Lening van anderhalf millioen voor uitvoering kapitaalswerken Geen werving van mijn-personeel 70 Jaar getrouwd ZATERDAG 13 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn Vrijdag-avond vergaderde de raad van Alphen a. d. Rijn. Afwezig het lid W. Brouwer. Na langdurige ziek te weer aanwezig het lid W. S. v. d. Meent. De voorz., burgemeester Wit- schey, feliciteerde hem. Opnieuw deed de heer H. Brokaar zijn intrede in de raad. Destijds maakte hij plaats voor drs. G. Goedhart, het jongeren- lid van de C.H. Nu kwam hij weer terug wegens bedanken van de heer A. Kroon om gezondheidsredenen. De heer Brokaar werd beëdigd en ver welkomd. De heer Slootjes achtte verlichting van de Nesse noodzakelijk. Hij be greep echter, dat annexatie-plannen zulks in de weg kunnen staan. Spr. stelde voor de mensen daar in elk geval van licht te voorzien, desnoods onder voorwaarde, dat indien de an nexatie verwezenlijkt wordt, de ge meente Boskoop binnen tien jaar de kosten van aanleg aan Alphen moet terugbetalen. De voorz. wees de heer Slootjes op de inhoud van het raadsvoorstel, waarin gezegd wordt, dat de bewo ners daar in elk geval licht krij gen. De heer Ruijssenaars noemde de toestand voor de woningzoekenden slechter dan voorheen. Hij kon zich ermee verenigen, dat B. en Ws adn G.S. mededelen, dat naar het gevoe len van de raad de omstandigheden op huisvestingsgebied in deze ge meente zodanig zijn, dat toepassing van art. 31 van de Woonruimtewet 1947 ingevolge welk art. d.e Kroo.n gemeenten kan aanwijzen waarin deze wet geheel of gedeeltelijk niet van toeoassing zal zijn noch nodig, wenselijk, of mogelijk is. De heer Ruijssenaars sprak namens de gehele raad. De heer Brokaar vond de woning bouwvolume-toewijzing van G.S. voor de komende drie jaren, voor wat deze gemeente betreft, slecht. Alphen heeft trouwens nooit een behoorlijke toe wijzing ontvangen. De heer Rogaar zei dat het wo ningtekort hier groter is dan het landelijk gemiddelde; het aantal wo ningzoekende is hier groter dan voorheen. De voorz. antwoordde hieroo. dat B. en W. alles doen wat mogelijk is. Aan brieven schrijven ontbreekt het dezerzijds niet. Daarin zijn B. en W. vlot genoeg. Antwoorden komen traag binnen en het resultaat is nog slechter. Wie een oplossing weet, hij zegge 't, raadde spr. aan! Geen speculatie. Bij het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot V/ mill, gulden vroeg de heer v. d. Meent geen vaste lening te sluiten voor ka pitaalswerken. De vrees is gewettigd dat de gemeente aan het einde van het jaar met een overschot van ka pitaal blijft zitten, dat schatten aan rente gaat kosten. Drs. Goedhart verwacht stijging van de rente. Hij geloofde, dat dit be drag wel nodig zal zijn. Vindt V/i mill, verantwoord. Weth. Niiman van financiën onder streepte dit. De heer v. d. Meent wilde zeker weten of het bedrag dit jaar wel no dig zal zijn. Weth. Nijman wees op hetgeen in het raadsvoorstel staat, n.l. dat te ver wachten is, dat het tekort aan be taalmiddelen in de loop van dit jaar wel tot 3 mill, zal oplopen. De heer v. d. Meent was van me ning, dat te verwachten rentestijging voor een gemeente niet doorslagge vend mag zijn om een lening te slui ten. Dat noemde spr. speculatie. Er is ook een voorschrift van G.S. dat op dergelijke gevallen doelt. Spr. ver wacht, dat G.S. het raadsbesluit toch niet zullen goedkeuren. De voorz. lichtte nader toe, dat niemand vooruit kan weten, wat er op de geldmarkt zal gaan gebeuren. Het is evenwel zo goed als zeker dat de rentestandaard zal stijgen. Wie weet, of dan het geld ook zo vlot zal vloeien. Een groot aantal werken moeten worden uitgevoerd. Dan moet er geld voorhanden zijn. Spr. achtte het geen speculatie als de gemeente zich hiervoor dekt. Alphen heeft op dit gebied