Minister gaf geen oordeel over de kwestie der |oodse kinderen Over erf hangende takken beroven boerderijen van licht Eén arts op 1200 inwoners Ondisciplinaire openhartigheid veroorzaakte „eervol ontslag" Stekerige zwerver liet collega zwaar gewond in hooimijt achter Kerkrade en Heerlen verscheurden Zondagswet en kwamen voor rechter Huisvesting voor bejaarden Grote doordraai DONDERDAG 18 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE Bl.AD - PAGINA 1 Geen sensatie in de Eerste Kamer Begroting aanvaard De belangstellenden op de publieke tribune der Eerste Kamer, die gis teren in grotere getalen opgekomen waren om het antwoord van minister Donker te vernemen, inzake de kwes tie der Joodse meisjes, zijn wel erg teleurgesteld geworden, zo zij een reeks onthullingen verwacht hadden, De minister heeft 'met een enkel woord te kennen gegeven, dat hij zich niet bevoegd achtte in déze kwestie voorshands een oordeel te vellen. De minister verklaarde, dat te zij ner tijd geoordeeld zal worden in hoeverre en door wie strafbare fei ten zijn gepleegd. Even roerde de minister de menselijke kant van het drama aan, de tragiek, die erin schuilgaat voor de kinderen zowel als voor de pleegouders. „Maar", zo meende de minister, „het recht moet gehandhaafd worden". Het kenbaar maken van een me ning over het standpunt, dat de aarts bisschop-coadjutor in deze zaak der Joodse kinderen heeft ingenomen, ligt niet op 's ministers weg, aldus spr. Mr. Donker achtte het niet moge lijk gedetailleerde mededelingen te doen over de stand van zaken, omdat dit alleen belemmerend zou werken voor de verdere opsporingsmaatrege len. C.P.N. geen succes. Iedereen scheen zich met deze ver klaring tevreden te kunnen stellen, behalve de communistische afgevaar digde, die tijdens de replieken nog maals op de kwestie terugkwam en betoogde, dat de minister de kerke lijke overheid in bescherming nam. De C.P.N.- afgevaardigde was van mening, dat niet de betrokken pleeg ouders, doch de geestelijke leidslie den dezer dames schuldig waren. Overbodig. De minister achtte het volmaakt overbodig om op dit betoog nog na der in te gaan en de heer Geugjes bracht zijn ontstemming hierover tot uiting door de begroting van justitie te verwerpen. Daar hij echter het enige lid van de Eerste Kamer was, dat tegen de begroting stemde, maakte dit niet zo heel veel verschil en minister Donker zag zijn politiek kennelijk de goedkeuring van de gehele Eerste Kamer wegdragen. DE N.E.S.B. Voordat men tot stemming over de begroting overging, had de minister nog bekend gemaakt, dat op zijn de partement werd gewerkt aan een ont werp van wettelijke maatregelen, die de activiteiten van de N.E.S.B. zullen tegengaan. De minister vertelde, dat hij deze voorstellen in de Kamer zou brengen, wanneer de Hoge Raad niet tot een veroordeling van de N.E.S.B. zal komen. Op verzoek voltooid ,Zaak Menten" Moeder met 3 kinderen j Mr. Rohling onschuldig promoveert in Nijmegen Op 26 Maart a.s. zal aan de RK. Universiteit te Nijmegen promoveren tot doctor in de letteren en wijsbe geerte mevrouw M. van den Hom- hergh—Bot uit Venray Haar acade mische proefschrift draagt de titel: „Structuur in de woordenschat van drie waterlandse dialecten", een stu die over de dialecten van Marken, Volendam en Monnikendam. Als promotor zal optreden prof. dr. L. G. Miahels. Mevrouw van den HomberghBot, heeft ondanks haar drukke huishou delijke werkzaamheden (haar man is huisarts, terwijl zij drie kleine kinderen heeft te verzorgen), op aandrang van prof. dr. Jac. van Gin- neken S.J. deze