P MISTERX k Uióse^hutspot Beste standwerkers van Nederland kampten in Leiden om de ereprijs DE GROTE BEKENDE! Mild en geurig 60 c*> unstleven in leióen De Leidse Brandweer moest in 1953 ruim 100 branden blussen MAANDAG 29 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Exercendo" vierde 22e lustrum MARKT DAVERDE VAN NONSENS. Zó ongeduldig waren Zaterdagmorgen de deel nemers aan het standwer kersconcours, dat zij het startsein niet afwachtten en al vóór elf uur van wal staken. Het bestuur van het studenten-dispuut „Exercendo", dat het con cours in Leiden organi seerde, klom wel in def tig zwart de trappen op van het stadhuisbalcon aan de Vismarkt, maar verder dan een ietwat iel gezongen „Io Vivat" kwa men zij niet. Er restte de heren niets anders dan met de gasten, waaronder burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethou der S. Menken, dc direc teur van de Markt- en Ha vendienst, de heer M. Wei- ma, en dc commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, af te dalen naar het Stad huisplein en zich onder het marktpubliek te be geven, om te luisteren naar het neusje van de zalm, dat Nederland op het gebied van standwer kers rijk is. Ademloos te luisteren. Met een radheid tong, die menige kanselrede naar en politicus hen benijden, prezen de stand werkers hor: waren aan Zij deden dat uiteraard met veel omhaal, hoe verder hoe mooier. Ex-koning Fa- roek van Egypte en McCar thy kwamen er aan te pas om duidelijk te maken, dat men nu eindelijk eens de kans van zijn leven had om een pakje werkelijk goede scheermesjes te kopen! De meeste belangstelling trokken uiteraard twee hoogstandwerkers, die op een tafel staand de sluizen hunner welsprekendheid zo wijd mogelijk open zetten en een eindeloze stort vloed van woorden over hun toe hoorders lieten neerdalen. Longen als olietanks moeten zulke kerels hebben om zó lang achter elkaar, zon der adempauze, de grootst mogelijke kolder te verkopen. Met bewondering denken we nog terug aan de man, die nabij de bal- kontrap bijouterieën verkacht en zich eerst ontpopte als goochelaar met het bekende trucje van de stalen rin gen Behalve koopman en goochelaar bleek hij ook nog conferencier te zijn. En een goede! Zó goed, dat men het hem niet kwalijk nam, dat hij op het hoogtepunt van zijn truc geko men doodgemoedereerd van zijn on derwerp afstapte, zonder het lang ver wachte levende konijn tc voorschijn te halen. Gezondheid. Het bijzondere nut van een fruit- pers hebben we nog nooit zo goed ingezien als sedert Zaterdagmiddag, toen een standwerker ons duidelijk maakte, dat we toch eigenlijk met goed fatsoen niet verder zouden kun nen leven, zonder zo'n onmisbaar nuttig instrument te bezitten. Deze uitzonderlijke kans voorbij te laten gaan, zou spotten met onze gezond- Een boeiend schouw- en luisterspel. Men werd niet moe te kijken en te luisteren hoe foto-kleurstof, paling, kruiden, haarkrullers, ballonnen, vo- gelkaarten, nylonpoeder, schilder stukjes, brillestaafjes en repen cho colade werden aangeprezen en aan de man gebracht. De dames konden nau welijks hun huivering onderdrukken bij de demonstratie, die een verkoper van nylon poeder gaf. Wie nylonkou sen met zijn poeder behandelde, kon onmogelijk 'n ladder oplopen. Om zijn betoog met een bewijs te staven, haalde de man een pannespons met kracht door de nylonk jus heen, dio tot aller stomme verbazing heel bleef De doosjes poeder vlogen weg. Een gulden per stuk. Beleefd