leergeld gegeven. Als straks geen kapitaal te krijgen is, zal het verwijt aan het college groter zijn. Er is nu een woningbouwvolu me. De woningb.corporaties hebben plannen. De gemeente kan dan be ter iets teveel rente betalen wegens niet volledig gebruikt kapitaal,, dan straks met de narigheid en zónder kapitaal te zitten. Regeren is vooruit zien. Het woord speculatie past in dit kader niet. De heer v. d. Meent wilde geacht te worden te hebben tegen gestemd. Avifauna. De raad volgde de aapbeveling van het college op en benoemde de na volgende heren in de raad van advies voor de Stichting Vogelpark Avi fauna. Zulks geschiedde met alge mene stemmen en zonder vooraf gaande discussie in de onpenbare raad: P. J. Blokker, dir. van de Huis houdbeurs te Amsterdam, L. Bouw man, dir. van het Reisbureau Lissone- Lindeman N.V. te 's-Gravenhage, O. van der Gronden, hoofd van de bin nenlandse dienst van de Algemene Nederlandse Verepiging voor Vreem delingenverkeer te 's-Gravenhage, J. W. Sluijter, Kolonel b.d. te Gorin- chem en mr. M. P. A. van Voorst van Beest, procuratiehouder van de N.V. Amstelbrouwerij te Amsterdam. De raad stelde zonder discussie gel den beschikbaar voor de aansluiting aan het electriciteits-, het gas- en het waterleidingnet van 27 woningen aan de Albert Verweystraat 9450. en idem van 26 woningen aan de Tol straat (ƒ8570.—). Hierna ging de raad in langdurige geheime vergadering over. Burgemeester wenst: Staatsmijnen nemen er geen genoegen mee Door de voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen worden er momenteel in deze omgeving avonden georgani seerd met het doel de mensen te in teresseren voor het werk in de mij nen en "daardoor personeel te wer ven. In hotel „Centraal" te Alphen a. d. Rijn zou een dergelijke bijeen komst gehouden worden op Maandag a.s. Burgemeester Ed. Witschey heeft echter in zijn functie van hoofd der politie geweigerd om genoemde avond doorgang te laten vinden. De weigering houdt verband met het feit, dat er ter plaatse reeds een te kort is aan geschoolde en onge- schooldc arbeiders voor de industrie, BOUWCONTINGENTEN VOOR DE RIJNSTREEK. Bij een eerste verdeling van het totaal woningbouwcontingenten in de Provincie Zuid-Holland hebben ;G.S. aan Alphen a. d. Rijn toegewjezen voor de jaren 1954 tot en met 1956 201 stuks 50 woningen ten behoeve van migratie. Dit laatste aantal is ten behoeve van hen die te Alphen a. d. Rijn werkzaam zijn en elders wonen. Zij kunnen zich in hun werkgemeen- te slechts dan vestigen, indien zij „een woning meebrengen". Voor het vestigingsoverschot kan de gemeente derhalve een beroep doen op de pot van 50. Voor Bodegraven bedragen deze cijfers respectievelijk 87 -f 0, Zwammerdam 178, Ter-Aar 57, Alke- Boskoop 109 -f- 0, Hazerswoude 51, Zevenhuizen en Zwammerdam 173, Ter-Aar 57, Alkemade 62, Nieuwkoop 43, Koudekerk, Leimuiden, Nieuw- veen, Rijnsaterwoude, Woubrugge en Zevenhoven te samen 94. Scheepsberichten ALIOTH, 12 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro: ALPHERAT, 12 te Antwerpen: AMERSKERK. 12 te Suez; AMSTEL- PARK, p. 12 Kp St. Vincent n. Mar seille: AMSTELVEEN, 12 te Amster dam; ARUNDO, 12 te Falmouth; CAL- LISTO, 12 v. New Orleans te Avon- mouth very/.; CALTEX NEDERLAND t, p. Finisterre n. Rotterdam; CALTEX THE HAGUE, t., 12 v. Rotterdam naar Sidon: ENGGANO. 12 te Suez; GAAS- TERKERK, 11 te Fremantle; JOH. VAN OLDENBARNEVELT. 12 dw. Oporto n. Amsterdam; KARIMATA, 12 v. Belawan n. Tj. Priok; LAURENSKERK. 12 van Bombay n. Colombo; ORION, p. 12 Gibraltar n. Sevilla; RIOUW. 11 van Djeddah n. Port Sudan; RIJNDAM. 12 te Southampton; SALAWATI, 12 van Damman n. Kuwait; SINGKEP. 