Ook veel belangstelling voor tweede lezing over de kanker De militair en zijn vrije tijd Een zware straf tegen De Baat uitgesproken RIJNSTREEK Het remplaceren van bollen werd uitvoerig besproken DONDERDAG 25 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 LEIDEN In de collegezaal van het Anato misch laboratorium werd gisteravond de tweede lezing gehouden over het kankervraagstuk. Evenals de vorige maal was ook nu weer een uitge breide schare aanwezig om van deze zeer informatieve cursus, die door K. en O. georganiseerd werd, kennis te nemen. Ook dit keer belichtte een tweetal hoogleraren het probleem van verschillende kanten, waarna er gelegenheid was tot vragen stellen. Als eerste sprak prof. dr. A. J. H. Holmer, die als gynaecoloog speciaal do gezwellen, die aan de baarmoeder voorkomen, behandelde. Spreker vroeg zich af, of het wel goed is leken volledig in te lichten. Het voordeel is, dat een gewaar schuwd man voor twee geldt. Aan de andere kant staat echter, dat meh soms, door de waarschuwing geïmpo neerd, deze volkomen op zichzelf be trekt en zo de rol van ingebeelde zieke gaat spelen. Geen en'kel ver schijnsel is echter een zeker bewijs voor kanker. Door de uitgebreide voorlichting neemt het publiek een gedeelte van de eigen gezondheidszorg over. In Leids Jeuffdüarlement ln zijn bijeenkomst van gister avond besprak het Leids Jeugdpar- lement aan de hand van het rapport van de eigen commissie en dat van de landelijke jeugdwerk conferentie, het interessante onderwerp „de mi litair en zijn vrije tijdsbesteding". Nadat de verschillende fracties hun standpunten hadden uiteengezet volgde een uitgebreide discussie welke resulteerde in het besluit de politieke jongeren contactraad contact op te nemen met de betrok ken militaire autoriteiten en parti culiere instellingen en verenigingen, teneinde de burgerij in al haar gele dingen meer in te schakelen en meer ..militant" te doen zijn ten opzichte van de vrije tijdsbesteding van de militairen. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter, de heer J. van Zonne veld, nog mee, dat dit jaar een inni ge wens van het Leids Jeugdparle- ment in vervulling gaat en wel de Burgerdag, die op Vrijdag 9 April voor de eerste maal Amerika wordt men door allerlei ge- illustreerde artikelen in de weekbla den rijp gemaakt voor onderzoek. Vrijwel iedereen komt daar enige keren per jaar voor kankeronder zoek op de kliniek. Er zal echter nog wel enig water door de Oude Rijn moeten vloeien, voordat men in Ne derland hiervan de noodzaak inziet, zo besloot prof. Holmer. Genezing door bestraling. Aangezien prof. D. J. Steenhuis door ziekte verhinderd was, had dr. Huurdeman, röntgenoloog, zijn plaats ingenomen. Spreker gaf een over zicht van.de radio-geneeswijze. Het doel van de bestraling is de kwaad aardige cellen, die het gezonde weef sel doorwoekeren, te vernietigen of zó te veranderen, dat zy geen gevaar meer opleveren. Vervolgens behan delde spreker de verschillende be stralingsmethoden, waarvan die dooi de z.g. kobalt-bom op het ogenblik in het middelpunt van de belangstel ling staat. Nog veel effectiever methoden zijn in voorbereiding. De grote moeilijk heid is echter een bestraling te vin den, die alleen het kwaadaardige alle rang en stand. Daartoe worden ze, na oproep, gekeurd op *de Ge neeskundige Dienst alhier. Ouders dragen naar vermogen bij. Omdat de Gem. Geneeskundige Dienst door het inenten tegen dipn- teritus, later kan beginnen met de onderzoekingen op de scholen, heb ben wij, vooruitlopende op de on derzoekingen, reeds van enkele hoof den van scholen namen van kinde