Een zwervende herder was de stamvader van God Rechten en verplichtingen van ziekenfonds en-huisarts Nederlandse wegenwachter naar de Poolcirkel We mogen nog even vissen ZATERDAG 20 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Club van Vrije Vrijdenkers X |"\E geschiedenis van het merkwaar- dig volkje der mensen, dat de planeet aarde bewoont, kunnen we niet begrijpen zonder zijn neiging tot verderf en verwording. Dat hulen met het boze, deze gees telijke onevenwichtigheid, deze voortdurende strijd tussen goed en kwaad in ieder mens en in de gehele menselijke samenleving kan moeilijk anders beschouwd worden als een losgelaten zijn door God, toen de eerste mensen door God losgelaten wilden worden en Hem gelijk wen sten te zijn. Deze erfelijke hoogmoed is de grote, de oer-zonde van het mense lijk geslacht. Er is geen afwijking van de gevestigde orde in de schepping zo verschrikkelijk als de onbegrens de eigengereidheid en zelfverzekerd heid van de mens, die zich aldus moedwillig onttrekt aan zijn onder- worpenheid en slavernij jegens de Eeuwig-Zijnde. Zelfs degenen, die vroom hun knie voor Hem buigen, voelen zich mis schien in hun „recht" tekort gedaan als we benadrukken, dat we niet meer zijn den slaaf van God. Gevier de mensen, als een Napoleon, be schouwden God meer als slaaf van hen dan zij zichzelf als slaaf van Liefelijke verhaaltjes IN verscheidene soorten van gods diensten komen sprookjes voor over goden, die als mensen ver momd op de aarde neerdalen. Gij kent misschien het aardige, liefe lijke verhaal van Philemon en Bau cis uit de Romeinse mythologie. Zo zijn er meer, ook in de Oosterse godsdiensten. Het denkbeeld dat God of een god zich op aarde zou ver tonen \Vas een wensdroom die mis schien algemeen-menselijk is. Of als het geen god is, dan toch een boven nen in dwaling zouden worden ge bracht". Zelfs de terugkeer van Jezus na zijn dood is geen stellig bewijs van zijn goddelijkheid, aangezien we in de Joodse boeken lezen, hoe b.v. de engel Raphael diende als leidsman voor de jonge Tobias en genoegelijk met hem at en dronk. Indien we critisch zouden willen zijn, zouden we uit de bijzondere om standigheden in Jezus' leven niet meer kunnen concluderen, dan dat hij een zeer verhevene en edele godsgezant was, laat ons zeggen: een aartsengel. Maar dan was hij een bedriegende, j i;j iviaar uan >\«ia nu ccii ucujicgcuui., aardf maehtlS en stral®n- j hoogmoedige aartsengel, want hij van luister. Een dergelijke nederdaling ver wachtte ook het Uitverkoren volk van God, de Joden. Het zou geloofd hebben in een vor- steljjk heerser, die de Romeinse kei zers zou overwinnen. Het hechtte geen geloof aan een zeide God te zijn! Dan was hij God vergeve 't ons dan was hij de dui vel in eigen persoon! Maar dat is zo ongetemd dwaas, dat wij om het weer goed te maken haastig neervallen en j Hem als Goddelijke Zoem van God aanbidden. Dierbare vrijdenkers! Waar we nu nederig „Zoon van God" ofschoon 1 ^oe gekomen zijn is de meest verruk- deze ook de Romeinse keizers zou i kelijke openbaring, welke een mens overwinnen en overleven ten deel kan vallen. Jezus is God! De oorzaken, dat het Joodse volk Laten we even, heel even maar hoog- zo bijziende en zelfs blind was, heb ben wij reeds eerder ontvouwd. Het heeft in Hem de Zoon van God niet herkend. Dit behoeft ons nooit te verwonderen, als we in een van de God en in hun hart zijn alle men- j vier