Generaal Naguib over de Revolutionnaire Raad S SSSSSé tgSSKSSHS Revolutie wordt in Juli geliquideerd Van spionage beschuldigd Rusland verklaart Oost Duitsland onafhankelijk Dienstplicht in Duitse Grondwet goedgekeurd S)e ÊekiaeSoti/fca/ttf VRIJDAG 26 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13153 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w», f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 OVERHEID EN HUMANISTISCH VERBOND H. NIET uit onverdraagzaamheid, maar juist uit verdraagzaamheid zijn we in hetvoorgaand overzicht, aan de hand van het rapport-Van Melsen, tot de mening gekomen, dat de overheid verstandig zou doen niet zo overhaast aan de eisen en aan spraken van het Humanistisch Ver bond gehoor te geven. Het jonge ver bond heeft zowel naar inhoud als omvang, nog te weinig om het lijf. Wijs beleid zo.u het zijn, het eerst een proeftijd te gunnen om te kun nen constateren op het in behoeften van een heel wat grotere volksgroep dan het beperkte ledental van het Verbond voorziet en of het deze, in dien aanwezige, behoeften vermag te vullen óf dat het de hongerenden hongerig en onbevredigd, laat. Voor het H. V. mag geen andere, geen meerdere en ook geen mindere, maatstaf gelden dan voor het overi ge maatschappelijk werk wordt aan gelegd, namelijk dat allereerst worde bewezen, in de vrije maatschappij, dat het „in een werkelijke behoefte voorziet en dat het over de nodige geestelijke en materiële krachten be schikt om werkelijk te kunnen ver zorgen". DE kwestie, of het Humanistisch Verbond op één lijn gesteld kan worden met de Kerkgenootschappen, kan in dit verband buiten beschou wing worden gelaten. Er zullen er maar zeer weinigen zijn, in ons ver draagzame land, die het recht van het H. V. of van welke andere le- vensbesc'houwende gemeenschap om zijn denkbeelden in de vrije maat schappij te verkondigen aan banden zouden willen leggen, mits zij zich, in de terminologie van de Grondwet „houden binnen de palen van ge hoorzaamheid van de wetten van de. Staat", waarop „de Koning" toe ziet. Eveneens zullen er slechts wei nigen bezwaar tegen maken, dat een aanhanger van het Hum. Verbond, die b.v. in de gevangenis vertoeft, daar de raadsman van het verbond kan verzoeken. De discussies, welke in het parlement hebben plaats ge had over een gelijkberechtiging van kerk en levensbeschouwelijk genoot schap waren reeds bij voorbaat tot onvruchtbaarheid gedoemd, omdat men iemand, die geen godsbesef heeft of meent te hebben, onmoge lijk kan aanpraten dat godsdienst van hoger orde is dan een wijsgerige mensheids-beschouwing. Een bewijs voering op die basis gaat langs hen he-n In het rapport-Van Melsen wordt met instemming een beschouwing van dr. E. Brongersma in het Maand blad van de Partij van de Arbeid aan gehaald, waarin deze betoogt, dat de eis, dat kerken en humanistisch le vensbeschouwelijk verband voor de staat gelijk zullen zijn, hierop neer komt: „dat de staat zich op huma nistisch standpunt zal stellen". Dat acht de socialistische schrijver in strijd met het algemeen welzijn: „In het Nederlandse volk nemen de kerken, naar inzicht van de grote meerderheid, een aparte plaats in" en het gaat dus niet aan, dat de staat toegeeft aan een eis van een groep (i.e. het H.V.) die „een kleine min derheid vormt". Dat deze kleine minderheid in het staatsbestel haar principes als een eis opdringt aan de (gevolgelijk) grote meerderheid komt ons voor als een onverdraagzaamheid, voor welke de godgelovigen niet verdraagzaam behoeven en niet behoren te zijn. PEN punt, dat van ogenblikkelijk practisch belang ia, betreft de subsidie-aanvrage van het Humanis tisch Verbond voor haar geestelijke verzorging en maatschappelijk werk. Het rapport-Van Melsen geeft daarvoor het reeds weergegeven ad vies, dat H. V. eerst maar eens moet tonen, dat voor veel verzorgingswerk doet en dat daaraan grote behoefte blijkt te bestaan, alvorens het een beroep op de overheid doet om steun. Het merkt kalmpjes op: „Zulks is al tijd