Nederlandse oorlogsslachtoffers bie den invalide ex-vijand kunstbeen aan Alastrim op de aftocht PROTEST! Nachtelijke aanrijding eist 4 doden en 4 zwaargewonden (ongens speelden met granaat C ronde MAANDAG 22 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 GROOTS GEBAAR Beter, dan praten! Tijdens de eerste Nederlandse mi litaire actie in Indonesië werd een compagniescommandant van het In donesische leger, kapitein Moham mad Saleh zo ernstig aan het rech terbeen gewond, dat dit moest wor den geamputeerd. Ruim zes jaar later, in November 1953, kwam ex-kapitein Saleh naar Nederland om als waarnemer namens de Indonesische oud-strijders de conferentie bij te wonen, die de We reldfederatie van Oudstrijdere die maand in Den Haag hield. Van zijn tijdens de strijd opgelo pen verwondingen was hij geheel hersteld, maar de krukken waarme de hij zich voortbewoog, vormden een groot obstakel voor zijn terug keer in de maatschappij. De bond van Nederlandse Militai re Oorlogsslachtoffers heeft voor ex- kapitein Salen dit obstakel weggeno men. Zij bood hem een kunstbeen aan en de medische adviseur van de bond, dr Van Gogh, nam de taak op zich Mohammad Saleh in het gebruik daarvan te oefenen. Zaterdagmiddag was ex-kapitein Saleh aanwezig in de ambtswoning van de waarnemende hoge commis saris van Indonesië in Nederland, mr Susanto te Wassenaar, waar de bond hem het kunstbeen, waarmede hij al geheel vertrouwd is, symbo lisch aanbood. Behalve de waarne mende hoge commissaris en mevrouw Susanto waren aanwezig de Indo nesische militaire attaché in Den Haag luitenant-kolonel Harjono, en enkele leden van het Indonesische Hoge Commissariaat en enkele ver tegenwoordigers van het hoofdbe stuur van de bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, alsme de dr Van Gogh. „Vertrouwen moet hersteld". De voorz. van de Ned. Bond zeide in een korte toespraak, dat het nu de taak van de oudstrijders is te streven naar vrede en vrijheid en het her stellen van het vertrouwen. Als onderdeel van dit streven moet ook worden gezien het aanbieden van het kunstbeen, dat de Indonesi sche oudstrijder ter beschikking kan worden gesteld ook door de kleine bijdragen van de weduwen en we zen van hen, die in militaire dienst in Indonesië het leven verloren. Dat het Indonesische Hoge Com missariaat door een toelage Moham med Saleh in staat stelde zijn ver blijf in Nederland te verlengen om in het gebruik van het kunstbeen te worden geoefend noemde de voorz. een voorbeeld van goede samenwer king en eensgezindheid. Twee foto's. Hierop werd de heer Saleh een lijst aangeboden met links een foto van hem en enkele oudstrijders uit Nederland, toen hij zich nog moest behelpen met krukken en aan de rechterkant plaats voor een foto, die Zaterdagmiddag is genomen, van hen, maar nu zonder krukken. Na een dankwoord van ex-kapitein Saleh bracht mr Susanto de bond de dank van de Indonesische regering over voor het geschenk. De Indone sische waarnemende Hoge Commis saris zeide, dat de waarde daarvan niet zozeer materieel dan wel ideeël is: De oudstrijders kennen geen vij anden meer; wat vroeger vijand was, heeft zich nu verenigd om te stre ven naar een wereldbroederschap. Indien de voortekenen niet bedrie gen zullen er binnenkort geen alas- trim-patiënten meer in Den Haag zijn. Verwacht wordt nl. dat in de loop van deze week, op één of twee uit zonderingen na, alle patiënten naar huis kunnen worden gestuurd. De bij de postchèque- en giro dienst in Den Haag genomen voor zorgsmaatregelen zijn inmiddels se dert Vrijdag opgeheven. Niet meebidden Drie leden van de gemeenteraad van Loosdrecht, de twee leden van de P. v. d. A.