S>e£aicloeSoutmwX Naguib zakte en politiek lichamelijk in elkaar na middernacht NASSER TOCH STERKER Revolutionnaire Raad blijft tot 1956 Maarschalk Juin op glad politiek ijs Tweede waterstofbom-explosie ging deze keer beter Amerika wil rood-C^ina niet erkennen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 30 MAART 1954 45ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 OMZET- BELASTING I. r\E vrijstelling van de omzetbe- lasting, waarvan de Memorie van Antwoord van het betreffende ont werp van Wet eindelijk ge waagd, zal wel vele middenstanders een zucht van verlichting hebben doen slaken. Nu zal het dan toch ein delijk gebeuren. Men weet en de detailhandel weet dit maar al te goed dat de winkeliers eigenlijk belastingambtenaren waren. Zij moes ten zelf al 'hun ontvangsten boeken om aan de hand daarvan de omzet belasting te kunnen vaststellen, die zij iedere drie maanden aan de fis cus hadden af te dragen. De wet kan nu eenmaal alles. Zij kan ook vast stellen, dat een ter dood veroordeelde zijn eigen galg moet oprichten. Als systeem was het niet zo gek. Voor de fiscus tenminste, die all%en maar had te controleren. Het was eigenlijk een gevolg van de overgang naar het cascadestelsel, dat van de Omzetbelasting een lucratief bedrijf maakte met een opbrengst van één milliard 2O0 millioen per jaar. Naar dit ontwerp, waarbij de de tailhandel van omzetbelasting zal worden vrijgesteld, zo gauw dit wets ontwerp zal zijn behandeld en aan vaard en in de Staatscourant zal zijn gepubliceerd, werd door de midden stand, de kleinhandel, reeds lang met verlangen uitgezien. Het ontwerp was nog ingediend door minister Lieftinck en is dus reeds van oude datum. De opzet van het eerste ont werp vóórzag in de vrijstelling van omzetbelasting voor ongeveer 100.000 kleinhandelaren, wat de staat een verminderde belastingopbrengst van 200 millioen betekende. De bezwaren, die vanuit de Twee^ de Kamer bij het samenstellen van het Voorlopig Verslag op dit wetsont werp tot uiting kwamen, lagen dan ook niet op het terrein der vrijstel ling zelf, maar gingen tegen de Ver doorgevoerde neiging tot perfection- nering. Deze louter technische her ziening trachtte tevens een begin te maken met de doorvoering van het unificatiestelsel, dat men in het ka der van de Benelux nastreeft, maar dat door de vele Belgische bezwaren nog steeds niet is verwezenlijkt. Naguib in naam president en premier Generaal Naguib wordt gehandhaafd als president en premier van Egypte, maar tegen de Revolutionnaire Raad heeft hij weer eens een volledige ne derlaag geleden. De Raad heeft namelijk besloten om door al zijn plannen voor een herstel van het parlementaire regiem een streep te halen. De revolutionnaire raad zal aan de macht blijven „tot het einde van de overgangsperiode", die op 1 Januari 1956 afloopt. Deze beslissing werd be kend gemaakt na een vergadering van zes uur in het huis van Naguib, die op het ogenblik het bed moet houden. SOLDATEN IN DE STRATEN. dokters zeggen, dat hij lijdt aan te hoge bloeddruk en aderverkalking. In de straten van Cairo patrouil- 's Middags kreeg hij een soortgelijke leren gehelmde soldaten gisteren j aanval en thans moet hij voor enige waren alle winkels en banken geslo ten en de arbeiders in de openbare bedrijven staakten. In de ochtend kwam het tot demonstraties, waar uit bleek, dat de meerderheid van de arbeidersbevolking één voortzet ting van het revolutionnaire regiem wenste. Enige honderden tegenstanders van Naguib drongen de tuin van het op perste gerechtshof binnen en in de daarop volgende schermutseling ge raakte de president van het Hof ge wond. Men beschuldigde hem van „verraad", omdat hij aan de zijde van Nagiub stond. Volgens een ge rucht heeft hij met een pistool in de tijd het bed houden. Egypte's „ster ke man" schijnt te hebben afgedaan. In plaats van een grondwetgeven de vergadering, te