Gebedsdag voor de Zwijgende Kerk ZONDAG 4 APRIL 62ste Jaarbeurs: DE GROOTSTE 5 Millioen kub. meter klei en veen uitgegraven voor rijksweg no. 2 Bisschop van 1s Hertogenbosch doopte 150.000ste Eindhovenaar De terugkomst van Prins Bernhard DINSDAG 30 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 NOG nimmer is de Kerk zo ver— i wezen, dat dergelijke nationale ker- volgd is in onze jaren. Een over- ken volslagen mislukkingen worden zicht per 1 Januari 1954 toont aan, is het toch duidelijk, dat de gelovi- dat tientallen millioenen Ohristenen zijn beroofd van de meest elemen taire mensenrechten: het recht op de vrijheid van het geweten en van godsdienst. Bijna 200 kardinalen, aartsbisschoppen, bisschoppen, admi nistratoren, vicarissen en prefecten zijn gedurende de laatste paar jaar vermoord, gevangen of verbannen. Wanneer men alle hoogwaardig heidsbekleders meerekent, die gestor ven zijn tijdens en tengevolge van het 35-jarige communistische bewind dan wordt hun aantal nog weer met tientallen vermeerderd. Het gaat nog iedere dag door. De Chinese communistische autori teiten hebben in drie of vier jaren tijds zo goed als alle buitenlandse missionarisen uitgewezen. De Chinese clerus staat onder voortdurende zware druk. Dezer dagen kwafn het bericht door, dat de Poolse autoriteiten een proces voorbereiden tegen de wijbis schop van kardinaal Wyszynski, mgr. A. Baraniak, die er van wordt be schuldigd inlichtingen aan het bui tenland te hebben verstrekt. Een van deze inlichtingen zou het memoran dum betreffen, dat de Poolse bis schoppen in Mei 1951 aan president Bierut hebben gezonden en waarin zij de Poolse regering beschuldigen de Kerk moedwillig te vernietigen. Dit memorandum bracht kardinaal Wyszynski in de gevangenis. Kardi naal Mindszenty, voor velen het sym bool van de vervolgde kerk, vierde 29 Maart zijn 62ste verjaardag in een 'gevangenis, die zelfs zijn moeder niet bekend is. Mgr. Beran, de aartsbis schop van Praag, werd gearresteerd omdat hij zijn geestelijkheid wilde vrijhouden van een economische af hankelijkheid van de staat. Kardinaal Stepinac, het slachtoffer van het communisme in Joego-Sla- vië, verblijft in de pastorie van zijn geboortedorp en vormt het levende bewijs tegen de strak volgehouden leugen der godsdienstvrijheid in dat land. DEZE lijst is eindeloos uit te brei den met de vervolgingsgesohiede- nis in de Sovjet-Unie, in de Baltische staten, in Albanië, Bulgarije, Oekrai- ne, in Noord-Korea en China. Doch al deze feiten zijn slechts facetten van de communistische strategie te gen de Kerk, die haar uiteindelijke vernietiging beoogt. Het communis me kan niet anders, omdat de mate rialistische wereldbeschouwing niet te verenigen of te verzoenen is met de godsdienst. Het communisme moet om aan de macht te kunnen bHjven, de Kerk vervolgen en de godsienst vernietigen. Hoe snel de vervolgingsmaatregelen worden genomen, hoe snel de ver nietiging te werk gaat, is afhankelijk van de situatie van elk land afzon derlijk. Hoe groter het aantal katho lieken is, des te voorzichtiger gaat men te werk. Ziet slechts naar Po len. Wanneer de Katholieken gering in aantal zijn, dan gaat de vernieti ging in ras tempo. Ziet naar Albanië. Ook al is het tempo overal ver schillend, de tactiek is overal hetzelf de: eerst een sfeer van onzekerheid en angst; aanvallen op de geestelijk heid in de pers; gestoorde godsdienst oefeningen; arrestatie of spoorloze verdwijning van priesters. Dan wordt de kerk haar economische bestaans mogelijkheid ontnomen door in be- slagneming van de kerkelijke fondsen en bezittingen. Is het eenmaal zover, dan wordt een eventueel bestaand concordaat verbroken. Het episco paat wordt het contact met de H. Stoel onmogelijk gemaakt. Daarna volgen de slagen in steeds sneller tempo. De Kerk verdwijnt uit het openbare leven. De scholen^ het on derwijs worden communistisch. Nu breekt de eigenlijke vervolging pas goed las. Arrestaties en veroor delingen van bisschoppen, uitholling der interne kerkelijke organisatie. Verbod van godsdienstige boeken, censuur