studie, waartoe hij het initiatief had genomen, voortge zet. De professor had desbetreffend tot haar een verzoek gericht enkele dagen voor zijn dood. Zij meende nu ondanks alle huishoudelijke 'beslom meringen verplicht te zijn dit werk te voleinden. Tevens wil zij dit werk aan de nagedachtenis van prof. Van Ginneken opdragen. Kosten levensonderhoud weer gestegen Het Centraal Bureau van de Sta tistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 Februari 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer steeg van 15 Januari op 15 Februari met 1 punt, nl. van 123 naar 124 op basis 194,9 100. Deze stijging was vrijwel geheel toe te schrijven aan de prijsbeweging binnen de greep voedingsmiddelen, GESCHIL IN LICHTENVOORDE Op vragen van het Tweede Kamer- J standpunt wordt door de ondergete- lid de heer Engelbertink inzake de j kende niet gedeeld, electricitehsvoorziening van land-1 Het valt te betreuren dat de be- bouwbedrijven in de gemeente Lich-1 doelde landbouwbedrijven van elec- tenvoorde heeft de minister van Ver- triciteit verstoken zijn, maar ontkend keer en Waterstaat het volgende ant woord schriftelijk gegeven: moet worden, dat zulks aan ambte naren van het departement van Ver keer en Waterstaat mag worden verweten. Het laat zich aanzien, dat binnen- voorde zijn palen geplaatst voor de I kort een oplossing kan worden ge- Langs de rijksweg ZutphenWin terswijk in de gemeente Lichten- vonden, waarbij de tegenstrijdige be langen op redelijke wijze worden ge diend, waartoe de minister gaarne zal bijdragen. toevoerleidingen van electrische stroom naar een aantal boerderijen. Deze paatsing geschiedde op zodanige punten, dat ten behoeve van de toe voerleidingen aantasting van de langs deze rijksweg staande bomen nood zakelijk zou zfjn. Omtrent de plaat sing werd geen voorafgaand overleg met de rijkswaterstaat gepleegd. Met het oog op deze beschadiging werd de betrokken electriciteitsmaat- j schappij op 15 October 1953 verzocht de palen te verplaatsen. Dit heeftic» bij de belanghebbende landbouwers HVeil WaCllien ontevredenheid gewekt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft mr. F. P. Th. Rohling, oudraads heer commissaris van het bijzonder gerechtshof in de zaak-Menten, in hoger beroep buiten vervolging ge steld ten aanzien van de beschudi- ging van meireed. Men zal zich herinneren, dat het gerechtshof reeds op 12 Juni de be schuldiging var valsheid in geschrif te heeft ter zijde gesteld. In de laatci genomen beschikking heeft het Hof overwogen, dat door het nadere onderzoek de onschuld van mr. Rohling aan het hem ten laste gelegde feit overtuigend is ko men vast te staan. Behoudens de mogelijkheid van cassatie is hiermee een einde geko men aan o'eze zaak, In Nederland Blijkens het statistisch jaarboek van de Verenigde Naties is er in Ne derland één arts op elke 1200 inwo ners en één tandarts op elke 6000 in woners. In Nieuw-Guinea daarente gen is er slechts één arts op elke 40.000 zielen. In Israël wordt op iedere 450 in woners één arts aangetroffen, doch in Brits Togolandhet andere uiterste heeft elke arts gemiddeld 69.000 mensen te verzorgen. In West-Berlijn daarentegen is het aantal artsen weer zeer hoog. Daar vindt men er één op elke 550 mensen en in Oostenrijk en Monaco resp. één op 550 en 600 zielen. In België en Luxemburg is de verhouding onge veer dezelfde als die in Nederland doch in de zogenaamde onderontwik kelde gebieden blijkt op het gebied van de volksgezondheid nog veel te doen te zijn. In Indonesië heeft elke arts gemiddeld een