PLÜGGE's Waarhorg-hleding Ringen rolden verkeerd B.B. HARDBOARD- PARKETVLOEREN ook voor jongens DINSDAG 30 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PA...NA 4 Wat lezers schrijven SANEER HET AUTOPARK. De „rijkste" autobezitter kan met al zijn geld geen verkeersveiligheid kopen. Afgezien van andere factoren moet allereerst het ganse autopark safe zijn. Wie zo'n 40 jaar als auto mobilist dienst doet weet er van mee te praten. Hij moet zich voortdurend op 't snel groeiend verkeer instellen en op nieuwe maatregelen om dit veilig te maken. Nu is daar weer het onderzoek naar technische wagengebreken, een voortreffelijk werk van de A.N.W.B. De keuringen hadden betrekking op slechts een klein deel van het autopark; herleidt men de gepubli ceerde cijfers tot het geheel, dan kan gerust (beter: ongerust) wor den aangenomen, dat duizenden on betrouwbare auto's levens en have bedreigen. Het gebruik maken van de gele genheid tot keuringen kan dan ook niet genoeg gestimuleerd worden; mede, omdat zodoende de aandacht voor overige veiligheidsmaatregelen wordt verscherpt. Er is veel laksheid op dit gebied te overwinnen, doch ook andere om- stadigheden werken tegen. Want het is een feit, dat steeds meer kleine ondernemingen een auto moeten ge- bru*T£n, om zich staande te kunnen houden; zij schrikken voor een tech nisch onderzoek terug vanwege de mogelijk daaruit voortvloeiende kos ten. De geldelijke kant van dit vraag stuk valt buiten de taak der ver- keersbonden en ook de bestaande fi- nancierings-mijen kunnen geen uit komst brengen; voor dit doel is him rente- en onkostenpeil veel te hoog. Een dergelijke belangrijk» voor zorg verdient de morele steun van allen, omdat iedereen gebaat is bij elke toename der verkeersveilig heid. Het geldelijke probleem moet an ders bezien worden. Beroep op de algemene offervaar digheid, zoals dat bij rampen zoveel succes heeft, zou hier weinig uitwer ken. Hoewel de jaarlijkse verkeers ongelukken samen een nationale ramp betekenen en het voorkomen hiervan beter is dan het lenigen van nood na een ramp, spreken de eerste minder tot de verbeelding; uitgezon derd dan bij de slachtoffers en him nabestaanden. Het lijkt verantwoord de middelen te vragen aan direct voordeel heb benden door een toegenomen debiet, tengevolge van de werkzaamheden der coöperatie, aan verzkeringen die lagere schaderekeningen kunnen ver wachten; aan autofabrikanten en benzineleveranciers, aan wie de faam van veiliger autoland ten goede komt. De medewerking van het grote aantal deelnemers aan 't motorische verkeer kan hier van doorslaggeven de betekenis zijn. Indien deze hun bestelling zoveel mogelijk via de voorgestelde coöpera tie lieten lopen, met de bedoeling, dat de leveranciers haar een beschei den provisie toekenden, dan ware reeds veel bereikt. Men denke al leen maar aan het ontzaglijke ban- denverbruik om te kunnen beseffen welk een gering percentage voldoen de zou zijn. Overigens zou deelname in het ka pitaal (in kleine aandelen) vrijelijk moeten openstaan; geen dividenden, misschien een bescheiden rente op deze aandelen. De lezer zal begrepen hebben dat in deze opzet het winst bejag is uitgesloten. Alles moet er op gericht zijn, de door de A.N.W.B. aanbevolen keurin gen op grote schaal en periodiek te doen voortzetten en de kosten der verbeteringen aan het wagenpark te financieren ten behoeve van hen die niet altijd contant kunnen betalen. Zeer benieuwd naar de publieke opinie over dit saneringsplan is J. C. MEBIUS, ,x, Bezuidenhoutseweg 371 f J Den Haag. OUD LEIDEN De spreuk, die voorkomt op een bovenlicht te Nieuwveen, welke spreuk opgenomen in de Leidse Cou rant van 2i2 Maart j.L, is niet juist weergegeven. En het zal toch zeker de bedoeling zijn de juiste te ver melden. Welnu, als eigenaar en be woner, alsmede als initiatiefnemer van déze spreuk, wil ik U tegemoet komen. De spreuk op het bovenlicht is als volgt: „Wie iets weet