Avifauna Dordtse melk-sanering door rechter aan de kaak gesteld 1 Mei vrij Prins Bernhard eerste klant bij zijn vroegere chauffeur Onderwijzerstekort zal voorlopig blijven bestaan Wijzigingen in eindexamenregeling voor VHË0 overwogen Kerkradese harmonie werd door de Heerlense rechter veroordeeld Zes mannen stalen te zamen f400 aan garagematerialen Vakscholen hielden modeshow B.B. De aardappel in het bad DINSDAG 30 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingen: Stichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon' K 1720-3300 Positieve verklaring minister Econ. Zaken De officier van justitie aan de Dordtse rechtbank heeft gisteren een vernietigend oordeel uitgesproken over de practijken bij de Dordtse melksanering, waar de melkhandela ren gebukt gingen onder de dicta tuur, die een fabriek, de Dordtse Melk-Inrichting uitoefende. Iedere melkhandelaar werd ge dwongen om zich bij de sanering aan te sluiten en onwilligen kregen een voudig geen melk meer, zodat zij moesten kiezen tussen de ondergang van hun zaak of het bukken voor de melkinrichting. Doch niet alleen op dit gebied wilde de melkinrichting een absolute macht, ook op andere terreinen eis te zij het alleenrecht op. Wanneer een melkhandelaar in Dordrecht zijn zaak wilde verkopen, mocht dit alleen via bovengenoemde inrichting gaan en deze stelde zo'n hoog bedrag vast, dat geen particulier een bod kon doen. Zodoende streefde deze melkinrich ting volgens de officier naar 'n gen van Kamerleden gisteren heeft afgelegd, belangrijk. De minister heeft verklaard niet te zullen schromen de sanering in een bepaald gebied onmiddellijk te zullen staken, indien blijkt, dat er mistoe standen voorkomen. Zeer binnenkort hoopt de minister over voldoende gegevens te beschik ken, waardoor hü in staat zal zijn een definitieve uitspraak over de melksanering te doen. Inmiddels zou men onjuist doen door de gehele melksanering op grond van bovenstaande en soortge lijke gevallen geheel te verwerpen, want naar wij vernemen is de melk sanering in 300 plaatsen van Neder land doorgevoerd, zonder dat dit aan leiding tot moeilijkheden of klachten gaf. Uren inhalen Daar Koninginnedag dit jaar op Vrijdag valt, deze dag vrij gegeven wordt en de volgende dag, Zaterdag, slechts een halve werkdag betekent, heeft het bedrijfsleven te kennen ge geven ook deze dag vrij te willen geven. De minister van Sociale Zaken heeft zich niet tegen dit plan gekeerd, doch slechts bepaald, dat de ver zuimde uren van Zaterdag 1 Mei in gehaald zullen moeten worden. Daar toe heeft de minister het tijdvak van heden tot 15 Mei aangewezen. Bij het uitgaan van de school is het zes-jarig zoontje van de fami lie Beemster te Venhuizen, toen hij de rijweg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Tankstation geopend Het euvel van het onderwijzerste kort en de te grote klassen zal moe- absolute alleen-heerschappij en wan-1 ten worden bestreden door de opvoe- neer zij haar gang had kunnen gaan, riDg van het aantal onderwijzers met zouden alle particuliere melkhande laren in Dordrecht vrij ^lg hei!,ÜIe midde,en- die f*** kunnen zijn, zo schrijft minister Cals in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Een verhoging van loodje hebben moeten leggen. Zware straffen geëist De officier meende een wetsarti- ken gevonden te hebben, waarop hij bestuursleden der inrichting, die zich met de sanering hadden belast, straf baar kon stellen en eiste tegen de melkinrichting 'n boete van f 2.000,— plus een waarborgsom van 23.000, waardoor de inrichting, in afwach ting van ministeriële besluiten, in het gareel gehouden kon worden. Een procuratie-houder, die met de sane ring was belast en buitengewoon driest was opgetreden, hoorde ƒ600 Voorstel aangenomen Haagse torenspits op de spits gedreven opleveren. Er zullen dit jaar onge veer 250 gymnastieklokalen gebouwd kunnen worden. Aangenomen mag worden dat het tekort