RIJNSTREEK Kunstleven in leióen Ziektekostenvoorziening voor het Leidse gemeentepersoneel Russisch Volksdanstheater „Berjozka'' Vincenfianen op de planken Raad van Leimuiden vond begroting aan zuinige kant Twee vliegtuigen neergestort woe; t.oag h april 1954 de leidse COURANT eerste blad pagina 2 VOORSTEL AAN DE GEMEENTERAAD Het Leidse gemeentepersoneel heeft nog steeds een tijdelijke regeling voor de toekenning van een tegemoetko ming in de kosten van geneeskundige verzorging. De raad stelde deze ver ordening op 3 November 1952 tijdelijk vast, in afwachting van een wettelij ke regeling, die in voorbereiding was. Het laat zich echter niet aanzien, dat deze wettelijke regeling spoedig zal afkomen, in verband waarmede het Centraal Orgaan voor gemeenschap pelijke behandeling van gemeentelij ke personeelsaangelegenheden zelf een regeling heeft ontworpen, die reeds door vele gemeenten is aan vaard. B. en W. van Leiden stellen daarom de raad voor deze regeling ook voor Leiden te aanvaarden. De leden van het personeel op ar beidsovereenkomst, vallende onder de Ziektewet, (loongrens f 5.300. zijn ingevolge het Ziekenfondsenbe- sluit, zo voor zichzelf als voor de le den van hun gezin (kinderen tot 16 jaar) verplicht verzekerd bij één der algemene ziekenfondsen tegen kosten, verband houdende met ziekte. De premie van die verzekering 4 pet. van het loon bedragende wordt voor de helft gedragen door de ge meente, voor de andere helft door het betrokken personeel. De ambtenaren van politie, zijn met hun gezinsleden tegen de kosten, verband houdende met ziekte, verzekerd; de premie, be dragende 4,6 pet. van de bezoldiging, wordt voor de helft op het personeel verhaald. Het overige personeel, dus het ambtelijk personeel, met uitzon dering van dat van de politie, en de arbeidscontractanten, niet vallende onder de Ziektewet, heeft zich al dan niet verzekerd tegen bedoelde kosten, hetzij bij een ziekenfonds, voor zover het inkomen niet ligt boven de door de ziekenfondsen gestelde welstands- grens 3.750.hetzij bij andere instellingen, voor zover het inkomen boven die grens ligt, en draagt de premie voor de verzekering of, heb ben zij zich niet verzekerd, het risico zelf. Sedert 1 Januari 1951 ontvangt dit personeel hierin tijdelijk de eer- der genoemde bijdrage. Ten aanzien van de onder de Ziek tewet vallende arbeidscontractanten en ten aaiaen van het personeel der politie is dus op behoorlijke wijze in de geneeskundige verzorging voor zien; met betrekking tot het overige personeel is dit niet het geval. Het j tot stand komen van een regeling, welke aan deze, toch eigenlijk door niets gemotiveerde, ongelijkheid een einde maakt, dient naar de mening van B. en W. te worden toegejuicht. En aangezien een wettelijke regeling- ten deze, als zij al ooit tot stanr komt, nog wel geruime tijd op zich zal doen wachten, is er alle aanleiding om, in navolging van de vele ge meenten en op één na alle provin cies, in gemeentelijk verband aan een regeling op de grondslag van het ontwerp van het Centraal Orgaan mede te werken. Uitgangspunt is, dat zowel in ge meentelijke kring als in de kringen van het overheidspersoneel de wens leeft naar de totstandkoming van een op artikel 125, le lid, g, der Ambte narenwet 1929 gebaseerde voorzie ning, zoveel mogelijk langs de weg van onderlinge collectieve risicover deling, terzake van de ziekteverzor ging van gemeentepersoneel en de ge zinnen van dat personeel. Door de regeling op de Ambtenarenwet 1929 te baseren zal zij deel uitmaken van het «eheel van voorschriften met be trekking tot dc rechten en plichten van het ambtelijk personeel, hetgeen medebrengt, dat dit personeel niet vrij is van de regeling al dan niet gebruik te maken, doch automatisch cjaarbij aangesloten wordt; slechts op grond van erkende gewetensbezwa ren tegen verzekering is daarvan ont heffing te verlenen. Voor