12 v. Port Said n. Genua; STAD AMSTER DAM. p. 12 Finisterre n. Rotterdam; STAD BREDA 12 te LiverpoolGARIA t„ 12 v, Miri n. Balikpapan; TEUCER, 11 Gibraltar gep. n. Port Said; WILLEM RUYS, 12 v. Belawan n. Colombo; ZON- NEWIJK, 13 te Alexandria zodat het niet verantwoord is de aanwezige arbeidskrachten aan de gemeente te laten ontrekken. Van de zijde vr.n de Voorlichtings dienst der Staatsmijnen is ons echter medegedeeld, dat in deze weigering niet zal worden berust. De staatsmij nen hebben reeds in 330 gemeenten voorlichtingsavonden gehouden en nergens heeft men daar bezwaren tegen gemaakt. Twee jaar geleden was men ook in Alphen aan den Rijn en men ondervond toen niet de min ste tegenkanting. bijeenkomst van Maandag a.s. reeds Naar men zegt, was er ook voor de 1 toestemming verleend. Kosten voor; advertenties en a-flere propaganda waren reeds gemaakt. Bij de Staatsmijnen trekt men iu twijfel, of de houding van Alphens burgemeester juist is. Men is van plan deze kwestie op hoog niveau te laten uitzoeken. CHAUFFEUR REED DOOR NA AANRIJDING. De 30-j. chauffeur W. P. Pont, die gisteren omstreeks 8.30 uur in wijk Hoorn richting centrum rechts van de weg liep, werd van achteren om ver gereden door een personenauto, waarvan de bestuurder, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, is doorgereden. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Houthandel fa. Sprey, waar men met de verbreding van de straat bezig is en waar nog geen trottoir is aangelegd. De heer Pont werd enkele meters naar voren geslingerd en kwam in de berm van de weg terecht met een ernstige bloeduitstorting in linker bovenbeen en een gekneusde rechter sohouder. Dr. H. v. Kooten verleende het slachtoffer geneeskundige bijstand. Van de autobestuurder ontbreekt tot nu toe elk spoor. Sturen In elkaar. De Alphenaren D. K. en J. V., die per bromfiets omstreeks 5.30 via de Westkanaalweg vanuit Nieuwveen van hun werk te rugkeerden, geraakten verward in eikaars stuur. D. K. kwam in de weg berm terecht met een ernstige wond boven het linker oog en bekwam voorts een ernstige hersenschudding. Dr. Pilon verleende geneeskundige hulp. De heer J. C. Lambers, hoofd assistent-titulair bij Rijksbelasting dienst te Voorschoten is benoemd tot dienstgeleider bij dezelfde dienst te Alphen aan den Rijn. Geboren: Sijntje Cornelia Adrians, dr. van J. C. Wisse en J. W. v. Leeu wen; Johannes Antonius, zn van Leo H. Bakker en J. Roos; Jan Corstiaan, zn van J. C. de Geus en H. W. Nie- kerk; Janna Margaretha, dr van C. Oudshoorn en T. Paling; Geertje En- gelina Margaretha, dr van D. J. Ver schuur en M, Zeilstra; Maria Wil- helmina, dr van J. Th. Vrisekoop en P. Bauer. Ondertrouwd: M. W. A. Knaapen 25 j. en C. Th. J. M. Doeleman 27 j.; A. J. Redegeld 26 j. en W. A. M. Knaapen 22 j.; H. Tulp 37 j. en C. de Knijff 39 j.; C. A. Schoonderwoerd 25 j. en W. M. v. Halteren 24 de Jong 37 j. en W. van der Pol 27 j.; J. P. van Egmond 23 j. en J. C. Hij- man 21 j.; L. van Eijk 30 j. en P. E. Koenekoop 24 j.; H. Veenema 23 j. en A. J. Snel 23 j.; H. Boot 31 j. en J. H. Houtman 23 j. Overleden: C. G. HeemrOod 85 j., weduwe van A. van Dolder; Willem de Graaff 78 j. AARLANDERVEEN Vergadering Ziekenverpleging. Gisteravond 'hield de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging een openbare ledenvergadering in de zaal van de heer D. v. Berg. Daar de voorz., de heer M. A. Hoogeveen, door omstan digheden verhinderd" was, werd deze avond geopend door de waarn. voorz., de heer Jac. van Vliet, Nadat secr. Zwaneveld het jaarverslag had voorgelezen, gaf de penn. een overzicht van de financiën, welke een batig saldo van 601 te zien gaf. Hierna volgde bestuursverkie zing., aftr. de heren Th. Heu, P. van Leeuwen en Jac, de Wit. Allen wer den met algemene stemmen herko zen. De waarn. voorzitter deelde mede, dat de vergoedin ligdagen is verhoogd tot ƒ9.30 