Burgemeestersalarissen in Nederland zijn veel te laag In invalidewagen naar Lourdes Leewiekende kuikenbroeder kreeg hekel aan zich zelf Dronken 19-jarige chauffeur veroorzaakte dodelijk ongeval Beroep op de Kroon stagneert v oortvarende plannen van B. en W VRIJDAG 19 MAART 1954 tJE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 2 Vals „officieel optimisme" Enquête spreekt Een enquètte, ingesteld door het Sociologisch Instituut van de Gro ningse universiteit, heeft aan het licht gebracht, dat het ambt van bur gemeester in Nederland momenteel niet direct een benijdenswaardig baantje is. Uit de gegevens, die door de en quètte verstrekt zijn, werkt gemid deld meer dan 60 pet. der burge meesters langer dan 8 uur per dag, terwijl zij met .hun salaris niet de uitgaven kunnen doen, die nodig zijn om hun stand op te houden. In regeringskringen bestaat er de laatste tijd al reeds grote aandacht voor de burgemeester-salarissen, maar het rapport, dat naar aanlei ding van de enquètte opgesteld is, waarschuwt toch tegen een ongemo tiveerd „officieel optimisme" dat er zou heersen ten aanzien van de so ciale positie der burgemeesters. Oplopend Tachtig procent van de burgemees ters komt niet uit met hun salaris sen en moet jaarlijks bedragen 'bij passen. Het soc. onderzoek heeft de gezag dragers in vier groepen onderver deeld; burgemeesters van gemeenten met een inwonersaantal tot 2500; tot 5000;- tot 10.0CO; en hoger. Met het stijgen van het aantal inwoners stij gen ook de tekorten. Gemiddeld moeten de salarissen voor de boven genoemde groepen resp. stijgen met 2.20Ö; 2.600; 2.800 en 3.300. Geen vacantie De burgemeesters, die voor het overgrote deel verklaren, dat zij met KIPLEKKER Jan Kip 103 jaar Zeelands oudste ingezetene, Jan Kip te Dreischor, heeft gisteren zijn 103de verjaardag gevierd. De oude baas is nog kras en gezond en ver- hun gezin niet op vacantie kunnen, rlcht nog dagelijks lijn arbeid in het omdat de vacantietoeslag voor an- klelne boerenbedrij/je van rijn doch- dere meer noodzakelijke uitga ven besteed moeten worden, achten huir beloning niet evenredig met de andere beambten, als het hoofd van de school, e.d. Alhoewel zij niet van mening zijn dat hun prestige door deze onderbe taling ernstig te lijden heeft, zijn zij er wel van overtuigd, dat de buiten wereld slechts de schijn ziet en niet op de hoogte is met de werkelijk heid. 450 burgemeesters en hun echtge noten hébben aan deze enquètte hun medewerking verleend. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym» 9.10 Gram. (Om 9.30 Wa terstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arb. in de continubedrijven. 11.40 Clave- cimbelrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel, 13.45 VA- RA-Varia. 13.50 Gram. 14,14 Huis- muz. 14.30 Amateursprogr. 15.00 Veiligheidspraatje. 15,15 Accordeon- ork. 15.45 Boekbespr. 16.00 Kamer- ork. en sol. 16.45 Weekjourn. 17.15 Jazzmuz. 17.45 „De Sportconferentie v. d. P.v.d-A. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Dutch Swing College. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 Het Boek Handelingen" caus. 19.55 Deze week", caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Verz. progr. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgen- febed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- erichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.55 ld. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Operette-duet ten. 12.30 Land- en fcuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateursprogr. 15.15 v. letteren en kunsten. 15.55 Lichte muz. 16.10 Pianoduo. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportber. 18.00 Voor de kinderen. 18.15 Journalis tiek overz. 