Belgische Rode Duivels waren Oranjeploeg ditmaal ver de baas Uitstekende revanche voor de nederlaag in Rotterdam op een zwaar, glad veld De modder viel te zwaar voor de Oranjeploeg Ned. Jeugdelftal zorgde voor de enige winst Twents Elftal klopte het Zaterdagmiddag-elftal met 2-1 Slechte prestatie van Oranje ploeg zij verloor met 4-0 Het eerste Belgische doelpunt MAANDAG 5 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 rol speelde, die „noodvoetbal" speci es at zich wel zeer duidelijk de monstreerde in het weggeven van hoekschoppen. En Biesbrouck miste zelfs een strafschop We weten niet wat het meest troosteloze op deze BelgiëNederland-wed strijddag is geweest: het mistroostige, grau w-trieste hemelgewelf met de even droefgeestige nevelgordijn van regen.... of wel het onmachtige, onvoldoende en daardoor droeve spel, dat de Oranjeploeg gisteren in het Deurne-stadion van de Antwerp F.C. heeft laten zien. Het geheel is een droeve vertoning geworden, welke wel een der slechtste genoemd mag worden, die een Oranje-elftal in de lange reeks van wedstrijden heeft laten zien, een wedstrijd, waarin de Oranje-voorhoede en -middenlinie volkomen werkloos werden door het superieure spel, vooral van de Belgische voor hoede, welker spelers elkander volkomen begrepen en laten we het eer lijk zeggen: in deze omstandigheden ook het geluk volkomen op hun hand hadden. De factoren voor een overwinning lagen ditmaal het meest in het voordeel der Belgen. Daar was in de eerste plaats het modderige, gladde veld, dat door de vooraf ge speelde jeugdwedstrijd reeds vol komen doorploegd was en waarop de glijbanen duidelijk te zien waren. Een veld, waarop de Belgen meer gewend om in dergelijke weers- en terrein-omstandigheden te spelen zich veel meer thuis gevoelden, zoals hun technisch veel beter spel ook duidelijk te zien gaf. Daar was in de tweede plaats het feit, dat de Belgische voorhoede dit maal bijzonder op dreef was, dat vrijwel alles lukte en dat zij ten slotte door het minder actieve spel der Nederlandse voorhoede, veel meer in de aanval kon zijn. Was het wonder, dat de Oranje- veraediging het op den duur te zwaar te verantwoorden kreeg, vooral als men bedenkt, dat de spe lers Odenthal en Tebak het niet alti]d riskeerden snel naar de vleu gels op te rukken, omdat het riskant was op het gladde veld in draf naar de zijlijnen te snellen? Terlouw was de enige, die 'zich aan de moei lijke omstandigheden nog het best aanpaste en die op een behoorlijke wedstrijd terug kan zien. Indien Steiger het eerste doelpunt had voorkomen, zou de rust met blanke stand zijn ingetreden, al was dit dan ook tegen de verhouding in het veld in. Want de Belgen waren dimaal onmiskenbaar superieur. Technisch en tactisch waren alle spelers beter en het ploegverband kwam daar door wel zeer sterk tot uitdrukking. Een verrassing voor de Nederlan ders was voorts de omzetting in de Belgische voorhoede. Mermans en j Droeve balans van I Nederland tegen België j Telkenmale als de diverse ploegen van Nederland en Bel- gië tegen elkaar in het veld ko- men, maken we een balans op van de diverse wedstrijden, wel- ke gespeeld zijn. Ditmaal is het 5 al een heel droeve balans met slechts één lichtpuntje: de over- winning van het Ned. jeugdelf- tal tegen dat der Belgen. Voor de rest: 4 nederlagen. De behaalde resultaten zijn: s NederlandBelgië 04. Ned. JeugdBelg. Jeugd 31. Nederland BBelgië B 14. j Ned. LimburgBelg. Limburg 12 RotterdamAntwerpen 13. Coppens waren van plaats verwis seld en daardoor won de linkervleu gel aanmerkelijk aan stootkracht, want ook de debutant de Corte bleek een duveltje te zijn, die voor nie mand bang is. De Belgische middenlinie met Huysmans en Mees in het midden veld zorgden voor een uitstekend verband tussen verdediging en aan val en de Belgische verdediging met Carré als spil had weinig moei te met het al te zwakke Hollandse Want zwak was de Oranje-voor hoede ditmaal zeker. Michels was zeker