ren opgekregen. Naar 't oordeel van de onderwij zers hebben deze 'n uitzending no dig. Uitzenden is geenszins "n verplich ting, niemand moet er gebruik var maken. De kinderen moeten eerst gekeurd worden op de Geneeskun dige Dienst. Vindt ook de arts al daar 't nodig, dan gaan de kinderer weg. Verdere inlichtingen kunt U krij gen bij: Mevr. v. Wely-Deene, Breestraa 12, Leiden, uitsluitend op Woensda; en Zaterdagavond van half 7 to half 8. LEIDS VARIA De heer W. v. Beek vierde gistere zijn zilveren jubileum bij het schil dersbedrijf J. van Muiden en Zn t Leiden, welk feit 's avonds feestelij werd gevierd. Hij werd toegesprc ken door de heren J. en W. van Mu; den en de bedrijfsleider, de heer C G. van der Berg. De sprekers pre zen het prima vakmanschap van c jubilaris die ook een goed collega Nadat een enveloppe met inhoud war weefsel aantast en het omringende uitgereikt bleef men nog enige ti; in tact laat. j gezellig bijeen. Met enige lichtbeelden bewees spreker tenslotte overduidelijk, dat door vroegtijdig inrijpen de meest hopeloos schijnende gevallen volko men genezen kunnen worden. UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN. Nu, zoals gewoonlijk in 't voorjaar, de grotere drukte voor de Kath. Kinderuitzending weer nadert, hoe wel het gehele jaar door wordt uit gezonden, volgen hier enkele mede delingen: Uitgezonden worden alle zwakke kinderen, kinderen met bronchitis, nerveuse kinderen, kinderen, die zwaar ziek zijn geweest, etc. van De vergadering van Herwonnen Levenskracht, die op 26 Maart zou worden gehouden in het gebouw van Chr. Soc. Belangen gaat op last van het hoofdbestuur niet door. Tijdons het phosphor-drogen sprong gistermiddag in het Anorga nisch laboratorium het apparaat, waarin de stof zich bevond. Het ge vaarlijke goedje kwam op de han den van de zich in de nabijheid be vindende studente mej. Kingma te recht en ontbrandde daar. Terplaat se werd eerste hulp verleend, waar na het slachtoffer voor verdere be handeling naar het Acad. Zieken huis vervoerd werd. van de heer H. v. Keulen. Verder werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Bouthoorn. Door nieuwe inschrij vingen is het ledental gestegen tot 60. Omstreeks St. Nicolaas zal de jaar lijkse tentoonstelling worden gehou den. Men heeft een aanvang gemaakt met de vorming van een eigen bi bliotheek op het gebied van de Vo gelkunde. In April zal een propagan- da-avond worden belegd met mooie vogelfilms. AFSCHRIKWEKKEND VOORBEELD De grote strafkamer van de recht bank te Koblenz heeft Woensdag avond in Neusiadt de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. De Baat werd schuldig bevonden aan het dramatische ongeluk, dat pre cies vijf maanden geleden gebeurde op de autobaanbrug over het Wiedtal, waarbij zes maanden het leven verlo ren en zeven werden gewond. De veroordeelde kan binnen tien dagen revisie van het vonnis vragen bij het federale gerechtshof te Karls ruhe en hij zal, volgens een medede ling van zijn raadsman, van deze ge legenheid gebruik maken. De aan De Baat opgelegde straf- in New Mexico is Dinsdag door maat kwam overeen met de door het n noodlottig ongeval om het leven openbaar ministerie gestelde eis. De BODEGRAVEN ESTO. Om kerkelijke redenen al Esto a.s. Zondag niet spelen. Za- erdagmiddag speelt het A-elftal agen Woerden A, dat practisch reeds :ampioen is. De wedstrijd vangt aan m 4 uur op 't Esto-terrein. De heer W. Jongeneel, volon- air ter gemeentesecretarie te Reeu- /ijk, werd benoemd tot ambtenaar er secretarie te Waddinxveen. HOOGMADE E ligrant verongelukt ekomen de heer G. G. van Tol, af- ernstig uit