in het maatschappelijk werk het geval geweest". Het rapport be vreemdt het daarom, dat de vereni ging „Hhmanitas" (welke o.a. een Stichting Kindertehuizen omvat) in sommige gemeenten maar onmiddel lijk om subsidie voor maatschappelijk werk aanklopt „terwijl er vrijwel nog niets gepresteerd wordt", en dat die eis, gelijk in het Limburgse dorp Waubach is geschied, ook aanstonds wordt ingewilligd! FENZELFDE practisch standpunt (even ter zijde gelaten de princi piële afwijzing van de humanistische levensbeschouwing) neemt het rap port in met betrekking tot de ver zorging door het H. V geëist in het leger, de gevangenis en de D.U.W.- kampen. In het vrije maatschappelijk leven behartigen de kerken „reeds zeer lang, op zeer ruime schaal, en voor het overgrote deel uit geheel eigen stoffelijke middelen" de gods dienstige verzorging en zij hebben dus enig recht van spreken als zij van de overheid vragen, dat deaje mede steun verleent aan de godsdienstige verzorging van die personen, „die door de overheid zelf aan het vrije maatschappelijk leven onttrokken zijn en binnen organieke velbanden zijn geplaatst"'. Aan deze vézorging Bezetting Dien Bien Phu hanhaaft zich Twee jaar na de afzetting van Faroek President Naguib heeft een streep gezet onder de Egyptische revolutie, die begon op 23 Juli 1952 met de afzetting van koning Faroek. Hij heeft aangekondigd, dat de toen gevormde revolutionnaire raad op 24 Juli a.s. zijn bevoegdheden zal overdragen aan een vrijelijk gekozen constitutionele ver gadering. Twee gespannen bijeenkomsten van de raad der revolutie, welke urenlang duurden en in een crisissfeer verliepen, gingen vooraf aan de be kendmakingen van Naguib, die een terugkeer betekenen tot democratische bestuursvormen en daarenboven een overwinning van Naguib zelf op zijn grote tegenspelers in de raad: vice-premier Nasser en de minister van voor lichting, majoor Salem, die beiden voorstanders zijn van een voortzetting d©r militaire regering tot een later tijdstip. zouden uittrekken en „in de politiek" zouden gaan.) Q Op 19 Juni zullen „volkomen u vrije" verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering worden gehouden, die op 23 Juli bij een zal komen. De daarop volgende dag zal de 12 leden tellende Raad der Revolutie ontbonden worden en zijn bevoegdheden overdragen aan de grondwetgevende vergadering, han gende de verkiezing van een presi dent. Dit zal geschieden „door het volk, middels de grondwetgevende vergadering". A Niemand zal uitgesloten worden van zijn politieke rechten. (De Raad der Revolutie had eerder verklaard, dat bepaalde politici uit de oude tijd hiervan wél uitgesloten zouden worden). C Alle politieke gevangenen zullen weldra vrijgelaten worden, ten- er speciale beschuldigingen POLITIEK LEVEN WORDT HERSTELD. Volgens de bekendmakingen van generaal Naguib is het volgende be sloten: 1 Alle politieke partijen, met inbe grip van de Wafd en de fanatieke Mohammedaanse Broederschap, zullen worden hersteld. 2 De officieren-leden van de Re volutionnaire Raad zullen geen politieke partij vormen. (Nasser e.a. hadden eerder deze maand ver» zekerd, dat zij hun officiersj assen is wie zal het ontkennen! gro te behoefte gebleken. Deze eigen werkzaamheid der kerken en de be hoefte er aan overziende, deze verge lijkend met wat het H. V. presteert en bestrijkt, draagt het rapport als zijn overtuiging uit: „dat verschil lende van de reeds geschonken faci liteiten aan het Humanistisch Ver bond en aanverwante organisaties sterk overdreven zijn". Daarbij wordt herinnerd aan de moeite en financiële offers,welke b.y. de Katholieken zich getroost hebben om. 49 militaire te huizen uit eigen beurs te bouwen, alvorens zij (met meer dan één mil- lioen schuld) om bouwsubsidie voor 7 tehuizen bij de nieuwe kazernes vroegen. Dat verzoek werd ingewil ligd, maar voor het Humanistisch Thuisfront (ofschoon „het nog vrij wel niets gepresteerd had") werden op de begroting, onder de benaming „andere militaire tehuizen" twee bouwsuhsidies