arbeidscon tractanten met een beloning van meer dan ƒ5.300.per jaar wordt de mo gelijkheid geopend om tot de rege ling toe te treden; wachtgelders en gepensionneerden kunnen in de re geling blijven, evenals weduwen van ambtenaren. doende dekking geeft. Verder ligt het in de bedoeling, dat de deelnemende gemeenten zelf zorgen voor de plaat selijke administratieve uitvoering en de medische controle. Wie profiteren er van? Onder de werking van de regeling zullen vallen het ambtelijk personeel en het personeel op arbeidsovereen komst, het laatste voor zover het een beloning geniet van meer dan 5.300,per jaar, met uitzondering van het onderwijzend-personeel, voor zover zijn salaris van Rijkswege wordt bepaald, en het politieperso neel. De tijdelijke tegemoetkoming aan eerstgenoemd personeel vordert voor het jaar 1954 een totaal uitgave van pl.m. f 60.000,Aannemende, dat met het door de ontwerpers ge dachte percentage van de salarissen van dat personeel, in totaal pl.m. 5.000.000,bedragende, kan worden volstaan, zal de gemeente derhalve jaarlijks 2 van genoemde som of pl.m. 100.000,hebben te betalen. Daarbij komen dan nog de kosten van administratie en controle. Op grond van een en ander kan de uitgave, welke uit de regeling voor de ge meente voortvloeit, geraamd worden op pl.m. 110.000,per jaar. In min dering op dit bedrag komt dan dat, hetwelk thans, in verband met de geldende tijdelijke ziektekosterege-1 ling moet worden uitgegeven, zodat de regeling een grotere uitgave voor de gemeente tengevolge zal hebben van pl.m. ƒ50.000,per jaar, welk bedrag reeds in de begroting voor het jaar 1954 is geraamd. Burgerlijke Stand Geboren: Werenfrieda Johanna Barbara, d. van C. P. Omtzigt en A. C. G. Albers; Johannes Gijsbertus, z. van G. Vuurpijl en T. M. Prins; Willem Juriaan, z. van W. J. den Dopper en C. P. E. van den Berg; Hylke, z. van H. van Vliet en J. M. Noordermeer; Willem, z. van W. Ros en A. de Mol; Ruth, d. van M. Zuil hof en R. J. Hansen. Overleden: N. Siraa, man, 54 j.; W. A. Kriest, wednr, 84 j.; M. v. d. Ploeg, wed. van v. Leeuwen, 78 j.; A. van den Berg, wednr, 71 j.; W. Verver, wednr, 82 j.; C. v. d. Vlugt, wed. van Verdegaal, 80 j.; C. A. de Riddei\ man, 32 j.; S. A. van den Hoed, wed. van v. Hooidonk, 76 j. Met betrekking tot het standpunt, dat het personeel ten aanzien van de ontworpen regeling inneemt, kan worden medegedeeld, dat in de Com- uaalull. missie voor het Georganiseerd Over- gemaakt worden. leg de ambtenarenorganisaties zich unaniem voor de regeling hebben uitgesproken. Ook de Commissie voor de Personeelszaken heeft zich in meerderheid voor het invoeren van de regeling verklaard. De regeling tot welker toetreding B. en W. het voorstel doen, is reeds of zal binnenkort worden vastge steld door de Raden der gemeenten Vlaardingen, Voorburg, Naaldwijk, Noord wijk, Hardinxveld, en Noot dorp; voor toetreding tot de regeling kan met een eenvoudig besluit van de raad worden volstaan. Ingeval van toetreding tot de rege ling zullen enkele wijzigingen in het Ambtenarenreglement 1934, in het Arbeidsovereenkomstenreglement en in het Reglement rechtstoestand on derwijzend personeel moeten plaats vinden, waarvan één tol strekking heeft de kosten van ziekte over een tijdvak van ten hoogste een jaar voo erd ambtenaren te beperken tot 5% van hun bezoldiging. Met betrek king tot de wijziging van het Regle ment rechtstoestand onderwijzend personeel is nog geen overleg met de organisaties van dat personeel ge voerd. De wijziging van dat regie- zal daarom afzonderlijk aanhangig GEM. AANKONDIGING VERKIEZING LEDEN PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woens dag 21 April 1954, van des moi-gens acht uur tot des namiddags vijf uur, de stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten zal plaats hebben. De kiezers worden in herinnering gebracht de verplichting, bedoeld in artikel 19 der kieswet: Hij, die vol gens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is ver plicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. Voorts wordt gewezen op het be paalde in artikel 128 van het Wet boek van Strafrecht: Hij, die opzet telijk zich voor een ander uitgevende, aan 'n krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Leiden, 14 April 1954. 