Gemeente wil de nacht- en Zondagsuren extra betalen Leidse fabriek maakte een Cobalt-instaüatie Leids Amateur Festival gesloten Uiösc^hutspot Gang naar koningsgraf stortte in Rookt prinses sigaren RIJNSTREEK Kinderuitzending is ook thans nog noodzakelijk VRIJDAG 19 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Voorstel aan de Leidse Raad Ter compensatie van de bezwaren, welke verbonden zijn aan het vervul len van dienst, afwisselend in dag-, nacht- en Zondagsdienst, is indertijd aan het betrokken personeel, voor zover op weekloon werkzaam, een hogerebeloning toegekend, dan aan personeel, hetwelk uitsluitend in dagdienst gelijke werkzaamheden verricht. Voor deze compensatie werd het systeem gekozen van indeling van het betrokken personeel in een hogere loongroep. Ingevolge de huidige salarisrege ling is evenwel het gemeenteperso- neel ingedeeld naar vakbekwaam heid, zonder daarbij rekening te hou den met de omstandigheden, waar onder de arbeid wordt verricht. Het is in verband hiermede, dat de vertegenwoordigers van het gemeen- tepersoneel sedert enige tijd aan dringen op het, in navolging van an dere gemeenten, invoeren van een z.g. continu-toeslag. B. en W. hebben met betrekking tot de wens in deze van het perso- Voor de kankerbestrijding In nauwe samenwerking met dr. Verbeten, directeur van het Radio- Therapeutisch Instituut tc Tilburg en de physische staf van het insti tuut, heeft Smit Röntgenapparaten- fabriek te Leiden een installatie ont worpen en vervaardigd, waarmede met behulp van radio-actieve Cobalt een belangrijke aanwinst voor de kankerbestrijding is verkregen. Be radio-actieve Cobalt, die voor het instituut in Engeland is gepro duceerd, wordt op zeer eenvoudige wijze vanuit de transportcontainer overgebracht in de „bom" van het apparaat. Daarin ondergebracht, is de Cobalt in zijn geheel omgeven door een laag lood van 24 cm, waar door een afdoende beveiliging tegen ongewenste stralen, zowel voor pa tiënten als bedienend personeel is verkregen. Hoewel de bom wordt uitgerust met een hoeveelheid radio-actieve Cobalt,, die kan worden gelijk ge steld met 250 a 300 gram Radium, hetgeen reeds een zeer grote activi teit betekent, zijn de afmetingen zo danig, dat de bom eventueel kan worden uitgerust met efen hoeveel heid Cobalt, die bijna 10 maal zo gtoot is. Ten einde te voldoen aan de com merciële eis van bewegende bestra ling, is het apparaat voorzien van een grote draaiende schijf, waarop de patiënt,gedurende de bestraling, een vooraf gekozen langzaam draaiende beweging ondergaat. Het apparaat is van alle mogelijke bevei ligingen voorzien, zodat alle onge wenste bestralingen kunnen woraen vermeden. Op een groot instrumen tenbord zijn alle bewegingen van de patiënt buiten de bestralingscabine nauwkeurig te volgen. Over enige weken zal deze instal latie in Tilburg in bedrijf worden genomen en een bijdrage kunnnen betekenen voor de bestrijding kanker. neel het gevoelen ingewonnen van de daarvoor in aanmerking komen de hoofden van dienst. Op grond van de ontvangen adviezen menen zij, dat er aanleiding bestaat een derge lijke toeslag in het leven te roepen. Uiteraard dient de regeling van de ze toeslag in de verordeningen be treffende de rechtstoestand van het personeel te geschieden. Vermits thans een algehele herziening van die verordeningen wordt voorbereid, ware, aangezien het tegenover het betrokken personeel niet verant woord voorkomt het regelen van de toeslag uit te stellen, die regeling voorlopig bij afzonderlijk besluit vast te stellen. Er bestaat dan tevens gelegenheid de provisorische rege ling aan de praktijk te toetsen. De regeling, welke B. en W. voor ogen staat, komt hierop