-fractie en het commu nistische lid hebben bij monde van een van hen meegedeeld, in komen de raadsvergaderingen obstructie te zullen gaan voeren en tevens tijdens het aan de raadsvergaderingen voor- Ex-kapitein Saleh, die met zijn afgaande gebed op de gang te gaan vrouw en vier kinderen op Madura staan woont, zal binnenkort naar Indone- I sië terugkeren. Na afloop van een feestvergadering van de Landbouwarbeidersbond te Zuidihorn reed in de nacht van Zaterdag op Zondag te twee uur een jeep, waarin acht feestgangers zaten, tussen Zuidhorn en Noordhorn tegen een boom. De gevolgen waren ontzettend; drie inzittenden, de heer en mevrouw Busscher en mevrouw Hekkema werden op slag gedood. Zwaar gewond werden naar het ziekenhuis in Groningen gebracht de heer Hekkema, dé echtparen Brilstra en Post; tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de heer Post aan zijn verwondingen overleden; allen zijn afkomstig uit Noordhorn. Het echtpaar Busscher, waarvan de man de auto bestuurde, laat drie kleine kindertjes achter, evenals mevr. Hekkema. In Noordhorn werden als gevolg van dit ongeluk de voetbalwedstrijden en de filmavonden, die gisteren zouden worden gehouden, afgelast. Laatste Stille Omgang trok de meeste pelgrims De derde en laatste Stille Omgang, die in de nacht van Zaterdag op Zondag jl. speciaal door de Amster dammers gehouden is, heeft de mees te deelnemers geteld, want behalve Amsterdammers, waren er ook zeer velen uit alle delen van Nederland voor deze laatste Omgang in 1954 naar Amsterdam getrokken. tussen Nederland en de Belgisch Luxemburgse economische Unie. Of ficieel is hierover nog niets bekend, werd gehouden, maar men meent te weten, dat deze 2 Doden na aanrijding Op de rijksweg VlissingenBer gen op Zoom, nabij de Smokkelhoek- weg te Biezelinge heeft zich Zater- avond een aanrijding voorgedaan tus sen twee motorrijders, de heren P. A. Butler uit Biezelinge en Hunders- marck uit Ovezande. Beide personen werden in zorg wekkende toestand naar het zieken huis te Goes overgebracht, waar zij in de loop van Zondagmorgen aan de na .zouJ ^ve,^_ _(?eTT,_w_e®_ 7*jn bekomen verwondingen zijn overle- Zij doen dit niet, aldus werd door hen medegedeeld, uit gebrek aan eerbied voor het gebed, maar uitslui ten om gebeurtenissen, die volgens hen niet in overeenstemming zijn met de inhoud van het raadsgebed. „Geen fiscus bij oudedags-voorziening" De hoofdbestuurder van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, heeft weinig be wondering voor het systeem van in ning der premiebedragen voor de wettelijke ouderdomsvoorziening in de vorm van een belastingaanslag. Dat echter geen premie wordt ge heven bij zelfstandigen, die een lager inkomen hebben dan 2.000.acht rij een onoverkomelijk bezwaar. Deze commentaar op het SER-ad- vier over de oudedagsvoorziening gaf <*e h-^r Van Mastrigt in een bijeen komst van het CNV, welke in Utrecht Spr. had grote bezwaren tegen het regeling in een vergevorderd stadium I betalen van de premie door de over- zou zijn. Of het kapitaalverkeer geheel vrij heid, als dit zou worden voorgesteld. Als geheel was spr. echter niet on- 1 huis te IJmuiden overgebracht, waar LJV10 gewonden brand- en snijwonden aan hoofd en I ledematen moesten worden verbon- Zes jongens van omstreeks 13 jaar den. Na deze behandeling konden speelden gistermiddag op het strand allen weer huiswaarts keren, uitge- van IJmuiden, toen een hunner een voor hen vreemd voorwerp vond. Enkele andere jongens uit het club je hadden juist van wrakhout een vuurtje gestookt en het vreemde voorwerp werd in het vuur gegooid. Een hevige ontploffing volgde en drie van de jongens werden min of meer ernstig gewond. Zij werden allen naar het zieken- zonderd een 13-jarig knaapje, dat met een shock in het ziekenhuis moest achterblijven. TRAGISCHE AFLOOP VAN MISHANDELING Voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg is Vrijdag behandeld ae zaak tegen een 18-jarige bakkers- 1 knecht te Groenendijk, in de ge meente Kloosterzande, aan wie ten Tv pmfeest in Wiesbaden I je zou hebben veroorzaakt. De jon- KEUKENHOF LICHTTE VOOK. gen had verkering met het meisje. T ,.r. 1 De ouders van beide zijden waren In het Kurhaus te Wiesbaden is er op tegCn laflo? enVet'SaTwdTDa! Via een kennis toeeg de Joneen opening van «n ÏÏÏS. dLS^C,1.u.nï„7ICeenC1t 1. f e. ,Pu?van Ko in de Wilhelmuspolder bij Groe nendijk te komen. Op die middag Eagle Club, de Keukenhof K.L.M., geschiedde door mrs. Brew- ■fiib geneei wds aui. clulci *iict un- t nenaijK ie Kumen. L wx vxxj tevreden over het SER-advies. Maar t ster echtgenote van de commanding jiregen de jongen en het meisje al zal worden, betwijfelt men. Mocht dit j het CNV heeft nog wensen en verlan- j officier te Wiesbaden. De Keukenhof direct verschil van mening. Ver- wel het geval zijn, dan acht men hetgens, die de bond tot activiteit ma- i stelde 3.000 tulpen ter beschikking lachte gaf haar een slag tegen het Dn. I die m gr°te rotonde van het Kur- hoofd, zodat zij bewusteloos in de Geen persoon, noch een bepaalde haus zijn opgesteld. Nederlandse ex- put vjei en j^et Water bleef liggen. niet onmogelijk, dat gezamenlijk ge tracht zal worden met West-Duits - land tot een accoord te komen. Daar- trcen kr.n het recht opeisen deze zaak perts waren aanwezig teneinde de j Brommer had haast Vijf gewonden Tussen de 30 en 35.000 pelgrims j trokken onder de strakke hemel van i een prachtige lentenacht door de stille straten. j Zondagmiddag is op de kruising Ruim 200 autobusen, tientallen van de Uweg en Kruisweg in dl extra treinen en de veerboot uitHaarlemmermeer een bromfietsrij- Mesland hadden uit alle delen van der> die z<mder snciheid te minderen Nederland pelgrims aangevoerd, ter wijl uit de omliggende plaatsen hon derden te voet naar de hoofdstad ge komen waren. Tegen het ochtendgloren heeft mgr. Huibers, bisschop van Haarlem ook de Omgang gelopen. 71 JAAR GETROUWD. Heden viert het echtpaar Harm Musch en Engeltje Dreijer te Win schoten de dag, waarop het 71 jaar geleden in het huwelijk is getreden. De bruidegom is nu 92 jaar, zijn bruid 93 en beiden zijn nog kras. Linkerbenen gezocht! Haags zakenman is ze kwijt Een zakenmand belde Vrijdag het huis voor onbehuisden te 's Graven- hage op met het verzoek een partijtje oude rommel bij hem te komen weg halen. Later bemerkte hij dat zich onder de weggehaalde oude rommel een doos met zaagsel bevond, waarin tien paar plastic damesbenen ter waarde van 195. Naar het vermiste wordt thans ge zocht. de Kruisweg een voorrangsweg opreed, door een uit de richting Haarlem naderende personenauto ge grepen en ernstig gewond. De bestuurder van de auto uit Kampen, heeft nog door sterk naar links uit te wijken, getracht de brom- fitser te mijden. Deze manoeuvre had tot gevolg, dat de bromfietser uit Halfweg toch werd geraakt en bo vendien, dat de personenauto in de berm raakte, over de kop sloeg en met de wielen in de lucht in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam. Ook de vier inzittenden van de auto, behalve de bestuurder nog twéé heren en een dame, alle uit Kampen, liepen verwondingen op. Alle gewon den zijn naar het St. Elisabeths gast huis te Haarlem overgebracht. Vrijer geldverkeer Benelux-verrassing Nog meer mogelijkheden „Het herstel van de normale toe stand is belangrijk dichterbij geko men", aldus geldkringen te Amster dam, nadat Zaterdagmiddag om één uur door de Nederlandsche Bank de gedeeltelijke liberalisatie van het ka pitaalverkeer was aangekondigd. Van zeer groot belang acht men de bijzondere regeling van het kapi taalverkeer, die in voorbereiding is met andere West-Europese landen tot Het geheel is een compromis van op- overeenstemming te geraken. vattingen. tot een oplossing te hebben gebracht, j belangstellenden voorlich-ing te ge- - - ven omtrent de Keukenhof en bloem bollen. Eerste Lentedagen nog kilometers ijs Zondag 21 Maarteerste lentedag. Het was lente, niet alleen op de kalender, doch ook in de natuur. Toch waren alle sporen van de winter niet verdwenen: deze foto werd gemaakt op Zondag 21 Maar 1954, des mid dags te twee uur, aan het einde van de twaalf kilometer lange dijk, welke bij Harderwijk in de richting van Lelystad in het IJsselmeer steekt. Het zijn de laatste blokken ijs, op deze dijk achtergebleven van het kruiende ijs op het IJsselmeer. De blokken liggen nog hoog over een afstand van vele kilometers op deze dijk. Van vandaag af echter doen de stralen van de lentezon deze ijsblokken steeds sneller smelten. De jongen schrok van zijn daad en liep weg; enige tijd later kwam hij