S)e&2icióeSou/fcci/nt Engeland en Amerika verwerpen het voorstel van minister Molotof H* Vader PRINS BERNHARD OP JAARBEURS geheel hersteld Pact Turkije- Pakistan Rechtbank kon er niet uit wijs Kwam die as uit Siberië? Kan Tuin Navo-commandant blijven 7 Het lot van Dien Bien Phoe Afscheid zonder handdruk Tegen FL-bom helpt geen schuilkelder Vriendelijk fietsers en volk, met wilde lastige honden Bredase oorlogsmisdadigers van Duitse stam? Vrij op Vrijdag? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 2 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13159 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 Navo was antwoord op Russische agressie Frankrijk houdt de sleutel in handen Na Amerika heeft nu ook Engeland het verrassende aanbod van Moskou om tot het Atlantische pact toe te treden van de hand gewezen. De Britse regering deed dat gisteren bij monde van minister Eden, die er in het La gerhuis op wees, dat de NAVO het antwoord was op de Russische agressieve politiek en niet de oorzaak er van. Bovendien, aldus Eden, is de NAVO iets meer dan een zuiver militaire overeenkomst. Zij is gebaseerd op de grond beginselen van vrijheid en recht. Het is ons nog niet duidelijk, aldus de Britse minister van buitenlandse zaken, of de Russische regering nu bereid is aan deze eisen van heti lidmaatschap te voldoen en ze in practijk te brengen. GEEN VERTROUWEN Het standpunt van de Amerikaan se regering is gisteren nader weerge geven in een kort communiqué, waar in gezegd wordt, dat het Russische voorstel om tot de Navo toe te tre den, „gezien de ijzeren greep, waar in de Sovjet-Unie de onderdrukte volken blijft houden", geen vertrou- Het pact tussen Turkije en Pakistan zal vandaag worden getekend. Het voorziet in nauwe samenwerking op het gebied van politiek,cultuur, eco nomie en defensie. Wat het laatste punt betreft dat brengt mee dat de Verenigde Staten de beide bondgenoten zullen helpen. Tevens zullen nieuwe Russische pro testen er het gevolg van zijn. Verscheidene landen uit het Mid den-Oosten overwegen toe te treden tot het nieuwe pact. Irak b.v. zouter grote belangstelling voor hebben. Marie Besnard te Bordeaux (Frank rijk), die er van beschuldigd is dat zij ten minste zes mensen onder wie haar man en ouders, door vergif om het leven heeft gebracht, is tegen storting van een aanzienlijke borg tocht op vrije voeten gesteld. Gedurende het proces dat twee-en- een-halve week heeft geduurd is er zo veel tegenstrijdig bewijsmateriaal bijeengebracht dat de rechtbank van Bordeaux het nodig oordeelde drie leden van de Franse Academie van wetenschappen te benoemen om daar orde in te scheppen en uit te maken wat ervan bruikbaar is. Na een pauze van negentig minu ten maakte de president gisteren be kend dat de 57-jarige weduwe tegen een borgsom van 1.2 millioen francs in vrijheid zou worden gesteld. Ma rie Besnard heeft bijna vijf jaar lang gevangen gezeten. Onlangs is op het gebied van Na- goja, in Japan, radio-actiève as ge daald. Japanse meteorologen zijn van mening dat deze as uit Siberië af komstig zou kunnen zijn. Zij achten het, Lv.m. de windrichting, weinig waarschijnlijk dat zij zou kunnen zijn ontstaan door de recente Amerikaan se waterstofbomontploffingen ini de Stille Oceaan. De universiteit van Tokio, die thans een onderzoek naar de herkomst der radio-actieve as instelt, zal het re sultaat harer bevindingen binnen en kele dagen bekend maken. wen inboezemt. Het tweede Russische voorstel om de Verenigde Staten te laten deelnemen aan een door Rus land uitgewerkt veiligheidsysteem voor Europa noemt de Amerikaanse regering „een manoeuvre om de vei ligheid van de Westelijke naties te ondermijnen". Wat denkt Parijs? Ambtenaren van het Quay d'Orsay te Parijs vinden het moeilijk om in de nieuwe Russische nota serieuze elementen te ontdekken". Men zou er in ieder geval Londen en Washing ton over raadplegen. Indien de twee Russische voorstellen ernstig ge meend zijn, aldus zegt men te Parijs, dan