Nederlanders ♦tdoen" België in gemiddeld twee dagen Goedgelovig bankier financierde een denkbeeldig persbureau Mossadeq acht Hof onbevoegd Weer speadway-races in het sportpark te Lisse Lidmaatschap van Vakbond in Australië verplicht EL B. VRIJDAG 9 APRIL 195-» er LEIDSE COURANT IÏERSTE BLAD PAGINA 2 Voorkeur voor steden Prijzen zeker niet hoger Op een door het Belgische ver keersbureau in Amsterdam belegde bijeenkomst heeft de heer E. Struyf, adjunct-commissaris-generaal voor toerisme uit Brussel enige cijfers ge geven over het toeristenverkeer van Nederland naar België. Het gehele toeristenverkeer naar België steeg in vergelijking met 1952 met 10 pet. In totaal brachten in 1953 ruim 300.000 Nederlanders een bezoek aan België. De gemiddelde duur van deze be zoeken is 'thans echter nog maar twee dagen, wat de heer Struyf wijt aan het toenemen van de motorise ring van het verkeer. De meeaten gaan door naar zuidelijker streken. Opmerkelijk is ook, aldus spreker, dat de Nederlanders thans meer de grote steden opzoeken, terwijl voor de oorlog de Ardennen het grootste aantal bezoekers uit Nederland trok ken. Ongelukken met gebrekkige voertuigen Dalende tendenz De KNAC meent er goed aan te doen de aandacht te vestigen op de officiële cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over het per centage van de verkeersongevallen, dat een gevolg is van mechanische gebreken aan de desbetreffende ver voermiddelen. Deze cijfers zijn voor de achter ons liggende jaren van 1947 tot 1952: 2.27pct2, 16 pet.—1, 94 pet.—1, 8 percent en 1.51 procent: zij hebben dus een dalende tendenz. De KNAC acht het probleem van voldoende belang om te trachten door nadere analysering van deze cij fers een inzicht te verkrijgen in de vraag of nog meer concrete gegevens kunnen worden verkregen in het bij zonder of de cijfers betrekking heb ben op bepaalde categorieën ver voermiddelen. ZWAAR VERGIF VERDWENEN. De commissafis van politie te Leeu warden deelt mede dat Donderdag van een driewiclige vrachtauto staande op de Dokkummertrekweg te Leeuwarden twee grijze papieren zakken zijn weggenomen, inhouden de een halve kilogram van een or ganische kwikverbinding in poeder- vorm. Deze kwikverbinding is zeer vergiftig. De kleur van het-poeder is bruin. Ieder die inlichtingen kan verschaf fen omtrent het vermiste wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie te Leeuwar den. Het grootste contingent. De cijfers uit vooroorlogse jaren zijn, wat het bezoek van Nederlan ders betreft, nog niet bereikt, maar toch vormen de Nederlanders al weer het grootste contingent van de toe risten. In 1953 bijvoorbeeld kwamen 200.000 Engelsen en 150.000 Fransen naar België. Als een vermoeden van het gerin- Sere bezoek van Nederlanders aan lelgië noemde de heer Struyf ook het vooroordeel van Nederlanders Inzake de prijzen in België. De heer Struyf reide, dat de prijzen ln Bel gië voor de toerist in geen geval ho- fer zijn dan in de andere landen van iuropa. Geld terug. Om het bezoek en vooral een langduriger bezoek aan België te stimuleren zijn nu diverse maatre gelen genomen. Zo zal de toerist, die minstens drie dagen met zijn auto e.d. in België verblijft van de prijs van elke gekochte liter benzine 2 B. frs terug Krijgen. Intussen verwacht de heer Struyf, dat de opgaande lijn in het toeristen verkeer van Nederland naar België I doen, teneinde het priestertekort te zich ook in 1954 zal voortzetten. I verminderen. GRAFKAPEL VAN HET „HEILIG" BRUURKE VAN MEGEN GEREED. De grafkapel, naast het klooster der Paters Franciscanen te Megen gebouwd voor het stoffelijk overschot van de in geur van heiligheid ont slapen broeder-portier, die do naam „Heilig Bruurke van Megen" ver wierf, is nagenoeg gereed. Medio Mei zal het stoffelijk overschot naar de kapel worden overgebracht Als da- legaat van de bisschop van Den Bosch zal daarbij optreden Deken J. Verkuyl van