CONCORDIA Uiósexhutspot Kath. Bond voor het Gezin kreeg twee goede injecties R. K. Avondtekenschool houdt interessante tentoonstelling STEMMEN BIf VOLMACHT GEEN LEVEN ZONDER LEVENSVERZEKERING VAN B.B. Extra voorstelling van Shaw's «St* Joan» PERSONEN IN EN UIT 1FIDE*> GEVESTIGDE EN VERTROKKEN DINSDAG 30 MAART 1954 S>E LEIDSE OOURAN'T EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidse afdeling bijeen Verschillende omstandigheden, zo als de mislukking van de actie tot het oprichten van de Kath. Woning- bouwver. „Het Gezin" en het achter uitgaan in ledenaantal, waren voor de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden, reden om in een speciale avond zich op het belang van de bond te bezinnen. Hiertoe had men twee prominente sprekers uitgeno digd, die beiden zeer bij 't werk van de bond geïnteresseerd zijn en een zeer vooraanstaande functie in het bondsleven innemen. Zij spraken gisteravond op de vergadering in In den Vergulden Turk. De voorzitter, de heer A. van Dijk, toonde zich in zijn openingswoord enigszins teleurgesteld over de be trekkelijk geringe opkomst. Hij vroeg zich tevens af of Leiden de bond zo langzamerhand als een overbodige luxe beschouwt. De eer ste, die antwoord op deze vraag gaf, was de bondspromotor, pater P. Mas sop A.A., die over ,,De geestelijke welstand van het gezin" sprak. De kleine kathechismus leerde ons reeds in onze kinderjaren, dat de mens op aarde is om God te dienen en daar door in de hemel te komen. Het ma teriële heeft dus slechts een dienen de functie. De Kerk, zo vervolgde pater Massop, geeft ons op het ge bied van de huwelijkse staat wetten, Waar we ons naar hebben te richten. Een voorbijgaande levensbeschou wing wil de massa echter van de eeuwige wetten afkeren. Zij die me nen, dat de Kerk aangaande deze beschouwingen op de duur wel zal moeten bijdraaien, vergeten dat niet de mens maar God gediend moet worden de hemelse Drieeenheid schiep de aardse drieeenheid van vader, moeder en kind. Door alle eeuwen heeft God de vijf peilers van het gezinsleven vastgelegd; deze pei lers, eenheid, onverbrekelijkheid, reinheid, heiligheid van sacrament en moederschap mogen nimmer aan getast worden. Wel heeft de Kerk haar principes aan de eis van de tijd aangepast. Het heeft geen zin stil te blijven staan bij de gewoonten, die een hal ve eeuw geleden in zwang waren. Men zal de jeugd moeten begrijpen om vat op haar te krijgen. De be scherming van de jeugd zal zich moeten uiten in een goede voorlich ting op alle gebieden. Eerst dan zal de geestelijke welstand van het ge zin ten dele verzekerd zijn. Van ve le kanten dreigen gevaren, zo be ëindigde pater Massop zijn rede, die slechts door de vorming van een hecht front afdoende bestreden kun nen worden. Bond nodig, juist nu! Na een korte pauze behandelde de heer G. C. Robben, directeur van het centraal bureau van de bond „Voor het gezin", de redenen, die juist nu een krachtige bond voor het gezin, noodzakelijk maken. Spr. haalde enige uitspraken van kerkelijke au toriteiten aan, die op zich zelf reeds voldoende zijn om het belang te be wijzen. De, geschiedenis geeft wel sterk de strijd voor het geestelijke en materiële behoud van het gezin weer. De heer Robben legde er de nadruk op, dat het nooit de bedoeling R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Verschenen is het jaarverslaig 1'953 van de R. K. Vakschool voor meisjes, Galgewater 1, Leiden, waarin gemeld wordt, dat de school op 31 December 1953 werd bezocht door 927 leerlin gen, onderverdeeld in 531 voor de opleidingen en 396 voor de cursussen. Bijna de helft van de leerlingen was afkomstig uit plaatsen buiten Lei