Meeste spoed met ouderdomspensioen Voogdes blijft in hechtenis Vragen in Tweede Kamer over generaal Juin Het tekort aan onderwijzers P.B.O.-vordert Fabriek verbrand Vliegeropleiding in Beieren Werkloosheid daalde sterk Haags slachthuis levert weer Sobrictas zocht zich geen sobere propagandisten uit 41-38! Leeftijdsgrens van het op het notarissen nippertje haalt VRIJDAG 9 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 1 Katholieke standsorganisaties vragen; Zaak Anneke Beekman De besturen van de Algemene zekerheid voor grote groepen van be- Katholieke Werkgeversvereniging,1 Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, Neder landse Katholieke Arbeidersbewe ging, Sint Adelbertvereniging, Ka tholieke standsorganisaties voor de Werknemende Middenstand, hebben in een vergadering het advies van de Sociaal-Economische Raad inzake de wettelijke ouderdomsverzekering, uit gebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de staatssecretaris van Sociale Zaken be sproken. De organisaties constateerden dat, hoewel de Nederlandse sociale ver zekeringswetgeving in het algemeen in gunstige zin afsteekt tegen die in andere landen zowel binnen als bui ten het Europese continent, tot dus ver op het gebied vari de ouderdoms voorziening een ernstige lacune be staat. Het aantal bejaarden is volgens hen thans op 850.000 te stellen; dit aantal zal gezien de structuur en groei der Nederlandse bevolking, binnen dertig jaar stijgen to 1.450.000. De ergste nood onder de ouden van dagen wordt op dit moment eniger mate opgevangen door de Noodwet Ouderdomsvoorziening; de werking van deze noodwet strekt zich uit tot ongeveer de helft van het aantal be jaarden, waaronder ook zeer vele zelfstandigen, aldus de raad van overleg. In de beweegredenen van deze noodwet is een definitieve regeling op verzekeringsbasis aangekondigd. Aan het te langdurig van kracht zijn van de noodwet zijn volgens de raad ernstige bezwaren verbonden welke zich hoe langer hoe meer doen gevoelen en leiden tot practij- ken, welke naar algemeen oordeel om verschillende redenen ongewenst zijn. De organisaties overwegen, dat het ontbreken van een redelijke bestaans jaarden een uit maatschappelijk oog punt niet verantwoorde toestand te weeg brengt, welke een spoedige en definitieve wettelijke regeling vraagt. De voorziening op grond van een stelsel van sociale verzekering steunend op het persoonlijke verant woordelijkheidsbesef en het bewust zijn van onderlinge solidariteit verdient verre de voorkeur boven een stelsel van premievrij staatspensioen. De argumenten, welke pleiten voor deze oudedagsvoorziening op basis van een systeem van sociale verzeke ring, zijn in het algemeen gelijke lijk van kracht ten aanzien van de groepen der loon- en salaristrekken- den en de zelfstandigen. De uitkering uit hoofde van een zodanig, verzekeringsstelsel kan wor den beschouwd als een „bodem-pen sioen", zodat zij volledig ruimte laat voor aanvullende en gedifferentieer de eigen voorzieningen. Aanvaarding van een omslagstel sel bij de premie-heffing scnept aldus de raad de mogelijkheid van een aanpassing van het bedrag der uitke ring aan de koopkracht van het geld en de algemene welvaart, waardoor een belangrijk element yan onzeker heid wordt weggenomen. e organisaties zyn van oordeel dat het advies van de Sociaal-Econo mische Raad, aan het tot stand komen waarvan vertegenwoordigers van vrijwel alle groeperingen van het maatschappelijk leven ruime mede werking hebben verleend, de hier overwogen verzekeringsgedachte als grondslag heeft. Deze verzekerings gedachte is volgens de raad in over eenstemming met hetgeen daarover, op initiatief van katholieke zijde, is opgenomen in de bovenaangehaalde beweegredenen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De organisaties spreken tenslotte hun grote verdoening uit over het tot stand komen en de strekking van het advies. Zij hebben besloten in een motie een