Pater Loop zal in de herfst 'n divisie van „1000 dienstmaagden" formeren Lilliput- en gewone auto's op 23Mei PUROL Minister Staf: Niet ondisciplinair maar„in het belang van de dienst" Gevallenen-herdenking op de Veluwe in Goede Week Binnenkort komt de scoot- mobile op de Nederl. wegen Uitslaande brand door kinderspel Dorpsjeugd krijgt huisarrest Grote uitbreiding bij de NederL Spoorwegen WOENSDAG 14 APRIL 1954 iJti LE1DSE COURANT fWEEDE BLAD PAGINA 1 Zondag 23 Mei zal in de kronieken van de Bond Zonder Naam met de gouden letters der naastenliefde geschreven worden. Op die dag organiseert pater Loop wederom zijn Dag der Naastenliefde, die nog meer dan voor gaande jaren een manifestatie moet worden van edelmoedigheid en on derlinge liefde. Op 23 Mei halen 1500 autobezitters in ons land en in België want pater Loop wil ook ons buurland in deze actie betrekken een vader en een moeder van een gezin van huis om dit ouderpaar geheel gratis een heerlijke dag te bereiden. Om de 6000 gasten onder te brengen heeft de Bond Zonder Naam drie grote zalen afgenuurd: het Krelagehuis, het Con certgebouw en een enorme tent, die in Zandvoort zal worden opgeslagen. Een uitgezochte groep van artisten, onder wie Jan de Cler, Joop de Knegt, de Bietenbouwers zullen hun aandeel leveren. wil slechts een stimulans zijn voor deze bestaande organisaties en een poging doen de mentaliteit van de meisjes tegenover de huishoudelijke arbeid te wijzigen. Denk, durf en doe Evenals vorig jaar roept pater Loop de hulp in van dames, die een dag de zorg voor een ouderloos gezin op zich kunnen nemen, en verder van verkenners, wegenwachters en mu ziekcorpsen, van verkeersspecialis. ten, motorordonnancen en verkeers politie, om alle problemen, die aan de organisatie van de Sterrit der naas tenliefde verbonden zijn, op te lossen. Maar ook aan hen, die geen auto bezitten zal de gelegenheid geboden worden zich op deze dag van hun beste kant te laten zien. De Bond zonder Naam verschaft hun namelijk een auto, zij het dan maar een heel kleintje, waarmede zij de overbelaste huismoeders een helpende hand kun nen bieden. Ieder autotootje het zijn er 500.000 kost een kwartje en met dat kwartje zal pater Loop in staat zijn een „Duizend Dienstmaag den Divisie" in het leven te roepen die onder het motto „Denk Durf en Doe" een maand lang kosteloze hulp gaan bieden in de gezinnen, waar de huismoeder door de zwaarte van haar taak de overspanning nabij is, of reeds bezweken is. Aan deze actie is een loterij ver bonden, want by elk autootje wordt een miniatuur kentekenbewijs gege ven, waarop een nummer. De uitslag van de loterij met ruim 200 lilliput- prijzen wordt op 23 Mei via de K. R.O. bekend gemaakt. Aanmoediging. De Duizend Dienstmaagden Divisie, kortweg D.D.D., zal een noodbrigade zijn, die gedirigeerd wordt naar de noodgebieden van het huishoudelijk leven. Zij zal in vier lichtingen wor den opgeroepen en na weinige doch krachtige en doeltreffende instructies een maand lang Augustus, Septem ber, October of November de naas tenliefde in practijk moeten brengen. Van de huismoeders mag geen beta ling worden gevraagd, daarvoor zorgt de Bond zonder Naam, die voor iede re dienstmaagd vijftig gulden uitbe taalt. De Bond Zonder Naam komt Jeugdplannen. De komende Zaterdagen zal pater Loop zijn plannen tot in de finesses in het Lichtbaken bespreken. In vier maanden tijd immers moeten de dui zend opdrachten volbracht zijn en wordt de Duizend Dienstmaagden Di visie weer ontbonden. Op Zaterdag 1 Mei komt het Lichtbaken echter te vervallen, want dan zal pater Loop zijn plannen uiteen zetten voor Radio Luxemburg. In zijn plannen voor de komende maanden heeft pater Loop de jeugd niet vergeten. Eerstens krijgen zij evenals vorig jaar de gelegenheid aan de uitgaande vaders en moeders een kleine verrassing te bereiden in de vorm van een klein presentje, dat hun op 23 Mei zal worden uitgereikt. Tweedens zal pater Loop de actie „Mijn Sterren" in November met een nieuw album voort zetten. De plaatjes die de eerste maal zwart wit gedrukt waren, zullen voor dit