Hoogmade. De heer Van Tol emigreerde vier lar geleden naar. New Mexico en ad sinds kort een eigen landbouw- :drijf in Alcade. Het ongeluk ge- eurde met een tractor. De dood trad reet in. Het slachtoffer, dat twee jaar ge- den nog een bezoek aan Neder- ïnd bracht, is 34 jaar, gehuwd :at drie kinderen achter. NIEUWKOOP rechtbank heeft De Baats rijbewijs voor de tijd van vijf jaar ingetrokken, hetgeen evenwel alleen voor Duits land zal gelden. Het vonnis werd geveld, nadat zo wel het openbaar ministerie als de rechtbank zijn grote waardering had uitgesproken voor de wijze, waarop De Baat zich bü het onderzoek en tijdens de behandeling heeft gedra- en gen. Hun achting daarvoor kon volgens hen echter niets afdoen aan de nood zaak om een strafmaat op te leggen, Vogelwachters vergaderden. - In ÏSTlïï ALPHEN AAN DEN RIJN Brand in boerderij Kinderen speelden met lucifers Hedenmorgen omstreeks half elf is Leiden in, doordat kinderen met lucifers speel- vond in Januari 1953 in Avifauna plaats, toen het orkest muzikale me dewerking verleende aan de uitvoe ring van het R.K. Gem. Koor „Sint Bonifacius". Op 24 Juni gaf de Rijn landse Orkestvereniging zelf een uit voering in het Nutsgebouw. Nadien werd naar een oplossing gezocht om een betere bezetting te krijgen. Diverse contacten en bespre- de Burgerzaal van het stadhuis den brand ontstaan in de hooiberg I kingen heebben tr tenslotte toe ge- zal worden gehouden. De burgemees-van de veehouder J. de Jong, Kort- leid( de Rjjnl. Orkestver. kon ter zal het openingswoord spi eken steekterweg 63 te Alphen aan den I worden uitgebreid met zestien rau- terwijl men de griffier v. d. Staten Rijn De hooiberg is geheel uitge- i iici uit Gouda, die zich tevoren had van Gelderland, mr N. Hendrik Mul-1 brandj evenals een deel van de stal, den verenigd in een klein orkestje Ier, bereid gevonden heeft een eau-1 waaruit men dank veler hulp met kestver. is uitgebreid tot 40 dames serie te houden over de taak van deyeel moeite de 34 stuks vee kon red provincie. Na de pauze zullen door - - - - Rijksvoorlichtingsdienst enkele films worden vertoond. Alle nieuwe kiesgerechtigden in Leiden en dat zijn er ongeveer 1500, zijn voor deze Burgerdag uitgenodigd. Er wordt op een grote opkomst gerekend! Aan allen zal worden uitgereikt het be kende blauwe boekje „Burgerschap %eh'leer Van Zonneveld blikte nog veehouder waarschuwde zijn vader.j verder in de toekomst. Hij deed de mededeling, dat na de zomervacan |H__an herenleden o.w. enkele jeugdige den. De boerderij bleef gespaard door j vrouwelijke leden. De vereniging be- een-gunstige windrichting. De brand-zit nu 10 eerste en 10 wteede violen, ouu<g weer slaagde er in de brand tot de j drie altviolen, 4 cello's, een contra-1 treders worden opgetreden. Paviljoen „Plaszicht" kwamen gister avond de Vogelwachters van Nieuw koop bijeen, ter bespreking van de acties voor het a.s. seizoen. Behalve de leden waren nog drie gasten aanwezig, t.w. de heer J. Taapken, verbonden aan het Rijks museum voor Natuurhistorie te Lei den, de heer Küchler, leider aan de Martha-Stichting te Alphen aan den in overeenstemming is en die een voldoende afschrikkende werking zou hebben. De Baat zelf heeft zich ook tijdens het uitspreken van het vonnis even rustig gehouden als tijdens de gehele behandeling. Met zichtbare ontroe ring sprak hij voor een tot de in de hoeken gevulde rechtszaal slechts en kele zinnen als slotwoord: „Moge God Rijn en de heer C. Dijkhuizen, voor- de nabestaande van de slachtoffers zitter van de Vogelwacht te Ter Aar. ondersteunen. Ik hoop, dat de ver- De heer F. Veldhuizen