dame. Zo ging het onafgebroken door tot vier uur. Daarna trok dc. jury, be staande uit leden van het dispuut, dat Zaterdag zijn 22e lustrum vierde en daarom dit concours organiseerde, zich terug om de pun cc n te vergelij ken en daarmee tot aanwijzing van de winnaars te komen. De winnaars. Om vijf uur werden aile deelne mers op het stadhuisbalkon geroepen on luide geprezen door de heer J. W. Naeff. praescs van „Exercendo". Daarna sprak de voorzitter van de jury, de heer J. C. Stoop, die zich hoewel lid van het jubilerende genoot schap voor stijl en welsprekendheid slechts een stotterende knaap, een schamele amateur, voelde, na de vak lieden aan het werk gehoord te heb ben Vervolgens reikte hij de prijzen heid geweest zijn. Zó'n eenvoudig 1 uit. De eerste prijs, een zilveren as Honderden mensen verdrongen zich op het Stadhuisplein om de meest spectaculaire hoogstandwer ker aan het werk te zien en te horen. Men ziet hem op de foto nog naast de tafel staan, manipulerend met zijn stalen ringen. Even later sprong hij bovenop de tafel en koos hij het ventje met het geruite jasje (op de voorgrond) tot mikpunt van zijn overigens goedmoedige spot. (Foto: „De Leidse Courant"). stukjes aan de man gebracht had. Mevr. A. GijsenScheepstra (brille staafjes) kreeg als tweede prijs een sigarettenkoker. De heer F. van Steyn (scheermesjes) won de andere twee de prijs. De derde prijzen kwamen in het bezit van de heer J. Kraak (hoogstand werker in byouterieën) en van de heer J. H. van der Póél (chocolade), ^enslotte werden de 17 deelnemers uitgenodigd met de stu denten op Minerva een borrel te gaan drinken. Niet echter alvorens de heer J. Feiten namens de standwerkers woorden van dank gesproken had voor de uitstekende organisatie, wel ke woorden de heer J. Schouten, se- cretaris van de Ned. Ver. voor de Markt-, Rivier- en Straathandel, on derstreepte. Knipogend naar dc heer IVeima voegde de laatste er nog aan toe, dat bet Stadhuisplein tijdens het concours een uitstekende plaats bleek te zijn voor de standwerkers, die er op andere Zaterdagen echter niet te recht kannen, omdat het plein dan vol met auto's staat Kind verdronken Gisteravond om zes uur is in een sloot achter de Hoflaan te Leiden de tweejarige J. L., wonend in de Dijk- straat, verdronken. Het ventje was niet zijn Ambonnese ouders op be zoek bij kennissen in de Hoflaan en vermaakte zich in dc tuin achter het huis. Toen men het knaapje miste, ging de vader op onderzoek uit. Hij vond zijn zoontje drijvend in de sloot achter de tuin. Men heeft nog wel kunstmatige ademhaling toege past, maar een ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. HAAGSE POLITIERECHTER. Een maand voor vier klappen. In de avond van 4 December j.l. werd mr. A. G. de Blécourt, toen hij met de tandarts W. Freyling de socië teit Amicitia verliet, door een onbe kende in het gezicht geslagen. De tandarts, die achter hem liep, kreeg een derde klap. Een 25-jarige steward uit Leiden moest zich hedenmorgen voor de po litierechter te Den Haag voor deze wandaden verantwoorden. De man ontkende hardnekkig, dat hij de on bekende in do tuin van Amicitia was geweest. Wel had hij een kastje in de bestelato vernield en had hij de tandarts daar geslagen. Als veront schuldiging voerde hij aan, dat hij dronken geweest was. De beido slachtoffers, die heden morgen getuigden, wisten echter practisch zeker, dat de steward de man uit de tuin was geweest. De politierechter veroordeelde hem tenslotte tot 2 maanden waarvan één maand voorwaardelijk, met de bepa ling, dat binnen een maand 25.30 moet worden betaald aan de eigenaar van het bestelautootje, zijnde de schade van het vernielde kastje. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Romaanse taal en letterkunde de heer H. C. M. van der Krabben te Den Haag. (Advertentie) Accordeon-orkest Con Brio Tot bijwoning van de feestelijke herdenking van het 1-jarig bestaan van Con Brio uitgenodigd, gingen wij Zaterdagavond naar de Jacoba- zaal van de Burcht en vonden daar vele belangstellenden gezellig om tafeltjes gegroepeerd; de zaal gans vol en nog mensen, die een plaatsje zochten. Is dat geen goed begin bij een eerste optreden? De heer Johan Lancel had de leiding van deze avond, waarmede hij groot succes oogstte. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord van de voor zitter van de vereniging die mede deelde, hoe er onder de leerlingen van de heer Lancel een verlangen was geweest een accordeonorkest saam te stellen. De toeloop was zo talrijk, dat er een vereniging uitgegroeid is, die Zaterdagavond dan éen jaar be stond. Groep A begon met de meer ro mantische muziek een Serenade van Orsouw, Traümerei van Schumann, 9^ Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdag» tot 12 uur. Tel. 20015. klein fruitpersje. Je steekt het ge woon in je zak, heel gemakkelijk op de fiets, in de auto, op kantoor, in het vliegtuig, thuis, in de trein, op de boot, onder het werk, op vacantie, in bed, ter zee, te land en in de lucht. En dat allemaal in één adem Maandag 29 Maart. Zaterdagmorgen of. half acht ont stond er een kleine binnenbrand in de Sliksteeg (bij het Noordeinde), doordat een lijn, waaraan wasgoed boven de kachel te drogen 'hing, brak. De kleding vloog in brand, waarna het vuur ook de gordijnen en het meubilair aangreep. De bewoner Z., die op de zolder vertoefde, haastte zioh naar 'beneden en zag kans het vuur met emmers water te doven voordat de brandweer gearriveerd was, zodat de laatste geen dienst be hoefde te doen. En gistermorgen om half twaalf brak er brand uit in de woning van de fam. H. in de Van 't Hoffstraat, ontstaan door oververhitting van de kachel. De houten vloer had vlam ge vat en even dreigde de brand ernsti ge vormen aan te nemen, maar de brandweer voorkwam erger door het vuur met de nevelspuit kordaat te bestrijden. De kerkgangers, die om even over half twaalf uit de St. Lo- dewijkskerk kwamen en de drie bak van het gemeentebestuur en een oorkonde van „Exercendo", ging naar de heer D. W. Jansen, die met zoveel overtuigingskracht zijn fruitperscn verkocht had. De andere eerste prijs, een beker, was voor de heer A. C. Ludwig, de standwerker, die schilder- Na afloop werden op het stadhuisbalkon de prijzen uitgereikt. De heer D. W. Janssen (links) ontvangt van de heer J. C. Stoop, voorzitter van de jury (rechts) de zilveren asbak van het gemeentebestuur. Een ander lid van „Exercendo" houdt alvast de oorkonde gereed, terwijl de praeses van „Exercendo", de heer J. W. Naeff (zonder hoed) belangstellend toeziet. Uit het jaarverslag van de Leidse Brandweer over 1953 blijkt, dat tij den» de stormramp de brandweer maar liefst 172 maal ls uitgerukt. Nu betroffen deze activiteiten gelukkig niet altijd instortende gevels of da ken. In vele gevallen moesten slechts een paar dakpannen verlegd of schoorstenen gestut worden. Een en kele maal werd assistentie gevraagd