Herpen. Het officiële verslag zal -worden gemaakt door de gardiaan van het Megense kloos ter. In een nis boven de hoofdingang van de eenvoudige, maar stijlvolle kepel is een beeld van het Heilig Bruurke geplaatst, gehakt door een neef van de vereerde ontslaoene dr. H Bleys uit Den Bosch. Het inte rieur van de kapel is verzorgd door de Nijmeegse beeldhouwer Jac. Ma- ris. Jan Faessen uit Vught maakte glas-in-plastic ramen. NEDERLANDSE MONTFORTANEN NAAR BONN. Op verzoek van kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, zullen de Nederlandse paters Montfortanen nog dit jaar een klooster stichten in Eonn. Het grote tekort aan pries ters in het aartsbisdom Keulen heeft de Kardinaal doen besluiten een be roep op Nederlandse kloosters te Steunend op een dikke stok en ge kleed in pyama onder een kameelha ren jas, betrad Perzië's ex-premier dr. Mossadeq gisteren de recreatie saal van de Qasr-kazerne bij Teheran om beroep aan te tekenen tegen het vonnis vau 3 jaar eenzame opslui ting, dat hem wegens ongehoorzaam heid aan de Sjah en samenzwering In December j.I. was opgelegd. Mossadeq, die er veel beter uitzag dan vorig jaar, ging kalm in de be klaagdenbank zitten, zette een dikke hoornen bril op en begon met de voorlezing van een groot aantal vel len getypt papier waarin hij al ter stond de bevoegdheid van het Hof bestreed om hem te berechten. Ook nu was de zitting weer rijk aan incidenten. In de pauze bleef Mossadeq in de zaal. Terwijl hij een eigaret aanstak, riep hij tot het pu bliek: „Vier maanden heb ik on- achuldig in de gevangenis gezeten". En later, toen hij een lang betoog hield over de oude dynastie van de Kadjiar's, die vroeger over Perzië beeft geheerst en waartoe hij door zijn moeder behoort, riep de presi dent van de rechtbank hem tot de orde. Maar snel zei hij nog: „Ik be wijs u, dat koningen niet het recht hebben eerste-ministers af te zetten. Ik ben nog steeds minister-presi dent". En ook deze dag had hij weer het laatste woord. Toen hij de zaal ver liet, merkte hij tegen zijn advocaat op; „Dit proces geeft mij ten minste de gelegenheid weer eens mensen te zien". Weer radio-actieve vis In de haven van Sjimimzoe, op het Japanse eiland Honsjoe, heeft gis terochtend de treiier „Sjoho Maroe' een lading tonijn aangevoerd, die gedeeltelijk in gevaarlijke mate ra dio-actief bleek te zijn. De gehele vangst is in beslag genomen. Volgens de kapitein, Masao Joko- iama, had het vaartuig van 17 tot 31 faart in de Stille Oceaan gevist, doch ruim buiten de uitgebreide ge varenzone rondom de eilanden Eni- wetok en Bikini, waar de V.S. hun latoomproeven doen. Zoals bekend werd op 26 Maart de tweede water stofbom op dit terrein tot ontplof fing gebracht Journalist" werd opmaker De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Den Haag heeft gistermiddag tien maanden met aftrek geëist tegen de „ourna- list" N. Verdachte was oplichting, meerma len gepleegd, ten laste gelegd. Hij had een Haagse bankier ver teld, Zuid-Afrikaan te zijn en mees ter in de rechten. Verder had H. beweerd dat hij in het gebouw van het Algemeen Nederlands Persbureau een filiaal van een Italiaans pers agentschap zou vestigen en dat hij met het oog op de daarvoor gedane uitgaven, enig voorschot nodig had. Hy zou binnenkort dit geld terug kunnen betalen, daar hij een bedrag uit Italië wachtende was. Reeds eer der had H. bij de bankier geld opge nomen op een spaarcertificaat, dat hij in bewaring had gegeven. De bankier, die goed van vertrou wen was, verstrekte verdachte een lening. Reeds spoedig daarop kwam het bedrog aan het licht. Het bleek dat H. het geleende geld onder meei aan buitenlandse reisjes had opge maakt. Van de vestiging van een Ita liaans persagentschap was natuurlijk geen sprake. Uit een uitgebracht psychiatrisch rapport bleek dat verdachte in ver minderde mate toerekeningsvatbaar was. Zijn verdediger betoogde dat