k L R*K* school aan de Damlaan zal Pacelli - school heten Het probleem nog niet opgelost Mariken van Nieumeghen Sonia Gaskell danste voor K. enO. unstleven in Nu het voorjaar nadert, daalt de werkloosheid JONGEREN- JOURNAAL FLM* de Koningin komt met de „Piet Hein" naar Leiden Stoffen en confectie op show van Gerzon-Leiden ZATERDAG 20 MAART 193t DE LEil. - COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 PAUS PIUS XII AIS VOORBEELD W 'IE GEEN VREEMDELING is in getuigt, een verheven ideaal voor het hedendaagse Katholieke Lei- j de jonge mens van onze tijd kan zijn. den, zal het bekend zijn, dat het ge brek aan schoolruimte een van de problemen is, waarmee al jaren lang wordt geworsteld. Het aantal leer plichtige Katholieke kinderen groeit en groeit, maar het aantal scholen houdt met deze aanwas geen gelijke tred. Het gevolg is, dat er kinderen zijn ondergebracht in schoollokalen, die veel te ver van hun huis ver wijderd zijn; dat er leerlingen zijn, die gedurende hun schooljaren nooit komen op de school van hun paro chie en zodoende het zo gewenste contact met het geestelijk centrum niet aanvoelen of dat al spoedig kwijtraken. Zo zijn de kinderen, die over enkele weken de nieuwe school aan de Damlaan zullen bevolken thans ondergebracht in lokalen aan het Rapehburg, aan de Boommarkt, aan de Potgieterlaan en in de open bare school aan de Damlaan. Het be hoeft geen betoog, dat een dergelijke verspreiding om practische en on derwijskundige redenen hoogst on gewenst is. HET SCHOOLGEBOUW aan de Damlaan, waarmee het RK. on derwijs te Leiden wordt verrijkt, voorziet dus wel in een behoefte. Het wordt de hoogste tijd, dat dit ge bouw in gebruik wordt genomen. Wel is dan het schoolruimte-probleem nog lang niet opgelost, maar het is weer een stap in de goede richting, al zij er aanstonds bijgevoegd, dat er nog meerdere van deze stappen zul len moeten volgen om te komen tot het gewenste resultaat: voor ieder Katholiek kind een plaats in een naar de eisen des tijds ingericht schoolgebouw in de eigen parochie. Bóven de hoofdingang van het nieuwe gebouw zal de naam van de schoolprijken: Pacelli-school. Zij zal dus de naam dragen van de thans re gerende Paus: Z. H. Pius XII. De emblemen van het pausschap, de drievoudige kroon (tiaar) en de sleu tels zullen aan weerszijden van de naam worden ingebeiteld. DIJ HET BEPALEN van de naam is uitgegaan van de gedachte, dat deze Paus, die een modern mens is, levend in onze tijd, werkend onder dezelfde moeilijke omstandigheden als wij, zowel door zijn welsprekend woord als door zijn lichtend voor beeld, dat van grote vroomheid, die pe wijsheid en onverzettelijke kracht De leerling, die hoort over de jeugd van Eugenio Pacelli, wordt getroffen door diens werklust; ijverige plichts betrachting, ijver in de school, resul taten Van zijn studie en bovenal zijn innige, maar gezonde vroomheid. Ook de leerkrachten kunnen zich spiegelen aan het voorbeeld van de ze Paus, die tot de grootste docenten van deze eeuw behoort. Men kan dit beluisteren door de radio, men leze zijn encyclieken, zijn toespraken en redevoeringen tot de meest verschei dene soorten toehoorders, die altijd weer leerzame, originele en behar- tenswaardige gedachten bevatten. |"\AAR KOMT NOG BIJ, dat Paus Pius XII meermalen in zijn ge schriften en redevoeringen gedach-1 ten over opvoeding en onderwijs heeft geuit, die hem bestempelen tot een paedagoog van meer dan gewo ne betekenis. Meer dan eens gaf hij aan allen, die met de opvoeding be last zijn, zowel aan ouders en pries ters als onderwijzers, zijn principes over de opvoeding van het kind in deze tijd. Om de verdiensten van de Paus op dit terrein te erkennen en hem daarvoor te eren, werd zijn naam aan deze nieuwe school verbonden. I Tenslotte leert men uit de biogra fie van de Paus zijn liefde voor het kind kennen; reeds als jong priester was het zijn liefste werk zich te ge- 1 ven voor de belangen van de jeugd en als hij tijdens zijn drukke werk-1 dagen nog even tijd kon vinden om in een van de vele parken te wande len, dan onderhield hij zich daar met de vele kinderen, die aanstonds op hem afkwamen. Het opgroeiende kind houdt van verhalen over „grote mannen", het zoekt een ideaal, waaraan het zich kan spiegelen en die het in de verte meent te moeten navolgen. Zou ,,de grote Man van het Vati- caan" niet het ideaal kunnen worden van de kinderen, die zijn school, de Pacelli-school, zullen bezoeken? HYPOTHEKEN en voor alle andere aaken op bet gebied ran on roerende goederen Bouw-en '.'akelosrsbodrljf v.d. Drift Oudo Vest 29 Loldon Telot. 