dringend beroep te doen op regering en volksvertegenwoordi ging met de meeste spoed een wet telijke regeling van de ouderdoms voorziening op basis van het advies van de Sociaal-Economische Raad tot stand te brengen. De minister van Buitenlandse Za ken ,mr. Beijen, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het vra genuurtje een licht kruisvuurtje doorstaan van de heer Goedhart (Arb.). De socialistische afgevaardig- I de stelde enige vragen over de Fran- 'se generaal Juin en de stappen, die de Nederlandse regering heeft ge daan bij de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie naar aanleiding van het vreemde gedrag van de opperbe velhebber van de landlegers van de middensector der Noordatlantische verdediging in West-Europa. Minister Beijen zei dat over deze aangelegenheid overleg gaande is in Worden zij vrijgesteld van de militaire dienst „De overheid heeft op onderwijs gebied een positief beleid te voeren, maar zij heeft geen dirigerende taak", zo merkte minister Cals op. De regering zal nog. bekend maken welke nadere maatregelen zij denkt te nemen om aan het onderwijzerste- MINISTER DR. BRUYN: De PBO vordert gestadig. Zo juist, aldus minister De Bruijn gisteravond in de Eerste Kamer, is aan de Ko ningin het ontwerp van een bedrijf schap van slagers voorgelegd. In het grafische bedrijf zijn er door de on dernemers voorstellen gedaan, maar aan werknemerszijde bestaan nog moeilijkheden. De minister betreur de dit. In de metaalnijverheid is men na enige moeite thans tot een gesprekcentrum gekopien. Voor ini tiatieven van de kant der regering met betrekking tot de PBO is op het moment geen aanleiding, omdat, zei de minister, de zaak goed mar cheert. Over de weinige vordering in de sociale sector waarover de heer Mo lenaar had gesproken, bestaat de grootste reserve bij een deel van de georganiseerde werkgevers, zei de minister. Het streven naar prijsre- gelende bevoegdheden speelt niet zo sterk bij het aanvragen van bedrijf schappen. Primair is de marktorde- nende bevoegdheid. Daartegen merk te in repliek de heer Molenaar op, dat het hem niet bevredigt, dat er op het meest essentiële punt, de re geling van de arbeidsvoorwaarden in de de P.B.O. niets gebeurt. De staatssecretaris voor de mid denstand deelde mee, dat het ont werp tot regeling van het cadeau stelsel binnen enkele dagen bij de Tweede Kamer aanhangig zal wor den gemaakt. Dat de gezonde keus van de huisvrouw de excessen zou nivelleren, bestreed de staatssecreta ris met een uitspraak van de Ned. Huishoudraad die zich tegen het ca deaustelsel verklaarde. Kwajongenswerk Gistermiddag is in de gemeente Velsen de timmerfabriek van de aan nemer J. Lootsma aan de Vondellaan In Driehuis volledig afgebrand. Men heeft de restanten later moeten om halen omdat er gevaar voor instorten bestond. De schade wordt voorlopig geraamd op ƒ50.000. Het vuur vond volop voedsel in een grote voorraad bewerkt en onbewerkt hout. Een aantal machines ging eveneens verloren. De nablussing nam nog geruime tijd in beslag. Het pand zou binnenkort gesloopt wor den in verband met een wegomleg- ging. De oorzaak is nog onbekend doch men acht kwajongenswerk niet uitge sloten. kort een einde te maken. Er zal naar gestreefd worden op zo groot moge lijke schaal uitstel van eerste oefe ning en zo mogelijk volledige vrij stelling van militaire dienst te ver krijgen voor onderwijzers. Tegen inschakeling van kleuter leidsters in de aanvangsklassen van de lagere school had de minister geen overwegend bezwaar, maar een alge mene regeling voor het gehele land wil hij niet treffen. Deze zaak zal van geval tot geval bezien worden en daarbij zal grote soepelheid worden betracht. In het georganiseerd overleg is overeenstemming bereikt over een aantal bijkomstige punten met be trekking tot de salarisregeling voor leraren. Binnenkort zal de salarië ring bij het handelsavondonderwijs in het georganiseerd overleg behan deld