opende de zekering nog in staat zal zijn de men sen schadeloos te stellen". Het voorarrest, dat tien dagen be- bijeenkomst en belichtte verschillen de belangrijke punten die tot het be- i houd van de vogels en speciaal die droeg, zal van de straf worden afge- van de Nieuwkoopse plassen, kunnen medewerken. Ook memoreerde spr. de plaatsing van een origineel ooievaarsnest ach ter de boerderij van de heer Verhaar aan de Zevenhovenseweg. Het wach ten is thans op de bewoners, die uit 't verre Zuiden op deze plek een riante woning kunnen vinden. De heer Küchler bracht ter verga dering mee een aantal borden, die door de verpleegden van de Martha- Stichting zijn vervaardigd, en welke allen in het plassengebied geplaatst zullen worden. Deze borden zijn voorzien van opschriften, welke ten doel hebben, de vogels met rust te laten en ook de nesten en eieren niet uit te halen. Ook bij de diverse bo tenverhuurders in deze plaats zullen enkele borden opgericht worden. Alhoewel de vogelwacht, ten op zichte van het uitgebreide gebied nog te klein is, zal in het komende broed- seizoen nauwlettend worden toege- gezien op de naleving van de voor schriften en zeer streng tegen over trokken. De Baat werd voorts ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De rechtbank deelde hem mede. dat op de door hem ge stelde borgstelling van zevenduizend mark terstond, nadat hij in hechtenis zal gaan, beslag zal worden gelegd voor de voldoening van de proces- tie, in October, Leiden gastheer zal zijn van het congres van de verschil lende jeugdparlementen in Zuid- Holland. Daarna zal er dit jaar nog hooiberg en een gedeelte van de j bas; aan blazers heeft ze 2 fluit, 2 hooiberg te beperken. De vier kinde-clarinet 1 fagot, 2 hoorns, 2 trom- ren uit°ei«en gezin en ven buren, va-petten stel pauken en ter aanvul- riërend tussen 4 en 6 jaar, die in de ling van nog enkele ontbrekende hooiberg speelden, konden gered instrumenten de piano. Oe vereni- worden Het 4-jarig zoontje van de ging kan nog m de naaste toekomst gebruiken een paar hobo-spelers, een contrabas en een 2e xagotist. Het ligt in de bedoeling om met dit versterkt orkest in April of Mei I in Alphen en in Gouda een uitvoe- ring te geven. „De Vogelvrienden". Op de RIJNLANDSE ORKEST VERENIGING KRIJGT VERSTERKING. In Maart 1952 werd te Alphen san f één zitting zijn, waarin gesproken den Rijn op initiatief van de heer. Woensdagavond m Hotel „Centraal zal worden over de parlementaire Chr. A. v. d. Mark opgericht de Rijn-gehouden ledenvergadering van de sDelreeels. iandse Orkestvereniging, die onder Eerste Alphense Kanarie- en Volie- i directie van de heer Bouw Lemkes rehoudersyereniging „De vogelvrien- LEIDEN TEGEN DEN HAAG OP KAM EN SCHAAR. Figaro vierde gisteravond in de „Harmonie" hoogtij. De Ver. Techn. Clubs in het kappersbedrijf organi seerde namelijk een wedstrijd tussen Leiden en Den Haag in het heren kappersvak. De heren zaten elkaar op hoog niveau duchtig in het haar water en gaven elkaar geen haar breed toe. De jury, bestaande uit de heren Beltenbos (Den Haag); Wey- mer (Rotterdam) en Van Tongeren (Leiden), had dan ook een zeer zwa re taak. De eerste prijs ging tenslotte naar de heer M. A. Teunissen, Den Haag; tweede werd de heer A. M. Bijk, Den Haag; terwijl de Leide- naars, de heren A. Smittenaar en W. de Graaf resp. de 3e en 4e plaats bezetten. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Anthonius Mi- chiel z. van H. Boeke en W. Overdijk; Dirk z. van D. de Graaf en J. E. Kool; Leonardus Fredericus z. van A. ter Wal en C. E. van der Linde; Ronald z. van S. Stokkel en M. Ha- merling; Martinus Christiaan z. van M. C. Schouten en H. M. van der Kwaak; Engelbertus Sebastianus Lambertus z. van G. W. Boeters en W. C. J. Langeveld; Catharina Elisa beth d. van J. Brouwer en C. J. la Lau; Willem z. van S- Schiebroek en J. C. van den Brink; Deliane d. van R. Klein en G. J. C. Loze I met een 25-tal werkende leden is ge- den" werd tot voorzitter gekozen de start. Het eerste openbare optreden I heer C. Deelstra wegens bedanken Jaarvergadering „Helpt Elkaar". Het pi. Ziekenfonds „Helpt Elkaar" hield Woensdagavond in de zaal van de heer G. van Koert zijn ledenjaar vergadering. De voorz. deelde mede, dat de le denvergaderingen voortaan in het dorp zuilen worden gehouden, nu de heer G. v. Koert gelegenheid heeft gekregen om grotere vergaderingen te ontvangen. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer P. de Rooy, bleek, dat het ledental van de vereniging, door overlijden en vertrek van enkele le den is afgenomen met 7, terwijl 2 nieuwe leden toetraden, zodat het fonds op dit moment 181 leden telt. Het hierna door de penn., de heer KWEKERS STROOMDEN TOE Kwam allemaal door de heer j feite de mannen die deze export heb- Boot uit Sassenheim Die schreef enige weken geleden in de bollen- vakpers een artikel, waarin hij o.m. betoogde dat remplacering in enkele gevallen een harde noodzaak was. Ep daarmee smeet hij de knuppel in het hoenderhok. Want prompt kwamen de anti's in het geweer en het gevolg was, dat de rubrieken der vakbladen de afgelopen gewoon doorbogen on der de theorieën, de polemieker en de betogen. Daar het geschilpunt al lesbehalve onbelangrijk is, meende Theorie en Praktijk, de vereniging \an oud-leerlingen der Tuinbouw school een speciale vergadering te moeten beleggen om het vraagstuk te bekijken. Gisteravond is die vergadering in De Nachtegaal te Lisse gehouden. De heer Grullemans sprak daar over „Tast remplaceren onze cultuur en onze export aan?", terwijl de heer Boot als titel voor zijn causerie had: „Een gepaste remplacering is een harde noodzaak voor ons vak". De belangstelling voor deze verga- Gehuwd: J. van der Lucht en H. <jering was in één woord: geweldig. Koelewijn; J. Choufoer en J. Boom; j^e grote zaal van De Nachtegaal was H. Janzen en C. Honsbeek. Overleden: R. Karei z. 3 mnd.; M. J. Goddijn wed. van Franse, 81 j. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Theory of the Radiation from Oriented Nuclei", de heer J. A. M. Cox, geboren te Heerlen thans wonende te Hilversum. De promotie geschiedde cum laude. tjokvol, toen de heer Gehrels een welkomstwoord sprak en meteen het woord gaf aan de heer Grullemans. Deze meende dat men, nu men een export heeft bereikt van 140 mil- lioen, even stil moet staan; adem ha len en balans opmaken. Er wordt met deze cijfers nog al eens ge schermd. zo zei de heer Grullemans en inderdaad is het een grote pres tatie. Maar de mensen, die op het gebied van hybridisatie, selectie, e.d. kapitalen hebben geïnvesteerd èn ri sico's hebben genomen, dat zijn in ben mogelijk gemaakt. Dat is de ba sis van ons vak. Gevaren Overschakelend naar het rempla ceren, zei spr. dat het de gewoonste zaak ter wereld is, dat de kweker ook levert, wat hij aan de exporteur verkoopt. Ook al heeft hij soms spijt als haren op zijn hoofd als een be paald soort in prijs oploopt. Dat moet een exporteur ook doen. En an ders gaat de export gevaar lopen. Di verse landen loeren op de kans om de Hollandse bollenexporteurs aan te pakken. In het Engelse Spalding breiden de kwekerijen zich uit, in Denemarken idem, West-Duitsland begint ook al belangstelling te tonen en Japan kan