20513 (Advertentie) Zoals wij reeds eerder meld- den, zal onder auspiciën van de Plaatselijke Raad voor Maat schappelijk en Cultureel Over- j leg (samengesteld uit de R.K. j organisaties van Leiden) op j Woensdag 7 April a.s. om 8 uur in de Leidse Schouwburg een opvoering gegeven worden van „Mariken van Nieumeghen" door het Rotterdams Toneel, onder regie van Max Croiset. Begrijpelijk, dat de Raad van Overleg verheugd is de katho- lieken van Leiden Oegstgeest in het kader van de buitenker- kelijke viering van het Maria- jaar deze unieke voorstelling j te kunnen aanbieden, temeer waar het hier een beroepsge zelschap van zeer goede naam: geldt. Zojuist vernemen wij, dat de toegansgkaarten 1.25 tot 4.00 kosten, belasting inbegrepen. De kaarten zijn Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6 en 7 April van 's morgens 10 tot 's middags 1 uur aan de kassa van de Leidse Schouwburg, Oudevest verkrijgbaar. Aange zien de kaarten niet op een an der tijdstip en niet elders ver kocht worden, dienen belang stellenden rekening te houden met bovengenoemde verkoop- uren. Verwacht mag worden, dat zeer velen deze prachtige voorstelling zullen bijwonen. Omdat er 's avonds laat wel eens reizigers zijn, die een krant willen ko pen, terwijl de kiosk reeds gesloten is, heeft de Ako besloten 's avonds op enige grote stations een rek met kranten bij de controle te plaatsen. De reizigers worden beleefd verzocht het verschuldigde bedrag in een busje te deponeren. Ook in Leiden wordt deze proef genomen. Er is echter nog geen busje aanwezig, zodat de reizigers verzocht worden het geld af te ge ven aan de man, die bij de uitgang de kaartjes inneemt. Veel gebruill wordt er echter niet van gemaakt. (Foto:- „De Leidse Courant" Dierenasyl komt aan Haarlemmertrekvaart Zoals bekendworden er sedert enige jaren pogingen in het werk ge steld om in Leiden te komen tot de bouw van een nieuw dierenasyl. Van betrouwbare zijde vernemen wij thans, dat het voor dit doel opge richte comité met het gemeentebe stuur onderhandelt over het gratis in erfpacht geven van een stuk grond aan de Haarlemmertrekvaart, in de onmiddellijke nabijheid van de vuur werkfabriek Kat. Architect Pino heeft reeds een plan ontworpen voor de bouw van het asyl, bestaande uit een woning voor de verzorger, hokken voor de dieren en een behandelkamer. De totale kosten zullen ƒ40.000,bedragen. Het comité beschikt reeds over een bedrag van 15.000,dat in het a.s. najaar nog zal worden aangevuld met de opbrengst van een grote ba zar, die in de Stadsgehoorzaal gehou den zal worden. Voor het ontbreken de bedrag hoopt het comité een hypotheek af te sluiten. Wanneer de onderhandelingen met het gemeentebestuur spoedig ten einde zijh, zal reeds in het a.s. na jaar met de bouw begonnen worden. Doktersdienst A.s. Zondag 21 Maart zal de dienst worden waarge nomen door dr: van Berkel, Graaff, Kors, huyzen. Apotheken De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 20 Maart 13 uur tot Zaterdag 27 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel, 20523; de Doeza-Apotheek Doeza- straat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274, een vage toespeling gemaakt op de ie verwaciueu geieiueujète uaiing van net aanuoa. inu ae stand per la ivxaart bettend is, bi»jkt uat on^er in- vioed van net nauerenue voorjaar inueruaad een ainame van de werk loosheid kan worden geconstateerd. Up genoemue datum stonden bij het Arbeiasoureau Leiden n.l. 1442 ge