den (457). van de bond is geweest om propa ganda te maken voor grote gezinnen. De taak van de bond is het voeren van een gezinspolitiek, waarbij gees telijke, maar ook materiële belan gen verdedigd worden. Velen achten haar werk overbodig door de acti viteiten van de standsorganisaties en KVP. In deze kringen is het gevaar echter groot dat de gezinspolitiek eerst op het tweede plan komt. Het belang van een zelfstandige bond, in samenwerking met de overige orga nisaties, blijft zeer groot. De be scherming van gezin is immers niet alleen een stands, maar vooral een volksbelang. Juist nu, zo besloot spreker, is dus een krachtige bond voor het gezin hard nodig. De heer Van Dijk zei in zijn dank woord de reden van de heer Robben als een hart onder de riem te voelen, om het werk voor de bond met nieu we moed te kunnen voortzetten. Nadat ook uit enige vragen uit de zaal bleek., hoe men het gesprokene gewaardeerd had, werd de vergade ring gesloten. Bom gevonden bij het R. K. Lyceum Gistermiddag is men bij graaf werkzaamheden aan de nieuw bouw van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden gestoten op een vreemd uitzien de bom. Onmiddellijk werd de politie gewaax-schuwd, die direct het terrein afzette en vervolgens de Amsterdamse politie alar meerde, die echter naar een mili taire instantie verwees. Uiteinde lijk werd contact opgenomen met de mijnopruimingsdienst in Barneveld. In de afgelopen nacht bleef de politie-bewaking bij het gevaarlijke terrein gehandhaafd, terwijl de omwonenden rekening hielden met een mogelijke ont ploffing. Rector Geurts werd aangezegd, dat hij mogelijk in de nacht uit bed gebeld zou worden. Het werd echter ochtend voor dat de mijnopruimingsdienst uit Barneveld arriveerde. Bij onder zoek bleek toen, dat het projec tiel niets anders was dan een lege cylinder, waarop notabene in het Engels geschreven stond: „Kan niet ontploffen"In middels is de rust op de Mariën- poelstraat teruggekeerd! De Avondtekenschool van de R.K. e.d. is opgesteld. Zelfs verdienstely- Volksbond te Leiden houdt momen teel haar jaarlijkse tentoonstelling van werkstukken in het schoolge bouw aan de Paul Krugerstraat te Leiden. De opening verliep traditie getrouw weer geruisloos. Er werden geen zwaarwichtige toespraken ge houden en lange uiteenzettingen ge geven. Om klokslag half acht gis teravond ging de deur open en dat was meteen het startschot. Een dergelijke bescheidenheid doet in een tijd van „veel geschreeuw en weinig wol" prettig aan en deze eer ste sympathieke indruk wordt be vestigd, wanneer men een wandeling maakt door de leslokalen, waar de werkstukken liggen uitgestald. In alle stilte doet de Avondtekenschool prachtig werk. Jonge mensen, die reeds bij een baas werken en de be hoefte gevoelen aan een degelijke ke olieverfschilderijen treft men er aan. De eigen ontwerpen van de re clame-schilders zijn vaak origineel, terwijl zij tevens van een goede be heersing der techniek getuigen. Ver- schillende leraren, die in de lokalen rondwandelen, geven graag tekst en uitleg. Wij hebben ons laten inwij den in de geheimen i*ond het teke nen van een schoen. Dit nuttig on derdeel van de dagelijkse uitrusting schijnt zeer weerbarstig te zijn, wanneer het op papier moet worden gebracht. Niettemin heeft de ten toonstelling enkele fraaie exempla ren, welke voorzien zijn van moei lijk uit te voeren teksten. Naast, de reclame trekt ook het meer artistieke de aandacht met en kele knap getekende portretten en verschillende schilderstukjes. Alles bijeen is het een tentoon stelling, die de moeite waard is. Van- - avond van 7.30 tot 9.30 uur kan men vakkennis, kunnen er veel