een zeer gevaarlijke concurrent worden. De doosjeshandel is het „werk paard" vooral in de U.S.A. De store- handel draagt een grote verantwoor delijkheid, omdat een pakketje bol len vaak de eerste kennismaking met ons product is endie kennisma king moet goed gevallen. Is dat niet 't igeval, dan wordt de afzet geremd. Na deze „werkpaarden" komen de raspaarden. En daarom moeten de store-handelaren ook leveren soort- echt. Het zo-maar-heen-remplaceren is een gevaar voor het vak. De ver kregen goodwill moet niet te grab bel worden gegooid. Het speet de heer Boot, dat men' hem voor een voorstander van rem placeren houdt. Dat is het geval niet. Hij is er tegen, maar het kan soms noodzakelijk zijn en dan moet het nog zo gebeuren, dat de koper er niet in het minst door wordt bena deeld. Soms De oorzaken, waarom de exporteur soms moet remplaceren?De heer Boot noemde o.m. deze: de export verkoopt de nieuwe oogst en kan dus nooit zeggen of een bepaalde soort wel in voldoende hoeveelheden be schikbaar komt; wachten met verko pen totdat alles op de stellingen ligt is een onmogelijkheid. Het ene of het andere jaar kan het verschil in ma ten zeer groot zijn en tevens wordt aan de huid der bollen door de kwe kers te weinig aandacht besteed. Het vrij zijn van zand en klei is voor de export naar de U.S.A. ook een pro bleem. Dan zijn er nog de prijsstij gingen van bepaalde soorten die een kwekerslust veroorzaken met het ge volg dat men leverbare bollen gaat achterhouden en tot slot is daar nog de eis der afnemers, om steeds vroe ger te verzenden. Wordt er gerem placeerd, dan moet de vervangende soort in vorm, steel en kleur het verkochte soort sterk benaderen. Bij het leveren aan broeiers en zaadhuizen met een selecte klanten kring is de grootst mogelijke voor zichtigheid geboden. Voor verzen ding naar de eigenaars van de zgn. supermarkets speelt het niet zo'n rol, daar de verschillen tussen de varië teiten vaak zo gering zijn, dat er een expert aan te pas moet komen om ze to onderscheiden. Bij deze handel is het niet zo zeer de soort als wel de prijs die een hoofdrol speelt. Het remplaceren is niet sedert vandaag of gisteren. En dat het deze handel niet nadelig beïnvloedt, blykt uit het feit, dat de doosjeshandel zeer sterk •toeneemt. Dat men toeziet, dat het remplaceren zo gebeurt dat de koper er geen schade van ondervindt, daar mee kon de heer Boot zich vereni gen. Als men het vak maar niet in zo'n nauw keurslijf wringt, dat de export zich niet kan uitbreiden. Na de pauze volgde een levendige discussie over dit zo uitermate be langrijke onderwerp. kosten en voor de aanspraken dei- civiele partijen. De rechtbank wees het vonnis na twee uur in de raadkamer te zijn ge weest. De raadsman van De Baat, dr. Henry Ormond uit Frankfort, had vrijspraak gevraagd, daar volgens hem niet bewezen was, dat De Baat niet tijdig vaart zou hebben gemin derd of dat de remmen van zijn auto niet in orde waren geweest. Deskundigen waren het oneens. De laatste dag van de behandeling was voor het grootste deel gewijd aan een strijd tussen de drie Duitse en de ene Nederlandse deskundige over deze laatste vraag. De Duitsers kwamen daarbij tot de slotsom, dat de oorzaak van het weigeren der remmen gelegen was in het feit, dat de luchtcompressor van het remsys- teem door koolaanslag vervuild was. De Nederlandse garagehouder Kem- peneers uit Leiden sprak de overtui ging uit, dat het weigeren der rem men een incidentele oorzaak had, na melijk het loslaten van de hoofdlei ding. Overigens meende hij, dat een feilloos vaststellen van de oorzaak niet meer mogelijk was geweest, na