per dag. Ook de contributie voor personen onder de 15 jaar is verhoogd met 5 cent per week. Na de rondvraag, waar van velen gebruik maakten, sloot de voorz. deze geanimeerde vergade ring. Schaken. De uitslag ~*m de on derlinge competitie is als volgt: H. GiesbergenD. v. d. Laan y2Y', Th. Leliveld-43. v. d. Burg 10; J. VerweijJac. Breedijk Y—Y3', A. Rodenburg—Ant. Verhage 01; D. de GraafM. v. Dijk 10; K. Roden burgJ. van Harten 01; J. Kroon M. v. Dijk 0—1; G. v. Rijswijk-** D. de Graaf 01; C. Brouwer—Ant. Verhage 01; D. v. d. LaanM. van Dijk 0—1. ALKEMADE De doktersdienst wordt a.s. Zondag waargenomen door de artsen Brinkhorst en Muskens. BODEGRAVEN Begin April zal het echtpaar J. v. Dorp in de Noordstraat, 70 jaar ge trouwd zijn. Dit bijzondere feest zal in intieme kring worden gevierd met kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen wegens de hoge leef tijd van het jubilerende paar. Stille Omgang. De Stille Om gang vergaderde o.l.v. de heer W. v. d. Eosch. Aanwezig waren o.a. pastoor Schulte uit de Meye en pas toor W. P. Janus. Na de opening deel de de voorz. mede, dat buurtschap de Meije een eigen afdeling gaat vor men om de Stille Omgang nader tot de Meijenaren te brengen. De reis zal echter te zamen met Bodegraven worden gehouden. Het jaarverslag van de heer J. Regtvoort gaf een getrouw verslag van de tocht in het voorbije jaar. Penningmeester F. Zwanenburg kon melding maken van een klein batig saldo. Medegedeeld werd dat dit jaar de Omgang gehouden zal worden van 20 op 21 Maart. Hierna volgde de bestuursverkiezing. In plaats van de heer W. v. d. Bosch, die naar elders gaat vertrekken, werd de heer J. Verkleij gekozen met 'n kleine mee— derheid van stemmen op de heer N. van Leeuwen. Bij de rondvraag werd er opge- wezen, dat de boeren meer gebaat zijn met een Ommegang op de eer ste Zondag van Maart i.p.v. de derde. Dit in verband met bedrijfsomstan digheden. Aan het slot van de verga dering sprak pastoor Janus nog een opwekkend woord over doel en vrucht van de Stille Omgang en spoorde allen aan niet te verslappen in hun practische devotie. Kruishulp. De stichting Kruis hulp" kwam in jaarvergadering bij een in het Consultatiebureau. In 1953 werden 574 gezinnen geholpen en 1237 instrumenten werden uitge leend vanuit het Centraalmagazijn. Voor Zwammerdam zijn deze cijfers 112 gezinnen en 249 artikelen. 87 ge zinnen betaalden circa 250.voor te lang gebruik (d.w.z. langer dan 8 weken). Bij de bestuursverkiezing werden i.p.v. de heren K. Steijn en J. v. Loo gekozen de heren G. de Jong en J. Vink. De eerste werd voorz., de laatste penningmeester. De heer v. Loo zal terugkeren als ver tegenwoordiger der gemeente. Pen ningmeester v. Loo gaf dan een uit voerig verslag over de financiële par sitie van Kruishulp en diende tevens de begroting in voor 1954. Het tekort bleek meer dan 1200 te bedragen. Gelukkig staat het gemeentebestuur zeer loyaal tegenover deze nuttige stichting. Tafeltennis. Het eerste team van de R.K. Tafeltennisclub „Spor tief" moest zich meten met Batswin- gers 2. Het begon al ongelukkig, doordat de derde man niet op kwam dagen. Met 82 werd verloren. De gedetailleerde uitslagen zijn J. Ver- meyA. van 't Oever 10. A. v. Es J. Jansen 01; J. VermeyG. Schoonderbeek 01; A. v. EsG. Schoonderbeek 10. J. VermeyJ. Jansen 01; A. v. EsA. van 't Oever 01. Ook het dubbelspel ging verloren. Voor het vakdiploma „Fijne Vleeswaren" slaagden de heren H. Mak, H. M. Mak en D. de Kruijf. Geboren: Anthonia Johanna dr van P. BeensVoordouw; Tetje Wilhel- mina, dr van P. BeensVoordouw; Annigje M. dr van A. Burggraaf Domburg; Adriana Huberta dr van C. KoolSpruyt; Constantijn Hendrik zn van C. SchümacherSnel; Theo- dorus Maria zn van J. Kootv. Mou- rik; Maria Cornelia dr van A. van