tweede album in vier-keuren-druk van de persen komen. Ook de hefboomkaarten, die maandelijks aan duizenden mensen kosteloos worden toegezonden, zullen van Juni af geïllustreerd worden. Te klein voor Nederland. Gezien al deze activiteiten zal het niemand verwonderen, dat de Bond Zonder Naam op het ogenblik onder hoogspanning werkt. Men is zelfs tot het instellen van een dag- en nacht ploeg moeten overgaan. Ondanks het feit, dat pater Loop geen enkele ac tie voor de ledenaanwas van zijn Bond voert, is de Bond Zonder Naam de vorige maand met 6000 nieuwe le den gegroeid. De Bond wordt zelfs zo groot, dat Nederland langzamerhand te klein wordt. Daarom heeft pater Loop de laatste weken contact opgenomen met talrijke mensen in het buiten land, o.a. in België en Luxemburg, terwijl in Parijs een observatiepost is gesticht. T wee oorlogsmisdadigers uit gevangenis ontsnapt Twee jeugdige oorlogsmisdadigers, die in de strafgevangenis Nieuw Vos- seveld bij Vught wegens^ ernstige oorlogsmisdrijven gevangen zaten, zijn gisteren ontsnapt. Intensief speurwerk is tot heden toe nog niet in staat geweest de bei de vluchtelingen weer op te sporen. Schoonmaak Handen De ontslagen reservisten Ontslag gehandhaafd £in°°&aak van hun ontslag'aWus de Worden paspoorten in 1955 goedkoper? Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat de kosten voor Nederlandse paspoorten in 1955 vrij aanzienlijk zullen worden verlaagd. Gunstige reacties op een verzoek schrift daartoe van de Ned. Reisver- eniging en andere vooraanstaande Nederlandse toeristische organisaties zijn aanleidingen tot deze veronder stelling. Dit verlagen van kosten is echter een aangelegenheid van lande lijke, provinciale en gemeentelijke overheden, zodat het moeilijk is te voorspellen, hoe duur of goedkoop Treffende symboliek Onder grote belangstelling rijn gis teravond bij het monument in het Kruisjesdal onder Hoog Soeren bij Apeldoorn zestien verzetshelden her dacht, die op 12 en 13 April 1945 op last van de Duitse bezetter werden gefusilleerd. Er bestond voor deze plechtigheid die voor de negende maal werd geor ganiseerd door de afdeling Apeldoorn van de Vereniging voor Oud-illegale werkers, grote belangstelling. De liefde van Christus. De burgemeester van Apeldoorn sprak over de symboliek van het feit, dat deze herdenking werd gehouden in de Stille Week. Hij sprak als zijn mening uit dat het offer der gevalle nen, ondanks het grote offer dat Christus eens en voor al de Zijnen bracht, wel degelijk zin en betekenis heeft gehad. Immers, zo merkte hy de gevallenen hebben getoond het paspoort volgend jaar zal worden. I dat zij het grote gebod van de liefde Voorts is gebleken, dat de overheid hebben begrepen, ook met betrek voornemens is de collectieve poorten te gaan afschaffen. king tot diegenen, die stonden aan de l kant van het vuurpeleton. De burge- DE ZONDAGSWET Processie-muziek toegestaan Geluidloos dauwtrappen Nadat drie marechaussee-reservis ten te Leeuwarden enige tijd geleden tijdens een openbare bijeenkomst hadden verklaard, dat naar hun me ning de taakomschrijving van de re servisten te vaag was, kregen zij hun ontslag als reservist met de omschrij ving, dat zij zich ondisciplinair ge dragen hadden. Daar hun te voren was medege deeld, dat zij op de bijeenkomst vrij konden spreken, hebben zij zich niet verenigd met dit ontslag en deswege een request naar de minister van Oorlog gezonden, waarin zij verzoch ten het ontslag ongedaan te maken. Thans is bekend geworden, dat mi nister Staf afwijzend op dit verzoek beslist heeft; hij heeft echter opdracht gegeven de reden van het ontslag te met haar actie niet op het terrein van I wijzigen: geen ondisciplinair gedrag, de Gezinshulp en de Gezinszorg. Zy J doch het „belang van de dienst" De betrokkenen vinden het maar uiterst merkwaardig, dat zij toch ontslagen worden, wanneer zij tij dens de gewraakte bijeenkomst niet „ondisciplinair" zijn geweest en zij vragen zich af welk belang van de dienst door hen geschaad wordt. Van officiële zijde vernemen wij, dat het Openbaar Ministerie door de