18.25 Musette-ork. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Gram. 19.30 Idem. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 „De Werkers van het „Elfde Uur", hoorsp. 21.50 Gram. 22.05 „Een tikje getikt". 22.15 Gram. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 —24.00 Lof. ter. Als altijd was hij ook deze dag ge zellig op zijn praatstoel en vertelde uit het grijze verleden. Van verschillende huizen in de gemeente werd gevlagd en des mor gens werd de jarige een aubade ge bracht door de schooljeugd. Hij ont ving vele cadeautjes, gelukwensen en telegrammen, waaronder van de commissaris van de koningin in Zee land. De burgemeester kwam geluk wensen en vertelde, dat Jan Kip thans op een na de oudste man in Nederland is en dat nog vier vrou wen ouder zijn dan hij. Het aantal 100-jarigen en ouderen in Nederland bedraagt thans 40. NOODLANDING MET GOEDE AFLOOP. Het „Auster" vliegtuig van de vliegbasis Leeuwarden, bestuurd door de sergeant-vlieger N. A. Bak, Oud-verzetsstrijder De geheel invalide oud-verzetsstrij der, de heer Th. Koesen uit 's-Her- togenbosch, zal op 1 April a.s. in zijn heeft omstreeks half twaalf gisteren motor-invalidewagen op bedevaart morgen in de gemeente Holten een gaan naar Lourdes en Rome. De noodlanding moeten maken op een tocht, die ongeveer 6000 km. lang is, weiland van de landbouwer VV. F. zal vijf weken duren. De heer Koe- Boode op de grens van Okkebroek, sen wordt vergezeld door twee vrien- gemeente Diepenveen. De piloot zou, den, die de reis per bromfiets ma- ojndat zich op het vliegtuig ijsafzet- ken j tmg voordeed, gedwongen zijn ge- r _:4 weest te landen. Bij het neerzetten te hebben met abbé Pierre. In RomS °D h^thwei|a|jfirf"ne niloot'bekwam stelsel beschadigd. De piloot bekwam hopen zij op audiëntie te mogen gaan bij Z. H. de Paus. De terugreis geen ietscl' geschiedt via Zwitserland. Het gezel- j sc!#> zal zo men zich aan het BEZOEKPROGRAMMA VAN K.V.P.- reisschema zal kunnen houden 7 Mei a.s. te 's-Hertogenbosch terug zijn. WOERDENSE VEEARTS Ook veehandelaar gearresteerd In verband met de arrestatie van de veearts Van V. te Woerden, die valselijk en willekeurig verklarin gen in Zake het onderzoek van vee op t.b.c. zou hebben afgegeven, is thans een tweede persoon gearres teerd, nl. de veehandelaar J. van de B. te Waarder, wegens het gebruik maken van deze verklaringen. VOORZITTER. De nieuwe voorzitter van de K.V. P., mr. H. W. van Doorn, is sinds zijn verkiezing op 23 Januari druk doende de kringen van de K.V.P. in het hele land af te reizen. Amsterdam, Rotterdam, Sneek, Almelo, Den Haag en Tilburg zijn al aan de beurt geweest. Voorlopig staan de volgende bezoe ken op het programma: 20 Maart: kring Limburg (Maastricht); 29 Maart: statenkring Utrecht; 3 April: Jongerenraad, te Utrecht; 4 April: Roermond, waar 1500 jonge mensen bijeen komen; 6 April: statenkring Nijmegen; 7 April: statenkring Arn hem; 9 April: statenkring Maastricht; 10 April: kring Leiden en 18 April: kring Amsterdam. Rechter verdedigde verdachte Een niet alledaagse zaak is Don- stapel, de heer Rouwenhorst, ver klaarde echter, dat het leewieken 'n grote besparing aan omheiningkos- ten geeft. Het snoeien geschiedt volgens deze deskundige nagenoeg pijnloos. Het gebeurt meestal vlak derdag voor het Arnhemse Hof be-1 na het sexen. handeld. Het merkwaardige feit deed zich voor dat de procureur-generaal j Paardenstaarten bewijzen trachtte aan te voeren die J procureur-generaal zeide in vrijspraak zout en kunnen bewerk- zjjn requisitoir dat het er niet om stelligen, terwijl de verdachte en gaat Df leewieken valt onder de alge zijn raadsman het mogelijke deden mene delictfiguur van de wet op de om