Een Russische spion vraagt asyl in Australië Australië aan 't I schrikken I herdenkings- Eigenaardige overweging van Duitse rechtbank Communisten in Nazareths gemeenteraad meer dan ooit Nederlanders door Indonesië uitgewezen Zal gevangen Amerikaanse bruid met Nederlander kunnen huwen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 14 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13169 j Spion maakt Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 MAAL OUST, ziel, een poze van dit re- deloos draven, en zet u neder aan het gastvrij maal, dat morgen wordt rondgediend Eenieder toch wordt morgen ge nood tot deelname aan een herden- kings-eten, waarbij het Paaslam op tafel staat, alvorens het ter slacht bank wordt geleid. Indien er in deze verwilderde en verdwaasde tijd nog een greintje hoogachting en eerbied is, nog enig vertrouwen onzerzijds, dat Jezus de duisternis der zielen verdrijft met zijn genade, laat dan de kanker van uw hart bestralen, door het Licht der eeuwigheid te nemen en te eten. Wat baten alle activiteiten en ac ties, alle congressen, rapporten, rede voeringen, indien we geen honger hebben naar het „Brood des Le vens"? Indien we zo gans en al op gaan in onze zaken en vermaken te midden van de dagelijks opnieuw ge opende kermis van het lawaai, dat wij vergeten hoe rond deze haastige v/ereld de stilte en de rust hangt van de eeuwigheid? Uit die eeuwigheid wordt ons door onzichtbare hand een spijze toege reikt, welke, gegeten, (en gegeten met de vererende en eerbiedige eti quette, welke de ontvangst van zo Onthult meteen wijdvertakt spionnage-net Regering stelt diepgaand onderzoek in Australië is in rep en roer gebracht door de onthulling van een gevluchte Russische diplomaat, dat in dit land een uitgebreide Russische spionnage- organisatie bestaat, waarvan hij het hoofd was. Deze Vladirir Petrov, derde secretaris van de Sovjet-ambassade in Can- bera, wordt thans door dc Australische autoriteiten, ter wille van zijn vei ligheid, op een geheime plaats verborgen gehouden en streng bewaakt. Hij heeft asyl gevraagd en gekregen, omdat hij (naar zijn eigen woorden) „niet meer in het communisme kan geloven" en niet naar zijn land wenst terug te keren. Al zijn gegevens over het Russische spionnagecomplot heeft hij aan de Australische autoriteiten uitgeleverd. DE ZAAK WORDT ONDERZOCHT, hebben gekend, vertelden, dat zij i zich vrijer bewogen dan de andere In een bewogen zitting van het leden van de Sovjet-ambassade. Zij Huis van Afgevaardigden heeft pre- woonden regelmatig concerten, film- mier Menzies meegedeeld dat een voorstellingen en voetbalwedstrijden speciale koninklijke commissie het bij. Petrov trok er ook dikwijls op onderzoek naar de spionnage zal lei den. Hij heeft een wetsvoorstel in gediend, waardoor een ieder, die door de commissie wordt opgeroepen, ge dwongen kan worden, getuigenis af te leggen over deze zaak. In afwach- een hoge Gast vereist) ons reeds in I ting van het onderzoek wenste Men- dit leven deelgenoot maakt van god-1 zies geen namen te noemen van de- delijke vriendschap en vertroosting, genen, die bij het complot zijn be- Te mogen aanschuiven bij dit al- trokken. Jtijd-voortdurende Laatste Avond maal is het grootste voorrecht en de hoogste onderscheiding, welke een mens te beurt kan vallen. Dienover- komstig zij onze levenswandel. België voor de keuze DE BELGISCHE KATHOLIEKE Volkspartij heeft bij de verkie zingen van Zondag j.l. de tol betaald van vier jaar regeren; zij heeft haar bevoorrechte positie van „partij met tie absolute meerderheid" moeten la ten schieten en zich moeten verge noegen met de wetenschap, dat zij met haar 95 zetels in de Kamer nog altijd de grootste partij in het land is. De tweede partij is die der sociar listen met 86 zetels, waarna de libe ralen met 25 achteraan ko- 0 men. De Belgische Katholieken Mijn dus niet ontkomen aan het ge vaar, dat elke regeringspartij be- Ireigt, n.l. dat zij door haar beleid intevredenheid wekt. Men kan het au eenmaal niet iedereen naar de zin naken, er moeten wel eens impoDU- laire maatregelen worden getroffen ;n wenselijk geachte