S)e Qeidc&QcwïaMt Demonstranten Laniel en molesteerden Pleven De mannen, die de klappen kregen Plechtigheid bij Are deTriomphe verstoord Turks vliegtuig neergestort Franse invlieger omgekomen Recalcitrant echtpaar Kroonprinses Martha van Noorwegen overleden Dien Bien Phoe houdt nog stand „Dag der Zwijgende Kerk" met grote luister te Rome gevierd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 5 APRIL 1954 45ste JAARGANG x KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Protest tegen ontslag van maarschalk Juin Franse veteranen uit de oorlog in Indo-China hebben gedurende een her denkingsplechtigheid bij de Are de Triomphe de minister van Defensie, René Pleven, gemolesteerd wegens zijn aandeel in het ontslag van maar schalk Alphonse Juin. Een menigte van drie duizend tot vierduizend veteranen uit Indo-China verbraken gisteren de politiecordons, sloegen de minister op het hoofd en trokken hem aan zijn haar, toen hij trachtte zijn wagen te bereiken na afloop van een plechtigheid bij het graf van de onbekende soldaat. Onder het geroep van „aftreden Pleven", en „wordt Juin vervangen door von Stülpnagel?" keerden de betogers zich tegen Pleven als protest tegen het besluit van de Franse regering om Juin van zijn militaire bevoegdheden te ontheffen. Premier Laniel, die plechtigheid eveneens had bijgewoond, werd door de menigte uitgejouwd, maar slaagde er, na een eerste mislukte poging, in zijn auto te bereiken. De circa 800 politiemannen, die hier op de been waren, zagen geen kans de situatie in handen te houden. BETOGERS JOUWDEN LANIEL UIT Nadat Laniel en Pleven een krans bij het graf van de onbekende sol daat hadden gelegd en naar het spe len van de „Marseillaise" hadden ge luisterd, maakten zij aanstalten om zich van de „eeuwige vlam" naar wagen bijna bereikt, toen de vetera nen het cordon verbraken en hem omsingelden. Ooggetuigen vertelden schalk, dat hij enkele malen op het hoofd werd geslagen, voordat hij kans zag zich naar de betrekkelijk veilige j plaats van de triomfboog terug te trekken. Met verwarde haren en lijkbleek standers van het Europese legerplan, die van de gelegenheid gebruik wil den maken om ongeregeldheden te verwekken en indirect tegen de BDG te protesteren. Maarschalk Juin wiens voornemen het oorspronkelijk was de plechtig heden bij te wonen, had Zaterdag laten weten dat hij niet tegenwoor dig zou zijn. VERKLARING VAN JUIN. Maarschalk Juin heeft Zaterdag verklaard, dat hij zijn commando over de Navo-strijdkrachten in de Midden-Europese sector niet zal op geven, voordat 'hij er zeker van is, dat een andere Fransman zijn plaats zal innemen. In antwoord op vragen verklaarde Juin, dat hij „het voorwendsel", waaronder de regering hem had wil len straffen, „zeer onbeduidend' vond. „I'k zal het besluit der rege ring niet bestrijden, doch ik erger mij over de wijze, waarop zij het openbaar maakte", aldus de maar hun auto s te begeven, die een dertig- gelaat stond Pleven voor de Are de tal meters verder geparkeerd ston- Triomphe, terwijl de politie verster- den. Het officiële gezelschap bevondkingen kreeg om de menigte in be- zich vlak bij de wagens toen het zich - - omringd zag door de oorlogsvetera nen, die allen hun medailles op de borst hadden gehangen. De politie poogde de autoriteiten naar het graf van de onbekende sol daat terug te leiden, omdat haar dit onder de gegeven omstandigheden beter leek. Laniel slaagde er enkele minuten later toch in zijn auto be reiken, nadat hij een rij joelende be togers was gepasseerd die echter door de politie op een afstand