toegekend. Het rap port slaakt de uitroep: „De verhou dingen zijn hier toch wel enigermate zoek!" Vergete men niet, dat het H. V. 9000 leden telt op een bevol-1 king van bijna 11.000.000 zielen! Het is helaas maar al te waar, wat de humanist Evert Vermeer een half jaar geleden constateerde, dat het godloze humanisme van het H. V. „gelukkig krachtige steun van de overheid" ondervindt. Ook ten aan zien van de D.U.W -kampen komt het rapport tot de conclusie: „dat de overheid meer dan verantwoord was aan het Humanistisch Verbond ruim te heeft gegeven". Wat gevangenis sen betreft, geven de cijfers aan dat „de inschakeling ^an het H. V. vrij wel volslagen overbodig is", doch onder leiding1 van minister Donker is een werkmethode tot stand geko men die de plaats van de kerkge nootschappen in ons volk op meer bevredigende wijze dan in leger en kampen tot recht en gelding brengt. AL met als is het met de gepor teerdheid van de overheid voor het Humanistisch Vebbond een wonderlijk geval. De overheid be hoort zich in 't algemeen niet te mengen in 't recht van iedere Neder lander naar eigen levensbeschouwing te leven, maar het is, om een reeds gebruikte uitdrukking uit het rap port-Van Meizen over te nemen, sterk overdreven dat van overheids wege in zo ruimte mate steun en me dewerking wordt verleend aan het Humanistisch Verbond alsof dat op één lijn staat met de kerkgenoot schappen (wat het naar de opvat ting van de grote meerderheid des voiks niet doet), alsof 't in de geeste lijke verzorging van het onkerkelijk volksdeel voorziet, wat in feite niet het geval is, en door de overheid ook niet mag gepropageerd en aange moedigd worden. Het speciale huma- nisme-van-het-IIumanistisch Ver bond is stellig in zijn godloosheid. Met inspuiting van dit nihilistisch serum de nihilistische tendenzen in sommige (lang niet van alle) buiten kerkelijke volksgroepen te willen ge nezen, is een waagstuk waarvan de psychologische wetenschap in het gunstigste geval geen beterschap kan verwachten. Men make, met steun en medewerking van de overheid, het buitenkerkelijk volksdeel niet tot een soort proefobject. Ï"\E overheid doet er beter aan, op gronden in het rapport-Van Mei zen ontvouwt, gereserveerd te staan tegenover de activiteiten van het Hu manistisch Verbond en voorhands een, overigens normale, afwachtende houding aan te nemen. Zonder dat de overheid zich partij stelt, kan zij het H. V. de gelegenheid laten te to nen, wat het in de practijk waard is. Dat bewijs hebben ook de kerkge nootschappen moeten leveren en er is geen reden nu hot uitsluitend en al leen voor het Humanistisch Verbond op deze beproefde gedragslijn een uit zondering te maken. en de uiteindelijke macht zou blij ven bezitten, totdat een Grondswets- ontwerpt zou zijn opgesteld en zijn deugdelijk bewezen zou hebben. i Zoals de zaken nu liggen verte genwoordigt de bekendmaking een volledige overwinning van Naguib op de 11 andere leden van de raad, die een veel langzamere terugkeer tot de democratie voorstonden, om- j dat zij van tè spoedige vrije verkie zingen een „come back" der oude politici vrezen. De twee zittingen van de raad zijn i dan ook in de grootste spanning ver lopen, al kent niemand détails. Na- guib's grootste tegenspelers, Nasser en Salem, waren bij de eerste zitting niet aanwezig, doch de- tweede, die tenslotte het communiqué opleverde, woonden zij wél bij. Vier leden van de Amerikaanse ambassade te Moskou, van wie er drie assistent van de militaire at taché zijn, terwijl de vierde de rang van sergeant-majoor bekleedt, zijn er gisteren in een Russisch blad van beschuldigd spionnage te hebben be dreven tijdens een treinreis naar Wladiwostok. De reis werd verleden jaar Septem ber gemaakt, maar de beschuldiging werd eerst gisteren gepubliceerd. Een tegen hen zijn ingebracht. (Er zijnreden daarvoor werd niet opgege- plm. 400 politieke gevangenen, be-1ven- horénd tot alle richtingen, zoals Wafd en Moh. Broederschap.) De grote verrassing. De grootste