maatregelen - dijken ook wel eens in de practijk ïnuitvoerbaar. Kortom waar gehakt wordt vallen spaanders en waar ge werkt wordt worden fouten ge naakt. In dit opzicht zit een opposi tiepartij op fluweel; zij kan wijzen ap fouten en de indruk wekken, dat tij het veel beter had gekund. Elke regeringspartij verliest daardoor aan hangers en het is heel natuurlijk, dat let in België niet anders is dan over- ïl Maar bovendien hebben de Ka tholieken in 1950 veel stemmen, ge- cregen van de liberalen door de be laamde koningskwestie en daarvan lebben zij vier jaar lang geprofi teerd. Thans is de terugslag geko- men. Voor het land volgt nu een kabi netscrisis, welke niet zo gemakkelijk ip te lossen zal zijn. Algemeen ver wacht men, dat aan de socialisten, iie de winnaars bij deze verkiezin gen zijn, opdracht gegeven zal wor- 3en een nieuwe regering samen te {tellen, waarbij aan Spaak een over wegend aandeel wordt toegekend. Wanneer dat juist zou blijken, kun nen de socialisten twee wegén in- tlaan; zij kunnen een samengaan zoeken met de liberalen, of wel zij kunnen proberen een coalitie aan te |aan met de Katholieken. Niemand weet op het ogenblik waar het op uit zal draaien. Met de liberalen heb- öen de socialisten hun anticlerica- lisme gemeen en anticlericalisme speelt een grote rol in België. Met de Katholieken hebben zij hun so ciale neigingen gemeen en ook deze spelen een grote rol. Er wordt op het ogenblik druk ge confereerd en wij kunnen ons voor stellen, dat het er heet naar toe gaat. Want al hebben de Katholieken nu enige zetels verloren, zij hebben als irootste partij nog heel wat in de melk te brokken en het zou niets vreemd zijn, als na enige vergeefse pogingen van socialistische zijde ten slotte een Katholiek toch nog kabi netsformateur werd. Vrouw bleef achter. uit om te vissen en te jagen. Premier Menzies deelde in het par lement mee, dat Petrov in Australië was opgetreden namens "het Russi sche ministerie voor de Staatsveilig heid. In de paar dagen, die sedert zijn vlucht naar de vrijheid zijn ver streken, is nog maar een klein deel van het materiaal, dat hij heeft mee gebracht, onderzocht, maar het was genoeg aldus Menzies om tot de conclusie te komen, dat een ge rechtelijk onderzoek noodzakelijk is. Het gaat hier niet alleen om de activiteit van Russische geheime agenten, maar ook om enkele Austra lische burgers, die in de documenten van Petrov met codenamen worden aangeduid als contactmensen of me dewerkers der spionnage-organisatie. De Australische regering heeft de Sovjet-ambassade meegedeeld, dat Petrov asyl heeft gekregen. Maar een zegsman van 'de ambassade zei de inhoud van de Australische nota niet te geloven. Foutief maar toch rechtsgeldig Petrovs echtgenote is haar man niet in de ballingschap gevolgd. Waarschijnlijk uit vrees voor repre- De motivering van het vonnis der sailles op haar familieleden in de der Dusseldorfsc rechtbank over Sovjet-Unie heeft zij haar huis ver-1 Klaas Faber is thans bekend ge laten en zich op de ambassade te- maakt en zij heeft de aan Nederland- ruggetrokken: de politie vond op se zijde reeds bestaande verbazing een miauwende kat na het huis over het oordeel nog doen toenemen, der Petrovs verlaten. I De rechtbank heeft, zoals bekend, Australiërs, die Petrov en zijn verklaard dat Klaas Faber, een van vrouw de afgelopen jaren van nabij de zeven uit Breda ontvluchte oor logsmisdadigers, als Duitser moet worden beschouwd en daarom niet kan worden uitgeleverd. De motive ring van deze beslissing werd door Nederlanslre waarnemers in Bonn met de grootste belangstelling tegemoet gezien, aangezien het volgens hen on mogelijk te bewijzen zou zijn, dat Fa ber zelfs op grond van Hitiers decre ten als Bu tser zou kunnen worden aangemerkt. Volgens de door het nationaal-so- cialistische bewind uitgevaardigde bepalingen haclden daartoe twee zij ner voorouders Duits moeten zijn, hetgeen niet het geval was. Het was volkomen evident, dat Faber geen Vliegramp in Chili Dinsdgg zijn zestien mensen om het leven gekomen, toen een Chileens militair vliegtuig te Batuco, twintig km. ten Noorden van Santiago, neer