8730 De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. groepsregie Niet alles wordt vergoed. Het systeem van de ontworpen re. geling is het zogenaamde verrichtin genstelsel. Evenals bij de voorziening ten be hoeve van de politie, worden niet in alle gevallen de volledige kosten van medische behandeling en verpleging vergoed. Teneinde het onnodig inroe pen van geneeskundige hulp te rem men zijn franchises voorzien. Voor huisartsenhulp wordt 85 der kosten een Moeder Overste tegenover haar sische dansen en muziek, waartoe „Het Russische Volksdanstheater" de gelegenheid heeft geboden, is wel bij zonder interessant geweest. De 24 danseressen, krachtig en kortge- bouwde meisjes, onder leiding van Nadezjda Nadezjdina, vonden een overbezette Schouwburg. De echte Russische originele volksdansen kreeg men te zien, zuiver van vorm, verrijkt, en voorgedragen door beroepsdanseressen. Deze jonge ar- tisten zijn leerlingen van (wat men bij ons) middelbare scholen noemt, waar zij zich uitsluitend op de we tenschap en de kunst van de volks dans toeleggen. Volksdansen moet men eigenlijk beleven en zien in de dorpen en stad jes waar zij thuis behoren, en waar de cultuur, de smaak en de vreugde van de eenvoudige bevolking nog niet in een richting hebben gedreven en daardoor vertroebeld hebben. Graag zouden wij de prachtige dansen, die gisterenavond werden uitgevoerd, willen zien in de dorpen en in de ste den van de Sowjet-Unie in eigen omgeving dus. Bij de Russen heeft de Zoals reeds gemeld, zal de toneel groep van de St. Vincentius-vereni- ging te Leiden op Vrijdag (dus niet op Zaterdag) 23 April a.s. in de Leid se Schouwburg een opvoering geven van „De Fluwelen Handschoen" Het stuk is modern in de goede zin van dit vaak misbruikte woord. Het speelt zelfs in de meest moderne sa menleving, die wij tegenwoordig kennen, in Amerika en het probleem waarover dit stuk handelt, is daar volop actueel. De jadht op communisten in alle rangen en standen, heeft ook het binnenkerkelijke leven aangetast, zodat op een gegeven moment zelfs vergoed, voor specialistische hulp 90 voor chirurgische hulp 90 voor tandheelkundige hulp 75 (re- gularisatie van gebitten 50 voor bevalling 40,voor sanatorium- verpleging 90 voor genees- en verbandmiddelen 85 voor uitwen dige geneeswijzen en bijzondere me dische verrichtingen 80 voor me dische kunst- en hulpmiddelen en voor ziekenvervoer 80 Op grond van berekeningen, waar- by de opzet van de regeling in de provincie Limburg een belangrijke ról heeft gespeeld, is de conclusie ge wettigd, dat met een premie van 4 van de gezamenlijke salarissen, be perkt tot 10.000,van het perso neel der samenwerkende gemeenten een regeling is op te zetten, welke financieel verantwoord is. Van de bij drage van 4 van het totale salaris bedrag zal 2 door de gemeente moeten wórden gedragen, de reste rende 2 door het personeel. Hier mede wordt niet een paritaire kosten verdeling bereikt; immers de ambte naren moeten bovendien nog de fran chises voor hun rekening nemen. Daar staat tegenover, dat de geza menlijke gemeenten aansprakelijk zijn voor een eventueel tekort, naar rato van haar bijdragen, voor zover het te vormen reservefonds niet vol Bisschop komt te staan, als deze een jonge idealist als leraar van haar college verwijderen wil. Deze leraar is het type van een edelmoedig bekeerling, die zijn Christendom radicaal beleven wil en daardoor bij zyn niet-zo-radicale me de-christenen in de kwade reuk