levensbeschrijvingen over Je sen kleine Napoleonnetjes. zus lezen, dat hij, die God steeds zijn Vader noemde, zelfs door zijn HET tegenovergestelde, de nederig- i naaste vrienden niet werd begrepen heid. het tegenover God zich f?e- Whilimvns ppn van ziin voleelinpen ^heid, het tegenover God zich ge ring en nietswaardig achten, is geen bewijs van bijzondere deugdzaaam- heid ook ai vergt het van ieder Napoleonetje een merkwaardig gro te krachtsinspanning! Nederigheid tekent de normale, gezonde verhouding van de mens tot zijn God. Het is de enige vorm van aanbid ding, welke God barmhartig aan neemt en met Zijn genade en gunst verheft. De volksstam onder de volkeren, welke voorbestemd werd om als Uit verkoren Volk de weg te banen of beter gezegd de loper uit te leggen voor de komst van het Licht der Hei denen, ontving deze uitverkiezing wegens de waarlijk heldhaftige ne derigheid van zijn stamvader, Abraham. Abraham Abraham is ongetwijfeld een van de grootste figuren in de wereldge schiedenis geweest al was hij maar een zwervende herder, (een nomade). Toen Gods Voorzienigheid, na hem zeer laat een zoon te hebben ge schonken, deze enige zoon van hem opeiste om voor 's Heren Aanschijn te slachtofferen, maakte hij zonder morren of tegenspraak, aanstalten in allerslafelijkste nederigheid te ge hoorzamen. „Omdat ge dit gedaan hebt, Abra- hem, en uw enige zoon niet -hebt ge spaard, daarom zal Ik u zegenen In uw zaad zullen alle volken der aarde worden gezegend". Tevoren reeds had God een verbond gesloten met Abraham en zijn nageslacht, het Joodse volk. Hij werd nog even op de proef gesteld, en trouw bevon-, den. De grijze aartsvader zat voor zijn tent onder de eik van Mamre en keek zwijgend op naar de sterren. Hij zóu nog tweeduizend jaar moeten wachten voor zijn gloriedag aan brak U7AAR we nu heel nuchter de aan- dacht op willen vestigen is, dat Abraham (en in hem het gehele Joodse volk) tussen alle volkeren der aarde werd afgezonderd en uit verkoren op grond van zijn nederig godsvertrouwen. Het, onvoltooid, gebleven offer, dat God van Abraham vroeg, was het offer van zijn zoon. Dit offeren van des aartsvaders enig kind hield een voorzegging in, welke pas bij haar vervulling kon v/orden begrepen. Het was een offer van historische betekenis, omdat de gesloten sluizen van Gods barmhartigheid werden ge opend over de Joodse volksstam. Het werd een óffer van wereldhis torische betekenis, toen bleek dat Abrahams offer op nooit te vermoe den wijze het voorbeeld was van het offer, dat de Allerhoogste bereid was te brengen, om de gehele mensheid door de erfschuld van Hem ver wijderd met Hem te verzoenen en met de wateren zijner barmhar tigheid te overspoelen. God offerde zijn enige Zoon en deze was een zoon van Abraham, de Jood Jezus. „Abraham heeft mijn dag gezien en zich verheugd" zei Jezus twee duizend jaar later. Toen de omstanders daarmee de spot dreven en opmerkten: „Gij zijt nog geen 50 jaar oud en ge hebt Abraham reeds gezien", antwoordde Jezus „Voorwaar, Ik zeg u: Vóór Abraham werd, ben Ik". De omstanders wilden hem te lijf gaan, omdat zij onmiddellijk begre pen, dat Jezus door de naam van Jahwe „Ik Ben" op zichzelf toe te passen en zich eeuwig-zijnde te verklaren, zeide God te zijn. Zoals we reeds vorig maal beschouwden is Jezus wegens de beweerde godslaste ring, de Zoon van God te zijn, door de Hoge Raad ter dood veroordeeld. moedig zijn: een der mensen is