VeldhuizenBunnik. Overleden: Jannetje Verdel 69 jr, eehtg. Bad. Domburg, Cornells Th. Kraan 85 jr ong.; Catharina G. Blaa- zer 72 jr ong. Pieter Schellingerhout 67 jr gehuwd met Gerrigje Broere; Gerrit v. d. Waaij 75 jr ongeh. BOSKOOP JAARVERGADERING R.K. VROUWENBEWEGING. Voor de gisteravond gehouden jaarvergadering van de R.K. Vrou wenbeweging, bestond oag&kend gro te belangstelling. Na de opening door maakt. Deze werd met charme en gratie uitgevoerd. De heren maakten aan de rek schitterend werk. De knotsoefening van de adspirant da mes viel erg in de smaak. Het num mer Circus «enz van de dames was buitengewoon, werkelijk een presta tie, waarvoor zij veel applaus oog sten. Aan het eind van de avond bracht burgemeester Den Hollander de directeur dank voor zijn eminen- ten leiding. LEIDERDORP De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter G. A. de Bruy- ne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. LEIMUIDEN Jaarvergadering E.H.B.O. De afd. Leimuiden en Rijnzaterwoude hield haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secr., de heer H. Meijer bleek dat 1953 een gunstig jaar was geweest. Aan 25 personen was eerste hulp verleend, waarvan 7 ernstig. De wisselbeker van de kring Haarlemmermeer was vorig jaar definitief eigendom van de af deling geworden. De penn., de heer D. Kroon, had een nadelig saldo, groot 119,95. Op voorstel van de vergadering werden de heren H. Meijer en D. Kroon bij acclamatie herkozen. Mej. A. Visser en de heer J. Brienne werden belast met het controleren der financiën. 23 Maart zal het eind-examen gehouden wor den van de candidaten, die de 2-ja rige cursus hebben voleind. De kring- wedstrijd zal in April in deze plaats de presidente volgden de verslagen gehouden worden ter gelegenheid j| J van het 20-jarig bestaan. Te begin nen In April zal weer elke maand op de 3e Donderdag de oefenavond worden vastgesteld. van de onderafdelingen, welke allen een batig saldo aangaven. De Ge zinszorg, welke thans met een vaste en twee losse gezinshulpen werkt heeft vesl nood gelenigd, doch is vrij wel aan het eind van haar financieel vermogen, waarom binnenkort een beroep op aller beurs zal moeten worden gedaan. bestuursverkiezing had een NOORDEN Rijvereniging „St. Martinus". De vergadering, welke gehouden werd in de kleine zaal van de Wed. A. Kuyf, stond o.l.v. de heer J. Mou- zeer vlot verloop. Aangezien betrits, die na de opening in het bijzon aantal bestuursleden 10 bedroeg en j der de secr. van de kring Rijnstreek, de presidente, die wegens ziekte vande heer Th. Mourits uTt Reeuwijk, de vorige voor één jaar zou presi deren, doch dit 7 jaar heeft gedaan, zich niet meer herkiesbaar stelde, werd besloten het aantal bestuursle den op 9 te handhaven. De beide an dere aftredenden, mevr. De Jong en mevr. Sterkenburg werden bij ac clamatie herkozen. Met goedkeuring van de vergade ring werd besloten, dat het bestuur onderling zijn presidente zal kiezen. Door de secr. en door de G. A. werd een woord van welkom toeriep. De heer A. v. d. Weyden vroeg hoeveel donateurs zich opgegeven hadden. Dit bleken er 40 te zijn wat een goed resultaat genoemd kon worden. Hierna kwamen de voorstellen voor de Bondsvergadering aan de orde. De instructeur stelde voor, om afgevaar digden uit te wisselen van Noord naar Zuid en omgekeerd om aldus meer van elkander aan de weet te ko men. Tevens werd er besloten om 2 de scheidende presidente toegespro- afgevaardigden naar de bondsverga ken en werd haar dank gebracht 1 dering te sturen, voor het vele werk, dat zij voor de I Daarna kwam het eardinale punt vrouwenbeweging en haar onderaf-aan de orde. de verzekering van de delingen had gedaan, waarbij haar als aandenken een stoffelijk blijk van waardering werd overhandigd. Na