doel is geweest, zeide hij,te bevestigen, dat Britse strijdkrachten „in flinke omvang" op het continent aanwezig zullen zijn voor en nadat enige agressie begint. Eden verklaarde, dat de nieuwe overeenkomst, welke van kracht zal worden, wanneer en indien dit met de EDG het geval is, de integratie van Britse en EDG-strijdkrachten binnen de NAVO zal verzekeren. Engeland is bereid, zo zei hij, een Britse pantserdivisie, die thans in Duitsland is, in een EDG-corps te plaatsen, zodra het corps gereed is haar te ontvangen. De schikkingen zouden zolang du ren, als de geallieerde opperbevel hebber, generaal Gruenther, het wenst en de waarborgen verstrekken en nakomen, die door de driemogend- heden-verklaring van 27 Mei 1952 aan de EDG-naties gegeven zijn. Eden zei ook nog, dat, wanneer de Europese luchtstrijdkrachten gevormd zullen zijn, eenheden van de Royal Air Force met Europese eenheden zullen deelnemen in alle luchtmacht- groepen van de NAVO. Deze eenhe den zullen staan onder een geïnte greerd algemeen hoofdkwartier. Op de vraag, waarom Engeland niet volledig tot de EDG toetreedt, ant woordde Eden: „Hare Majesteits re gering voelt zich niet in staat het De minister zeide voorts, dat de Huis te adviseren de stap te nemen Britse regering op zich heeft genomen tot de EDG toe te treden". Tegenhanger van Petrov Len zijn vinger op zijn lippen gelegd en had geen antwoord gegeven. De twee vrouwen waren met hun verhaal niet onmiddellijk naar de politie gegaan. Het eerste bericht Tegenstrijdige verhalen doen op kwam pas toen mevrouw Glaeske de bet ogenblik de ronde in Berlijn over politie belde en vertelde dat zij bij de verdwijning van dr. Alexanderhaar terugkomst uit de bioscoop de Trutsjovitsj, een belangrijke Russia j deur van haar huis op een kier had sche emigrant. Volgens de politie gevonden, terwijl de loper uit de van West-Berlijn is de man ontvoerd na bewusteloos geslagen te zijn. Vol gens het Oostcuitse ministerie van binnenlandse zaken is Trutsjovitsj vrijwillig overgelopen onder mede neming van belangrijke documenten en een „spion". In het Westen van Berlijn is men er van overtuigd dat de Rus het slachtoffer is geworden van de ver metelste ontvoering sinds de verdwij ning van dr. Linse in Juli 1952. De Westberlijnse politie zegt dat Trutsjo vitsj is ontvoerd uit een huis in West Berlijn, bewoond door Heinz Glaes ke, plaatselijk voorzitter van een bond van voormalige krijgsgevange nen. Dinsdagavond zou Trutsjovitsj bij hem op bezoek zijn gegaan. Twee vrouwen die in hetzelfde huis wonen hebben verklaard dat zij een groep mannen de trap hebben zien afdalen. Een van hen droeg een be wusteloze man, wiens beschrijving klopt met die van de Russische emi grant. Een vrouw met donker haar en nog een man volgden de kleine stoet naar beneden. De vrouw droeg een opgerold kleed onder haar arm. Een van de getuigen heeft die avond Glaeske nog gevraagd wat er was gebeurd maar Glaeske had al- Aldus verklaarde Mevr. Petrov „Mijn man is vast en zeker ont voerd", verklaarde gisteren te Can berra mevrouw Vladimir Petrov, de vrouw van de Russische diplomaat, die bekend heeft chef van de Sovjct- spionnagedienst in Australië te zijn geweest en nu in een schuilplaats maar eens aan de jeugd in het Duits land van Hitler of, om in deze tijd te blijven, aan de toestanden, die heersen aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn. Het is aan geen twijfel onderhe vig, dat het tot uitdrukking komen van het godsdienstige beginsel in de politiek van zeer veel betekenis is. Ook zonder de sterk sprekende voor beelden van Hitler-Duitsland en Ruslands satellieten is dat duidelijk. Hoeveel zaken zijn er niet ki onze binnenlandse politiek, die nauw be trokken zijn bij het heil van de zie len. Neem de woningbouw of het onderwijs! In