DE TAMTAMKLOPPER De schadevergoeding aan de Indische oorlogsslachtoffers Twee uur eerder in de Lichtstad Een scherp protest tegen het besluit van commissaris Ook Maastrichtse gemeenteraad kant zich tegen de Zondagswet Sanering koude- grond-tuinderij Misstanden blijken mee te vallen VRIJDAG 26 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer werd giste ren behandeld het rapport der com missie achterstallige betalingen en het voorstel der regering om voor de Indische oorlogsslachtoffers een be drag van in totaal ongeveer 197 millioen uit te keren. De heer DE GRAAF (KVP) noem de de regeringsvoorstellen in het al gemeen redelijk. Hij bepleitte een hoger percentage op de slotuitkerin- gen aan ambtenaren en militairen en stelde voor, de vergoeding voor huisraadschade /oor de in Indonesië verblijvende oorlogsslachtoffers te be palen op de helft van wat hun in Ne derland verblijvende landgenoten ontvangen. Namens de KVP-fractie keurde de heer De Graaf het plan van de rege ring af om een commissie van bij stand. in te stellen uit ambtelijke kringen, die belast wordt met de re habilitatie-uitvoering, op welker uit spraken geen beroep mogelijk zal zijn Hij wenste wel een beroepsinstantie. De heer VAN DF WETERING (CH) achtte de gehele materie van de ach terstallige betalingen ingewikkeld en daardoor een broeinest van onbil lijkheden, discriminatie en twee sladhtigheid. Spr. vond het onjuist, dat de regering, om daaraan te ont komen, een blanco-mandaat vraagt voor een ambtelijke commissie van uitvoering. Naar zijn mening moet de scha de van Indische oorlogsslachtoffers op dezelfde wijze vergoed worden als dit in ons land geschiedde. Hij was verontwaardigd over de maatregel, die beoogt, emigranten de wederinrichtin?skosten te onthouden. Hij vroeg kwijtschelding van de de legatieschulden aan allen, die deze op bona fide wijze kunnen aantonen. Vooruitgang. De heer STUFKENS (P. v. d. A.) noemde de voorstellen een grote vooruitgang en slaakte de verzuch ting, dat veel leed de betrokkenen bespaard gebleven zou zijn, wanneer deze voorstellen vijf jaar eerder ge komen zouden zijn. Ondraaglijk voor het rechtsgevoel noemde spr. het, dat men degenen, die niet bij de overheid geleend heb ben. doch bij particulieren, uitsluit. Hij vroeg de regering een algemene verhoging der laatste rehabilitatie- uitkering voor achterstallige salaris sen, terwijl daarvan de delegatie kwijting zou worden afgetrokken. Dit zou 10 millioen meer kosten, hetgeen spr. geen bezwaar achtte. De heer HAZENBOSCH (AR) wil de bij de wederinriohtingsuitkering de vestigingeis van 1 Januari 1954 laten vervallen en voelde niets voor een ambtelijk toezicht op de beste ding der uitkering. Ten slotte deed spr. een dringend beroep op de regering om verder gaande financiële voorstellen te doen. Deze hogere uitgaven behoeven niet op het budget van één jaar te druk ken. VANAF 23 MEI Met de rechtstreekse dieseltrein verbinding ParijsAmsterdam vice- versa zal op 23 Mei een begin wor den gemaakt. Dit is in Parijs mede gedeeld door de directeur-generaal van de Franse genationaliseerd Actie aan banden gelegd „Loesje" de dupe Het dagelijks bestuur van de NC RV heeft in een schrijven aan de mi- spoorwegen Louis Armand. „De rit nister van Onderwijs, Kunsten en zal twee uur korter duren dan nor maal en de passagiers zal een ma ximum aan comfort ten dienste staan, zodat de reis van zes uur zeer aangenaam zal zijn", zeide Armand. De tarieven zullen liggen tussen die van de eerste en de tweede klas se. De passagiers moeten zich voor deze trein van speciale kaartjes voor zien. In alle compartementen wor den op verlangen van de reizigers spijzen en dranken geserveerd. 