heel werklozen ingeschreven, ter- Wijl daarenboven ajlö personen bij diverse werkvoorzieninsobjecten te .werkgesteid waren, zo^at het be- schikoare aanbod 1558 bearoeg, het geen betekent, dat het totaal be schikbare aanbod gehoel werk- I V lozen plus arbei..ers werkobjecien t {J I I met 74 is gedaald. Deze daling manifesteert zich in hoofdzaak in de sectoren bouw- en landbouwcedrij- den na de vorstperiode en in de landbouw tengevolge van het lang zamerhand op gang komen van de voor jaars werkzaamheden. Overi gens deden zich slechts geringe wij zigingen voor. Veel Leidenaars werken buiten de stad In het vorige bericht werd reeds wel dagelijks, terwijl het aanbod daarentegen vrij beperkt is. Voorts bestaat behoefte aan ervaren ver koopsters, naaisters, leerling-naai sters, strijksters, stiksters, typistes en ongeschoolde krachten voor di verse bedrijfstakken. Vooral aan af- hechters en randnaaisters voor de bedrijven die vloerbedekking ver vaardigen, bestaatbehoefte. Sierlijke balletkunst SS£W^S Ballet-recital van Sonia Gaskell in de Leidse Schouwburg optreedt in dit seizoen. De eerste keer trad zij op voor het LA..K., en gisterenavond genoot een zeer volle Schouwburg van de sierlijke smaakvolle dans kunst, waaraan de pianist Peter Res- ter zijn medewerking verleende. Het dansen van dit gezelschap waarover Sonia Gaskell de directie heeft, is een opgewekte en gracieuse kunst, waar bij de guitigheid niet ontbreekt, en welke in een deugdelijke school ge- getraind is. De Balletsuite naar muziek van von Gluck, toonde ons het corps van dan seressen en dansers in de diverse ge stalten van de suite: vertegenwoordi gende het klassiek ballet, en wij moe ten erkennen, dat er met fantasie ge danst werd. Marianne Hilarides is de prima bal lerina, gracieus en licht en met tech nische capaciteit om de bedoeling van de dans mooi te realiseren. Waar zij evenwel meer aandacht aan besteden moet is aan de gelaatsexpressie, die in emotie te kort schiet. Het Lento van de heren was krach tig, gespierd en met zwier. Onder de danseressen, wier capaciteit wij met ingenomenheid gade sloegen in La Mastenbroek, Veld- Belle et la Béte, konden wij levendi- ge uitdrukking en élégance bewonde ren. Willy Labije heeft een levendige gelaatsplastiek, en met de krachtige danskunst van Aart Verstegen ge paard, werd een staal van gevoelige bewegingskunst gegeven. De choreo grafie naar muziek van Purcell was door Aart Verstegen ontworpen. De Pas de Trois uit „Le Lac des Cygnes" bood aan de drie uitvoerenden een goede kans, charme van de dames, krachtig harmonisch bewegen van waarvan een fijne reproductie gege ven werd. SONIA GASKELL HAD een geésti- tige Ragtime ontworpen, die pun tig en met temperament werd uitge voerd. Uitgelaten genoeg, en toch vol komen gedisciplineerd. „Rhythme en Klank, ontworpen door Sonia Gas kell naar muziek van Bartók, was een demonstratie van klassieke balletoefe ningen, waarbij de heren als even waardig partners van de danseressen werkten. Mooi en interessant. Bach's Italiaans Concert, leent zich uitste kend voor de streng gebonden vor men. Sonia Gaskell toonde hier haar oorspronkelijke ideeën die zij met voortreffelijke verbeeldingskracht heeft doorgevoerd. Bij de danseressen en dansers nergens overdaad maar waardigheid, bezieling en gratie. De muzikale begeleiding in casu de pia nist, heeft altijd een moeilijke en ondankbare taak, omdat deze die nend is. Elke oneffenheid of vrijheid is voor de dansers een probleem. 