op de preken in de kerken, decimering van het priestertal en in beslagneming van de seminaries en kloosters. Dit is nog niet de laatste phase, want nog steeds bestaat de Kerk, zij het zwaar verminkt en ge troffen. De laatste etappe betoogt de volkomen opheffing der Kerk, zoals dat reeds is geschied in de Sovjet- Unie en Albanië en thans geschiedt in China, met de daarop volgende ver vanging door een nationale kerk, die in dienst staat van de bevordering van het communisme. Ofschoon de practijk heeft uitge- gen een kudde zonder herder zijn ge worden. Niemand weet meer of de priester, die hij voor zich op het al taar ziet, werkelijk een katholiek priester is. Niemand weet of de man in de biechtstoel een communistische spion is. Toch leeft de Kerk, die een Zwij gende Kerk geworden is, verder in de harten der Katholieken. Dit zegt de H. Vader in Zijn brief aan de volke ren, wanneer Hij schrijft:,, „Wij we ten, dat velen onder u het christe lijke geloof in het binnenste heilig dom van uw geweten hebt bewaard en gij u niet zult laten verleiden, de vijanden van de godsdienst te helpen en te begunstigen." ^ONDAG, 4 April, is het de gebeds- dag van de Katholieken in vrij heid voor hun vervolgde broeders in het geloof. Daar heeft de H. Vader om gevraagd in Zijn encycliek Ful- gens Corona van September 1953, waarin Hij het Mariajaar aankon digde, toen Hij zich richtend tot de bisschoppen over de hele wereld schreef: „Wij wensen vooral, dat in de gebeden, die aan God worden op gedragen ti.jdens de viering van het komende Maria-Jaar, gesmeekt zal worden, dat eindelijk de Katholieke Kerk over de gehele wereld zich moge verheugen over de vrijheid, die haar rechtens toekomt Immers, eenieder weet, welke moeilijkheden de Kerk in vele delen der wereld doormaakt; met welke leugens, las ter en beroving Zij worstelt. Allen weten, dat in vele landen, de her ders de zielen zijn verbannen, gear resteerd of zo worden aangevallen en bestookt, dat zij niet in staat zijn hun Geestelijke V olksgezondheid Belangrijk Katholiek congres Woensdag 7 April houdt de Katho lieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht haar jaarverga dering, tijdens welke drie geleerden uit Nederland, België en Oostenrijk het woord zullen voeren. Na de ope ning door de voorzitter der Vereni ging, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, des middags om half twee houdt de eerste spreker, dr. E. Ringel een re feraat over de „Invloed van de pae- dagogische situatie op de geestelijke volksgezondheid in Oostenrijk". Prof. dr. A. Kriekemans uit Leuven be handelt hetzelfde probleem in België en prof. Buytendijk het Nederlandse aspect van het vraagstuk. Dr. Ringel heeft zijn referaat in 13 stellingen onderverdeeld en gaat daarbij na welke fouten in de opvoe ding van het kind worden gemaakt, en de invloed daarop van de maat schappelijke verhoudingen, zoals die in Oostenrijk gelden. Hij zal aange ven, hoe deze fouten zullen moeten worden weggewerkt, omdat het hui dige systeem het gevaar oplevert, dat door de opvoeding het kind in zijn geestelijke leven wordt vervormd en niet geheel tot zijn recht kan komen. Dr. ^Ringel stelt o.m. dat de verhou ding ouderskind in Oostenrijk dik wijls nog te patriarchaal is ingesteld, waardoor het kind als persoonlijk eigendom wordt beschouwd en ca- daver-gehoorzaamheid geëist wordt. Uitvoerig zal dr. Ringel voorts in gaan op de eisen der sexuele vor ming en voorlichting van het kind. Prof. dr. Kriekemans stelt o.m. dat het Katholieke milieu in Vlaanderen voor de jeugd schromelijk tekorten biedt, zoals onnadenkendheid en ge mis/aan bezinning, stijlloosheid, auto ritarisme, verdringing. Hij noemt nog andere tekortkomingen als het forma listische Christendom, dat de jeugd plichten'na te komen. Eenieder weet }v^1. wringen in gedragsvormen, die tenslotte dat in diezelfde landen de Kerk haar eigen scholen en instel lingen niet mag bezitten, dat de bis schoppen en priesters de christelijke leer niet in het openbaar kunnen onderwijzen, verdedigen of propage ren... en dat zij de jeugd