Uitbreiding van St. Elisabeth ziekenhuis vanmorgen ingewijd Vele sprekers prezen de bouwers en zusters Adj.-onderofficier E. A. Beverwijk met militaire eer begraven Firma Bik Breedeveld EEN GROTE DAG VOOR LEIDEN UONDERL." G 25 MAART 1954 DE LfclDbb wuivAw i EERSTE BLAD PAGINA 2 I7ANDAAG BELEEFDE HET SINT ELISABETH-ZIEKENHUIS te Leiden de grote dag, waarop al vele jaren is gewacht en die vooral sedert in 1952 de eerste paal geheid werd, met stijgende spanning is verbeid: de ope ning van de nieuwe vleugel aan de Hooigracht, de forse nieuwbouw die het ziekenhuis aan de voorzijde een waardige afsluiting geeft. Tot op het laatste ogenblik werd er onder hoogspanning gewerkt om alles op tijd klaar te hebben, opdat de vele gasten een goede indruk zouden krijgen van den belangrijke uitbreiding, die het ziekenhuis een aanmerkelijk grotere capa- viteit gegeven heeft. Om half tien arriveerden de eerste genodigden, die in de kapel van het ziekenhuis de door rector F. A. M. Bernefeld opgedragen plechtige H. Mis bijwoonden. Deken )ansen wijdde de nieuwbouw in Ook geestelijke verzorging. Deken Jansen getuigde van de gro te vreugde, die de katholieken van Leiden en omgeving deze dag ge voelden, nu er na 60 jaar een einde is gekomen aan de ontwikkeling van het St, Elisabeth ziekenhuis. Er zijn nog wel meer verlangens, maar toch is nu in zekere zin een eindpunt en afsluitpunt bereikt. In de loop der jaren, aldus de de ken, is het St. Elisabethziekenhuis ons dierbaar geworden. Talloos ve len denken met grote dankbaarheid terug aan de goede verzorging en de gastvrijheid, die zü hier ontvingen. Deze verzorging strekte zich ook uit over het geestelijke, hetgeen het ka tholieke ziekenhuis een eigen stem pel heeft gegeven. echtgenote eveneens aanwezig was. Gezondheid en ziekte, leven en Spr. vond het niet alleen een be- d.»®« ';IJn ïaven van God' De kath' langrijke dag voor het ziekenhuis, ziekenhuizen kunnen niet volstaan maar voor heel Leiden, omdat het - Onder leiding van de directeur- organist Abr. Martijn zongen de zus ters op voortreffelijke wijze de drie stemmige Mis van St. Theresia van Refice. Na de H. Mis werd het „O Gloriosa Virgimum" van Clemens ge zongen. Plechtige inwijding. Tegen elf uur stroomden de gasten binnen, waaronder burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Menken, pastoor Th. Beukers, pastoor N. Lohuis, O.F.M., pastoor dr. W. Schmidt, prof. dr. Henri van Rooyen, O.S.C., rector L. P. M. Vester, rector L. Vugt en enige kapelaans uit de stad. Ook uit de omliggende dorpen was de geestelijkheid vertegenwoor digd, o.a. door pastoor G. de Greeve, S.M.M., van de Haagsche Schouw. Bovendien waren er talrijke dokters uit Leiden en omgeving aanwezig, evenals vertegenwoordigers van de twee andere Leidse ziekenhuizen, af gevaardigden van organisaties en an dere belangstellenden. Toen alle gasten met moeite een plaatsje gevonden hadden in de administratielokalen van de nieuwe vleugel, terwijl de zusters van het ziekenhuis in de belendende gang en wachtkamers geïnstalleerd waren, verzocht rector F. A. M. Bernefeld aan deken M. A. Jansen de nieuwe vleugel te willen inwijden. Voorafge- faan door misdienaars met het kruis oorliep deken Jansen zegenend het hele nieuwe gebouw, terwijl de gas ten op hun plaatsen bleven en luis terden naar het orgelspel van Abr. Martijn, dat uit de kapel met luid sprekers werd uitgezonden. Officiële overdracht. Na de inwijding droeg architect Jan van der Laan de nieuwe vleugel over aan het bestuur van het ziekenhuis. Voor de architecten, aannemers en andere werkers betekende deze dag het einde, voor de zusters het begin van een