voor woonschepen die door de storm schipbreuk dreigden te lijden. Het gebied, dat de Leidse brand weer uit de brand moest helpen, was 4038 'h.a, groot, waarvan er 1254 h.a. op rekening van Leiden kwamen en schrik niet 2784 h.a. door Zoe- terwoude in beslag genomen werden. Het spreekt vanzelf, dat men in de laatste, breed uitgesmeerde gemeen te alleen met verspreide vuurhaar den te maken had. Het aantal perce len dat voor brand in aanmerking kwam was eind 1953 in Leiden 21.961 en in Zoeterwoude 999. Toch strekte het vuur slechts 111 maal zijn vlammende klauwen naar een van deze bouwwerken uit. Wie echter hoort, dat bijna honderd op trekken alleen lichtelijk geflambeerd onder de douche vandaan kwamen, zal overtuigd worden van de grote spoed en zekerheid, waarmee de Leidse brandweer te werk ging. Sen- satieminnend Leiden heeft zich geen enkele maal kunnen vergapen aan een felle uitslaande brand; wel kon het vuur zijn verwoestend werk vijf keer niet binnen de muren hou den, maar van enig direct gevaar was geen sprake. Verder kwamen er twee scheeps- en 12 buitenbranden voor. Dertig maal moest de brand weer uitrukken om slechts een ge rucht, dat als een lopend vuurtje rondging, te kunnen doven. Boven dien werd vijf maal het ruitje van een brandmelder door de lieve Jeugd ingedrukt. Het aantal alarmeringen, waarbij de ambulancewagens in actie kwa men, bedroeg 795. Dc takelwagen stak af en toe, een in watersnood ge komen paard, een riem onder het hart. Een enkele maal moest zelfs, om het dier uit zijn tuig te bevrijden, een brandweerman het koude water aan den lijve ondervinden. Verreweg het grootste percentage branden werd veroorzaakt door vuile schoorstenen. Een ander groot aan deel in het werk van de brandweer hadden de onbekende oorzaken. Zij slaagden erin veertien maal het wa ter op zich gericht te krijgen. Door mededeelzaamheid van vonken uit pijp of locomotief moest negen maal alarm gemaakt worden. De militai ren hebben dit jaar geen alarmerend vuurwerk afgestoken, terwijl slechts in twee gevallen andere jongelui op geruchtmakende wijze met vuur speelden. Om het vuur met succes te lijf te kunnen gaan, is water van primair belang. Buiten de natuurlijke nattig heid van ons kikkerlandje heeft de brandweer nog de beschikking over 1295 brandkranen. Bovendien zijn er 08 in het uitbreidingsplan opgeno men. Om op de bedreigde plaatsen water te kunnen geven, bezit de Leid se brandweer: twee grote autospui ten, waarvan er een met een nevel spuit is uitgerust, een middelvermo- gende autospuit, drie kleine motor spuiten, een mechanische autoladder en verder nog wat lichter rollend materiaal. De totale lengte van de slangen, waarmee men het vuur kan bezweren, bedraagt 5,722 km. Een lengte dus waarmee men de stad zou kunnen strikken, ofwel de afstand van Leiden naar Warmond en hal verwege terug zou kunnen over bruggen. Burgerlijke Stand Geboren: Hans Nicolaas, zoon van J. van Hal en P. M. Kampman; Albert Dirk, zoon vtn H. J. den Haan en M. J. den Duik; Maria, dochter van J. Eeij en M. E. den Os; Peter Ro land. zoon van P. J. Zwart en E. J. Otten; Adrianus ,zoon van P. J. van den Broek en J. Koet: Frederik, zoon van W. G. A. te Meerman en G. D. Aberson. Overleden: G. E. van den Berg, wed. van Massaar 92 jaar. brandweerwagens luid loeiend over de Steenschuur zagen razen, meen den aanvankelijk, dat er iets heel ergs gebeurd was. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. Op het U.V.S.