een zedelijk en geestelijk ver deeld volk als het onze, heeft de ka tholieke politiek wel degelijk tot taak om zielen te redden en in dit verband mogen we Wij zijn, dat het departement van Wederopbouw thans een katholieke bewindsman heeft. Voor ons is de K.V.P. de partij, via welke wij onze beginselen in het maatschappelijk leven tot gelding kunnen brengen. verborgen wordt gehouden. Met de ogen rood van het huilen zat mevrouw Petrov tijdens een persconferentie op de Russische am bassade tussen ambassadeur Nikolai Generalov en zijn persattaché. „Ik geloof niet, dat mijn echtgenoot asyl heeft gevraagd", herhaalde zij. Vrijwel gelijktijdig hebben de bei de Kamers van het Australische par lement in ijltempo een wet aange nomen, waardoor een koninklijke commissie wordt ingesteld om een volledig onderzoek in te stellen naar de door Petrov overhandigde docu menten en de mondelinge verklarin gen van de diplomaat over de com munistische spionnage-activiteit. Uit alles blijkt, dat deze documenten zeer, zeer sensationeel zullen zijn. Reeds nu is bekend, dat een aan tal Australische functionnarissen op zeer hoge politieke posten leden van de Russische ambassade behulpzaam is geweest bij het verzamelen van gegevens over Australische defensie projecten, zoals de prcefbaan voor raketten en atoomprojectielen te Woomera in Noordwest-Australië. Niettemin is gebleken, dat de ligheiSsdienst op deze proefbaan (on danks enkele lekken) goedi heeft ge- functionneerd. De documenten, waarin 'tot nu toe namen worden genoemd van onge veer 30 Australiërs, die met de Rus sen hebben samengewerkt, bevatten ook instructies van Moskou om in dustriële sabotage te plegen. Zij zul len, na te zijn vertaald, naar alle lan den van het Britse Gemenebest wor den gezonden en vermoedelijk ook naar Amerika. Op 26 April a.s. zullen Koningin Ingrid en Koning Frederik van Deneraar ken voor een driedaags bezoek aan Nederland, In Amsterdam arriveren. De vorst en vorstin zullen, als gasten van Koningin Juliana en Prins Bern- hard, hun intrek nemen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Een statieportret van het Deense koningspaar. gang was verdwenen. De poedel zat jankend in de gang en miste een tand uit zijn bek. Een paar uur la ter bleek dat haar man niet terug keerde. De Westberlijnse politie heeft bekend gemaakt dat hij wordt vermist. Van Oostduitse zijde geeft men een geheel andere lezing: Trutsjovitsj wenste te breken met „de neo-fas- cisten in West-Berlijn" en was naar het Oosten gevlucht. Om te bewij- zen dat men hem kon vertrouwen kmEen over cle Nederlands-Indonesi In Juni besprekingen De minister zonder portefeuille, rar. J. M. A. H. Luns, heeft gistermiddag aan de plaatsvervangend Hoge Com missaris van Indonesië het antwoord van de Nederlandse regering over handigd op de Indonesische nota van 22 Maart jl. in zake te voeren bespre- had hij een belangrijke agent van een Amerikaanse spionnage-organi- satie meegenomen en een stapel pa pieren die betrekking hadden op spionnage. sche betrekkingen. In deze aniwoord-nota verklaart de Nederlandse regering zich bereid tot besprekingen in de tweede helft van Coty voorkwam crisis Met zijn persoonlijk gezag heeft president Coty gisteren een crisis in de Franse regering moeten bezweren. Een crisis, die hoog oplaaide toen de bepalingen omtrent de Britse samenwerking met de voorgeno men Europese Defensie Gemeen schap bekend werden en die nóg gevaarlijker werd, toen de hevig op ponerende Gaullistische ministers de steun kregen van de radicale minis ter van Financiën, Faure, die al even zeer als zij vond, dat de beraamde samenwerking in genen dele tege moet kwam aan de Franse wensen. „Onze Britse vrienden hebben ons een grote dienst bewezenzij heb ben het Europese leger in de kiem gesmoord", zeggen