't Komt dus op gelijkmatigheid aan. Daar heeft Peter Rester inderdaad voor gezorgd, want z'n rhythme is on wankelbaar; een pianist is hij eigen lijk ook wel, maar zijn toon leed meermalen onder een overdadig forte, 0 deels te wijten aan een vleugel, die'sceden werk vindt, zoaat de uit- niet overdreven soepel klonk. Al gaanue pendel, de inkomende in niet moet er saamhorigheid zijn tussen onoeiangrijke mate overtreft, begeleiding (in de orkestbak) en het Een gelukkige omstanaigneid is toneel, de muziek mag gerust wat I hierbij, dat ae verbindingen buiten- zachter klinken. I gewoon gunstig zijn. zoaat het wer- Het Comedie-ballet „Mariage for- Ken buiten de woonplaats slechts Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip 14 Maart 1953 met een totaal beschikbaar aanbod van 2037 wijst uit, dat de werk gelegenheid in niet onbelangrijke mate is toegenomen. Immers een voordelig verschil van bijna 500 mag zeer zeker belangrijk worden ge noemd. Nog duidelijker treedt de gunstige ontwikkeling naar voren wanneer de stand per 15 Maart 1952, t.w. bijna 2300 als vergelijkende fac tor wordt aangehouden. Als één van de oorzaken van de toegenomen werkgelegenheid, kan in 1953 tot standgekoipen vestiging van nieuwe industrieën met de daaruit voort vloeiende beschikbaar komende ar beidsplaatsen worden genoemd, ter wijl voorts de normale voorjaarsop leving haar invloed doet geiden- Bij dit alles, dat als een verheu gend verschijnsel gezien dient te worden, verneze men toch niet uit 't oog; dat veien buiten eigen woon plaats werken. Duiaeiijk is dit aan net licht getreaen bij ae groep douw- vakarbeiaers, waarvan een vrij groot aantax in de omliggende grote GEMEENTE WIL PAND NIEUWE RUN 73 KOPEN. Voorstel continu-toeslag gewijzigd. De gemeente heeft in openbare vei ling beslag kunnen leggen op het perceel Nieuwe Rijn 73, hoek Middel stegracht, een benedeni- en boven woning, voor 4.450.Het bezit van dit perceel is voor de gemeente be langrijk. B. en W. stellen de gemeen teraad, die a.s. Maandagmiddag om twee uur in openbare vergadering bijeenkomt, voor deze aankoop goed te keuren. Dezer dagen publiceerden wij een voorstel van B. en W. tot toekenning van continu-toeslag aan leden van het gemeente-personeel. In dit voor stel is een passage gewijzigd. De nieuwe passage luidt: De regeling, welke B. en W. voor ogen staat, komt hierop neer, dat, overeenkomstig door het College na der te stellen voorschriften, aan amb tenaren/werklieden, in afwisselende dienst, bij wijze van vaste toelage, Lezing voor St Christoffel" JJHet fK»"üïg van de vakgroepen Collega Van Hees, hoofdbestuurdei van ,JSt. Christoffelde RJC. Ver. van Handelsreizigers, was gister avond de gast van de Leidse afdeling in De Harmonie, waar hij sprak over het belang der vakgroepen. Voorzit ter C. W. J. Cpnijn leidde hem in met de woorden, dat hier nu niet sprak een gesalarieerde vakbestuur der, maar een niet gesalarieerde hoofdbestuurder, die nog dagelijks op de weg is en in het volle leven van de vertegenwoordiger staat. >e heer Van Hees begon met er op te wijzen, dat een vertegen woordiger vooral heden ten dage weinig over vrije tijd kan beschik ken en dat het werk als hoofdbe stuurder veel van die tijd opeist. Toch wilde hij als hoofdbestuurder voor „St. Christoffel" werken om daardoor mede te helpen de nieuwe maatschappij gestalte te geven. Wat de vertegenwoordigers aangaat, is het aspect van hun organisatie meer van het beroep vertegenwoordiger ver legd naar de vakorganisatie. Waren vroeger de vertegenwoordigers meer bijeen uit hoofde dat zij vertegen woordiger waren, het werk wat nu gedaan moet worden ligt veel meer op het terrein der verschillende vak groepen. Spr. behandelde hierna uit voerig de verhoudingen binnen de bedrijfsvakgroepen. Parate kennis vereist. Er zijn, zo vervolgde de heer Van Hees, minstens 6000 katholieke ver tegenwoordigers en hiervan zijn er met pijn 2500 georganiseerd. Niet voor niets richt de propaganda zich tot het opvoeren van het ledental dit jaar tot 3500. Dit is geen utopie. De cijfers gaan spreken en de tijd is daar dat men met getallen gaat wer ken en men voor de vraag wordt gesteld, of men representatief is voor een bepaalde bedrijfsgroep. Hier vooral nemen de niet-georganiseer- den een zware verantwoordelijkheid op zich. Ook moeten de vakgroepen zorgen dat haar vakleden op de hoogte blijven met de veranderde eisen welke aan het beroep worden gesteld. Door het middenstands diploma en de eisen van warenkennis welke aan de winkeliers worden ge steld is ook de vertegenwoordiger