veroordeling te verkrijgen. j dierenmishandeling, art. 245. Aan te Het ging hier om het leewieken 1 nemen is dat er van pijn geen spra- van kuikens. De verdacht R., kuiken- ke is. Overigens kan men niet uit- broeder te Gene, gemeente Epe, had zoeken in hoeverre er pijn wordt zo'n grote tegenzin in het leewieken toegebracht De procureur-generaal van kuikens, dat hij zich had aange- baseerde zich op het oordeel dat het klaagd bij de politie wegens dieren- verhogen van de handelswaarde een mishandeling. Verdachte ging tot redelijk doel moet worden geacht, deze handeling over omdat er steeds Soortgelijke gevallen waren het cou- meer vraag is naar geleewiekte "kui- peren van paarden- en hondenstaar- kens, dat zijn kuikens, waarvan een teri. Het kuiken is na het leewieken vleugeltje door middel van een geen wrak, het mist alleen een stukje gloeiende electrisehe draad zodanig is vleugel. De procureur-generaal vroeg verschroeid, dat de vleugel niet meer bevestiging van het vonnis van de groeit. Zy 'behoeven dan later niet Zutphense rechtbank, die verdachte meer periodiek gekortwiekt te wor- van het ten last gelegde had vrijge- den en vrees voor wegvliegers be- sproken. Uitspraak over 14 dagen, hoeft niet te bestaan. ZESTIG JAAR IN MATTHAEUS PASSION. Tijdens de uitvoering van de Mat- recht wegens het „zonder redelijkthaeus Passion, door het Amster- doel opzettelijk aan een dier pijn of i dams Oratoriumkoor onder leiding letsel veroorzaken". Verdachte zei, i van Piet van Egmond, op 25 Maart dat volgens zijn oordeel de beestjes a.s. in het Concertgebouw zal de heer ontzettend veel pijn lijden. Maar ook j W. F. Morit-z worden gehuldigd: hij later blijft de verminkte vleugel I zal dan gedurende 60 jaar als tenor pijnlijk. J in het genoemde koor de Passion Een deskundige van de pluimvee-1 hebben gezongen. lifte verder Hij Vannacht is op de provinciale weg, even buiten het dorp Bus en Dam (gemeente Uitgeest) een ernstig auto- ongeluk gebeurd, dat aan een per soon het leven heeft gekost. Twee jongelui, een 17-jarige uit Bergen en een 19-jarige uit Alk maar, waren met een auto op weg van Alkmaar naar Amsterdam. Op bovengenoemde weg kwam de auto met grote snelheid in aanraking met de berm van de weg. Over de kop. De chauffeur gooide het stuur om, waardoor de wagen aan de andere kant van de weg in de berm 'beland de. Het stuur werd weer omgegooid met als gevolg, dat de wagen enkele keren over de kop sloeg en daarna nog enkele tientallen meters door schoot. De 17-jarige inzittende werd uit de auto geslingerd, kwam aan de overkant van de weg in een sloot terecht, waar hij door verdrinking om het leven kwam. In arrest. De bestuurder, die slechts lichte verwondingen had opgelopen, hield na het ongeval een auto aan en liftte daarmee naar Alkmaar. Tegen de chauffeur zeide hij te veronderstel len, dat zijn vriend reeds vertrokken Verschil van mening Hij stond nu in hoger beroep te- INSTELLING SPOORWEGRAAD TE VERWACHTEN. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J.Algera, bereidt de instel ling van een raad voor het spoorweg verkeer voor, welke tot taak zou heb ben na elk spoorwegongeluk een on derzoek in te stellen. Door het aanbrengen van automatï- sche halve afsluitbomen bij overwe gen kan op den duur vermoedeiiik enigermate worden tegemoetgekomen aan tekortekomingen van spoorweg personeel, dat met de bediening van overwegen is belast. De verwachtin gen omtrent dit type afsluiting zijn gunstig en het ligt in de bedoeling aan de toepassing daarvan in de naaste toekomst een belangrijke uit breiding te geven. Met de minister van Financiën wordt bereids overleg gepleegd om in de jaren 1955 t.m. 1959 telkenjare aan de Staten-Generaal machtiging +e vragen voor een crediet van ƒ4 mil- lioen als rijksbijdrage in de kosten van het opheffen van gelijkvloerse spoorwegkruisingen. De directie van de Ned. Spoorwegen is eveneens ver zocht in de genoemde vijf jaren jaar lijks 4 millioen voor dit doel te re serveren. Alvorens verhoging van de fre quentie van de treinenloop op de lijn "AmsterdamDen HaagRotterdam in overweging kan worden genomen, zullen niet slechts de te Delft be staande bezwaren moeten worden weggenomen, doch zullen mogelyk pok nog die op andere punten Schiedam, Heemstede, Haarlem bepaalde voorzieningen vorderen. Het scheppen van een rechtstreekse verbinding van Geldermalsen met Arnhem wordt niet verantwoord ge acht. Vrouw mag niet meer op bromfiets Drie jaar lang zal de 60-jarige mevr. B.B. uit Arnhem haar brom- J fiets niet meer mogen berijden, in- j dien het gerechtshof meegaat met de eis van de procureur-generaal, die bovendien nog twee weken hechtenis j voorwaardelijk en 150 boete eiste wegens een door mevr. B. met haar bromfiets gemaakte verkeersfout. Zij had op 21 Juni 1953 te Wilp geen voorrang verleend aan de 49-ja- rige leraar A. J. B. uit Enschede, die met zijn motor het kruispunt in de weg ApeldoornDeventer naderde. Het gevolg was een aanrijding, die van de leraar een invalide maakte Het bromfietsrijverbod jverd inge geven, zo zei de procureur-generaal, omdat verdachte hoogst roekeloos is geweest en zich toch niet schuldig j voelt, getuige haar brief aan het O.M., j waarin zij schreef, dat als de motor rijder tijdig had afgeremd, er niets was gebeurd. De motorrijder ree1 echter op een voorrangsweg en ha<2 het volste recht door te rijden. Uitspraak 1 April. was. Daar Ihij onder invloed van ster ke drank verkeerde leverde de chauf feur van de „lift" hem aan het poli tiebureau af. Voorbijgangers, die de auto zagen liggen, zijn gaan zoeken en vonden het stoffelijk overschot van de 17-jarige in de sloot. Het werd naar Alkmaar vervoerd, waar de po litie het inbeslag nam. De 19-jarige chauffeur is in hechtenis genomen ten einde verhoord te worden. Vertraagde hulp Weigering dokter berustte op misverstand Bij Blessedjjkse gebeurde enige we ken geleden een ongeval, waarbij een arts die geen hulp wenste te verle nen aan een overreden jongetje in opspraak kwam. Deze weigering blijkt echter grotendeels op een mis toestand te berusten. Het ongeval gebeurde n.l. niet in houden wegens verduistering van enige honderden guldens, heeft veel meer op zijn kerfstok. Gebleken is dat hü sinds 1948 een groot aantal mensen heeft opgelicht voor te zamen 20 mille. Hij reisde door het land en wist goedgelovigen belangstelling te wek ken voor premie-obligaties van de Rotterdamse Schouwburg. Hij sloot contracten af en de gegadigden moes ten over een periode van 8 jaar 300 bet-alen, waarna zij in het bezit zou den komen van een premie-obligatie. Hy liet meestal 26 vooruitbetalen en verder f 3 per maand. Bij controle bleek, dat hij op deze wijze sinds 1948 ruim 20 mille had geïncasseerd. Van levering der obli gaties zal wel niets terechtkomen, want bij zijn aanhouding bleek hij nog 51 cent te bezitten. Zijn bedoeling was de zaak groot ser op té zetten. Hij vroeg bij een bank een lening aan om de zaak te financieren. Hierop ging men even wel niét in. In de contracten had hü o.a. een bepaling opgenomen, dat, indien de aflossingen niet op tijd werden vol daan, de cliënten geen aanspraak meer konden maken op een premie obligatie. Op deze wijze raakte hij weer 100 cliënten kwijt, waar het hem juist het gebied .waarin dere arts zijn begonnen ^as. Veel van het geld practyk uitoefent Toen hu van het aansdrank opgemaakt. GAS DOODDE WEDUWE. 