DE TAMTAMKLOPP Sterke toename van het aantal dodelijke verkeersongevallen De nieuwe voorjaarsschoen: licht en buigzaam Viervoudige werking Doodde Hagenaar z'n vrouw om bezit van een werkbank 1 PONDERDAG 15 APRIL 195* DE LEIDSE COURANT V1ERDF? BLAD PAGINA l Cijfer over 1953 Je dood, heer van iet verkeer Volgens de voorlopige gegevens van iet Centraal Bureau voor de Statis- iek bedroeg in het jaar 1953 het to- aal aantal verkeersongevallen op de ipenbare weg in ons land 85.705, d.i. remiddeld 235 ongevallen per dag. Ten opzichte van 1952 nam het aan- aj ongevallen toe met 8 pet., het aan- af ernstig gewonden eveneens met 'pet., terwijl het aantal licht ge vonden 10 pet. steeg. In het licht van liMe ontwikkeling moet de stijging -an het aanta doden met ruim 18 »ct. als een wel zeer ongunstig ver- chijnsel worden beschouwd. Het otale aantal weggebruikers, dat in ,953 bij verkeersongevallen werd ge lood, bedroeg 1300. Dit aantal, waar- n zij' begrepen de personen, die bin^ len 30 dagen na het ongeval aan de jekomen verwondingen zijn overle- len is hoger dan tot nu toe in .enig aar in ons land is Voorgekomen. Na iet ongunstige jaar 1946 met 1224 loden, schommelde-het aantal dode- ijk verongelukte slachtoffers in de periode 1947—1952 tussen 900 en ruim 1100 per jaar. Ongunstige ontwikkelin.g. De toeneming van het aantal doden ivas in 1953 niet gelijkmatig over de geiqeentegroepen verdeeld. De groot ste stijging valt waar te nemen in de grote steden en op het platteland. In :1e grote steden (gemeenten met meer :lan 100.000 inwoners) steeg het do dencijfer van 244 in 1952 tot 302 in 1953 (24 pet.), in de plattelandsge meenten (minder dan 20.000 inwo ners) van 581 tot 692 (19 pet.), ter wijl in de middelgrote gemeenten (20.000—100.000 inwoners) het aan tal doden van 272 tot 306 of met 12,5 pet. toenam. Het aantal personen, dat in ons Sanerend Dordrecht gaat zich beraden Het saneringscomité te Dordrecht heeft zich beraden over de vraag hoe de in de Merwede-stad over de melk- sanering gerezen moeilijkheden kun nen worden opgelost. Men overweegt de consument, die tot dusverre genoegen moest nemen met de slijter, die hem was toege wezen, de keuze te laten uit de vier meikhandelaren, die in een sector werkzaam zijn. Om te voorkomen dat de sanering in Dordrecht tot monopo lie-vorming zou leiden, zal men het saneringscontract zodanig wijzigen, dat iedereen, die voldoet aan de vesti gingseisen, zich als melkslijter zal kunnen vestigen. De heer A. Visser, directeur van de Goudse melkcentra- le, is door de saneringscommissie be noemd tot adviseur voor de Dordtse sanering. Alle besluiten en maatrege len van de commissie zal men boven dien vooraf voorleggen aan een ad vocaat. Heidebrand door vonken uit locomotief .Woensdagmorgen omstreeks kwart voor elf is een heidebrand uitgebro ken in de Buunderkamp onder Wolf- heze. De brandweer van Wolfheze rukte onmiddellijk uit en kreeg as sistentie van de Oosterbeekse brand weer, die met de nevelspuit werkte. Door de grote droogte en de felle wind kon het vuur zich snel uitbrei den in de dorre h,ei en het lage hout. Toen men na ruim een uur hard wer ken de brand meester was, was zes hectaren verlorer gegaan. De burgemeester van Renkum was op de plaats des onheils aanwezig. Naar vermoed wordt is de brand ver oorzaakt door vonken uit een passe rende locomotief. land in 1953 gemiddeld per maand bij verkeersongevallen werd gedood, be droeg 108. De ongunstige ontwikke ling in 1953 wórdt nog geaccentueerd door het feit, da in alle maanden van het tweede halfjaar het aantal doden boven dit gemiddelde lag; in het. Ie halfjaar was dit alleen in de Mei maand het geval. De maanden met het grootste aantal doden waren Mei (138), September (133), November (126) en December (128). De ANWB-autobeurs RAI tegen BOVAG i Eerst praten De BOVAG had de bij haar aange- succes te oogsten met de actie te gen het plan van de ANWB om een autobeurs te organiseren. De BOVAG had de (bij har aange sloten leden dringend verzocht zich geheel afzijdig te houden van de beurs en voorlopig alle contact met de ANWB te verbrekep. De RAI is van mening, dat er eerst overleg moet plaatsvinden tussen de ANWB en enkele andere betrokken verenigingen, voordat men kan be sluiten of er al dan niet tot actie moet worden overgegaan. De RAI dringt er dan ook op aan om het aanbod van de ANWB om de zaak aan de conferentietafel te bezien, te aanvaarden. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip .vermeld: Indonesië en Ned. W. Guinnea: m.s. „Langkoeas" (22 April; Ned. Antillen: m.s. „Charis" (20 Apr.); Suriname: m.s. „Stentor" (24 April); Unie van Z.-Afrika "en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (17 Apr.); Canada; m.s. „Wester- dam" (22 Apr.); Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (17 Apr.); Arg., Chili, Uru guay: m.s. „Yapeyu" (22 Apr.); Australië: m.s, via Engeland (17 Apr.); Nieuw-Zeeland: via Enge land (17 Apr.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Drama'tje wordt drama Ook de bruidegom werd gisteren gearresteerd Het romantisch drama'tje te Rot terdam, waarbij een smachtende Amerikaanse jongedame in kluisters op haar bruidegom wachtte, die haar door een huwelijk moest verlossen, dreigt thans een formeel drama te worden, want sinds gisteren zit de bruidegom ook in een cel. De tragische samenloop van om standigheden wil, dat de kwestie, waarvoor de jongeman gearresteerd is, in het geheel niets te maken heeft met het huwelijk, dat hij met zijn gevangen bruid wilde sluiten. De bruidegom heeft moeilijkheden gekregen met een verhuurkantoor van schrijfmachines; hij had twee ma chines gehuurd, maar door een me ningsverschil met een zijner perso neelsleden is een der machines ver dwenen, terwijl over de huurprijs van de tweede moeilijkheden zijn! ontstaan. Het verhuurkantoor diende een klacht wegens verduistering tegen de ongelukkige bruidegom in en thans deeldt de jongeman het lot van zijn 'bruid.... zij het dan in een aparte cel! ZITTING TWEEDE KAMER UITGESTELD. Wegens het befcoek van het Deen se koningspaar aan ons land zal de Tweede Kamer haar eerstvolgende openbare vergadering op Woensdag 28 April houden in plaats van op Dins dag 27 April. De agenda, die voor 27 April was vastgesteld, zal alsdan worden behandeld. 63 Kuikens zijft verbrand toen vermoedelijk door kortsluiting te Groningen een kunstmoeder door vuur verwoest werd. Steeds meer aandacht gaat de vrouw besteden aan het schoeisel, en geen wonder, want de modellen wor den steeds sierlijker. De Nederland se schoenontwerpers hebben voor dit voorjaar modellen ontworpen, die de dromen van iedere vrouw kunnen vervullen. Naast bijzonder fraaie lijnen, heeft men niet alleen aandacht besteed aan de pasvorm en tal van nieuwe mo dellen passen dan ook als een hand schoen maar speciaal de souplesse en de buigzaamheid treden op de voorgrond. De loafer (midden) is wel zeer soepel dank zij een aparte maakwij- ze, die doet denken aan de wijze waarop de Indiaanse squaws haar moccasins maakten. Het overleder loopt n.l. geheel onder de voet door en met recht kan deze schoen een „voet-handschoen" worden genoemd. Ook de flat (rechts) is dank zij het feit, dat zij geheel ongevoerd is, zeer soepel en daardoor wel een ideaal wandelschoentje, dat erg leuk staat. Een van de laatste snufjes is het schoentje met het moderne dunne hakje. Dit schoentje is gemaakt op de z.g. Italiaans-Spaanse leest, cn heeft een uitgesproken zuidelijk karakter. Het bijzondere van dit schoentje is, dat het slechts 119 gram weegt en de vrouw, die zo'n paar schoentjes kan bemachtigen, moet zich wel als een sprookjesprinses voelen. De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn of griep voelt U zich een ander mens I Drama Isingstraat voor de rechtbank De officier van Justitie bij de Haagse arrondissimentsrechtbank heeft gistermiddag 6 jaar gevange nisstraf met aftrek, door te brengen in de vroegere bijzonder strafgevan genis te Scheveningen, geëist tegen een bouwvakarbeider, die ten laste is gelegd moord met voorbedachte rade, subsidiair opzettelijke dood slag, subsidiair zware mishandeling. De man had 29 September van het vorige jaar zijn echtgenote in de Isingstraat met een bijl slagen op het hoofd en aan de hals toegebracht, die zo ernstig waren, dat de vrouw daar aan ter 'plaatse overleed. Verdachte zeide, niet de bedoeling te hebben gehad, zijn vrouw te do den. Hij had veel ongenoegen met haar gehad en de echtscheiding was uitgesproken. Op de bewuste dag had de vrouw haar kind uit school gehaald en onderweg verdachte ont moet, die toen met haar was mee gelopen. Geen verzoening Verdachte had haar gevraagd, al les weer goed te maken, maar de vrouw weigerde. Er was toen een Predikant zegende huwelijk van kleindochter in In do Hervormde Kapel te Hilversum heelt ds. N. P. E. G. van tichelen, M-jarig ementus Hervormd predikant, Woensdagochtend het huwelijk in- cUS»e"w J* Martens en een van zijn acht-en-twintig kleinkin- ni__ uS. i 5van Uchelen. Een herhaling