gedwongen meer parate kennis op te doen. Ook moeten de vakgroepen zorgen dat zij leden hebben, die vol doende onderlegd zijn om in de be- drijfsschappen mede leiding te geven. Vooraf gaf Pater Maarschalker- weerd zijn bekende 5 minuten over peinzing, die ditmaal ging over de voorbereiding tot het Paasfeest. MILITAIRE DIENST Aan het onderwerp Militaire Dienst wijdt het Leids Jeugdparle- ment a.s. Woensdagavond een zit ting. Militaire dienst raakt de jon geren geheel en al. Het is dan ook een geëigend probleem voor de jeugd. De Ned. Jeugd Gemeenschap hield er het vorig jaar een lande lijke conferentie over en met succes. F a_j Thans gaan de Leidse jongeren een vergoeding wordt toegekend op I zich hierover verdiepen en wij ver basis van 25 cent, respectievelijk 50 wachten alle leden en belangstel cent, voor de uren, gedurende welke J landen der Jongeren K.V.P. op zij, volgens de voor hen geldende I Woensdag 24 Maart a.s. in Kamer werk- en dienstrooster des nachts ^25 van het Stadhuis van half 8i tot of op Zon- en/of feestdagen arbeid 110 uur! moeten verrichten, met dien verstan- 'De zitting is openbaar en voor de, dat op die uren niet in mindering worden gebracht de urén, gedurende welke wegens ziekte, vacantie of ver lof niet is gewerkt. een ieder dus vrij toegankelijk. Jongerenbestuur K.V.P. Leiden. Dezer dagen berichtten wij reeds, dat H.M. Koningin Juliana voornemens is in de tweede helft van de maand Mei een werk bezoek te brengen aan de Rijnstreek en het Merengebied, bij welke gelegenheid ook een bezoek aan Leiden gebracht zal worden. Hoewel officiële instanties nog geen mededelingen wilden ver strekken over het programma van dit koninklijk bezoek, menen wij toch te weten, dat HJM. de Koningin de Rijnstreek en het Me rengebied met het koninklijk jacht „Piet Hein" bezoeken zal. Als data worden genoemd 21 en 22 Mei. In Leiden zal de Koningin op het Stadhuis in de Burgerzaal offi ciéél ontvangen worden door het gemeentebestuur, waarbij ook een aantal vertegenwoordigers van de bevolking in haar diverse schakeringen aan H.M. zal worden voorgesteld. Vermoedelijk zal de Koningin 's avonds een bezoek brengen aan de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden, Rapenburg 65. Naar verluidt, is het inmiddels zeker, dat Z.K.H. Prins Bernhard de Koningin op haar bezoek vergezellen zal. De Prins zal in Leiden een bezoek brengen aan enige industrieën, terwijl H.M. voornemens is enige onderwijsinstellingen te bezoeken. cé" naar muziek van Rameau, is een geslaagde choreografie van So nia Gaskell, die Molière's 'geest goed heeft begrepen. Bij alle uiting van geestigheid en mimische effecten, o.a. door Jaap Flier, Rudi van Dantzig, Louki van Oven, waarbij de andere figuren zich goed aansluiten, blijft men overtuigd van het zuivere tem perament, de wil om te dansen. Een gezelschap met veelbelovende dan seressen en dansers, die iets kennen en houding hebben. Een keur van fraaie costumes. Het enthousiasme was groot en langdurig na elk ballet, en aan 't slot een ware bloemenregen en huldiging van mevrouw Sonia Gaskell en alle uitvoerenden. J. Kortmann. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. D. WIERSMA In het groot-auditorium van de Leidse Universiteit heeft dr. D. Wiersma Vrijdagmiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de forensische psychiatrie aanvaard met het utispreken van een oratie over „De schuilhoeken van het ab solutistische denken". Prof. Wiersma was sinds 1929 pri vaat-docent aan de Leidse Universi teit in de criminele psychologie en de farensische psychiatrie. Hij be kleedde na de opheffing van het Leidse Psychopathenasyl, waarvan hij sinds de stichting adjunct-direc teur was, de functie van gemeente- psychiater te Den Haag. zeer geringe bezwaren oplevert. Vraag naar jonge krachten. De vraag naar mannelijke arbeids krachten vertoonde enige stijging en bedroeg op 13 Maart 175. De behoefte aan jeugdigen is nog steeds vrij omv angry k, hetgeen evenwel niet inhoudt, dat een ver schuiving plaats heeft