baseren op het resultaat van algemene verkiezingen, zoals Nagiub had gewild, zal er vol gens het besluit van de revolution naire raad een adviserend lichaam komen, bestaande uit vertegenwoor digers van diverse bevolkingsgroe pen en van de vakbeweging. De minister van voorlichting, ma joor Salem, maakte gisteravond be kend, dat de militaire raad maatre gelen had genomen om een terug keer naar een normaal parlemen tair regiem mogelijk te maken, maar dat in de laatste dagen „de natie haar vaste wil had getoond om de revolutie haar taak te laten volvoe ren, daar men had ontdekt, dat de oude corrupte politici wederom be zig waren van hun oude methoden gebruik te maken." Minister van staat Radwan heeft gisteravond aangekondigd, dat spoe dig een verklaring ter opheldering van de situatie zal worden uitgege ven. Hetgeen inderdaad niet over bodig is! Hij kon zijn mond weer niet houden Parijse politieke waarnemers zijn menigte geschoten. In de middag van mening, dat de Franse premier werd de staat van beleg aangekon- Laniel maarschalk Juin, „Frankrijks digd en rolden tanks de stad binnen. Sterke man zakte in elkaar. eerste soldaat", zal berispen vanwege de openlijke aanval op het voorgestel de Europese leger, die laatstgenoem de Zaterdag jl. in een toespraak te Auxerre heeft gedaan. Toen generaal Nagiub 's ochtends koning Saoed van Arabië, die Zon- dag vergeefse pogingen had aange-1 Maarschalk Juin, die opperbevel- wend om het conflict in de boezem hebber is van alle geallieerde strijd- der Egyptische regering bij te leg- j krachten in Midden-Europa, zou met gen op het vliegveld uitgeleide deed, een (West)-Europees leger nauw zakte hij plotseling in elkaar. Zijn1 worden verbonden. Voorzorgsmaatregelen genomen 1JET duurde een jaar voordat de A* Tweede Kamer met het Voorlo pig Verslag op dit wetsontwerp ge reed was en daarna had het ministe rie van Financiën weer een jaar no dig om aan de bezwaren van de Tweede Kamer tegemoet te komen. Het resultaat daarvan is geweest, dat al die verschillende percentages, die voor leveringen in verschillende sta dia en diensten werden gevorderd nu zoveel mogelijk zijn vereenvoudigd. Maar bovendien is de groep van rond honderdduizend kleinhandelaren, die in de eerste opzet van omzetbelas ting werden vrijgesteld uitgebreid tot 120 a 130.OW. Deze wijziging van de percentage en de uitbreiding van de vrijstelling in het gewijzigde ont werp, dat nu eindelijk in een Memo rie van Antwoord is uitgemond, brachten echter weer een verminde ring van belastingopbrengst van 44 millioen. Deze 44 millioen wilde de minister van Financiën echter niet meer cadeau doen en daarvoor zijn nu compensaties gezocht in verschil- eïnedeeeeKtenplaats werd deze com- jlaatste waterstofwapen hebben Ame. pensatie verkregen door de verdererlkaan?e schepen en vliegtuigen de verhoging van de belasting bij in- 01]ogevmg afgezocht, waarbij ook van voer, welke verhogingen 125.000.000 radar. gebruik werd gemaakt. Eerst zullen opleveren. De ingevoerde eind- fabrikaten zouden dan immers aan ons cascadestelsel ontsnappen, wat een averechtse protectie en een pri vilege voor de invoergoederen uit 'het buitenland zou betekenen. Deze om zetbelasting bij de invoer zal dan dus worden verhoogd, wat een opbrengst zal geven van rond 25 millioen. Op de tweede plaats wordt compensatie voor deze 44 millioen verkregen door een intrekking van de bestaande "vrij stelling voor de invoer van metaal ertsen en blokken van zink, tin en lood, waaruit een vermeerdering van opbrengst van 15.WO.OOO voort vloeit. Voorts is bij Nota van Wijzi gingen, die al deze veranderingen in houdt, een bepaling opgenomen, die voorkomt, dat opdrachtgevers voor de bouw en oplevering van een werk in onroerende staat zelf de materia len aankopen, die zij door de aan nemers laten verwerken, waardoor de omzetbelasting wordt ontgaan, daar de waarde van die