niet in over eenstemming met de Christelijke leer kunnen opvoeden." RECTOR TILLEMANS^ VERONGELUKT. Pater A. Tillemans (M.S.C.), rec tor van de Heilig Hartkerk te Over- hoven bij Sittard is gistermiddag om kwart voor vier op de rijksweg bij Nieuwstadt om bet leven gekomen. Pater Tillemans stak ter hoogte van de Holtummerweg per rijwiel de rijksweg over. Hij werd overreden door een autobus van de heer V. uit Echt. De bus kwam terecht in een greppel naast de weg. Rector Tillemans werd geboren te Venray in 1883 en trad toe tot de orde van de paters missionnarissen van het H. Hart. Hij werd priester ge wijd in 1908; sedert 1948 was hij rec tor in Ov. erhoven. inzich zelf tegenstrijdig zijn. Prof. Kriekemans concludeert dan, dat een dringende behoefte bestaat aan een wetenschappelijk verant woord overzicht van de paedagogi- sche situatie, doch stelt tevens, dat het Katholieke milieu ondanks zijn tekortkomingen toch nog de beste re sultaten in de opvoering van het kind geeft. Prof. Buytendijk zal het paedago- gische vraagstuk voornamelijk van het gezin willen inleiden. Hij zou in zijn referaat, dat naar oordeel van ervaren opvoedkundigen, psycholo gen en psychiaters er in Nederland reden is tot erhstige bezorgdheid voor de grote frequentie van een onvoldoende persoonlijkheidsontwik keling, die zich uit in een onvermo gen om beslissingen te nemen, als mede in het ontvluchten van de vrijheid, onzelfstandigheid en in angsten. Nadat hij de oorzaken, zo als deze zich in Nederland voordoen, heeft nagegaan, concludeert prof. Buytendijk, dat de gelovige mens staat voor de taak om het naden kende, critische bestaan met het lovige vertrouwende te verbinden. Deze opgave bepaalt de structuur van de huidige paedagogische situa tie in de Katholieke samenleving. De Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs komt op de Voorjaarsbeurs te Utrecht uit met een imposante tentoonstelling, waarvan de opbouw op een geheel nieuw systeem Ls gebaseerd. Ter verkrijging van meer ruimte zijn de kantoren van de standhouders in de Bealrlxhall gebouwd boven de stands, waardoor tevens een bijzonder effect wordt verkregen. De constructie rust geheel op stalen buizen. Aantrekkelijke textiel; maar conjunctuurgevoelig Lichtende wegwijzers van A.N.W.B. Als Donderdag a.s. Minister Alg.era om kwar over drie het nieuwe weg gedeelte OuderkerkAmsterdam, als mede de nieuwgebouwde brug over de Amstel open zal stellen, zal de rijksweg no. 2, de gloednieuwe ver binding UtrechtAmsterdam, in zijn geheel door het verkeer in gebruik genomen worden. Een technisch object van de hoog ste orde, dat ook in het buitenland grote belangstelling heeft gewekt, zal daarmede voltooid zijn, aldus de AN.W.B. Deze nieuwe en uiterst moderne verbinding, die de beruchte weg „der duizend bochten" overbodig maakt, is niet alleen van grote betekenis voor het verkeer van het Zuiden naar de hoofdstad, maar ook voor het snel verkeer komende van Nijmegen en Arnhem en vanuit Duitsland, dat via Elten ons land binnenkomt. Het verkeer uit het Zuiden van het land behoeft thans niet meer het drukke centrum van Utrecht te pas seren en kan de kronkelige en te smalle oude rijksweg, die voert door Maarssen, Breukelen, Nieuwersluis, Loenen, Baambrugge, Abcoude en Duivendrecht „links" laten liggen. Het verkeer uit de richting Arnhem zal thans de route via Amersfoort en de gevaarlijke weg door 't Gooi met zijn vele bebouwde kommen, enige spoorwegovergangen en gevaarlijke la-uispunten kunnen vermijden. Het kan nu de snellere en veiligere route Veenendaal—Utrecht nemen om ver volgens via de nieuwe rijksweg Am sterdam te bereiken. Daar men dan over het voorstel tot wijziging van 1 uitsluitend van autosnelwegen ge- Voor Scheveningen Speciale regeling seizoenbedrijven In de Haagse gemeenteraad is gis teravond langdurig gediscussieerd de winkelsluitingsverordening 2 (uit zonderingsregeling Scheveningen). B. en W. achtten het aanvaard baar, het in de verordening genoem de tijdvak van 1 Mei tot en met 15 September te stellen op 1 April tot en met 30 September