45-jarige weduwe is gister ongeval in kennis werd gebracht, ad viseerde hij dan ook de huisarts van het kind te laten roepen. Verder verkaarde hy zelf te willen komen wanneer de huisarts niet aanwezig avond door "gas verstikking in° haar was. Van een weigering is dus al woning te Amsterdam om het leven is het knaapje door dit heen en weer gekomen. t.U --I.Iaa. Ac gebel een half uur nodeloos op de keien blijven liggen geen sprake. OPLICHTER FAO NOG 51 CENT OVER... De 72-jarige C. v. d. B., houder van een „commissiekantoor" te Den Haag, die kortgeleden werd aange- 1 den. Het ongeluk werd ontdekt door een familielid, dat op visite kwam en geen gehoor kreeg. Nadat de deur opengebroken was is geconstateerd, dat de gasslang, die de toevoer van het gas naar het gasstel verleende geheel was vergaan, waardoor het gas zich in de woning kon versprei- GEMEENTERAAD BODEGRAVEN Na enige maanden rust kwam de en W. gemachtigd werden al die raad van Bodegraven weer eens in'maatregelen te treffen, die het college openbare vergadering bijeen ter be- gewenst voorkomen, opdat de reali- handeling van een lange agenda. De sering van het uitbreidingsplan, m eerste twaalf punten gingen vrij vlot het bijzonder de bouw van de nieuwe voorbij. De voornaamste hiervan wa- Rijnovergang, woningen, scholen, be ren b.v. het verstrekken van geldlc- drijfsgebouwen zo weinig mogelijk ningen aan het woningbedrijf, ver- vertraging ondervinden. Deze motie strekking renteloos voorschot aan dewordt unaniem aanvaard. De burge- Stichting Woningbouw Bodegraven, meester dankte de raad voor dit ver- het eventueel buiten werking stellentrouwen en voelde zich gesterkt om vkn art. 31 van de woonruimtewet verder te handelen. Aanvankelijk zou van het pand van de heer Th. v. Bunningeni 4 me ter afgenomen warden. Het is nu ge bleken, dat dit niet mogelijk is. Daar om zal het gehele pand gesloopt wor den, ingaande de datum van opleve ring, d.i. 1 Mei a.s. De begroting en rekening van het Woningbedrijf werd door de voor zitter in handen gesteld van de fi nanciële commissie. Bij het investeringsprogramma voor de komende 5 jaren kwamen de tongen los. Aan de lijst van 19 pun- ten werden alsnog toegevoegd: het noemd. Nog sleeds woont hij hier, j bouwen van een weegbrug, de verbe- daar de gemeente Zutphrabgeen huis yan de verlichting in de bni. disponibel stelt. Op korte termijn zul- B len B. en W. maatregelen nemen om tenwijken. Natdrukkelijk verklaarde het nieuwbenoemde hoofd, de heer de voorzitter, dat noch B. en W., noch Van Vree, in de hoofden woning te de j-aad aan dit programma gebon- huisvesten. den Waren. Ook de volgorde is wille- Het kardinale punt van de agenda keuri Toch zullen Mke|e plmltn was de aankoop van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan. In een zeer reeds de volgende raadsvergadering uitvoerige memorie gaf wethouder C. Karssen opening van zaken om trent de handelingen rondom de aan koop van gronden en opstallen. De grote teleurstelling was wel, dat twee van de belanghebbenden in be- af roep zijn gegaan bij de kroon waar- verkoop van grond aan houwspaar- door de mooie en voortvarende plan- ders van de N v> Bouwkas Noord- nen van B. en W. jarenlang kunnen j Nederlandse stagneren. Verschillende raadsleden (welke voor deze gemeente blijft ge- handhaaf d). Bij het punt wijziging winkelslui ting merkte de heer Martens op, dat hy de gehele kwestie van de winkel sluiting graag op de helling wilde zien. De voorz. stelde voor een schrij ven te richten tot de Middenstands organisaties om te komen tot een vaste ochtend van verplicht sluiten voor alle zaken. Het hoofd van de Openbare School is reeds in Aug. j.l. in Zutphen be- aan de orde komen, o.a. het herstel van de watertoren, scholenbouw en gymnastieklokaal Enkele begrotingswijzigingen gin gen vlot onder de hamer door. De spraken hun verontwactrdiging uit over de houding van hun raadgever mr. H. E. La Gro, te meer daar in de bezwaarschriften verschillende onjuistheden schynen te staan. Op verzoek van de heer Batelaan ging de raad in comité. Motie aanvaard. Na ruim een uur heropende de voorzitter de vergadering weer en verleende het woord aan de heer C. Batelaan, die namens de A.R.