Een regen protesten daalt vanuit Limburg neer op 't hoofd van Beei! RIJNSTREEK Minder werkloosheid, verhoogde uitvoer en groter volksverbruik Bezoek van Amerikaanse zakenlieden Trein in brand nabij Castricum Slijters hebben niets meer in de melk te brokkelen Bij autobotsing doodgedrukt Toch niet bekend genoeg Slechts 2 pet. der emigranten uit Nederland keert terug ZATERDAG 20 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „Laat ons het leven op Zondagmorgen" „Gezelligheid zal gesmoord worden jrend met de protesten eens. Minister Beei heeft met zijn Zon dagswet nu niet direct de harten van alle Nederlanders gewonnen en spe ciaal zijn partijgenoten in Limburg kunnen zich maar uiterst matig ver enigen met de wettelijke regeling, die de minister in het leven geroepen heeft, teneinde het leven op de Zon dagmorgen zo geruisloos mogelijk te doen verlopen. Eerst maakte men er in Zuid-Lim- bugr nog een grapje mee; tijdens de afgelopen Carnavalsfeesten werd er gelachen over de verstomde optocht in Roermond en ook elders wist men de aardigheid flink uit te buiten, maar sinds twee harmoniegezelschap pen voor de rechter gedaagd en ver oordeeld zijn, beginnen de Zuid-Lim burgers hoe langer hoe minder be vattelijk te worden voor de mogelij ke humor, die er in het wetsvoorstel schuilgaat. „Te wapen!" Want terwijl Koning Hansworst tij dens Carnaval grapjes aan het ma ken was, staken andere lieden hun koppen bij elkaar en gingen eens uit zoeken, wat er allemaal door de nieuwe Zondagswet bedreigd wordt. Nu, het is een hele waslijst. In Zuid-Limburg zijn de dorpsge meenschappen nog grote families, waar iedereen van zijn vreugde blijk geeft, als één huis feestviert. Bij communiefeestjes, op verjaar dagen en jubilea, bij priesterfeesten en bruiloften, op patroonsfeesten en een gelukkig lot in de loterij, heeft niet slechts de betrokkene feest, maar het gehele dorp trekt uit, de harmo nie snelt te wapen en gezamenlijk worden de bloempjes eens duchtig buiten gezet. Rouw past Limburg. Voor dag en dauw, wanneer het feestvarken nog diep onder de wol ligt, komt de harmonie al in actie en met jubelkreten wordt de feestdag ingeluid. Doch nu is dat allemaal verboden en Zuid-Limburg rouwt. En men heeft daar pas de eerste klappen van de nieuwe wet geïn casseerd; de toekomst ziet er nog veel somberder uit. Hoe zal Wau- bach en al de omliggende dorpjes nog een stemmig Kerstfeest kunnen vie ren, wanneer de harmoniegezelschap pen één uur voor de Nachtmis niet meer naar de hoeken der straten mo gen om daar de stilte der nacht te verbreken met Kerstliederen ten te ken, dat er een groot feest gevierd zal worden? Politici protesteren. Men heeft niet volstaan met slechts de sombere toekomst in ogenschouw te nemen; men is nadat de drei gende ramp in omvang bekeken was tot actie gekomen en de eerste stappen zijn reeds gezet. De wet is door de overheid inge steld, dus de eerste gang voerde naar de politici der dorpen, de ge meenteraadsleden, die prompt tijdens de gemeenteraadsvergaderingen het probleem op tafel legden. Nergens ontmoette zy hierbij bezwaren, want Economische verwachtingen voor dit jaar Vrij onafhankelijk van wereldconjunctuur Beei behoeft rust! De mijndorpen Ubach en Worms hebben het thans ook hoger opge zocht, want protesteren in een verga, dering, waar iedereen het al bij voor baat met het protest eens is, heeft weinig zin. Een dikke brief heeft minister Beei, de geestelijke vader van de monster- wet, gisteren op zijn bureau ontvan gen en alhoewel de bewindsman niet al de gepeperde opmerkingen te