van mij of t mijne Gaat naar huis en ziet het zijne Vindt hij daar dan geen gebreken Zoo kan hij vrij van de mijne spreken P. J. Wijfje, Nieuwveem Pioniers op het gebied van Radio-astronomie HAAGSE POLITIERECHTER Onder de invloed. Een 60-jarige Leidse vertegenwoordiger hoorde voor de Haagse Politierechter een maand gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid te gen zich eisen, omdat hn op i Jan. i.l op de Witte Singel onder drank invloed een auto had bestuurd. Ver dachte was met zijn auto tegen een boom aan gebotst en had toen ge zegd: „Nu gaat het mis". Hij weiger de de bloedproef te ondergaan. Voor de rechter zei verdachte: „Toen ik vertrok ging het wel, maar onderweg heb ik het schijnbaar te pakken gekregen". Het vonnis luidde: 250.— boete of 100 dagen, een maand gevangenis straf voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden. Verzet Vier maanden gevange nisstraf conform de eis, legde de Haagse politierechter op aan een Leidse kleermaker en na een eis van twee maanden veroordeelde hij een Leidse stucadoor tot zes weken ge vangenisstraf. Beiden hadden verzet tegen de politie gepleged door een uit een inrichting ontvlucht meisje mee te voeren, toen een rechercheur vorderde dat zij met hem mee zou gaan. De stucadoor vertelde, dat de rechercheur zich niet geïdentificeerd had, hetgeen de rechercheur als ge tuige tegensprak. Edward Lilley (rechts) (26 jaar) uia Whistler, Alabama en David S. Hee- schenn (28 jaar) uit Homewood,, Illinois, zullen binnenkort als eersten op de gehele wereld aan de Harvard University hun doctorsgraad halen in de radio-astronomie. Zij staan hier voor hun schotelvormige, parabolische an tenne, voor het lekenoog een netwerk van koperdraad, zeven meter in dia meter, welk apparaat de jonge geleerden gebruiken in plaats van de meer gebruikelijke telescope. De kosten van de bouw van deze op radar lijkende uitrusting beliepen een bedrag van 100.000 dollar Wilt U iets weten? Vraag inzake het betalen van pro visie aan een makelaar, ofschoon de koop uiteindelijk buiten hem om tot stand is gekomen. Antwoord: Voorzover wij uit uw mededelingen kunnen opmaken is u wel degelijk verplicht deze provisie te betalen. Vraag: Is het waar dat de trek honden weg moeten? Geldt dat ook voor houden van invaliedenwagens en blindengeleide-honden? Antwoord: Het is Inderdaad de be doeling dat het gebruiken van trek honden geleidelijk zal worden afge schaft. Er is voor het gebruik van een trekhond een vergunning nodig en deze vergunningen worden geleide lijk minder afgegeven. Voor het ge bruiken van honden Voor invalieden wagens zal altijd wel een vergunning worden verleend, terwijl blindenge leidehonden er helemaal buiten val len; dat zijn geen trekhonden. Vraag: Cursus betonvlechten. Antwoord: In deze omgeving zijn geen instituten, die les geven op dit terrein. Het schijnt gebruikelijk te zijn om deze materie in de practijk te leren. Vraag: Mijn dochtertje zit in de 7de klas, is in de 6de klas blijven zitten en is met April 8 jaar op school Kan ik haar nu met April van school afdoen? Antwoord: Indien het leerjaar met April eindigt kunt u uw dochtertje van school nemen. Vraag: Betreft vissen in Oude Rijn. Antwoord: Voor deze gekanaliseer de rivier geldt de vistijd van de bin nen wateren. Seizoen sluit dus op 15 Maart. Vraag: Over Katholieke jeugdher berg in Brunssum of omgeving, Een maand onvoorw. Een 53-jarige Amsterdamse ver tegenwoordiger met 9 veroordelingen op zijn strafblad, die bij zijn ken nissen en de justitie bekend staat als de runner „Boeren Willy", had op 14 Februari j.l. in een café op het Rembrant-plein van een onbekende voor §00 gld. 87 bij een goudsmid in Oudenbosch (N.B.) gestolen gouden ringen gekocht. Voor de Amsterdamse politierech ter gaf hij onmiddellijk toe, te heb ben begrepen dat er een luchtje aan zat; de prijskaartjes hingen nog aan de ringen. Geen afzetgebied. „Boeren Willy", die door