konden wor den gehouden. Pleven wachtte totdat een pad voor hem was vrijgemaakt en had zijn Drie-en-twintig mensen, onder wie een kind en twee leden van het Turk se parlement, zijn om het leven ge komen toen Zaterdag een Turks pas sagiersvliegtuig kort nadat het van het vliegveld Adana was opgestegen, uit elkaar sprong en neerstortte. De motor van een neerstortende dwang te houden. Korte tijd later kreeg hij de kans in zijn auto te stap pen. De aanhangers van Juin hadden duizenden pamfletten laten versprei den. De vlugschriften werden uitge reikt door de oorlogsveteranen, die zich voor het merendeel in burger kleding hadden gestoken doch de medailles op de borst hadden gehan gen. „Vandaag is Juin ontslagen, zal morgen de Gaulle worden gearres teerd?" aldus was op de ene kant te lezen. En aan de andere kant: „Zal Juin vervangen worden door een von Stülpnagel!" (Von Stülpnagel was tijdens de bezetting gouverneur van Parijs). Volgens de politie waren sommigen van de betogers waarschijnlijk com munisten en uiterst-rechtse tegen- Dr. Jagan, voormalig premier van Brits Guyana (hij werd als zodanig door de Engelsen afgezet, omdat hij van communistische gezindheid wordt verdacht), heeft zich niet gestoord aan een verbod van de Britse gou verneur der kolonie, sir Alfred Sa vage, om Georgetown te verlaten. Hij heeft zich Zaterdag naar suikeronder nemingen, waar wordt gestaakt, bege ven, doch is gearresteerd. Dr. Jagan wordt verantwoordelijk geacht voor het uitbreken dezer sta kingen. Zondag is ook mevr. Jagan, echt genote van de afgezette premier, te zamen met acht leden van de Progres sieve Volkspartij gearresteerd we gens het houden van een onwettige optocht. Deze optocht was een protest te gen de arrestatie van de heer Jagan. De heiligverklaring van Paus Pius X Te Vaticaanstad is officeel bekend gemaakt, dat Z. H. de Paus op Za terdag 29 Mei de plechtigheid der heiligverklaring van Paus Pius X op het St. Pietersplein zal leiden. De volgende dag zal in de St. Pieter de eerste H. Mis ter ere van de nieuwe heilige worden opgedragen. Of de Paus ook deze plechtigheid zal bij wonen is niet bekend. T elevisie-verbinding met Amerika De Amerikanen zijn van plan op Groenland en op de Far Oer door zendstations te bouwen om een tele visieverbinding tussen Amerika en Europa tot stand te brengen, zo schrijft de hoofdingenieur bij de Deense radio-omroep, Holmblad in het tijdschrift „Ingenioeren". Tussen New York en Londen zou den in totaal vijftig tussenstations moeten komen. De kosten voor de bouw van de stations op Groenland worden geschat op 175 tot 350 mil- lioen gulden. De verbinding zou ech ter, behalve voor het doorzenden van televisieprogramma's, ook ge bruikt kunnen worden voor het over brengen van telegrammen, telefoto's e.d. Zij was zeer populair bij de Noren Kroonprinses Maertha van Noorwe gen is hedennacht te O.li overleden. De dood, die reeds weken lang verwacht werd, trad hedenmorgen te half vijf in. De prinses leed aan een leveraandoening en werd in het nationale ziekenhuis te Oslo ver pleegd. De gehele koninklijke fami lie van Noorwegen was aan het sterf bed. Kroonprinses Maertha Sofi. Lovisa Dagmar Thyra werd op 28 Maart 1901 te Stockholm geboren als de op één na de oudste dochter van prinses Ingeborg en prins Carl van Zweden. Door haar huwelijk met de thans 51-jarige kroonprins Olav van Noor wegen, dat op 21 Maart 1929 werd voltrokken, werd zij kroonprinses van Noorwegen. De viering van de zilveren bruiloft van het kroonprin selijke paar, waarvoor reeds vorig jaar de voorbereidingen