terug. Toen heeft hij het meisje, dat nog steeds in het water lag, verder op in het riet gelegd, in de hoop, dat men, als zij niet uit zich zelf zou opstaan, haar niet zou kunnen vin den, wanneer zij toch dood was. Na lang zoeken heeft men het meisje levenloos aangetroffen. Verdachte heeft een gedeelte van zijn voorarrest dat 9 maanden duur de, doorgebracht in een rijksobser vatiekliniek te Utrecht. Prof. dr. Baan, het hoofd van deze instelling, concludeert, dat het feit indien bewezen hem slechts in sterk verminderde mate kan worden toe gerekend. „Men dient hem niet als een volwassen man maar als een kind te beschouwen". Mishandeling De officier van justitie zeide in zijn requisitoir o.m., dat het hem zeer aannemelijk lijkt, dat de jon gen van zijn daad zeer is geschrok ken. Hij had het meisje nog nooit eerder geslagen. Toen zij gevallen was, wist de jongen niet of zij dood was of leefde, maar hij hoopte, dat zij bij zou komen en naar huis zou gaan. De officier van justitie con cludeerde dat uit onderzoekingen is komen vast te staan, dat het meisje dood moet zijn geweest voordat zij op een andere plaats is gelegd. Spre ker meent dat er geen sprake is ge weest van opzet het meisje om het leven te brengen, wel van mishan deling. Vrij milde eis De officier meent tenslotte ook, dat men in dit geval te doen heeft met kinderen. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar met aftrek van voorarrest, een voorwaardelijke ter beschikking stel ling met een proeftijd van 3 jaar, en tenslotte als bijzondere voorwaarde dat verdachte zich laat opnemen in de psychiatrische afdeling van de Willibrordusstichting te Heilo. DE BESLISSENDE Door Percy King 29) „Mooi!" zei hij, toen hij de ver langde informaties had. „En het stuk waardoor ik buiten schot blijf?" ,ylk verzend het vanavond nog. Met de chèque." Oullingwood legde de ontvanger langzaam.1, peinzend, op de haak. Hij keek Margaret aan. ,yDe bewuste jonge dame is Rober ta Falkner. De voogd, die zijn meer derjarige pupil niet wil laten gaan, als zij daar zin in heeft, woont Rane- lagh Road 72 en heet Benjamin Raff ill. Zeggen de namen je iets?" „Roberta Falkner. Een ogenblik." Margaret ging naar de kast, haalde een lijvig boek met krantenknipsels voor de dag. Bij de F sloeg zij het open, zocht even en knikte. „Roberta Falkner hier heb ik haar. Met een tamelijk góed afgedrukte foto er bij. Het is een berichtje van ongeveer een maand oud. Zij bewoonde toen een flat in Welbeck Street. Veroor zaakte herrie in Covent Garden tij dens een opvoering van. Puccini's Tosca. Had blijkbaar aan het diner méér gedronken dan een dame past Bevond zich in een loge met advo caat Alfred Oakton en mr. Eric Car- line. Werd met laatstgenoemde hand gemeen en moest door de suppoos ten uit de zaal verwijderd worden." Margaret gaf het boek aan Keith. „Ik plakte dit berichtje hoofdzake lijk in, omdat de namen van twee zeer verdachte heren er in voorko men. Trouwens, jij hebt eveneens het genoegen, ze ie kennen," besloot het meisje met een glimlach. Oullingwood knikte. lrEr kon wel eens heel wat meer muziek in het gevalletje zitten, dan we oppervlak kig zouden denken, compagnon. Ben jamin Raff ill mijn overleden oom, sir Malcolm Beveridge, heeft een se cretaris gehad, die zo heette. Sir Malcolm betaalde slecht en stelde maxirr 3 eisen. Ik heb me er altijd over verwonderd, dat hij nog een secretaris krijgen kon. Benjamin Raffill niet direct een naam, die je elke dag tegen komt. Denk eens verder na, Oakton is de advocaat van Woodford Chrichton, de schavuit die Beveridge duiten wegpikte, vóór ik, de rechthebbende, aan de beurt kwam. Van de nobele mr. Eric Car- line heb ik de bewijzen, dat .hij niet vies van chantage is. Natuurlijk zegt i dat allemaal misschien nog niets, maar ik vind het toch razend toeval- j lig, dat we op zó'n trio in één en het zelfde zaakje stuiten." „En het meisje, Roberta Falkner?" „Nooit in mijn leven van gehoord." „Wel, we krijgen gelegenheid met haar kennis te maken. Want ik ga met je mee, Keith." Toen hij een krachtig protest tegen