Die Leythe ontving de Sportprestatiebeker 1953 En de Leidse Sportraad hield jaarvergadering Morgen komen de NederL voetballers weer in actie Beslissende ontmoetingen voor Rouwkoop en S.V.L.V. ZATERDAG 13 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Uitgereikt door wethouder van Schaik Kopenhagen is in het afgelopen jaar en ook dit jaar voor Leiden en de Leldse jport een naam van betekenis geworden door het succes, dat de Vier met stuur- vronw van Die Leythe 't Europees kam pioenschap behaalde. In velerlei toon aarden is dit succes op veler lippen ge- jewccst, het laatst nog bü de gehouden receptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Die Leythe. En het sluit stuk er van vond gisteravond plaats toen In de Jaarvergadering van de Leidse Sportraad de Wira-prestatiebeker voor 3e beste sportprestatie van het jaar aan het team van Die Leythe kon worden uitgereikt. Dit geschiedde in het Gulden Vlies door wethouder J. C. v. Schaik, zulks bij afwezigheid wegens ziekte van de heer J. C. F. Koers, voorzitter van de Leidse Sportraad. Weth. v. Schaik vond het heel prettig up deze vergadering te komen, waar het grootste deel van het bestuur van Die Leythe benevens de vijf dames, die de Europese titel behaalden met hun coach, de heer J. Leering, aanwezig waren. Spr. wees er op, dat de sport in de huidige maatschappij een steeds grotere olaats inneemt. Voor Leidse clubs geldt dit niet alleen plaatselijk maar ook na tionaal. Men kan zich het leven bijna niet meer indenken zonder sport. Het is ongetwijfeld goed geweest, dat Miige jaren geleden de Leidse Sportraad is gesticht, niet alleen om de sportbeoe fening te stimuleren, maar ook om ver- snlgingen wanneer zij in moeilijkheden eouden komen, bij te staan. In dit op- eicht heeft de Sportraad buitengewoon verdienstelijk werk gedaan, terwijl hij door de aanvaarding van de sportpres tatie-beker de betekenis en de waarde van de Sportraad mede naar voren heeft gebracht. Deze beker is geen diadeem, waarvoor een brandkast moet worden aangeschaft maar het verwerven er van is zeker een grote eer. Dit jaar is Die Leythe daarvoor uit gekozen en weth. v. Schaik noemde het wel iets heel bijzonders, dat het juist Die Leythe geweest is, die op een dergelijke manier de aandacht op zich vestigt. Juist het feit. dat de beker voor het eerBt kon worden uitgereikt maakt het merkwaar dig, dat het voor een ploeg van Die Leythe is, een vereniging, die altijd zo stil haar weg gaat en veelal buiten de publieke belangstelling staat. Er is ech ter heel wat voor nodig geweest, om tot de geleverde prestatie te komen, want niet alleen lichamelijk en mentaal, maar ook stoffelijk zijn daarvoor opofferingen nodig geweest. En het resultaat van de winnende damesploeg eert niet alleen Leiden, maar geheel Nederland. Onder hartelijke gelukwensen bood weth. Van Schaik hierna de beker aan mej. Gonnie Bouré aan, de stuurvrouw van de Leythe-ploeg. Dankwoord van de heer W. Doeve. Namens het bestuur van Die Leythe zegde de heer W. Doeve, bij verhinde- Voor de wedstrijd tegen het Voorlopig Nederlands Elftal op Woensdag 17 Maart a.s. in het olympisch stadion te Amster dam is het elftal van de Football Com bination als volgt samengesteld: Doel: Bartram (Charlton Athletic). Achter: Hewie (Charlton Athletic) en Green (Birmingham). Midden: Morton (Luton Town), Owen (Luton Town) en Dickson (Arsenal). Voor: Hooper (West Ham United), Logie (Arsenal), Jezzard (Fulham>, Hay- nes (Fulham) en Howard (Guilford City). Reserves: Brown (Queens Park Rangers) en Malcolm (West Ham United). Naar uit de keuze van Green, Morton en Owen blijkt zijn niet alleen spelers uit Londen aangewezen maar ook an deren, die buiten Londen woonachtig zijn, doch in het district van de Football Combination uitkomen. De ploeg telt overigens tal van spelers met klinkende namen. Sam Bartram