lezen kreeg, die er tijdens de gemeente raadsvergaderingen gezegd zijn, zal hij toch wel een geluidloze Zondag morgen nodig hebben om het gehele epistel te verwerken. Limburg wacht in spanning! Onder auspiciën van de American Business man's club komen van 28 April tot 2 Mei een 30-tal leden van het International House te New Orleans een bezoek brengen aan ons land. Het International House is een «be kend zakencentrum, dat in 1945 ge sticht werd en dat zich in korte tijd ontwikkelde tot een zeer -belangrijk zakenknooppunt voor de handel op Europa en Zuid Amerika. In 1048 heeft een gezelschap Ne derlandse zakenlieden een bezoek aan New Orleans gebracht, ook on der uspiciën van de ABC-club. Het a.s. bezoek mag dan ook als een soort tegen-visite gelden. Op het programma staan verschillende ex cursies en bezoeken. houden, doch deze stijging zal voor namelijk het resultaat zijn van bij-j 53?opnieuw 'behoevenReizigers hielpen blussen voor te doen. Het volume van de Volgens het centraal economisch uitvoer wordt op 121 pet. (1953: 114 De op één na laatste trein, dii .«w. „.x u.x van dat van igg2 geraamd De Donderdag van Amsterdam van Alk- exportwinsten zullen dalen. maar vertrok, bezorgde de passagiers onderweg de nodige afleiding, want Industriële expansie. plan 1954, uitgewerkt door het Cen traal Planbureau, zal de gunstige eco nomische ontwikkeling, die de na-oor- logse periode voor Nederland heeft gekenmerkt, dit jaar aanhouden. Verwacht wordt een lagere werk loosheid en een hoger verbruik,-gro tere investeringen doch een enigs zins kleiner overschot op de lopende naar het buitenland grote omvang rekening van de betalingsbalans dan zou gaan aannemen. Het volume der industriële inves- 40.000 minder werklozen. nabij Castricum raakte de diesel in brand en alle passagiers hielpen ijverig mee om met slootwater de brand te blossen. De goud- en deviezenreserves zul len naar verwachting in 1954 blijven toenemen, tenzij de kapitaalbeweging Noch het slootwater, noch de schuimblusapparaten waren even wel voldoende om het teringen is voor 1954 5 pet. hoger i den en de brandweer uit Cas- -f- 80 millioen) geraamd dan voor j tricum moest er aan te pas koui._n 1953. Mocht een inzinking van de .om de vlammen te doven. Naar verwachting zal het totale wereldconjunctuur inderdaad uit-1 Op één motor reed de trein na een aantal geheel werklozen dit jaar ge- blijven, dan kan deze stijging de in-tijdje verder naar Castricum, waar middeld 82.000 bedragen tegen leiding vormen tot een versnelling j de passagiers moesten uitstappen om 102.000 in 1953 en 137.000 in 1952. Bij van de industriële expansie, welke op de laatste trein uit Amsterdam de cijfers voor 1953 en 1952 zijn in-Van groot belang is voor de toekom-te wachten, die hen naar Alkmaar begrepen de DUW-arbeiders (jaar- etlge welvaart van Nederland. jzoru brengen, gemiddelde resp. 17.000 en 32.000). Het betalingsbalanssaldo zal dit jaar waarschijnlijk ƒ1.010 millioen bedragen tegen 1.320 millioen in 1953 en 1.840 millioen in 1952. Het reële verbruik per hoofd der bevol king zal waarschijnlijk stijgen van 102.5 pet. van het verbruik in 1052 tot 107.6 pet. van dit verbruik. Grotere uitvoer. Eén van de uitgangspunten bij de berekeningen voor 1954, welke tot dit gunstige resultaat hebben geleid, is de veronderstelde betrekkelijke sta biliteit van de wereldconjunctuur. Een ongunstiger conjuncturele ont wikkeling zou echter in 1954 slechts betrekkelijk geringe invloed op de Nederlandse volkshuishouding heb ben. Voor 1954 wordt met een verdere stijging van de uitvoer