de pauze hield de heer Jan Ver meulen een causerie over Indië, waarbij hij gekleurde lichtbeelden vertoonde. Het betrof voornamelijk het gebied waar zijn broer, onze oud-parochiaan pater G. Vermeulen zyn missie-arbeid verricht. Een en ander gaf een duidelijk beeld hoe primiüef aldaar de toestanden nog zijn en welk een zegenrijk werk de missionarissen verrichten. Biljarten Voor de competitie van de Goudse Biljartbond KNBB, werden de volgende wedstrijden ge speeld: Tunnel BDe Driesprong B 36; Anti-Poedel BDe Driesprong B 1 44; De Driesprong B 3Markt- zicht B 72. Geboren: Jan Jacob Matthijs, 2n van M. A. B. L. van Meetelen en W .Tiemersma; Tony Wilhelmina, dr van D. C. Spee en L. Vurens; Roe lof je, dr van J. C, Schoorel en R. Polman; Catharina Josepha, dr van Th. Streng en A. L. Stolwijk. Ondertrouwd: L. J. Jopse 21 j. en J. C. de Konöng 18 j.; B. van Tien hoven 21 j. en S. W. Tol 16 j. Getrouwd: A. van der Linden 30 j. en M. Benders 24 j. Overleden: Adrianus Soet 53 j. HAZERSWOUDE Mico-winkelweek. Gisteravond werd een afwikkelingsavond gehou den van do Mioo-Winkelweek in de zaal van do heer J. Timmermans. Uit. het verslag van de secretaris, de heer G. Sepers, ontlenen wij, dat de winkelweek weer een succes is ge weest, vooral de étalage wedstrijd. Er werden ongeveer 300 wedstrijdfor mulieren ingezonden. Van de pen ningmeester konden we horen, dat rijpaarden. De heer Th. Mourits gaf een uiteenzetting van verschillende normen van verzekeren. Dit bleek een veel omstreden vraagstuk. Ve len zagen wel de noodzaak van ver zekeren in. maar het kostenvraagstuk was moeilijk te overbruggen. De heer G. Mourits stelde voor om zelf maar een fonds te stichten door jaarlijks een bedrag op de boerenleenbank te zetten, dit werd gezien het luttele be drag wat gespaard kan worden ver worpen. Na nogmaals een duidelijke uiteenzetting van de heer Th. Mou rits werd besloten om de paarden te gen W.A. te verzekeren a 5.welk bedrag uit de kas betaald zou wor den; daarnevens zou een ongevallen verzekering gesloten worden, waar van de kosten a 10.per jaar, be taald moeten worden door de ruiters zelf. OUD-ADE Jaarvergadering Stille Omgang Voorzitter P. van Seggelen verwel komde pastoor Lampe, pater Fyna- gel, de heren v. d. Meer en Korte- kaas beide bestuursleden uit Roelof- arendsveen, alsmede de oud-voorz., de heer P. v. d. Ploeg. Spr. memo reerde het voorbereidende werk te Amsterdam, Roelofarendsveen en in de afd. Oud Ade. Bovendien spoor de hij speciaal de jongere leden aan dit jaar nu eens echt met de goede intentie de bedevaart mee te maken. De secretaris kwam met keurige notulen en jaarverslag en als wnd. penningmeester, sinds het vertrek van de heer Bens, gaf hij ook een overzicht van dé financiële situatie. Een goed batig saldo bekroonde zijn beleid. Een muzikale vader en zijn zoon vergastten de vergadering met een muzikaal intermezzo. De eerste met het Mirakellied, de tweede met het ook de winkelweek financieel goed I Weesgegroet verlopen was, en dat men in staat I a1 heer F. J. Kouwenhoven voorz. van de Hanze, sprak er zijn dank over uit, dat de commissie ieder jaar weer activiteit aan de dag legt om nieuwe plannen te bedenken. Hy gaf de deelnemers in overweging om met nieuwe plannen te komen voor een volgende winkelweekactie. „Hou Vast". Gisteravond gaf de gymnastiekver „Hou Vast" de eerste van een tweetal uitvoeringen. De uit voering was terdege voorbereid on der leiding van de heer J. D. Lodder van Boskoop. De groepen werkten gedisciplineerd waardoor geen en kel nummer onnodig gerekt werd en er nooit van een rommelig karakter sprake was. Na de opmars van de le den sprak burgemeester Den Hollan der een kort openingswoord, waarin hij de vorige directeur herdacht, die op zo noodlottige wijze