is een van de po pulairste figuren in de Engelse voetbal wereld. Hij heeft al 20 jaar voor Charl ton gespeeld en werd Zaterdag j.l. ge huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij voor de 500e maal voor deze club uitkwam. John Hewie, een Zuidafrikaan, is een van de veelzijdigste spelers van Charlton, die op tal van plaatsen is op gesteld. doch het best tot zijn recht komt als rechtsback. Alhoewel in Pretoria ge boren is hij voor het Schotse B-team gekozen, omdat zijn vader een Schot van geboorte is. Bill Dickson, de linkshalf van Arsenal, werd in het begin van het seizoen van Chelsea overgenomen en heeft voor het Ierse nationale elftal ge speeld. James Logie is sinds de oorlog bij Arsenal de man die de meeste aan vallen opbouwt, ietwat in de trant van zijn beroemde Schotse voorganger wijlen Alex James. In 1952 kreeg hij zijn „cap" als Schots international. Bedford Jez zard van Fulham maakte in het vorig seizoen 34 doelpunten en heeft als mid- voor een uitstekende reputatie. Ook Owen, vroeger linksback van Birming ham en thans aanvoerder en spil van Luton, Hooper, een B-international, Haynes die 3 Maart j.l. voor Engeland B tegen Schotland B uitkwam en Morton zijn spelers van grote klasse. ring van de voorzitter, ir. Flim, dank voor de hulde aan Die Leythe bewezen door het toekennen van deze beker. Het heeft de vereniging heel goed gedaan daarvoor in aanmerking te mogen ko men. De dames van Die Leythe hebben door het behaalde succes bewezen wat er bereikt kan worden. Dat is evenwel niet zonder inspanning gegaan. De roei- sport vergt ontzettend veel tijd en in spanning. Ettelijke maanden, ja enkele jaren van voorbereiding gedurende elke dag zijn daaraan voorafgegaan. Daar voor ontzegden de dames zich niet alleen het roken het drinken en het bezoeken van feesten, maar zij offerden er ook ontzaggelijk veel vrije tijd voor want wil men iets bereiken in de sport, dan vraagt dit offers. Spr. gaf tenslotte de verzekering, dat alle leden van Die Leythe hun best zul len doen te trachten dat deze beker nog lang de prijzenkast van de vereniging zql mogen blijven sieren. VOETBAL. DE KNVB KREEG GEEN GEHOOR TE VLAARDINGEN. Op Zondag 28 Februari werd t# Vlaar- dingen de tweede klasse wedstrijd For- tuna—VUC afgelast, omdat een ge meentefunctionaris te Vlaardingen geen toestemming gaf het terrein te bespelen, niettegenstaande consul en scheidsrech ter het veld hadden goedgekeurd mëldl het „Alg. Dagblad Naar aanleiding daarvan zou een ver tegenwoordiger van de grondtechnische dienst van de KNVB, tezamen met ver tegenwoordigers van de landelijke con- tactraad1 voor de gemeentelijke be moeiingen met sport en spel, deze week met de gemeente Vlaardingen een be spreking voeren, teneinde na te gaart wie aansprakelijk is voor de door VUC en de scheidsrechter gemaakte kosten. Het is echter niet zover gekomen, daar de KNVB uit Vlaardingen bericht ont ving dat het gemeentebestuur geen aan leiding zag een vertegenwoordiger van de KNVB te ontvangen. De motieven van het besluit werden niet bekend gemaakt. De KNVB over weegt thans welke stappen moeten wor den ondernomen om tot een oplossing te komen. De vergadering van de Sportraad, die geleid werd door de heer C. van Lith, was geopend met een woord van wel kom, in het bijzonder tot bestuur en le den van Die Leythe, terwijl voorts wel kom werd geheten de heer Labordus, die de plaats van de heer Palmer in de Sportraad heeft ingenomen. Vanzelfsprekend vormde de roeisport een punt van bespreking op deze ver gadering, omdat het bestuur gaarne zou zien dat deze tak van sport ook in de a.s. Sportweek van 1219 Juni naar voren zou komen. Hierover werd onmid dellijk van gedachten gewisseld, waarbij de heer Doeve namens Die Leythe toe zegde voor een programmanummer in die week te zullen zorgen, ondanks het feit, dat de ploegen in