materialen dan niet in de vergoeding van de aannemer is begrepen, terwijl dat wel het geval is, indien de aanne mer de materialen zelf aanschaft. De nieuw voorgestelde bepaling strekt er dus toe de aldus bestaande onge lijkheid in heffing, welke in het na deel van de aannemers is, weg te ne men. Uit deze wijziging wordt dan nog eens een opbrengst van een mil lioen verwacht. Dat is dan samen nog wel niet precies 44 millioen, maar wie bij zulk een project op drie millioen kijkt, is een kniesoor. In ieder geval de minister van Financiën heeft met deze compensatie genoegen geno men en als de Staten Generaal hier mee nu ook tevreden zijn, kan de omzetbelasting voor de kleinhande laren spoedig tot het verleden beho ren. De percentages, die nu bij Nota van Wijziging weer zijn gewijzigd, zijn wel zo belangrijk, dat wij hierop in een volgend artikel nog zullen te rugkomen. I bijv. Maandag een beroep gedaan op de Verenigde Staten en andere lan den, die waterstofbommen bezitten, j er geen proeven meer mee te ne- imen. Vrijdag jl. is in de Stille Oceaan De Britse minister van Buiten- wederom een waterstof wapen tot ont- landse zaken, Anthony Eden, heeft R/rverklaard, dat premier ploffing gebracht. Dit is Maandag avond te Washington bekendgemaakt. Het betreffende communiqué is in voorzichtige bewoordingen gesteld, uiteraard in verband met de critiek op de vorige waterstofbomproef, waarbij de ékplosie de verwachtin gen der .geleerden overtrof en een aantal vissers buiten de veiligheids zone ernstig besmet werd door ra dio-actieve „as des doods". Vlak voor de ontploffing van het toen bleek, dat zich in de nabijheid geen schepen bevonden, werd het sein tot de nieuwe explosie gegeven. De bekendmaking van de proefne ming van Vrijdag jl. wordt in Wash ington beschouwd als het antwoord der Amerikaanse regering op de ver zoeken om een eimd te maken aan de waterstofbom-experimenten. Premier Nehroe van India heeft dat Churchill vandaag (Dinsdag) in het Lagerhuis een verklaring zal afleg gen over atoomproeven en hun ge volgen in de vorm van radio-activi teit. Een lid van de linkervleugel van Labour had Eden in het Lagerhuis ge vraagd, of hij de stoot zou kunnen ge\»en tot besprekingen met andere belanghebbende landen tot het slui ten van een internationale overeen komst voor methoden om het gevaar van radio-actieve stof te beperken. BOTSING TUSSEN TREIN EN BUS. Een autobus is in botsing gekomen met een trein van de spoorlijn Bahia Blanca-Rosario, in Argentinië. Hier bij zijn 21 personen om het leven ge komen en vijf gewond. Het ongeluk geschiedde nabij de stad Coronel Suarez, ten Zuiden van Buenos-Aires. Het werd veroorzaakt doordat de bus poogde voor de na derende trein de spoorbaan over te steken. Juin oefende critiek op de voor gestelde West-Europese Verdedi gingsgemeenschap .omdat: Frankrijk hierin geen overheer sende positie zal innemen. 2. De door Frankrijk, a Is waar borg tegen te grote Duitse invloed, opgestelde protocollen, z.i. „ondui delijk en onvoldoende zijn". Dit was de eerste maal, dat de Franse maarschalk een zo duidelijke en hevige critiek op de E.V.G. uit oefende. In Franse politiek kringen acht men het door Juin Hiervoor uitge zochte tijdstip al bijzonder slecht gekozen, omdat de meningverschil- len in Frankrijk over het in eer ste aanleg door Frankrijk zelf voor gestelde Europese leger steeds scherper vormen aannemen. Ook menen zij, dat Juins rede een openlijke schending is van de Vrijdag jl. door de minister van landsverde diging en opsteller van het E.V.G.