geen aanwinst. Zijn activiteit als midvoor bleek maar 'heel miniem en zelfs Bennaars en Van Beurden, die het anders nogal behoorlijk doen, konden niet boven de mid den. na-at uitkomen, om van de vleu gelspelers maar niet te spreken. Bo vendien hadden de voorhoedespe lers nun schot blijkbaar thuis gela ten, want we kunnen niet zeggen, dat doelman Gernaey het erg moei lijk neeft gehad. Nog enkele cijfers uit deze wed strijd buiten de gemaakte vier doel punten. Niec minder dan 13 keer mocht de Belgische voorhoede een hoekschop nemen (en hoe gevaarlijk waren die inswingers!) en de Oranje voorhoede kon het voor de rust maar tot drie corners brengen. Elf maal floot de Oostenrijkse scheidsrechter Steiner, die de bijzondere sfeer van de derby helemaal niet aanvoelde en van de Hel van Deurne kennelijk nog rooit had gehoord, zo kinder achtig waren in vele malen zijn be- slisi;rgen voor een overtreding van een Oranjehemd en slechts viji maal werd een Belg bestraft, zes keer liep een Belg in de buitenspel- val en drie keer beging een der Ne derlandse spelers een dergelijke overtreding. Is de hoekschoppenverhoudmg ten gunste van de Belgen in de eer ste helft duidelijk genoeg, het aantal malen, waarbij het Nederlandse doel in gevaar verkeerde, was talrijker dan aan de overzijde. Negen schoten heeft Steiger voor de rust moeten houden, een keer werd hij gepasseerd en een andere maal bleek de paal redder te zijn. Daar komt nog bij, dat de Rode Duivels in die periode elf maal liet doel te hoog of op de ver keerde plaats zochten waar tegenover de Oranjehemden slechts drie maal een kans kregen, welke zij mitsen. Op een overweldigende meerderheid kon den Carré en de zijnen dus bogen en er was riemand in de rust te vinden, die de 10 voorsprong van de Belgen voldoende beloond achtte. Inderdaad, de Nederlandse spelers beschikten niet over een lichaams- Hier zien we het tweede Belgische doelpunt maken: V.l.n.r. Anoul, Te- bak, Klaassens, daarboven Mermans, vervolgens Odenthal, Terlouw, Cop pens, Steger en rechts onder de Corte. Scheidsrechter Steiner tegen Klaassens Het leek wel, of de Weense scheidsrechter Eric Steiner iets tegen onze rechtshalf Klaassens had. Deze kon geen goed bij hem doen en werd herhaaldelijk bestraft om dingen, die heus geen bestraffing verdienden. Een verklaring? Zij gewerd ons na afloop van een der bezoekers van de wed- strijd; scheidsrechter Steiner moest Klaassens met Terlouw verwisseld hebben en voor deze zou hij gewaarschuwd zijn.... VERDIENDE 3d ZEGE OP DE BELGEN In de serie voetbalontmoetingen tussen België en Nederland, welke in het weekeinde werd verwerkt, heeft het Nederlands jeugdelftal het er ver reweg het beste afgebracht. Niet alleen omdat de wedstrijd, die als ouver ture voor de grote strijd op het terrein van het Deurne-stadion werd geV speeld, in een 31 overwinning voor de Oranjebroeken eindigde, maar ook en vooral door de wijze, waarop deze verdiende overwinning werd behaald. Het elftal sloot als een bus. Het samenspel was vaak uitstekend en ook individueel werd opvallend goed werk geleverd. Geen enkele speler van de Neder landse jeugdploeg heeft gefaald, in tegendeel, allen haalden ruim vol doende^ Het was een lust om te zien hoe voortreffelijk midvoor de Wit het spel verdeelde en daarbij niet verzuimde van een schietkans ge bruik te maken, hoe Rijnvis en Bos- selaar hun taak als vleugelspelers vervulden en hoe van Woerden, iets teruggetrokken spelend, op maat ge sneden passes uitdeelde. Bovendien verdient het werk van doelman Feyt en linksachter Claus een woord van lof. Ook tussen de linies onderling was er van goede samenhang sprake en het was dan ook geen wonder, dat de lang niet zwakke ploeg van de kleine Rode Duivels voor dit effec tieve spel het hoofd moest buigen. vaardigheid, welke zich met succes kan meten met die der tegenstanders. In deze wedstrijd gaf de grotere lichaamsbeheersing der Belgen de door slag, want zij waren het die op