Minister van Justitie is geïnstrueerd omtrent het vervolgingsbeleid ten aanzien van overtredingen der Zon- I dagswet. De toepassing van deze wet, heeft reeds aanstonds, nadat zij in wer king was getreden, moeilijkheden opgeleverd, waardoor met name in Limburg een uiterst verwarde tuatie is ontstaan. Tussenmaatregel Ontwerp omroepwet blijft gehandhaafd Enige tijd geleden deed het ge rucht de ronde, dat de nieuwe om roepwet, die binnenkort in de Twee de Kamer behandeld zal worden, In dit bestuurslichaam op veel tegen stand zou stuiten en hoogstwaar schijnlijk ten ondergang zou zijn. Getracht is op korte termijn prin cipiële rechterlijke uitspraken uit te lokken, doch het laat zich aanzien, dat er nog wel enige tijd mede ge moeid zal zijn voordat in de betref fende zaken door de rechter in hoog ste instantie uitspraak zal zyn ge daan, Bovendien is het op zijn minst twijfelachtig gebleken of langs de weg van interpretatie door de rech ter wel een-oplossing van de gerezen moeilijkheden is te bereiken. Inmid dels heeft de minister van binnen landse zaken in diens antwoord op desbetreffende vragen van een lid der Tweede Kamer namens de re- gedoemd gering een ontwerp tot wijziging van de Zondagswet in uitzicht gesteld, Naar aanleiding hiervan heeft mi- welk ontwerp er toe zal strekken, nister Cals verklaard, dat het ont-buiten twijfel te stellen, dat buiten Kruising tussen scooter en auto Binnenkort begint de invoer van een nieuwe verschijning op de Ne derlandse wegen: de in West-Duits- land en België reeds bekende drie- wielige „scootmobile" van de Mes- serschmidtfabrieken. Deze kruising tussen een scooter en een kleine auto draagt voor het motorische gedeelte de kenmerken van een motorfiets. Het type KR 175 is uitgerust met een luchtgekoelde ééncylinder twee takt Sachsmotor van 174 kubieke centimeter cylinderin- houd. De scootmobile heeft vier ver snellingen vooruit en automatische koppeling. De aandrijving geschiedt door een rolketting op het achter wiel. Het chassis van gelaste stalen bui zen rust voor op twee wielen en aan werp-omroepwet, dat o.m. de zend tijd verdeelt in verhouding tot het aantal leden van een omroepvereni ging, tot stand is gekomen na lang durige onderhandelingen met de omroepverenigingen en dat de mi nister niet de minste lust gevoelt het ontwerp, waar hij volkomen achter- godsdienstige of kerkelijke gebrui ken, zoals het zg. „dauwtrappen", de wettelijke bepalingen omtrent de Zondagsrust worden overtreden. Touristen-bureaux onder toezicht De grote reisorganisaties in ons land hebben besloten om een reiska- mer op te richten. Het doel van deze instelling is een einde te maken aan het optreden van ondeskundig ge leide reisbureau's, waarvan er reeds enkele met de wet in aanraking kwamen. Het kwaad was toen echter reeds geschied. Alle reisbureau's in ons land kun nen zich, mits zy voldoen aan be paalde te stellen voorwaarden, aan sluiten bij de reiskamer. Het is ver der ook de bedoeling de overheid op enigerlei wijze in het werk van de nieuwe Nederlandse reiskamer te be trekken. Op initiatief van de wereld-toeris tenorganisatie wordt thans ook ge werkt aan het instellen van een in ternationaal reisbureaustatuut, waardoor zal worden getracht mis bruiken van kwaadwillende reisbu reau's tegen te gaan. meester uitte de hoop dat deze plech tigheid zou mogen opwekken tot die liefde, die Christus wenste dat wij zouden bezitten. Namens het gemeentebestuur van Apeldoorn, het garnizoen der ko ninklijke marechaussee, het kroondo mein, de vereniging van reserve- officieren en Expoge werden bloem stukken bij het eenvoudige monu ment gelegd, waarna familieleden, vrienden en bekenden hetzelfde de den. De verdwenen f 50+00(h- Nog geen klaarheid Bankbediende blijft in arrest De postale recherche, in samen werking met de Goese recherche speurt nog steeds naar de juiste om standigheden, waaronder een bedrag van 50.000 verdwenen is, dat per aangetekende brief van het kantoor van de Amsterdamse Bank te Goes naar het hoofdkantoor was verzon den. Een bankbediende is gearresteerd en wordt op het