rekening ge- Dictatoriale sanering Een vrachtauto uit Hengelo botste op de weg tussen Delden en Goor te gen een zware Duitse truck met op legger. De botsing was zo hevig dat de uit zware ijzeren balken bestaan de lading aan het schuiven ging waar door de bestuurder van de vracht auto, de heer Rupperlink, uit Delden, werd doodgedrukt. Met een kraanwagen moest de weg worden vrijgemaakt, hetgeen enkele uren in beslag nam. EX-GEWEERMAKER HIELD VAN WAPENS. Tot drie boeten van 10,elk, subsidiair driemaal drie dagen hech tenis, veroordeelde de Utrechtse po litierechter gisteren de 31-jarige fa brieksarbeider B. de R. uit de voor malige gemeente Zuilen, wegens drie overtredingen van de Vuurwapen- wet. De verdachte, die vroeger ge weermaker bij het Nederlandse leger in Indonesië was geweest en daaruit een hobby voor vuurwapens had overgehouden, was aangetroffen in het bezit van een vry grote collectie v/aoen en. Behalve de straf voor de gepleeg de overtredingen, beval de rechter ook de vernietiging van de in be slag genomen vuurwapens. Vrees voor represailles bij onwilliger! In Dordrecht schijnt de pas inge voerde melksanering toch niet zo vlot te verlopen. Vier melkslijters hebben namelijk een request aan de minister van Economische Zaken gericht waar in zij verzoeken de Dordtse sanering voor onverbindend te verklaren. Requestranten beklagen zich over het feit, dat aan elk van hen is mee gedeeld, dat zij „de laatste" wa ren, die de melksaneringsovereen- komst nog niet hadden getekend. Daarop afgaande hebben zij ten slot te hun handtekening onder de over eenkomst geplaatst. Zy ontdekten eerst later, dat de voorwendselen vals waren geweest. Ontevredenheid groot. Twee melkslijters delen de minister mee, dat zij nimmer hun handteke ning hebben geplaatst. De Sanerings commissie heeft toen aan de Dordtse Melkinrichting, Sterovita en de Graafstroom opdracht gegeven de melkleveranties aan deze beide niet- aangeslotenen te staken. Eerst nadat het Openbaar Ministe- |rie te Dordrecht genoemde bedrijven Jtot levering had gedwongen, konden t zfj de melk, waarop zij recht hadden, van genoemde fabrieken betrekken, j Het request stelt vast, dat de Saneringscommissie „dictatoriale methoden niet vreemd zijn en dat de I ontevredenheid onder de aangesloten melkslijters groot is en steeds gToter wordt, ook al durven vele melkslij ters zich uit vrees voor maatregelen, i die als repressailles kunnen worden i beschouwd (op contingent zetten, t enz) niet te uiten". Op grond van dit alles wordt om ontbinding verzocht. WIJDINGEN PATERS MONTFORTANEN- Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op Zondag 28 Maart 1954 in de kapel van het Kloos ter der Paters Montfortanen te Oir- schot het H. Priesterschap toedienen aan de Eerw. Fraters Bernardus Kie- we, Johannes Beijers, Andreas Moo- nen, Henricus Lemmens, Johannes van Dooren, Johannes Frans, Johan nes Bruininks, Franciscus Coole, Christianus Corbeij en Hubertus So- mers, allen van de Sociëteit van de Paters Montfortanen. Tilburg weert een P. v. d. A. wethouder Dq gemeenteraad van Tilburg heeft gisteren de heren F. Smeets en P. v. Ierlant, beiden van de KVP, tot wet houder gekozen, resp. in de vacature Appels en ter vervulling van de nieuwe vijfde wethouderszetel. De heer Smeets is accoutant, terwijl de heer Van Ierlant uit de midden standskringen komt. In de wieler sport is hy geen onbekende. Aan deze verkiezingen ging een debat vooraf, waaraan slechts door afgevaardgden van de PvdA werd deelgenomen. De heer J. Baggerman (Arb.) bestreed opnieuw de hou