-teri'ein aan de Was- senaarseweg is gistermorgen tijdens de wedstrijd U.V.S. 4—H.B.S. 2 de 29-jarige U.V.S.'er S. E., wonend in de Evertsenstraat, gevallen. Hij brak zijn rechter onderbeen en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En Zaterdagmorgen om kwart over acht is de 34-jarige betonwerker H. wonend in Öegstgeest, op een bouwwerk aan de Willem de Zwijger laan te Leiden bekneld geraakt tus sen een tast stenen en een balk. Hij kneusde enige ribben, zodat de geal armeerde E.H.D. het nodig vond de man naar het Acad. Ziekenhuis te brengen. Na al dit onprettige nieuws ver tellen we U nu, dat de Ned. Ver. „De Verzamelaar" a.s. Donderdagavond in Bellevue aan de Steenstraat weer een ruilbeurs houdt, toegankelijk voor leden en andere belangstellenden. Er blijkt in Leiden vooral belangstel ling te bestaan voor ansichtkaarten van de stad Leiden, munten, schel pen, suikerzakjes, sigarenbandjes, sportfiguren, stadhuizen en stand beelden. De beide laatste op ansicht kaarten, wel te verstaan. Zaterdag a.s. wordt om half vier in de Boerhaavezalen een tentoon- een zetting van een brokje Traviata en een zetting van het Nonnenkoor. Mogelijk, dat de leider later van transcripties kan afstappen, wanneer de originele muziekliteratuur voor accordeon meer uitgegroeid zal zijn. Met veel toewijding werd er ge speeld. Dat er nog ongelijkheden in toon vorming zich voordeden, te wij ten aan nog niet geheel gelijkmatige verdeling van de ingenomen lucht, is begrijpelijk, aangezien er pas een jaar gestudeerd wordt. Ook kunnen de spelers en speelsters hun aandacht nog meer vestigen op dc dirigent, die op zijn beurt dan weer vrijer kan zijn in het uitbeelden van zijn be doelingen. Ook de begeleidende jon ge pianist legge zich toe op wat meer soepelheid in aanslag en voordracht. De heer Jan van Eylc een Leidse tenor met een mooie draagkrach tige natuurstem, zong een paar lie deren. van de lichte muze; hartelijk toegejuicht door da vele aanwezi gen. Al was de zanger verkouden, zijn zingen leed er niet onder. Als deze heer eens degelijk les nam! Een groep discipelen van 7 tot 12 jaar betrad nu het wat te kleine podium en na elk geslaagd nummer steeg de vreugde onder de belangstellenden ten top. Niet minder dan 5 solisten uit 't jonge volkje speelden op hun beurt zij speelden zelfs een duet en onder deze jongeren waren er. die talent toonden. Wonderlijk, dat jonge kinderen zo'n feeling voor het instrument hebben! Frans Steyn was een van de talentvolle jongeren, die eens voor de radio speelde in een amateurgroep. Na drie jaren les van de heer Lancel, blijkt hij in vaar digheid al heel wat in zijn mars te heoben en muzikaal begaafd te zijn. Na de pauze kwam Con Brio groep B uit met een zestal aardige stukjes, waarbij het rhythmisch effect door wat slagwerk geaccentueerd werd. Nog wat meer contact houden met de dirigent zal de voordracht ten goe- komen. Tot zover hebben wij de uit voering bijgewoond. 'Het program ma vermeldde nog verschillende voordrachten voor solo en ensem ble, waarvan ongetwijfeld evenveel genoten zal zijn als van het eerste gedeelte, dat ruimschoots toegejuicht werd. Na afloop bleef men nog ge- zellig een tijdje bij elkander. J. K. VOORSCHOTEN Anneke Moerkerk won tekenwedstrijd Door „Veilig Verkeer" was een te kenwedstrijd georganiseerd op lande lijk niveau onder de jeugd van de lagere- en v.g.l.o.