2)e ÊeidbeSoii/ïci/iit Adenauer Adenauer werd het met de Turken eens KLM en Garoeda zijn het eens Turkse premier is boos op Lieftinck Onrustig weekend in Cairo Het Italiaanse schandaalproces Atjeh is nog niet rustig Zij kwamen niet opdagen K.V.P.-Limburg wil herziening Sovjet-protest bij Ned+ regering Tegen vestiging van Amer. bases Geneesmiddel tegen radio-activiteit Groter aandeel van Engeland in E.D.G. Slecht begin Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 22 MAART 1954 45ste JAARGANG meer Turks dan Lieftinck KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Over de Europese Defensie Gemeenschap Turkije en West-Duitsland hebben gisteren bekend gemaakt, dat zij het eens zijn over de noodzaak van de Europese verdedigingsgemeenschap ter verzekering van de Westelijke defensie. In een gemeenschappelijk comuniqué zeggen de West-Duitse bondskan selier, Adenauer en de Turkse premier, Menderes, dat zij het er eenparig over eens zijn, „dat met het oog op het voortdurende ernstige gevaar voor de bedreiging van hun bestaan, de vredelievende landen sterker, meer verenigd en waakzamer dan ooit moeten zijn." „Met betrekking tot Europa", zegt het communiqué verder, „is de hoofd voorwaarde voor het verschaffen van de kracht en doeltreffendheid aan de organisatie van de Europese verde diging, die noodzakelijk zijn voor het behoud van de vrede, de zo spoedig .mogelijke opneming van West-Duits land in de E. D. G.". West-Duitsland heeft in beginsel er in toegestemd de aankoop van Turkse producten te vergroten om de handelsbalans te herstellen, Tur kije in staat te stellen de betaling van verrichte Duitse leveranties voort te zetten en Duitse onderne mingen in de gelegenheid te stellen verder bij te dragen in Turkse be leggingsplannen, De volgende week zal een Turkse handelsdelegatie naar Bonn reizen voor nader overleg. Binnenkort zal ook een culturele Duits-Turkse overeenkomst getekend worden. Adenauer heeft premier Menderes en de Turkse minister van Buiten landse Zaken uitgenodigd voor een bezoek aan Bonn. Deze uitnodiging is aanvaard. Gisteren is Adenauer per vliegtuig uit Ankara naar Izmir vertrokken. Radio-Belgrado heeft gisteren "be kend gemaakt, dat onder leiding van generaal Ljoebo Voeckowitsj een Joegoslavische delegatie naar Ankara is vertrokken om deel te nemen aan besprekingen van het Balkanpact, die op 24 Maart zullen beginnen. Russisch protest. De Sovjet-Russische regering heeft de Turkse ambassadeur te Moskou, een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat „het streven, om in het Nabije en Midden-Oosten tot de vorming van een militair blok te komen, de Sovjet-Russische-Turkse betrekkingen slechts nadelig kan be- invloeden" en dat „Turkije de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van een dergelijk pogen moet dra gen." De nota slaat op de voorgenomen sluiting van een Turks-Pakistaans verdrag. Verklaard wordt, dat tot standkoming hiervan „invloed moet hebben op de nabuurstaten der ver dragsluitende partijen." Er wordt in de nota op gewezen, dat uit het 19 Februari j.l. uitgege ven gemeenschappelijke Turk-Pakis- taanse communiqué o.m. is gebleken, dat „het voornemen bestaat tot uit gebreide Turks-Pakistaanse samen werking, ook op militair gebied. In Djakarta is de volgende 'ver klaring uitgegeven: ,,De voorzitters van de delegaties van de Indonesische regering en de K.L.M. verklaren, dat de onderhan delingen in zake de wijziging van het Garuda-contract thans het sta dium hebben bereikt van overeen stemming ten aanzien van alle essen tiële punten. Ook de formulering van het te sluiten nieuwe contract is zo goed