komen zij neer op de schepping van een nieuw veiligheidssysteem voor de wereld, dat een doublure van de Verenigde Naties zou zijn. In dat geval zou het veel eenvoudiger zijn reeds bestaande instellingen te handhaven. De algemene verwachting is, dat alle veertien landen van het Atlanti sche pact Amerika en Engeland in hun afwijzing van de Russische voor stellen zullen volgen, maar te Lon den en Washington vreest men, dat de buitengewoon sluwe Russische manoeuvre weerklank in Frankrijk zal vinden, dat nog steeds de sleutel in handen heeft tot het welslagen van de Westelijke plannen om de defensie op te bouwen rondom een Europees leger. Reden voor die vrees geven de uitlatingen van de Franse tegenstan ders der Europese defensiegemeen schap, onder wie de gaullist Jacques ■Soustelle, die er gisteren op aandrong dat men oprechte pogingen zou doen om over het nieuwe voorstel met Rusland tot overeenstemming te ko men. „Rusland heeft een belangrijke stap gedaan en wij moeten daarop met een even belangrijke stap ant woorden". LANIEL HAD GEEN ANDERE KEUZE Men meent te weten, dat maarschalk Juin Donderdagmiddag bij generaal Gruenther zijn ontslagaanvrage als bevelhebber van de Atlantische strijd krachten in Midden-Europa heeft ingediend. Hij heeft in elk geval een on derhoud met generaal Gruenther gehad. Frankrijk zou de dertien andere NAVO-leden reeds een opvolger voor Juin hebben voorgesteld. In dit ver band werd de naam van generaal Guillaume, de huidige resident-generaal van Marokko, genoemd. Vóór de Franse regering er toe overging Juin te ontslaan zouden verscheidene NAVO-afgevaardigden op de wekelijkse bij eenkomst van de NAVO-raad te Parijs critiek hebben geuit op Juins hou ding. De scherpste critiek zou hierbij zijn geleverd door de Belgische en de Nederlandse afgevaardigden. Juist is, dat zowel België als Nederland in de Navo-raad voorgesteld hebben over het optreden van de maarschalk vragen te stellen aan de bevoegde Navo-autoriteiten. de parlementsleden, die tegen het E. V.G.-verdrag zijn, in hun houding zal doen volharden, en dat rechtse afge vaardigden die nog twijfelden, nu tot de oppositie zullen overgaan. Sommige waarnemers achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat maarschalk Juin zich zal laten over halen in de politiek te gaan en dat alle rechtse groepen zich dan om hem heen zullen verzamelen. De maarschalk zelf heeft geen com mentaar willen leveren op de beslui ten van de regering. Volgens nauw met hem verbonden kringen is hij niet van plan met de regering in de bat te treden. „DIENAAR MOET GEHOORZAMEN". De Franse Nationale Vergadering heeft zich Donderdagavond, bij de be handeling in de tweede lezing der militaire begroting, ook bezig gehou den met de zaak-Juin. Premier Laniel verklaarde, dat de regering geen andere keus had dan de maarschalk van zijn functies te ontheffen. „Er is hier geen sprake van een vóór of tegen de E.V.G. zijn. Het ging er om of een dienaar van de staat deze staat moet gehoorza men". „Er is in Juni 1939 een order uit gevaardigd, volgens welke officieren van het Franse leger geen politiek getinte redevoeringen mogen hou den, zonder hiervoor tevoren toe stemming aan de regering te hebben gevraagd. Indien de maarschalk vergunning zou hebben gevraagd „zijn geweten te ontlasten", zou hem deze vergun ning verleend zijn". „Ik heb ver scheidene malen gepoogd Juin er toe te brengen mij te bezoeken en zijn gedrag te verklaren. Ik heb zelfs mijn eerste secretaris naar hem toegezon den en ik heb hem uitgenodigd mijn ambtswoning door een geheime deur binnen tekomen, om de journalisten te ontwijken. Doch Juin heeft mijn secretaris niet willen ontvangen. Hij had er bezwaar tegen om,, zoals hij het noemde, „als een gewoon soldaat op het matje te worden geroepen". In de politiek? Politieke waarnemers geloven, dat de houding van de Franse regering Hangt af van het weer Het lot van Dien Bien Phoe hangt in laatste instantie af van het weer. Het weer beslist