God, want God werd mens. Hosannah! Halleluja! God werd mens. i Helemaal niet als een verhaaltje 0|VERIGENS is er geen enkele re den ons te verhoovaardigen over Philippus, een van zijn volgelingen, vroeg hem de Vader te mogen zien. j 't feit dat God zich vernederde mens Waarop Jezus antwoordde: „Philip-te worden. Want dat God zich ver pus, zo lang reeds ben ik in uw mid- j nederde, zo diep, zo diep vernederde, den en ge herkent Mij niet. Wie Mij j dat het alle begrip of verbeelding te gezien heeft, hééft de Vader gezien",; buiten gaat, was juist om de ramp en bij andere gelegenheid: „De Vader j zalige erfelijke hoogmoed van het en Ik zijn één." j menselijk geslacht schaakmat te zet- Jezus, die op grond van de eeuwen- j ten en de breuk in de band tussen ottde uitverkiezing van Abrahams: God en zijn menselijke schepselen te volk en de dramatische ontbinding j herstellen, van dat volk na Jezus' dood, onge- heeft Abraham begrepen, waarom van hem, de éérste Jood, het zinne beeldig offer van zijn enig kind was geëist. „Hij heeft mijn dag gezien en zich verheugd", omdat de Eeuwige Wijs heid, de onwillige vrije wil van het uitverkoren volk tot Zijn eigen glo rie omschakelend, toch bewerkte, dat in Abrahams zaad alle geslachten der aarde werden gezegend. Die zegen was de uitstorting op de planeet aarde van het bloed van Je zus, de Goddelijke Zoon, en dat bloed was het bloed van de gehoor zame Abraham, de stamvader van de gehoorzame Jezus. Moest wat moest? P VEN komt de heer Nurks nu om de hoek kijken: Wanneer de pro feten lang tevoren een lijdende Mes sias zagen opdoemen en Abraham een zinnebeeld was van God-Vader, dan moest blijkbaar onuitwijkbaar gebeuren, wat gebeurd is: de kruis dood van Jezus en de daarop vol gende verbanning van het Joodse volk. Iemand als Judas is dan meer als een ontoerekenbare dan als een mis dadiger te beschouwen. Is dat -nu zo? Neen, dat is niet zo. God weet alles. God weet alles, maar niet „van tevoren" Dat is sterk, zult ge zeggen. Het Eeuwig-Zijn weet alles in on veranderlijk eeuwig weten en in een onveranderlijk willen. Al weet God (het is kernachtiger hier niet de verleden tijd „wist" te gebruiken), dat het Jqodse volk de Messias ver werpt, daarom wil Hij het nog niet. Zijn eeuwig willen is het verwekken van vrije wil en verantwoordelijk- beid in zijn hogere schepping. Wanneer de vrije, vrij-geschapen wil in een andere richting drijft dan God wil, weet God dit zonder het te willen. Het wordt slechts toegelaten bin nen het raam van de Eeuwiee Wil. Het is Zijn wil, dat men vrij is in het willen. Maar noodzakelijk, onontkoombaar, onuitwijkbaar is, dat, hoe het ook loóot, de gehele schepping eoed of boos God dient, ook als zij Hem niet wenst te dienen. Trots ziin on wil, werd het Joodse volk toch het uitverkoren volk, dat de Gezegende voortbracht. Door zich in Jezus prijs te geven aan de onwil van ziin uitverkoren volk, heeft de Goddelijke Wil zich in oneindig mededogen neergebogen, Regionale commissies j van toezicht De voorzitter van de Ziekenfonds- raad heeft aan de algemene zieken fondsen mededeling gedaan van de inhoud van de voorlopige standaard overeenkomst ziekenfondshuisarts, die is vastgesteld in overleg tussen de organisaties der fondsen en de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst en door de Ziekenfondsraad is goedgekeurd. Een tussen een fonds en een huisarts gesloten individuele overeenkomst