waren ge troffen, werd afgelast toen de kroon prinses plotseling ernstig ziek werd. Vrijdag 12 Maart j.l. moest zij wor den opgenomen in het rijkszieken huis te Oslo. Door haar eenvoud, haar beminne lijke karakter en haar krachtige per soonlijkheid won kroonprinses Maer tha reeds spoedig na haar vestiging m m i i. I perbevelhebber der communistische Meer Amerikaanse nulp Vietminh, generaal Giap, nog over voldoende reserve's beschikt om deze Gedurende het afgelopen weekein- op het tijdstip, dat de beslissing kan de zijn de aanvallen van de Vietminh brengen, in de strijd te werpen, op de bergvesting Dien Bien Phoe, Amerikaanse regeringsleiders heb- waar een klein Frans garnizoen zich nu al sedert 13 Maart verdedigt te gen een numerieke overmacht, enigs zins in kracht afgenomen. Men neemt aan, dat het de communistische gene raal Giap aan munitie begint te ont- breken. Bovendien heerst er in deze streek van Noordelijk Indochina uit stekend vliegweer, zodat men thans voor de eerste maal parochutisten heeft kunnen zenden om het garni zoen, dat onder leiding staat van ko lonel De Castries, te versterken. Zondag was het rustig om Dien Bien Phoe. De Fransen houden echter rekening met de mogelijkheid, dat de opstan delingen zullen trachten een derde serie grootscheepse aanvallen op touw te zetten. De voornaamste factor is of de op- teed door 20 priesters van de Ooster se ritus in tegenwoordigheid van kardinaal Tisseran, scr. van de Con gregatie van de Oosterse Kerken en verschillende leden van het College van Kardinalen. In de avond werd een bijzondere godsdienstoefening gebeden in de St. Pieter in tegenwoordigheid van 11 kardinalen, 20 aartsbisschoppen en bisschoppen, alsmede prelaten van Paus gaf voor raam Apostolische zegen De dag van de zwijgende Kerk is met grote luister in Rome gevierd met een pontificale H. Mis in de ba- j siliek van Maria Maggiore, opgedra- straaljager boorde zich Zaterdag op gen door mgr. Ebreinoff, geassis- een afstand van vijftig meter van de Franse minister van defensie René Pleven in de grond, toen deze samen met de Engelse minister Duncan Sandys naar een demonstratie stond te kijken van de nieuwe straaljager Mystère 4. De piloot, Frankrijks eerste en oudste invlieger kolonel Rozanoff was onmiddellijk dood. De demon stratie, die ter ere van Duncan San dys werd gegeven, had plaats te Me- lun-Villaroche. Kolonel Rozanoff, die 48 jaar is geworden, was in Warschau geboren. „Zijn dood is een onherstelbaar verlies voor de Franse luchtmacht", verklaarde de minister van lands verdediging Pleven enkele ogen blikken na het ongeluk. Op zoek naar verloren Inca-stad Twee Britten, een Fransman en een Peruviaan zullen in Peru op zoek gaan naar de verloren Inca-stad Pai- tati. De puinhopen van Paitati moeten op ongeveer drie duizend meter bo ven de zeespiegel in dicht oerwoud liggen. Een wilde Indianenstam, de Machagengas, waken er zorgvuldig voor, dat het geheim der „verloren stad", niet wordt prijs gegeven. De Fransman zegt zich bij een vo rige expeditie op ongeveer anderhal ve kilometer van de stad te hebben bevonden. Doch de Machagengas waren mij nog juist te slim af. Zij legden een slang in mijn bed, die mij beet, waardoor ik tijdelijk verlamd werd", aldus de Fransman, die als expeditieleider zal optreden. Een der Britten, de thans 25-jarige Snow, heeft in 1951 de bron van de Amazone ontdekt. De expeditie zal ongeveer zes maanden duren. Zij heeft vele en uit. eenlopende ruilartikelen bij zich, om de Machagengas gunstig te stemmen. Worden de puinhopen van Paitati ge vonden, dan