aan gymnas tieklokalen in de komende jaren zal worden ingelopen. Wat de kleuter scholen betreft zal dit jaar de bouw van rond 500 lokalen mogelijk zijn. de huidige salarissen kan echter, be zien in het licht van het algemeen sa- larisbeleid, niet in de eerste plaats worden overwogen. Aangezien in 1956 de derde leer- kring der kweekscholen, in werking zal treden, is het waarschijnlijk dat in dat jaar slechts een betrekkelijk gering aantal nieuwe onderwijzers be schikbaar komt. Vooral als gevolg daarvan zal er zelfs in het gunstigste geval in het jaar 1956 en ook nog in boete plus een maand voorwaarde- j 1957 voor een tekort aan onderwijzers lijke hechtenis eisen, terwijl ook voor j gevreesd moeten worden, hem een waarborgsom, groot 500, Aan de andere kant moet rekening gevraagd werd. i gehouden worden met het feit dat I een tekort in enkele jaren tijds kan Belangrijke verklaring. i omslaan in een overschot. De minis ter acht deze materie van zo groot De verdediger meende, dat de eis belang, dat hij het plan heeft de van de officier op juridische gronden Staten-Generaal binnenkort een ge niet ontvankelijk verklaard moestaetailleerd overzicht voor te leggen, worden. Hij overweegt ernstig het nemen van In verband met deze geruchtma-maatregelen om de aktestudie aan te kende affaire, is de verklaring, die j moedigen en zal daarover overleg minister Zijlstra in antwoord op vra- plegen met de organisaties. Aan degenen, die de onderwijsakte bezitten en thans buiten het onder wijs werkzaam zijn, doch bereid zijn een werkkring bij het onderwijs te aanvaarden, zal een fictieve dienst- j tijd worden toegekend van driekwart i van de tijd, die zij na het bereiken i van de 21-jarige leeftijd buiten het onderwijs hebben doorgebracht, on-1 I geacht de datum waarop de onder- De Haagse gemeenteraad heeft gis- wyzersakte is behaald. Een ontwerp- termiddag met 34 tegen 11 stemmen Kon. Besluit zal binnenkort in het aangenomen het voorstel van B. en j georganiseerd overleg worden be- W. tot goedkeuring van het ge wij- j handeld. Tot dusver zijn ruim 1500 zigde ontwerp van architect Van Zeg- j aanmeldingen binnengekomen waar- geren voor een nieuwe spits op de over thans nadere gegevens worden Sint Jacobstoren. tot het doen uit- j verzameld. breiden en verbeteren van het ca- j Naar de behoefte aan nieuwe scho- rUlon in deze toren en tot het hier-1 kn en lokalen voor 1955 wordt thans voor beschikbaar stellen van een be-1 een onderzoek ingesteld. Verwacht drag van 205.615.—. Tegen het voor-mag worden dat de dekking der be stel stemden wethouders van Zwijn- hoefte uit een oogpunt van bouw- dregt en tien andere leden van de volume geen moeilijkheden meer zal Partij van de Arbeid. Bij dit voorstel kwam tevens in behandeling het adres van de kring 's-Gravenhage van de bond van Ned. Architecten, waarin o.m. naar voren wordt gebracht, dat het betreffende ontwerp voor een nieuwe spits geen eigentijdse vorm heeft en teruggrijpt op een vroegere spits, welke reeds bij haar ontstaan „slechts een povere variant was van diverse glorieuze Hollandse torenspitsen uit die tijd". Mede op andere gronden werd in het adres een beroep op de raad ge daan, het voorgelegde ontwerp niet goed te keuren en een behoorlijk ge organiseerde nationale prijsvraag te doen uitschrijven, om de nationale betekenis van juist deze toren vol doende tot uitdrukking te brengen. Bij de debatten, welke ongeveer 2 K uur in beslag namen, bleken al leen enige leden van de Partij van de Arbeid tegen het voorstel gekant te zijn. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruys" (12 April); Ned. Nw Guinea: ms „Bali" (8 April); Ned. Antillen: ms „Bot- ne" (7 April); Suriname: ms „Nes tor" (7 April); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Oranjefontein" (6 April); Canada: ss „Prins Frede- rlk Hendrik" (6 April); Zuid Ame rika: ss „17e Octubre (3 April); ss „Artillero" (7 April); Brazilië: ss „17e Octubre" (3 April); Australië: ss „Strathaio" (3 April); N;euw Zee land: via Engeland (3 April). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Barend Hoogeveen, de chauffeur van het koninklijk paar, is enige tijd geleden als zodanig uit dienst getre den. Hij heeft gisteren dc exploitatie ter hand genomen van een nieuw benzine- en olietankstation aan dc rand van de stad Utrecht nabij de nieuwe rijksweg no. 2. Prins Bernhard heeft de aan zijn oud-chauffeur gedane belofte, bij de Nationale Snipperdag Protest van versnipperde literaire pers Onder de titel „Nationale Snipper dag" zullen acht literarie tijdschrif ten in April een gezamenlijk num mer uitgeven, dat is bedoeld als pro test tegen de wijze waarop de viering 5e Mei officieel is geregeld. Dit heeft Victor E. van Vriesland gisteravond medegedeeld op de literaire feest avond waarmee in de hoofdstad de boekenweek is ingeluid. Aan de uitgave van het speciale nummer werken mede: „De Gids", „Kroniek van Kunst en Cultuur", „Podium", „De Nieuwe Stem", „Cri- tisch Bulletin", „Maatstaf", „Roe ping" en „Ontmoeting". opening van het station zijn eerste klant te zullen zijn, gestand gedaan. Gistermorgen om elf uur uit de Ver. Staten teruggekeerd, kwam de prins gistermiddag met zijn auto by Barend Hoogeveen als eerste tanken Na een hartelijke begroeting pompte Barend vakkundig, via een met wit te anjers versierde slang, de tank vol. Hiermede was het nieuwe tank station in dienst gesteld. Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, was daarbij tegenwoordig. Ook een aantal leden van het paleis- NAAR VORMINGSPLICHT VOOR DE JEUGD Verlenging van de leerplicht met 2 jaar zal volgens minister Cals, ge lijk hij de Eerste Kamer mededeelt, moeilijk op korte termijn kunnen worden verwezenlijkt. Hij acht het wel wenselijk te ko men tot invoering van een algemene vormingsplicht voor de géhele jeugd personeel kwam bij deze gelegenheid van een bepaalde leeftijd, gedurende zijn oud-collega opzoeken. een aantal uren per week. HOLTEN MET „TON*' NOG NIET UIT DE BRAND ALGEMEEN ONDERWIJSPLAN NOODZAKELIJK Minister Cals beraadt zich over het aanbrengen van wijzigingen in de eindexamenregelingen, met name voor het V.H.M.O., daar de huidige regeling een belemmering kan vor men voor het realiseren van bepaal de experimenten. De minister is van mening, dat het onderwijs bij voort during de mogelijkheid tot experi menteren moet hebben, maar hij kan thans nog niet beoordelen of daar voor een afzonderlijke wet nodig is. Verlenging van de leerplicht kan, zo deelt de minister verder aan de Eerste Kamer mede in zijn memorie De gemeente Holten heeft op heer van antwoord, niet los gezien worden begroting voor 1954 een tekort van van de wijze waarop de leerlingen ruim een ton. Grappenmakers heb- de T hl.r, Jn nav Ho minister ben in de afgelopen nacht een grote s<*°o1 doorbrengen Daar de minister ton op de stoep van het gemeente- ™n mening dat het tot een ver huis geplaatst met daarop een op- hog"f van de Jn ÏÏl sdhrift van de volgende inhoud: moet komen, wordt thans bezienwel- „De gemeente uit de brand, 5? consequenties, zowel opvoedkun- De „ton" is bh' de hand". dig als maatschappelijk, aan zulk een De gever" wenste anoniem te verhoging zijn verbonden, blijven Een algemeen onderwijsplan acht De ton trok vanochtend, toen de de minister noodzakelijk voor het gemeente-arbeiders en schoonmaak- .v?n.c.en doelbewust onder- ster bij het gemeentehuis kwamen, wijsbeleid, dat met alleen voor des- giote belangstelling. Een van de ar- ^d,g®? ,maar °ok de, «enud: beiders heeft de ton laten verwijde- delde Nederlander dmdeluk moet ren en achter het gemeentehuis la- z«n'Aan de opstelling van dit plan ten plaatsen. De grap werd door de i gewerkt. burgemeester, ro?. W. H. Enklaar,OP al deze onderwerpen hoopt mi- goed opgevat. Deze schenking heeft j niater Cals terug te komen m zijn de gemeente niet het nodige soulaas a.ntw?.ord op verslag van de on- verschaft, want de ton waï leeg.