verrassing van deze be kendmakingen schuilt hierin, dat de Raad der Revolutie zijn bevoegdhe den zal overdragen aan de Grond wetgevende Vergadering, want toen Naguib na zijn tijdelijke afzetting-in ere hersteld werd, gaven Nasser en andere leden van de raad te kennen, dat de raad zou blijven voortbestaan De beschuldiging is uitgebracht op dezelfde wijze als in het verleden bij dergelijke incidenten gebruikelijk was, namelijk in de vorm van een ingezonden brief aan de rqdactie van krant, in dit geval het orgaan van de Russische vakbonden, genaamd Trud. De briefschrijver is G. Harin, een employé van de Transsiberische spoorwegmaatschappij, welke de verbinding tussen Moskou en Wla diwostok onderhoudt. Ook radio- Moskou heeft aan zijn beschuldi ging ruchtbaarheid gegeven. De Sovjet-troepen zullen evenwel „tijdelijk" blijven De Sovjet-Unie heeft Donderdag de beëindiging van het bezettingsregiem in Oost-Duitsland aangekondigd en Oost-Duitsland tot een souvereine staat met vrijheid van handelen op binnen- en buitenlands gebied verklaard. De Sovjet-troepen zullen „tijdelijk" in Oost-Duitsland gestationneerd blijven, aldus een officiële Russische verklaring. Gezegd werd, dat de Sovjet-Unie slechts de functies zou blijven uitoefenen, welke verband houden met het verzekeren van de veiligheid en voortvloeiend uit de verplichtingen van de vier-mogendheden-overeenkomst over Duits land, die in 1945 te Potsdam gesloten is. „De Duitse Democratische Republiek zal de vrijheid krijgen om zelf be sluiten te nemen over haar binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden inclusief de kwestie van betrekkingen met West-Duitsland." PROPAGANDA-TRUC. treft, die onder de volledige souve- reiniteit van de Oostduitse regering Politieke kringen in Bonn zijn vallen en dus alleen met haar be- geenszins verrast door het besluit sproken kunnen worden, van de Sowj et-Unie. Men ziet in deze Men gelooft in Bonn niet, dat de Russische geste een nieuw bewijs, dat verlenging van deze nieuwe rechten de Sowjet-Unie op het ogenblik geen in feite grotere zelfstandigheid voor echte belangstelling heeft voor een Oost-Duitsland betekenen. van de Oostduitse regering door de Westelijke landen te komen. Nadat de Sowjet-Unie op de Berlijnse con ferentie en daarna reeds alles in het werk heeft gesteld om te trachten de Oostduitse machtebbers rechtstreeks te betrekken in de discussies over Duitse problemen en haar daardoor een de facto-erkenning te bezorgen,1 wordt deze stap gezien als een vol-1 komen logische consequentie. De Sowjet-Unie tracht, naar de opvat ting van politieke waarnemers in Bonn, met deze stap opnieuw Oost- Duitsland „salonfaehig" te maken. Het valt op, dat zij er kennelijk prijs op gesteld heeft deze stap nog te doen vóór het begin van de confe rentie van Genève. Verdere pogingen van de Weste lijke geallieerden om een discussie j over de verbindingen tussen de bei de delen van het land te openen, zullen thans zeker afstuiten op de Russische stelling, dat het zaken be- De zware strijd om Dien Bien Phu, de Indochinese stad, die wordt belegerd nammese troepen, die de stad, welke totaal geïsoleerd is, verdedigen, krijgen nammese troepen, die de stad, welke totaal geïsoleerd, verdedigen, krijgen aanvulling van voedsel en manschappen vanuit de lucht. In allerijl wordt gewerkt aan het aanleggen van versterkingen en het graven van loopgra ven, teneinde de verdediging izo sterk mogelijk te stellen. Zelfs onder hevig vijandig geweervuur gaat het graafwerk voort. Althans voorwaardelijk In tegenstelling met hetgeen giste ren verwacht werd heeft de Weste lijke Hoge Commissie te Bonn het amendement op de Westduitse Grondwet, waardoor het aan de rege ring van kanselier Adenauer wordt toegestaan het land te herbewapenen en de dienstplicht in te voeren, wel goedgekeurd, maar onder zekere voorwaarden. "Dezé voorwaarden houden in, dat het amendement pas van kracht zal worden, wanneer het verdrag voor het Europese leger, de aanvullende protocollen en