ding van de KVP, die zich, zoals hij zeide, wilde bemoeien met zaken in een andermans huis. Het feit, dat men van die zijde de PvdA-fractie- voorzitter, de heer N. van Pelt, niet als wethouder wenste vanwege zijn 65-jarige leeftijd, noemde hij een teken van onoprechtheid, omdat men de heer Van Pelt sinds 1945 stelsel matig zou hebben geweerd voor enige wehouderszetel. De PvdA zou der halve vasthouden aan haar eigen candidaat. De heer Baggerman oefen de verder heftige critiek uit op de KVP-fractie, die geen enkele can didaat officieel naar voren bracht en kondigde aan, dat, nu de zaken zo zijn ikomen te liggen, men m de toekomst generlei medewerking' meer kan verwachten van de PvdA- fracie, op welk terrein dan ook. Bij de gehouden stemmingen ver enigden de nieuw gekozenen elk 20 j stemmen van de 36 op zich, terwijl de heer Van Pelt slechts die van zyn fractie (8) kreeg. Ernstig geval van dierenmishandeling Vier jongens van 1416 jaar heb ben zich in Jutphaas aan ernstige dierenmishandeling schuldig ge maakt In de sloot langs het park van het kasteel Rijnhuizen gingen zij tegen de avond op jacht. Een koppel een den, dat daar een drijfplaats gevon den had, moest het ontgelden. Ter wijl een van de knapen óp de uit kijk stond, sloegen de anderen met stokken op de weerloze beesten in. Een zestal gelukte het te ontkomen. Twee werden echter doodgeknup peld en meegenomen. De dierenbeu len hadden niet lang plezier van hun misdrijf, want korte tijd later wer den zij ingerekend. Inbraak zonder resultaat Wegens inbraken, gepleegd te Wor- merveer en Assendelft, zijn vier Be- verwijkers aangehouden. Begin Maart kwam het viertal naar Wormerveer. Zij hebben daar ingebroken in een cartonmagefabriek en verdwenen met medeneming van enig geld. In een machinefabriek te Assen delft, waar zy waren binnengedron- gen, werd niets vermist. De vier verdachten waren in de Zaanstreek goed bekend. Twee van hen kwamen geregeld als colporteurs van een wasserij langs de huizen. Een derde bezocht als expediteur vele fabrieken. De vierde, Van der W., die vroeger werkzaam was bij de machine-fabriek in Assendelft, wist waar de brandkast stond. Deze had evenwel na zijn ver trek een andere plaats gekregen. Zo doende leverde de inbraak daar niets op. j PSEUDO-RADIOFLUITEB KRIJGT ANDERHALF JAAR. Een 23-jarige Amsterdamse col porteur, F. H. van R., die zich voor de Engelsman Ronnie Ronalde, tyinstfluiter van de BBC, had uitge geven, is door de Amsterdamse rechtbank wegens oplichting veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis- straf met aftrek van preventieve hechtenis. Hij hoorde het vonnis zijn acht ste glimlachend aar.. Van R. had zijn slachtoffers alleen wandelende dames op straat I aangesproken, onder de naam Ro-1 nalde vriendschap met haar aange- knoopt en dan geld van haar ge-1 leend, omdat hij „zijn chèque uit En- j geland nog „niet had ontvangen". Hij was gearresteerd in het gezel- sohap van een dame, terwijl hij een van zijn verhalen aan het opdissen was. HOOFDONDERWIJZER KRIJGT ST. SILVESTER. Uit waardering voor de verdienste lijke wijze, waarop hij gedurende 40 jaar zijn functie als hoofd van de Lagere school van het Vincentiusge- ticht te Harreveld heeft vervuld, heeft het Z. H. de Paus behaagd de heer Joh. Thielen te onderscheiden met het Ridderkruis verbonden aan de Orde van de H. Sylvester. Haak 'n einde aan dat ondragelijke znnrbranden Item tin ol tw„ Rennlti, en op 't zelfde moment is dat guur- branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies rijn hygiënisch