van communisme komt te staan. Uiteindelijk wint de wel zeer vrou welijke slimheid van Moeder-over ste, die gepaard gaat met een abso luut godsvertrouwen, het van haar eigen Bisschop. Overeenkomstig de Amerikaanse democratische mentaliteit zien wij in dit stuk de gestalten uit de kringen van geestelijkheid en kloosterlingen met hun zeer menselijke maar ook edelmoedige karakterkanten ten voeten uit getekend. Zij komen daar door dichterbij ons te staan, wat hen niet omlaaghaalt, maar hun de sym- phatie bezorgt van ieder onbevoor oordeeld mens. Regisseur is de heer Henk Topper. Medewerkenden zijn: Loek Elshof, Annet TopperVerbeek, Liek Zand vliet, Jo Fisser—Castelein, Chris Lindenhoff, Kees v. d. Drift, Wies Elshof, Harry Schouten, Koos Vlas veld en Henk Topper. dans altijd in grdot aanzien gestaan, en zo is 't ook nu nog; het is de ziel van het volk, dat inhoud aan z'n dan sen geeft en een kennelijk nationale kleur. Alles wat er gebeurt in, dit gezel schap is feilloos, de regie van de massa is gewoon fantastisch, de glij dende bewegingen en de handplastiek zijn in één woord prachtig en onge kend. De conférencière Madame Alia Semitsjasnowa kondigde in verstaan baar Nederlands de verschillende dansen aan en de betekenis ervan. Al dadelijk wordt men geïmponeerd door de dans „Berjozka" het Ber kenboompje waaraan het ensemble zijn naam ontleent, 't Is een fantasie op het gelijknamig volksliedje, ge danst, en gespeeld door vier heren accordeonisten. Een zwevende groeps- dans, in schilderachtige gewaden, in groepen dit harmonisch en rhyth- misch bewegen. Deze volksdans is uit. gegroeid tot theaterdans. Eenzelfde bewondering geldt voor de Ketting dans, uit het Noorden. Weer de voor treffelijk zwevende bewegingen, een levende ketting van ringen, die als ongemerkt ontstaan, en elkander weer loslaten. Heel interessant is de Rondedans van het Noorden. De meis jes in klederen van de noordelijke schoonheden, getooid met de klassiek- Russische hoedjes. zijn de melodieën, zoals in de „Dans van de Kozakkenvrouwen", gezongen met metalige, maar mooie stem, beantwoord door 't koor van dansende meisjes. De dans „Lebe- doesjka' '(de Zwaan) heeft onze diep ste bewondering. Ongeëvenaard de hand waarin de beweging van het dier zo voornaam wordt uitgebeeld, maar ook de handhouding en bewe ging, welke de kop van het dier on navolgbaar illustreert. De lyrieke meisjesdans met soliste is eveneens vernuftig gevonden en uitgevoerd. Dan zijn er de boerendansen, gedanst op de pleinen bij feesten, in verschil lende streken en gebieden, pleizierig door de fleurige kleding, waarvan de wijdgeplooide rokken uitwervelen op de vaart van de dans. In deze laatst genoemde dansen, waarin overeen komstige trekken met de dans van Roemenen, Serviërs, Hongaren, enz., treedt het individuele meer naar vo ren, breekt dé spontane levensvreug de zich baan. Elke dans gaf een keur van merkwaardige costumes te aan schouwen; soms rlleen merkwaardig, soms mooi en merkwaardig, kostbaar, maar altijd even fraai van kleur en van snit zo, dat één prachtig geheel van golvend bewegen door het dansen tot stand wordt gebracht. De grime is uitmuntend verzorgd. De muzikale begeleiding werd door vier uitne mend geschoolde accordeonspelers uitgevoerd, waarvan de heer Kour- netsov zeer muzikaal, ook een bruik baar acteur blijkt te zijn. Het programma biedt in z'n geheel een fleurig en toch stemmigsvol schouwspel, waarin sfeer en ook fris heid verrassend zijn. Een bonte ver zameling van volksdansen, volmaakt van uitvoering, waarbij men de thea terzaal wegdenkt en zich een eigen omgeving droomt. Men hoorde een paar soli van de le accordeonist Kournetsov en een baleleika-solo van de heer Wladimirow, die evenals de soliërende danseressen geestdriftig werden toegejuicht. Af en toe was er een reprise van 't meest belangrijke deel van een dans. Er waren bloemen