training zijn voor de Europese kampioenschappen. Ook de vertegenwoordiging van de roeisport in de Sportraad werd bespro ken, doch hierover zal het bestuur van Die Leythe nader contact opnemen met de bestaande studentenroeiverenigingen Njord en De Vliet. Besloten werd voorts medewerking te verlenen, zulks op verzoek van het ge meentebestuur aan de noodlijdende tak ken van sport in Nieuwe Tonge. Hier over zal echter nader overleg worden gepleegd, omdat diverse sportbonden hierin reeds de helpende hand bieden. Het financieel verslag van de penning meester, de heer Jansen, gaf aan inkom sten een bedrag van 6.405,43, aan uit gaven 6.036,56. SporinitwissaliDg Amersfoort—Leiden Volgende week Zaterdag, 20 Maart zal er een uitwisseling plaats hebben tussen Amersfoort en Leiden, waaraan door de volgende takken van sport wordt deel genomen: volleybal (dames en heren), gymnastiek (dames), judo en biljarten. Ook tafeltennis stond op het programma, doch wegens een onderling geschil in de tafeltertniswereld werd deze sport afge voerd. Er zal door pl.m. 100 dames en heren aan deze uitwisseling worden deelgeno men, waarvoor men te half twee precies met autobussen van de Papengracht zal vertrekken. Hierna kwamen nog diverse punten ter sprake, o.m. de nationale gymnastiek- kampioenschappen voor dames, waartoe het KNGV bereids zijn toestemming heeft gegeven voor Leiden, het tafelten- nisconflict en de organisatie van de Sportweek. Hoewel de besprekingen hieromtrent tot een volgende vergade ring werden aangehouden, deelde de heer Veldhuizen (voetbalsport) reeds mede, dat het met het oog op de stag natie in de voetbalcompetitie niet moge lijk zal zijn twee eerste klas verenigin gen naar Leiden te krijgen. Nu zullen waarschijnlijk een Zondag- en een Zater- dag-bondsploeg elkaar bekampen. Bij de rondvraag uitte een der afge> vaardigden zijn misnoegen over het feit, 'dat er wisseling onder de Sportraad- Leiden won interacademiaal voetbaltournooi Ter gelegenheid van het 18e lustrum van de Delftse studenten voetbalver eniging „DSVV" werd te Delft een in teracademiaal voetbaltournooi gehouden, waaraan deel werd genomen door Lei den. Rotterdam. Utrecht, Groningen en Delft. Leiden won het tournooi. De uitslagen luiden: Leiden 1Am sterdam 9—2: Delft 1—Rotterdam 2—2 (Delft wint na strafschoppen)Delft 2 Leiden 2 20; Groningen—Utrecht 31. Halve finale: Leiden 1Delft 2 60; GroningenDelft 1 40. Finale: Leiden 1—Groningen 5—2. Verliezersronde: Utrecht—Rotterdam 3—1; Leiden 2—Amsterdam 1—2. leden plaats vindt, zonder dat «Je leden daarvan kennis krijgen. Hij vindt dit niet erg beleefd met welke zienswijze de voorzitter zich volledig kon ver- CniUerna volgde sluiting der geanimeer de vergadering. LAWNTENNIS. DE COMPETITIE-INDELING. In het a.s. competitieselzoen, dat 25 April aanvangt is de Leidse LTC I inge deeld in Afd. I van de Overgangsklasse A met Iwoo I, Oranje TC II, Thor RW IV, terwijl Leidse Hout I speelt in Afd. II met Sobri II. Houtrust I en West- rust I. GYMNASTIEK. Gisteravond hield Nieuw Brunhilde haar jaarlijkse ledenvergadering in Oud Hortuszicht. De presidente, mevr. M. v. Dorsten-Hoogendoorn opende de verga dering en heette alle aanwezigen harte lijk welkom. De behandeling van de agenda had een vlot verloop. De nieuwe leidsters, mej. De Leeuw en mej. Hoede- maker werden door de vergadering be noemd, terwijl in de plants van mevr. A. Palmerv. d. Kloot, die naar elders vertrekt, mej. Chaudron werd benoemd. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden werden allen herkozen. In de vacature-mej'. Zuiderduin, werd als penningmeesteresse benoemd mej. N. v. Zijjin de vacature-mej. v. d. Meer werd gekozen mevr. S. den OudenKloots. Een geanimeerde rondvraag besloot de druk bezochte vergadering. VOLLEYBAL. COMPETITIE LEIDSE VOLLEYBALBOND. In de tweede klasse van de Leidse af deling van de Nederlandse Volleybal- bond werd een wedstrijd gespeeld tussen de herenteams van de belde Wassenaarse verenigingen Zuidwijck en WVC. ^^4' wijek zegevierde met 3—0, Een wedstrijd van het eerste herenteam van Zuidwijck tegen LD eindigde in een 2—2 gelijk spel. Bovendien werd Zuiowijpk 1 met 3i geslagen door Six 1. In de reserve tweede klasse verloor het tweeed heren team van WVC met 3—0 van PSVA 2. Belangrijke wedstrijden van hoog tot laag op het programma Velen zullen al lang vergeten zyn hoe de standen in de verschillende compe titie-afdelingen er uit zien, zodat een klein opfrissertje niet ondienstig is. De eerste klasse. In de eerste klasse A heeft Ajax nog steeds de leiding met 24 pnt. uit 16 wed strijden, maar Haarlem en NEC volgen met 22 uit 15 gespeelde partijen. Dus nog spanning genoeg hier. welke nog wel kan voortduren ook, aangezien alle drie leiders kunnen winnen, al zal NEC het tegen de Stormvogels niet gemak kelijk hebben. Veel zal er trouwens af hangen van de vraag hoe de clubs zyn doorgewinterd. In Afdeling B heeft VSV drie punten voorsprong op DOS en een wedstrijd minder gespeeld, dus als 't ware het kampioenschap voor het grijper.. Deze kans kan morgen vergroot worden door een zege op AGOW. terwijl DOS een harde dobber zal hebben bij Enschede. Emma heeft de leiding in 1 C met 1 pnt. voorsprong op WV en 2 op SW. Als Emma morgen van BW kan winnen blijft die voorsprong gehandhaafd, want WV heeft een kans tegen Sparta en SW kan zich Brabantla wel van het lijf houden. Tenslotte zal Eindhoven de leiding in 1 D kunnen behouden door een zege op Excelsior maar Hermes DVS zal de pun ten wel van Maurits meebrengen en blijft dus op de loer liggen voor een e.v. struikelen van de Eindhovenaren. 2e klasse B beeft slechts drie wedstrijden. Het kleine programma van de 2e klasse B zal mede door de winterstagnatie nu toch nog veel tijd in beslag nemen. Voor morgen vinden we nog weer een inhaal programma vastgesteld, waarbij de ach terstallige clubs in het geweer komen. HW—VUC ia daarvan de belangrijkste, omdat het hier twee clubs betreft, die nog steeds in degradatiegevaar zijn. Ver liest HW, dan gaat het er bedenkelijk uitzien voor de grote Haagse. Gouda zal wel van Fortuna winnen, terwijl RFC haar tweede plaats behoudt door een zege op Quick. Voor de clubs in de lagere klassen zijn thans weer volledige programma's vastgesteld. In de 3e klasse A staat Lug- dunum voor een zware opgave, want HBC, nummer drie van de ranglijst, komt op bezoek. Wanneer de groen- witten deze wedstrijd niet winnen, gaat het er bedenkelijk uitzien met hun kam pioenskans. Daarom dienen ze terdege aan te pakken. Wassenaar heeft vijf punten voor sprong op Lugdunum maar met twee wedstrijden meer gespeeld. De Wasse- naarders zullen wel van VIOS winnen. RKAW kan twee punten rijker worden op BMT, terwijl Alphen een kansje heeft tegen TYBB. In 3 B de wedstrijd LFC—Blauw Zwart met de beste kansen voor de Leidertaars. Lisse pronkt nog steeds met prachtige cijfers aan de kop van de 4e klasse A en komt morgen op bezoek bij ASC aan de Kempenaerstraat. Dat zal er ongetwij feld vol worden met een roodzwarte penningmeester, die een glunder gezicht zal zetten. Maar de punten zullen wel naar de Bollenstreek gaan. VVSB ontvangt Meerburg, welke wed strijd nog een open vraag is .voor wat de uitslag betreft. Een gelijk spel lijkt ons niet uitgesloten. Een dergelijk resul taat zien we ook tegemoet in de. wed strijd DOSRWarmunda, want al zijn de Warmonders op papier sterker, heel veel krachtsverschil is er momenteel niet. Roodenburg krijgt bezoek van SJC, maar of de Leidenaars, die na het goede begin in de competitie lelijk afgezakt zyn, zich zullen handhaven, valt nog te bezien. Teylingen kan tenslotte winnen van THB en Graaf Willem van Concordia. Van het Tafeltennisfront Het 2c Sleutels-damesteam