verzorgingsge bied van 65.000 inwoners ofwel de totale bevolking van een stad als Delft. VAvticfMwte (ieeCdeaftand Zelf afsnijden. Uit een door de burgemeester van Lichtenvoorde tot hem gericht adres, alsmede uit de pers, heeft de minis ter vernomen, dat gevolggeving aan dat verzoek zou worden verhinderd, omdat de betrokken landbouwers waarvan het indexcijfer met 2 punten blijkbaar op het standpunt stel- opliep. De belangrijkste prijsstijgingen wa ren die van groenten, aardappelen en fruit. Van minder betekenis waren de prijsverhogingen van margarine, wit brood, kaas en roomboter. De prijsdaling van eieren zette zich tussen 15 Januari en 15 Februari voort. Van een aantal voedingsmidde len daalden voorts de prijzen in ge ringe mate. Bij de niet-voedingsmiddelen kwa men gedurende deze periode geen prijsveranderingen van betekenis voor. Evenals het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik per 15 Januari 1954 heeft het indexcijfer per 15 Februari vooralsnog een zeer voorlopig ka rakter. len, dat zij op grond van het be- bepaalde bij artikel 714 van het bur gerlijk wetboek het rijk als eigenaar van de weg kunnen noodzaken de takken af te snijden, welke over hun erf hangen, en bij gebreke daarvan zelf tot afsnijding overgaan. Dit iiaiina het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingen': Stichting.Vogelparfc AVIFAUNA Alphen aan de Rijn '-'-Telefoon K 1 720 - 33Ó0 Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de Internationale televisie verbinding, die gedurende ongeveer een maand acht verschillende landen met elkaar zal verbinden. In totaal zullen tussen 6 Juni en 4 Juli ongeveer twintig uitzendingen, waarvan één uit Nederland, plaatsvinden. De signa len zuilen worden overgebracht door middel van straalzenders. De appara tuur van de P.T.T. voor deze „linkverbindingen" wordt thans gereviseerd in de werkplaatsen van Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum. In Stavenisse zal binnenkort een eenvoudige hertenkamp komen. Dit is mogelijk dank zij een schenking van hertjes door de gemeente Ber gen (N.-H.), en van gelden, beno digd voor de inrichting van het kamp, door de stichting „Opbouw- fonds Stavenisse". De exploitatie van Iten. Dit even duurde echter zolang, dat de man naar huis ging, waar hij een telefoontje ontving of hij toch in rriesiaua is ae laaisie ween maar wilde komen. De aardigheid nogal wat beroering ontstaan over 'tvvas er echter nu finaal af en de man het kamp zal voor rekening der ge „eervol ontslag", dat aan drie reser- kwam niet, doch deelde mede, dat I meente Stavenisse komen. visten van de marechaussee, die inhij in beroep was gegaan bij de De werkzaamheden zijn reeds be- het kader van „Steun Wettig Ge- J kroon. Tevens vertelde hij, dat hij gonnen, en de herten zijn reeds ge zag" bij dit corps ingedeeld waren,zou bedanken als lid van S.W.G. 1 arrlveerd. verleend is. De drie mannen waren evenals zovele andere leden van „Steun Wet tig Gezag" weinig te spreken over de vage termen, waarmede hun taak omschreven wordt. Zij wilden een scherp-omlijnde taakbeschrijving en daar deze nogal lang op zich laat v/achten, hadden ze enige tijd gele den hierover hun ontstemming uitge sproken. Dit werd echter „ondisci/plinair" geacht en de drie leden werden „eer vol" ontslagen. „Neen!" HERTENKAMP IN RAMPGEBIED VORMING VAN ééN WATERSCHAP OP N.