voor het Corps de ballet. J. Körtmann. Prijsvraag over de Natuurwetenschappen Leerlingen van middelbare en an dere scholen kunnen meedoen aan een prijsvraag van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen te Leiden. Gevraagd wordt een antwoord te geven op 15 vragen, zoals b.v.: Hoe zag een Mid deleeuwse wereldkaart er uit? Hoe groot waren de microscopen waar mee Leeuwenhoek de bacteriën ont dekte? Wat zijn Spaanse vliegen? De antwoorden op deze vragen kunnen door een bezoek aan het Mu seum worden gevonden. Het is niet zo moeilijk als het lijkt en meer een kwestie van speurzin dan van een grote dosis kennis. Vragenlijsten zijn gratis verkrijg baar aan het Museum (Steenstraat IA, Leiden, telef. K 1710—23954) of worden op aanvraag toegezonden. Het Museum is open op de werkda gen (uitgezonderd 's Maandags) van 104; 's Zondags en 2e Paasdag 14 Gesloten :'s Maandags en le Paasdag Toegangsprijs 10 cent. Inzendingen uiterlijk 30 ApriL Er werd in de beurs getast Woensdag, 14 April. De R. K. Volleybalvereniging „Si- seo" deelt mede, dat er in verband met Witte Donderdag morgen geen training zal zijn. De R. K. Leidse Zwemvereniging „De Golfbrekers" deelt mede, dat de zwemuren morgenavond gewoon door gang vinden. Leden, die in verband met kerkdiensten van uur willen wis selen, kunnen dit doen. STADSKOK. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Rechtsgewoonten", de heer J. Th. de Smidt, geboren te Haarlem en thans wonende te Leiden. De promo tie geschiedde cum laude; candi- daatsexamen L wis- en natuurkunde de heer The Tjiat Poo te Leiden; doet. examen scheikunde de heer R. J. de oKck te Haarlem. De raad van Leimuiden kwam gis teren bijeen. De voorz. deelde mede, dat de plannen vóór de verbetering van de weg langs de Westeinderplas de goedkeuring van Ged. Staten hebben verkregen. De 10 woningen voor 1953 zullen alsnog worden gerealiseerd en niet van het nieuwe contingent worden afgetrokken. De raad besloot accoord te gaan met het voorstel van Ged. Staten, om de jaarwedde der wethouders op 62 te brengen. Begroting 1954. Aan de orde kwam vervolgens de behandeling van de begroting 1954. De heer Tasseron voerde het woord namens de commissie van onderzoek. Op elke bladzijde der begroting heeft de commissie kunnen lezen, dat men de opbrengst van de tol mist. Gebrek aan de nodige financiën heeft zijn stempel op deze begroting gezet. De opstellers hebben als voornaamste doel gezien.een sluitende begroting. Matig en voorzichtig is gebruik ge maakt van enkele reserves. Bij de commissie staat een sluitende begro ting eerst op het tweede plan. Op het eerste plan by de commissie staat: Wat moet er gebeuren in het belang der gemeente. Regeren is vooruit zien. De commissie is enigszins te leurgesteld zo weinig nieuwe kapi taalsuitgaven te hebben gezien. De noodzakelijkheid van tal van nieuwe dingen wordt gevoeld. Men kan deze ontwikkeling geen halt toe- roepen. Vooral met het oog op de nieuwe financiële verhoudingen tus sen ryk en gemeente zullen wij moe ten laten zien, wat er strikt nodig is. De commissie hoopt, dat B. en W. na deze vergadering de moed zullen bezitten, om in de loop van het jaar met nieuwe voorstellen te komen. Voor de ambtswoning van de bur gemeester is voor onderhoud f 240 uitgetrokken. De commissie wenst dit bedrag aan de werkelijkheid en nood zakelijkheid aangepast te zien. Er is volgens de mening der commissie veel meer nodig. Autotoelage van de burgemeester ƒ400 per jaar Gere kend naar 0.10 per km., kan de bur gemeester hiervoor 80 km. per week rijden. Tot de werkelijkheid terugge bracht is dit belachelijk. De commis sie stelt voor deze post op 600 te brengen. Spr. somde nog meer pos ten op, die verhoogd dienen te wor den. BRIDGE. Brigc-Club „De Sleutels". De uitslag van de achtste ronde Club-viertallen competitie luidt als volgt: team van Egmond wint van