over het gebruik van de luchtmacht. Of de dodelijk ver moeide verdedigers van het fort weerstand zullen kunnen blijven bie den aan de vloedgolf van aanvallers houdt nauw verband met het aan tal vliegtuigen dat munitie en voed sel kan aanvoeren en met het aantal bommenwerpers dat kan worden ge bruikt om de vijand, zodra hij zijn uitgangsstellingen voor de storm loop heeft verlaten te bombarderen. Met rode ogen staren de verdedi gers naar de lucht. Regen en mist betekenen dat de vijand zonder uit de lucht te worden aangevallen hun stellingen veilig kan naderen alvo rens over te gaan tot zijn stormaan vallen. Zon of een heldere nacht be tekenen dat de verdedigers erop kun nen rekenen dat de luchtmacht een deel van hun werk overneemt. Gisteren gebeurde het een paar maal dat het vuur van de vijandelijke artillerie in hevigheid afnam. De Fransen veronderstellen dat de vijand moeilijkheden ondervindt bij de aan voer van zijn munitie, die uit China moet komen. Van elke pauze in de strijd maken de Fransen dankbaar gebruik om htm stellingen, zwaar gehavend door de regen van grana ten en de onophoudelijke stormaan vallen, te versterken. De lijken van honderden gesneuvel de vijanden hangen in de prikkel draadversperringen in het voorter rein. De Vietminh, die voor haar aan vallen op Dien Bien Phoe over ten minste 30.000 man beschikt, moet reeds vele duizenden doden hebben verloren. Tot nu toe hebben de Fran sen en Vietnamezen die het fort ver dedigen elke aanval afgeslagen, hoe wel zij sterk in de minderheid zijn. Kolonel De Castries, die het bevel in de vesting voert, beschikt over 12.000 man en het is niet mogelijk om ver sterkingen aan te voeren. Het vlieg veld ligt voortdurend onder vuur en aan de rand ervan wordt gevochten. Parachutisten neerwerpen is te ris kant omdat de vesting te klein van oppervlak is. Alleen voorraden muni tie en voedsel kunnen per parachute worden aangevoerd. Gisteren was de wind echter te sterk en men heeft in de nacht geprobeerd vliegtuigen te laten landen. Nadat verscheidene toestellen door vijandelijk vuur wa ren beschadigd is men daarmee opge houden. Vaticaanse autoriteiten verklaren, dat Paus Pius XII zijn ziekte geheel te boven is. Men twijfelt er niet meer aan, dat de Paus met Pasen van het buitenbalcon der Sint Pieterskerk, als gebruikelijk, de zegen Urbi et Orbi geven. Ook de heiligverklaring van Pius X, die was vastgesteld op 29 Mei, zal niet verschoven behoeven te worden. Ten Vaticane verluidt, dat de Paus binnenkort kardinaal Cicognani, pre fect der Heilige Congregatie der Ri ten, zal ontvangen voor overleg om trent deze heiligverklaring. Verwacht wordt, dat de H. Vader zijn formele goedkeuring zal geven en zal machti gen tot publicatie van het reeds klaarliggende decreet. De Paus heeft zijn gewoonte om, al documenten le zend in de Vaticaanse tuinen te wan delen, weer opgenomen. Te Rome wordt er verder reeds over gespro ken, dat Paus Pius XII bovendien zou hebben toegezegd de deelnemers aan het radiologisch congres, dat in April in Rome wordt gehouden, in audiëntie te ontvangen en bij die ge legenheid zelfs een belangrijke toe spraak zal houden. Het bezoek van het Engelse ko ningspaar aan Australië is ten einde. Gistermiddag hebben koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh aan boord van de Gothic de haven van Freemantle verlaten. Zij hebben zich tot op het laatste ogenblik aan het voorschrift gehou den niemand de hand te drukken in verband met de daar heersende kin derverlammingepidemie. De leden van de hofhouding echter vergaten bij het afscheid hun instructies en drukten indereen op de kade de hand. Voor het vertrek is meegedeeld, dat koningin Elizabeth de benoeming tot opper-luchtcommodore van de bur gerlijke luchtmacht en dat de hertog de benoeming tot vlootadmiraal van de Australische marine, tot veldmaar schalk en tot maarschalk van de Aus tralische luchtmacht hebben aan vaard. „GENERAAL CARGO" GEDOOD. De veiligheidstroepen in Kenia hebben