gevonden of bezig is zich te voltrekken. Met na druk kan worden betoogd, dat de stijging van de vraag naar jeugdige krachten een normaal, steeds in het voorjaar op de voorgrond tredend verschijnsel is. Diverse werkgevers dienen nu reeds aanvragen in, ten einde zich van een leerling te verze keren bij de voorjaarsdrukte. Voor volwassenen bestaat goede plaatsingsmogelijkheid in de metaal industrie en aanverwante bedrijfs takken, terwijl daarnaast aanvragen geboekt zijn om ongeschoolde krach ten voor diverse bedrijfstakken, zo kunnen o.m. arbeidskrachten ge plaatst worden bij metaalbe- of ver werkende bedrijven en bedrijven, welke verpakkingsmateriaal vervaar digen. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 13 Maart 163. De vraag onderging evenwel nog een verdere stijging ni. van 260 tot 284. Nu de schoonmaak tijd in het zicht is, stijgt de vraag naar huishoudelijk personeel vrij (Van onze mode-medewerkster), i dig jurkje heus niet zulke duren I stoffen nodig. Gerzon had een mo- OP EEN GERZÖN-SHOW ver- delletje gemaakt van een eenvou- wacht het publiek naast de gang- dig zwartwit geruit katoentje: een bare stoffen ook bijzondere creatiesstrand jurk je met wijde rok en hei van de grote Franse huizen. De beide groene, katoenen banden, waarop een shows, dis gisteren in de foyer wer- j stola werd gedragen met dezelfde den gehouden, hebben de toesdhou-kleur franje. Alleraardigst. wers daarin misschien wat teleurge steld. Aan de andere kant was voor een verrassing gezorgd. Men had van de showstoffen modellen gemaakt, zodat de dames ook konden zien, wat er met zo'n over de schouders gedrapeerd lapje gedaan kan wor den en hoe dat lapje er dan uitziet. Bovendien was de confectieshow van de stoffenshow gescheiden, waardoor het geiheel rustiger aandeed. Hin derlijk was het gebrek aan commen taar, waardoor het vaak voorkwam, dat de bezoeksters aan de manne quins moesten vragen, wat dit nu voor stof was. De show miste zo ook de nodige binding, terwijl het enthou siasme van de dames geen uitweg vond in applausjes, die immers bij ons Nederlanders moeten worden los- gepraat! Wat de stoffen betreft, waren naast Nederlandse producten ook Zwit serse, Italiaanse, Franse en Ameri kaanse importen te zien. Bijzonder mooi vonden wij een crème linnen stof, geborduurd met zwart; een Frans product uit Lyon. De Italiaan se stoffen met him uitbundige kleu ren lenen zich goed voor rokken, waarop dan een blouse in uni, geko zen in één van de tinten, die in de rok voorkomen, bijzonder aardig aandoet. Practisch waren de lichte wollen zomerstofjes. Ons klimaat levert niet veel eoht warme dagen op en zo'n stofje behoedt de draagster juist voor de kilte. Overigens heeft men voor een aar- IN DE CONFECTIE toonde Gerzon de moderne tv/eed mantelpakken met de losse, op de heupen aanslui tende jasjes èn de klassieke model len, die nog steeds modern zijn en het ook altijd wel zullen blijven. Verder mantels in de lijn, die we van de afgelopen winter gewend zijn. In de mantelpakken en deux-pièces nauwe rokken met een enkele loop- plooi en niet zo lang meer als voor heen. De japonnen toonden meest wijde rokken, soms met volumineuze onderrokken er onder. Voor een vol slank figuur niet zó practisch. Maar daarop had men óók weer wat gevon den. Een eigen model van Gerzon vertoonde op het oog dezelfde wer king, maar de strookjes waren aan de binnenzijde van de rok in en even boven de zoom aangebracht. In de taille dus niets, wat verbreedde. Buitengewoon chique was een ja pon van gepliseerde jersey in een blauwgrijze tint. Pikant was een deux-pièces in lidh^reuin met witte kraag en manchetten, die bestikt wa ren met borduursel en glinsterende steentjes. Verder enkele practische strand- pakjes, beschaafde cocktailjurkjes en eenige avondtoiletten van geraffi neerde snit. Het geheel heeft de talrijke aanwe zigen veel voldoening geschonken. Het was alles uiterst draagbaar. De accessoires waren uit eigen buis en zeer verzorgd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6