worden. Een Koninklijk Besluit, waarin de voorgenomen verhoging van de stu diebeurzen wordt geregeld, zal bin nenkort verschijnen. Minister Cals was het eens met prof. Diepenhorst, dat het werk in de kampen van vorming buiten school verband eigenlijk door particuliere instellingen gedaan moet worden, maar het particulier initiatief is na de oorlog volkomen tekortgeschoten, zodat de overheid wel genoodzaakt was bij te springen. Het wordt nu hoog tijd dat de subsidieregeling voor particuliere instellingen tot stand komt. De minister zeide het vertrou wen te hebben, dat dit binnenkort het geval zal zijn. Het aantal mannelijke werklozen is in Maart gedaald van 100.684 tot 62.497. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 28.938 tot 34.731, een sinds jaren on gekend hoog aantal. De relatieve werkloosheid was eind Maart het hoogst in Groningen en het laagst in Limburg. HET UITVALLEN VAN HET SCHAKELSTATION TE VOORBURG. Zoals bekend, is op 4 Maart j.L een gedeelte van Den Haag van electri- sche stroom verstoken geweest als gevolg van het door 'n defect uitval len van het schakelstation aan de Tuyllstraat te Voorburg. Naar de NAVO-raad. De opvatting van ge neraal Juin dat hij niet eerder als NAVO-generaal ontslag kan nemen voordat een nieuwe Franse generaal zijn plaats is benoemd, getuigt vol gens mr. Beijen van geen juist in zicht in de bevoegdheden van de NAVO-raad. De heer Weiter vroeg nog of de minister niet van mening is dat Juin zelf moet uitmaken wat hij zeggen wil en of het niet schadelijk is voor de goede betrekkingen tussen Frank rijk en Nederland, wanneer deze zaak in het Ned. parlment aan de orde wordt gesteld. De heer Goedhart in terrumpeerde: „U staat zeker achter Juin?" en vroeg vervolgens of uit het gebeurde niet duidelijk was geble ken dat een parlementair NAVO-or- gaan nodig is. Minister Beijen antwoordd de heer Goedhart dat hij zich bewust was van de invloed van parlementaire orga nen, maar hij zag die -invloed niet zo ver gaan, dat zij kunnen voorko men dat hoge militairen ongelukki ge uitlatingen doen. De bewindsman was het niet eens met de heer Weiter dat het hier een persoonlijke aange legenheid betreft. De heer Weiter: „Ik bedoel een personele aangelegenheid". Mr. Beijen: „Daardoor wordt het beantwoorden mij niet gems lelij ker" (hilariteit). De minister meen de dat deze personele aangelegenheid duidelijk de richtlijnen van het NAVO-beleid raakt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermiddag in raadkamer af wijzend beschikt op het appèl, dat mevr. G. M. uit Hilversum de op 22 Maart j.L gearresteerde ex- voogdes van Anneke Beekman had ingesteld tegen haar gevangen houding, die de Amsterdamse recht bank op 30 Maart j.l. voor 30 dagen heeft gelast. Het Amerikaans protest Geen houten hammen! Tijdens de gistermiddag voortgezet- begrotingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad is ter sprake gebracht het feit, dat het abattoir in opspraak is geweest als gevolg van de weigering van de Amerikaanse le- gerautoriteiten in West-Duitsland om van dit slachthuis vlees te betrekken. Naar aanleiding van in verband daarmede gestelde vragen deelde de wethouder van economische zaken mede, dat ook elders slachthuizen in ons land zijn afgekeurd geweest, om vlees aan het Amerikaanse bezet tingsleger te leveren. „Dit neemt niet weg", aldus de wethouder, „dat dit voor Den Haag een buitengewoon onaangename zaak was, welke echter in de juiste pro porties dient te worden bezien". Het gemeentebestuur heeft zich op het standpunt geplaatst, dat, als de Ame rikaanse eisen redelijk waren, ge tracht moest worden, daaraan te vol doen, niet als zij de redelijkheid te boven gingen. Eensdeels zijn de klachten losgemaakt van de Ameri kaanse grieven, waardoor men zich niet zo sterk heeft laten beïnvloeden als het communistische raadslid, de heer Metscher, veronderstelde. Hoewel de runderhal welke niettemin aan zeer redelijke eisen voldoet