- plan, Réné Pleven, gegeven verzeke ring, dat niet zal worden toegestaan, dat in de Franse weermacht propa ganda voor of tegen de E.V.G. wordt gemaakt. In tegenstelling met Engeland De Amerikaanse regering denkt er niet aan, communistisch China diplo matiek te erkennen noch de toelating van Rood China tot de Verenigde Na ties te steunen. Dit heeft minister Dulles gisteren meegedeeld in een voorbeschouwing over de aanstaande conferentie te Genève, waar de grote mogendheden (met inbegrip van Rood China) en alle andere landen, die betrokken zijn geweest bij de Ko reaanse oorlog, zullep beraadslagen over de oplossing van de Koreaanse kwestie en over de strijd in Indo china. Minister Dulles sprak voor de bui tenlandse persvereniging en de kern van zijn speech was, dat de vrije we reld „gemeenschappelijk" zou moeten optreden, indien het communisme zou trachten met welke middelen dan ook zijn politieke systeem aan Zuidoost-Azië op te legegn. Wat hij met een dergelijke gemeenschappelij ke actie bedoelde, maakte de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken niet duidelijk. Onder de huidige omstandigheden zou de gehele vrije wereld ernstig be dreigd worden, aldus Dulles, indien het communistische Rusland en zijn Chinese bondgenoot, met welke 'mid delen dan ook, hun politiek systeem Verrassende uitval uit Dien Bien Phoe De verdedigers van Dien Bien Phoe hebben de vijand gisteren totaal ver rast door een uitval te doen, duizend rebellen te doden en weer binnen de vesting terug te keren zonder zware verliezen te hebben geleden. Er vie len aan de Franse zijde bij deze actie slechts twintig doden. De vijand was volkomen onvoor bereid. De troepen van de Franse Unie braken dwars door zijn linies heen en maakten een aanzienlijke hoeveelheid wapens buit. Naar A.P. uit Saigon meldt is prins Buu Loc, de eerste minister van Vietnam, uit Parijs teruggekeerd. Hij heeft bekend gemaakt, dat hij een oorlogskabinet zal vormen voor Viet nam. De premier zei, dat het kabinet be last zal worden met het intensiveren en coördineren van de oorlog tegen de Vietminh. Het zal alleen bestaan uit enkele ministers en generaal Gnuyen Van Hinh, de chef-staf van het Vietnamese leger. Mildere deviezen- voorschriften De Bank Deutscher Laender heeft de deviezenvoorschriften voor het reis- en grensverkeer opnieuw ver zacht. Van 1 April a.s. af mogen Duitsers en buitenlanders bij het be treden van Duits grondgebied behal ve buitenlands geld ook Duits geld in bedragen van meer dan 300 D.M. bij het verlaten van Duits grondgebied weer meenemen, wanneer het geld, dat het bedrag van 300 D.M. te bo ven gaat, bij de invoer aan de douane is aangegeven. In het kleine grensverkeer mag Duits en buitenlands geld voortaan in ontepejrkte mate worden inge voerd en tot een bedrag van 100 D.M. worden uitgevoerd. OEFENING WAS AL TE „ECHT". Bij het oversteken van de rivier de Djammoe in India zijn Vrijdag j.l. 43 Indische soldaten verdronken, aldus is Maandag te Nieuw Delhi bekend gemaakt. Het oversteken van de rivier was een onderdeel van militaire oefenin gen. Schipbreukelingen op weg naar huis De overlevenden van het Britse troepenschip „Empire Windrush" be vinden zich nu allen op andere sche pen op weg naar huis. Onder luide bijval van de afgevaar digden heeft de Britse minister van Verkeer, Alan LennoxBoyd, giste ren in het Lagerhuis zijn „erkente lijkheid" en „diepe dankbaarheid" vertolkt jegens de Nederlandse, Ita liaanse, Noorse en andere buiten landse schepen die de .Empire Wind rush" te hulp zijn gekomen. Hij herinnerde in het bijzonder aan de hulp die verleend is door het Ne derlandse sohip „Mentor", dat als eerste bij het troepenschip arriveer de, de Noor „Hemsfjell" en het Ita liaanse tankschip „Taigete". Dertig mijl heeft de brandende „Empire Wind Rush", het Britse troepentransportschip, dat Zondag morgen met bijna 1500 opvarenden in volle zee door brand, geteisterd werd, stuurloos op de golven gedre ven, toen is het kort na middernacht in de golven verdwenen. Een Britse torpedobootjager, die pogingen in het werk stelde om het brandende schip naar Gibraltar te slepen en reeds een lijn aan de gloeiende romp had bevestigd, kon op het laatste moment de staalka bels, die