heeft door •n klinkende 82 overwinning op het Haagse Assumij 3 het kampioenschap in haar afdeling behaald. Hiermee is de Sleutels thans ook in staat in de 3e kl. dames op te stellen. Het afgelopen jaar beschikte de Sleutels alleen over een 2e en twee 4e klasse teams. In de teamcompetitie zorgde het ju niorenteam Sleutels 3 voor een ware grandioze verrassing. Met 64 hebben deze knapen het gepresteerd het eerste herenteam uit te schakelen. Friedhoff heeft alles op alles gezet en won er dan ook drie. doch Montanus moest met één punt. terwijl Burghouwt met nul punten genoegen moest nemen. Steenbergen en Bakker van de junioren boekten elk twee overwinningen terwijl RijsdiJk, die door omstandigheden zijn drie sets ach ter elkaar moest spelen. Burghouwt er •nder wist te houden. Toen dan ook alles oor het le team van het dubbelspel afhing verwachtte men stellig een dub- belzege voor de heren Friedhoff en Burghouwt. Dg Junioren Steenbergen en Bakker lieten zich echter niet van de tafel 6laan en wonnen verdiend in twee games het club-team-kampioenschap. Binnenkort zullen de dubbelkampioen- schappen (heren, dames en gemengd) worden verspeeld. De deelnemers ge lieven zich Donderdag a.s. aan het be stuur op te geven. Competitie-uitslagen: HBS 1Sleutels 1 5—5; Treffers 3—Sleutels 2 7—3; Sleut. 3—DKS 1 7—3; Sleut. 4—BAT 1 3—7: DTS 5—Sleut. 6 8—2. Dames: Sleut. 2—Effect 1 10—0; WK 1—Sleutels 3 6—4. TOV VERSLOEG SPORTIEF. TOV speelde thuis tegen het vrij sterke Sportief '51 uit Bodegraven. TOV 1 moest winnen wilde het zijn kans op het kampioenschap behouden en het is de Noordwijkse club gelukt de zege te be halen, zij het na een enerverend ge vecht. Hoe fel er gestreden is, blijkt wel uit het feit, dat er 8 sets in drieën ge slagen moesten worden. De nek aan nek race met Docos blijft dus voortduren. DAMMEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Te Utrecht werden twee partijen uit de derde ronde van bet tournooi om het persoonlijk damkampioenschap gespeeld. De uitslagen luiden: Jurg (Almelo)— Gordijk (Den Haag) 1—1, Van der Berg (Gouda)—Van Dijk (Wageningen) 1—1 SIMULTAAN WIM HUISMAN TE WASSENAAR. De Nederlandse kampioen. Wim Huis man, heeft in café Flora in Wassenaar een simultaanwedstrijd aan 22 borden gespeeld tegen leden van het Wasse naars Damgenootschap. Huisman won 19 partijen: de drie overige tegen P. Gijsbertse, J. Vermeulen en J. Week hout eindigden met remise. Een van de hoofdklassespelers van WDG, C. Waardenburg. was Huisman'* tegenstander in een zg. blindpartij. De kampioen won na de 48e zet, toen Waar denburg door zijn „blinde" tegenstander tot opgeven werd gedwongen. A.S. ZONDAG 2 UUR D.O.S.R. - WARMUNDA 4e klas K.N.V.B. Terrein Provincialeweg. (Advertentie) Leidse Voetbalbond Eindspurt ingezet Driemaal la scheepsrecht zullen we maar zeggen. De kans namelijk dat onse voorspellingen voor de derde keer in de modder vastlopen, Is dit keer gelukkig zeer gering. Integendeel, de mogelijkheid dat menig voetballer a.s. Zondag nioeite zal heb ben zijn voorjaarsmoeheid te overwin nen ij tamelijk groot. Een extra zakdoek voor de zweetdruppeltjes lijkt ons ge zien de onverwacht goede kwaliteit van het weer geen overbodige luxe. Eerste klasse A. Het zou wel erg wreed zijn, het hart dat we Docos verleden keer onder de riem gestoken hebben, nu weer terug te trekken; bovendien zou dan de riem wat te wijd worden, met alle noodlottige gevolgen van dien. Nee. we blijven Docos morgen tegen Rouwkoop een goede kans geven- Wie weet wat de lente de Leidse club aan mogelijkheden laat uitbotten. SVLV krijgt door een eventuele neder laag van haar plaatsgenoot Rouwkoop de eerste plaats stevig in handen, ten minste als zij er zelf in slaagt Altior in zak en as naar huis te sturen. In onze vorige prognose hebben we reeds ge meend, dat Do Stompwijkse Boys op het Zwarte