ver- pakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie) Oudheidkundig onderzoek Houten woningen uit bronzen tijdperk Dr. P. J. R. Modderman, medewer ker van de rijksdienst voor oudheid kundig onderzoek te Amersfoort, heeft gisteren de resultaten mede gedeeld van opgravingen, gedurende enige weken verricht in het Margij- nen-En'k te Deventer. Het onderzoek op de Margijnen- Enk, gelegen tussen de Ceintuurbaan en het Tuindorp brachten resten aan het licht van twee woonplaatsen van mensen, die daar in het bronzen tijdperk, wellicht ongeveer 3000 jaar geledon, moeten hebben gewoond. Deze resten waren goed te recon strueren. Een van de woningen is geheel in kaart gebracht, de andere woningen gedeeltelijk. Uit de ge vonden woningresten blijkt, dat, in genoemd tijdperk, landbouw is uit geoefend in de meest primitieve vorm. Eerder waren hier ter plaatse onder meer scherven van urnen ge vonden. Een der gevonden restanten van de woonplaats toont aan, dat er een houten bouwwerk heeft gestaan ter lengte van ca. 15 meter. HUIZEN VOOR BEJAARDEN. Minister Witte heeft, zo verneemt de Volkskr., aan de Gedeputeerde Staten van de provincies laten we ten, dat er een speciale regeling ge troffen kan worden voor de bouw van woningcomplexen, die uitsluitend be stemd zijn voor bejaarden. Hij heeft de Gedeputeerde Staten verzocht dit aan de gemeentebesturen mede te delen. Voortaan zal voor elke drie bejaar denwoningen slechts één woningeen heid van het contingent, dat een ge meente ter beschikking heeft, in min dering worden gebracht. Hierdoor wil minister Witte bereiken, dat de bouw van be jaar den woningen aantrekke lijker wordt, en dat deze niet ten volle komt ten laste van het gemeen telijk woningcontingent. De financie ringsregeling voor woningcomplexen bestemd voor bejaarden werd reeds in Februari geregeld. VERBORGEN BANKBILJETTEN NIET VERGOED. De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in het cassatieberoep van de Staat der Nederlanden tegen het ar rest van het gerechtshof te 's-Gra- venhage in de zaak van de „onderge doken" bankbiljetten van D. de L„ waarbij bepaald werd, dat het on derzoek in deze kwestie hervat moest wordein tot het nader horen van ge tuigen. De Hoge Raad vernietigde het arreet van het Hof en verklaarde De L. alsnog niet.ontvankelijk in zijn vordering. In Maart 1943 kwam een verorde ning van de rijkscommissaris af, dat bankbiljetten van 500 en 100 gulden ingeleverd moesten worden. Vele landgenoten gaven daaraan geen ge volg. Onder hen bevond zich de Jood se Nederlander D. de L., die zijn bankbiljetten in het bijzijn van getui gen begroef. Na de bevrijding verscheen een be schikking, krachten* welke aan eige. naars, die daartoe een verzoek de den, de tegenwaarde van ingeleverde bankbiljetten kon worden vergoed. De eigenaar moest daar bij kunnen bewijzen dat hij op 13 Maart 1943 de betreffende biljetten in eigendom had. De L. richtte in verband met deze beschikking een verzoek aan het mi nisterie van Financiën om de tegen waarde vergoed te krijgen van de bil jetten, die hij indertijd had laten „onderduiken". Het ministerie wees zijn verzoek af, waarna De L„ de staat dagvaardde. Voor de Haagse rechtbank verloor De L. zijn proces doch in hoger beroep besliste het ge rechtshof, dat de afwikkeling dezer zaak niet overeenkomstig de rede lijkheid was geschied en dat het on derzoek hervat diende te worden tot het nader horen van getuigen. De Hoge Raad overwoog o.m., dat uit de door het hof vastgestelde feiten niet is af te leiden, dat het niet voort zetten van het onderzoek voor ieder