1 De trein zal elke dag om 17.43 uur uit Parijs vertrekken en om 23.45 uur in Amsterdam aankomen. Om 13.00 uur vertrekt een trein uit Amster dam en deze is om 19.02 uur in de Franse hoofdstad. In de Kamer In navolging van enkele kleine plaatsen heeft thans ook de gemeen teraad van Maastricht zich met kracht verzet tegen de nieuwe Zon dagswet van minister Beel. In de betreffende motie, die prac tised met algemene stemmen aange nomen werd, wordt verklaard, dat de nieuwe wet leidt tot het belem meren van godsdienstige plechtighe den en het nivelleren van het cultu rele bezit van Limburg. De minister wordt met Idem ver zocht de gemeenteraden en burge- Ei-prijs-dieptepunt Met Pasen op peil? De prijsdaling van eieren, welke einde vorig jaar begon, heeft zich zij het met verschillende schomme lingen tot nog toe voortgezet. Waren in December de prijzen na een vrij flinke daling altijd nog behoorlijk hoog, thans zijn ze bepaald laag als gevolg van het feit, dat de export mogelijkheden erg beperkt zijn. Op 5 November j.l. werd op de Barneveldse markt voor grote eieren algemeen 21,40 betaald (kiloprijs 3,40), terwijl de prijzen voor hen- neneieren uiteenliepen van ƒ15, tot 18,(kiloprijs f 3,05). Op 24 December werd voor de grote eieren nog algemeen 15,75 per 100 stuks betaald (kiloprijs f 2,47) en. voor de hermeneieren 12,10 (kilopr. ƒ2,16). Betekende dit reeds een aanzienlijke daling, ze wordt nog in de schaduw gezet door die van de laatste weken. Gisterochtend werd te Barneveld voor de eieren algemeen slechts f 10.40 per 100 stuks eieren van 61 gram betaald (kiloprijs 1,70), wat betekent, dat de eierprijzen vergele ken bij November met ongeveer de helft zijn teruggelopen. Wanneer de volgende maand dei export weer zal stijgen, zullen de prijzen ongetwij feld weer oplopen. VOORZITTER KAB. SPREEKT VOOR WERKGEVERS Woensdag heeft de Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom Den Bosch een besloten vergadering gehouden, waarop de heer Middél- huis, voorzitter van de K.A.B. heeft gesproken. Op openhartige wijze be handelde de heer Middelhuis de drin gende noodzaak van eenheid tussen de Katholieken en wel in het bijzon der tussen de Katholieke werkne mers en werkgevers. Bedoeling der vergadering was beter begrip voor elkanders situatie bij te brengen. Minister Mans-holt deelde gisteren in de Tweede Kamer mede, dat als de moeilijkheden voor de koude- g^ondtuinders, die niet voldoende af zet kunnen vinden voor de bewaar- kool, te groot worden, de Regering stappen zal ondernemen om door sa nering betere toestanden te scheppen. Plannen in die richting worden reeds met de organisaties besproken. De maatregelen zouden moeten lijken op de voorzieningen, die vorig jaar voor de vruchtboomteelt zijn getroffen. MELKVOORZIENING DOOR SANERING IN VERDRUKKING. In antwoord op desbetreffende vragen geven B. en W. van Nieuwer- Amstel toe, dat door de melksane- ring een behoorlijke voorziening van de bevolking met melkproducten Nieuwer-Amstel ernstig in de ver drukking is geraakt. Voorts delen zij mede, dat reeds overleg is gepleegd met het bestuur der melkslijtersvereniging om te ko men tot een vrije keuze uit drie slij ters per wijk. Ook dient volgens het college meer rekening te worden ge houden met de wensen der bewo ners in zake bepaalde producten. Het in feite overlaten van uitein delijke beslissingen in zake de melk- sanering aan de melkleveranciers achten B. en W. voorts ook onjuist. In een speciale vergadering van de leden der Vereniging van Melkslij- xers zal worden beslist of aan de wensen van B. en W. zal worden te gemoetgekomen. TWEE KONINGINNEN NAAR HUIZEN. Omtrent het programma voor het staatsbezoek, dat het Deens konink lijk paar in April a.s. aan Neder land zal brengen, kan worden ge meld, dat H.M. koningin Juliana op Woensdag 28 April in de namiddag, vergezeld