een reeks van kwalen door zijn dokter onge neeslijk wordt genoemd, was via een kellner, ook een runner, met de dief in contact gekomen, die in een in richting voor geesteszieken in Eind hoven wordt verpleegd. Deverdachte gaf toe, dat hij als runner optreedt voor landgenoten, die Amsterdamse nachthuizen wil len bezoeken. De officier van justi tie, merkte op, dat het bepaald on gewenst is, wanneer Amsterdam een „afzetgebied wordt voor gestolen goederen" eiste vier maanden met aftrek. Meteen vrij. De politierechter veroordeelde de man, mede naar aanleiding van de opmerking van de raadsman, dat zijn cliënt een wrak is, tot twee maan den^ voorwaardelijk en één maand onvoorwaardelijk met aftrek. De verdachte kwam meteen vrij, omdat hij reeds sedert 20 Februari j.l. in voorarrest zat. De goudsmid heeft al le ringen van „Boeren Willy" terug gekregen. De kellner, die voor zijn bemiddeling 45 gld. provisie had ge kregen, werd conform de eis tot 14 dagen veroordeeld. Antwaord: Er is in het Zuiden van Limburg op het ogenblik slechts één Katholieke jeugdherberg, n.l. in Val kenburg, Kasteel Ohaloen. Dat is 18 k.m. van Brunssum af. U doet het best u voor verdere bijzonderheden te wenden tot de Katholieke Vacantie- Oentrale, Nachtegaalstraat 60 te Utrecht, waar men u verder kan in lichten. Vraag: Route Leimuiden—Oud- Valkeveen; hoeveel km.? Antwoord: Leimuiden, Kudelstaart, Uithoorn, Loenersloot, Vreeland, Hilversum, Bussum, Naarden, Oud- Valkeveen; afstand 50 km. Vraag: 1. Welke maatschappijen onderhouden een vrachtvaart op Ierland; 2. uit welke haven is de af vaart; 3. in welke haven komen de schepen in Ierland aan; 4. op welke dagen vertrekken de boten uit Neder land; 5. hoelang duurt zo'n reis? Antwoord: 1. De Holland—Ierland Scheepvaartmaatschappij; 2. vertrek uit Rotterdam; 3. Dublin of Belfast; 4 iedere Vrijdag, in de regel na 6 uur 's avonds ;5. duur 2 dagen. Ten slotte: de zomertarieven van 1 Mei 1 Oct. zijn 10 pond enkele reis, 20 pond retour. Voorts worden er nog rondreizen van 9 dagen georgani seerd, kosten 22 pond en u moogt een halve M.3 bagage meenemen. Vraag: Betreffende de marechaussee. Antwoord: Wanneer we de vraag goed begrepen hebben, wil de vra gensteller weten onder welke wette lijke bepalingen de marechaussee valt. De marechaussee valt onder de krijgstucht van de Kon. Landmacht en is dus als militair te beschouwen. Vraag: Wat is de taak van de Woonruimte-commissie. Antwoord: Het college van B. en W. van advies dienen omtrent een doelmatige verdeling van de woon gelegenheid in de gemeente. Vraag van een inwoner van Val- Hansje had het heus niet gedaan „Nou staat ons huis in brand en het is heus mijn schuld niet; ik heb alleen maar met een paar lucifertjes gespeeld", kwam de 4-jarige Hansje van Ommeren uit Haarlem Zondagmiddag aan zijn moeder vertellen, die even bij de buren op bezoek was. Moeder op een drafje naar huis toe. maar deze haast hielp niet veel meer, want haar huis, plus de grossierderij in religieuse ar tikelen, die Hansjes vader daar pleegde te voeren, stond in lich ter laaie. De brandweer kon er niet zo heel veel meer aan doen en het huis brandde practisch tot de grond toe af. Terwijl Hansje naar de vlam men keek, bleef hij bij zijn ver klaring, dat hij het heus niet ge daan had! Hansjes vader dacht er anders over! kenburg inzake betaling van onkos ten bij lekkage in de waterleiding. Antwoord: Om deze kwestie te kun. nen beoordelen zouden wij meer bij zonderheden moeten weten. De sleu tel van deze kwestie zal wel liggen in het contract, dat u met de water leiding hebt. Een goed B.B.'er is een goed burger. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 24735 Vlees Vlees Vlees MENSEN MET EEN FIJNE SMAAK ETEN VLEES UIT ZANDBERGENS ZAAK MORSWEG 23, Telefoon 21815 per 500 gram Carbonade vanaf 1.48 Kalfslap vanaf1.38 Runderlap vanaf 1.48 Speklappen vanaf 0.98 Baklap 1.38 Vet Spek 1.10 100 gram Pekelvlees en 100 gram Hamviprst 72 ct. 250 gram -boerenmetworst 65 ct. 250 gram rookworst 60 ct. WEEKRECLAME 100 gram Ham en 100 gram Hamworst 72 ct of BANKETBAKKERIJ C. PETERSE Noordeinde 31, Telef. 