leren. Er nog een mjkje nemerf op Paul Krugerstraat 37. Men behoeft dat werkelijk niet alleen te doen om de leraren en leerlingen een pleziertje te breiden. Meix zal er zelf ook ge- noègen aan beleven en misschien zelfs een mogelijkheid ontdekken, om tegemoet te komen aan de wen- is een driejarige cursus, waaraan een enddiploma verbonden is, plus een tweejarige vervolgscursus, die ook geschikt is voor jongelui met een di ploma van de ambachtsschool. Als men een tekening w*n pen eer stejaars vergelijkt met die van een leerling der vijfde klas, dan is het Sen van een leergierige zoon. ook voor een niet-deskundige wel duidelijk, wat er in een jaar of vier mogelijk is. Het zwaartepunt van dit onderwijs ligt op het aankweken van begrip en inzicht. Een aankomende timmerman of bankwerker loopt dik wijls voor iedere kleinigheid naar een voorman. AlleS is een ï-aadsel voor hem. De Avondtekenschool betekent voor hem een steun. Hij leert door het maken van een tekening een moeilijkheid op te lossen en naarma te hij meer klassen doorlopen he- t,, zal hij zich in ingewikkelde kwesties gaan thuisvoelen. De tekeningen ven-aden veel am bitie. In alle vakken ziet men mooie werkstukken en het is b.v. aardig om te zien met hoeveel nauwkeurig heid een scheepsbouwer aan de hand van een spantenlijst een schip heeft uitgezet. Het is nog niet zo erg lang geleden, dat een oude vakman hier van alleen het geheim bezat. Nu wor den dg jongens er reeds vroeg mee vertrouwd gemaakt. Naast alle technische zaken is er op deze tentoonstelling een afdeling, die voor ieder mens met smaak een bijzondere aantrekkingskracht heeft. Dat is het lokaal, waarin het werk van de tekenaars, étaleurs, grafici Oproep van Leidse K.V.P. BIJ DE STATENVERKIEZINGEN OP WOENSDAG 21 APRIL A.S. Wie mogen bij volmacht laten stemmen? 1. Personen, die bedlegerig zijn, die door een of ander lichaams gebrek zich moeilijk of niet kunnen verplaatsen; vrouwen die op of omstreeks de verkiezingsdatum een baby verwachten. 2. Personen, die om goede reden op 21 April a s. buiten onze pro vincie of in het buitenland vertoeven en geen gebruik kunnen maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. Het stemmen bij volmacht stelt dus ieder In staat zijn stemplicht te vervullen en maakt ook het vervoer per auto van kiezers naar het stembureau in de meeste gevallen overbodig! Katholieken van Leiden, die bij volmacht willen laten stemmen, kunnen zich wenden tot de ondei-staande propagandisten, die gaarne bereid zijn de benodigde verzoekschriften voor hen te verzorgen. Zij hebben reeds vele kiezers, die ook vorig jaar van het stemmen bij volmacht gebruik hebben gemaakt, bezocht of zullen dit deze week alsnog doen. Mocht U nog geen bezoek ontvangen hebben of dit jaar voor het eerst van deze regeling gebruik moeten maken, dan kunt U tot uiter lijk Zaterdag 3 April a.s. bij hen terecht. Kent Uw plicht en laat Uw stem voor onze K. V. P. niet verloren gaan! Propagandisten-Werkgroep v. d. K. V. P., afd. Leiden, Herenstraat 120. W. Berk, Boommarkt 4 a A. Bokern, Pieterskerkgracht I. A. J. van Haasteren, Hoge Rijndijk 130. J. H. Hogeling, Medusastraat 10 F. X. Kerstens, Leliestraat 6 N. Meiman, Kaiserstraat 3. K. Mentink, Zoeterwoudseweg 2 Mej. E. van Tol, Rijnsburger weg 62 b. J. van der Velde, Lange Mare 44 Tj. Wiersma, Stadhouderslaan 11 N. van Zijp Jr„ Haarlemmerstraat 295. Coöp. Levensverzekering-Maatschappij u.a. •HOOFDKANTOOR: UTRECHT TEL 16591 (3 LIJNEN) Burgerlijke Stand Geboren: Johan Hendrik, z. van J. van Rijn en E. H. Schlagwein; Wil helmus Hendrikus, z. van W. C. van Es en B. Prenen; Jacob, z. van J. Aandewiel en L. dc Jong; Christianus