kan, indien zij gelijkluidend is aan de voorlopige standaard-overeenkomst, worden geacht door de raad te zijn goedgekeurd. De in Februari gepu bliceerde voorlopige honoreringsrege ling voor de huisartsen, die aan alge mene ziekenfondsen medewerking vzrlenen, maakt 'n onderdeel uit van de voorlopige standaard-overeen komst. Deze bevat een algemene re- gèling van de rechten en verplichtin gen van fondsen en huisartsen. Er zullen regionale commissies van toezicht worden ingesteld, die een goede verstandhouding moeten bevorderen tussen fondsen en mede werkers en tussen fondsen onder- De „Heilige van Israël", de Eeuwig] twijfeld de Messias, de „Gezalfde", in i heilige God nam een menselijke ge het Grieks: de „Christos" is geweest, stalte aan als volksgenoot van hetzich in menselijke stervensangst zeide onomwonden God te zijn, en, Uitverkoren Volk van Abraham, alslang-uit ter aarde geworpen, om de in zijn menselijke gestalte, de Zoon üd van de stam Juaa, als verre bloed- j menselijke hoogmoed te genezen van God. j verwant van koning David. „Hij i door goddelijke nederigheid. Dat God zou komen om te sterven, en als kwam in het zijne (het uitverkoren Wanneer wij als vrije vrijdenkers v?^ en de zijnen ontvingen^Hem nu weer eens erg onbeschoft mogenme.k duisternis yande hoogmoed zijn, zouden we de vraag willen stel- I weigerde zich door het Licht der ne ten: Heeft de Joodse „misehiach derxgheid te laten beschijnen en Joshua", de messias Jezus, deze alle, ,vailri? Het ,u begrip van hoogmoed te boven gaan-Helemaal met ate een Jupiter in de aanmatiging God, de Eeuwige het verhaaltje van Philemon en Bau- God, de Schepper van al het geacht-werd de Zoon van God met eer- penè.ónM Scheppen te z{jn heeft hewjjzen gehuldigd JU. een misda- hü die aanmatiging waargemaakt? :us?e" misdadigers, uiige- •indien wij zij'n karakter nagaan, i J™wd, tn het gezicht gespogen ge- zoala dit uit de vier zeer betriuw-1 fseld en 7erd de Goddeluke bare en soms verbijsterend openhar-vastgeklonken om te sterven tige levensbeschrijvingen naar vo ren treedt, verdient Jezus ons volste vertrouwen. Vriend of onverschillige er de straf der slaven, j God openbaarde Zich aan de we- j reld, niet omdat het zo interessant voor de mensen zou zijn om God te nognooit tem^d gevonden, die in:*!® Almacht. Hij openbaarde zijn optreden en levenswijze oaklom door tet «fr uyncucii CU tcniuwiitc uuiv maar het minste of geringste aan te f-J°SS ttSÏÏr merken had. Hij was een zeer even wichtig mens, hardi vóór zichzelf, goed voor zijn medemens, maar toch weer niet goeierig. Hij was zeker niet het type, dat I zich aan overmatige fantasie te bui-1 ten gaat. Eerder het tegendeel: nogal nucli de mensheid, de hoogmoed, met gód deliik bloed weg te wissen. „Zo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn enirre Zoon niet heeft gespaard." Tweeduizend jaar voor Jezus stierf en met luider stem uitriep: „Het is volbracht", zat de grijze aartsva- j der Abraham peinzend voor zijn tent ter j onder de eik van Mamre. Hij had als stamvader van de Zoon van God het I offer van zijn enige zoon in aller- Indien we zijn werkwijze nagaan,slafelijkste nederingheid gebracht, valt de eenvoud óp van zijn onder- j nemen. Geroepen, zoals hij zeide, j om het koninkrijk Gods te verkon- Abraham heeft Mijn zich verheugd" digen als de Zoon van God, wendde j \yaar heeft Abraham zich over ver- hij zich niet tot de hogere standen j „eugd? Niet