als gereed. BRITS SCHIP IN KANAAL GEZONKEN In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in Het Kanaal, dicht bij Le Havre, een Brits schip, de Democrat Barnstaple, gezonken. Ten minste drie mensen, een vrouw en twee mannen zijn daarbij verdronken. Hun lijken zijn Zondagochtend aan de Franse kust aangespoeld, evenals een reddingboot, die de naam Demo crat Barnstaple droeg. Bemoeienis met Turkse zaken De Turkse premier Adnan Mende res heeft verzet aangetekend tegen de bemoeiingen van de Wereldbank met Turkije en aan de president van deze bank verzocht, haar vertegen woordiger in Turkije, prof. P. Lief tinck, de gewezen Nederlandse mi nister van financiën, terug te roe pen. Naar verluidt is Lieftinck voor een paar weken uit Turkije vertrok ken, maar hij zou van plan zijn te rug te keren. Uit Turkse bronnen wordt verno men dat de premier verontwaardigd is géworden, toen Lieftinck op een Turks verzoek om meer credieten antwoordde met het voorstel, dat de Turken het voorgelegde project wat De Egyptische hoofdstad heeft een onrustig weekeinde achter de rug, nadat op zes punten in de stad bom men tot ontploffing waren gebracht. Bij deze terreurdaden, die door de Om Haf WpHcfpüH regering worden toegeschreven aan WUlUctL Ut WtUöIXlJU „ondergrondse communisten", werd niet doorging De politie van Mexico City, moest Vrijdagavond van vuurwapenen en traangasbommen gebruik maken om een rel te bedwingen van 15.000 bas ketball-enthousiasten, die probeer den het gebouw, waarin Panama en Mexico om het kampioenschap van, Midden-Amerika zouden spelen, in brand te steken. Hun woede was opgewekt, omdat de wedstrijd was afgelast. Panama had namelijk geweigerd, een Ameri kaanss scheidsrechter, die door Mexi co was aangewezen, te erkennen. Eerst begon het publiek op de tri bunes vuurwerk af te steken, even later gevolgd door het aansteken van grote vuren op de tribunes. De 'brand weer moest er aan te pas komen. Verscheidene personen werden ge wond, toen de politie de mensen uit het gebouw verdreef. Drie mannen liepen een hersenschudding op, een oude vrouw een gebroken been en een 7-jarig kind hoofdwonden. Eert woord van dank De jonge Koning Feisal van Irak spreek^ een woord van dank voor de hartelijke ontvangst die de burgers van Karatsji hem bereidden. De Ko ning brengt op het ogenblik een be leefdheidsbezoek aan Pakistan. niemand gewond. Zij vielen samen met opgewonden betogingen waarin Wafdisten, com munisten en leden van de Moham medaanse Broederschap, grotendeels studenten, zich onder de kreet: „Weg met de regering van vuur en ijzer" keerden tegen de regeringsgezinde studenten. Gisteren hebben de Britse en Ame rikaanse ambassadeurs de recente in cidenten in de Kanaalzone, waarbij o.a. een Brits officier werd gedood, met de Egyptische regering bespro ken. Intussen achten diplomatieke waarnemers de hervatting van de Brits-Egyptische besprekingen over de Suez-kwestie na deze voorvallen verder verwijderd dan ooit. Zaterdagmiddag is voor de recht bank, die de zaak-Montesi behandelt, een brief voorgelezen, getekend door Anna Maria Caglio, waarin wordt gezegd, dat Wilma Montesi gedood is door Piero Piccioni, de zoon van de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken. De brief is op 30 October j.l. door mej. Caglio geschreven aan haar hospita. De inhoud luidt: „Pas nu heb ik ontdekt, dat mar kies Uho Montagna het hoofd van de bende is. Hij is er de hersens van. Piero Piccioni is de moordenaar van Wilma Montesi". Vandaag zouden Piccioni Jr., Mon tagna en Pavone als getuigen ge hoord worden. zorgvuldiger zouden uitwerken. Ook zou Lieftinck de Turkse regering