dit verschrikkelijke zware en gladde veld niettemin snel konden sprinten. Zij waien het, die ondanks de moeilijke omstandigheden er niettemin in slaag den hun technische gaven te demon streren, zij legden hun wil-aan de tegenstander op, waardoor de Oranje ploeg eigenlijk een ondergeschikte sie profiteerde Heinen (Spakenburg) Ruim 4000 toeschouwers hebben Zaterdagmiddag in Rijssen een enigs zins teleurstellend voorlopig Zater dag-elftal met 42 ten onder zien gaan tegen een niet bijzonder sterk Twents KNVB-elftal. De wedstrijd bood de keuzecommissie van het Za terdagvoetbal ongetwijfeld weinig perspectieven, want er traden nogal flinke tekortkomingen in de ploeg aan de dag. Deze kwamen vooral in de tweede helft naar voren, toen het snellere en technisch betere Twentse elftal ingespeeld raakte en een voort durend offensief inzette, waarbij de 21 achterstand in een 42 voor sprong werd omgezet. Het Zaterdagelftal kwam er nog goed af, want de nederlaag zou on getwijfeld groter zijn geweest indien de Twentse voorhoede wat oordeel kundiger met de talrijke kansen had omgesprongen. Bovendien voorkwam doelman Woudsma enige zeker schij nende doelpunten. Voor de rust was het verschil tussen beide teams nog niet zo groot. Vooral de voorhoede van het Zaterdagelftal onderscheidde zich toen. Bout, Heinen, van den Oever, !Looman en Schipper combi neerden er lustig op los en schiepen vaak zeer gevaarlijke momenten voor het Twentse doel. Van een fout in de Twentse defen na ruim een half uur spelen, nadat de handige en snelvoetige Schipper (SHO) de bal keurig voor zijn voe ten had geplaatst (01). Nadat Loo- man (Zuidvogels) geblesseerd 't veld had moeten verlaten door Kroes- bergen (DOVO) was vervangen, klopte het plotseling niet meer in de aanvalslinie van het voorlopige Za terdagelftal. Ook de beide halfspe- lers Molema (ter Leede) en Jansen (CSVD) zochten nu tevergeefs naar hun vorm. De defensie, waarin vooral Wil helm (SNL) en doelman Woudsma (DES) opvielen weerde zich aanvan kelijk verdienstelijk, maar de over macht van de Twentenaren werd tenslotte toch te groot. Nog voor de rust kwam van de voet van Neyzink (Enschedese Boys) de gelijkmaker. In de tweede helft is het Zaterdag elftal er nauwelijks aan te pas geko men. Niettemin kon het opnieuw een voorsprong nemen door van den Oever (Quick Boys). Tien minuten later was de stand echter weer ge lijk toen Woudsma een houdbaar schot van Neyzink verkeerd beoor deelde. Een kogel van linksbuiten Veldhuis (Oldenzaal) was hem, evenals 'n schot van Hollink (Avan- ti) te machtig, waardoor na een half uur Twente met 42 de leiding had, hetgeen ook de eindstand werd. Het had overigens niet veel ge scheeld, of de Belgen hadden de lei ding genomen. Op een voorzet van rechts kreeg de Belgische rechts binnen kort na het begin een kans, maar met een uiterst snelle reactie en een kattensprong werkte Feyt de bal over de lat. Met een betere bezetting van het middenveld, dat bij de Belgen een gaping tussen achter- en voorhoede vertoonde, groeide het overwicht van het Nederlands jeugdelftal voort- vuurtdurend, maar de Belgische backs Colling en Hanouille bleken uiterst lastig te passeren. Na ongeveer 25 minuten spelen opende Nederland de score door een strafschop. Een voorzet na een rush van Bosselaar werd door Vonhof ge mist, maar de Wit liet de kans niet voorbij gaan en schoot ineens in. Val lend keerde Collin de bal met de hand op de doellijn en uit de straf schop scoorde Bosselaar onberispe- lijk (0—1). De korte Belgische combinaties le verden intussen niets op en Kraay en Claus konden de vleugels zonder veel moeite de baas. Kort na het be gin van de tweede helft werd de Ne derlandse verdediging gepasseerd, maar het schot van linksbinnen Torfs beukte de lat en spil Wink werkte de bal verder naar voren. De Belgen bleven in deze eerste fase aandringen maar tot doelpun ten kwamen zij niet. Rijnvis maakte aan de onzekerheid een einde door met een hoog