Cornelis, z. van J. J. Hogenes en C. Thiel; Dirk, z. van L. Haasnoot cn A. van der Plas; Antonius Jozef, z. van H. van Hooidonk en A. J. van der Born; Helena Wilhelmina, d. van L. Hensen en M. Glazemaker; Teresia Elizabeth, d. van G. van der Kleij en W. Orth; Coi-nelia Theresia Maria, d. van P. de Winter en E. M. v. Werk hoven; Cornelis, z. van H. de Rijk en J. van Steenwijk; Maria Josepha Simone Alegonda, d. van A. A. M. v. Leeuwen en H. C. M. Brands; Wil helmina Petronella Maria, d. van R. Wassenaar en W. M. L. Soonius; Ca therine Antoinette, d. van F. H. M. Schreurs en M. P. Jansen; Octaaf Roelf Jozef, z. van G. J. Binnendijk en E. J. A. E. Lampo; Neeltje, d. van IA. v. Belzen en M. Louwerse; Emma jLivia Nicoline, d. van C. E. van der Minne en J. M. Scheffer; Johanna Elizabeth Joanna, d. van G. C. van Rhijn en J. P. van Gent. Gehuwd: P. Aben en J. van Rossen; J. A. Sloot en W. Langezaal; J. M. A. ten Broek en M. P. Dahlkamp. Overleden: J. Bekooij, huisvrouw van v. d. Linden, 59 jaar: J. J. Latu- hihin, zoon, 1 jaar; L. de Vos, we duwnaar, 81 jaai\ Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Culturele Anthropologic (2e deel): de heer J. B. Avé, Malang. AANDEEL IN DE WINST (Advertentie). Bezieling, bekwaamheid. Bureau B. B. Langebrug 56. tel. 24735. JONGEREN-JOURNAAL. Zaterdag 3 April wordt om half vier in het gebouw van K. en W., Mariaplaats 27, Utrecht, een lande lijke Jongerenraadsvergadering ge houden door de Jongereen-organisa- tie in de K.V.P. Minister Van Thiel zal spreken over het maatschappelijk werk. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het Leidse secretariaat, Dijkstraat 3, tel. 22761. Maandag 5 April wordt in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare een openbare propagandavergadering van de K.V.P. gehouden, in verband mete de a.s. Statenverkiezing. Sprekers zijn de heren Deerenberg en Van der Weyden. Zaterdag 10 April wordt 's middags om half drie in 't Schuttershof te Lei den de jaarvergadering gehouden van de K.V.P., kieming Leiden. De nieuwe partij-voorzitter, mr. H. W. van Doorn, komt dan kennismaken. De KV.P.-jongeren van Leiden en omgeving worden aangespoord aan dacht te besteden aan deze drie be langrijke bijeenkomsten. Buitengewone avond voor K. en O. Gevestigd in de week van 22 tot en met 27 Maart. W. T. A Bergers, ver keersvlieger, De L. de Kanterstr. 28; M. B. O. M. Borggrave, Hoge Rijndijk 51; H. van den Broek, Lange Mare 36; A. C. Claasen, matroos II KM, Noordeinde 2A; J. G. ElsingaDon, Zoeterwoudse- singel 27; W. E. Drysdale, H. Morsweg H. J. W. van Duijn en fam., scheeps bouwkundige, a. b. „Marian", ligg. Utr. Veer hoek Singelbrug; S. Engelsma, onderwijzeres, Hoge Rijndijk 65; L. de Graaff, hulp in de huish., Nwe Rijn 16; H. Grissen echtgen. v. Eleveld, Heren gracht 14; S. R. de Groot en farn., hoog leraar, Rapenburg 85; J. Halstein en fam., slager, Maredijk 7; E. van der Heide, Atjehstraat 75; W. B. M. Het- tinga, kantoorbediende, De Sitterlaan 43; C. V. van der Heijden, verpleegster, Witte Singel 27; C. J. van der Heijden, stoker I KM, Noordelnde 2,A; R. R. Hu- genholtz en fam., Rijnsb.singel 9; M. de Jong, hulp in de huish., Witte Rozenstr. J. H. Kinkel, 1.1. verpleegster, Witte Singel 27; C. Klein, matroos I KM, Su- singarstraat 35; W. F. Knippenberg. J. v. GoJjenkade 31; J. van der Kolk. bot telier I KM, Lammenschansweg 116; P. T. van der Lee, Groenhovenstr. 15; M. van der MeerDe Leeuw, Rijnsb.weg 157; A. P. van Leeuwen en fam., Noord einde 37; A. L. J. de Lucht en fam., be drijfsleider. Hoge Rijndijk 23; R. H. Luiten, militair, Geregracht 40; T. Pat- tikawa, korp. muzikant KM, Hof laan 44; E. Tuinhof de MoedVan de Peppel, Da Costastr. 