dit voorne men wilde laten horen, vervolgde Margaret resoluut: „Beste jongen, ik vertegenwoordig het dectivebureau .M Townley, punt één. Dan kon het wel eens gebeuren, dat je bij je evo luties van vanavond een onbevoor oordeeld getuige nodig had, punt twee. En dan is er een derde punt ik bezit nu wel een compagnon, maar ik weet in het geheel niet wat ik aan hem heb. Daarom wil ik je eens aan het werk zien. Beschouw het als proef stomen." Haar ogen lachten in de zijne en daartegen was een jonge man als Keith Cullingwood niet bestand. „Vooruit dan maar, meisje! Je zin zal je hebben! Mits je één ding niet vergeet jij maakt het publiek uit en ik ben de acteur, die alle rollen ln het stuk vervult!" XIV Aan het begin van Ranelagh Road dankte Keith de taxi af en wandelde met Margaret langzaam naar nr. 72. De straat was matig verlicht; zij maakte de indruk vroeger betere dagen gekend te hebben. Tal van huizen stonden leeg. Cullingwood raadpleegde zijn horloge. „Prachtig op tijd, twee minuten voor tien. Hoe zullen we onze entree maken? Stormenderhand de vesting nemen of als brave Londense bur gers eerst op het belknopje druk ken?" „Aan het huis valt niets bijzon ders te ontdekken. Eir is ook geen sterveling in de omgeving te zien. Ja, we zullen ons netjes gedragen, Keith, en belet vragen. Wanneer Ro berta Falkner werkelijk tegen haar wil in dat huis moet blijven, hebben ze natuurlijk maatregelen getroffen en het minste is al, dat ze de deur op de ketting houden. In dat geval schieten we met een bestorming niet veel op. Vertoon jij je niet direct. Ik zal voorgaan en zeggen, dat ik met een boodschap van mr. Josuah Hul bert kom voor een stuk, dat miss Falkner vergeten heeft te teke nen. Dan doen ze waarschijnlijk de deur wel open. Jij kunt achter mij binnen glippen Keith." Cullingwood constateerde, dat het Cullingwood fronste de wenkbrau- meisje met haar veronderstelling ge- enw, deed nog een laatste haal aan lijk had gehad; het gerammel van 'n zijn sigaret, gooide het peukje neer ketting, die los gemaakt werd, was en doofde met zijn hak het vuur. j hoorbaar. Toch ging de deur nog niet „Het klinkt oppervlakkig zo kwaad open. Iemand maakte het ruitje los niet, maarHij trok de schou- en vroeg: ders op. „Veronderstel, dat de een of andere patjakker zijn vuist uitsteekt je in het gezicht stompt en de deur weer dicht smijt? Verdorie, Peg, dan had jij vermoedelijk een blauw oog en we waren nog even ver!" ,Moet u bij mr. Raffill zijn, miss? Hij is niet thuis." „Niet?" Margaret's toon klonk on bevangen vriendelijk. „Ik ben van het kantoor van Hulbert, Foulds en Burgess, Chancery Lane. Het gaat „We zijn in Londen, Keith! En in over een stuk mr. Hulbert heeft een heel fatsoenlijk deel van de stad! gisteren miss Falkner enige papie- Daar stompen ze een dame zo maar ren voorgelegd en één ervan vergat niet een blauw oog'!" „Ik geef anders geen penny voor het stelletje, dat met miss Falkner en haar moeilijkheden in verband staat! Ik bekijk de dingen altijd van ze te tekenen. U wilt het haar mis schien wel even geven enMar garet stokte en aarzelde een ogen blik. „Neen", zei ze toen. „Mr Hul bert stond er op, dat ik het miss de nuchtere kant, Peg, jij geeft er Falkner persoonlijk geven zou." graag een romantisch tintje aan. All-1 „Ach zo! Excuseer miss. Wij sliui- right, we doen, zoals jij voorstelt, j ten 's avonds secuur, het is de laatste maar ik zal geducht op mijn qui vive tijd niet erg veilig in deze buurt." zijn." Het ruitje ging dicjit en de deur Zij liepen de stoep op; Keith telde open. Margaret stapte de hall in, op vijf treden. In de portiek drukte hij de voet door Cullingwood gevolgd, zich stijf tegen de zijmuur. Margaret j „He...." deed de bediende ver schelde; het bleef donker en stil in wonderd. „Ik dacht, dat u alleen huis. Zij wachtte geduldig, alvorens was, miss! Deze heer", hij kwam te- opnieuw een vinger op het knopje genover Keith staan, „zal buiten te leggen. Nu kwam er beweging moeten wachten." binnen; een licht werd aangeknipt.(Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8