neer, dat, overeenkomstig door het College na der te stellen voorschriften, aan amb tenaren/werklieden, die, in afwisse lende dienst, volgens de voor hen geldende werk- en dienstrooster des nachts en/of op Zon- en feestdagen arbeid moeten verrichten, bij wijze van vaste toelage, een vergoedinj wordt toegekend op basis van 2; cent voor elk gewerkt uur in de nacht en van 50 cent voor elk ge werkt uur op Zon- en/of feestdagen, met dien verstande, dat op die uren Weest zuinig op reddingsmateriaal Dc Technische Commissie van de Leidse Reddingsbrigade zond ons een uitvoerig schrijven, waarin gewezen wordt op het misbruik, dat sommigen van het reddingsmateriaal maken. De Leidse Reddingsbrigade biedt gratis diensten aan bij zwemdemon- straties, boottochten, viswedstrijden, enz. Bovendien stelt de brigade red dingsmateriaal beschikbaar oo brug gen en langs singels en grachten. In totaal ziin er 65 reddingsstokken. 20 reddingslijnen op 30 reddingsplan- jes disponibel. Begriiceliik, dat het onderhoud bij normaal gebruik reeds handen vol werk gee*t en hoge eisen aan de financiën stelt. Erger wordt het nog, wanneer het publiek de reddingsmaterialen voor alle mogelijke andere doeleinden gebruikt; jongens vissen er hun voet ballen mee uit het water, anderen duwen er boten mee af en zo wordt het materiaal vernield. Verleden week moesten nog drie reddinestok- lcen vervangen worden, omdat zi," door het misbruik niet meer bruik baar waren, hetgeen een uitgave van 45 vergde. Al het geld moet ge out worden uit de contributies, terwijl de werkzaamheden in de vrije tijd van de leden moeten worden ver richt. Reeds 35 iaar verricht de Red dingsbrigade dit belangrijke werk, maar helaas zijn er nog steeds men sen, die toren dit niet te waarderen. Inderdaad, het is niet zo erg, wan neer men eens een enkele keer een Laatste avond vol belangstelling IN DE FOYER HEERSTE GISTE- RENAVOND een sfeer van gezel ligheid en belangstelling. De zaal was tjokvol en daar elk zijn eigen lied zong, was 't applaus na elk geslaagd programmanummer warm en enthou siast. Het bestuur van K. en O. was belangstellend tegenwoordig en de jury de heren Jos de Klerk en Gjjsbert Nieuland was weer op haar post om rechtvaardige en op bouwende bemerkingen aan de be trokken verenigingen te doen toeko- iren zeer opgetogen en juichten diri gent en orkest langdurig toe. Veelal waren de koorwerken a capella, maar daar waar klavierbegeleiding geno teerd stond werd deze uitstekend door de verschillende pianisten uitge voerd. De heer Herman Stenz sprak na mens K. en O. een vriendelijk dank woord aan alle medewerkenden en een afscheid. Het zou, dunkt ons, juist zijn, niet alleen de medewer kenden te danken, maar ook en misschien wel op de eerste plaats het Bestuur van K. en O., dat deze Festival-avonden arrangeerde en sti muleerde. Hiermede werd een op treden aan verschillende verenigin- niet in mindering worden gebracht "rjr hoed uit het w51.Ll e" de uren, gedurende welke wegens S ïlSln het bliift niet I en Hert0S- D" laatste lied was waf ziekte vnrantie r,f nïo+ ic water te ha en. Maar het toonvorming aangaat, minder ge- men. De recensenten gaven alleen gen bereid, waaraan grondige studie maar verslag van wat er geboden j om iets te bereiken vooraf moest werd. 1 gaan. Ook werd aan de medewerken- Het mannen dubbelkwartet „Sem-den geleerd belangstelling te hebben pre Avanti" begon, onder leiding van j voor wat anderen doen. Dit alles en Joh. van der Broek met de „Veni i ook de prettige leerzame avonden Creator van Diepenbrock waarvan de danken wij aan K .en O. geestelijke inhoud zich kenmerkt J. Kortmann. door vervoering en bezonkenheid. Onlangs op het jubileumconcert was juist dit