de bankier door deze lening te verstrek ken niet de nodige voorzichtigheid in acht had genomen en dat hij zich daardoor volgens de jurisprudentie niet op de wet kon beroepen. Hij schetste uitvoerig de psychische gesteldheid van zijn cliënt en zeide dat deze een liefhebbende hand, die hem leiden kon, nodig had. De zaak was reeds eerder behandeld, maar aangehouden voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. DRIE GEHEIME ZENDERS GESNAPT. Andere sport gebeurtenissen De sintelbaan in het Lissese sport park is niet veel moois. Er is in geen jaren meer iets aan gedaan en toch is het nog niet zo lang geleden, dat men soms tienduizend geestdrif- tigen rond de sintels had als de speed waymotoren er op los scheurden. Maar de speedway verdween uit Lis- se ook al omdat men geen toestem ming van het gemeentebestuur kon krijgen om er 's Zondags op los te daveren. En nu de laatste jaren de speedway over de gehele linie zwaar aan bloedarmoede leed, had men de hoop dat er ooit nog weer eens mo toren over de Lissese baan zouden spuiten al opgegeven. Er is, zo verneemt meri echter, een uitstekende kans, dat er deze zomer weer speedway-races zullen zijn. Een zekere heer v. d. Berg uit Maasland, die zo ongeveer in speedway-races en gros moet doen, is wezen kijken BLOEMBOLLENCULTUUR. De Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur afd. Lisse, welke in ca fé-restaurant de „Witte Zwaan" Don derdagavond haar jaarvergadering ■hield, heeft bij monde van naar vl- ce-voorzitter, de heer Jac. Th. de Vroomen, het overlijden van het me delid, de heer J. P. Segers herdacht. Hij schetste de overledene als een trouw lid die vele malen op de al gemene vergaderingen da afdeling heeft vertegenwoordigd. O.m. had hij zitting in het scheidsgerecht en ln diverse commissies het vak betref fende. Zijn heengaan zal een leegte brengen. Hij sprak woorden van me deleven tot de nabestaanden en ver- trouwde er op, dat de overledene de De politie te Emmen heeft in Kla-j eeuw^ge mQge zjjn ingegaan, zmaveen drie complete zendinstalla- oeze woorden werden staande aan- ties in beslag genomen. Een van dehoord. en wil hier in Lisse driemaal komen met een internationaal team-vol- topcracks! De eerste race zal, wanneer alles volgens de plannen gaat ver lopen, op 19 Juni worden verreden. Het lijdt geen twijfel, of vele dui zenden geestdriftigen zullen die Za terdagmiddag rond de sintels zitten om het altijd boeiende gevecht gade te slaan eneen portie sensatie te proeven! Er is echter nog méér! Het is geen geheim, dat Lisse niet alleen cen trum van de bloembollencultuur, maar ook heel graag een centrum van paardensport zou willen worden. Men heeft al enkele malen hippische eve nementen in het Lissese sportpark opgevoerd, maar niettegenstaande men een voortreffelijk programma bood, was de belangstelling allesbe halve overweldigend. Daarom heeft men de moed niet opgegeven en kennelijk voortbordu rende op het feit, dat er voor de jaar lijkse draverijen in Lisse altijd wél een bijzondere grote belangstelling is, is men nu doende paarden races on der de man op touw te zetten. Deze zouden de twaalfde Juni plaats vin den. Dat wil zeggen: als de Hippische Bond het Lissese terrein voor dit doel goedkeurt. Verder kan men einde Mei of be gin Juni internationaal jeugdvoetbal in Lisse bezichtigen. Een Duitse ploeg is om die tijd met drie jeugdelftallen op tournee en treed in het veld te gen de junioren van Lisser Boys. De wedstrijden zullen gespeeld worden op 29 Mei of 5 Juni. Zo kan Lisse, als het een klein beetje wil, deze zomer een paar grootse sportevenementen binnen de grenzen krijgen. Sportgebeurtenissen, die heel wat toeschouwers naar het „hart van bollenland" zullen trekken. Pluimvee en konijnenhouders. Donderdagavond hield de pluimvee- en konijnensportver. „Lisse en Om streken" haar jaarvergadering. De jaarverslagen werden uitgebracht, waaruit bleek, dat de lust tot fokken wel iets is gedaald, waarom aange spoord werd tot grotere activiteit. Het kasverslag sloot met een voorde lig saldo van 135,Verslagen werden, uitgebracht over de D.V.