van een zo zeldzame inzege- rtÜ Ti?? a'S' W**meer ds- van Uchelen het huwelijk zal inzegenen Sk5S U55 e€.n,^fede kleindochter, mej B. van Uchelen. Als pre- ktog het jo^ge paarr feIlclteerde ds> Van Uchelen na de huwelijksvoltrek- twistgesprek ontstaan en op een ge geven ogenblik haalde de man uit zijn tas een bijl te voorschijn, die hij even tevoren uit zy'n fietstas had gehaald. Jïij ging hiermee de vrouw te lijf met het noodlottige gevolg. Verschillende getuigen waren in deze zaak gehoord, die het drama vanuit hun woningen hadden ge zien, o.a. de benedenbuurman, met wie verdachte had afgesproken, dat deze zijn bemiddeling zou verlenen om van de vrouw zijn werkbank, die zich nog in de woning bevond, terug te krijgen. Volgens verdachte had hij de bijl bij zich gestoken, om de werkbank van de muur los te maken. Smeulend vuur Onder de getuigen bevond zich ook een zenuwarts, die met een collega verdachte psychiatrisch onderzocht had. Deze was tot de conclusie ge komen, dat verdachte sterk vermin derd toerekeningsvatbaar was en be schouwd moest worden als iemand met een „smeulend vuur", dat op een gegeven moment tot explosie kon komen. De officier meende, dat moord niet bewezen kon worden, wel echter doodslag. Hij memoreerde, dat ver dachte door een ambtenaar van so ciale zaken gekenschetst is als een potentaat, die geen tegenspraak duldde en die niet erg zorgzaam voor zijn echtgenote was geweest. Oorlogsslachtoffer De verdediger schetste zijn cliënt als een self-made man en als een bekwaam vakman. Hij was echter als een wrak uit de oorlog gekomen en kon zijn werk niet meer doen. Tenslotte werd hij geheel en al in valide verklaard. Financiële moei lijkheden hiervan waren het ge volg. Pleiter betreurde het te moe ten zeggen dat het in die omstandig heden aan liefde en tóewijding van de zijde van zijn echtgenote ontbro ken had. Hij was er van overtuigd, dat, wanneer de vrouw de man zijn werkbank en gereedschappen, waar aan deze zozeer hechtte, had terug gegeven, er geen drama geweest zou zijn. De verdediger was het met de of ficier eens, dat hier geen sprake kon zijn van moord. Hij achtte het ook moeilijk te bepalen dat de man de vrouw had willen doden dan wel mis handelen. Doodslag achtte pleiter evenmin bewezen omdat verdachte even tevoren 'zijn vrouw dringend had verzocht, alles weer bij te leg gen. Hij wees er voorts op, dat zijn cliënt maag- en hartpatiënt is, en ook een tijd in verschillende ziekenhui zen en klinieken heeft doorgebracht. Bovendien is zijn strafregister blanco. Gezien de sterk verminderde toe rekeningsvatbaarheid vroeg hij een lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. Berkelse moordzaak Proces weer uitgesteld Een deskundige, die door de ver dediging uitgenodigd is in de zaak tegen de Berkelse arts een getuigen verklaring af te leggen, heeft de rechtbank gevraagd de aanvang van het proces dat op 22 April voor de Haagse rechtbank zou dienen uit te stellen, daar hij momenteel in het buitenland vertoeft. De rechtbank heeft dit verzoek in gewilligd en daardoor zal de zaak tegen de Berkelse arts voor de der: de maal uitgesteld worden. Men ver wacht echter, dat dit uitstel van zeer korte duur zal zijn. EXTRA TREINEN MET PASEN. Gedurende het Paasweekeinde zul len de Nederlandse Spoorwegen op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oos ten en Zuiden en op de voornaamste lijnen in het Westen extra-treinen la ten rijden. De dienstregeling van eni ge dezer treinen is in het spoorboek je opgenomen tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- en volgtrei- nen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Het aantal van deze extra-treinen, dat op Zaterdag 17 en Maandag 19 April (2e Paasdag) gróót is, zal op Dinsdagmorgen 20 April beperkt zijn, omdat op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten terug keren, waarvoor veel spoorwegma terieel nodig is. Deze Dinsdagochtend bestaat dan ook de kans, dat in de eerste uren na 7 uur niet in alle treinen van de gewone dienstrege. ling voldoende plaats zal zijn. Dr. D. SCHOUTEN OPVOLGER VAN PROF. COBBENHAGEN A's opvolger van mgr. prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, die in Februari van dit jaar overleed, is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg, dr. D. B. J. Schouten. De nieuw benoemde hoogleraar is 31 jaar en thans als rector in de al gemene leer van de economie aan de hogeschool verbonden. Zijn leeropdracht wordt dezelfde als die van zijn grote voorganger: de algemene