schot uit een omhaal de stand op 02 te brengen. De Ne derlandse jeugd had nu het initiatief hernomen en met vlotte combinaties werd het doel van van der Meirsch belaagd. Bij een door Rijnvis goed genomen hoekschop konden de Wit en van Woerden de bal opspringend niet bereiken, maar de toelopende Bosselaars wist er wel raad mee. Met een hard schot priemde hij de bal in het kleine gat tussen de Belgische keeper en de dichstbijzijnde paal (03). Het enige Belgische tegen- punt ontstond toen Kraay zijn links buiten even te veel vrijheid liet. Toen Bonne schoot was Feyt het uitzicht ontnomen en zijn greep naar de bal kwam te laat (1—3). Het doelpunt was het sein voor de Belgische jeugdploeg om een reeks aanvallen te ondernemen, maar Kraay, Wink, Claus en Feyt bleven de situatie in de resterende minuten meester. Troostloze middag en wedstrijd Regen, regen en iiog eens regen, dat was de inleiding, toen tegen drieën eerst het Oranje-elftal, daarna dat der Rode Duivels 't veld betrad om zich in hun trainingspakken gestoken op de gebruikelijke wijze voor de tribunes op te stellen, tot het aanhoren der volksliederen, ingezet door de koninklijke fanfare „Moed en Volharding" uit Heyst op den Berg, wier in strumenten zo langzamerhand wel vol water waren gelopen. Maar dit hin derde blijkbaar de muzikanten mitsgaders hun dirigent niet, want het toch il statige Wilhelmus kwam er z o statig uit, dat de Hollanders op de tribunes bet in die tijd wel tweemaal gezongen konden hebben. De Belgen hadden de toss ge wonnen en koz de wneüdnenenen wonnen en kozen de wind in de rug, een wind, die blijkbaar nogal sterk geweest moet zijn, getuige de gesta dig over het veld wegvlietende re gensdie het voor de spelers al lerminst pleizierig moeten hebben gemaakt, want niet alleen dat zy de hele wedstrijd in natte en door de modder besmeurde kleren moesten spelen, het veld was een modder poel gelijk en daardoor was de bal controle uiterst moeilijk. Althans voor de Hollanders, want de Belgen zijn meer gewend en het was daar om heus geen wonder, dat zij zich aan deze moeilijke speel-omstandig- heden het best konden aanpassen. De slechte weers- en terreinom standigheden waren ongetwijfeld in het voordeel der Rode Duivels en omdat het voor de Oranje spelers heel moeilijk was zich daaraan aan te passen, was het niet te verwonde ren, dat de Belgen vanaf het begin van de wedstrijd uitgesproken ster ker waren. Reeds onmiddellijk waren zij in de aanval en reeds uit de eerste aanval toonde debutant de Corte, dat hy er zin in had, maar zijn schot gin£ naast. Nadat een Oranje-aanval was afgeslagen, volgde weer een Belgi sche bestorming met de eerste cor ner als resultaat. Door Odenthal kwam de tweede corner, waarna de bal door Steiger uit de hoek moest' weggeslagen worden, ten koste van de derde corner en deze leverde zelfs een vierde op De Oranje-voorhoede doet zich dan ook even gevoelen, maar zonder ver der resultaat dan een machteloze kopbal van Michels. Mermans geeft België de leiding (1—0). Weer komen de Rode Duivels voor het doel der lang niet smetteloze Oranjespelers, want één aanraking met de grond verandert hun witte broekjes en kraakheldere oranje shirt in bemodderde kledingstukken. Na 7 min. kreeg Mermans; die was begonnen met een functie als links buiten, de bal toegespeeld, hij drijft de bal op, en besluit zijn ren met een hard schot langs de grond, waar bij de bal door Steiger, die naar de uiterble hoek dook, wel wordt ge grepen, maar het vette ding springt hem uit de handen en verdwijnt in het doel. België leidt. De hoop der aanwezige Hollanders op de gelijkmaker is echter spoedig daar, als Gruyzen een prachtkans krijgt, alleen voor keeper Gernaey komt.maar zijn slecht gericht schot leverde de Belgische keeper geen moeilijkheden. Tebak veroorzaakt dan de vijfde Belgische corner als Lembereohts de bal opbrengt, maar Steiger greep resoluut in. De Belgen zijn absoluut sterker in het veld. Anoul schoot