prachtsuk de glorie van de avond. Een van Schuberts' juweel tjes: Gott ist mein Hirte: met de eigenschappen aan diens muziek eigen: rijke melodiek en gevoelige harmoniek was het slot van het ge slaagde eerste nummer. Pietro Midero voerde het Soc. Zangkoor „Morgenrood" aan in een paar Hollandse liederen n.l. een le vendige koorbewerking van Merck toch hoe sterek uit Valerius, dat fris gezongen werd en „Waak op" van Als datum van ingang van de re geling hadden vrij gedacht 1 October 1953. De voorbereiding van en het overleg aangaande de regeling heeft evenwel meer tijd gevorderd dan aanvankelijk werd verwacht. Wy menen, dat dit niet ten nadele van het betrokken personeel mag strek ken. Dit voorstel zal behandeld worden in de vergadering, die de Leidse ge meenteraad a.s. Maandagmiddag om 2 uur houdt. bij die ene keer- het materiaal wordt voor alle mogelnke doeleinden Ge bruikt. Het wordt dan uiteindelijk ongeschikt voor reddingswerk. Vier maanden ge1 eden ziin alle reddings stokken opnieuw gerepareerd en be schilderd. Reeds nu is het grootste deel weer kaal of besmeurd door on rechtmatig gebruik. Moge het Leidse publiek naar aan leiding van deze klacht er wat meer rekening mee houden, dat het red dingsmateriaal aHeen bestemd is om mensen-in-nood te redden. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Vrijdag 19 Maart, i cle die naar het comité. Thans is de uitslag bekend geworden. De R.K. Gistermiddag om kwart voor vier school voor V.G.L.O aan de Boom- reed de 18-jarige expeditieknecht F.' markt (7e klas) blijkt de eerste prijs G., wonend in de Kampersteeg, met ln de provincie Zuid-Holland gewon- grote snelheid op zijn fiets langs de nen te 'hebben. Begrijpelijk, dat er Oude Vest. Door de snelheid kon hij I een hoera tje °PJm8 m de klas, toen op een gegeven moment de bocht; de onderwijzer, de heer L. van Eisen, niet goed nemen, met het gevolg,het vanmorgen meedeelde. Als prus dat de jongeman over zn stuur vloog hrpgt de klas een bedrag van 150,- dat de jongeman uvci owui vjuuè i /<-»- =- en in het water terecht kwam. Datdat "J °™rleg vloog I. Dat zou op zichzelf nog niet zoo heel erg school besteed zal worden .aan iets geweest zijn, wanneer hij niet met Pre^i^s en nuttigs voor de klas. De -ia ai -iiinrren /Iiia rlo TfaU-pniTKT z n gezicht op een gespannen staal kabel terecht gekomen was. Nu liep hij behalve een nat pak ook nog een kaakfractuur op. Nadat omstanders hem uit het water geholpen hadden, bracht de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis. jongen, die de bekroonde tekening gemaakt had, was Tom Turk, Rijne- gommestraat 29, Zoeterwoude Hij ontving als persoonlijke prijs een spaarbankboekje met ƒ5.—. In verband met het feit, dat er he denavond twee bijeenkomsten in het - St. Antonius-cliibhuis gehouden wor- .Spaar je geld en je leven heet- ^en, verzoekt men de leden van de te de nationale tekenwedstrijd, die Leld5e K.A B„ die vanavond naar de door de Rijkspostspaarbank en de kaderbijeenkomst komen, gebruik te Bond voor Veilig Verkeer was uitge schreven over de lagere scholen van Nederland. Alle klassen konden mee- van doen. De onderwijzer koos de beste tekening van zijn klas uit en stuur- Oude pyramide geeft geheim nog niet prijs Met de blootlegging van het ko ningsgraf in de 5.000 jaar oude py ramide, welke onlangs is ontdekt en uitgegraven, is men niet gelukkig. Er heeft zich gisteren een instorting voofgedaan, waarbij één persoon het leven verloor en nog twee mannen gewond werden. Twee anderen wer den uit de massa van verkruimeld steen en zand gegraven, maar zij wa ren ongedeerd. De hoop op nieuwe gegevens over de wereldgeschiedenis van 30 eeu- wen vóór Christus' geboorte moet worden