vanzelfsprekend minder hoog moet worden aangeslagen, dan de nieuwe varkenshal, is er in geen enkel opzicht sprake geweest van onhygiënische toestanden. Getracht is, de moeilijkheden met de Amerikanen zo gauw mogelijk op te lossen en daarin is met geslaagd: er wordt wees vlees geslacht voor het Amerikaanse leger. Overigens zullen in het slachthuis'nog zekere voorzie ningen moeten worden getroffen, waarvoor de plannen nog worden uit gewerkt. BOM OP BEGRAAFPLAATS TE DELFT. Bij het delven van een graf op de algemene begraafplaats „Jaffa" te Delft is een bom gevonden van En gelse makelij en met een gewicht van 125 kilo. Het projectiel, dat nog intact was, is door leden van de hulpverleningsdienst uit Barneveld verwijderd. Voor uitzending in aanmerking komende vliegers uit Europese landen, die deel uitmaken van het hulpprogramma voor de militaire verdediging, zullen voortaan niet naar de V. S. gaan om hun opleiding te ontvangen, doch ook in Beieren op de zojuist geopende vliegerschool de leerperiode kunnen be ëindigen. Ook Nederlandse vliegers zullen vooraan op deze luchtbasis in Beieren worden geïnstrueerd. Sergeant F. McGwan (links), een instructeur van de Amerikaanse luchtmacht, legt aan kapitein Luis Rico (Spanje), ka pitein Aziz Bayraktar (Turkije) en 1ste luitenant George B. B. Pladet (Ne derland) enige onderdelen van de Lockheed T-33, een stralvliegtuig, nader uit. Knellende liefdadigheid Voor de Zwolse rechtbank hebben gisteren zes personen terechtgestaan die als propagandisten hebben ge werkt van de R.K. organisatie tot bevordering van de zedelijke hoofd deugd van ma'igheid en tot bestrij ding van het alcoholisme „Sobriëtas" te Utrecht. Zij hebben in enkele ja ren grote bedragen lasgekregen, vooral van R.K. plattelanders, zon der dat zij dit geld afdroegen aan de vereniging. Terecht stonden een 45-jarige Zaandammer en drie van zijn broers, voorts een Vlaardinger en een Haarlemmer. Nadat de man uit Vlaardingen in 1947 in dienst trad van een C.V. te Leiden voor de verkoop van plaquet tes, voorstellende kardinaal De Jong, traden spoedig ook de broers. Klaas, oud 46 jaar uit Zaandam, Abe, en Ruurd, oud 39 jaar uit Nieuwer Am- stel, bij de zaak in dienst. Door ruzie werden ze bij de C.V. ontslagen. Hierop kwam men in contact met Sobriëtas. Aardig voorstel. De broers Abe en Klaas stelden het bestuur voor, door hen vervaar digde portretten van kardinaal De In de Tweede Kamer was gisteren Zij acht het volkomen fout, dat nog staan onder de beroepsgenoten, die aan de orde het wetsontwerp In- een meningspeiling plaats vindt on- notarissen en candidaats-notarissen voering van een leeftijdsgrens voor der de notarissen, nadat de wetgever het notarisambt en oprientng van een heeft gesproken, notarieel pensioenfonds. Voor het tweede amendement-Van De heer ROOS JEN (P. v. d. A.) j Rijckevorsel inzake de pensioenre- zegt nog niet entnousiast te kunnen geling voor de 70-jarige notarissen, zijn voor het wetsontwerp. Hij heeft die zullen worden ontslagen, heeft een amendement ingediend waar-j zij geen goed woord over. De heer door de overgangstermijn wordt uit-1 Van Rijckevorsel heeft namelijk gebreid tot 1955. De heer Roosjen is eerst aangedrongen op een menings- het eens met de opvattingen van de peiling» omdat het een vrij beroep minister. I is» en nu komt hij toch met een soort De heer VAN RIJCKEVORSELgedwongen pensioenregeling op be- (KVP) betoogt, dat de minister zeer perkter gebied. Bovendien laat de ver aan zijn verlangens is tegemoet! tekst van dit amendement ruimte gekomen. Zijn amendement wil ech ter de derde nota van wijzigingen van de minister wijzigen in zoverre, dat bij het referendum over een pen sioenfonds de notarissen en de can- didaatnotarissen afzonderlijk zullen voor alerlei speculalies en blijft het zeer in het vage. Mej. WITTE WAAL VAN STOET WEGEN (C.H.) zegt zioh accoord te hebben verklaard met de leeftijds grens. Zij betreurt, dat de heer