redelijk oordelend mens als onredelijk zou moeten worden aangemerkt. BRANDSTICHTING BERECHT. Een echtpaar uit Wilp heeft zich voor de Zutphense rechtbank moe ten verantwoorden wegens brand stichting. De man had zijn huis hoog verzekerd. Hij wachtte totdat een medebewoner niet thuis was en liet zijn vrouw toen de woning in brand steken. Zelf ging hij naar zijn werk en liet zich daar opbellen toen het huis flink brandde. Er werd anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eisten tegen zijn vrouw een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht. De rechtbank veroordeelde de man tot een jaar met aftrek en de vrouw conform de eis. MASSALE KINDERCOMMUNIE IN NIJMEEGS GOFFERTSTADION. Op Zaterdag 22 Mei a.s. wordt in het Nijmeegse Goffertstadion een plechtige Kindermis opgedragen, waaronder twaalfduizend Nijmeegse schoolkinderen ter H. Tafel zullen naderen. Deze plechtigheid vindt plaats om drie redenen. Vooreerst wordt de hei ligverklaring van Paus Pius X, de grote promotor van de vroegtijdige Kindercommunie gevierd, vervolgens valt deze viering samen met de We- reldkindsheiddag en ten derde viert Nijmegen op deze dag de biddag voor de wereldvrede, die op Zondag 23 Mei is gesteld. Goede voorbereiding en vasthoudendheid Van alle landen heeft Nederland het laagste percentage van terugge keerde emigranten, nl. twee. Dit bewijst, dat de emigranten in Nederland goed worden voorbereid voor ze emigreren en dat het Nederlandse karak ter van vasthouden weet als men eenmaal in het betrokken land zit. Aldus verklaarde gisteren de directeur van de I.C.E.M„ het comité voor Europese migratie in Genève, dr. Hugh Gibson. Voor 1954 heeft de I.C.E.M. plannen Voor migratie voor 117 600 personen. Speciaal zijn plannen in bewerking voor emigratie naar Zuid-Amerika. Vorig jaar heeft de I.C.E.M. meer dan honderdduizend Europeanen naar gebieden overzee gezonden. Nederland heeft een jaarlijkse emigratie van 60.000 personen voorgesteld. \LPHEN AAN DEN RIJN „AAV '36 combinatie" De Al- phen&e Athletiekvereniging „AAV '36 -combinatie" hield Vrijdagavond in hotel Toor, o.l.v. de heer C. P. Mulder haar jaarvergadering. De heer Mulder, die een kort overzicht gaf van de activiteiten van het vorig jaar, door het bestuur ontwikkeld, kon maar matig tevreden zijn over de door de vereniging bereikte re sultaten. De club heeft niet te kam pen met concurrentie en daardoor is de belangstelling wel wat gezakt. Spr. wékte de aanwezigen op tot een hechtere clubgeest en grotere deelname aan de training. Spr. deel de mee dat er plannen in overwe ging zijn om de athletiekteoefening in de voeb al vereniging „Alphia" we derom ter hand te nemen. Een oud-lid, de heer Jos. A. Jan sen, had, voor hij naar Amerika ver trok, een prachtige wisselbeker be schikbaar gesteld voor het lid, dat in een jaar zich het verdienstelijkst voor de vereniging had gemaakt. Zul'k een lid was in 1953 de heer Jaq. Smits te Aarlanderveen. Op het num- mér 5000 m. verbeterde hij het club record in 16 m. 32,8 sec.; op de 10.000 meter 34 m. 45 sec. de 20.000 meter 1 u. 14 m. 2,2 sec.; op de 25.000 meter 1 u. 42 m. 4 sec. In 1 uur hardlopen legde h ij 16.287,69 meter af. In to taal heef hij nu 7 cluibrecords op zijn naam staan. Behalve het voorgaande heeft hij nog 1000 m. afgelegd in 3 m. 03,4 sec. en 3000 nieter hinder nisloop in 11 m. 23 sec. Als persoon lijk geschenk ontving de heer Smits het gedenkboek van de 9e Olympiade. Verder bleek in deze vergadering, dat de vereniging 106 leden telt: 30 heren, 21 dames, 8 juniores, 16 jon gens, 20 meisjes, 6 militairen, 3 ere leden en 2 leden van verdienste. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren J. Verkerk, H. Ho- gendijk, F. van Harskamp en A. Ver hoef werden herkozen. Voorzitter blijft de heer C. Mulder; 2e voorzit ter is de heer ir. L. C. Zoetemeijer. In de nieuwe kascontrolecommissie hebben zitting mej. B. Lam en de heren Jac. Smits en C. Naber. Hoewei dit jaar hoofdzakelijk zal worden Jenut voor leden- en dona teurswerving, alsmede voor een ge degen training, is het bestuur voor nemens om in Juni of Juli wederom zgn. straatwedstrijden te organise ren onder auspiciën van de KNAU. Ook de GAC karr.pioenschapswed- stryden zullen doorgaan en zal men aan de competitie deelnemen. Ook zal worden getracht aan wedstrijden te Rotterdam deel te nemen. Verder zal de traditionele estafette (waar schijnlijk op 9 October) en de Raad huisloop (vermoedelijk op 6 Nov), weer worden georganiseerd. De heer M. Fokker, agent van politie, behaalde het politie-staats- diplnma Aa. ALKEMADE I De doktersdienst wordt a.s. Zondag waargenomen door de art sen A. v. d. Bijl en v. d. Werf. BOSKOOP l Practisch verkeersexamen voor de de jeugd. Nadat op 11 Maart het i schriftelijk gedeelte van het Jeugd- verkeersexamen had plaats gehad werd Woensdag het practisch ge deelte afgewerkt. Doordat 9 leerlin gen waren afgewezen en nog enkele verstek lieten gaan verschenen er 146 aan de start. Nadat de lijsten van de eontröle-posten waren nagezien bleek dat het practisch gedeelte niet zo goed als het theoretische was ver zorgd. Door te veel fouten bij het eerstgenoemde moesten nog 40 can- didaten worden afgewezen zodat uit eindelijk aan 97 leerlingen van de Boskoopse scholen het fraaie diplo ma zal worden uitgereikt. De anderen doen er goed aan in het vervolg meer aandacht aan de verkeersborden te schenken. Geboren: Bertina dr van W. Ko- revaar en J. de Rooy; Anthonius Cornelis Gerardus Henricus zn van J. L. v. d. Berg en E. T. v. d. Horst; Corstianus Wilhelmus Jozef Petrus zn van G. A. Vermeulen en J. H. M. Loomans; Willem zn van W. Gou- driaan en N. v. d. Wolf. I Ondertrouwd: Hendrik van Veen 31 jr en Janny de Bart 23 jr; Nico- laas Hoogendoorn 24 jr en Cornelia van Tol 22 jr; John Edward Wood 19»jr en Janna Ellerbroek 21 jr. ROELOFARENDSVEEN „Wit Gele Kruis". Voor de in de Pancratiuszaal gehouden jaarverga dering was de belangstelling, niet tegenstaande een hieraan verbonden aantrekkelijk en leerzaam filmpro gramma, niet bijster groot te noemen. Terecht uitte voorz. Cl. Stockmann hierover in zijn openingswoord zijn teleurstelling. Na het filmprogramma las secr.-penningm. W. Hölscher het jaarverslag over 1952. Hieruit bleek dat de vereniging 'n nadelig saldo had ad ƒ492,15. Door de wijkverpleegster waren afgelegd aan 101 zieken 3983 bezoeken, aan t.b.c.-patiënten 92 bezoeken en aan 366 zuigelingen 502 bezoeken. Er werd 350 maal hulp en advies ver leend door de wijkverpleegster. Aan 148 personen 171 verpleegartikelen uitgereikt. Het consultatiebur. werd door 271 baby's bezocht en 2 patiën ten werden in sanatoria verpleegd. In het bestuur werd in de vacature Jac. v. Berkel gekozen P. v. d. Zwet, Noordeinde 59. De aftredende be stuursleden Cl. Stockmann en P. Ver del zagen zich bij acclamatie herko zen. Na een opwekkend woord door pastoor Schoenmaker, waarin hij de noodzaak voor Katholieken onder schreef om alleen lid te zijn bij het Wit Gele Kruis en derhalve een le denwerving propageerde, sloot voorz. Stockmann met een kort dankwoord de vergadering.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8