de „Conventies van Bonn" (waarbij aan West-Duitsland volledige souvereiniteit wordt ver leend) door alle betrokken landen zijn goedgekeurd. Dit laatste is een concessie, die de Fransen van de Amerikanen en En gelsen hebben verkregen, nadat zij aanvankelijk zonder grondwet-amen dement goed te keuren uit vrees voor de Duitse herbewapening. Bagdad met overstroming bedreigd Op bevel van de regering van Irak zijn er vier grote bressen gemaakt in de dijken van de Tigris. Het was een laatste poging om te voorkomen dat de hoofdstad Bagdad zou overstro men. De regering is van mening dat Bagdad ernstig gevaar loopt. Alle mogelijke maatregelen zijn ge nomen om de stad voor een over stromingsramp te vrijwaren. Wanneer het maken van bressen resultaten zou willen hebben dan zou den de bressen per stuk vierduizend ton water per seconde moeten door laten. Het i$ de ergste overstroming die Irak in bijna vijftig jaar heeft ge troffen. Tot dusverre zijn vijf mensen verdronken. Vijftig huizen zijn be zweken en vijfhonderd mensen zijn dakloos geworden. In het bedreigde gebied is de noodtoestand afgekon digd. Rijnaak in Rotterdam gelicht Het amendement is reeds door de beide Kamérs van het Westduitse parlement goedgekeurd en moet nu nog slechts door president Heuss worden ondertekend. Het is echter nog niet bekend, wanneer tot dit laatste zal worden overgegaan. Het besluit van de Hoge Commis sarissen heeft voelbare ontspanning gebracht onder de politici van de re geringscoalitie in Bonn. Vice-kanselier Bluecher, die tijdens Adenauers afwezigheid optreedt als bondskanselier a.i. zei, dat het be sluit van de Hoge Commissarissen een einde maakt aan een periode, waarin het Duitse volk zich pijnlijk bewust was van zijn nog niet ver worven souvereiniteit. Het Duitse volk zou het niet begrepen hebben, als een wet, welke een voorwaarde is voor de Europese Verdedigingsge- meenschqp en niets anders betekent dan een instrument voor de vrede en veiligheid voor alle vrije Europese volken, niet zou zijn goedgekeurd. AUDÏëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 30 en Woensdag 31 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. Commerciële televisie in Engeland Het Britse Lagerhuis heeft giste ren met 296 tegen 269 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het rege ringsvoorstel tot invoering van com merciële televisie. De regering wil deze televisie door een onafhankelijke instelling laten verzorgen, waardoor aan het mono polie van de BBC een einde komt. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. 10 X 5 uur). KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, la- ter weer toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen nog X j tot het eind van de middag X j droog weer. Koude nacht. Morgen X t overdag dezelfde temperaturen X als vandaag of iets hogere. Over- X wegend matige wind krimpend X van Noordwest naar Zuidwest. X 27 Maart: zon op 6.28; onder 19.04; maan op 2.50; onder 10.09. Het weer in Europa OSLO zwaar bew. —2 C. STOCKHOLM sneeuw —2 HELSINKI geheeu bew. —2 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL geheel bew. 7 PARIJS geheel bew. 9 EORDEAUX mist 3 GRENOELE onbewolkt 0 NICE licht bew. 18 WARSCHAU lichte regen 2 BERLIJN regen 3 FRANKFORT regen 7 MUNCHEN zwaar bew. 5 ZURICH zwaar bew. 3 GENEVE onbewolkt 0 LOCARNO zwaar bew. 1 tr WENEN nevel 5 INNSBRUCK zwaar bew. 1 ROME zwaar bew. 7 Op 8 Maart jl. zonk het Duitse Rijnschip „Raab Karcher 34" bij de ingang van de Waalhaven te Rotterdam na een aanvaring met het Duitse schip „Hugo Boettger". Het Nederlandse bergingsbedrijf Johs van den Akker te Rotterdam belastte zich met de berging van het schip en haar lading (1400 ton ijzererts). Donderdagmorgen is men erin geslaagd het schip de lading was al binnen met behulp van vijf drijvende bokken te lichten. Tijdens het bergen van de „Raab Karcher 34". Korreltje Geduldig wachten geeft in veel gevallen meer dan onstuimig trach ten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1