worden beschouwd, omdat de belan-1 Roosjen thans komt met een zo lan gen van beide groepen soms zeer uit- J ge overgangsregeling, eenlopen. Bovendien is het volgens De heer LEMAIRE (KNP) meent, hem niet juist om de niet- of blanco dat door het vooraf houden van een stemmende notarissen of candidaat-referendum, het wettelijk opleggen notarissen voor het vaststellen van de van een verplichte pensioenregeling meerderheid te laten meetellen. aanvaardbaar is. Hij meent echter, Spr. betreurt ook, dat bij de no-dat de twee groepen, namelijk van tarissen niet meer tot stand is ge-1 notarissen of candidaat-notarissen, komen. Er had al een publiekrechte- afzonderlijk zullen moeten v/orden lijk lichaam van notarissen tot stand' geraadpleegd. Hij staat hier dus achter gebracht moeten zijn, dan hadden ze het desbetreffende amendement-Van zelf een pensioenregeling kunnen Rijckevorsel. maken zonder dat dit nu van boven-1 De heer VAN DER FELTZ (C.H.) af moet geschieden. betoogt, dat hij tegen de amende- Spreker heeft een tweede amende- menten-Van Rijckevorsel is. Hij pre- ment ingediend om te voorkomen, fereert de opvattingen van de minis- dat, als volgens spreker onver- ter in dit opzicht, hoopt bij de stemming de ver- I De heer OUD (V.V.D.) blijft grote plichte pensnioenregeling wordt ver- bezwaren hebben tegen de verplich- worpen, de 70-jarige notarissen moe- j te pensnoenregeling voor een vrij be ten verdwijnen, zy zonder pensioen- roep. Men zal dit moeten oplossen regeling zouden zijn. Een dergelijke volgens de enig mogelijke manier, regeling dient dan voor deze groep namelijk die der fiscale faciliteiten, tot stand te komen als vergoeding waarmee de minister van Financiën voor de aan hen ontnomen inkom- aanleiding hiervan heeft de wethou- sten. Hij vraagt, zo spoedig mogelijk der van economische zaken gister- het aantal standplaatsen voor nota middag tijdens de begrotingsbehan- rissen uit te breiden. deling door de Haagse gemeenteraad meegedeeld, dat Den Haag verbon den is met het koppelnet en dat in dit schakelstation de 150.000 volt- verbinding binnenkomt. Er is op die dag in een der schakelbatterijen een ernstig defect ontstaan. Tegen het in haar geheel wegvallen van zo'n sta tion is geen voorziening te treffen. Mej. ZEELENBERG (P. v. d. A.) hoopt, dat het voornemen van de mi nister, om een leeftijdsgrens te kop pelen aan een verplichte pensioen regeling, doorgang zal kunnen vin den. Het notariaat zou ver beneden de maat blijven, als het niet gelijk met de leeftijdsgrens een pensioen regeling tot stand wil zien brengen. zioh spoedig dient te gaan bezighou- zijn. Hij meent, dat een dergelijke plitsing niet juist zou zijn. Tegen het tweede amendement- Van Rijckevorsel heeft de heer Don ker overwegende bezwaren. Dit be tekent namelijk dat een uitstel ad Calendas Graecas kon optreden. Bo vendien zal het dan moeilijk zijn om tot overeenstemming te komen, nu de oplossing voor een pensioenrege ling voor notarissen, die bij het be reiken van de 70-jarige leeftijd ont slagen zouden worden indien alleen de leeftijdsgrens tot stand komt, in het vage wordt gelaten. Spr. meent, dat het amendement- Roosjen over de overgangstermijn het voordeel heeft, dat de notarissen precies zullen weten wanneer zij zul len worden ontslagen. Hij laat gaar ne het oordeel over dit amendement over aan de Kamer. Aan de orde is de behandeling ar tikelsgewijs van het wetsontwerp. Het amendement-Roosjes wordt met 48 tegen 33 stemmen aangeno men (tegen stemmen Arb., Comm. en van de CH jkvr Wttewaal van Stoet wegen en de heren Van de Wete ring, Beernink, Kikkert en Krol). Het amendement-Van Rijckevorsel wordt met 4139 stemmen verwor pen. (Tegen stemmen de fracties van P v. d. A., V.V.D.C.P.N, en C.H.). De voorzitter zegt, dat de heer Van Steen tweemaal de presentielijst heeft getekend zodat de uitslag van de stemmingen over het vorige ge splitste amendement wordt 4039 stemmen, zodat het amendement