-BEVELAND. Begrijpelijk waren zij maar ma tig ingenomen met deze „eer" en gisteren hield het instituut S.W.G., afdeling Friesland in het provincie huis te Leeuwarden een vergadering. Een der ontslagenen wilde deze bijeenkomst bijwonen dodh 'hen (Advertentie), werd verzocht even te willen wach- Kwestie van opvatting Maandagavond besloten twee zwer vers, die handel drijven in lompen en oud ijzer, in een hooimijt onder de gemeente Diepenveen onderdak te zoeken voor de nacht, doch toen men zijn keus gemaakt had, ontstond er een vaktechnische ruzie, die in een formele vechtpartij uitliep. De 69-jarige zwerver kon zich niet verenigen, met de wijze, waarop zijn 51-jarige collega de negotie dreef en toen de laatste zich niet met woorden wilde laten overtuigen, greep de 69- jarige zijn mes en gaf zijn halsstar rige vakgenoot verschillende steken in hoofd en armen. Daarna poetste hij de plaat en de 51-jarige bleef zwaar gewond in de hooimijt liggen, waar omwonenden hem de volgende dag te omstreeks 2 uur in de middag vonden. De gewaarschuwde politie liet de man onmiddellijk naar een zieken huis te Deventer overbrengen, waar hij na een spoedbehandeling weer enigszins op verhaal kwam. Gister morgen was zijn toestand redelijk te noemen. De steeklustige collega is voortvluchtig. Zuid Limburg kan de leut niet laten Speciale regeling De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een speciale regeling getroffen voor de bouw van De twee geruchtmakende overtredingen van de Zondagswet, welke in bejTa.den £órtaan v«r tZ februari en He",en' "jn "ste"n behan- eomDle^slKhtTtSi Mrmale^oSng i 'veze"overtredingen werden, zoals bekend, begaan door de Kerkraadse het Shnm vande betrok harmonie „St. Caecilia" en door het harmonieorkest der .Oranje Nassau- £Lmijnen. De Kerkraadse harmonie bracht op Zondag 7 Februari j I. vóór een kCn»Semtnk^rW°Wft I uufeen aubaóe aan een gouden bruidspaar. Het harmonie-orkest begaf zich De minister heeft deze regeling een Februari spelende naar de St. Pancratiuskerk te Heerlen voor'Öen* S\T volle'11 ten gelegerd'van zijn iO-jarig bestaan opgedragen pi.ch- laste van het woningcontingent van tlge Ho°£m,s bij te wo en. de gemeenten te doen komen en deze In het eerste geval overtrad men de Zondagswet met opzet, omdat men bouw aantrekkelijx te maken. niet wilde breken met een meer dan honderd jaar oude traditie. Het nar- - - - monieorkest was te goeder trouw; het had van de politie toestemming ge kregen met muziek naar de kerk te trekken. Wat de financiering van de bouw van woningcomplexen voor bejaar den betreft ig reeds in Februari jl. een afzonaerljjike regeling gepubli ceerd die betrekking heeft op de bouw volgens de bepalingen van de Woningwet. Er wordt nog gewerkt aan een fïnancieringsregeling voor de bouw van bejaarden-woningen volgens de premieregeling. Voorts wordt nog overwogen of ten aanzien van de contingentering een bijzb^dere, tegemoetkomende re geling getroffen kan worden voor flatgebouwen voor werkende vrou wen e.d. IN JAN. SLECHTS 3816 WONINGEN VOLTOOID. In Januari werden in ons land slechts 3.816 woningen voltooid, te gen 6.969 in December en 2.061 in Januari 1953. Het maandgemiddelde van het aantal voltooide woningen bedroeg voor het gehele jaar 1953 4.966. Begonnen weyd in Januari aan de bouw van 4.368 (v.m. 7.751; v.j. 5.504) woningen, aldus het C.B.S. Aan het eindq van Januari waren 69.010 (68.472; 54,643) woningen in uitvoe ring. Geen zware eisen De ambtenaar van het O. M. eiste twee maal 6 sub twee maal drie dagen, tegen de leden van het har monie-orkest, een vijftigtal in totaal, wegens het deelnemen aan een op tocht en het verwekken van meer dan 200 m. ver hoorbaar gerucht op een Zondag voor 13 uur; twee maal 6 subs, twee maal drie dagen, te