31; D. J. Perdufjn, B. Ballot straat 48; W. A. van der Ploeg en fam-, mach. houtbewerker, woonark 1241, ligg. Driftsloot einde Sumatrastr. (bij volks tuinen); W. E. S. van DuurenPoort man en fam., Fagelstr. 13; J. A Pijn- acker en fam., kapper. Rapenburg 17; E. Zwart—De la Rie en fam., C. Huygens- laan 19; C. G. BölgerRijken, ballet danseres, a. b. „Avalon", ligg. H. Mors- veg; C. van Schie, huishoudkundge. Witte Singel 27; D. Schutte, verwar - mings-monteur, Noordeinede 52; T. C. v. Seggelen, veehouder, Waard 1; J. Ser iier. verpleegster. Morsstr. 27; A. M. Srpuijt, verpleeghulp, Boerhaavelaan 51; C. van Teijlingen. constr.-tekenaar, Kersenstr. 4; H. Timmerman, hulp ver pleegster, Kaarsenm.straat 7; S. Tlilo- mhardjo (Raden), Watersteeg 4; C. van Tongeren, typiste RWS, De Goejestr. 34; J. van Tuin, bedrijfsleider, Trompstr. 56; D. van Vliet en fam., grossier in toilet artikelen, Hartmanstr. 21; H. S, West hoek, hulp in de huish., Vaartkade 6; P. de Winter, militair, Haven 16 A. Vertrokken in do week van 22 tot cn met 27 Maart. E. Altink, Hartman straat 7, Losser, Zuid-Lutte 46; T. van Apeldoorn, Breestr. 33a, Tilburg, Heile Schoorstr. 12; G. BestArbouw, Lom bokstraat 13, Amsterdam, Vechtstr. 1791; G. E. Bakker, St. Aagtenstr. 23, Zoeter- woude, Rhijnegommerstr. 30; B. Bering, Zonneveldstr. 7, Utrecht, Knoopkazerne; E. Beuving, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, Willibrordlaan 6; P. J. M. de Bock. Zoe- terwoudsesingel 108, 's Hertogenbosch, Barselaarsstr. 5; C. Cornet, Grevenstr. 4; 's Gravenhage, Geleenstr. 78; B. S. H. v. Donk. Rijnsb.weg 10, Geleen, Leliensin- gel 19; G. C. van Dorp, Haartstr. 42 b, Groningen. Hofstr. 22a; M. van Dijk, v. d. S. Bakh.laan 12, Delft, Oude Delft 197; E. Glasius, H. Rijndijk 240, Amster dam, Deurloostr. 56IV; J. A. W. Groe- newegen. J. de Wittstr. 49, Amsterdam, Smaragdstr. 3hs.; E. W. v. VeenGijbeis en fam., Ten Katestr. 12, Voorschoten, P. Bernhardlaan 22; S. H. van Gijn. O. Singel 72, 's Gravenhage, Nassau Zuilen- steinstraat 1: M. C. van Hasselt, Groen- hovenstraat 13, 's Gravenhage, Rijnstr. 6; Hofstraat, Hooigracht 82, Katwijk. Dahliastr. 18a; N. C. Hop, v. Bemmelen- straat 1, Voorschoten, Rijndijk 140; P. van Houten, Smidssteeg 1, 's Gravenhage, Uibbitsstr. 13; P. van Hoven en fam., Hoefstr. 62, 's Gravenhage, v. d. Neerstr. M. Jelles, Rijnsb.weg 10, Duitsland; J. de Lange. Heemskerkstr. 52, Rotter dam, Toepad 120; J. Mingex-s en lam., Rapenburg 17, Voorschoten. Pr. Irene- laan 28; E. L. Moll echtg. van Gips, Driftstr. 33a, Voorschoten, Leidseweg 184; M. A. E. Oudemans, Rapenburg 45, Rotterdam, Meckenb.laan 5; L. d. Outer, Aloëlaan 36, Voorschoten, Voorstr. 47; L. M. M. WindrichPollmann en fam., Hoogstr. 3, Eergen NH., Verspijckweg 3 C; M. K. Ruijgrokv. d. Post en fam., Vestestr. 7, Lochem, Tramstr. 22; J. J. van Raamt en fam., H. Rijndijk 109a, Rijswijk ZH., Galjoenstr. 31; C. Roe- landse, Celebesstr. 8, Zwolle, Akkerstr. "1; A. Schilperoort en fam., Zoeterw.- eg 64, Voorschoten, Nassaukade 23; R. A. M. L. Schreurs, Witte Singel 92, Haarlem, Stolbergstr. 2; E. C. A. van Sebille, Javastraat 24, 's Gravenhage, Oranjeplein 102; J. G. Smit, Rijnsb.weg 10, Doetinchem, Peppelenlaan 8; A. F. Steens, Mariënpoelstr. 21, Verenigd. St. van Nooi-d Amerika; A. E. M. Terpstra, Rijnsb.weg 10. Utreffht, Catharljnesingel 101; C. A Thissen, Eurggravenlaan 7, Oegstgeest, Terweeweg 24; J. E. Thijsse, Zijlsingel 51, Oegstgeest, Spaargarenstr. 