Pad de Leidenaars, die 't Oranje groen als strijdkleuren gekozen hebben, weinig gelegenheid tot scherts zullen geven. We blijven hierbij, maar zien het voor Oranje Groen toch zeker niet te zwart in. Tweede klasse A. Ook in deze afdeling achten wij de toestand zo weinig veranderd, dat we onze mening van twee weken terug gaarne prolongeren. VNL blijft dus de club, die In staat is enige kampioens- strevers de voet op passende wijze, dwars te zetten. Voor AZL ziet het er nog steeds on danks de veranderde weersomstandig heden somber uit. De belangrijkste wedstrijd is hier na tuurlijk St. Bemardus tegen Wet Boys. St. Bemardus speelt op eigen terrein, maar de Veenders geven we theoretisch toch de meeste gemoedsrust, daar zij op de ranglijst de andere clubs veilig ach ter zich weten. ZLC tenslotte zal tegen Kagia de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Tweede klasse B. UDO heeft morgen alle kans de over winning binnen haar lijnen te houden en VVOA heeft nog een Zondag de ge legenheid zich op de komende eindspurt voor te bereiden. TOV staat 1 punt achter op Docos, zodat de uitwedstrijd Docos—TOV de beslis sing brengt "&ie zich kampioen mag noe men. Dat TOV deze eervolle tweede plaats inneemt, dankt zij wel voorname lijk aan het sterke spel van G. Turk. Deze speler heeft slechts 2 partijen ver loren in 't verloop der competitie. Biljartkampioenschap van Nederland 71/2 Bert Teegelaar beste gemiddelde, doch twee verliespunten De tweede dag van het tournooi om 't kampioenschap van Nederland hoofd klasse anker cadre 71/2, begon met de ontmoetingen MolDe Ruyter en Teege- laar—Van Oosterhout. Aan beide tafels zette men ln met een grote openings score van resp. 40 en 52. Kees van Oos terhout antwoordde met slechts 17, doch Kees de Ruyter deed het met niet min der dan 67 caramboles, waarbij fraaie piqué's en massé's. Het blijkt dat de spelers zich op de eerste dag aardig heb ben ingespeeld, want het gaat nu alles vlotter. Van Oosterhout verrasto met twee mooie series van 44 en 47 ln zuiver kaderEpel maar daarna moest hU tot tweemaal toe een goed opgebouwde reeks afbreken omdat de ballen vast lagen. Op een gegeven ogenblik boden beide arbiters, toen De Ruyters en Tee- gelaar aan stoot waren, gelijk op. Maar Teegelaar moest op 37 afbreken, terwijl De Ruyter doorging tot 75, daarmede de stand in zijn partij tegen Mol brengende op 130 tegen 242 in slechts 8 beurten. Van Oosterhout, die aanvankelijk een voorsprong had, zag deze gaandeweg afbrokkelen en veranderen in een ach terstand van 81 caramboles in de 13e beurt. Maar hij liet niet af. Dank zij het. feit, dat zijn tegenstander in drie beur ten slechts één carambole noteerde en hU zelf een keurige serie van 55 op bouwde, waarbij een zeer moeilijke drie- bandenstoot. werd de achterstand tot 7 caramboles teruggebracht. Teegelaar speelde uitermate voorzich tig om zijn laatste serie van 18 vol te maken. Maar onverstoorbaar zette Van Oosterhout zich aan de nastoot. Onder hoge spanning slaagde ook hij er in de 300 vol te maken, daarmee Teegelaar nog een kostbaar puntje afsnoepende. Sweering wisselde in de partij tegen Van Oosterhout vele slechte beurten af met twee mooie series van 57 en 73. zo dat hij na de 12e beurt leidde met 154 82. Mol weerde zich uitstekend tegen Teegelaar, zo zeer zelfs, dat hij na 8 beurten een voorsprong van 110 caram boles had. Van Oosterhout, die er ni«t in kon komen, liep eenzelfde achter stand op. Met een laatste serie van 12 caramboles, boekte Sweering zijn vierde overwinning. Het was Teegelaar, die ln dit tournooi voor de eerste maal in één serie de 100 caramboles overschreed. Hii tikte er 111 bij elkaar, waardoor de stand precies 261—261 werd. De spanning steeg toen beiden op 2 caramboles voor het einde struikelden. Teegelaar maakte toen de partij vol, maar ook Mol be haalde de 300. De uitslagen: Mol 241 17 57 14.17 De Ruyter 300 17 75 17.64 Teegelaar 300 18 55 10.66 v. Oosterhout 300 18 55 16.66 Sweering 300 29 64 10.34 Jacobs 158 20 41 5.44 Metz ?43 19 60 12.78 De Kleine 300 19 74 15.78 Jacobs 235 16 46 13.05 De Kleine 300 18 72 16.66 De Ruyter 300 25 82 12.