Donderdag in een gevecht ten Noorden van Nairobi „generaal Car go" van de Mau Mau opstandelingen gedood. Er werden verder minstens 25 op standelingen gedood. Prins Bernhard heeft Donderdagmor gen een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht, hij werd ver gezeld door de Mexicaanse Minister van Waterstaat een officiële gast van de Jaarbeurs. Tijdens de rond gang over de Mexicaanse afdeling de eerste Mexicaanse deelneming aan een Europese Jaarbeurs rechts Z.K.H. Prins Bernhard, die belang stellend een in Mexico gekweekte vlassoort bekijkt, en links de Minis ter van Mexico. SCHUILKELDER TEGEN ATOOMGEWELD. In Den Haag is de eerste schuilkel der ,die bescherming biedt tegen atoom- en waterstofbom, gereedgeko men. Deze ondergrondse ruimte be vindt zich op de hoek van de grote Marktstraat en het Spui en kan vijf honderd personen bevatten. De pla fonds zij geprepareerd tegen radio activiteit. Niet bij de pakken neerzitten Wat Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie, eergisteren heeft verteld over de uitwerking van een H-bom op een stad en met name op een stad als New. York, heeft op alle Amerikanen diepe indruk gemaakt. De luchtbeschermingsdienst van de stad New York reageerde met de be kendmaking dat de tijd van de schuil kelders voorbij is. „Schuilkelders zijn belachelijk als bescherming tegen een dergelijk wa pen. Wanneer New York wordt be dreigd door een aanval met een H- bom, dan zal meteen de order wor den gegeven: „Verlaat de stad!" Herbert Obrien, de leider van de burgerlijke verdediging van New York, is gisteren al begonnen met de organisatie van een massale uittocht van New Yorks acht millioen inwo- Amerikanen over ons Over de dollar valt niet te twisten doet om het de toeristen naar de zin te maken. Terwijl in 1950'51 slechts 48 per- cent van de Amerikaanse bezoekers De belangwekkende resultaten van ome restaurants uitstekend vond en de eerste enquêtes onder toeristen die 42 goed, waren deze cijfers voor het ons land verlieten, voornamelijk volgende jaar 77 en 22 percent. Amerikanen waren voor de alge enthousiast. Eten, drinken en musea brachten 10 percent tot de opinie, dat zij dit het prettigste gevonden had den. Slechts 1 percent der Ameri- kanse touristen achtte onze lage prij zen de grootste attractie. Woestelingen. Toch wordt er ook gekankerd. -t. -x x x Over de wostelingen van automobi- der andxe hoteUene haar u.tster best honde„vui' op straat, veel te Hnpt rtm hpt Hp tnprictpn naar Hp ?in Vreemdelingenverkeer aanleiding dit van de bezoekers vond de vriende- onderzoek in 1952 en 1953 het pret" schaal voort te zetten. "8ste wat Z1J toemaakten. Het klompenvolk favoriet. Over landschap, folklore en bollenvel den was een 2de derde deel 't meest Een nadere analyse van dit onder zoek bracht aan het licht, dat 45 pet. van de Amerikaanse touristen uit be langstelling naar Nederland komt, 15 op doorreis, 14 om familie en vrienden te bezoeken, 9 om zakelijke redenen, 4 voor de bloembollenvel- den, 4 omdat zij graag met Neder landse schepen reizen, 3 voor mu- seumbezoek en 1 om oorlogskerkho ven te bezoeken. Vijf percent dezer bezoekers komt voor dijken, windmo lens of vanwege andere attracties. Geen slechte hotels meer. Onze hotels werden door 76 per cent uitstekend bevonden, door 23 percent goed en door 1 percent mid- de eerstvolgende weken over de toe- omvangrijke maaltijden, onbehoor lijk gedrag van kinderen in kleine plaatsen jegens toeristen, het fooien systeem (in of exdure prent briefkaarten, betaald parkeren, open gebroken straten en natuurlijk over de wilde fietsers. Een daverend compliment van een Amerikaanse huisvrouw dient ten slotte geboekstaafd. Zij schreef: „Uw vrouwen zijn schoonheden, uw kin deren snoezig en uw mannen de knapste van Europa". „Over smaak valt niet te twisten", luidt de wijze zegswijze.... ners. Men zal beginnen met de bevol king vertrouwd te maken met de ge dachte, dat er geen bescherming mo gelijk is en dat alleen evacuatie red ding kan brengen. Op het ogenblik zou het drie dagen kosten om de be volking weg te voeren. De speling, die men in oorlogstijd zal hebben tus sen de eerste waarschuwing en de ontploffing van de H-bom, zal ten hoogste enige uren bedragen. Men wil echter vermijden, dat de bevol king bij de pakken gaat neerzitten, „omdat er toch niets tegen te doen valt". De evacuatie zal tot in details worden voorbereid en ieder krijgt daarbij een taak. De Britse luchtbeschermingsdienst zal ook worden hervormd en worden aangepast aan de jongste gegevens over de uitwerking van de H-bom. AUDIëNTIE BISSCHOP. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 7 April a.s. geen audiëntie verlenen. HOE wordt het weer? „Bloed en bodem" theorie in practijk Vier Duitse rechtbanken zullen in delmatig. In 1950'51 waren deze cij fers resp. 49, 41 en 5, terwijl 5 per cent onze hotels slecht vond. Men zou hieruit kunnen afleiden, dat de Ne- De bedrijfsunie van de samenwer- _o kende organisaties van handels- en veel op zien verwekte door zijn ver- laatbaarheid van een uitlevering van vijf van de zeven Bredase vluchtelin gen moeten beslissen. In Dusseldorp zal het „Oberlandes- gericht" moeten uitmaken of de het eerst van al gegrepen oorlogsmisdadi ger Faber naar Nederland terugge voerd zal kunnen worden. In Keulen wordt uitspraak gedaan voor de vluchteling Tousseul, die indertijd zo- kantoorbedienden heeft aan de on dernemersorganisaties in de detail handel verzocht de ondernemers in die sector van het bedrijfsleven drin gend te adviseren hun zaken op 30 April a.s. overeenkomstig de wens van de regering de gehele dag geslo ten te houden, teneinde ook het win kelpersoneel in staat te stellen de na tionale feestdag mede te vieren. schijning in het gebouw van de Duit. se bondsdag en door het onderhoud, dat hij daar met een vooraanstaand liberaal politicus kon hebben on danks het feit, dat hij door de politie werd gezocht. In Hamm in het Roer gebied zal het lot van Bicker moeten worden bezegeld en tenslotte zal in Celle in Noord-Duitsland worden uit gemaakt wat met Polak en van der Neut zal gebeuren. De zesde vluchte ling, De Jonge, werd indertijd door de Britse politie reeds over de grens ge zet, nadat een Duitse rechtbank had besloten hem op vrije voeten te stel len. Nazi-wetgeving. De Duitse rechtbanken staan bij de van haar gevraagde uitspraken voor een wel bijzonder moeilijke taak. Zij moeten op de eerste plaats de nat.- socialistische wetgeving gaan inter preteren, die met zulke weinig juri dische begrippen als „van Duitse stam" en „van Duitse aard en bloed" werkt. De beslissing, die het federale gerechtshof in Karlsruhe onlangs op verzoek van de rechtbank van Celle heeft gegeven, is daarvoor de grond slag. Daarbij is uitgemaakt dat bui tenlandse S.S.-lieden geacht moeten worden, op grond van Hitlers decreet van 19 Mei 1943 automatisch in het bezit van de Duitse nationaliteit te zijn gesteld, voor zover zij tenminste „van Duitse stam" zijn. Beschouwt de rechter de betrokken misdadigers als van Duitse nationaliteit, dan kun nen zij niet worden uitgeleverd. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Veel bewolking met hier en daar motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land mist. Overwegend matige Zuid-westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. 3 April: zon op 6.12 en onder 19.16, maan op .40 en onder 19.50 uur. 3 April 13 u. 26 min. N.M. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI C. OSLO nevel 1» STOCKHOLM zwaar bew. 1 KOPENHAGEN nevel 4 LONDEN motregen 9 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS geheel bew. 11 EORDEAUX regen 11 GRENOBLE regen 9 NICE zwaar bew. 9 WARSCHAU regen 5 BERLIJN regen 5 FRANKFORT nevel 4 MüNCHEN zwaar bew. 5 ZüRICH zwaar bew. 3 GENèVE regen 7 LOCARNO zwaar bew. 8 WENEN half bew. 7 INNSBRUCK mist 0 ROME onbewolkt 10 Korreltje Geen vrienden heeft Die altijd neemt en nimmer geeft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1