enige concrete voorstellen gedaan hebben tot verbetering van de eco nomische toestand van Turkije. Het land gaat thans gebukt onder een ernstig tekort aan deviezen en een ongunstige handelsbalans. Menderes zou zich, naar verluidt, dit niet hebben laten welgevallen, omdat hij meende* dat de bank, wel ker leningen aan Turkije in totaal niet meer dan 6 a 9 millioen dollar hebben bedragen, niet het recht had om zich op deze wijze met de Turk se zaken te bemoeien. Volgens een legercommuniqué heb ben opstandelingen in Atjeh de vo rige week zeshonderd meter spoor baan tussen Kandangan en Punteut vernield. In Noord-Atjeh werden vier la gere bestuursambtenaren door een bende ontvoerd. Tijdens zuiveringsacties in Meu- reudeu werd een opstandeling ge dood. Belangrijke documenten zou den! in beslag zijn genomen. De eerste „vredesconferentie" die vertegenwoordigers van het Britse leger en het bestuur in Kenia zouden houden met een groep leiders van de Mau Mau, is niet doorgegaan. De 19 Mau Mau-leiders, die door generaal China waren overgehaald om over de voorwaarden van over gave te komen praten, hebben het niet gewaagd zich te vertonen. Het is mogelijk dat ze nog onderweg zijn. Erg aanlokkelijk is deze ontmoeting voor de Mau Mau in ieder geval niet, daar hun niet is beloofd dat ze géén straf zullen krijgen. De Zondagswet De kring Limburg van de K.V.P. heeft geprotesteerd tegen de nieuwe Zondagswet en de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P. verzocht op korte termijn op een herziening van de Zondagswet aan te dringen. Tijdens een Zaterdag te Roermond gehouden buitengewone vergadering van de kring werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin er op gewezen wordt, dat de centralistische regeling van de nieuwe Zondagswet met de verscheidenheid der culturele uitingen niet voldoende rekening houdt en zelfs verschillende uitingen onmogelijk maakt. Dit leidt tot een nivellering van de levenswijze en tot verarming van het volksleven. Daarom wordt aangedrongen op herziening van de Zondagswet. Aanvaring in de mist Friese bedevaartgangers in botsing op I|selmeer Geen slachtoffers Zondagochtend omstreeks half acht had in dikke mist op het IJsselmeer ëen aanvaring plaats tussen de veer boot StavorenEnkhuizen met aan boord vele Friezen, die aan de Stille Omgang in Amsterdam hadden deel genomen en de clipper „G. Broek- schmid". De clipper werd aan de achterzijde geramd en beliep averij aan de stuur inrichting benevens kreeg zij een gat aan de achterzijde. De passagiers van de veerboot be merkten een hevige schok. Volgens de schipper van de clipper maakte deze water, maar hij was niet bereid van boord te gaan. Ook het aanbod om zijn vrouw op te nemen, werd van de hand gewezen. Hierna werd de tocht door de veerboot in dikke mist voortgezet. Zij had een half uur vertraging. De aangevaren boort, de „Alge" be hoort thuis in Oude Pekela. Het schip lag voor anker toen het werd be schadigd. Het heeft de haven van Sta voren kunnen bereiken, mede dank zij de hulp van de vandaar uitgevaren „Star 39". De aanvaring is zonder persoonlijke ongelukken afgelopen. 