nieuwe periode. De heer Van der Laan richtte rich speciaal tot moeder Assisia, oud-alge meen overste, die 30 jaar geleden het initiatief nam tot uitbreiding van het oude ziekenhuis. Zij brak met oude inzichten en durfde een nieuwe, gro tere opzet aan. Vervolgens dankte ir. Van der Laan alle medewerkenden, speciaal het bestuur voor zijn grote vertrou wen, dat het in de architecten heeft gesteld. In harmonieuze samenwer king kon de nieuwbouw aldus tot stajQ komen. Spr. dankte ook de me dewerkers, die het plan van de ar chitecten zo voortreffelijk hadden af gewerkt- Hij hoopte, dat de nieuwe vleugel aan de verwachtingen zou volooijii en dat de dokters en zusters zouden bereiken wat zij zich tot taak gesteld hadden. Namens het bestuur en de zusters sprak vervolgens rector Bernefeld, die de architecten Van der Laan, Hermans en van der Eerden dankte voor het grote aandeel, dat zij in de nieuwbouw hebben gehad. De rector noemde het St. Elisabeth Zieken huis een stuk levenswerk van de fa milie Van der Laan en was er van overtuigd, dat deze dag voor de oude heer Van der Laan ongetwijfeld een gloriedag geweest zou zijn. De rector dankte ook het medisch verpleegkundig contact, dat met zijn adviezen de medische belangen in de nieuwe vleugel veilig gesteld heeft. Tenslotte ook dank aan de aannemers, onderaannemers en alle andere werkers. Bovenal dank aan God, Die alle werkers de kracht en liefde schonk om dit werk tot stand te brengen. Vervolgens verwelkomde rector Bernefeld de vele gasten, in wier j aanwezigheid hij een blijk van sym-1 pathie ten opzichte van het zieken- i huis wilde zien. Spr. verheugde zich i speciaal over de aanwezigheid van! burgemeester Van Kinschot en wet- houder Menken, omdat hun komst getuigde van de waardering, die het gemeentebestuur ongetwijfeld heeft voor de bijdrage, die het ziekenhuis i levert aan de volksgezondheid in Leiden. Welkom ook aan de professoren van de Leidse Universiteit. De rec tor herinerde er aan, dat de eerste opzet van het ziekenhuis 60 jaar ge leden mogelijk gemaakt werd door de medewerking van de hooglera ren Van Iterson en Treub en sprak de hoop uit, dat het ziekenhuis ook in de toekomst op de wetenschap pelijke medewerking van de Univer siteit mag blijven rekenen. Ook de dokters en huisartsen wer den hartelijk verwelkomd. Zij heb ben in de eerste plaats belang bij deze uitbreiding, omdat de directri ce hen vaak heeft moeten zeggen, dat er geen plaats was vor hun pa tiënten. Spr. hoopte, dat de goede samenwerking tussen dokters en zie kenhuis mag blijven voortbestaan. De priesters in de zielzorg van Leiden en omgeving mogen ook ver heugd zijn over deze uitbreiding, om dat hierdoor de mogelijkheid ver groot is, dat hun parochianen in een katholiek ziekenhuis kunnen worden opgenomen. De rector verwelkomde vervolgens prof. dr. A. J. M. Holmer, die het Acad. Ziekenhuis vertegenwoordigde, en zuster Elema, directrice van het Diaconesenhuis. Beide ziekenhuizen streven hetzelfde doel na: de zieke mens helpen. Tenslotte werden ook de Genees kundige Dienst, de apothekers, ver tegenwoordigers van de Vei-, van Kath. Ziekenhuizen, dr. Bartstra en dr. Nyst, oud-medewerkers van het ziekenhuis verwelkomd, waarna spr. besloot met een dankwoord, ook tot het verplegend personeel en de an dere medewerkers van het zieken huis. Hulp aan de lijdende mens. De gelukwensen van het gemeen tebestuur werden aangeboden door burgemeester Van Kinschot, wiens ziekenhuis de lijdende mens helpt en de volksgezondheid bevordert, zoals ook beide andere ziekenhuizen doen. De burgemeester kende het St Eli sabeth-ziekenhuis van meerdere be zoeken, die