stortte, aldus is door het opperbe vel van de Chileense luchtmacht meegedeeld. Het vliegtuig was op weg naar Iquique en had vier leden bemanning en twaalf passagiers, waaronder verscheidene kinderen, aan boord. Hamer en sikkel kruis en halve maan In de gemeente Nazareth zijn gis teren gemeenteraadsverkiezingen ge houden en blijkens de uitslagen heb ben de communisten op 6 van de 15 zetels beslag gelegd. In politieke kringen te Tel Aviv ziet men dit als een communistische overwinning. Het waren vreemde verkiezingen, schrijft„Trouw", waarin de hamer en sikkel het opnamen tegen het cru cifix en de halve maan in dit land onder de Ster van David. Want Nazareth is een stadje van 20.000 inwoners, voor het overgrote deel Arabieren, velen hunner refu gee's. De gemeenteraadsverkiezingen van gisteren waren de eerste in Nazareth sedert de geboorte van de staat Israël en voor de Arabische kiezers was het een strijd tussen de communisten en een religieus blok, waarin geen Jo den zaten. Blijkens de kort na middernacht bekendgemaakte uitslagen hebben de communisten 6 van de 15 zetels ver overd. Drie waren voor de R.-Katho- lieken, een Mohammedaanse groep kreeg 2 zetels, twee andere Moham medaanse groepen ieder 1, een Grieks-orthodoxe candidaat kreeg een Hoe men overtëens ook tegen- 1 over de K.N.P. staat waar het de Statenverkiezing in Zuid-Hol land betreft, zal iedere katholiek het optreden van deze partij betreuren. Iedere stem, die de K.N.P. in dit ge west op zich verenigt, betekent op de eerste plaats winst voor de Partij van de Arbeid en daarmede is de ka tholieke zaak, van welke kant men die ook wenst te bezien, zeer zeker met gediend. Het zal de K.V.P. moeite kosten, om de zestien zetels, welke zij mo menteel bezet, opnieuw te bemachti gen, indien er katholieke stemmen verloren raken in het kamp van Wei ter. Want verloren is het juiste woord. Het gaat er niet alleen om, dat er een zetel in Provinciale Sta ten door de K.V.P. ontruimd zou moeten worden, maar eveneens, dat wij een Gedeputeerde zouden verlie zen. De K.V.P. heeft momenteel twee Gedeputeerden dank zij de zestien zetels in Provinciale Staten. Als men echter bedenkt, dat b.v. de V.V.D. met acht zetels géén Gedeputeerde heeft, dan is het zonder meer duide lijk, hoe kwetsbaar onze positie is. Een betrekkelijk gering stemmenver lies kan reeds voldoende zijn, om het vonnis te voltrekken. Wij zouden geen verkiezingen kun nen noemen, waarin het op één stem meer of minder niet aankomt. Maar wel kunnen wij een verkiezing noe men, waarin het op één stem meer of minder méér aankomt dan ooit: De Statenverkiezing in dit gewest op Woensdag 21 April a.s. In deze omstandigheden is er voor iedereen, die zich principieel katho liek noemt, slechts één lijst. Lijst twee van de K.V.P. zetel en 1 was voor een Russisch-or- thodoxe candidaat. De linkse Mapam, de enige Joodse paf tij, die meedeed, kwam er niet aan te pas. Drie jaar geleden, bij de parle mentsverkiezingen, stemde Nazareth voor 40 procent communistisch. De communisten waren toen de enige ge organiseerde groep, die de Arabische arbeiders vertegenwoordigde. Over geheel Israël gerekend behaalden de communisten echter slechts 3 procent der stemmen. Drie maanden voor de verkiezin gen van gisteren begonnen de com munisten een intensieve verkiezings campagne. De religieuze groepen be gonnen veel later en splitsten zich in acht groepen, in plaats van een ver enigd front te vormen. Zonder opgaaf van reden Zonder opgaaf van reden zijn twee Nederlandse hotelemployé's te Ban doeng door Indonesië uitgewezen. Het zijn de heren H. Schenkel en J. C. Schouten, resp. bedrijfsleider en zaal chef van het hotel „Savoy fiomann" te Bandoeng, die op 16 Maart tijdens een razzia in arrest werden genomen. Zij moeten het land zo spoedig mo gelijk verlaten en zijn, in afwachting van hun vertrek, opgesloten in het politiebureau van Bandoeng. Evenmin als voor hun arrestatie is nu bij hun uitwijzing een reden opgegeven. Een hevige razzia, die op 16 Maart begon in de Bandoengse hotels en die zich vervolgens uitbreidde over de gehele Europese wijk van de stad, had