team Klinkenberg met 56 m.p.; team Rochemont wint van team v.a Bepr- den met 42 m.p; team Kuit wint van team De Bruin met 41 m.p.; team Ja cobs wint van team Hooidonk met 25 m.p.; team Smittenaar wint van team Goddijn met 21 m.p.; team De Geus wint van team v. d. Ende met 15 m.p. Stand: gesp. voortegen W.P. 1 De Geus 8 123 0 13 2. v. Egmond 8 183 13 12 3 Rochemont 8 117 9 11 4 Kuyt 8 134 32 11 5 Jacobs 8 81 28 11 6 v. d. Ende 7 71 22 10 7 v. Beurden 8 28 85 9 8 Smittenar 8 24 73 6 9 Goddyn 7 47 118 4 10 De Bruin 7 25 144 3 11 Hooidonk 7 0 89 2 12 Klinkenberg 8 0 223 0 Rode Kmis-Rijnland Drs. Hins werd tot secretaris benoemd De Afdeling Rijnland van het Roode Kruis, waaronder Oegstgeest, Rijnsburg, Voorhout en Warmond resorteren hield gisterenavond in hotel Het Witte Huis te Oegstgeest v haar jaarlijkse algemene ledenver- gadering onder leiding van haar i vooraitter, oud-burgemeester J. C. i Baumann van Oegstgeest. In zijn openingswoord bracht spr. in herinnering de door hem gemaak- I te opmerkingen op de vorige leden vergadering inzake het door elkaar lopen der donors van twee afdelin gen, n.l. Leiden en Rijnland. Deze opmerkingen zijn aanleiding geweest tot een briefwisseling, waarbij tot overeenstemming is gekomen en waarbij Leiden gevraagd heeft haar te steunen voor het geven van donors voor de Leidse ziekenhuizen. Deze toegereikte hand, aldus de heer Bau mann, werd door ons aangenomen en het bestuur zal nader overleggen hoe in een gemeenschappelijke bloed transfusiedienst kan worden samen gewerkt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. J. M. de Vlaming-Pley- sier, gaf te zien, dat de afdeling thans 1008 leden telt, hetgeen een achteruitgang van 72 is. Ook de sterkte van de transportcolonne liep terug van 50 op 42, doch thans zijn 8 nieuwe leden in opleiding. Voorts liot spr. de onderscheidene activi teiten in het afgelopen jaar de revue passeren, o.a. het werkzaam aandeel, dat de transportcolonne heeft gehad bij de hulp tijdens de watersnood. De penn., mevrouw P. H. Smits- Witvliet kon gewagen van een ge zonde stand aer financiën. De ge middelde contributie bedroeg 1.62 Verhoging posten. Stuk voor stuk werden de voor stellen der commissie door de raad behandeld. De commissie kreeg haar zin en de onderhoudsbedragen wer den behoorlijk omhoog gebracht. Aan de ambtswoning van de burgemeester, de stTaten en pleinen, de plantsoenen, kortom aan alles wat onderhoud be treft. De raad ging zelfs zover, dat er weer enkele kapitaalsuitgaven ge daan zullen worden. Het laatste deel van de Dokter Stapenseastraat zal van nieuwe klinkers voorzien wor den en de uitkomende goede stenen zullen gebruikt worden om de dorps straat te herstellen. De heer Bouwman gaf enkele toe lichtingen op de toestand der plant soenen. Het bleek, dat voor onder houd niet de helft der behoefte is ge raamd. De raad besloot de juiste be dragen te ramen. Op een speelterrein voor de jeugd, nog dit jaar, werd aangedrongen; ook dit zal er komen. De heer Loosbroek wees op de noodzakelijkheid dat er een zwembad komt. De heer Loosbroek zou een zwembad willen ontwerpen bij de sportvelden in de polder. De voorz. deelde mede in samenwerking met Rijnsaterwoude een zwembad te heb ben aan het Braassemermeer. Ver schillende leden van de raad vonden dit te ver voor de jeugd. Ook deze wens van de commissie zal in ver vulling gaan. De voorz. stelde bij de opmerking der commissie voor om een toga aan te schaffen voor huwelijksvoltrek kingen. De kosten werden geraamd op 300. Over 7 jaren verdeeld, drukt er dan ƒ50 per jaar op de gewone dienst. De gemeente-architect gaf nog en kele nadere inlichtingen over de slangendroogtoren van de brand weerslangen. De begroting werd tenslotte vast gesteld. Laatste Berichten Bij gemeente Hillegom Hedenmiddag om ongeveer kwart over twee zijn er boven Hillegom ^twee straaljagers, die deel