hij er gebracht heeft Steeds was spr. getroffen door de uit stekende sfeer, die hij ook in Alk maar had leren kennen, toen hü tij dens de oorlog vijf weken in het kath. ziekenhuis aldaar ondergedoken was geweest. Spr. was vol bewondering voor het werk, dat in het ziekenhuis ver richt wordt en gaf namens het ge meentebestuur de verzekering, dat bij verdere plannen alle mogelijke me dewerking verleend zal worden. De burgemeester wenste tenslotte de zusters onder Gods zegen het aller beste toe in hun uitgebreide zieken huis. met de lichamelijke verzorging, maar moeten ook het geestelijk heil van de patiënten in het oog houden. Ook op dit terrein heeft het St. Elisabeth ziekenhuis in de afgelopen 60 jaar ze genrijk werk verricht. De bouw is nu afgerond. Het is geen sinecure een groot, modern zie kenhuis te exploiteren en weten schappelijk op peil te houden, aldus de deken. Hiervoor is samenwerking nodig tussen bestuur, medici, ver pleegsters en ander personeel in een hecht team, waarin niemand gemist kan worden. Spr. hoopte, dat dit team inderdaad het maximum aan geestelijke paraatheid zou opbren gen tot heil van de geestelijke en lichamelijke verzorging van de zie ken. Nut voor de gemeenschap. Dr. A. In 't Veld, inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, wees op het nut voor de gemeenschap De GORDIJNEN in de NIEUWBOUW van het ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS werden geleverd 4por WONING v INRICHTING HAARLEMMERSTRAAT 172 - I7A 179 Buitengewoon grote belangstelling Op de begraafplaats „Rhijnhof" is gistermiddag onder buitengewoon een trouw en oprecht medewerker, die een steun voor zijn superieuren, een vriend voor zijn collega's en een voorbeeld voor zijn ondergeschikten van een modern ziekenhuis, dat in materieel en geestelijk opzicht het best mogelijke biedt. Spr. wenste het bestuur geluk met deze uitbrei ding, die ongetwijfeld de goede sfeer in 'het ziekenhuis uitermate be langrijk ten goede komen zou. Geschenk van de artsen. Namens de medici in het zieken huis werden de gelukwensen aange boden door dr. M. A. van Dongen, die orop wees, dat men zich bij de uit breiding terecht een zekere beperking heeft opgelegd. Een kleinere eenheid immers richt zich directer tot de per soonlijke aard van de patiënt, kan hem gemakkevl':er omringen met liefdevolle en i ividuele verzorging. Daarom achtte rpr. het juist, dat het bestuur zich beperkt heeft tot een to taal van 400 bedden. Onder voortref felijke leiding van de zusters is thans de totale verpleeg-eenhéid klaarge komen. Er ontbreken slechts nog eni ge biiruimten, zoals een groter labo ratorium en andere gebouwen ter aanvulling en nadere outillering van het geheel. Spr. bracht hulde aan de directri ce, zuster Zephyrina, op wie veel zor gen van de voorbereiding en vol tooiing van de nieuwbouw hebben ge rust. Dr. Van Dongen dacht ook terug aan wijlen moeder Sebastiana, die op haar sterfbed nog vertelde, dat zij de voltooiing van het ziekenhuis zo gaarne had meegemaakt. Zij was de stuwende kracht achter alle plannen, die door haar opvolgster, moeder Amalia, zijn voortgezet. Na dank gebracht te hebben aan In gelijke geest spraken de heer KisvermiuuaK unuci uuiwusLnuvu Lambermon, voorzitter van Oud 6 grote belangstelling en militaire eer R.V.A., die tevens opmerkte, dat de i architecten, bouwers en andere mede- het stoffelijk overschot van de ad-heer Beverwijk indertijd een sieraad werkers besloot dr. Van Dongen met judant-onderofficier, de heer E. A. voor dit regiment was, de le luite- j de zusters, die zestig jaar met de dok- - - nant van de L.S.K. W. Hateboer, de toren zo