opgegeven tot ploegen ar beiders er in geslaagd zullen zijn ihet puin weg te halen, dat op een diepte van 20 meter in de aflopende 4 meter hoge gang ligt, die naar de grafkamer loopt. De lengte van de gang wordt op 70 meter geschat. Archeologen geloven, dat de ka mer tot graf dient voor koning Sa- nakht, die in de derde dynastie ge regeerd heeft. De pyramide werd verleden week geopend, maar de hoofdingang was geblokkeerd door stapels puin. Men geloort dat de gang bezweek toen arbeiders bezig waren het puin weg tevoeren. De pyramide is bescheiden van omvang. Zij bestaat uit twee trede». De nabijgelegen pyramide van koning Zoser, die ook in de der- Paus weer in het openbaar verschenen Paus Pius XII is hedenochtend voor het eerst sedert hij twee maanden geleden ziek werd, weer in het open baar verschenen. de dynastie regeerde, heeft zes tre den en daarom vragen de geleerden zich af of Sanakht misschien gestor ven is vóór zijn koninklijk graf klaar was. Tijdens een zitting van de finan ciële commissie van de Amerikaan se Senaat is aan een sigarenfabri kant, die klaagde ovér de hoge be lastingen, de raad gegeven na te gaan of het waar is, dat prinses Margaret tegenwoordig kleine echte sigaartjes rookt. De senatoren raadden dit aan, om dat naar hun mening, wanneer dit gerucht bevestigd zou worden, tal van vrouwen in navolging van de prinses, kleine sigaartjes zouden gaan roken, zodat de omzet van de fabrikant zou stijgen. In Groot-Brittannië is dit bericht met gemengde gevoelens ontvangen Talrijke Britten zijn er door gecho queerd en anderen vragen zich af of de senatoren geen belangrijker dingen aan het hoofd hebben dan het rookgenot van prinses Margaret. slaagd dan 't pittige Oud-Hollandse lied dat voorafging. Dan was 't R.K. Gemengd Koor „Het Zonnelied" aan de beurt met de Magnificat van Hendrik Andriessen, wiens oeuvre voor een deel geïnspi reerd is door de Liturgie van de Ka tholieke Kerk. Bram Marty n heeft zijn kleine schare met waardigheid, kennis en élan aangevoerd. Voor de heren geldt 't parool: enkele heren aanbrengen en geregeld mederstude- ren. Dan een technisch vaardig ge zongen „Exultate Deo" van Aalssan- dro Scarlatti. Het Mannenkoor Gemeentewerken Leiden zong onder leiding van de heer H. Barentsen een paar ferm Hollandse liederen „Hart en Land" van Schipper en „Mijn Boerenland" van Ed. Flipse. Vooral met het laatst genoemde lied heeft 't mannenkoor groot succes gehad. Herman Stenz, bestuurslid van K. en O., die zo ontzaggelijk veel ge daan heeft om dit Festival goed te doen slagen, voerde, muzikaal eli ge acheveerd uit: „Heer J.esus heeft en Hofken", bewerking Jos Vranken en 't snaakse „Moet j.e varen?" van Verhulst. Twee staaltjes van fijne voordrachtskunst. Met de gehele zaal wierp hij zich op de Hollandse volks zang en met succes. Twee oud-vader- landse liedjes (waarvan de 2e uit blonk) en een vrolijk rondborstig liedje van hem zelf werden met veel animo uitgevoerd. RlTA DE PAUZE was het de mando- linevereniging „Kunst en Ge noegen", dirigent Ant. Claassens, die beschaafd en met vaart twee stuk ken speelde van Macioschi en Frendo. De Accordeon-vereniging „Door vriendschap verbonden" was de hek kensluiter. De vele toehoorders wa- Burgerlijke Stand Geboren: Maria Johanna dr van H. W. van Leeuwen en G. van Eg- mond; Johannnes Willem zn van E. J. C. Schipper en A. J. Hagoort; Geertrui Cornelia dr van T. Heet- veld en M. Jansen; Maria Johanna dr van F. P. de Vries en T. Switzer Adriaan zn van H. Knetsch en C. W. De veling; Harpert zn van J. Humme en K. L. Wobben. Overleden: J. Passchier man 65 jr; C. Devilee wed. van Langezaal 79 jr; I. Jansen man 72 jr. Ondertrouwd: A. C. Alban en E. S. Troost; C. Berger