— Metz 286 25 51 11.44 Sweering 300 23 73 13.04 v. Oosterhout 148 23 30 8.43 Teegelaar 300 15 111 20.— Mol 300 )5 76 20.— Na de tweede dag luidt de stand: 1. Sweering fl 12.90 2. Tee'gelaar 6 16.00 3. De Ruyter b 14.22 4. Metz 4 13.93 5. De Keine 4 11.03 6. v. Oosterhout 3 18.97 7. Mol 1 12.49 8. Jacobs 0 7.54 WIELRENNEN. Swift-combinatie. Als laatste rit van de wintercompetitie rijden do A- klassers Zondag 100 km., B-klasse 80 km. en C-klasso 60 km. Start 9.30 uur aan de Zijl. T. en W. „Lenig en Snel". Zondag wordt er voor de Maartcompetitie gere- den: A-kl. 120 km., B-kl. 80 km.. C-kl. lste Neger Seminarist: Ik hoor dat onze Rector in Holland ook niet veel succes heeft. 2de Neger Seminarist: Ik geloof niet wat je daar zegt. De mensen, in Holland weten toch ook dat wij hier in Afrika negerpriesters nodig hebben. De Rector vraagt u: Wat denkt u ervan? Nodig 500.000 gulden. Father R. KNAAP, Rector van het klein seminarie van het bisdom To- roro, Oeganda. Tydelyk adres: Si mon v. Capelweg 131, Noorden Z.H. Gironummer: 621811. (Advertentie). DE BESLISSENDE r RONDE Door Percy King 22) „Zodra ik hem van nabij had ge zien was het me duidelijk geworden, dat ik me aan een betreurenswaar dige vergissing heb schuldig ge maakt. Ik zou wel opnieuw gebeld hebben, maar u was natuurlijk al onderweg geweest." Naylor wendde zich tot öulling- wood en nam hem scherp ap. „Ails jij de gezochte Sidney Seymour niet bent, wie, voor de duivel, ben je dan wel? Én hoe zit het met je alibi?" „In de eerste plaats, inspecteur," antwoordde Cullingwood voorko mend, „kan fk u bewijzen, dat ik niet Sidney Seymour ben, Keith Cullingwood is mijn naam. Als het u belieft". Hij reikte Naylor zijn portefeuille. „Wat mijn alibi betreft advocaat Oakton zal met het grootste genoegen voor de waarheid ervan instaan. Wij maakten gisteren oip heel toevallige wijze kennis; mr. Oakton zag me namelijk aan voor een zekere Dave Hooper. Wij raak ten aan het praten. Ik vertelde hem wie ik was en dat ik momenteel le lijk op zwart zaad zat, omdat ik bui ten mijn schuld mijn betrekking was kwijt geraakt. Oakton achtte het niet onmogelijk, dat hij van mijn dien sten gebruik maken kon, omdat hij er Jang over gedacht had, er een klerk by te nemen. Daarna heb ik wat gewandeld en tenslotte logies gezocht. Ik hal mijn kamers bij mrs. Miller, Eaton Street 107, niet langer kunnen aanhouden, uit geldgebrek. Ik liet daarom mijn keus vallen op een billijk logement, Travellers House, op GlairJs Road. Ik logeer daar nog. Dit bezoek aan mrs. Ro binson breng ik haar als cliënte van advocaat Oakton. Voor mij beteken de het zoveel als het afleggen van een proef. Ik wist, dat hij spoedig na mij naar Berkeley Square komen zou. Dat is alles!" besloot Keith op onbevangen toon. Inspecteur Naylor zag de papieren in; aan de echtheid viel niet te twij felen. Hij gaf Cullingwood de porte feuille terug en wendde zien tot Oakton. ,3evestigt u de verklaringen?" „Van begin tot eind", antwoordde de advocaat met een korte knik. „Mr. Cullingwood kan Maandag bij me ln dienst treden, als hij voor die tijd tenminste niet wat beters gevonden heeft." De inspecteur gaf zyn mannen een wenk en verliet met hen het ver trek. Keith was er lang niet zeker van, dat ztfn verklaringen en die van Oakton hem ten volle overtuigd hadden; ook de manier waarop h(j bij het heengaan Marjorie had aan gezien, gaf voldoende te denken. Doch ondanks zyn zelfingenomen heid was inspecteur Naylor een te verstandig man. om het de echtge note en de dochter van een zo in vloedrijk persoon als