gen de voorzitter yan het orkest, de heer A. H. Steenaert, wegens het houden van een optocht en het uit lokken van gerucht, en eenmaal 6 subs drie dagen tegen de dirigent, de heer Marcel Abeel, wegens het deelnemen aan een optocht. Ook de hoboïst Hetzelfde eiste de ambtenaar van het O. M. tegen een der muzikanten, die wel met een instrument had deel genomen aan de optocht, maar niet had kunnen spelen, omdat zijn in strument, een hobo namelijk, zich er Mocht nog niet De eis tegen de voorzitter der Kerkraadse harmonie, de heer F. Ploum luidde eveneens twee maal 6 subs, drie dagen, voor het hou den van een optocht en het uitlok ken van gerucht, en wel eerst vóór 13 uur en daarna nog eens na 13 uur. Na het eerste proces-verbaal was de harmonie toch nog een serenade gaan brengen, echter in de veronder stelling, dat het toen het was in middels 1 uur geworden was toe gestaan, hetgeen echter niet het ge val bleek te zijn, daar zij vergeten had toestemming te vragen aan de burgemeester. Sympathie Ondanks het feit, dat een en ander niet prettig was voor de Heerlense politie, die immers had gemeend, dat mening van de ambtenaar van het de kerkgang van het harmonie-orkest O. M., dat de muziek van het har der Oranje Nassaumijnen met muziek monie-orkest op 290 meter afstand gepaard mocht gaan, had het O. M. hoorbaar zou zijn geweest. Dit is de politie opgedragen dit corps ach- niet bewezen, zo zeide hij, er werden handhaafd wil zien en de wet als absoluut interpreteert, wat betreft het verbod tot het verspreiden van gerucht. „Maar", zo zei de amtenaar van het O. M., „ik heb nog nooit zo sym pathiek gestaan tegenover beklaag den als tegenover deze. In mijn eisen heb ik dit tot uitdrukking laten ko men." „Er zijn gevallen...." Het harmonie-orkest van de Oranje Nassaumijnen werd verdedigd door mr. M. van Oppen uit Heerlen, die tevens als gemachtigde voor alle be klaagden van dit orkest optrad. Van deze laatsten was niemand ter zit ting verschenen. Mr. Van Oppen sprak de hoop uit, dat de kanton rechter een principiële uitspraak zal doen in deze voor Limburg zo be langrijke kwestie. Pleiter stipte aan, dat de minister bij de behandeling van de Zondags wet in de Kamer gezegd heeft: „Uiteraard zijn er gevallen denk baar, waarin een bepaald gerucht niet hinderlijk is. De beoordeling daarvan kan echter zonder bezwaar aan het beleid van de politie en ju stitie worden overgelaten". Dit impliceert, aldus mr. Oppen, dat een niet hinderlijk geluid, zoals dat van het harmonie-orkest, niet strafbaar kan zijn. f gerecht was gedagvaard, adjudant De Koning van de Heerlense politie, zeide, niet hebben kunnen consta teren hoe ver de muziek hoorbaar was, omdat hij met het oog op de verkeersregeling tijdens de optocht voortdurend vlakbij het corps bleven was. Mr. Van Oppen vroeg tenslotte vrijspraak. Cultuur in de knel De Kerkraadse harmonie werd verdedigd door mr. Heyltjens uit Kerkrade. Deze wees er op, dat de Zondagswet, met name in de Mijn streek, met zijn vele muziekcorpsen e.d. een bedreiging betekent voor de volkscultuur. Vele corpsen kunnen alleen repeteren op Zondagmorgen, omdat zij door de week tengevolge van de wisseldiensten in de mijnen, nooit al haar leden bij elkaar kunnen "krijgen. Verder was pleiter van oordeel, dat de serenade van de Kerkraadse Zacht gespeeld? Verder bestreed mr. Van Oppen de niet voor leent al lopend bespeeld teteraf te verbaliseren om duidelijk te I uitsluitend instrumenten van lage worden. I doen uitkomen, dat het onder alle stemming gebruikt. voorwaarden dè Zondagswet ge-1 