om het le ven was gekomen. Daarna heette hij de afgevaardigden van diverse zus terverenigingen welkom, en in het bijzonder de heer.de Jong uit Sche- veningen, die bij de oprichting van de vereniging de directeur was. De directeur bood spreker een rookstoel ,aan. In vier en twintig oefenin gen werd de vereniging vervolgens voorgesteld aan het publiek. Als eersten kwamen de meisjes op het toneel in een vrije oefening. Het zwakke geslacht maakte deze oefe ning zeer goed. Ons spelen is leren van de kleuters trok veel belang stelling. De adspirant jongens moch ten op het paard gezien worden. De laatste oefening voor de pauze was de brug, die door de dames werd ge een gloedvolle rede over het H. Sa crament alle harten omhoog. Een warme aansporing tot liefde voor en trouw aan de H. Eucharistie. 2k>'n re denaar is toch wel een groter audi torium waard. In de vacature Bens werd gekozen de heer Jac. v. d. Poel, Dz. De heren Hartog en Jac. v. d. Geest, Dz. zagen hun bestuursperiode verlengd. Tenslotte nog de belangrijke me dedelingen: Van 20 op 21 Maart gaat de afd. Oud Ade ter bedevaart; 11.15 uur Lof in de parochiekerk; 11.45 vertrek per bus. Kaartverkoop Zon dag a.s. na de H. Mis. Prijs f 2.2Ö per persoon. Tot Donderdagavond nog kaarten verkrijgbaar bij het bestuur. Opgeven van bijzondere intenties ook s.v.p. tijdig bij het bestuur.. Als bijzondere gunst van Z. H. de Paus geldt dit jaar voor alle deel nemende leden: „Wie de Stille Om gang volbrengt, in stilte en biddend, verdient een volle aflaat onder de gewone voorwaarden. By de rondvraag zag de oud-pen ningmeester zich tot ere-lid benoemd en zegde het bestuur toe het volgend jaar weer voor de gebruikelijke con vocaties te zullen zorgen. OUDE-WETERING Stille Omgang De Stille Om gang hield haar jaarlijkse ledenver gadering in café „Meerzicht" onder voorzitterschap van de heer J. J. de Jong. Van de bijna 100 leden waren niet meer dan 16 personen aanwezig. Na vaststelling van de notulen re kende de penningmeester een batig saldo van 69,06 voor. In zyn jaar verslag deelde de secretaris een «n ander mede omtrent de huishoude lijke vergadering van het Genoot schap in Krasnapolski te Amster dam. De heer P. H. v. d. Bosch werd bij acclamatie als bestuurslid her benoemd. Teneinde de noodzakelijke kosten te kunnen blijven bestrijden stelde het bestuur voor, de jaarlijkse contributie te verhogen tot 0,75. De vergadering ging hiermee ac- coord. Voor de Stille Omgang van 20 Maart a.s. zyn kaarten verkrijg baar Woensdag 17 Maart a.s. des avonds na het Lof in café Klein. De klosten bedragen voor de leden 2,15 per persoon. Zij, die na het kopen van een kaart onverwachts verhin derd zouden zijn, aan de bedevaart deel te nemen, kunnen de kaart te gen terugbetaling inleveren, doch alleen wanneer dit geschiedt vóór Zaterdag 20 Maart des avonds te 7 uur ten huize van d e heer P. L. de Jeu, Plantage 10. De heer De Jong sloot de vergadering met de oproep, in grotere gatale dan verleden jaar aan de Stille Omgang deel te nemen. RIJNSATERWOUDE Fokver. „Vooruit". In het café De Boer werd de alg. ledenvergade ring gehouden, die goed bezocht werd Voorz. S. J. Visser sprak een wel komstwoord, vooral tot de heer De Jong, hoofd van de Landbouwschool te Alphen a. d. Ryn. Het finantieel jaaroverzicht van de penn., de heer A. Roelofs, vermeldde een nadelig saldo, dat echter uit de reserve kan worden opgevangen. De heren A. Rotteveel en H. Kompier werden ver zocht boeken en bescheiden van de penningmeester te controleren. Als reserve werd aangewezen de heer G. Treur. De heer H. Mooren was aftredend bestuurslid. Hij werd ech ter bij acclamatie herbenoemd. Be sloten werd dit jaar de Fokveedag vroegeT te houden dan gewoonlijk en wel op 25 Augustus. Het bestuur stel de