«erwijscommissie uit de Tweede Ka- 6 mer over de nota-Rutten. my - Overleg met de minister van Fi- t t f staande onderwijzers verhoogd is van Waar blijft Den Haag? WEGENWACHTER SLECHTS LICHTGEWOND. Het ongeluk, dat de Nederlandse wegenwacht ambassadeur naar Zwe den, Marinus de Veer, op 200 kilo meter van Stockholm overkwam by een aanrijding met een boerenwa gen, blijkt mee te vallen. De Veer werd dadelijk naar een ziekenhuis te Stockholm vervoerd. Zijn arm bleek niet gebroken te zijn. Een pols was verstuikt. De Veer hoopt nu maar, dat hy op 3 April weer zover hersteld is, dat hij de 5000 kilometer lange monster rit door Zweden ter propagering van de Zweedse wegenwacht, zal kunnen meemaken. De Nederlandse wegenwacht heeft, blijkens een brief aan de A.N.W.B., van de heer M. Koopman uit Zut- phen, zijn woord gestand gedaan en onderweg pech-gevallen geholpen. De heer Koopman kreeg in de buurt van het veer Grossenbrode-Gjedser panne. Hij is al vele jaren W.W.-lid, doch behoefde nog nooit om hulp op de weg te vragen. Hij dacht dan ook dat hy droomde, toen hy op die Duit se weg de Hollandse gele motor-zij- span-combinatie van De Veer zag op doemen. Binnen tien minuten reed de heer Koopman weer comortabel ver der. Je moet maar boffen.... PROEFSTATION KOOPT TUIN MET OPSTANDEN Tijdens de algemene vergadering van het Proefstation voor groente- en fruitteelt onder glas in Zuid-Holland, gevestigd te Naaldwijk, die gisteren in Den Haag werd gehouden, is be sloten tot aankoop van een tuin met opstanden naast de tegenwoordige tuin te Naaldwijk. Meegedeeld werd, dat het departement van landbouw heeft toegezegd, dat het Rijk een spe ciale kas van honderdduizend gulden zal laten bouwen en voorts een jaar lijkse bijdrage van vijftigduizend gulden zal verlenen voor de werk zaamheden in die kas. De tuin zelf, die door de vereniging wordt aange schaft kost 130.000. De Heerlense kantonrechter heeft gisteren schriftelijk vonnis gewezen inzake de twee overtredingen van de Zondagswet, die op 7 en 14 Februari jj. resp. werden begaan door de har monie St. Caecilia uit Kerkrade en het harmonie-orkest der Oranje- Nassau-Mijnen te Heerlen. Voor het musiceren vóór 13 uur werd de Kerkrader harmonie in de persoon van haar voorzitter de heer F. Ploum, conform de eis veroordeeld tot een boete van 6.subs 3 da gen hechtenis. Voor de serenade kreeg zij een boete van 1subs. 1 dag hechtenis. Het harmonie-orkest der Oranje- Nassaumijnen kwam er beter af, want de rechter overwoog, dat de vereniging, die op 14 Febr. j.l. met muziek naar de kerk was gegaan, waar een Hoogmis werd opgedragen bij gelegenheid van haar veertigjarig jubileum voor deze muzikale wan deling toestemming had gevraagd aan een autoriteit, die als gezagheb bend mocht worden beschouwd, en dat hier sprake was van een ver schoonbare rechtsdwaling in een nog nieuwe materie. die de nieuwe Zondagswet in Lim burg ontmoet. Door deze wettelijkè bepaling wordt het streekkarakter aangetast en niemand is in Zuid- Limburg ooit op de gedachte geko men, dat het musiceren voor 1 uur 's Zondagsmiddags storend zou wer ken op de Zondagsrust. De wet is hier haar doel dus vol ledig voorby geschoten en ook nu werd weer de hoop uitgesproken, dat er in Den Haag voldoende begrip zou heersen voor deze situatie, zodat een spoedige verlichting van deze knellende wet verwacht zou kunnen worden. Voor het gedeelte, dat thans als ren- Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie). teloos voorschot wordt gegeven, zal thans dezelfde regeling gelden als voor de leraren, n.l. dat voor hen, die een volledige dagtaak bij het onder wijs hebben, voor elk jaar dienst een tiende gedeelte van het genoten ren teloos voorschot wordt kwijtgeschol den. Wanneer men na dc studie tien jaar bij het onderwijs werkzaam is geweest is men dus zonder enige te rugbetaling vrij van schuld. Aether klanken Vrije-tijdsbesteding Bij een controle in een groot Am sterdams garagebedrijf werd in de fietstas van een 27-jarige monteur een aantal remsegmenten ontdekt, i Het harmonie-gezelschap werd op1 grond hiervan vrijgesproken van Daat de monleur Seen hevred.gendc rechtsvervolging. verklaring van de aanwezigheid de- WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterst.). VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 RVU: „Denemarken na de oor log" door Mevr. T. Kirchheiner-Ga- latius Jensen. 