De getuige, die door het kanton- Gisteren zijn te Kortgene, in tegen woordigheid van Gedeputeerde Sta ten, die het initiatief hiertoe had den genomen, en vertegenwoordigers van de Noord-Bevelandse polderbe sturen, informatieve besprekingen gevoerd om te komen tot samenvoe ging van de 27 polders op het eiland tot één waterschap. De heer C. Philipse, lid van Gede puteerde Staten, deelde mede dat mettertijd aan alle polderbesturen van Noord-Beveland een plan ter be studering ter hand zal worden ge steld. Veilingen verontrust Namens de veilingen te Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude en Warmenhuizen is een telegram ver zonden aan minister S. L. Mansholt met het verzoek op korte termijn een audiëntie toe te staan, waar men de minister nader wil inlichten over de ernst van de toestand aan de vei lingen, die door de grote doordraai van de bewaarkool catastrophaal dreigt te worden. Men is van mening, dat er spoe- die een oplossing moet worden ge vonden om de grote hoeveelheden stapelgroenten, die bij de tuinders liggen opgeslagen, weg te werken. GEDUPEERDE OUDEWATERSCHE BANK CONTRA BORGSTELLINGSFONDS. De stichting Gedupeerde Oudewa- tersche Bank heeft enige tijd gele den een geding aanhangig gemaakt tegen het Borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken. De stichting eist teruggave van een bedrag van ƒ6000.die de gewezen penning meester van de stichting, de heer L„ aan het borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken heeft geleend uit de kas van de slichting. De heer L. te Gouda werd vorig jaar gear resteerd, omdat bij een door de rijks accountant ingestelde controle in de boeken van het borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken, waarvan L. districtscommissaris was, was vastgesteld, dat een bedrag van ƒ300 werd vermist. harmonie, evengoed als het gejuich Fprctp (TpHppHp VpIcpc in het Amsterdamse stadion tijdensj gCUCCUC VCI5CI- een internationale voetbalmatch, een j tunnel bijna voltooid spontaan karakter droeg. De muzikanten voelden zich ge drongen de wet te overtreden, ten- einde een traditie te handhaven, zo- dat hier volgens pleiter zelfs plaats zou kunnen zijn voor een beroep op overmacht. Hij vroeg vrijspraak subs, straffeloosheid wegens over macht. „Assistentie" De voorzitter van de harmonie was op zijn tocht naar het kanton gerecht begeleid door 7 „reedner" van de Kerkraadse Carnavalvereni ging, deftig in het zwart en met bol hoed. Zij droegen ieder een trompet onder de arm en stelden zich op de publieke tribune op. Gerucht ver wekten zij daar echter niet; dat maakten zij na de zitting toen de rechter verteld had dat hij voor 14 dagen schriftelijk vonnis zal stellen des te meer in een café tegenover het kantongerecht. Het werk van de Velsertunnel zal van de zomer reeds zover gevorderd zijn, dat de scheepvaartweg naar het zuiden over het voltooide gedeelte kan worden omgelegd. Op de plaats, waar nu nog gevaren wordt, kan dan een put worden ge graven voor het volgende tunnelge deelte. Gelijkertijd zullen de tun nelgedeelten, die niet bij de onder graving van het Noordzeekanaal be trokken zijn, gereed komen. BURGEMEESTER WORDT „EMIGRATION-DIRECTOR". De heer J. Heersink, burgemees ter van Steenderen, die op 2 April a.s. per vliegtuig naar Canada zal vertrekken om aldaar als „emigra tion-director" bij de Hervormde Kerk op te treden, zal op 30 Maart a.s. in een speciale raadsvergadering in Het gebouw „Concordia" te Steen- deren van zijn gemeente afscheid ne men.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5