reohter Robin son nodeloos lastig te maken. Een tijdje bleef het stiL Toen zei mrs. Robinson in een zucht van ver lichting: „Mijn brieven ik héb mijn brieven terug!" Haar ogen glansden, er kwam weer kleur op haar gezicht. „Het geld ligt voor u klaar, mr. Oakton!" Zy stond op om zich naar het dressoir te begeven. „Een ogenblikje, mrs. Robinson!" Keith weerhield haar. Hij zag de ad vocaat met een blik van boosaardige triomf aan. „Mr. Oakton geeft er de voorkeur aan, dat de financiële kant van deze zaak tussen u en mij gere geld wordt. Voor de ene brief, die lk toevallig in mijn bezit kreeg, bood hy me duizend pond. Welke af spraak hebt u met hem gemaakt, mrs. Robinson?" „Ik zou voor de zes brieven vijf tien duizend pond betalen dat wil zeggen aan mr. Carlinc, maar door bemiddeling van mr. Oakton. Welk percentage mr. Oakton aan mr. Car- line in rekening brengt weet ik niet en het gaat me niet aan ook." „Wel, mrs. Robinson, wij zullen samen tof een meer bevredigende op lossing komen, buiten die nobele gentleman om." Cullingwood nam de zes brieven uit haar hand. „Pak je actentas, Oakton, en verdwijn!" De advocaat werd purper van drift. „O, was dat je spelletje? En jij bent Keith Cullingwood, hè? Goed, dat Mc het weet!" „Je zou heus niet lang in het on zekere gebleven zijn, Oakton! Toen ik de eerste keer de schuldbekente nis van mijn oom liet betwisten, liep het jou en Woodford Crichton mee, omdat jullie van vuile trucs gebruik maakten, waarvan ik toen nog niet op de hoogte was. Er komt een vol gende maal vriendje! Dat is van la ter zorg. We spelen nu een* andere partij, net zoals je zegt. In de eerste ronde heb ik gewonnen. Ik noem het niet meer dan «en schermutse ling. De stevigste opdoffer, die je knock-out slaat, krijg je in onze laat ste ontmoeting. En ze is niet ver meer af!" Het schuim stond de advocaat op de lippen. „Je vergeet één ding, man netje! Je vergeet „Juist!" zei Keith. „Ik ben je dankbaar dat je mU er aan herin nert!" Hij duwde Oakton naar de deur, hield 'n hand op en schreeuw de hem in het oor; „Je bent me nog tien pond schuldig voor een tip! Hier heb je Clutterbuck! De c van Christiaan, de 1 van Londen...," „Stik!" brieste de advocaat. Hij stormde letterlijk de kamer uit. Met een knal viel de deur in het slot. De drie, die achter gebleven wa ren, keken elkaar aan in een i»twat pijnlijk stilzwijgen. Toen stapte Mar jorie op Cullingwood toe en reikte hem een hand. „Ik telefoneerde Scotland Yard, toen ik u zag aankomen", bekende zij ferm. „Ik wist, dat ik het niet doen mocht en toch deed ik het. Be grijp u waarom?" „Ik begrijp het!" antwoordde Keith met een glimlach in de ogen. Maar hy begreep er niets van. „Het was laf van me," vervolgde het meisje. „Laf en gemeen. Toen hoorde ik aan de deur, wat u moeder zei over de brieven, en mijn daad kwam mij dubbel verachtelijk voor. Kunt u het mij vergeven?" „Waarom zou ik het niet kunnen?" vroeg Keith haar zonder een zweem van wrok. „U schoot op Carllne, nietwaar?" „Laten we er liever geen woord meer over zeggen." „Afgesproken!" knikte Culling wood monter. „De schoft verdiende het lesje en hjj kreeg het. U behoeft niet bevreesd te zijn dat hij er over kikken zal. En nu wat anders." Keith lachte. „Marjorie Robinson, zoudt u me een hartige dronk kun nen verschaffen?" „Natuurlijk! Ik zal zelf een whis- ky-soda voor u klaar maken. Een paar minuten!" Zodra Marjorie het vertrek uit was, ging Keith naar de haard en wierp de brieven één voor één in de vlammen. „Nooit, nooit zal ik u dat kunnen vergelden!" stamelde mrs. Robinson. De tranen sprongen haar in de ogen. „Vergeet het!" glimlachte Culling wood. „Behalve één ding, mrs. Ro binson. Een vrouw, Kay Wharrie heet ze, wist me er gisteravond toe te krijgen, die ongelukkige brieven uit Carline's villa te stelen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5