Goese politiebureau gevangen gehouden. Hij schijn* sa men met een collega het pakje met bankbiljetten vlak voor sluitingstijd op de bank te hebben gereedge maakt en het toen naar het postkan toor te hebben getracht. De recher che hoopt aan het einde van deze week meer klaarheid in deze zaak te geven. Delft zonder gas Personen door nieuwe toevoer bedwelmd De gastoevoer in de binnenstad van Delft is gistermorgen anderhalf tot twee minuten onderbroken ge weest. Verscheidene bewoners van de binnenstad constateerden plotseling ■gaslucht in hun woning toen de toe voer was hersteld. De gasvlammetjes in de apparaten waren namelijk ge doofd zonder dat de kranen waren gesloten. Toen dan ook het euvel was verholpen stroomde het gas vrij de woning binnen, waardoor enige per sonen bedwelmd geraakten. Naar ons medegedeeld werd, wor den de gasafsluiters van het gasbe drijf geregeld doorgesmeerd. Dit is ook gistermorgen gebeurd. Door een foutje van een lid van het personeel werd een uitlaatafsluiter afgesloten waardoor de binnenstad zonder gas kwam te ritten. Zodra men de fout ontdekte werd de afsluiter weer ge opend. Één ton schade In een magazijn van de porcelein- en tegelfabriek „Mosa" aan de Meers- senerweg te Maastricht is gistermid dag omstreeks vijf uur brand uitge broken. Het magazijn werd gebruikt als opslagplaats voor verpakkingsma terialen, onder meer stro en kratten. Het vuur greep snel om zich heen in de zeer brandbare goederen en spoedig na het begin van de brand sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het gebouw geheel uitbrandde. Alleen bleven enkele zwart gebla kerde muren staan. De nablussings- werkzaamheden namen geruime tijd in beslag. Ongeveer 600.000 kg inpakmateria len gingen door het vuur verloren. De schade wordt op f 100.000,— ge raamd. Over de oorzaak van de brand wordt nog vernomen, dat zes jongens van 9 tot 10 jaar het magazijn waren binnengegaan. Een hunner heeft een prop stro met lucifers aangestoken. Toen deze knetterend ging branden, schrok hij hiervan zo, dat hij de brandende prop snel wegwierp. Déze kwam in het inpakmateriaal terecht met het gevolg, dat het gebouw spoe dig daarna in lichter laaie stond. De jongens konden zich allen bijtijds in veiligheid brengen. ide achterzijde op een. De besturing staat, terug te nemen, geschiedt met een motorstuur. Bo- ven de twee zitplaatsen is een op klapbare kap van doorzichtig mate riaal gebouwd. De passagier zit ach ter de bestuurder. Het gesloten koets werk maakt de indruk van een klei ne automobiel, doch is aanzienlijk smaller. Snelheid 90 km. Het gewicht van de scootmobile is 175 kg, de hoogte is 120 cm bij een lengte van 282 mc, een breedte van 122 cm, een spoorbreedte van 92 cm bij een wielbasis van 203 cm. De kruissnelheid van de scootmo bile is 65 km per uur bij een topsnel heid van 90 km. De motorcapaciteit bedraagt 9 paardekrachten by 5000 omwentelingen per minuut. Het verlichtingssysteem is onge veer gelijk aan een moderne automo biel. Het Nederlands verpakkingscen trum heeft gisteren te Utrecht voor de tweede maal in dit jaar een dis cussiebijeenkomst gehouden. Een viertal inleiders sprak over water- dampdichte verpakkingen en verpak kingsmaterialen. Verscheidene factoren waaraan waterdamp dichte verpakkingen voor de consument moeten voldoen, wer den onder de aandacht van de ver werkende industrie gebracht. Veel wordt er door de producent reeds ge daan om aan de hooggestelde voor schriften, die voor toepassing van wa- terdampdichte verpakkingen gelden, te kunnen voldoen. Het is de bedoe ling van het Nederlands verpakkings centrum, door'discussiebijeenkomsten als deze waar producent en consu ment te zamen het onderwerp be handelen, tot verbetering van de be reikte resultaten op dit terrein te ko men. Militaire bijgeluiden doen ruiten barsten Huizen in gevaar De burgemeester van de Brabantse gemeenten Zeeland, Schayk, Mill en Grave zullen zich in een gezamenlijk schrijven tot de militaire overheid wenden. Hierin zullen zij uiting geven aan de ontstemming en de verontrusting, die er onder de bevolking