blijft verworpen. Het tweede amendement-Van 4039 stemmen (tegen stemmen Rijckevorsel wordt verworpen met P. v. d. A., C.H., V.V.D. en C.P.N.) De heer VAN RIJCKERVORSEL den. Men zal er beter aan doen de J. ;Y iL I ™e}. eei1.J aan^a^ JP°^1" pensioenregeling uit het wetsont werp te lichten. Mr. Oud zal dus ook tegen de amendementen op deze pen sioenregeling stemmen. Mr. Donker antwoordt. Na de hervatting zegt de minister van Justitie, de heer DONKER, dat het amendement-Van Rijckevorsel miskent de solidariteit, die moet be- Het wetsontwerp wordt aangeno men met 41 tegen 38 stemmen (vóór stemmen: P. v. d. A., C.H., C.P.N. en van de K.V.P. de heren Maenen, Koersen, Rroessen, Groen, Van Meel, De Graaf, Van der Ploge en Korten- horst. Jong mede ten bate van Sobriëtas te verkopen. Overeengekomen werd, dat dit zou geschieden met inbegrip een abonnement op „De Dam", het blad van de vereniging. De drie broers van Abe en de Vlaardinger werden zijn medewerkers. Ook de Haarlemmer en vele anderen voeg den zich bij hen als propagandist. Te ijverig. Op provisiebasis werd tot 1950 gewerkt. De mannen kregen legiti matiebewijzen van Sobriëtas en aan bevelingsbrieven van de kardinaal, waarin deze het werk van de ver eniging aanprees. Daar de mannen zich niet alleen hielden aan de afspraak de portret ten te verkopen, maar ook op grove wijze pressie uitoefenden, tot het af staan van giften, begonnen spoedig klachten binnen te komen. Hierop besliste het bestuur dat nog slechts industrieëlen en instellingen moch ten worden bezocht. „Vruchtbaar" werk. In de jaren van 1948 tot 1952 werd in totaal 237.000 opgehaald, doch nimmer droeg men een cent aan So briëtas af. Het bestuur van Sobriëtas wist niet, dat de meeste propagandisten een aanzienlijke straflijst bezaten; vijf van de zes gedagvaarden zijn voorts gedetineerd geweest wegens lidmaatschap van NSB, dienstne ming van W.A. of NSKK. Er werd een propaganda stichting opgericht met Abe als directeur en de propagandisten kregen een vast salaris. Onderwijl bleven de klach ten binnenstromen. Ontelbaren heb ben zich door hen laten overhalen giften af te staan dank zij de praat jes van de heren over kerkenbouw, drankbestrijding, strijd tegen het communisme, hulp aan ongehuwde moeders enz. 100 en 500 waren geen uitzondering.) Surprise. Eindelijk op St. Nicolaasdag kon de justitie ingrijpen en werd het zes tal aangehouden. Dertien getuigen gaven hun visie op de zaak. Abe was één geval van oplichting ten laste gelegd en voorts toeëige- ning van bedragen in de vorm van uitbetaling van hoge lonen en on- kostenrekeningen aan zichzelf en zijn broers van salaris aan éen niet- bestaande secretaresse, te hoge kan- toorhuur enz. Naief. De officier van justitie laakte het naïeve optreden van de voorzitter en secretaris van Sobriëtas, die de toestand jaren hebben laten voort duren. Zij hadden kunnen weten met wat voor lieden zij werkten. Hij eis te drie jaar gevangenisstraf tegen Abe. De officier eiste tegen vier an dere verdachten namelijk de ge broeders Pieter, Ruurd en Klaas twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Te gen de man uit Vlaardingen werd dezelfde straf geëist. De eis tegen de Haarlemmer was tien maanden voorwaardelijk. Goedkeuring. Mr C. Cohen Tervaert uit Amers foort achtte de oplichting niet bewe zen. Daar het bestuur van Sobriëtas alle handelingen van Abe goedkeur de, meende hij dat er ook niet van verduistering sprake kon zijn. Hij concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. PYROMAAN BEKENT. J. L. uit Oud-Gastel heeft voor de officier van justitie te Breda bekend in de afgelopen maanden in Oud- Gastel in totaal twaalf branden te hebben gesticht. Door deze branden was onder de boeren een grote angst en onsteltenis ontstaan, die stuk voor stuk hun stroklampen in vlam men zagen opgaan. Hoe de pyromaa" de branden heeft gesticht is nog n;' bekend

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5