voor winkels aan het strand, en nabijgelegen stra ten, waar in hoofdzaak seizoenbedrij ven gevestigd zijn. Het voorstel, waartegen van i verschillende zijden in adressen bezwaren naar voren zijn gebracht, kwam er dus op neer, in het tijdvak van 1 April tot en met 30 September de winkels Op werkda gen opend te doen houden tot 23 uur op Zondagen van 9 tot 23 uur. bruik maakt, wordt hiermede een aanzienlijke tijdsbesparing bereikt. Voorts is de nieuwe rijksweg 2 van grote betekenis voor het verkeer van en naar Hilversum, Haarlem en SchiphoL Men vindt deze aanduidin gen dan ook op de wegwijzers van de A.N.W.B. De nieuwe rijksweg is geheel uit gevoerd als autosnelweg, dus met ge scheiden rijbanen en zonder gelijk vloerse kruisingen. Echter wordt de rijksweg op één punt gekruist door een spoorlijn, het onbelangrijkste lijntje AalsmeerNieuwersluis, waar over per dag slechts enkele treinen passeren. De A.N.W.B. deelt thans mede, dat sief patrouilleren. 2ste Jaarbeurs, die deze och tend is geopend, beslaat méér pro ductieve ruimte dan een van haar voorgangsters. En als steeds demon streerde reeds de openingsdag alle fleur en bedrijvigheid. Dat kan wel in het bijzonder worden gezegd van de zeer uitgebreide textiel-afdeling, die de pers reeds tevoren had kun nen bezoeken en bij welke gelegen heid de heer Fentener van Vlissin- gen enige aspecten heeft belicht. Die aspecten zijn bepaald niet ongunstig, al kan nog niet worden gesproken van stabiliteit in de prijzen. Textiel is nu eenmaal een conjunctuur-ge voelig artikel. Aan buitenlandse belangstelling bal het ook nu niet ontbreken. Op de eerste dag van deze Voorjaarsbeurs was de Canadese ambassadeur mr. Thomas A. Stone aanwezig bij gele genheid van de opening van het Lan- denpaviljoen aan het Vredenburg. Even later werd de Buitenlandse Club een officiële ontvangst van Zwitserse gasten gehouden, waarna ijl dezelfde localiteit de Coördinatie commissie van de Vereniging Am sterdamse Haven werd ontvangen en geleid naar de Bernhardhal aan de Croeselaan, waar ook nu een keur van moderne stands is ingericht. Daarvan heeft het Provinciaal be stuur van Utrecht zich kunnen over tuigen, toen het in de namiddag hier werd ontvangen. Nieuwigheden op allerlei gebied Wanneer wij een vergelijking' ma ken met de beurzen van vlak na de corlog, komt vast te staan, dat er toen verhoudingsgewijs meer novi teiten werden aangevoerd, dan acht jaar later. Dat ligt voor de hand, waar de industrie zich ruimschoots heeft weten te ontplooien en de markt alweer enige jaren behoorlijk bezet is. Dus zijn er thans minder nieuwigheden te vermelden; maar die er zijn, onderscheiden zich door per fectie. En dat is het, waar de koper van het ogenblik 'bijzondere aandacht voor heeft. In de loop van deze week komen wij daar nog wel op terug. In het bijzonder wat het vrouwelijk bezoek betreft, kunnen wij reeds enige informatie geven omtrent het geen te zien is op gebied van huis houdelijke verzorging. Dat is allerlei en het is doorgaans attractief, inge steld op de moderne smaak en op de van schaars toebedeelde woningruim- Verder vindt men op de 62ste waarvan tenslotte de grote in l Beurs alles wat maar betrekking voorgespannen beton uitgevoerde beeft op de damesmode, en dat is brug over de Amstel het laatste is. I uiteraard niet weinig. Onderdeel van de mode is onge- Het is duidelijk, dat deze uiterst i twijfeld de textiel, waarvoor bij zon- belangrijke verkeersverbetering in j «ere shows m deze dagen worden ge- het centrum van het land voor het houden. De Stichting Nederlandse deze overweg op de openingsdatum 1 April voorzien zal zijn van automatisch bediende overwegbomen met wisselende rode lichten. Tevens zullen dan aan beide zijden van de overweg waarschuwingslichten zijn aangebracht, alsmede op 240 meter voor de overweg gele vóórwaarschu- wingslichten. Ten behoeve van de nieuwe rijks weg 2 moest niet minder dan vijf mil lioen m3 klei en veen ontgraven wor den en vervangen door zeven en een half millioen m3 zand. Voorts moes ten een aantal zeer belangrijke kunstwerken