- vergadering en de R.V.B.-vergade- ring, waarmede de leden voor de practijk winst kunnen doen. Ook in zake de keuringen voor tentoonstel lingen zullen andere methoden wor den toegepast. De heer Jac. van Ruiten deelde mede, dat het plan was de Prov. Tentoonstelling in Wassenaar te hou den. Het bestuur zal alles in het werk stellen om deze in Lisse te krijgen. In ieder geval wordt te Lisse een tentoonstelling gehouden De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. geheime zenders was eigendom van een zekere L. H. die enkele dagen geleden in bezit van een zendinstal- latie was gekomen. Hij zou juist zijn entrée maken in de „aetherwereld" onder de naam „Oranje". De tweede zender werd gevonden ten huize van H. K., terwijl in dezelfde woning op een slaapkamer nog een andere in stallatie werd gevonden die bedoeld was als reserve. H. K. zond uit onder de naam „Oostende". In beide geval len werd proces-verbaal opgemaakt. VOORHOUT CULTURELE AVOND. De Voorhoutse standsorganisaties hebben gezamenlijk aan hun leden een culturele avond aangeboden in café Boerhaave. Mevr. Steijger—As- perslagh liet allen met de kruisdood van Christus medeleven door middel van lichtbeelden, welke betrekking hadden op het drama van Golgotha. Vervolgens besprak zij de Lijkwade van Turijn, eveneens vergezeld van lichtbeelden. Toepasselijke muziek en declamatie van gedichten omlijstte het geheel. EINDEXAMENS LANDBOUWWINTERSCHOOL. Cp de heden gehouden Openbare Eindles van de R. K. Landbouwwin- terschool te Voorhout, slaagden voor het eindexamen: N. Ammerlaan te Schipluiden, V. Bartels te Bilthoven, J. Bergmans te Wieringermeer, J. Boogaards te Leiden, C. van Bohe- men te Leidschendam, J. Creijghton te Oegstgeest (met lof), J. Dudink te Emmeloord, Chr. van Duinhoven te Amsterdam, H. van Haastrecht te Voorschoten, Jac. Helderman te Poel dijk, Arn. v. d. Heijden te Slootdorp, J. v. d. Hulst te Nieuwvennep, Ant. Woolen te Ossendrecht, G. van Oor schot te Achthuize, A. Overgaauw te Voorburg, H. v. d. Post te Aarlan- derveen, J. Rentmeester te Wol- phaartsdijk, N v. d. Salm te Rjjnsa- terwoude, P. v. d. Salm te Zoeter- woude, J. v. d. Schot te Diemen, Jac. Snel te Mijdrecht, S. Stokman te Am sterdam, H. Vergeer te Warmond, L. Vermue te 's Herenboek, J. Ver- mue te Borsele, H. van Vliet te Hoen- koop, Th. van Vugt te Oude Tonge, F. Wesselingh te Zoeterwoude, R. Westendorp te Haarlem, A. v. d. Wiel te Emmeloord, St. van Winden te Pijnacker, J. de Winter te 's Heren- hoek. A. Zwetsloot te Hoograade. Een leerling werd afgewezen. HÏLLEGOM BURGEMEESTER BETROK NIEUWE AMBTSWONING Met ingang van heden woont het burgemeesterlijk gezin in de nieuw gebouwde ambtswoning. Tot de bouw hiervan besloot de raad bij gelegen heid van het 12H-jarig ambtsjubi leum van de burgemeester. Het nieuwe „Weerestein" werd volgens plannen van de oud-directeur van Openbare Werken gebouwd en het werk werd uitgevoerd door de fa. De' Groot en Kalkers alhier. In grote eenvoud doet het nieuwe ge bouw stijlvol aan. Zo is het ook van binnen. Ruim en riant, maar eenvou dig. Voordat de burgemeester er zijn intrek nam, werden de raadsleden in de gelegenheid gesteld het huis te bezichtigen, waarvan zij Woensdag avond j.I. gebruik maakten. LEIDSCHENDAM Meer dan goud. Op Donderdag 20 Mei a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. van Dijk Vünck, thans wonende in het be jaardencentrum „Mariënpark", in het huwelijk trad. NOORD WIJK Propagandavergadering K.V.P. Ter voorbereiding van de a.s. verkie zingen voor de Prov. Staten hield de KVP gisteravond een propaganda- avond in café Flora, waarbij de op komst slechts matig was. De voorz., de heer L. Droogh, wees in zijn ope ningswoord