11.30 Gram. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lich te muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel- Hngsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „Aruba's geschiedenis" door Hen drik de Wit. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: „Een afwij king, waarop een wereldstelsel strandde" door Dr H. Groot. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 „Het woord der Kerken met betrekking tot het staatkundige en maatschappelijke leven", caus. 19.25 VARA-Varia. VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 „Der Bettelstudent", operette. 21.15 „De politieke tinnegieter", hoorsp.. 22.35 „Naar een beter spelpeil in Ne derland", caus. 22.45 „De geschiede nis van de Noordzee", caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20—24.00 Uitlopers v. d. Parnas sus. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Het leven van Edward Grieg", hoorsp. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevar. muz. 13.43 Gram. 14.00 Viool, fluit en clavecim- bel. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelsp. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 Spectrum v. h. Christelijk Organisa tie. en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 De derde, die werd aangehouden Gram. 19.36 Buitenl. overz. 19.50 werd daarop een 18-jarige monteur aangehouden, in wiens woning de politie voor 150 aan gereedschap pen en onderdelen uit de garage vond. Uitgebreid complot. voor deze zaak, was een 36-jarige Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Costuums moeten passen bij figuur en leeftijd zer segmenten in zijn tas kon vin- monteur en als vierde in het complot Philh. ork. en solist. 21.20 Lijdens- De verdedigers in beide zaken be- «jen, werd aangifte bij de politie ge- arresteerde de politie een 58-jarige overdenking. 21.50 Gram. 22.00 „Ope- toogde nogmaals de moeilijkheden, I magazijnchef, die van deze manipu- ratie vier maal Egypte", caus. 22.15 I Vocaal ens. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. In elk voor- en najaar zijn de mo deshows aan de orde van de dag. Doch wat er wordt getoond, is meeval zo kostbaar, dat de man met de smalle beurs er niet aan te pas kan komen. Nu heeft de Federatie van modevakschoolbonden in Neder land op haar beurt een show gehou den, met de uitgesproken bedoeling, naar buiten te tonen, waartoe het particuliere modevakschool-onder- wys hier te lande in staat is. Alle kledingstukken waren gemaakt door de dames, die ze hebben getoond. Als openbare demonstratie van het dames-maatwerk is deze show ons zeer meevallen. Ze bleek te zijn ge richt op de werkelijkheid, want de getoonde modellen waren niet afge stemd op maten en figuren van be roeps-mannequins, wel echter op ge wone dagelijkse figuren, dus: groot en klein, lang en kort, slang en cor pulent. Terecht werd tijdens de de monstratie gezegd, dat leraressen er op moesten letten, dat hun leerlingen iets maken, dat past by figuur en leeftijd. De show had nog een ander doel, namelijk de uit alle delen van het land royaal opgekomen ouders en op voeders (wij zagen ook vele religieu zen in de zaal aanwezig) te tonen, in hoeverre de modevakscholen in aan merking komen voor beroepskeuze, en bovendien om te bewijzen, dat in de damesmaatkleding, een bij uitstek vrouwelijk vak, een goed bstaan kan worden verworven. De