22312 LEIDEN. Gevraagd: NETTE LOOPJONGEN AANK. 3e BEDIENDE en LEERLING Aanmelden na 6 uur. 7995 AANGEBODEN ■S* Porseleinen kop en schotels 39 ct. Diepe bor den 39 ct., Porseleinen theepotten f 1.49, koffie potten 1.98, wasstel 5-de- lig 7.49, melkkannetjes 69 cent, suikerpotten 98 ct. Losse w-askom 2.98 enz. enz. I. V. A., Haarlemmer- I straat 48. Nova Noordeinde 43, Leiden. 2051 in 8 kleuren, opneembaar gelegd, vanaf f 3.90 p. M2. Br. Bosboomstraat 3, Den Haag. 8002 JleiefeetUjeo PERSONEEL Biedt zich aan R. K. Boerenarbeider, goed kun nende melken en met paarden omgaan. N. C. de Groot, Miening ^9, Zoe- terwoude. 2053 Werkster gevraagd voor Maandag en Vrijdag Haarlemmerstraat 22. 2049 S" Terstond gevraagd een arbeider, gemengd bedrijf, goed kunnende melken, huis en tuin disponibel bij J. Boere, Vriesekoop no. 26, Leimuiden. 8007 Gevraagd een net R.K. Meisje zelfst. kunnende werken van 83 uur of een nette R. K. werkster voor 3 hele dagen. Aan melden 's avonds na 7 uur Fa. J v. d. Heyden, Haar lemmerstraat 220. 2058 S? Woensdag op de markt Dames Slips, wit, alle ma ten 0.98, Heren Singlets sportbroeken merkgoed alle maten 1.49. werk- sokken 75 cent. Wij staan tegenover het Stadhuis plein. Japie. 2052 Aangeboden goed on derhouden motorsnuit en een partijtje palen. P. van Klink, Noordeinde 214 t.e Roelofarendsveen. 2054 '3? Wil gaan nog steeds door met horlogeveren in zetten f 2.50, wekker dps morgens gebracht, *s avondis klaar, met 1 jaar garantie bij de vakman. Jac. Niien- huis, Lijsterstraat 6. 2055 3? Heren van Leiden. In werkkring, bij uitgaan steeds uw haar verzorgd! Wij stellen er prijs op als het naar uw zin zit! Mo derne modellen. Kapsalon de Morspoort, 1ste Bin- nenvestigracht 29. 2057 Wel op reageren Lena. morgen weer op de markt voor half geld. Palmbeach, tropical voor deux pièces Cloque, satijn, Cambridge, linnen, khaki, voering po plin met trubenys gratis. Koning voor de fontein. Hondenbrood met veel vlees 1-ust uw hond ook. Probeert U het maar erns, per kg. 96 ct. Vlieland's Hondensalon, Nieuwe Rijn 50, (bij 't Gangetje). GEVRAAGD fS" Dame R. K„ vraagt on- gem. zit- en slaapk. met keuken of gebruik van keuken. Br. onder no. 2059 bur. van dit blad. W0NINGRUIL 3? Woningruil. Groot Bo venhuis aangeboden door echtpaar z. k.. gelegen aan de Driftstraat, bev. 6 ka mers, keuken, 2 zolders. Gevraagd Benedenhuis of etage of heel huisje bij tram- of bushalte. 2050 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens <0 woorden (een woord naximum 12 letters) De prijs bedraagt f 150 uitsluitend tegen contante >etaling Voor fReuiuduifuueik «la rouwcirculaires rouwkaarten rouwdankbetuigings- kaarten bidprentjes foto -bidprentjes N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 - LEIDEN In Waarborg jongenskleding vindt U de allernieuwste snufjes aan pakjes, jasjes, broekjes, bloesjes, truitjes enz. enz. in een grote sortering. De nieuwste kleuren in allerlei leuke modellen. Modern, voordelig èn Waarborg-kwaliteit 1 Kinderpakjes met en zonder revers. Opgestikte zakken, in tweed en kamgaren. v.a. 26»50 3 delige jongenspakken met plusfours en korte broek, nieuwste modellen. v.a. 39»75 BI aer9 in 1 en 2 rij. Ge biesd en ongebiesd in diverse kleuren v.a. 15.2' Jongens culotte in katoenen poplin Sport-jachet kort en lang mo del. Mod. tinten, v. 6 jaar. v.a. 8, c j a Jongeheren pan- ocanay coat talon rayon en van melton en zeeduffel in div. j kamg. v. 10 j. v.a. 15» nieuwe tinten v.a. 26»30 Corduroy tuinbroekje m. voor stuk en bretelsv.a. 10.75 Jongens blouses en hemdjes met korte en lange mouw, uni en geruit v.a. 3.40 Jongens pantalons met elastiek in corduroy en flanel vul 9.u Haarlemmerstraat 143 Leiden

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8