er op, dat in het alge meen de verkiezingen van de Prov. Staten, niet die belangstelling hebben als voor de Staten Generaal of de ge meenteraadsverkiezingen en toch mo gen wij de verkiezingen voor de Prov. Staten niet onderschatten. Het be stuur had het nuttig en nodig gevon den om de taak van de Staten nader te doen toelichten. Daarom heette hij de aanwezigen van harte welkom in het bijzonder deken Brinkman, pater Peterse en de spreker van deze avond, Jhr. v. Nispen van Pannerden. De heer v. Nispen hield daarna een causerie over het wezen en het werk van de Prov. Staten; hetwelk zeer belangrijk is, omdat in dit college de vraagstukken van de eigen streek op de voorgrond treden en ln deze Wie vrijheid liefheeft wordt opgejaagd (Van onze correspondent in Australië). „Weet U wat het lot is van dege nen die principieel bezwaren hebben tegen lidmaatschap van een Vak bond?" Zo stelde dezer dagen een Australische rechter de vraag en hij vervolgde: „Zo iemand wordt prijs gegeven aan verhongeren en ellen de". De greep van de Vakbonden is uitgegaan naar de werkers, het 'is moeilijk, zoal niet onmogelijk aan die greep te ontkomen. Ik wil U iets vertellen over de „vrijheid" welke aan vele werken de Australiërs en immigranten! op dat terrein is gelaten. Het is geen nieuws, wanneer ik mededeel, dat de Vakbonden in Australië een zeer belangrijke plaats in het maatschappelijk leven bezit ten. Men heeft o.a. in Nederland, de indruk gekregen, dat Australië een sterk communistisch gezind land is, voornamelijk als gevolg van de vele stakingen in het verleden, welke op rekening van het communisme wer den geschreven. Niet geheel ten on rechte, omdat de kleine groep com munisten door allerlei manipulaties kans had gezien zich op de topplaats te werken en aldus alle initiatieven in handen te nemen. In het algemeen gesproken, is ge durende de laatste jaren bedoelde in vloed in de meeste Vakbonden ge ëlimineerd door bepaalde „zuiverin gen" welke zijn uitgevoerd, vooral ook in het systeem van de verkie zingen. Van vrijheid naar gedwongenheid. Het behoort tot één van de rech ten der diverse State-besturen bin nen het Australische Gemenebest, om lidmaatschap van een Vakbond „corapulsery" (verplicht) te stellen dan wel vrij te laten. Een aantal Staten hebben die ver plichting reeds ingevoerd; onlangs ging ook New South Wales, waar het bedrijfsleven zich het sterkst heeft ontwikkeld, daartoe over. Er was zeer veel oppositie bij de bevolking van deze State, doch het Labour-parlement besliste anders. Zo meende men in korte tijd enige tienduizenden werkers in genoemde State in de armen van de plm. 400 diverse Vakbonden te drijven. Inderdaad Inderdaad is het zo als onder deze omstandigheden valt te begrijpen een „drijven" gewor den, omdat de „vrijwilligers" reeds tot de leden behoorden. Zij het dan ook dat velen die „vrijwilligers" eigenlijk ook reeds waren gedwon gen, omdat een vakarbeider anders moeilijk ergens een plaats kan krij gen of de nodige diploma's bemach tigen. Thans werd iedere werknemer g> Hierna gaf de voorzitter in enkele korte bewoordingen de toestand in het bloembollenvak weer. De gewas sen ziin voor zover betreft crocussen, narcissen en hyacinthen enigszins aangetast door do vorst, welke óns nog zo laat in de winter heeft ver rast. De handel verloopt vlot en be vredigende prijzen worden er ge maakt. Moge dit zowel voor kweker als voor esqiorteur gehandhaafd blijven. Ons jubileum, het 75-jarig bestaan der afdeling, is ingezet met een deelname aan de Bloemlustten- toonstelling in vereniging met de afd. Hillegom. Dit is zeer goed ge slaagd en hij bracht dank aan de daarvoor werkzaam geweest zijnde commissie. In het teken van het jubileum zal de afd. met Hillegom samen deel nemen aan het corso. De gegeven voorlichtingsdagen zijn een succes geworden. De bloemschikcursus is gisteren wederom aangevangen en ma» zich in een goede