zal de Peruviaanse rege ring worden verzocht geologen en archaeologen te zenden voor de uit- gravingswerkzaamheden. de Romeinse Curie en het Pauselijk Hof. Kardinaal Tedeschini, die de gebe den voorbad, toonde de 10.000 Ro meinen en pelgrims de relieken van het lijden van Christus, de zweet doek van Veronica en een splinter van het kruis, waaraan Christus ge storven is. Na de plechtigheid verzamelden de gelovigen zich op het Sint Pie tersplein beneden de ramen van het pauselijk appartement en riepen om de Heilige Vader. Na een kort ogen blik, het was precies 7.15 uur, werd het raam geopend en rijk verlicht en verscheen de Heilige Vader om te antwoorden op de toejuichingen der menigte. Hij verleende de Apostoli sche Zegen en vertoefde ongeveer 2 minuten voor het geopende raam, terwijl Hij de menigte toewuifde. „AMSTELFLORA 1954" GESLOTEN Zeer groot succes De grote bloemententoonstelling „Amstelflora 1954". die tien dagen in het RAI-gebouw te Amsterdam is gehouden, is Zondagavond om elf uur gesloten. De voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer J. H. Kauffmann, deelde mede, dat de ex positie een groot succes is geweest. Totaal zijn er 251.794 bezoekers ge weest (224.126 betalende), waarvan 17.800 scholieren. De medaille, welke H. M. de Ko ningin beschikbaar had gesteld is toe gekend aan de Aalsmeerse tuinbouw- bond en de medaille van Prins Bern- hard aan de firma van Staveren uit Aalsmeer. ben dit weekeinde besprekingen ge voerd over de situatie in Indo-China, die naderhand door de republikeinse senator Knowland „ernstig" werd ge noemd. Admiraal Radford. voorzitter van de gezamenlijke stafchefs, heeft minister Dulles en verscheidene in vloedrijke congresleden ingelicht over de strijd. Dulles heeft ook de Franse ambassadeur Bonnet gespro ken. In bevoegde kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Amerikaanse militaire hulp zal wor den uitgebreid, hetzij door de lucht macht, hetzij door de marine. in Noorwegen het vertrouwen en de diepste achting van het Noorse volk in al zijn geledingen. Toen de Duitse legers op 9 April 1940 zonder oorlogsverklaring Noor wegen binnenvielen, ging kroonprin ses Maertha in gezelschap van haar kinderen, prinses Ragnhild, prinses Astrid en prins Harald, naar haar fa milie in Zweden. Op uitnodiging van president Roosevelt en op verzoek van haar schoonvader, koning Haa kon van Noorwegen, vestigde kroon prinses Maertha zich enige maanden later, in Augustus 1940, met haar drie kinderen in Amerika. Zij bleef daar tot het einde van de oorlog. Ge durende de jaren van ballingschap heeft de kroonprinses zich, evenals haar schoonvader en gemaal dit in Engeland deden, met veel energie gewijd aan de Noorse zaak. Toen zij na de bevrijding van Noorwegen in haar land terugkeerde, bereidde het Noorse volk haar een geestdriftige ontvangst. De oudste dochter van kroonprin ses Maertha en kroonprins Olav, prinses Ragnhild, trouwde vorig jaar rr,et een Noorse rederszoon. Zij woont thans in Rio de Janeiro. Prins Ha rald het jongste kind van het kroonprinselijke paar is thans 16 jaar oud. Siiittó&ó Aiatg-üet defruteevde in jeutyduiedtitifd Voor de eerste maal heeft Prinses Margriet Zaterdag deelgenomen aan jeugdruiterwedstrijden, welke door 3e Zuid Veluwse Jachtvereniging te Amersfoort werden georganiseerd. Foto rechts: Prinses Margriet op „Bar bara" een vijfjarige hengst nit Uruguay, een cowboypaard Foto rechts: Na de prijsuitreiking maakten de deelne mers (sters) een rondje in galop door de zaal. Ingrijpende parochie wijziging te R'dam In de kerken