aangelegd worden, dingen en ook nu vormen die een kleurrijke en feestelijke expositie. Voor dessins en vormgeving zijn er jonge kunstenaars aan te pas geko men, een bekend expressionist als Karei Appel inbegrepen. De jongste textielafdeling, zeer be hoorlijk van oppervlakte en inrich ting, staat mede in het teken van het syon, de kunstzijde van het ogen blik. Men heeft ons verzekerd, dat Nederland het grootste rayongarens exporterende land ter wereld is, re den waarom a.s. Donderdag een spe ciale rayondag ter beurze wordt ge houden. Maar ook met katoen wordt goed uitgepakt en we hoorden, dat kant in de mode blijft. Katholieke middenstand waardeert de nota De Nederlandse R.K. Middenstands bond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer over de Midden standsnota. In het adres, dat het de finitieve oordeel van de bond bevat over de nota, wordt er van uitgegaan, dat er thans een basis gelegd is voor een debat over de middenstand tus- se nRegering en Kamer. Daarnaast biedt de nota een uitgangspunt, zo wel voor de Regering als voor het ge organiseerde middenstandsbedrijfs leven om te komen tot een midden- standsbeleid op hoger plan. Vóór de nota in haar geheel heeft men waardering. Het is een ver dienstelijk werkstuk met grote do cumentaire waarde. Een restrictie brengt de N.R.K.M. echter aan ten aanzien van het feit, dat zich door bepaalde stellingen en conclusies in het analystische gedeelte van de nota in de publieke opinie zich meningen blijken vast te zetten, die geheel on juist zijn. Daardoor bestaat volgens de bond het gevaar, dat het beleid in een verkeerde richting wordt ge stuwd. Met genoegen constateert men echter, dat deze stellingen en con clusies practisch van geen directe betekenis blijken te zijn voor het verder in de Middenstandsnota be handelde toekomstige beleid. In het adres wordt er op aange drongen, dat jaarlijks bij de begro tingsbehandeling een aparte behande ling zal plaats vinden van de mid denstandsvraagstukken. De middenstand maakt er bezwaar tegen, dat in de nota de middenstand als groep wordt beperkt tot de on dernemingen met elf werknemers. Een dergelijke norm kan niet voor alle branches aangenomen worden. Hierdoor zou men de middenstands- onderneming slechts kwantatief be naderen. Men moet echter veeleer aan kwalitatieve normen aandacht schenken. De wijze waarop de termen „randbedrijf" en „volwaardig be drijf" in de nota worden gebruikt, en in tegenstelling tot elkaar worden geplaatst, geeft, aldus het adres, aan leiding tot misverstand. Het lijkt de bond onjuist, dat het gestelde onder scheid beschouwd wordt als wezen lijk voor het te voeren beleid. Hieruit is blijkbaar reeds het misverstand ontstaan, dat het in de bedoeling van de Regering zou liggen, dat de hier als randbedrijf aangemerkte groep min of meer aan koude sanering overgegaan moet worden. Lichtstad jubelt Gistermiddag om drie uur is de 150.000ste inwoner van Eindhoven, Adrianus Johannes Busio, in de St. Theresiakerk gedoopt De doop werd toegediend door Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. La ter op de middag bracht de bisschop een bezoek aan de gelukkige moeder. Van vele huizen en openbare ge bouwen der stad werd de vlag uitge stoken, toen bekend werd, dat de 150.000ste inwoner op 'het bureau van de burgerlijke stand was geregis treerd. Het heeft maar weinig gescheeld, of een andere baby was de gelukkige geweest, want toen vader Busio bij zijn werkgevers kwam om verlof te vragen voor de geboorte-aangifte, v/erd hij door de baas nog even op gehouden. Ware dit niet gebeurd, va der Busio was te vroeg op de bur gerlijke stand gekomen om het getal rond te maken. Stromen geschenken. In de loop van de dag werden ten huize van het gelukkige gezin aan de Bergen op Zoomstraat verschei dene bloemstukken en geschenken bezorgd. De meeste cadeaux zullen echter pas over eenige dagen wor den afgegeven, omdat men begrip heeft voor de noodzaak van rust voor de moeder, die uiteraard als practisohe huisvrouw graag een woordje wil meepraten, wanneer uit verschillende