uitmaak ten van een formatie van drie, met elkaar in botsing gekomen en om- laaggestort. Een van de piloten kwam in de vlammen van het bran dende toestel om; van de andere, die gebruik maakte van zijn schietstoel is nog niets bekend. De toestellen raakten elkaar met de staart. Een van de straaljagers kwam bij de Ringsloot onder Hille gom terecht en brandde geheel uit. Het toestel scheerde rakelings over een boerderij voor het de grond raakte. Het andere verongelukte toestel kwam in de Haarlemmermeer te recht nabij de IJ-weg. De piloot maakte gebruik van de schietstoel, maar men vreest, dat hij reeds te dicht bij de grond was. Zijn lichaam is nog niet gevonden. Het tweede toestel vatte geen vlam. per lid. De rekening sloot met een voordelig saldo van 756.88, terwijl de balans een eindcijfer van 7963.11 te zien gaf. Aan het einde der vergadering deed de voorz. de minder prettige mededeling zoals hij dit noemde, van het aanstaande vertrek van de secretaris naar Bussum. Spr. dankte de heer de Vlaming Pleysier voor zijn vele arbeid, die hij de revue liet passeren. Een boekwerk vergezelde deze woorden. Ook de colonnecommandant dokter H. J. Keegstra sprak woorden van dank aan het adres van de per 1 Me; a.s. scheidende secretaris. Met een kort woord bedankte de heer de Vlaming Pleysior, waarbij hij opmerkte, dat hem gebleken is, I dat in de arbeid voor het Roode Kruis met persoonlijk contact, voor- J als ook bij het hoofdbestuur, meer te bereiken is dan schriftelijk. De afdeling, die, zoals de voorzit ter opmerkte nog steeds op het stand punt staat, dat werk voor het Roode Kruis Pro Deo dient te geschieden, benoemde hierna tot secretaris de heer drs M. Hins, Marelaan 51, Oegst geest. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan mevr. Von Fisenne voor het werkzaam aandeel in de bloed transfusieavonden, vooral in War mond. hazerswoude FIETSER VERLEENDE GEEN VOORRANG Toen de heer M. van Zanen Dins dagavond van zijn v/erk huiswaarts keerde, lette hij niet voldoende op het snelverkeer op de Rijksstraatweg. De heer Van Zanen werd, komende uit de Bruggestraat, door een per sonenauto, bestuurd door de heer v. d. M. uit Den Haag, gegrepen. De chauffeur kon, ondanks zeer krach tig remmen, geen aanrijding voorko- Wilt U iets weten? Vraag: Is iemand, die verkering heeft, vrijgezel? Antwoord: Een vrijgezel is een on gehuwde. Verloofden zijn dus nog vrijgezellen .hoewel de doorgewin terde vrijgezellen hen zullen be schouwen als „vrijgezellen met slechte vooruitzichten". Vraag: over maximum en mini mumloon in de kleinmetaalindustrie. I Antwoord: Deze vraag 1 is zeer 'moeilijk te beantwoorden omdat de j gegevens over leeftijd en geaardheid |van het werk van de persoon in kwestie ons onbekend zijn. Boven dien is er voor deze bedrijfsgroep een nieuwe contractregeling in voor bereiding. Onder het grootste voor behoud geven we de volgende cy- 'fers: Persoonlijk min. loon per uur in de gemeente Leiden voor een ge oefend plaatwerker 1.16. Het maxi mum loon wordt alleen per groep be rekend en komt neer op een gemid delde van 1.25 p. p. In de groep ,heid personen voor dit maximum uit 'heeft de werkgever echter de vrij- te schakelen en andere hiervan te laten profiteren. Vraag: Betreft afzagen van ligu- strumhaag. Antwoord: U bent wel laat. maar u kunt de haag momenteel nog af zagen. Vraag: Route Hazcrswoude i Rd. naar Waarland (N.H.); hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude. Koude kerk, Alphen, Rijnsaterwoude, Lei muiden, Hillegom, Haarlem, Sant poort, Beverwijk, Castricum, Lim- men, Alkmaar, Oudorp, Pancras, Broek op Langendyk, Noord Schar- woude, Zijdewind. Waarland; afstand 90 km. men. Dr. Blauwendraad en leden van het Roode Kruis waren spoedig aanwezig. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een gebroken been naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2