voortreffelijk hebben samen- sergeant-majoor W. J. Fukken, voor- gewerkt, namens de artsen een hulde- zitter van de Onderofficiersvereni-1 blijk aan te bieden in de vorm van ging „Ons Belang", die met name een kunstwerk, dat helaas nog niet aandacht schonk aan het vele werk, I gereed was. Spr. volstond daarom met dat de heer Beverwijk voor het sa-1 de symbolische aanbieding van het natoriumfonds van deze vereniginggeschenk, dat een symbool zal zijn heeft verzet, de adj. onderofficier j van de hartelijke samenwerking, de Geelhoed namens de naaste mede- voor treffelijke geest van saamhorig- werkers en de adj. onderofficier heid en de collegialiteit, die in het Vleesch Dubois, die het woord voer- oude St. Elisabeth-ziekenhuis steeds de namens de afdeling M.I.R. van heeft geheerst en die in het nieuwe het Directoraat Materiaal Land- ziekenhuis zo mogelijk tot nog gro- judant Beverwijk, die Vrijdag op 47-jarige leeftijd plotseling is overleden, ter- aarde besteld. Aan-de stoet, welke om twaalf uur vertrok van het sterfhuis aan de Brederodestraat gingen 4 tamboers en hoornblazers en het vuurpeloton vooraf. Als slippendragers fungeer den 16 adj.-onderof fier, terwijl de rouwstoet werd gesloten met een ongewapend detachement van 50 man. Onder de plm. 600 belangstellen den op de begraafplaats merkten wij o.a. op de garnizoenscommandant, luit.-kol. H. W. Gerth van Wijk, de heer Mourits als vertegenwoordiger van het Departement van Oorlog, luit. Kraan, commandant van het 1ste Munitie Uitrustingspark, majoor Van Heiten, afgevaardigde van de direc tie van het Directoraat Materiaal Landmacht, maj. Buitenhuis, hoofd van de sectie Uitrusting van fle afde ling Munitie D.M.L. kapitein Dral, hoofd van de afdeling Munitie. In spectie en Reparatie van de dienst D.M.L.een deputaitie van de Onder officiersvereniging „Ons Belang", de heer P. D. Beversluis, voorzitter van de afd. Leiden van de Kon. Bond van Oud-onderofficieren, een depu tatie van 't Oud 6 v. R.V.A., van de Landelijke Rjjvereniging „De Burcht- ruiter", van het Munitie Aan- en Afvoerpark, van de Koksschool, van de diverse afdelingen van het M.P.P. en voorts talrijke officieren en onder officieren, vrienden en bekenden van wylen de heer Beverwijk. Vele sprekers. Tussen eert haag van geünifor meerden, welke zich voor de aula had opgesteld, schreed de rouwstoet naar het kerkhof. De kist met het stoffelijk overschot was gedekt door de Nederlandse driekleur, waaraan de onderscheidingstekenen van de overledene waren bevestigd. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, loste het vuurpeleton een salvo, waarna als eerste spreker luitenant Kraan het woord voerde. Spr. schetste de heer Beverwijk als macht. De veldprediker van het garnizoen Leiden, kapitein T. D. van Soest, be ëindigde deze plechtigheid met het lezen van enkele verzen uit de brief van de apostel Paulus aan de Romei nen, waaraan hij een korte meditatie verbond, waarin hij o.m. wees op de rijke troost, welke God alleen kan schenken in tijden van grote droef heid. Een zoon van de heer Beverwijk dankte namens zijn moeder en de familie voor het medeleven en de belangstelling, welke men in deze dagen uit zo ruime kring had ont vangen. tere bloei moge komen. Nog meer sprekers. Nog was de rij van sprekers niet uitgeput. Dr. J. Munk, voorzitter van de Kon. Ned. Mij. tot Bevorde ring van de Geneeskunst, afd. Lei den, bood zijn gelukwensen aan en wees er op, dat dokters wel eens veeleisend zijn, maar dat de zusters in het ziekenhuis dit ook zijn, zodat er geen wrijving van komt, maar een hartelijke samenwerking. Dr. Jac. de Jong, geneesheer-direc teur van het