federatie van modevakschool bonden bestaat nu ruim twee jaar en omvat reeds 13 bonden met ongeveer duizend aangesloten modevakscholen. Ze wil de opleiding in het vrije mo- devakonderwys zo doeltreffend mo gelijk doen zijn en de belangen van de damesmaatkleding bevorderen. De aangesloten vakscholen bevinden zich in vrijwel alle plaatsen van ons land en verheugen zich meestal in de belangstelling van hen, die nu eens wat anders wensen dan confectie, niet slechts op het gebied van japonnen en mantels, maar ook lingerie en kinderkleding, dus practisch het gan se dameskledingvak. Op de Utrechtse show hebben wij niet minder dan tweehonderd creaties te zien gekregen, geen kleinigheid dus; maar alles kon toch vlot verlo pen, omdat de aangeboden modellen met meerdere tegelijk werden ge toond. De opzet is dermate geslaagd, zoals ook wethouder Van der Vlist heeft getuigd, dat de Federatie een volgende maal met een nog groot sere opzet zal komen. magazijnchef, die van deze manipu lates op die hoogte was en er even- Bij verhoor bleek dat de monteur eens aan verdiende, deze segmenten uit de garage had Voorts werden aangehouden een betrokken en wilde aanwenden voor kantoorbediende, die thuis eveneens reparaties bij particulieren, hetgeen een aantal aan de garage toebeho- hy al enige tijd had gedaan. I rende gereedschappen bleek te heb- De versleten remsegmenten van ken. de auto's werden weer naar de ga-1 Een 22-jarige monteur was de zes rage terug gebracht, voorgevend dat de, die door de politie werd aange- deze afkomstig waren van wagens,1 houden. Na verhoor is het zestal die in de garage in reparatie waren, i heengezonden. De schade van de ga- Als verdacht van medeplichtigheid rage beloopt ongeveer 400. Vrijwilliger zijn uit vrije wil zijn plicht doen. Bureau.B.B. Langebrug 56, tel. 24735. AUTODIEFSTALLEN TE AMSTERDAM. In de nacht van Zaterdag op Zon- j 1 i_ i dag is uit een confectiefabriek aan lntCmdtlOnSdl DClcHlG de Prinsengracht te Amsterdam een i Citroënbestelwagen gestolen, waar- Met het was8en en ontsmetten van m zich oa. 350 herencostuums be-1 vonden, ter waarde van circa aardappelen zijn by proefnemingen 35.000. I hier te lande goede vorderingen ge- Vermoed wordt dat de inbreker(s) maakt' Het «evaartljke eystenaaltje door insluiping zijn binnengekomen. wordt door dit wassen in speciale Zowel van de auto als van de cos tuums ontbreekt tot nu toe elk spoor. De politie heeft een 24-jarige kell- ner op heterdaad betrapt bij het weg nemen van twee plaids en een regen jas uit een geparkeerd staande auto op do Leidsekade. De man is aange houden en bij een onderzoek in zijn woning kon de politie een aantal goederen afkomstig van diefstal achterhalen, onder meer een plaid, twee zaklantaarns, een damestasje, een mapje met reisgidsen en een le ge damesportemonnaie. wasmachines en een goede nabehan deling van het product, evenals schimmels van zandaardapppelen verwijderd. De houdbaarheid der aardappelen gaat door dc behande ling niet achteruit. Het eystenaaltje veroorzaakt aard appelmoeheid. Voor deze gevreesde internationale aardappel vijand zijn vele grenzen gesloten. Indien men bedenkt, dat Neder land bij voorbeeld in 1950 389.000.000 kilogram aardappelen uitvoerde, dan ziet men het belang van een goede behandeling. Paasbest! Niet slechts voor de uitvoer ech ter kan het wassen en behandelen van aardappelen van belang zijn: In Nederland wordt hard gewerkt aan het verbeteren van de consumptie aardappelen, die men bovendien in schone en zo mooi mogelijke toestand (zelfs verpakt) bij de huisvrouw wil brengen. Door het telen van voor het cysten- aaltje en schimmels ongevoelige aardappelsoorten, het bioolgisch en chemisch bestrijden van ziekten en het wassen en behandelen van het geoogste product, hoopt men in de toekomst voor uitvoer en binnenland se consumptie prima en ogelijke

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6