over het feit, dat zijn om medewerking, maar koos zijn voik weigerde Jezus te herkennen en naaste helpers uit de niet bepaald ge- erkennen, maar omdat hem en het leerde en geletterde vissers aan het J gehele Joodse volk de onbeschrijfe- meer van Genesareth, arme, eri zo- ityke onuitwisbare eer te beurt was als in de levensbeschrijvingen eerlijk gevallen, God hun volksgenoot te wordt opgebiecht, ook soms domme m0gen noemen. Daartoe was het lieden. eeuwen tevoren „uitverkoren" en af- Desondanks wist hu in de drie ja- -ezonderd gehouden, ren van zijn optreden en wat zijn Toen de Goddelijke Vader zijn drie jaren! een godsdienstige stro- I Zoon in allerdiepste nederigheid of fer van de diepste vernedering vanferde voor de redding der wereld, ming te verwekken, welke tweedui- zend jaar later nog lang niet is weg-1 geëbd. Dat is des te meer opvallend, om dat aan het eind van zijn leven het gehele ondernemen een grote mis lukking was geworden, en bij zijn dood reddeloos in puin scheen te vallen. Op een enkeling na, lieten zelfs zijn naast medewerkers hem lafhar tig in de steek. Toch is ook nu nog in de wereld geen naam zo klankvol als de naam van Jezus. een misdadiger te sterven, is in geen mensenhart ooit opgekomen. Het was Gods wijs, de wereld zijn liefde te openbaren en haar te tonen, dat door nederigheid de mensen rust kunnen vinden voor hun zielen, in dit leven en na dit leven. Eerste Indiase student te A'dam gepromoveerd Voor de eerste maal in de geschie denis is "ban een student uit India door de universiteit van Amsterdam de doctorstitel verleend. In aanwezigheid van vele buiten landse studenten van het Instituut voor Sociale Wetenschappen te 's Gravenhage, waar hij zelf zijn stu die heeft beëindigd, heeft de 27-jari- ge P. K. Gopalakrishnan gistermid dag in de aula der Amsterdamse uni versiteit zijn dissertatie over de ont wikkeling van de economie in India verdedigd. Geflankeerd door twee in nationale kledij gestoken paranymphen, vrou welijke studenten, één uit India en één uit Pakistan, beantwoordde hij de hem door de Amsterdamse hoog leraren gestelde vragen, waaronder er één was, volgens welke in het proef schrift ten aanzien van de vertraagde ontwikkeling in India te veel critiek was uitgeoefend op Engeland. Nadat de rector-magnificus de jeug dige candidaat tot doctor in de econo mische wetenschap had gepromo veerd, zeide zijn promotor, prof. dr. I. J. Burgmans, dat deze promotie wijst op toenemende inschakeling van het Nederlandse hoger onderwijs in het internationale geestelijk verkeer. Aanstekelijk voorbeeld Voorkeur voor Zweeds type Als de Haagse Parkstraat aanstaan de Dinsdagmorgen om 10 uur vol ra zend motorgeronk zal zijn, dan bete kent dit dat weer een nieuwe Neder landse goodwillmiasie met enige plechtigheid naar het buitenland zal vertrekken. De ramen van do lange reeks A.N.W.B.-gebouwen zullen rin kelen als de 28-jarlge wegenwacht Marinus de Veer uit 's-Hertogenbosch zijn tocht naar Zweden, ja zelfs tot de poolcirkel begint (1250 km.). De reden van deze lange reis? Die afwisseling van het, door de grote blonde De Veer reeds zes jaar be reden traject Den BoschNijmegen met Den HaagPoolcirkel is het offi ciële begin van de Zweedse wegen wacht, naar Nederlands voorbeeld. Doorslaand succes. „Mortormaennens Riksfoerbund", de Zweedse A.N.W.B., ging, na inge wonnen adviezen van de Nederlandse Alleen op rivieren