voor een excursie te organiseren naar de Centrale Jubileum tentoon stelling te 's-Hertogenbosch, waar voor veel animo bestond. Besproken werd het voorstel van de Bond van Rundfokveeverenigingen in de Ryn- streek, om te komen tot de uitgaven van een catalogus van overtollig fok- vee. De medewerking hiertoe werd toegezegd, aangezien men het belang hiervan zeker inzag. Tijdens de rondvraag kwam het voorstel om op de Fokveedag de eisen voor de productieklasse te verhogen, waartoe men bereid was. Tot slot van de agenda hield de heer De Jong een bespreking over „Erfelijkheidsleer bij het Rundvee". Aandachtig werd dit interessant en leerzaam onderwerp door de veehouders gevolgd, hetgeen wel duidelijk bleek uit de discussie, die daarop volgde. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering Stille Omgang -— De Paneratiuszaal was volledig bezet, toen voorz. B. v. d. Meer Ihet openingswoord uitsprak. Hij besprak het vele voorbereidende werk, dat aan de jaarlijkse Stille Omgang voor afgaat en herdacht hierna in een kort gebed de in het afgelopen jaar overleden leden. Na lezing der no tulen bracht secr. C. W. Kortekaas een keurig verslag uit van de houden viering van het 30-j. be- staansfeest. Door het dameskoor der congregatie o.l.v, de heer M. Nieu- wint werden een drietal gezangen uitgevoerd met als eerste „Ave Ma ria" van Hoogh, ter inleiding van de magistrale rede van pastoor H. A. J. Drost uit Heemstede. Waar een wonder plaats vindt, daar reikt de hemel de aarde. Hier in Amsterdam is Christus in de hete vlammen ge vonden. Hier werd de oerkracht van het vuur getemperd door de Schep per zelf. Waarom, vraagt spr. zich af, is er nu geen plechtige processie meer zoals in de Middeleeuwen. Door de Hervorming is dit alles ver anderd en is er nu een Stille Om gang. Ons volk is veranderd. Er zyn in ons land nu zovelen, die Hem niet meer erkennen, maar onze verlan gens blijven, dat hij wederkeert in de mens, in de samenleving en in de maatschappij. Hij woont in ons mid den, in ons eigen dorp en wij moe ten Hem daar zoveel mogelijk be- I zoeken. In dit Mariale jaar moe ten wij onze Stille Omgang hou den met alle devotie en stilte, en I daarbij een geloof hebben als Maria. Met een krachtige opwekking tot deelname en gebed, besloot spr zijn J prachtige en in alle stilte beluis terde rede. Na de pauze kwam de bestuurs verkiezing aan de orde, waarbij de heren Ant. Zoetendaal en Henk v. d. Meer zich bij acclamatie herkozen zagen. Uit het verslag van de penn. de heer A. v. Velzen, bleek, dat er I toch nog een voordelig saldo jwas en het ledenaantal 688 bedraagt. De bijeengebrachte gelden voor het door de Stille Omgang in Alkema de te schenken „Maria-altaar" be draagt thans il611,45. Begrijpelijk werd de collecte in dit Maria-jaar bijzonder aanbevolen. Ter verlich ting van de taak van de voorz. gaf secr. Kortekaas in korte trekken de regeling der beêvaart weer, evenzo de in dit Maria-jaar aan de Omgang verleende Pauselijke gunst. Vele Amsterdammers vertellen gaarne, hoe zy voor het eerst de St. Omgang maakt aan de hand en onder geleide van hun moeder. In 1954 kunnen wij dit alleen doen onder de schutsë van ons aller Moeder Maria. Tot slot sprak pastoor Schoenmaker nog een woord ter opwekking. D.O.S.R. Na een zeer lange rustperiode treedt DOSR morgen middag te 2 uur tussen de lijnen om op eigen terrein de strijd aan te binden tegen Warmunda. De uit wedstrijd eindigde in een gelijk spel en ook nu zouden wij weer van ge lijke kansen kunnen spreken. Het verdere programma vermeldt: UVS 5DOSR 2 te 2.30 uur; DOSR Lugdunum 5 te 12 uur; Roodenburg 6—DOSR 4 te 12 uur; Wet. Boys A— DOSR A tc 1.30 uur; Zaterdagmid dag te 3.30 u. DOSR a—Alph. Boys a

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9