deelname verheugen. Na de voorlezing der notulen bracht de heer Jac Hageman, secre taris, zijn jaarverslag uit. Hieruit constateerden wij, dat de afdeling 381 leden telt, 8 donateurs heeft en 4 aspirant-leden bezit. De tuinbouw- cursus was een groot succes en 30 leerlingen behaalden het daaraan verbonden diploma. De penningmeester, de heer G. Tromp, had in het verslagjaar, in clusief het saldo van het vorig jaar inkomsten van f 2190,17 en uitgaven 1119.97, zodat er een saldo viel te constateren van 1070.20, hetgeen evenwel lager was dan met het aan gevangen saldo. Hierop werden de heren D. C. Nieuwenhuis en Jac Hagaman aan gewezen om do afd. te vertegen woordigen op de algemene vergade ring, welke op 12 April a.s. te Haar lem wordt gehouden. De agenda voor deze algemene vergadering werd vervolgens behan deld en bij de rekening en verant woording van Flora 1953 merkte de heer J. J. Bos op, dat er een batig saldo viel te constateren van 162000. Door het C.B.C, is aan Flo ra een subsidie verleend van 250.000. In verband hiermede vraagt spr. wat er met het batig saldo zal geschieden. Als het eventueel in eigen kas komt acht spr. dit onjuist en stelt hij dan voor om het batig saldo ten goede te laten komen aan het C.B.C. en in den vervolge een garantieverklaring te vragen. Het is de voorzitter niet bekend wat er met het batig saldo zal gaan geschieden en of hiervoor reeds een bestemming is gedacht. Dit zal even wel t.z.t. aan de vergadering worden voorgelegd. Zijn persoonlijke mening is om hiervoor het eigen gebouw op te knappen om dót de gelden nim mer een betere bestemming zullen kunnen verkrijgen in het belang van dwongen zich binnen een bepaalde het gehele vak en het algemeen. De afgevaardigden zullen ter vergade ring hierna informeren, wees hu vooral op de a.g.n. streek- °-Nleuwephirls^vond plannen ter regeling van industriële «ng Shf, en agrarische bedrijven. Vooral in bedryfsschap^ onlees- het college van Ged. Staten is het van groot belang, dat ook de katholieken goed vertegenwoordigd zijn. In een helder betoog zette spr. uiteen de veelzijdige taak welke de Statenleden hebben. Spr. spoorde allen aan bij de komende verkiezingen eenoarig te stemmen op lijst 2 van de KVP. „De Kroft". Reeds een week na de oprichting kwam de nieuwe speel tuinvereniging bijeen tot vaststelling van statuten en huish. reglement en het verkiezen van een bestuur. Hier in werden gekozen P. Verhoef, voorz., A. Mooijekind, W. de Haas, Jac. v. d. Niet en de dames Crama en Leopold. De contributie werd vastgesteld op 1,bij entree plus 15 cent per week per gezin. De vereniging ver kreeg de naam „De Kroft", terwijl de koninklijke goedkeuring zal wor den aangevraagd. baar en verzocht bij het hoofdbe stuur om een toelichting hierop te vragen en te publiceren. Ir. de Graaff is van mening dat het bedryfsschap dit nimmer zal doen en zelfs niet kan doen, omdat in de verordening is weergegeven en vastgelegd wat men wenste te regelen, overeenkomstig de besluiten van het vak. I (nog) g« De heer J. J. Bos heshaalde, dat richte Vakbond bestaat, is de enige de mening van de heer De Graaff I mogelijkheid zich bij de neutrale or- juist was en hi] dit zelf had onder- ganisaties aan te sluiten, vonden omtrent de hyacinthen-bepa-1 Het is om die reden dat de Katho- lingen. Uiteindelijk heeft hij zelflieke Kerk, schoorvoetend en nood- na overleg met B.V.S. dienaangaande gedwongen, heeft moeten adviseren tijd voor het lidmaatschap te mel den, doch zelfs de „dwangsom" die was gesteld, deed het aantal aan meldingen slechts langzaam stijgen. Zodat een legertje van Vakbond ambtenaren nu alle bedrijven langs faat om de vele duizenden „achter lijvers" te vangen. De Kerken en de Vakbonden Een moeilijke situatie is ontstaan voor de Kerken in de verhouding tot de Australische Vakbonden. Als gevolg van de omstandigheid, dat (nog) geen enkele godsdienstig van NSW