De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft be paald, dat de gesloten vistljd in de rivieren in plaats van op 1 April dit jaar zal ingaan op 11 April voor de ankelkuil en op 18 April voor war garens, visfuiken, de viszegen en ge wone hengel. Ook voor enkele vis- VOLGENS de levensbeschrijvingen soorten, t.w. barbeel, brasem, meun, heeft Jezus grote tekenen en serpeling en winde, is de aanvang wonderen gedaan en zich daarop be roepen als bevestiging van zijn god delijke zending. Ook deze wonder verhalen zijn zo betrouwbaar, omdat ze gespeend zijn van ieder bijmeng sel van Oosterse fantasie. Zü bestaan uit ontelbare genezin gen, driemaal in het leven terugroe pen van doden, tweemaal vermenig vuldiging van brood en vis ten bate van hongerige mensen. Blijkbaar had Jezus een grote macht over de na tuurkrachten: de vissen bijeenroepen, de stormen plotseling bedaren, over het water wandelen. Maar Jezus zelf zeide reeds, dat ook degenen die in hem geloofden, grote tekenen zouden kunnen doen. De apostel Petrus liep zolang hij op Jezus vertrouwde over de golven! Bovendien waarschuwde Jezus, dat ook anderen grote tekenen en won deren zouden doen, zodat „indien het mogelijkware, zelfs de uitverkore- van de gesloten tijd op een later tijdstip gesteld, nl. op 18 April. De verlenging van de vistijd voor de genoemde vistuigen geldt alleen voor de rivieren, terwijl dan nog slechts de gevangen barbeel, brasem, meun, serpeling en winde zal mo gen worden behouden. Alle andere gevangen vis, waarvoor de gesloten tijd geldt, moet onmiddellijk in het zelfde water worden vrijgelaten. De maatregel heeft geen betrekking op de binnenwateren. Slechts indien in vistuigen, waarvoor in de binnen wateren geen gesloten tijd van kracht is dat zijn dus alleen de aal vis tuigen één der genoemde vissoor ten eventueel zou worden meegévan- gen, mag men deze tot en met 17 April meenemen. Van de vissoorten komt in de binnenwater in het alge meen alleen de brasem voor. Wat de sportvlsserij betreft, wordt onbekrompen zij. nog in 't bijzonder aangestipt, dat de verlenging van de vistijd tot 18 April dus uitsluitend geldt voor de rivie ren en dan alleen voor het vissen op genoemde vissoorten met een gewo ne hengel, dus niet voor een hengel geaasd met vis of voor een sleep- hengel. BUITENGEWOON PENSIOEN 1940'45. Binnenkort wordt in de Tweede Kamer behandeld een wetsontwerp tot wijziging van de wet buitenge woon pensioen 19401945. De Natio nale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland heeft zich naar aanleiding daarvan met een adres gericht tot de Kamer. De vereniging zegt in haar adres, dat het haar zeer heeft getroffen, ling en medewerkers onderling. Met medewerkers worden bedoeld buis artsen, specialisten, tandartsen en apothekers. Het is n.l de bedoeling, dat die commissies zullen worden be trokken bij standaard-overeenkom sten, welke de fondsen ook met spe cialisten. tandartsen en apothekers zullen sluiten. Een in te stellen centrale commis sie van toezicht heeft tot taak het werk der regionale commissies te coördineren. De commissies kunnen bijvoorbeeld richtlijnen geven ten aanzien van re delijke eisen, waaraan wacht- en be- 'handclingskamers van huisartsen moeten voldoen. Ook houden zü toezicht op 't aantal verwyzingen van huisarts naar specialist. De huisarts verplicht zich, reke ning te houden met de ter plaatse gel dende lijst van soorten en hoeveel heid genees- en