van het dekenaat Rotterdam is gisteren een schrijven voorgelezen van de bisschop van Haarlem, waarin bekend wordt ge maakt, dat van de 6 in de Meidagen 1940 uiteengeslagen parochies, er slechts 2 in stand zullen worden ge houden, met geheel gewijzigde gren zen. De twee overblijvende zijn de kerk van St. Antonius en Rosalia (de samenvoeging van Bosjes-kerk en Leeuwenstraat-kerk) en de de Do- minicus (of Steigerkerk). De Domi- nicuskerk komt te liggen ter hoogte van het verversingskanaal bij de Hoogstraat en zal „city-kerk" worden en als zodanig ook architectonisch worden verzorgd. Behalve de opheffing van vier pa rochies gewenst wegens de in alle steden aanwezige afname der bevol king in het zaken-kwartier wor den de grenzen van 9 andere paro chies ingrijpend gewijzigd, om een betere verdeling te krijgen. De zes in Mei 1940 getroffen pa rochies heben al haar bezittingen, schulden en aanspraken op schade loosstellingen in verband met gele den oorlogschade overgedragen aan het bisdom. Dit heeft op zich genomen de herbouw van de verwoeste Rot terdamse kerken te verzorgen. Het grote belang hiervan zal dui- j delijk zijn als men weet, dat in Mei 1940 6691 zitplaatsen verloren gingen. Slechts een klein gedeelte hiervan' zal in het centrum terug keren. De meeste zitplaatsen zullen echter over gebracht moeten worden naar de buitenwijken, waar zeer vele uit het centrum verdreven parochianen (via inwoning elders) in de nieuwe woon wijken terecht zullen komen. In totaal zal de herbouw van de verwoeste kerken (in het centrum zelf of in de buitenwijken) 4 millioen 200.00 gulden vergen. Door de con centratie van de „tijdelijke" belan gen der zes parochies wordt de her bouw der kerken in de buitenwijken veel gemakkelijker en zal katholiek Rotterdam hiervoor „slechts" 1 mil lioen 400.000 gulden moeten opbren gen. De stichting van nieuwe parochies en de bouw van nieuwe kerken in de buitenwijken zal eveneens met kracht worden voortgezet. T.B.C.-FONDS BENADEELD. De officier van justitie is dezer da gen overgegaan tot het aanhouden van een beambte van „Herwonnen Levenskracht", die er van verdacht wordt de stichting, waarvoor hij werkzaam was, door valsheid in ge schrifte voor een bedrag van ƒ40.000 te hebben benadeeld; de man was afkomstig uit Utrecht. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot deken van dekenaat Haarlem en tot Pastoor van de parochie van de H. Joseph te Haarlem, de hoogeerwaarde heer W. N. Zijlstra; tot pastoor te Wieringerwerf, de weleerw. heer E. B. J. A. Deter- meyer, die kapelaan was te Amster dam (H. Ger. Majella). (Geldig van Maandagavond tot 2 Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 S uur). S WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaat- selijk enkele buien. Zwakke tot 2 matige wind tussen West en 2 Noordwest. Dezelfde of iets lage- re temperaturen. 6 April: zon op 6.06 en onder 19.21, maan op 7.00 en onder uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden weer temp. OSLO zwaar bew. 6 C. STOCKHOLM regenbui 3 KOPENHAGEN onbewolkt 2 LONDEN licht bew. 2 AMSTERDAM onbewolkt 1 BRUSSEL zwaar bew. 6 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX regen 8 GRENOBLE regen 12 NICE geheel bew. 12 BERLIJN geheel bew. 8 FRANKFORT regen 7 MüNCHEN zwaar bew. 8 ZÜRICH nevel 6 GENEVE geheel bew. 9 LOCARNO geheel bew. 12 WENEN nevel 11 INNSBRUCK motregen 9 ROME geheel bew. 12 Korreltje Wij weten dikwijls niet wat wij kunnen, maar de beproeving brengt aan de dag wat wij zijn. Thomas 5 Kempis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1