-frac- tie een motie indiende, waardoor B. Gemeenten tegen een prys van 12 per m2 werd goedge keurd, al maakte de heer Batelaan bezwaar tegen verkoop van grond aan personen buiten de gemeente, als van die andere gemeenten geen claim op een woning ontvangen werd. B. en W. stemden hiermede in. Aan het slot van de vergadering kreeg de heer J. v. d. Boon gelegen heid zyn interpellatie te houder» be treffende tennisbaan achter de Nieu we Markt, die in het uitbreidingsplan is opgenomen en nu na 25 jaar ge doemd is te verdwynen. Ook hiervoor zal of is reeds een oplossing ge vonden worden. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 27) Waarde Mr. Hulbert, Tenzij ik u telefoneer, dat ik van opinie veranderd ben, zult u onder staande instructies strikt hebben na te leven. Ik word tegen mijn wil in dit huis vastgehouden. Niemand heeft tot nu toe een bedreiging aan myn adres gericht, niet openlyk en evenmin bedekt. Toch weet ik, dat het zo is. Sedert ik hier ben komt elke avond een detective; ik heb hem Hyden horen noemen. Hy is niet van Scotland Yard maar aan een ^particulier detectivebureau verbon den. Hij heeft tot opdracht my van •fc avonds 9 uur tot 's morgens 8 uur te «jewaken. Blijkbaar achten de an deren zich mans genoeg er overdag ■elf voor te zorgen. Er kan en mag geen sprake van «Üft» dat Scotland Yard in deze aan gelegenheid gemoeid wordt. Niette min héb ik hulp nodig. Stel u daar om in verbinding met het particuliere detectivebureau van M. Townley, Warwick Place 53, dat vry geregeld in „D© Globe" adverteert. Of met een ander, indien u een beter weet. Als het maar in geen geval het bu reau „Vigilance" is, want daartoe behoort Hyden. Morgen, kort voor het diner ga ik naar mr (de naam was onleesbaar gemaakt door het over- geplakte strookje) en zal hem mede delen, dat ik zijn huis verlaat. Dit zal zyn om zes uur. Wanneer u om zeven uur nog niets van me gehoord hebt, kunt u als zeker aannemen dat ik me niet heb vergist en mr. (wederom onleesbaar door een over- geplakt strookje) inderdaad voorne mens is, my te beletten, zyn huis te verlaten. Geef u er wel rekenschap van, dat het onwettig gebeurt, tegen mijn uitdrukkelijk verlangen. Dan komt u in actie. U zult het detectivebureau, dat u in de arm ge nomen hebt, telefonisch opdracht ge ven een mannetje naar (adres was onleesbaar gemaakt) te zenden. Leg er zo sterk mogelijk de nadruk op, dat het iemand zijn moet, die weet en durft op te treden. Hy moet precies tien uur aanwezig zyn, niet vroeger, niet later. Voor die tyd zal van mijn kant ook geen en kele stap ondernomen worden. Mr. moet in de waan verke ren dat ik voor zijn overmacht ge zwicht ben en er niet aan denk, nut teloze tegenstand te bieden. Dit is dus duidelijk afgesproken: de detective behoort klokslag tien uur hier te zyn. Ik kan hem Peen instructies geven, wat hy heeft te doen en na te laten; hy zal verplicht zijn te handelen naar omstandighe den. Welke gevaren hij tengevolge van zijn optreden in mijn belang ook lopen mag, hü kan er van ver zekerd zyn, dat eventueel gevaar hem alleen -binnenshuis bedreigt, in geen geval van buiten af. Mr en zijn helpers hebben de overtui ging, dat zy aan het langste eind trekken. Is de detective een flinke en schrandere kerel wanneer hij