Diaconessenhuis, kon de grote vreugde zeer goed aanvoelen. omdat zijn ziekenhuis plannen heeft, voor nieuwbouw. De heer L. van Krimpen sprak als voorzitter van de Vereniging van In stellingstechnici en sprak de wens uit, dat de technici van het ziekenhuis, onder leiding van de heer A. van Dijk, veel zouden mogen bijdragen tot de hulp, die het ziekenhuis de lijdende mens verleent. Rector A. Sanders, secretaris van de Ver. van Kath. Ziekenhuizen, sloot de rij en herinnerde aan de uitspraak van een professor van de Leidse Uni versiteit: „Als je een patiënt eens lekker wilt laten vertroetelen, hioet je hem naar het St. Elisabeth-zie kenhuis sturen". Dit vond spr. te kenend voor de bijzondere sfeer en het eigen karakter van dit zieken huis. Veel bewondering. Nadat rector Berneveld alle spre kers had dank gezegd, werden er ver versingen met dispensatie wegens de Vasten! rondgediend en kregen de gasten gelegenheid de nieuwe vleugel te bezichtigen. Een onafzien bare rij bloemstukken sierden de gangen en gaven 'het gebouw een feestelijk aanzien. Van alle zijden hoorde men kreten van bewonde ring voor de prachtige inrichting en zowel de architecten als de dokters en de zusters werden bij herhaling gecomplimenteerd met deze prachti ge uitbreiding, die het gehele zie kenhuis ongetwijfeld ten goede ko men zal. Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Oentrale als volgt gekeurd: Casino: „De slag 'om Stalingrad", 14 jaar. Lido: „Vloeibaar goud", volwas senen. Luzor: Afgekeurd. Trianon: Zij die van de zonde le ven", volwassenen. Rex: „Helden zonder roem", 14 jaar. AANNEMERS LEIDEN TELEFOON 22274 TELEFOON 22518 LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEL VERZAMELAARS. Er was gisteravond veel belangstel ling voor de vergadering in de „Klei ne Burcht", waar de Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars bijeen kwam. Voorzitter W. J. van Doorn drukte daarover zijn grote tevredenheid uit. Nadat de secretaris, de heer Minne- ma, verslag had uitgebracht van de vorige vergadering, werden weer twee nieuwe leden aangenomen. Bij het philatilistisch nieuws werd o.m. behandeld de a.s. uitgifte van twee nieuwe zegels van de Neder landse Antillen in het oude Konin gin Juliana-type, ter waarde van 7 y> en 22 y, cent. De hersengymnastiek had weer grote belangstelling en het nog niet voorgekomen resultaat, dat twee le den alle vragen goed beantwoordden. Eveneens had de wedstrijd landen- verzameling van Spanje, Italië, Por tugal, Vaticaan of San Marino veel succes. Nadat de voorzitter nog eens de aandacht had gevestigd op de ruil- avond van 14 April a.s. van 8 tot 10 uur in de bovenzaal van de Chemi sche School, Rapenburg 30, voor de jeugdafdeling elke eerste Dinsdag van de maand in het V.C.F.-huis, Ge recht 10, werd de geanimeerde bij eenkomst gesloten. Velen bleven nog bijeen voor het ruilen van zegels enz. De volgende vergadering is vast gesteld op Woensdag 28 April a.s. Vervolg Stadsnieuws, 2e blad, pag. 3 Links: Een groepje aan de hoofd tafel. Van links naar rechts: moeder Amalia, overste van het ziekenhuis; deken R. J. Reynen uit Schiedam,- zuster Wilfrida, vicaresse van de con gregatie uit Breda; burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot; moeder Alle- gonda, algemeen overste van de con gregatie uit Breda. Aan de hoofdtafel hadden voorts ook plaatsgenomen moeder Assisa, oud-algemeen overste; zuster Eustachia, econoom van het ziekenhuis, mevr. J. M. van Kinschot Dorhout Mees en wethouder S. Menken. Rechts: Deken M. A. Jan sen tijdens de inwijding van de nieu we vleugel. (Foto's: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2