dat by het eerste onderzoek de onder- delen van het remsysteem waren ge demonteerd. In het verloop van het proces heeft de officier van justitie medegedeeld, dat de vrouw Motz, die kort na het ongeluk valselijk onder ede had ver klaard, dat De Baat onder invloed van sterke drank was geweest, bin nenkort zal terecht staan. De Baat zelf had geweigerd een vervolging tegen haar te doen instellen, doch de officier heeft uit gedaan. Met de uitspraak in Neustadt is een proces geëindigd, dat als weinig an dere de belangstelling der Duitse pers heeft gehad. Dit niet alleen door de dramatisch gevolgen van het onge luk, doch mede door het feit, dat de onveiligheid op de Duitse wegen in de laatste jaren alarmerende vor men heeft aangenomen. De rechtbank heeft dan ook in de motivering van het zware vonnis veel nadruk gelegd op de noodzaak om een straf op te leggen, die een afschrikkende wer king zal hebben. TER AAR JAARVERGADERING BLOEMISTENVERENIGING De voorz. van de Bloemisten ver., de heer N. A. Hoogervorst, deelde in zijn openingswoord o.a. mede, dat de omzet dit jaar weer met ruim 100.000 gulden is gestegen. Ondanks deze staging is de totaalomzet toch nog Men had redelijke P. Boer uit gebrachte financiële ver slag gaf de volgende cijfers weer: inkomsten 4.064,46, uitg. 4.153,14. Het jaar 1953 sloot dus met een na delig saldo van 88,68. De algemene tegengevallen, financiële positie van het fonds is wel i b0op, dot dit jaar de omzet een mil- zodanig, aldus de toelichting van de iioen gU]den zou bereiken. Dit is niet penn., dat dit betrekkelijk kleine I gebeurd, doordat de chrysanthenprij verlies geen verontrusting behoeft te wekken. Voorts vermeldde de toe lichting dat er in het afgelopen jaar 66 leden een of meer keren ziek zijn geweest en wel zó, dat er 87 ziekte gevallen zijn geboekt met een totaal aantal ziektedagen van 1920. De heren Nic. Scheilingerhout en G. v. Middelkoop brachtten verslag uit van de boekencontrole en verkla ren alles accoord te hebben bevonden. De heren G. Hoogerwerf, N. Hoo- gerwerf, J. Verlooy en Th. v. d. Voorn werden met grote meerderheid van stemmen in het bestuur herko zen. Als reserve-lid van de financiële commissie werd benoemd de heer Joh. Verhage. ROELOF ARENDSVEEN EINDLES TUINBOUWCURSUS. In de St. Jozefschool werd de eind- les gehouden van de 2-jarige alge mene tuinbouwcursus. De cursus was met 23 leerlingen begonnen, in het najaar van 1952. Hiervan hebben 19 hun eindexamen gedaan, nadat zij de cursus trouw bezocht hadden. Na een woord van welkom door de heer v. Tilburg (hoofd der cursus) werd het woord gevoerd door de heer Ver- kley, die zeide, dat het een zware cursus was geweest voor de leraren en dat deze geen moeite gespaard hadden, de leerlingen zoveel moge- lyk mede te geven. Hierna werden aan enkele leerlingen enige vragen betreffende de behandelde leerstof gedaan. Na deze vragen schetste de heer Verkley dekosten, welke met een dergelyke cursus gepaard gaan, waartegenover maar een kleine bij drage staat van de leerlingen. Door dat het Ryk zoveel geeft voor de ont wikkeling van de tuinders, iets wat in geen enkel ander vak voor komt, laden de jonge tuinders de verplich ting op zich, om goede tuinders te worden en goede leden van de maat- schappy. Hierna reikte de voorz. v. d. LTB de diploma's uit met enkele toepas selyke woorden. 