-scholen. De Sancta Mariaschool aan de Elstlaan heeft nu bericht ontvangen dat Anneke Moer kerk, oud 7 jaar, en leerlinge van de 2e klas, de provinciale prijs gewon nen heeft met de door haar ingezon den tekening. Deze leerlinge heeft hiermede van haar school een prijs van 150,gewonnen en zelf kreeg zij voor haar prestatie een spaar bankboekje met 5,en een diplo- Vrijdag kreeg de tweede klas stelling geopend van schilderijen van i ÜPa" vrl 4- v.rtArianiic t£ daarom een feestelijk tintje. winnares kreeg een mandje mei jonge Nederlandse kunstenaars. De tentoonstelling heet „Start" en is sa mengesteld door dc jury voor de ko ninklijke subsidie voor de vrije schil derkunst. gesteund door het Ministe rie van O., K. en W. STADSICOK. Marktberichten ROTTERDAM, 29 Maart. Vee. Aanvoer 1764 stuks totaal, waarvan 1035 vette koeien, 129 varkens, prij zen: vette koeien 2.803.02, 2.62 —2.82, 2.32—2.60 en varkens f 1.93, 1.91 en 1.87 per kg. levend ge wicht. Vette koeien aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen onveranderd prima's boven notering; varkens aan voer als vorige week, handel redelijk, niet geheed plijshoudend. Laatste Berichten PRINS BERNHARD GENERAAL EN LUIT.-ADMIRAAL. Prins Bernhard, inapecteur-gene- neraal bij de Kon. Landmacht en tot raai van de drie strijdmachtonder delen is bij Kon. Besluit van 20 Maart 1954, met ingang van 30 Maart, benoemd en aangesteld tot luitenant- a'dmiraal bij de Kon. Marine, tot ge- generaal-vlieger bij de Kon. Lucht macht. Luitenant-generaal B. R. P. F. Has- selman, chef van de generale staf, is bij Kon. Besluit van 20 Maart be noemd en aangesteld tot generaal, waarmede de Kon. Landmacht thans drie generaals telt. nl. de Prins der Nederlanden, mr H. J. Kruis en de huidige chef van de general staf. De Prins is thans de enige gene- raal-vlieger en de enige luitenant admiraal in actieve dienst. Paaseieren. Bij nader overleg zal nog worden geregeld op welke wijze de prijs van 150,zal worden besteed. G. H. OOSTERGO WERD DAMKAPIOEN. Door 2 overwinningen op zijn con currenten Weggen en Van Bemme- len is G. H. Oostergo onbereikbaar geworden voor dc overige deelne mers, waardoor hij het kampioen schap van Voorschoten zonder ver- liespunten veroverde, en zich daar mee in het bezit stelde van de door de Damvèren. „D.E.S." beschikbaar gestelde wisselbeker. De strijd .om de tweede en derde prijs in deze klasse is nog niet beslist, al zal de ze alleen nog kunnen gaan tussen G. Weggen, R. Storm en J. van Bem- melen. In de tweede klasse A werd de spannnig vergroot door een onver wachte nederlaag van Rozendaal te gen v. d. Munt. Daar ook H. v. d. Velden een veer moest laten tegen Oosterom, doordat hij niet verder don remise kwam, gaat J. J. v. d. Velden hier aan de kop; laatstge noemde behaalde tegen v. Dieft twee maal de volle winst. In de tweede klasse B. werd het kampioenschap van L. Knol nog even uitgesteld, doordat S. Stolk er in slaagde hem zijn eerste nederlaag toe te brengen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Eerste klasse: S. H. Zitman—R. Storm 02; J. BemmelcnG. H. Oostergo 02. Uitgest. partij: G. WeggonG. H. Oostergo 0—2. Tweede klasse A: C. v. d. Munt J. W. Rozendaal 20; J. J. v. d. Vel denR. v. Delft 20; H. v. d. Vel den—J. Oosterom 1—1; R. v. Delft J. J. v. d. Velden 0—2. Tweede klases B: F. Wouda—S. Stolk 0—2: M. Waaycr—J. Vlekkert 02; L. KnolII. Grüter 20; S. StolkF. Wouda 20; H. Grüter F. Wouda 2—0; S. Stolk—L. Knol 2—0.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3