van H.M. de koningin van Denemarken, een bezoek zal bren gen aan het instituut voor onder wijs van blinden te Huizen, Noord- Holland. meesters ruimere bevoegdheid verlenen om de wet plaatselijk aan te passen. En Limburg staat niet alleen met zijn wensen en verlangens: De grie ven van het Zuiden hebben de Tweede Kamer bereikt, waar de heer Maenen aan minister Beel schrifte lijk gevraagd heeft, of de minister bereid is een aanvulling op de Zon dagswet te bevorderen, waarin wordt bepaald, dat bepaalde gebruiken en tradities buiten de wet vallen en dus geoorloofd zijn. Gemoedelijke stad Wetenschappen protest aangetekend tegen het door deze omroepvereni ging ontvangen schrijven van het bureau van de regeringscommissaris voor het radiowezen waarin, zoals gemeld, ook het vermelden van na men van personeelsverenigingen in de verantwoording van gelden bij de radioactie voor „Loesje" als reclame werd gekenschetst. In het hoofdartikel van de omroep- gids, die deze week verschijnt, wijdt de voorzitter van de NCRV. mr A. B. Roosjen, aandacht aan deze zaak. Hij schrijft o.a,: „De NCRV had zelf maatregelen genomen om te voor komen dat het verwijt van reclame maken zou kunnen opduiken. Dit gevaar kennende werden de schen kers zelf niet voor de microfoon toe gelaten, maar geschiedde de verant woording der gelden door onze me dewerkster mevr. Koen. Onaangename bevoogding. Wanneer men dit weet kan men begrijpen dat het schrijven, dat de directie der NCRV ontving, voor ons het karakter heeft van een onaange name bevoogding ener omroeporga Vrouwelijke politie in Arnhem? De Arnhemse politie heeft qns hart gestolen. Arnhem is namelijk de gemeente waar de minste bekeu ringen worden gegeven. De hoofd- commisaris, de heer C. Borstlap, heeft verklaard meer baat te zien in een gevoelig toespraakje, dan in de straffe hand der wet. Wanneer er by elke verkeersovertreding een proces verbaal geschreven moest worden zou een politieman er in een uur zo veel kunnen maken dat hij de rest van de week nodig had om ze uit te werken. Verder meende de heer Borstlap, dat voor de paedagogisch- sociale afdeling de aanstelling van vrouwelijke agenten wenselijk zou zijn. nisatie, die zich haar verantwoorde lijkheid volkomen bewust is. Dat gewaakt wordt tegen reclame in de aether heeft onze instemming. In vele landen kan men opmerken hoe dikwijls het programma beïnvloed wordt door commerciële doeleinden. Wij kunnen echter niet inzien dat de NCRV in haar uitzending van 4 Maart buiten de schreef is gegaan. Om deze reden heeft het dagelijks bestuur der NCRV in een schrijven aan de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen uitdrukking gegeven aan zijn ontstemming over dit naar zijn mening ongemot'veerde ingrijpen." Mr Roosjen besluit dit artikel met: „Een heel belangrijk ding is: dat „Loesje" niet de dupe wordt van de stap die de regeringscommissaris voor het radiowezen meende te moe ten doen". Minister Staf: Geen Ned. productie van „geleide projectielen" In een bijeenkomst van het de partement Groningen van de maat schappij voor nijverheid en handel heeft de minister van Oorlog, ir C. Staf, meegedeeld dat de productie van geleide projectielen in Neder land grote moeilijkheden met zich mee zal brengen. Andere landen zijn ons hiermee reeds voor geweest en aan de pro ductie moet veel studie en onderzoek werk vooraf gaan. Deze projectielen hebben nu een actie-radius van 600 tot 27000 meter. \\/e nouaeri ons op de hoogte, aldus minister Staf, die wel een mogelijk heid zag deze projectielen in Neder land in licentie te gaan bouwen. On ze Nederlandse electronische indus trie zal hierbij een belangrijke bij drage kunnen leveren. Minister Staf twijfelde er niet aan, dat de bondgenoten Nederland de beschikking zullen