700 Burgemeesters naar de hoofdstad Een internationale Amstelflora 1954 Aanstaande Donderdag zullen 700 Nederlandse burgemeesters met hun echtgenote naar Amsterdam komen om daar als gast van het gemeente bestuur getuige te zijn zij de opening van de bloemententoonstelling „Am stelflora 1954". Deze bloemententoonstelling heeft dit jaar een waarlijk buitenlands ka rakter met zijn 150 inzendingen uit alle delen der wereld, zoals uit China, Japan en Israël. Het pronkstuk van de show zal zijn een uit bloemen opgebouwde IJ-tun- nel, waar ontelbare bloemige autootjes een druk verkeer onderhou den. Stamhoofden doen rekening Senator Arthur V. Watkins (rechts) in gesprek met vier Indiaanse stamhoofden, die naar Washington kwamen, om in de hoofdstad van de V.S. rekening en verantwoording af te leggen van hun beleid voor het Senaatscomité voor Binnenlandse Zaken. In vol ornaat verschenen de Indianen voor de leden van het comité; of hex nu lag aan de weelderige kleding weten we niet, doch een feit is het, dat Indianen zowel als comité leden in de beste verstandhouding afscheid van elkaar namen. De Sovjet-Unie heeft bij Neder land geprotesteerd tegen het vesti gen van Amerikaanse bases op Ne derlands grondgebied in vredestijd, aldus heeft Tass Zaterdag bericht. Het protest werd twee dagen ge leden door de Russische ambassa deur in Nederland, S. P. Kirsanov, overhandigd. Iln de Russische verklaring wordt o.m. gezegd: „Kortelings heeft .de Nederlandse pers verklaringen van de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, C. Staf, gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Nederlandse i regering heeft ingestemd met de le- gering van personeel van de Ame- Iiikaanse luchtmacht op Nederlands grondgebied. Het is geheel duidelijk, dat het vestigen van Amerikaanse bases op r Nederlands grondgebied in vredes tijd niets gemeen heeft met welk de fensie-oogmerk dan ook, aangezien het goed bekend is, dat Nederland niet door een aanval wordt be dreigd". De Sovjet-regering wijst de Ne derlandse regering op het feit, „dat het ter beschikking stellen van ba ses aan buitenlandse strijdkrachten en het legeren van vreemde strijd krachten op Nederlands grondge bied op geen enkele wijze tot de ver- In Japan beproefd Een Amerikaans geneesmiddel, „Vera-cal" genaamd, is per vliegtuig uit Californië naar Tokio gebracht voor de behandeling van de 23 Ja panse vissers, die brandwonden heb ben opgelopen tengevolge van radio activiteit. Het is de eerste keer dat dit geneesmiddel op mensen wordt toegepast. Het zou radio-actieve deel tjes van het lichaam kunnen losma ken. In Amerika zullen alle binnenko mende zendingen tonijnen- en haaienvlees uit het gebied van de Onderhandelingen begonnen Het Foreign Office heeft gister avond bekendgemaakt, dat Groot- Brittanië met de vrije landen van continentaal-Europa onderhandelin gen is begonnen voor het nemen van een groter aandeel in het voorgeno men Europese leger. Een regeringswoordvoerder ver klaarde, dat nieuwe onderhandelin gen aan de gang zijn met Frankrijk, Nederland en andere leden van de E.D.G. over de vorm, waarin de Brit ten zich bij een verenigd leger zou den kunnen aansluiten. De, tegenstanders van de ED.G. in Frankrijk stellen zich op het stand punt, dat men niet over de garan- t*e beschikt, dat Groot-Brittannië Frankrijk zal helpen bij het vormen van een tegenwicht tegenover het Westduitse contingent in het ver enigd Europese leger. Stille Oceaan, waar de atoomproef heeft plaats gehad, nauwkeurig op radio-activiteit worden gecontroleerd. Japan heeft voor zijn uitvoer van vis- artikelen een ziegel ontworpen met het opschrift: „Gegarandeerd vrij van radio-activiteit". De gevarenzóne voor atoomproe- ven in de Stille Oceaan is door de Amerikanen aanzienlijk uitgebreid. Een punt tussen Eniwetok en Bikini is als middelpunt genomen voor een cirkel met een straal van 720 km, waarbinnen de gevaren-zóne ligt. Naar aanleiding van een rapport van twee waarnemers van het Ame rikaanse Congres, waarin werd ver klaard, dat bij de 'bewuste atoom explosie een „onvergeeflijke fout" was begaan, is de Congrescommissie voor de atoomenergie een onderzoek begonnen, of er inderdaad fouten zijn gemaakt. De vrouw en de sigaar Te Burghausen in Beieren is<?