tegen het verplicht lid maatschap van een Vakbond op prin cipiële gronden geprotesteerd. In antwoord hierop heeft de Mi nister voor de Arbeid gewezen op mogelijkheid tot verkrijgen van vrijstelling door degenen die princi piële bezwaren hebben, o.a. omdat men middels de „Unions" niet een bepaalde partij (Labour) wenst tc steunen, of aan haar het recht ge ven de noodzaak van staken te be palen. Eén van de tien principiële rede nen, welke van officiële zijde wer den gegeven tot verkrijgen van vrij stelling, luidt: „Als Europees immi grant en ondervonden hebbend het totalitarisme in mijn eigen land, ge voel ik dat deze Wet de eerste stap is op de weg naar verwoesting van de vrijheid in dit land. En als men principiële bezwaren heeft Men heeft een dergelijke verkla ring af te leggen voor het Industrial Register, waarna in het algemeen vrijstelling van het lidmaatschap ener Vakbond volgt. Momenteel hebben in N.S.W. bij na achtduizend personen een be zwaarschrift ingediend, waarvan er plm. duizend werden afgewezen. Meen niet dat een „vrijgestelde" van de moeilijkheden is ontheven; integendeel. Dezer dagen zijn de zittingen be gonnen van de rechtbank voor Ar bitrage in deze Vakbonds-kwesties. Onder de gevallen, welke behan deld werden, bevond zich b.v. dat van een zekere Robert White, wiens werk door zijn mede-arbeiders in de fabriek „black" was verklaard, om dat hij geen lid van een Vakbpnd wilde worden, waarvoor hem vrij stelling was verleend. Na een hope loze veertien dagen in de fabriek, had de directie de man ontslagen. Dit feit nu wekte de toorn op van de rechter, die constateerde dat iemand dezer dagen in Australië aan de honger wordt prijs gegeven, als hij op principiële gronden zich niet bij een Vakbond aansluit. Kras was het antwoord van de Union-man, die verklaarde dat zijn Vakbond ondanks alles niet van het standpunt zou afwijken en dus het werken door de man onmogelijk maken. Als een opgejaagde werker Hij adviseerde dat White dan maar moest trachten werk te vinden in een bedrijf dat staat onder het Federale Arbitrage systeem, waar in tegen stelling dus met de bedrijve;. onder State arbitrage het lidmaatschap ener Vakbond (nog) niet verplicht is. En anders zou de man werk moe ten zoeken in een bedrijf dat buiten controle van een Vakbond staat, waarop de rechter opmerkte, dat de Unions hebben verklaard niet te rus ten alvorens alle bedrijven binnen haar bereik zijn getrokken, zodat White een opgejaagd werker zou blijven En nu heeft men de merkwaardige positie gekregen, dat iemand die b.v. Labour helpt financieren, omdat bij dels zijn union de propaganda voor Labor helpt financieren, omdat bij iedere verkiezing de Vakbonden een bepaald en hoog bedrag voor Partij- propaganda beschikbaar stellen! Meen nu niet dat ik de waarde en betekenis van een Vakorganisatie wil verkleinen; mijn bedoeling is slechts U te vertellen hoe het met de wel wat ingewikkelde „vrijheid" van de Australische werker staat. En merkwaardig is, dat de Austra liër, die op ander gebied zozeer op zijn vrijheid gesteld is, zich op dit gebied in alle gemoedsrust van zijn vrijheid laat beroven. De voordelen van de sterke Vak bond, het alles en een ieder georga niseerd zyn, doet hem mogelijk ver blinden voor het verlies van zelf-be- slissing omtrent het lidmaatschap: dat wordt voor hém beslist. Mét of zónder „vrijstelling" een publicatie gedaan. I dat iedere gelovige voor zichzelf heeft De afgevaardigden zouden dit op te beslissen omtrent al of niet aan de alg. vergadering ter sprake bren-sluiten bij een Vakbond. gen- De Protestantse kerken, alsmede Na een kleine huishoudelijke rond- de voornamelijk door Nederlandse vraag sloot de voorzitter de verga- immigranten gevormde „Reformed dering. I Churches", hebben bij dé regering Opbouw en oefening in tijd van vrede, Succes in tijd van nood. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2