dingen een keuze moet worden gemaakt. Daarom ook zal het voor deze gelegenheid geformeer de burgercomité slechts symbolisch een uitgebreide collectie geschenken aanbieden. Verscheiden muziek corpsen brachten het gezin Busio een serenade De N.V. Philips heeft een transistor- gehoorapparaat in productie geno men. Het nieuwe product zal op de Jaarbeurs worden uitgebracht. De nieuwe apparaten zijn voorzien van een drievoudige toonregeling, waar door het mogelijk is naar keuze de hogere of lagere tonen min of meer te versterken. Een van de belangrijkste eigen schappen van deze transistors, die dienen voor de versterking van elec- trische signalen, is het bijzonder ge ringe stroomverbruik. De vrij kost bare anodebatterij, welke noodzake lijk is bij buizenapparaten, komt te vervallen. Het verbruik aan gloei- stroombatterijtjes is tot enkele gul dens per jaar teruggebracht. De prijs v^n de nieuwe apparaten zal aanmer kelijk lager zijn dan dit van de tot dusver in Nederland uitgebrachte hoorapparaten. wegwijzersysteem van de A.N.W.B. zeer ingrijpende veranderingen met zich heeft gebracht. Weliswaar is de Bondsbewegwijzering reeds bij de openstelling van de verschillende ge- deelten van de weg aan de gewijzig- de omstandigheden aangepast, doch juist het laatste gedeelte, dat thans i in gebruik genomen wordt, maakte 1 het noodzakelijk de bewegwijzering voor het verkeer door Amsterdam- Zuid geheel te herzien, terwijl een geheel nieuwe bewegwijzering op het laatste gedeelte van de weg zelf moest worden aangebracht. Voor het verkeer uit Arnhem moest een gewijzigd wegwijzersys teem bij De Klomp en langs het ver dere gedeelte van de autosnelweg naar Utrecht geprojecteerd worden, terwijl op vijf en vijftig andere weg wijzers de afstanden moesten wor den veranderd. De A.N.W.B. heeft de gehele be wegwijzering langs de nieuwe rijks weg UtrechtAmsterdam in reflec terend materiaal uitgevoerd, zodat ook het verkeer bij duisternis zich zonder moeite kan oriënteren. In Amsterdam zelf heeft de Bond een en twintig nieuwe wegwijzers, richtings- en voorrichtingsborden ge plaatst, zeven wegwijzers werden ver anderd en op ruim twintig wegwij zers werden de afstanden gewijzigd D« Wegenwacht zal op de gehele rijksweg ook in de avonduren en in de vroege ochtenduren inrten- textieljaarbeurs is nu al acht jaar lang doende met collectieve inzen- Nachtmerrie in pyama te lijf Autodief gegrepen Een agent van politie te Rotter dam zag Zaterdagavond vier man nen, waarvan een in pyama worste lend over de straat liggem Eerst dacht de man aan een eerzame slaapwandelaar die door rovers overvallen werd. Toen hij echter de mannen ge scheiden had bleek, dat de dochter van de vertegenwoordiger G. A. de R. in haar slaap was gestoord door het starten van de auto van haar va der. Zij maakte hem wakker, waar op hij in nachtgewaad naar buiten stormde. Achter het stuur zat de 38- jarige assurantiebezorger H. K., die uit de auto kwam en het op een lo pen zette. De in pyama gestoken autobezitter ging hem onmiddellijk achterna. In de Mathenesserlaan haalde hij de vluchteling in, waarna hij de man met een te hulp gesnelde voorbijganger overmeesterde en naar zijn hui sterugvoerde. Daar kwam ook een buurman assisteren Gisterochtend om kwart over elf Is Z. K. H. Prins Bernhard, vergezeld door om de arrestant in bedwang te hou- ztfn particulier secretaris dr. F. A. de Graaf en reserve-majoor vlieger den. Deze stelde zich heftig te weer Sonderman, van zijn reis door de V. S. in Nederland teruggekeerd. H. M. en sloeg in het rond, waardoor De d* Koningin was op Schiphol aanwezig, waar zij de Prins na zijn aankomst R. pijnlijk werd getroffen. De assu- per L. M. lijntoestel uit New York verwelkomde. Op de foto: In de rantiebezorger, die lichtelijk onder I wachtkamer op Schiphol, tijdens het vraaggesprek met de bij de aankomst drankinvloed verkeerde, werd naar aanwezige verslaggevers, in het midden achter de tafel: Dr. De Graaff, de het politiebureau gebracht. Prins en H. M. de Koningin.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5