> een wedstrijd voor sigarenrokers gehouden en ook voor rooksters, want er deden ibehalven de 29 mannen ook vier vrouwen mee. De 50-jarige huisvrouw Anna Niederbuchner won de wedstrijd en brak het Duitse record. Zij hield haar sigaar 2 uur en 26 minuten brandende. betering van de internationale toe stand en van. de betrekkingen tussen de landen kan bijdragen". Volgens Tass heeft minister Luns de Russische ambassadeur medege deeld, dat de Nederlandse regering de nota van de Sovjet-regering zal bestuderen en beantwoorden. NIET VERBAASD De Russische stap heeft jn Den Haag weinig verwondering gewekt. Bij regeringen van andere landen heeft de Sovjet-Unie de laatste tijd in soortgelijke omstandigheden even eens geprotesteerd tegen het aan vaarden van Amerikaanse bijstand op militair gebied. Ook bij Griekenland heeft de Sov jet-Unie geprotesteerd tegen het ge ven van militaire bases aan de Ver. Staten. Het NATO-verband beoogt louter defensieve doeleinden en de onder tekening van de NATO-overeen- komst houdt in een beschikbaarstel ling van bases aan eenheden van bondgenoten. In die geest zal de antwoord-nota van de Nederlandse regering ver moedelijk worden opgesteld. Edam 300 jaar terug Showkaasmarkt Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag in het historische waaggebouw te Edam de eerste „Showkaasmarkt" gehouden. Een grote partij was buiten de waag neer gelegd en in het gebouw zelve stond de oude weegschaal uit het jaar 1625 weer opgesteld, waar de kazen wer den gewogen. Voor deze gelegenheid waren de bekende Alkmaarse kaas dragers aanwezig om op berries de Edammertjes te transporteren. Het ligt in de bedoeling voor de vreem delingen eens per maand deze show kaasmarkt te houden, waarbij dan in de toekomst plaatsgenoten in cos- tuum als kaasdragers zullen optre den, na eerst opleiding te hebben ge had van hun Alkmaarse ambtsbroe ders. Mammons macht Een 15-jarige Hilversumse jongen, die dezer dag.en in zijn eerste betrek king als bediende van een kruidenier ter plaatse is begonnen, is zijn maat schappelijke carrière ongebruikelijk gestart. Toen hij aan het einde van de week de bestellingen bij de klan ten moest afleveren, kreeg hij brief jes mee, waarop hij ruim 250 guldeu ontving. In plaats van dit bedrag naar zijn patroon te brengen, kreeg het geld invloed op hem en hij ging er van door. Toen de politie op verzoek van de aptroon en de ouders van de knaap opsporing had verzocht, werd de jon gen in Valkenburg aangehouden. Hij bleek zyn langgedroomde vacanrtie- plannen te hebben willen realiseren en had zelfs getracht de grens over te gaan, wat hem evenwel niet was gelukt. Van het geld had hij nog niet veel uitgegeven. weer (Geldig van Maandagavond tot j Dinsdagavond. Opgemaakt tien uur). AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking en i overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. Aanhoudend zacht. 23 Maart: zon op 6.38; onder 18.57; maan op 23.54; onder 7.22. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO mist 1 C. STOCKHOLM geheel bew. 3 KOPENHAGEN mist 4 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM zwaar bew. f ERUSSEL zwaar bew 7 PARIJS zwaar bew. 6 BORDEAUX zwaar bew. 7 ii GRENOBLE onbewolkt 2 NICE onbewolkt 9 WARSCHAU onbewolkt 1 BERLIJN mist 2 FRANKFORT mist 1 MUNCHEN nevel 2 ZURICH mist 0 GENEVE onbewolkt 1 LOCARNO licht bew. 7 WENEN nevel 4 INNSBRUCK mist 4 ROME onbewolkt 8 Korreltje De mens streeft zo lang hij leeft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1