geven over gelei de projectielen. Het hamp te Hummelo Cals protesteert Naar aanleiding va nde geruchten, die over het Rijks jeugdkamp „De Tol" te Hummelo de ronde doen, i heeft Minister Cals een verklaring „ST. RAFAEL" OVER LONEN VAN afgelegd ivaarin gezegd wordt, dat HET SPOORWEGPERSONEEL %SS^S^J^SSS£ iZTn 'nader onderzoek echter heeft uitge- De bedrijfsgroep Spoorwegen van j Wezen, dat het gehele geval wel wat de Nederlandse Katholieke Bond van opgeschroefd is. ziet de minister geen Vervoerspersoneel St. Rafaël hield gisteren een besloten bijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Rond 250 afge vaardigden uit alle afdelingen waren tegenwoordig. De agenda vermeldde twee punten, die ih het brandpunt der belangstelling staan: a. de nood- positie van het spoorwegpersoneel; b. de aanstaande herziening van het reglement Dienstvoorwaarden. Van bestuurszijde werd een overzicht ge geven van de voorbereidende bespre kingen sinds Augustus van het vorig jaar, alsmede van de verzamelde ge gevens uit vergelijkbare objecten uit het particuliere bedrijfsleven en de o\ erheidssector. De conclusie, waar toe men kwam is, dat de lonen van het rijkspersoneel reeds enige tijd zijn achter geraakt en dat de onre gelmatige arbeid, zoals late diensten, nachtdienst en dienst op Zon- en feestdagen bij de N. S. onvoldoende wordt gehonoreerd. De discussies, die verscheidene uren duurden kunnen in één zin worden samengevat: ster reden om verdere maatregelen tegen de kampleiding te nemen, dan de mededeling van zijn standpunt. Een journalist van de „Telegraaf" heeft hierop een bezoek aan het kamp gebracht en de inlichtingen, die hem daar verstrekt werden, stelden de zaak wel een beetje in een ander licht. Moeilijk. Het kamp krijgt jongens onder zijn hoede, die moeilijk op te voeden zijn en die in overleg met ouders tijde lijk in een jeugdkamp geplaatst wor den. Vooral in het begin zijn de kna pen nogal ondisciplinair, doch nader- hand passen zij zich meestal bij het kampleven aan, dat voor deze jon gens uit de grote stad een zeer spe ciale bekoring heeft. Noodzakelijk. Nu leven de jongens daar in groe. ke drang naar betere betaling. Hetpen van ruim tien man, die onder tot dusver gevoerde beleid van hetcontrole staan van jongomensen. bestuur van de bedrijfsgroep Spoor- Vooral in het begin worden er door wegen van de Bond werd goedge- deze jongens van omstreeks 12 jaar, keurd. wanneer zij 's avonds moeten gaan (38) slapen, nogal veel minder nette praatjes gehouden. Om dit tegen te gaan zijn soms strafmaatregelen no dig,' want de jongens zijn meestal nog niet voor een goe dwoord vat baar. Fors. De jongemensen, die met de con trole belast zijn, komen dikwijls juist uit militaire dienst en de maatrege len, die zij dan nemen, zijn soms in derdaad wat fors. Naar aanleiding van het geval met de Amsterdamse jongen, die na een verblijf in dit kamp naar het zieken huis moest, vertelde de kampleiding, dat het knaapje al tijdens zijn ver blijf in het kamp ziek geworden was. Hij had tijdens het voetballen een trap gekregen, waardoor hij in het ziekenzaaltje terecht kwam. Nadat hij thuis een paar maanden in bed gelegen had, werd in het ziekenhuis gewrichtsrheuma gecon stateerd. Symbolisch. e jongen had inderdaad tijdens zijn verblijf in het kamp enkele uren voor straf in een vertrekje moeten zitten, waar een stenen vloer is, doch het valt te betwijfelen of deze maat regel de ziekte tot gevolg heeft ge had. Het nachtelijk douchen had méér een symbolische betekenis: Wanneer de jongens in bed hun mond niet wilden houden, werden zij naar het waslokaal gedirigeerd waar zij zich „schoon moesten wassen". HET PROBLEEM VAN DE WOONWAGENBEWONERS. In de Eerste Kamer is gisteren de begroting voor Maatschappelijk Werk