heersen over de ontploffingen op het 250 ha. grote militaire springterrein langs de provinciale weg ReekZeeland Eindhoven. Op dit terrein, dat in 1952 door het departement van oorlog van de ge meente Schayk werd aangekocht, oefenen regelmatig genietroepen, waarbij ze krachtige explosies doen ontstaan, waardoor in de omtrek al vele ruiten zijn gescheurd. Onder de bevolking leeft de vrees, dat de huizen op de duur niet be stand zullen zij tegen de voortduren de grondbevingen. Door onbekende oorzaak is een 31-jarige kolenwerker op de Schin kel te Amsterdam van een kolen- schuit gevallèn en verdronken. In een achter de ouderlijke wo ning gelegen sloot te Leerdam is een 5-jarig jongetje te water geraakt en verdronken. De eerste asperges zijn gisteren aan de groente- en fruitveiling te Bergen op Zoom aangevoerd. To tale aanvoer 2% kg. De eerstelingen brachten 4.20 per kg. op. De nieuwe pier van Schevenin- gen zal reeds het volgend jaar de Hagenaars het idee kunnen geven aan het strand te zyn, zonder de schoenen nat of zanderig te maken. de werkingssfeer van de wet vallen: Processies met muzikale bege leiding. Optochten met muzikale bege leiding, gaande van en naar de kerk, voorzover deze berusten op sinds jaar en dag bestaande diep j in het volksleven gewortelde tra dities en gebruiken. In de gegeven omstandigheden deed zich de behoefte gevoelen aan de afbakening van een duidelijke gedragslijn voor het vervolgingsbe leid. Het Openbaar Ministerie heeft nu opdradht om in 't algemeen de Zon dagswet onverkort te handhaven. Al leen ten aanzien van processies en optochten met muziekbegeleiding, als boven bedoeld, zal voorlopig nog een afwachtende houding worden aangenomen en dus niet strafrechte lijk worden opgetreden. Ten overvloede wordt er op gewe zen, dat zoals trouwens uit het vorenstaande al blijkt wel zal worden Ingegrepen, Indien bij niet- Nieuwersluis, dat de laatste tijd gebukt ging onder de verregaande balda digheid van dc jeugd, heeft zich tegen dit vandalisme te weer gesteld door de jeugdige rebellen in de avonduren van de straat te sturen. De burgemeester van Nieuwersluis heeft bepaald, dat het overgrote deel van Nieuwersluis' jeugd bij het vallen van de duisternis de straat verlaten moet hebben. Jong Nieuwersluis zal niet ten onrechte in de avonduren huisarrest heb ben, want in de laatste maanden vermaakte zij zich met het omtrekken van pas gemetselde muurtjes, het vernielen van in aanbouw-zijnde woningen en andere tijdpasseringen, die een geordende maatschappij maar matig kan waarderen. 45 nieuwe personentreinen Het wagenpark van de Nederlandse Spoorwegen zal met 45 elec- trische personen treinen, n.l. 30 vierrijtuigtreinen en 15 tweerijtuig- treinen, uitgebreid worden. Door deze aanwinst zal de zitplaats capaciteit van de N. S. met 8190 plaatsen stijgen. De neus van de nieuwe treinstellen ondergaat een ingrijpende ver andering. De plaats van de wagenvoerder zal hoger en meer naar achter komen te liggen. Deze verandering in de constructie is bedoeld als veiligheidsmaatregel voor de bestuurder. Bij de Nederlandse industrie zijn door de directie der N.S. aanvragen ingediend voor een prijsopgave van de bouw der treinstellen. Begrijpelijkerwijs toonde men zich in de kringen van de Neder landse Industrie zeer ingenomen met dit voornemen der N. S. De order zal bovendien aan talloze arbeiders werk verschaffen. Met de uitvoering van dit plan heeft de Nederlandse Spoorwegen de eerste stappen gezet op de weg, die leidt naar de verwezenlijking van haar plannen, om het vervoer met 16.000 nieuwe zitplaatsen uit te breiden. Mieutu Quittea tand met taekamat Nieuw Guinea is een land voor pioniers, op elk gebied. Het ls een land met toekomst, met een primitieve be volking, die zal moeten worden geleid en opgevoed: een grote en ernstige taak voor Nederland. De Koninklijke Landmacht in Nieuw Guinea helpt een handje bij de malarlabestrijdingdienst te Hollandia. De „Korano" het kamponghoofd van Dojo Lama verwelkomt een spuitplo eg" in zijn woning.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5