het niet is, doet hy beter thuis te blijven dan zal hun vlieger even wel niet opgaan. Betaal het bureau wat het vraagt. Probeer voor deze eerste keer eens niet toe te geven aan uw onhebbe- lyke gewoonte, altyd maar af te pingelen. Deel het bureau verder mee, dat ik ten behoeve van de de tective, die myn -belangen beharti gen zal, een verklaring op schrift ge steld heb, waardoor hy zelf absoluut buiten schot blijft, onverschillig wat er gebeurt. Dat stuk gaat hierby. Wat uw firma betreft, mr. Hul bert, die behoeft zich evenmin be nauwd te maken, dat zij enige over last ondervinden zal. Noch mr. noch mrkomt er ooit achter, dat uw firma de uit voerder van myn bevelen geweest is. Door stipt deze instructies na te leven, behoudt zy een cliënte, die zy in het tegenovergestelde geval ongetwijfeld verliezen zal. Toen Margaret hem de brief had teruggegeven, vroeg mr. Josuah Hulbert: „Wat is uw opinie, mr. Townley?" „Wel, ik ben bereid, om, als zij het nodig vindt, de jonge dame bij te staan," antwoordde Cullingwood luchtig. „Maar ik zal zo vrij zijn met het stellen van een voorwaarde te beginnen." „Hm," deed de notaris. „Die is?" „Dat u zich ook stipt aan dit deel van de instructies van uw cliënte houdt: niet afpingelen." „Neem me niet kwalyk!" De ver ontwaardiging deed de notaris hoes ten. „Zoiets ligt helemaal niet in de lyn van onze firma! De belangen van haar cliënten gaan haar vóór alles! Miss eh onze cliënte had het recht niet, zoiets te schrijven, en ik zal niet nalaten haar op die onheus heid te wyzen. Natuurlijk zyn wij bereid u eventueel een behoorlijk honorarium te betalen. De hoofd zaak echter is kunt u alle bepa lingen van de opdracht naleven? Ge nadige hemel stelt u voor, dat er schandaal van kwam en onze firma werd er in betrokken!" Keith maakte kort en bondig een einde aan de jeremiade. „Uw firma is in dit geval byzaak voor my, mr. Hulbert, de cliënte hoofdzaak. Het meisje is meerderjarig, geestelyk volkomen normaal. Zij wordt ergens in een huis tegen haar wil vastge houden. Zij wenst dat huis te verla ten. Zo is het toch, nietwaar?" „Ja, ja. Ziet u kans het iklaar te spelen?" Cullingwood lachte grimmig. „Als zij er uit wil, dan zal zij er uit!" „En Hyden, de detective? De an deren, die in dat huis zijn? Wanneer zij het u willen beletten?" „Dan zullen zy moeten zien, hoe ver ze daarmee komen! Ik geloof niet, dat zy verstandig doen met de zaak op haren en snaren te zetten. In het ergste geval heb ik die schrif telijke verklaring van de jonge dame." Ongeduldig, omdat de nota ris hem niet begreep, of niet scheen te willen begrü-P^r vervolgde Keith: „Dat stuk, waarin ze my „plein pou- voir" geeft, om in haar belang op te treden, zoals ik dat nodig oordelen zal! Waar is dat ding?" „O, maar dat heeft ze onderte kend!" protesteerde mr. Hulbert. Be grijp de situatie niet verkeerd, mr. Townley, er is pas sprake van tussen komst uwerzyds, als mijn cliënte me om zeven uur nog niet heeft opge beld. Vóór die tyd mis ik de be voegdheid, u haar naam te noemen en mag ik u ook niet inlichten waar zij tegen haar wil wordt vastgehou den." „Allright!" gaf Cullingwood toe. Hij vond het langzamerhand tyd worden het onderhoud te beëindigen. „Na zeven uur hoor ik dus nader van u?" „Dat spreekt. Pardon," zei de no taris, toen Keith opstond. „Er is nog een kwestie van het honorarium." Hulbert's stem klonk verwytend. Zijn stem klonk altyd verwytend als de kwestie van betalen aan de orde kwam. „Het lijkt my beter, dat on middellijk vast te leggen; dan kan er later geen meningsverschil over ko men. Myn compagnons en ik hebben gedacht eh honderd pond om onze cliënte uit dat huis te krijgen." (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8