de arrestatie van vijf Nederlan ders tot gevolg. Behalve Schenkel en Zij komen vast oefenen Twee Amerikaanse piloten van de burgerluchtvaart tapten gisteren op het vliegveld van Genève uit een Rus sische vliegmachine, in gezelschap van twaalf Russische luchtvaarttech nici. Om volledig te zijn: de Russische machine was een Amerikaanse Dako ta! De twaalf Russen maakten de tocht naar Genève om zich vast op de hoogte te stellen van de daar ge bruikte methode van het „in- en uit praten van de vliegmachines", met het oog op de lijndienst Moskou Genève die de Russische autoriteiten tijdens de conferentie van Genève ter beschikking zal staan. En de twee Amerikanen waren er bij om als tolk dienst te doen tijdens de bespre kingen van de Russen met de Zwit sers. Schouten werd de Nederlander Boe- laards van Tuyl uit Bandoeng aange houden. In het nabijgelegen Soekaboemi vielen de heren Knuit en Metzger uit Djakarta in handen van de Indonesi sche politie. Deze laatste twee wer den spoedig daarop vrijgelaten. Van de anderen werd niet meer verno men tot nu de uitwijzing van de twee hotelemployé's is gevolgd. Boe- laards van Tuyl zucht waarschijnlijk nog in zijn cel. Nimmer is bekendgemaakt om wel ke reden arrestaties en razzia zijn gehouden. Mossadeq pleit Duitse voorouders gehad heeft. Het blijkt nu, dat het gerecht zo ver is gegaan zijn beslissing te base ren op de gebruiken, die in 1944 bij de S.S. in zwang waren en die recht streeks uit een eigen interpretatie door de S.S. van de beruchte Neuren- bergse rassenwetten voortvloeien. De Nederlandse oorlogsmisdadiger heeft beweerd, dat hij in 1944 bij de S.S.-Einwanderungsstelle in Lodz in Polen de Duitse nationaliteit heeft aangevraagd en dat deze hem door de commandant van dit bureau ver leend is. Weliswaar kon Faber voor deze bewering geen bewijsstukken meer ter tafel brengen, doch het ge recht heeft inplaatg daarvan genoe gen genomen met een verklaring van de toenmalige commandant. Deze heeft voor de rechtbank verklaard, dat hij in 1944 de zaak-Faber per soonlijk had onderzocht en dat daar bij gebleken was, dat de Nederlandse S.S.-er voldeed aan de voorwaarden om genationaliseerd te worden. De j |^t. AniAt>1illr getuige verklaarde daarbij, dat zijn.lNlCt QUlQClljK. bureau in de practijk nooit heeft ge- eist, dat aan de door de regering ge- Momenteel speelt zich in het ver stelde voorwaarden werd voldaan, j trouwde Nederland een klein drama- doch dat het steeds zijn beslissingen tje af, dat precies voldoende roman- heeft gebaseerd op de opvatting, dat tiek herbergt om in het brandpunt Mossadeq tijdens een van zijn dyna mische momenten, voor het tribunaal in Teheran. Romantisch drama'tje te Rotterdam alle Germanen van Duitse stam zou den zijn. Het gerecht in Dusseldorp heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat deze praktijk ontoelaatbaar was en daar door inzake Faber een verkeerde be slissing was genomen, doch dat deed naar het oordeel van het gerecht niets af aan het feit, dat Faber thans als Duitser moest worden beoordeeld. De rechtbank nam namelijk het standpunt in, dat de nationalisatie indertijd is uitgesproken door de daartoe alleen bevoegde administra tieve instantie. Zij meende, dat het niet haar taak was om uit te maken of deze beslissing al dan niet juist was geweest. Zij heeft gemeend ook aan een onjuiste beslissing van het S.S-.bureau rechtskracht te moeten toekennen. Deze argumentering wordt door Nederlanders als „ongelooflijk grof en primitief" gekenmerkt. Zij zou boven dien kunnen betekenen, dat alle nog in Duitsland ondergedoken vroegere S.S.-lieden als Duitser kunnen wor den beschouwd. 