en M. W. de Koning; F. J. W. Blom en J. Ha ve laar; J. D. Hartkamp enE. Mark; H. J. Heymans en J. M. van Ginkel; C. J. de Jong en M. Tetteroo; W. Kan bier en M. C. Z-> erg; H. Koome en G. J. P. Groenveld; G. Kroese- meijer en A. v. Egmond; P. v. d. Kwaak en M. Rasser; A. N. E. Pols en W. E .Dexel; J. A. Riedel en I. M. v. Katwijk; B. G. Roos en C. J. Verheij v. Wijk; G. de Vink en M. v. Polanen. DAAR ZIJN KOLEN TEVEEL. Twee mijn maatschappijen in het Ruhrgebied hebben negen mijnen - - voor een dag stilgelegd ten gevolge en de tekenaar maakten een reis naar maken van de ingang St. Caecilia- straat. Vandaag heeft de heer P. J. van Leeuwen zijn zilveren jubileum ge vierd als kleermaker bij de N.V. Kreymborg. De directeur, de heer Fr. Kreymiborg, sprak de jubilaris toe, prees hem ols -een goed werker en bood een geschenk onder couvert aan. Ook de bedrijfsleider, de heer D. van Barneveld, prees de jubilaris, die altijd op z'n post is. Nadat de heer H. de Nie enige oude herinne ringen had opgehaald, bood de heer G. van Bellen, le verkoper, namens het personeel enige geschenken aan, terwijl mevr. Van Leeuwen werd verblijd met bloemen. Kapelaan P. van Ingen van de St. Petrusparochie is dezer dagen in sa menwerking met zijn broer, kapelaan J van Ingen te Delft, gereed geko men met de samenstelling van een Maria-orogramma, dat tot titel heeft „Magnificat, klankfilmtrop ter ere van de Mosder-maagd". Het is een mooie en boeiende combinatie ge worden van projectie-apparaat en geluidsband, speciaal vervaardigd ten dienste van verenigingen en orga nisaties, die in het Maria-jaar een mooie Maria-avond willen hebben. De 12-jarige scholier W. V., wo nend aan de Breestraat, is gister middag om half zes op de Stations weg door een voobbijgangster ge duwd, waardoor hij met z'n hoofd op de punten van een ijzeren hek terecht kwam en een ernstige hoofdwonde opliep. Een bewoner van de Stationsweg bracht de jon gen naar het Acad. Ziekenhuis, waar de wond gehecht werd. Ter gelegenheid van de Boeken week, die van 27 Maart t.m. 3 April in Nederland gehouden word, zul len Hans Alma en Teun van der Veen op Vrijdag 2 April om 8 uur in Den Burcht een lezing houden over Soanje en Joego-Slavië. De schrijver OEGSTGEEST Belangrijke opdracht. Aan de fa. A. Voordouw en Zn. en W. Hoog straten is op gedragen de bouw van 284 eengezinswoningen, 2 winkels, 20 autoboxen en 284 rywiel'berg- plaatsen te Amsterdam voor de som ma van ƒ3.062.000. ALPHEN AAN DEN RIJN Ernstig ongeval Donderdagavond omstreeks 7.45 u. vond op de Steekterweg op het rij wielpad een verkeersongeval met vrij ernstige afloop p.aats. De 10-jarige Gerard Bruines, wo nende aan de Prins Hendrikstraat stepte vanaf Zwammerdam naar huis. De heer Th. L. de Vries reed op zijn bromfiets in de richting Zwammerdam. Het jongetje werd door hem niet opgemerkt en de jon gen heeft waarschijnlijk ook de te genligger niet zien aankomen. Er vond althans een botsing plaats, waarbij het knaapje omver werd ge slingerd in do grasberm. Het onge lukkige toeval wilde, dat hij met zijn hoofd in een kapotte fles terecht kwam. Hij kreeg een gapende diepe wonde boven het linker oog en zijn bovenlip werd zwaar, gekwetst. Bo vendien brak hij hoogstwaarschijn lijk zijn linker sleutelbeen en liep een ernstige hersenschudding op. Dr. Gill van Zwammerdam verleende geneeskundige bijstand, waarna de jongen is overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. BRAZILIAANS SCHIP LIEP VAN STAPEL Na de gêbruikelijke plichtplegin gen liep Donderdagmiddag van een der hellingen van de N.V. Scheeps werf „Alphen" dir. P. de Vries Lentsch goed van stapel de dubbel- schroef mptorferryboat „Rio Turvo" voor de Braziliaanse Marine. Het betreft het eerste van een se rie van achttien vaartuigen welke via de Nederlandse Scheepsbouw Ex port Centrale in opdracht van de Braziliaanse Marine in ons land worden gebouwd en het is de eerste van een serie van zes stuks van de ze grootte. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. Rego de Monteiro, de echtgenote van de kapitein. Tot de officiële genodigden behoorden de Braziliaanse Ambassadeur dr. Ma- noel Peixoto de Magalhaes. ZOETERMEER Rome-avond voor de groep „Gilde" De dames van de groep „Gilde" hebben hun Maartbijeenkomst ge houden in de bovenzaal van „De Gouden Leeuw". De voorz., mevr. A. D. van Velzen-Peterse, drong in haar openingswoord er sterk op aan, de nationale bid- en boetedag op 25 Maart a.s. te doen slagen, door een grote opkomst in de H. Mis en door gebed en offer. Kap. Schut, oud-ka pelaan van de parochie sprak over Rome en belichtte eerst het totaal beeld van de St. Pieter. Vanzelfspre kend werd in dit Mariale-jaar aan dacht gewijd aan de Mariaverering aan de hand van een serie geslaagde reproducties. Om Rome als centrum der Kerk ten volle tot zijn recht te doen komen, besprak kap. Schut de heiligverklaring van Gemma Galgani nadat hij eerst in grote trekken haar leven had weergegeven. Het dankba re applaus van de dames onder streepte het dankwoord van de voor zitster. ZOETERWOUDE Gemeenteraad De raad komt byeen Dinsdag a.s te 19.15 uur. Op de agenda staat o.m.: Wijziging der Kinderbijslagverordening. Diverse onderwijskwesties. Uittreding uit de Schoolartsendienst kring Boskoop en toe te treden tot de kring Katwijk. Opnieuw vaststellen huur landbouw school en woning voor het hoofd. Verhoging van de kantoorhuur van de Gemeente-Ontvanger. Toekenning van een toelage aan de bedienaren van Ker! enootschappen. Vaststel ling van een wijziging van het uit breidingsplan „Rhijnvreugd". door J. G. Bazuin, schoolarts, Leiden IVTU ZATERDAG 20 MAART de ge- zamelijke verenigingen voor kinderuitzending, verenigd in de Leidse Raad voor kinderuitzending, wederom een beroep doen op de, milddadigheid van het publiek, ia het *2*2» goed even stil te staan bij het prach tige werk van deze uitzend-vereni- gingen en ons af te vragen wat dit betekent voor de gezondheid van onze kinderen. Zeker, de sociaal-hygiënische om standigheden, waaronder het kjnd aansterken en op verhaal komen. Kracht en gezondheid. van plaatselijke overproductie. De directies van de maatschappijen hebben verklaard, dat voor het eerst sedert het einde van de oorfog het werk onder en op de grond is stil gelegd. Het stilleggen van het werk voor een dag stelt de maatschappijen de een in Bichum en de andere in Dortmund in staat het surplus te verminderen. De rijgen mijnen pro duceren ongeveer 22.000 ton per dag. beide landen, terwijl zij met gooche len en sneltekenen in hun onderhoud voorzagen. Hun ervaringen legden zij neer in de boeken „Carmen zon der make-up" en „Waar Europa Eirij, digt". Zij maakten bovendien talrij ke kleurenfoto's. De sprekers zullen straat ontmoetten. Ook voor hen is een gezondheids- kolonie aangewezen om meer kracht en gezondheid op te doen, zodat ze weer een stootje kunnen verdragen. En onze asthma- en bronchitis-kinde- ren en vooral ook die kinderen, die tegenwoordig wordt grootgebracht, *er v0orkoming van ernstiger psy- zijn beter dan vroeger. Het aantal chische stoornissen een uitzending zo door tuberculose bedreigde kinderen neemt af, de voeding is beter deskundiger samengesteld dan 25 jaar geleden, zodat men misschien geneigd is de vraag te stellen: „Is kinderuitzending nog wel noodzakelijk?" Zonder enige aarzeling kan ik zeer van node hebben? Daarom is en blijft kinderuitzen