verbandmiddelen, welke voor rekening van een fonds worden verstrekt. In overleg tussen de fondsen-orga nisaties en de artsen-organisaties worden voorts regionale rechtspraak- commissies ingesteld, met paritaire samenstelling. In alle bij de uitvoering van de overeenkomsten gerezen geschillen, welke niet in minnelijk overleg kun nen worden opgelost, geven de regio nale commissies in eerste aanleg en de centrale commissie in hoogste res sort een bindende uitspraak. Tegen over fondsen en artsen kunnen deze commissies bepaalde sancties toepas sen. MINISTER v. THIEL BEZOCHT WOONWAGENKAMP. De minister van Maatschappelük Werk, mr. F. J. F. N. M. van Thiel. heeft gisteravond een bezoek ge bracht aan het nieuwe modehvoon- wagenkamp te Maastricht. Hij was vergezeld van dr. F. Houben, com missaris van de Koningin in Lim burg en mr. W. baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maas tricht. De minister werd verwelkomd door pater J. Belt S.C.J., voorzitter van het bestuur van het woonwagen- werk. POLITIEMAN OMGEKOCHT DOOR POLITIEKE DELINQUENTEN? Gistermorgen heeft de bijzondere kamer vari de Haarlemse rechtbank de behandeling van de zaak tegen de politieman K. M. H. en Ch. H. v. d. V., die betrokken zün bij een zij delings met de Velser-affaire verband houdende zaak, geopend en onmid dellijk weer voor onbepaalde tijd uit gesteld, De president van de Kamer, mr. J. P. Petersen, was nl. ziek ge worden. Van de V. en H. is ten laste gelegd, dat zij in 1945 van gedetineer de politieke delinquenten J. V. en diens vrouw, flessen bessenjenever, Vermouth en potten jam, kersen en peren hadden aangenomen en als te genprestatie hadden beloofd stappen te ondernemen om het echtpaar spoedig weer vrij te krijgen. Zodra de president is hersteld zal de be handeling worden voortgezet. EMBALLEUR DUPEERDE EMIGRANTEN. De 47-jarige Amsterdamse embal- leur C. H. G., die eind December jl. door de Amsterdamse rechtbank tot 2 y, jaar werd veroordeeld zonder af trek van preventieve hechtenis, is gisterochtend welgemoed van de rechtszaal van het Amsterdamse hof teruggekeerd naar de cel, want bin nen een maand tijds zal hij op vrije voeten worden gesteld. In hoger beroep vernietigde het hof namelijk het vonnis van de rechtbank en legde de verdachte een jaar mèt aftrek van voorarrest op. De veroordeelde maakte er zijn be roep van adspirant-emigranten be hulpzaam te zijn, doch sommigen van hen kwamen bedrogen uit. Zo had hij van een aannemer uit Huizen (N.-H.) ƒ2800 aangenomen, nadat hij deze had beloofd twee auto's voor hem te verzenden naar Nieuw-Zee- land. Dit geld verdween in zijn eigen zak zonder dat de wagens ooit wer den verzonden. Er loopt nog een tweede strafzaak tegen de emballeur, die reeds meer malen is veroordeeld. INTERNATIONAAL KAMPEERPASPOORT VOOR HET BUITENLAND. Als lid van de A.I.T. (Alliance In ternationale de Tourisme) en van de F.I.C.C. (Fédération Internationale de Camping et de Caravanning) is de Toeristenbond A.N.W.B. als eer ste organisatie in Europa belast met het uitgeven van een internatio naal kampeerpaspoort, dat recht van toegang geeft tot de terreinen van beide organisaties. Dit internationale kampeerpaspoort zal voor de Nederlandse kampeerder in het buitenland van groot nut zijn, daar het niet alleen toegang geeft tot de terreinen van kampeerclubs bui ten onze grenzen, waarbij hij profi- teert van de daar aanwezige accomo- rijksbemlddelaars gewend