's Werelds oudste werkende fotograaf? van de belangstelling te komen. In het Rotterdamse huis van bewa ring zucht momenteel een Ameri kaanse jongedame, die daar wegens een schuld gegijzeld wordt. Dit komt meer voor, doch nu heeft een Neder landse jongeman zijn hart aan dit meisje verloren en wil met haar trou wen. Gehele duidelijk is de kwestie niet, want er schijnt een moeilijkheid te bestaan over de geboorte-acte van de betrokken juffrouw, waardoor de plechtigheid geen doorgang dreigt te kunnen vinden en voorts schijnt het verlopen paspoort van de Ameri kaanse schone ook niet de zaak te bevorderen. Het meisje zit nu al een week ge vangen en op het moment, dat de schijnwerpers der publieke belang stelling op haar gevallen zijn, putten alle Amerikaanse instanties zich uit met verklaringen, dat zij helemaal niets tegen hun landgenote hebben, dat zij het huwelijk helemaal niet zullen tegenwerken en dat ze haar met raad en daad bij zullen staan om de levensgezellin te worden van de ondernemende Nederlandse jonge man. Ze hebben zelfs aangeboden het paspoort van de jongedame te ver lengen en de authentieke geboorte acte in haar woonplaats op te vra gen het meisje zit momenteel met een foto-copy. Huwelijk in kluisters? Er schijnt echter toch iets niet he lemaal in orde te zijn, want de jon gedame heeft al deze vriendelijkhe den van de hand gewezen en te ken nen gegeven, dat zij er prijs op stelt in het huis van bewaring met de Ne derlander in het huwelijk te reden. Dit zal nu dezer dagen geschieden, indien tenminste de voorzichtige ambtenaar van de burgerlijke stand, die deze band moet leggen, geen be zwaar maakt tegen de foto-copy van de geboorte-acte. Doet hij dit wel, dan betekent dit op zijn minst weer een vertraging van enkele weken, want dan moet de originele geboorte- acte in Florida, waar het meisje ge boren is, opgevraagd worden. Tom Watson is 91 jaar. In' de afgelopen week woonde hij het congres bij van het Instituut van de Britse Fotografen, dat in Scarborough werd ge houden. Hij werd daar, door zijn collega-fotografen, uitgeroepen tot de oudste werkende fotograaf ter wereld. Hoewel de technische ontwikkeling in de fotografie het de fotografen het de laatste vijfentwintig jaar heel wat ge makkelijker heeft gemaakt, zweert Tom Watson nog bij het oude. Watson maakt, tijdens het congres, een plaatje van zijn mede-congressisten, een aardige herinnering voor „later"! Aan de lage kant Het K.N.M.I. deelt mede: Hogedrukgebieden hebben de af gelopen dagen het weer in onze om geving beheerst. Aanvankelijk was het een hogedrukcentrum boven Scandinavië, dat ons Oostelijke win den bezorgde. Thans ligt het belang rijkste maximum ten Zuidwesten van de Britse eilanden. Bij IJsland be vond zich vanmorgen een actieve de pressie, die uitdiepend in Oöstzuid- oostelijke richting trok. Een er mee samenhangend frontensysteem be woog tegelijkertijd over Schotland de Noordzee op en veroorzaakte daar wat regen. In de komende 24 uur zal dit fronten systeem ook het weer in ons land beïnvloeden en eerst in het Noorden, later wellicht ook in het Zuiden plaatselijk wat regen veroor zaken. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat de neerslaghoeveel beden erg groot zullen worden. De fronten worden gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die morgen voor opklaringen zal zorgen. Waarschijn lijk staat ook Vrijdag het weer nog een groot deel van de dag onder in vloed van deze rug van hogedruk. weer t (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt i te 10 uur.) 5 MORGEN OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noor- i den van het land plaatselijk wat j lichte regen, later opklaringen en droog. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust moge- lijk tijdelijk harde wind tussen West en Noordwest. Vannacht geen nachtvorst, morgen onge- veer dezelfde middagtemperatu- ren. 15 April: zon op 5.45 en onder 19.36, maan op 17.06 en onder 4.26 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw - -1 C. OSLO onbewolkt -1 STOCKHOLM geheel bew. -2 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 LONDEN zwaar bew. 3 AMSTERDAM licht bew. 6 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS onbewolkt 8 BORDEAUX onbewolkt 6 C-RENOBLE onbewolkt 3 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU zwaar bew. 1 BERLIJN zwaar bew. 3 FRANKFORT nevel 3 MüNCHEN zwaar bew. 4 ZURICH zwaar bew. 5 GENEVE nevel 0 LOCARNO onbewolkt 1 WENEN nevel 7 n INNSBRUCK regen 3 ROME zwaar bew. 6 Korreltje Wie twee hazen achterna zit vangt

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1