17 leerlingen moch ten het diploma ontvangen, t.w. A. C. de Jong, H. Koek, J. v. Klink. Th. Zaal, J. v. Velzen, Jac. Schoo, Adrie Hoogenboom, Siaak Klein, C. Hoo- genboom, Co Wesselman, Th. Schra- ma, Fr. v. Egmond, Jac. Krijger, W. v. Hameren, H. Kleyn Hz.. P. l'Ami en M. Akerboom. Twee leerlingen moesten wegens onvoldoende kennis worden afgewe zen. Tot hen sprak de heer Verkley enige woorden ter aanmoediging om het er nu niet by te laten zitten, maar de vol pende cursus weer mee te maken. Zij zouden dan met vol doende studie zeker alsnog een di ploma kunnen behalen. De heer v. Tilburg feliciteerde de geslaagden met het behaalde resul taat. Bridgeclub „D.VJI.'' Uitslag on derlinge bridgewedstryd: 1. C HeemskerkM. v. Ruiten 55 p. 2. echtp. A.Straver 45 p., 3. en 4. echtp. J. v. d. Meer 37 p. L. KleinL. v. Berkel 37 p., 5. P. HuigslootG Hupigsloot 34 p., 6. P. HiepW. Cas- pers 32 p. zen zeer waren tegengevallen, export naar België en Luxemburg is achteruitgegaan. In de bloemistenbe- d rij ven heerst een frisse geest, aldus de voorz. Ter Aar neemt een goede plaats in en de Ter Aarse kwaliteit is zo goed, dat de handel deze vaak zoekt. Bij de mededelingen gaf do voorz. een beknopt overzicht van omzet en aanvoeren aan de Centrale Aalsmeer- se Veiling. Verder vestigde hij de aandacht crp de bloemententoonstel ling Amstelflora, welke tot 2 April te Amsterdam wordt gehouden. Over pogingen, welke gedaan zyn bil de C.A.V. om een gunstiger tijd te krij gen voor het veilen van bolbloemcn, ontstond enige gedachtenwisseling. Er bestaat kans, dat bereikt kan wor den om te half zeven te beginnen. Men werd het er over eens, om de proef te nemen. Ten aanzien van het bloemencorso werd nog medege deeld, dat om te beginnen het corso comité 450,zal bijdragen in de kosten. In verband met het voorgenomen bezoek van de Koningin aan Ter Aar op 21 Mei a.s. is ook aan de bloemis tenvereniging medewerking gevraagd voor versieringen e.d. Het bestuur heeft gemeend hieraan gevolg te moeten geven. De vergadering bleek ook geen bezwaren te hebben. De heer Jac. Lek, secr.-penningm. bracht vervolgens het jaarverslag uit. Reeds uit de aanhef bleek de voldoening over het verloop in 1953. De totale omzet bedroeg 805.280,34. Vorig jaar was deze f 697.952,38. al zo een vermeerdering v. 107.227,96. De vereniging telt momenteel 134 le den. Dit is 11 meer dan verleden jaar. Inzake het vervoer werden de volgende cijfers medegedeeld. Ver voer per auto le halfjaar: 1350 klei ne kisten, 4570 middelgrote kisten. 261 grote kisten en 229 bakjes. 2e halfjaar per auto: 651 kleine kisten. 2281 middelgrote kisten, 819 grote kisten, 5153 potten en 445 emmers. In het eerste halfjaar werden 207 ritten gereden tegen 169 vorige jaar. in het tweede halfjaar'181 ritten, te gen 172 vorig jaar. Vervoer per schuit le halfjaar: 19427 potten en 1753 bakjes. In het tweede halfjaar per sdhuit: 21708 emmers, 16041 pot ten en 1099 bakjes. Het vervoer had een voordelig verschil tussen ontvan gen en uitbetaalde vrachten opgele verd van 1429,35. De balans gaf een totaal telling groot f 10.701,21. De exploitatierekening 5.770,97 Bij de bestuursverkiezing werd de heer Jac. Lek. die aftredend was, met algemene stemmen herkozen. In de controlecommissie voor 1954 wer den benoemd de heren Ant. van Eijk, Joh. v. d. Vlugt en J. Sassen. Tot lid van de Commissie van Toezicht werd benoemd de heer C. Markman. Zon der bespreking werd de contributie opnieuw vastgesteld op het thans geldende bedrag, evenzo de veiling provisie. Het punt vervoer dat anders de tongen nog al eens pleegt los te ma ken leverde nu slechts een zeer kor te bespreking op, zodat de conclusie gewettigd was dat het vervoer ieders instemming heeft. Ook de rondvraag verliep vlot. Slechts enkele informa- i tieve besprekingen leverde deze op.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9