met het ^atie en het comfort, doch tevens verzoek, een wijziging te willen aan-1 bezit de houder van dit document alle i in de thans geldende rege- rechten van de leden dier buiten organisatie, proeven met wegen wachten nemen. Men deed dit op aandrang van enthousiaste Zweedse toeristen, die door de W.W. of door de Engelse A.A. uit de „puree" ge holpen waren. De Zweedse proeven werden een doorslaand succes. De Zweden zijn geestdriftig over hun wegenhulp. Zij besloten op een vijftigtal trajecten met de wegenwacht te beginnen. Hieraan gaat een rijdende tentoon stelling over 5000 kilometer, een wa re monsterrit, die trouwens met de naam „M"-karavaan wordt aange duid, vooraf. Deze karavaan vertrekt Op 30 Maart uit Stockholm met Ma rinus de Veer en een Engelse „A.A."- collega als eregasten. Zweeds type. De Veer gaat naar Stockholm op zijn trouwe 600 cc knalgele zijspan- combinatie om aich bij de „M"-kara- vaan te voegen. Hij zal zijn vakkennis en ervaring onderweg demonstreren en tevens de vriendschapsboodschap, die alle toeristische organisaties bindt, uitdragen. Waarom nu juist de stoere, blonde De Veer is uitgeko zen? Niet, omdat men hem als het specifieke Zweedse type van de Ne derlandse W.W. wil pousseren, maar om zijn voortreffelijke vakkennis en karaktereigenschappen. Daarom gaat Neerlands eerste W.W.-ambassaden naar Scandinavië. De Duitse, Deense en Zweedse grenzen staan voor hem open, dank zij de organisatie van het W.W.-opperhoofd, de heer G. van Leeuwen. En al kost het De Veer moeite om tot einde Mei van vrouw en kroost gescheiden te zijn, toch is hij trots op zijn missie, die hij als een grote onderscheiding voelt. KONINGINNEDAG VERLPICHTE VERLOFDAG VOOR HET BOUW BEDRIJF. De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf heeft zich tot het college van dat de grote onbillijkheid, bijzonder lingen van l011eI1 ell a„aere arbelds- i 'andse organisaties, wat in vele geval de weduwen aangedaan, niet wordt voorwaarden voor de bouwnijver- len reductie op het kampgeld inhoudt, hersteld. Zij doelt hierbij op de af- - -- - n~U|: -- trek van inkomsten, die geregeld wordt in artikel 20 der wet. Gevraagd wordt te trachten alsnog de intrekking van bedoeld artikel te verkrijgen, opdat veel ambtenlijke arbeid overbodig worde, curatele van en controle op de weduwe van de gevallen vaderlander verdwenen, ge lijke rechtsbedeling met andere landsdienaren ontsta, en de aflossing der ereschuld waarlij-k waardig en heid, waardoor in deze bedrijfstak I Daarenboven is bij het kamperen voortaan de Koninginnedag als een de houder van 'n internationaal kam- extra verplichte verlofdag zal gelden, peerpaspoort met zijn gezin verze- waarop derhalve in het algemeen l<erd tegen wettelijke aansprakelijk- geen arbeid zal worden verricht. J heid voor schade of letsel aan derden Hiermede keert de bouwnijverheid toegebracht. Deze verzekering wórdt terug tot een regeling, welke reeds erkend door alle West-Europese lan ge durende enige jaren na de bevrij- den, alsmede door Algerië, Tunesië en ding werd toegepast. I Marokko. Door enkele Europese lan- Het is de bedoeling van de bedrijfs- den (o.a. Frankrijk) was een dergellj- raad, dat deze regeling reeds voor ke verzekering reeds vereist. Het do de aanstaande Koninginnedag, Vrlj-!cument kan op alle A.N.W.B.-kanto- dag 30 April 1954 zal gelden. ren worden aangevraagd

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11