behandeld en goedgekeurd. In zijn beantwoording van de spre kers deelde minister Van Thiel mede, dat de oprichting van een Gezinsraad binnenkort in de Ministerraad zal worden besproken. De heer SCHUURMANS (K.V.P.) betreurde het, dat er nog steeds geen wettelijke regeling was voor het pro bleem van de woonwagenbewoners. De minister stelde zich op het stand punt: eerst zorgen, dat er maatschap pelijk werk in de kampen voor woon wagenbewoners kan worden gedaan. Gezien de onmacht en soms ook de onwil van de gemeenten is dit nu nog niet mogelijk. Daarna zou de minis- ter pas met wettelijke regelingen wil len komen. De heer VAN LIESHOUT (K.V.P.) was het daarmee niet eens. „Het woonwagenvraagstuk", zei hij, „is in de kern een katholiek vraagstuk". Het had volgens hem geen zin thans voorzieningen te treffen in de kam pen, wanneer men niet in staat is de mensen voor langere tijd aan de kam pen te binden. „Als het voorjaarszon netje komt, trekken ze er uit; de scholen en kerkjes lopen leeg en de onderwijzers staan zonder werk". De minister, was bereid de zaak nog eens^ te bezien, maar hij bleef van mening, dat er eerst een bepaalde basis voor he tvverk gelegd moet wor. den. Daarom heeft de minister het gesubsidieerd. DE BESLISSENDE r RONDE Door Percy King 38) „Laat ze in haar sop gaar koken!" zei ze geërgerd. „Nog nooit heb ik zo'n ondankbaar wezen ontmoet!" Cullingwood glimlachte vaag en keek Roberta Falkner na. Zij liep Ranelagh Road af, in tegenoverge stelde richting als hij verwacht had. Haar pas was te vlug, om het wan delen te noemen. Alles wees er op, dat het meisje naar een welomlijnd plan handelde. Eensklaps had Keith zijn besluit genomen, zette de pas erin en volgde Miss Falkner, er zich niets van aantrekkend, of zij het wel licht onaangenaam vond. Hij haalde haar in en weldra was het hem dui delijk, naar welk plan zij te werk ging. Op de hoek van Cumberland Street opende zij de deur v^n een ga- 'rage, verdween in het gebouwtje en reed even later een auto naar buiten. Cullingwood deed haar stop pen, leunde met de armen in het ge opende raampje. „U ziet, dat mr. Hui bert woord ge houden heeft en zorgde dat u Raffil's huis verlaten kon", zei hij. „Hebt u misschien een boodschap voor hem? Ik zal ze met genoegen overbrengen" „Geen 'boodschap", antwoordde zij stroef. „Als er één was, zou ik er heus zelf wel voor kunnen zorgen." „Waar gaat u heen? Bent u er ze ker van dat u niet opnieuw in moei lijkheden komt?" „Waar ik nu heenga, zal ik niet in moeilijkheden komen. U zoudt beter doen, u nu maar verder met uw eigen belangen bezig te houden en daarbij terdege uit de ogen te kij ken. Ga van dat raampje weg; ik heb u niet gevraagd, me te volgen. U 'bent abuis, als u denkt, weer een partijtje te kunnen knokken". „Ja?" glimlachte hij. „Ik weet het zo net nog niet!" „En u moet er niet op rekenen, dat u altijd te doen krijgt met tegen standers zoals daarstraks met een onbehouwen detective, een vetge meste butler, een diefachige advo caat en een misselijk klein kereltje, zonder één spier. Daar hebt u het he le stel op een plaatje." Miss Falkner maaikte aanstalten tot vertrek. „Het doet een mens goed, als hij constateren mag, dat de dankbaar heid de wereld nog niet uit is", zei Keith sarcastisch. „Dankbaarheid?" Roberta Falkner lachte op een onaangename manier. „Waarvoor? U hebt uw werk gedaan en bent er voor betaald. Of anders krijgt u uw honorarium morgen wel; het geld is goed. Vorder hebt u niets te reclameren. Ga op zij, of...." Tegelijkertijd gaf zij vol gas. De wagen sprong vooruit; het scheelde niet meer dan een haartje, of Cul lingwood was in onzachte aanraking met de treeplank gekomen. Hij voel de, hoe Margaret hem beet greep en hem op het nippertje voor een aan rijding wist te