haar met h^t ten ondergang gedoemde schip verbonden, losgooien. De schade, door het verlies van het troepentransportschip ontstaan, komt op rekening van re Britse schatkist, daar het schip voor rekening en ver antwoording van de Engelse rege ring voer. Uit hoofde hiervan heeft de Britse minister van vervoer gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat hij een onderzoek zal laten instellen naar de oorzaak van de ramp, die behalve het schip ook vier mensen levens geëist heeft. De foto die radiografisch van Algiers overgezonden is laat de „Empire Wild Rush" zien, gehuld in vlammen en rook. aan Zuidoost-Azië zouden opleggen. De Verenigde Staten zijn van me ning, dat deze mogelijkheid niet pas sief zou mogen worden aanvaard, maar gemeenschappelijke actie zou eisen. Dat zou ernstige risico's met zich brengen, maar die risico's zijn veel geringer dan de gevaren, die ons, indien wij vandaag niet vastbesloten zijn, over enige jaren zullen bedrei gen. Minister Dulles omschreef de poli tiek, waarmee hij volgende maand naar Genève zal gaan, als volgt: Geen Amerikaanse prestaties tegen Chinese beloften uitwisselen. Wij ho pen, dat een bespreking over Indochi na de Chinese communisten het ge vaar van hun klaarblijkelijke plan tot verovering van Zuidoost-Azië zal doen inzien, zodat zij dat plan zullen laten varen. De kansen op vrede wor den gewoonlijk beter, wanneer de eventuele aanvaller er van te voren van in kennis wordt gesteld, waar heen zijn agressie hem zal leiden. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de Amerikaanse politiek, zo vervolg de minister Dulles, moeten zich de volgende vragen stellen: Zal het voor ons land van nut zijn, indien wij door een erkenning meer prestige en in vloed geven aan een regiem, dat onze levensbelangen aanvalt? Ik kan slechts antwoorden: Neen. Als een der leden van de Ver enigde Naties, die over de vertegen woordiging van China beslissen, moeten wij ons afvragen, of het in het belang van de internationale orde zou zijn een regiem het lidmaatschap der Verenigde Naties te geven, dat aan agressie schuldig bevonden is, zich niet van de agressie gezuiverd heeft en in strijd met de beginselen der Verenigde Naties het gebruik van geweld blijft bevorderen. Ik kan slechts één antwoord vin den: Neen. BRITTEN VOORSTANDERS. Eerder op de avond meldde Ass. Press uit Londen, dat de Britse de legatie naar Genève zou gaan met dc vaste overtuiging, dat het juist is, communistisch China in de organisa tie der Verenigde Naties op te ne men, indien tenminste het regiem van Peking een waarachtig verlangen naar vrede in het Verre Oosten toont. „Vooraanstaande mannen in Chur- chills regering", aldus Ass. Press, brengen naar voren, dat het Westen niets te vrezen heeft van toelating van Rood China tot de Verenigde Naties en dat het Westen evenmin iets te vrezen heeft van onderhande lingen met de communisten. Voor de nationalistisch-Chinese regering, die thans op Formosa zetelt, zou een op lossing moeten worden gevonden, bijvoorbeeld door die regering haar plaats in de volkerenorganisatie te laten behouden. (Geldig van Dinsdagavond tot 2 Woensdagavond. Opgemaakt te 2 10 uur). OPKLARINGEN Wisselende bewolking met en- j kele verspreid optredende buien, j 2 Overwegend matige Zuidweste- j lijke wind. Koudere nacht. Over- j dag ongeveer dezelfde tempera- j 2 turen als vandaag. 31 Maart: zon op 6.19; onder 19.10; maan op 4.47; onder 15.23. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. C. geheel bew. 0 geheel bew. 0 zwaar bew. 1 onbew. 8 regeni 8 geheel bew. 9 regen 9 geheel bew. 9 zwaar bew. HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bew. nevel nevel nevel licht bew. mist nevel licht bew. nevel onbew. onbew. 10 Korreltje Wat niet waard is om tweemaal gelezen te worden, is de moeite van het lezen niet waard.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1