25; W. F. Zeverijn, Oude Vest 51, Am sterdam, J. v. Goyenkade 27; K. Ver meulenZwart, Vrouwenk.steeg 8, Am sterdam, Kloveniersburgwal 20. DAT S I K. EN O. HET BEKENDE SPEL van Shaw „St. Joan" op nieuw naar Leiden heeft weten te brengen kan inderdaad een feit van betekenis worden genoemd. „St. Joan" is één van de meesterwerken van de nog niet zo lang geleden over leden Ierse schrijver George Bernard Shaw; hij schreef het in 1928 en het was Eduard Verkade die het om streeks de dertiger jaren in ons land voor het eerst opvoerde. Het stuk kwam toen ook naar Leiden en het spel van de jonge actrice Nel Stants in de titelrol staat ons nog levendig voor ogen. Shaw heeft zijn drama ongetwijfeld geschreven onder de indruk van de algemene belangstelling welke de figuur van Jéanne d'Arc getrokken had in het jaar 1920, toen zij werd heilig verklaard, maar als niet-ka- tholiek kon Shaw die er trouwens toch zeer bijzondere eigenwijze denk beelden op na hield zich zeer moeilijk inleven in de sfeer van de Katholieke Middeleeuwen, zodat het niet te verwonderen valt, dat de voorstelling, welke hij van de Maagd van Orleans geeft en van de perso nen, die haar tot de vuurdood ver oordeelden, wel wat scheef getrok ken is. Shaw zag Jeanne d'Arc geens zins als een heilige, maar als een buitengewoon mensenkind, dat met uitzonderlijke overredingskracht be gaafd was. Zij was vrijmoedig, open hartig, zelfbewust en rotsvast over tuigd van haar zending en kon daar om een heel leger meeslepen tot de overwinning. De mannen, die haar veroordeelden, waren niet zozeer geestelijken, die onder invloed van de politiek stonden, als wel deels be krompen, deels fanatieke mannen die meenden hun plicht te doen. Zodoen de stelde Shaw de hele ongelukkige affaire rondom deze figuur voor als een vergissing van de Kerk als zoda nig, gedreven door onverstand dat zich uitte in de Inquisitie. Zuiver geschiedkundig gezien koint de historie van Jeanne d'Arc hierop neer: Zij werd in 1412 in Domrémy (Vogezen) geboren als dochter van een eenvoudige landbouwer. Gedre ven door inwendige stemmen trok zij als 17-jarig meisje naar het Franse leger om Frankrijk te redden uit de Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Dinsdag 30 Maart. In het 'kader van de samenwerking tussen Sint Franciscus Liefdewerk en Sint Francisca Romanawerk hebben de grotere jongens van het S.F.L. en de grotere meisjes van het S.F.R. Zondag gezamenlijk Halfvasten ge vierd. Na afloop van de Lijdensme ditatie kwamen zij bijeen in een der zalen vai* het clubhuis St. Frans aan de Nieuwe Rijn, waar een brood maaltijd gebruikt werd. Daarna ver zorgden de jongelui zelf een pro gramma van schetsjes e.d., dat be sloten werd met een gezellig dansje. Zowel pater Moons, directeur van het S.F.L. als pater De Gruyter, direc teur van het S.F.R., waren hierbij aanwezig. Het was, verzekerde men ons,een prettige en welgeslaagde avond, die de banden tussen S.F.L. en S.F.R. weer nauwer heeft aange haald. April nadert met rasse schreden, dus ook de 1ste Donderdag, wanneer „Sa. Veronica", de Ver. tot Steun aan Stille Armen, haar maandelijkse bij eenkomst houdt, van half drie tot 5 uur in de Vroolijcke Arke, Pieters- kerkkoorsteeg 15. Het bestuur re kent op een drukke opkomst, niet alleen van dames die het klaar ge komen werk komen brengen en nieuw materiaal halen, maar ook van enige nieuwe dames, die nu ook eens iets willen breien of naaien voor haar eigen R.K. stadgenoten, 't Is allemaal heel eenvoudig werk, voor namelijk voor kinderen. Verder zou de vereniging nog zo héél goed een naaimachine kunnen gebruiken voor haar werk tydens de maandelijkse bij eenkomsten. Mogelijk staat hier of daar zo'n beestje op non-actief, mis schien mankeert er iets aan; 't mag niet hinderen. „Sa. Veronica" zal het graag in orde laten maken en in dienst stellen ten bate van de stille armen. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht op de zitting van a.s. Don derdag 1 April of telef. 30021 handen der Engelsen, die het hele land dreigden te veroveren. Zij wekte nieuwe moed in de harten dei- soldaten, slaagde erin Orleans te be vrijden en versloeg de Engelsen. Ze gevierend voerde zij de dauphin Ka- rel naar Rheims, waar hij lot koning werd gekroond. Ontgoocheld door de tegenwerking van de adel en de laks heid van de koning trok zij weg van het hof. Zij begaf zich naar Com- piègne, waar zij bij een uitval door de Engelsen werd gevangen geno men en in een politiek proces door een Inquisitie-rechtbank wegens ket terij ter door werd veroordeeld. Nauwelijks 19 jaar oud stierf zij op 30 Mei 1431 op de brandstapel. BEHOUD maken voor de wijze waarop Shaw de gebeurtenissen heeft belicht, dat neemt niet weg, dat men het toneelstuk als zodanig kan waar deren om z'n brillante karakterteke ning, om z'n weloverwogen toneel effecten en vooral om z'n tintelende, geestige, geraffineerd scherpe dialoog. De Nederlandse Comedie heeft zich verzekerd van de regie van een En gelsman, Douglas Seale, een bekende toneelspeler, die een bijzondere stu die van de stukken van Shaw heeft gemaakt. Hij heeft kennelijk ge streefd naar een kleurige beweeglijk heid van spel en aankleding, tegen een sober in grijze tinten gehouden achtergrond. Op deze wijze heeft men aan de entourage van het stuk alle recht doen wedervaren. Maar bovendien heeft de Nederlan- se Comedie gezorgd voor een bezield, welhaast hartstochtelijk spel, dat enige warmte gaf aan de harde mee dogenloze scherpte van Shaw's sar castische dialogen. Boven allen stak Ellen Vogel uit als de vertolkster van de titelrol; zij speelde haar rol met een gloed van overtuiging en in het laatste bedrijf met een dramatische kracht, welke alle critiek doet verstommen. Shaw heeft de figuur van Jeanne d'Arc zo veel hij kon geïdealiseerd cn kenne- met liefde omgeven; Ellen Vogel heeft dat aangevoeld, doch heeft de gezonde natuurlijkheid van dit onge compliceerde meisje van het land sterk doen domineren. Geen wonder, dat voor haar het leeuwendeel was van de hulde aan het slot van het Tegenover het natuurlijke, gezonde verstand van Jeanne d'Arc staat de gekunstelde, de troebele redeneertrant van degenen, die haar tegenwerkten en ten slotte in de dood voerden. Eén van haar krachtigste tegenspelers was John Gobau als inquisiteur, een man, die getuigde, dat het meisje het on schuldige slachtoffer was geworden van twee grootmachten, de wereldlij ke en de geestelijke macht, en haar desalniettemin (onbegrijpelijk) ver oordeelde. Aanvaardbaar was ook de uitbeelding van de bisschop van Beauvais door Ton Lutz; die van de aartsbisschop van Rheims door Phi lippe la Chapelle voldeed ons minder. Overigens moet men toegeven dat men van een rol moeilijk meer kan maken dan Shaw erin legde en van de dauphin (later koning) Karei bijv. geen sympathieke figuur kan maken. Volstaan wij met te constateren, dat de opvoering over de gehele linie af was en een der hoogtepunten zal blijven van het toneelseizoen. De epiloog werd achterwege gelaten, het geen gewaardeerd werd, daar het des ondanks toch al laat genoeg werd. OEGSTGEEST Geboren: Helena Maria Theodoro, dr. van J. G. Paardekooper en J. M. Ruygrok; Arendina, dr van A. C. Dronkert en B. D. Jromhout; Wilhel mus Johannes, zn van A. W. van Elk en A. J. Franck; Elisabeth Apolorcia, dr van M. den Os en W. Schoneveld. Ondertrouwd: H. Vogelenzang 22 j. STADSKOK.1 en M. Kuivenhoven 22 j.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3