behoeden. „Een zeldzame schat van een kind!" zei hij met een grijns. „Als het aan mij ligt, mag Raffill haar hebben met huid en haar!" „Ik vind vechtpartijen verschrik kelijk," bekende Margaret, „maar toch kan ik niet anders zeggen, Keith of je hebt het er schitterend afge bracht!" „Roberta Falkner is het in dat op zicht niet met je eens", grinnikte Keith. „Volgens haai* heb ik feitélljk niet meer gedaan dan een seniel stel letje afgestraft." i „Ze is een vlerk." Margaret legde een arm In die van Cullingwood en gaf hem een druk je van verstand houding. „Hemeltje ik beklaag de stakkers, die het met mijn compag non aan de stok krijgen! Jij pakt ze niet direct met fluwelen handschoe nen aan, zeg!" Zij liep even zwij gend naast hem voort. Toen: „Nu hoop ik maar één ding dat je niet te veel kruit ineens verschoten hebt Ik voor mij ben erzeker van, dat we wel nader van dat dametje zullen ho ren. De voorstelling is nog niet afge lopen Keith dit is maar de pauze na het eerste bedrijf. Joostr mag we ten, hoeveel bedrijven nog volgen! Misschien komen we er dan ook ach ter, waar dat stelletje op uit is. Tot nu toe heb ik er geen hoogte van ge kregen." Zij wandelden langs het huis dat ze even tevoren verlaten hadden. Met onverschillige blik nam Cul lingwood het op. Het enige verschil met een half uur geleden 'bestond hierin, dat thans overal volop licht brandde. In de taxi zei hij tot Margaret: „We zullen eens uitvissen, compagnon, wie en wat Roberta Falkrier is. De Benjamin Raffill, die haar in zijn j huis vasthield, is wel degelijk de Raffill, die een jaar of wat als secre taris van mijn oom een zuur 6tul: 'brood verdiend heeft. In het eerst dacht ik, dat hij me ook herkende. Ik merkte, dat ik hem bekend voor kwam; maar me thuisbrengen kon hij blijkbaar toch niet. Met mij stond het er direct anders voor. Ik ben be nieuwd, Peg, welke belangengemeen schap tussen hem, Oakton en Carline bestaat. Niet veel edels in ieder ge val. Daarom geloof ik, dat je gelijk hebt, cn we nog niet aan het laatste bedrijf toe zijn. Wat zal het worden drama of blijspel? Afwachten!" Hij legde een hand op die van het meisje. „Omdat het eerste optreden van je compagnon je niet is tegen gevallen, zullen we de geanimeerde avond met een bescheiden soupertje besluiten." „Van de honderd pond, die we nog riet ontvangen hebben? Daar komt niets van!" protesteerde Margaret met kluchtige verontwaardiging. „Een privé verspilling van mijn kant! Ik voel me gedrongen, een dankoffertje te brengen, dat ze me op Ranelagh Road nog niet bij elkaar behoeven te vegen!" Keith lachte zachtjes. „Als die Hyden niet zo'n ongelukkig platte kokkerd had gehad was hij er ongetwijfeld genadiger afgekomen! Het ding heeft me van het eerste ogenblik af geïrriteerd. Nu zit er niet veel anders op, dan dat hij zich een nieuw exemplaar laat aanmeten! Wat zijn uiterlijk schoon betreft, kan hij er nooit op achteruit gaan!" XV De volgende morgen was Culling wood tijdig op Warwick Place pre sent. Zo'n beetje detective spelen vond hij achteraf niet kwaad, waar het toeval hem zulk een bijzonder charmante compagnon bezorgd had. Margaret wees hem een stoel en ging door met tikken. „Analytisch verslag van de span nende gebeurtenisssen van gister avond", legde zij hem opgewekt uit. „Dit beloofde mijn eerste belangrijke geval te worden en al tikkend ben ik zowaar tot de conclusie gekomen, dat het tot nu toe helemaal jou ge val blijkt te zijn. Ik wil van het be gin af mijn aantekeningen bijhouden O ja, dat is waar ook! Mr. Hulbert heeft een cheque van honderd pond gestuurd met het stuk van Miss Falk ner, waarin ze verklaart, dat alles, wat op Ranelagh Road mocht voor vallen, voor haar verantwoording komt," (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5