leer en de geschiedenis van de economie. Het Curatorium acht deze opdracht echter te om vangrijk om met één docent te kun nen volstaan en kondigt dan ook aan dat het in de bedoeling ligt om bin nen afzienbare tijd twee gewone hoogleraren met deze taak te belas ten. De benoeming van dr. Schouten gaat op 1 Mei a.s. in. Personenauto door bus in de flank gereden Eén dode, drie zwaargewonden Een autobus van de autobusdienst Salland is gistermiddag omstreeks vijf uur nabij Wijhë ln botsing geko men met een personenauto, waardoor één persoon werd gedood en drie personen ernstig werden gewond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak heeft de autobus de perso nenauto even ten noorden van de overweg te Wijnvooïden onder Wijhe in de flank gereden. Van de vier inzittenden van de personenauto werd de eigenaar-be stuurder uit Wijhe gedood. De drie andere inzittenden, allen landbouwers uit Wijhe, liepen ernstige kwetsuren op en zijn naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Bunkers verdwijnen Zeer binnenkort begin Zeer binnenkort zal een begin worden gemaakt met het verwijde ren van ongeveer 100.000 kubieke meter bunker, die door de Duitsers langs onze kusten achtergelaten zijn. De begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deswege een bedrag van 4 millioen extra no dig. De noodzaak van deze opruiming is het verleden jaar tijdens de storm ramp komen vast te staan, toen ver schillende dijklichamen door de soms onder de oppervlakte aanwezi ge bunkers ernstig verzwakt bleken. De radioprogramma's Onderzoek naar mening luisteraars In een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie an rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijzi ging van de begroting 1953 van zijn departement heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende meegedeeld: In antwoord op de vraag, gesteld door enige leden, nopens het onder zoek 'haar de culturele en sociale be tekenis van de radio wijst de minis ter er allereerst op, dat het voor naamste onderdeel hiervan heeft be oogd feitenmateriaal te verzamelen betreffende het gebruik van de ra dio. Daartoe is aan 4002 luisteraars gevraagd op welke tijden zij op de dag, voorafgaand aan het vraagge sprek, naar de radio hebben geluis terd. Aan 1820 ondervraagden uit de eerstgenoemde 4002 personen zijn te vens vragen gesteld over de waar dering van enkele programma-cate gorieën (waarbij gezorgd is, dat ook deze kleinere groep zo representatief mogelijk was voor de Nederlandse bevolking), terwijl tenslotte een 60- tal vraaggesprekken van langere duur gevoerd is met personen uit verschillende maatschappelijke klas sen en beroepen. Aetherklanken VRIJDAG. Televisie-programma. KRO: 20.15 Progr. over Amster dam. 20.45 Weerber. 20.48 Religieuse beeldhouwkunst. 21.00 Kruiswegme ditaties. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst, caus. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Passiedienst. 11.45 Gram. 12.00 Ka- merork., vocaal kwartet en sol. 12.30 Land- en tuinb.mecjed. 12.33 Gevar. Kamerork., vocaal kwartet en sol. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gevar. muz. 12.59. Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.35 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 15.15 Voordr. 15.45 Gram. 16.00 „Het kwe ken van middelgrootbloemige Chry santen", caus. 16.15 Vocaal ens. en so listen. 16.50 Gram. 17.00 Jeugdkoor. 17.15 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 18.50 Nieuws en weerber. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 20.30 Kamer ork. voc., en instr.koor en sol. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Nat. Schaakkamp. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. ÏZAO VPRO. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de kleuters. 10.50 Orgel en sopr. 11.20 Voordr. 11.40 Viola da gamba en clavecimbel. AVRO: 12.00 Orgel, viool en alt. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Odgelconc. 14.50 „Eenheid door en rondom de Gekruisigde", caus. 15.05 Strijkkwart. 15.40 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Verz.progr. 18.45 „De haver kist", hoorspr. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Zang en gitaar. VPRO: 19.3(0 Avondmaalsdienst. 20.40 Kamerkoor. 20.55 Nieuws. VARA: 21.00 Radio Philharmonisch or. en solist. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Dubbel- kwart. en sol. VPRO: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. (55)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11