daarop tegen de staander, waarna de bal wordt weggewerkt en een Nederlandse aanval strandt op buitenspel: Steiger werkt de bal dan weer corner, de zesde, maar Tebak schoot de bal uit deze hoekschop knalhard weg. Weer probeert de Oranjevoorhoe- de een aanval over de vleugel Gruy zenBennaars, waaruit de eerste corner tegen België ontstaat. Ook hier geen resultaat en reeds is de voorhoede der Rode Duivels weer in de aanval met de zevende corner te gen Nederland tot gevolg. Corners, corners.... Het is thans blijkbaar dechts een spel van aanvallen en corners ma ken, want de tweede hoekschop op het Belgische doel wordt spoedig ge volgd door de 8e en 9e tegen de Oranje-verdediging en 'n ogenblik lijkt het, of de Oranje-verdediging tot paniek-voetbal dreigt te komen, zo zwaar wordt de druk op het Ned. doel. Toen er een half uur gespeeld was, waren er in totaal veertien geno men waarvan twaalf tegen Oranje. Klaassens krijgt dan o.i. geheel ten onrechte een vrije trap en een waarschuwing van de scheidsrech ter tegen zich, als hij op geoorloofde wijze zijn lange benen naar de bal slingert en een der Belgen over zijn benen valt. De dertiende corner tegen Oranje1 wordt gevolgd door de derde tegen België, gevolgd door de vierde, na goed werk van v. Beurden en als de rust nog steeds met 10 voor de Rode Duivels aanbreekt, mogen de Oranje-spelers blij zijn, dat het geen 30 is. DE TWEEDE HELFT. We hoopten, dat het voordeel van de wind en regen in de rug van in vloed zou zijn op het Nederlandse spel in de tweede helft, maar we zijn bedrogen uitgekomen, want er ver anderde niets aan het Belgische overwicht en wat meer zegt: dat werd toen nog in verschillende doel punten uitgedrukt. Daarmede was te vens een ontkennend antwoord ge geven op de vraag: of de Oranje ploeg ditmaal nog aan bod zou ko men. Coppens: 20. Het was Coppens, die na ruim een kwartier de Belgische voorsprong vergrootte. Het voorbereidende werk was eigenlijk gedaan door Torke Lemberechts, die Tebak weer eens te vlug af was geweest en al raakte de Belgische aanval de bal even kwijt, Coppens kreeg het leer toch weer toegespeeld en met een beheerst schot in de hoek passeerde hij Stei ger (2—0). Ned. verdediging kreeg een teveel aan aanvallen. Wie nog gehoopt had op enig her stel bij de Oranje-ploeg kwam ook nu bedrogen uit. De Belgische storm- linie liet niet af, toen enkele Oranje- aanvallen op niets waren uitgelopen en het was te voorzien, dat onze de fensie het op den duur niet zou vol houden, al stond Teriouw ook als een rots in de branding en al bleef hij ditmaal vry fair de Belgische aanval en het modderige veld moe dig het hoofd bieden. De Belgische debutant De Corte schoot bij een nieuwe aanval tegen de staander en de bal kwam bij Cop pens terecht, die de bal met een fraaie voorzet voor de doelmond bracht toen Steiger nog in de an dere hoek stond. Terlouw probeerde het onheil nog te voorkofnen, doch hij slaagde ei niet in de bal om te halen en via zijn voet vloog het leer in de touwen (30). Door Coppens 40. Ook voor het vierde doelpunt zou Coppens zorgen. Toen Tebak bij een combinatie van de Belgische linker vleugel wilde ingrijpen schoot hij het leer tegen de staander en weer kwam het leer bij Coppens, die het kansje dankbaar accepteerde: 40. Zelfs strafschop gemist. Een prachtige kans om de gehate nul uit de score weg te werken werd zelfs om hals gebracht doot aanvoer der Beisbrouok, die een terecht we gens haken van Gruyzen door Di- ricx toegekende strafschop over het doel schoot' Onbeheerst, zoals we het ditmaal bij enkele Oranje-aan vallen reeds hadden gezien, had Bies- brouc! de strafschop genomen en daarmee was wel de laatste* kans voor Oranje verdwenen. Het einde kwam onveranderd. Het eerste Belgische doelpunt. Van links naar rochts: Klaassens, Coppens, Mermans, Odenthal, Terlouw (net zichtbaar achter de paal) en doelman Steiger geslagen op de grond.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5