ding noodzakelijk en het is nog steeds zo, dat er meer candidaatjes zijn dan er mogelijkheid tot plaat sing is, in verband met de finantiële draagkracht van de verenigingen. Zeker, de overheid steunt dit Laatste Berichten nieuwe Incidenten in de kanaalzone. De Britse militaire autoriteiten melden, dat een groep van drie Egyp tische mannen en een kleine jongen het vuur op de officieren openden of vijftig meter afstand van het hek van het ziekenhuis voor Britse ge zinnen te El Ballan, ten Noorden van Ismailia. Het tweede incident deed zich voor op de weg van het kanaal naar Fa- jed, niet ver van het huis van de opperbevelhebber van de strijd krachten in het Midden-Oosten. Twee legervoertuigen werden beschoten met een mortier en vier kleine ma chinegeweren. Er vielen geen slacht offers te betreuren. De aanvallers zijn ontsnapt. Marktberichten LEIDEN, 19 Maart. Vee. Aan voer 18 Stieren, 120 Melkkoeien, 160 Vette koeien, 175 Vare koeien, 6 Gras kalveren, 397 Nuchtere kalveren, 25 Vette schapen, 50 Weide schapen, 236 Vette lammeren, 70 Weidelammeren, 37 Varkens (zeugen), 272 Schrammen, 473 Biggen, 3 Paarden, 29 Geiten. To taal 2061 stuks. Stieren (slacht-) 790980.schoon gew. 2.152.60 per kg.; Melkkoeien ƒ7401110. Vette koeien 8001050.schoon gew. ƒ2.152.95 per kg.; Vare koeien 580—7.80, Vaarzen 570—7.90.—, Pinken f 380575.—, Graskalveren 180350.Vette kalveren lev. gew. 1.652.per kg.; Nuchtere kalve ren (sl.-) ƒ28.40, lev. gew. 0.80 1.per kg.; Vette schapen 85 1.20, Weideschapen 130145. Vette lammeren 90125.Zeugen (drachtige) ƒ200360.Schrammen ƒ65—122.—Biggen ƒ35—58.—Gei ten 1035.Handel: stieren, melk-, vette- en vaarkoeien, voorzen en vette en nuchtere kalveren traag; pinken matig; schapen en lammeren stil, duur; zeugen, schrammen en big gen stug, duur. T.B.C.-vrije afd. zeer groote aanvoer (105). Kaas. Goudse extra kwaliteit 228.—, le kwal. ƒ219—224.—2e kwal. ƒ210218. Handel stug. Aan-, voer 19 partijen. hierop antwoorden: Ja, Een zeer prachtige werk door middel van sub- sidies, maar een zeer groot deel van het geld moet dit prachtige particu lier initiatief zélf bij elkaar brengen. En daar zit nu de grote moeilijkheid Het mag toch immers niet voorko men, dat een door de arts noodzake groot aantal kinderen heeft een kor tere of langere uitzending nodig. Leerde ons een recent onderzoek naar de voedingstoestand van het Leidse schoolkind niet, dat een groot percentage bijna een jaar achter is in groei, vergeleken met hun leef tijdgenootjes? De tuberculose bij kinderen is sterk teruggelopen, maar de kans op besmetting door volwas senen op het ondervoede en in slech te conditie verkerende kind blijft! En wat moeten we dan doen? Zor- -v - - - - --- - gen dat de besmetting geen kans noodzakelijk en de ruim 200 kinae een demonstratie geven van het „ar- £rijgt door het 6in ZQ.n goed ren die zo jaarlijks worden uitge- tistendom" zoals zij het langs de mogelyke conditie te brengen. Voor- zonden zullen U daarvoor dankbaar I komen is toch immers beter dan ge- I zÜn. nezen. En dan hebben we nog de grote groep kinderen die na een 1 lijk geachte uitzending niet door kan gaan omdat er geen geld voor ist Het is daarom dat ik hierbij een dringend beroep doe op het publiek om de collecte van morgen ruim te gedenken, want kinderuitzending is J. G. BAZUIN Schoolarts t Voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden overleed on ze lieve Zuster en Be huwdzuster 7514 CECILIA DEVILEE. Wed. van DIRK LANGEZAAL. in de ouderdom van 79 jaar. Fam. Devilee Wed. C. Tiele-Devilee Wed. A. v. d. Post— Devilee C. v. Diemen P. AnibaDevilee M. Aniba. Leiden, 17 Maart 1954 Oostdwarsgracht 14.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2