de anti-EDG-par- lementsleden De tegenstanders eisen, dat hun wensen in zake de Britse samenwer king vervuld moeten zijn, alvorens het parlement zijn sanctie mag ge- De leider van de linkervleugel van de Labour-partij, Aneurin Bevan, heeft gisteravond zijn ontslag geno- v j men uit het „schaduwkabinet" van I Labour in verband met geschillen over de buitenlandse politiek. Bevan trad af ten gevolge van hef. tige meningsverschillen over de par tijpolitiek in zake een ondersteuning van een Duitse herbewapening en be treffende de politiek ten aanzien van het Verre Oosten. Bevan heeft gisteren verklaard, dat, indien de Amerikanen blijven vast houden aan het door hen voorgestelde verdrag voor Zuidoost-Azië, hun ver teld dient te wprdpn, „dat zij het maar alleen moeten doen". Iven aan het Europese-Leger-verdrag. Het vermoeden bestaat, dat de pro- EDG-ministers met name die van de MRP, waartoq ook minister Bi- dault behoort vandaag tijdens een kabinetszitting het bepalen van de datum der parlementaire debatten over het Europese leger willen door zetten. En het was de bedoeling van president Coty, de Gaullisten en ra dicalen tijdens de komende kabinets zitting te doen afzien van al te felle demonstraties tegen de EDG. Vooral van de Gaullistische minis ters werd verwacht, dat zij het onder werp EDG zouden aangrijpen voor het verwekken van een regeringscri sis, 12 dagen voor het begin van de Geneefse conferentie. Minister Bi- dault daarentegen en dat vergroot de dreiging heeft al verscheidene malen verzekerd, dat hij niet naar Genève zal vertrekken, wanneer de datum voor het ratificatiedebat niet is vastgesteld De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, zal vandaag van zijn reis naar Londen en Parijs in Amerika terug zijn. Voor zijn vertrek werd een ge meenschappelijk Frans-Amerikaans communiqué uitgegeven, waarin ver klaard wordt, dat Frankrijk en de Ver. Staten hebben besloten „de mo gelijkheid te zullen onderzoeken om, binnen het verband van de Ver. Na ties, een collectieve verdediging te verwezenlijken ter verzekering van de vrijheid, vrede en veiligheid van Zuidoost-Azië en het Westen van het gebied van de Stille Oceaan". Dit is een overeenkomstige ver klaring als eerder te Londen uitge geven werd. Juni a.s. over het Unie-statuut en het de overige R.T.C.-overeenkom- sten verwerkte complex van voor zieningen. De Nederlandse regaring verklaart zich niet bereid de status van Neder lands Nieuw-Guinea in de besprekin gen te betrekken. De NetteVIbttdSè regering stemt in met het voorstel van de Indonesische regering om de besprekingen te doen plaats vipden <joor delegaties, die zul len worden gevormd door enkele mi nisters. Zij zlillen onder leiding staan van de ministers van Buitenlandse Zaken. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 3 10 uur). VRIJ KOUD. Opklaringen en slechts hier en j plaatselijk lichte nachtvorst. daar een bui. Matige, af en toe j vrij krachtige Noordelijke wind. j Vrij koud met in de vroege och- j tend plaatselijk lichte nachtvorst, j 16 April: zon op 5.43 en onder 19.38, maan op 18.15 en onder 4.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van heden 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt 0 C. OSLO poolsneeuw 1 H STOCKHOLM geheel bew. 2 KOPENHAGEN licht bew. 5 LONDEN zwaar bew. n AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL geheel bew. 10 PARIJS zwaar bew. 9 BORDEAUX licht bew. 5 GRENOBLE licht bew. 6 NICE licht bew. 12 WARSCHAU regen 2 BERLIJN regenbui 5 FRANKFORT regen 9 iMüNCHEN geheel bew. 7 ZüRICH geheel bew. 3 GENèVE onbewolkt 2 H LOCARNO onbewolkt 7 WENEN regen 9 INNSBRUCK zwaar bew. 2 ROME licht bew. 9 Korreltje Ieder heeft zijn wens, maar niet allen hebben dezelfde wensen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1